dezen winter met de werkzaamheden in Andelerbroek niet goed geregeld is ge weest. De Voorzitter spijt het zeer, dat de heer v. Houwelingen B. en W. het ver keerde niet onder de oogen gebracht heeft. De heer v. Houwelingen zegt, dat er geen raadsvergadering is geweest en hij B. en W. overigens wel in staat acht, hun zaken zelf te regelen. De Voorzitter sluit 'hierop de ver gadering. Proeftuin («oriiichem "Wij waren in de gelegenheid een be zoek te brengen aan den proeftuin te Gorinchem. Met een drietal burgemeesters en verschillende raadsleden uit de om geving, werden wij rondgeleid door Bur gemeester Kootstra. Wij bezichtigden de verschillende kassen, de centrale verwarming waarbij Burge meester Kootstra alles uitlegde en blijk gaf alles behoorlijk onder de knie te hebben. Men zou werkelijk gemeend hebben, dat hier een tuinbouwleeraar aan het woord was. Meegedeeld werd dat de eerste spinazie den 13en Maart ter veiling werd aangevoerd en 45 47 cent per K.G. opbracht. In een volgende kas stonden tomaten, die het ook uitstekend deden. De kropsla stond er goed bij, wat ook het geval was met de radijs. In de verwarmde kas zijn ook druiven geplant, die reeds aardig beginnen uit te loopen, verwacht wordt dat zij dit jaar de eerste vruchten zullen leveren, hoewel dit in normale gevallen pas na het derde jaar plaats heeft, terwijl deze boomen pas twee jaar zijn, wel een bewijs dus dat de grond uitstekend voor druiven geschikt is. Op het achterste gedeelte bevindt zich een fruittuin. waar reeds een 70 tal verschillende vruchtboomen zijn geplant. Ook waren daar verschillende groenten geplant wij zagen b.v. op den kouden grond onder glas een 7 tal ver schillende soorten erwten, waarvan de meesten er reeds flink en malsch bijstonden. Van de gelegenheid om den tuin te bezichtigen werd een druk gebruik ge maakt. Er valt hier heel veel te zien en te leeren, zoodat wij vooral hen, die zich op den tuinbouw willen gaan toe leggen aanraden, alvorens te beginnen, eerst bij den bedrijfsleider, de heer Kemperman, inlichtingen en advies te gaan inwinnen. Plaatselijk Nieuws HEUSDEN. Tot blijdschap der gemeente heeft Ds. Joh. Kloots te Heukelum het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. Maandagavond circa 11 uur brandde een strooschelf in de nabijheid van de woning van v. H. geheel af. Door kracht dadig optreden der buren wist men erger te voorkoaaen. Zaterdag j.l. speelde de voetbal vereniging „L.O.N.G A." tegen „Wilhel- mina I" uit Wijk en Aalburg, welke wedstrijd met 20 door laatstgenoemde werd gewonnen. Tweede Paaschdag nemen de beide Heusdensche voetbalvereenigingen deel aan de door de voetbalvereniging „N.E.O." te Sprang uitgeschreven groote serie wedstrijden. Volgens loting komt „Juliana" uit tegen „Victoria" uit Raamsdonksveer, terwijl „L.O.N.G.A." zal moeten spelen tegen „Sparta" uit Sprang-Capelle. We hopen dat de Heusdensche voet- balvereenigingeh gelauwerd uit deze ongetwijfeld zware wedstrijden zullen komen. 5 April herdenkt de heer C. Schreu- ders alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaren als kapitein op de „Stad Heusden" bij de N.V. Heusdensche Stoomboot-Mij. in dienst trad. ANDEL. Ds. G. Bouwmeester, Geref. pre dikant alhier, staat thans no. 1 op het tweetal voor predikant te Rotterdam. Aan de Ambachtsschool te Gorin chem slaagde voor het diploma 3 jarigen cursus P. A. van Andel alhier. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse K. Benk- huijzen en van de le naar de 2e klasse T. Hoesen alhier. ALMKERK. Jl. Zondagavond ging de heer La- grouw alhier, in den Duil zijn schapen bezichtigen waar hij tot zijn groote ont zetting zag, dat honderde kraaien bezig waren de pas ter wereld gekomen lam meren te verscheuren. Wij hopen, dat deze roofvogels daar spoedig zullen wor den uitgeroeid. Tot bestuursleden van de Chr. Hist. Kiesvereen. alhier zijn in de op Vrijdag jl. gehouden vergadering herkozen de heeren Joh. de Wit en C. Lansdaal. Jl. Zondag maakte ds. Dönszelman alhier, vanaf den kansel bekend, dat hij een beroep had ontvangen naar de ge meente van 's Gravenland. BRAKED. In deze gemeente werd vanwege de Brandbluschapparatenfabriek „Excel sior" te Dordrecht eene demonstratie ge houden met het Schuimbrandbluschappa- raat, door die fabriek in den handel ge bracht. De demonstratie geschiedde op het marktplein in tegenwoordigheid van politie en brandmeesters benevens de wethouders dezer gemeente. Een met teer besmeerd en met olie begoten vlak asphalt werd over den grond uitgelegd en in brand gestoken. Ook werd een houtstapel op> gericht en met brandbare stofïen over goten, waarna ook dit werd aangestoken Een geweldige vlammenmassa en rook zuil steeg omhoog. Het was een aardig vuurtje. Gewacht werd op een sein, te geven door den gemeente-veldwachter, op welk moment men zou moeten ingrijpen. Toen dit sein gegeven was, ging men den brand met twee apparaten te lijf, welke in een minimum van tijd gebluscht was. Het was een goed geslaagde proef neming. Zaterdagavond gaf de muziek ver eeniging „O.BK." in de zaal der Werk liedenvereeniging eene uitvoering. De ver schillende muzieknummers werden onder leiding van den heer J. van Herkei uit Ammerzoden, zeer goed uitgevoerd, terwijl ook de voordrachten zeer in den smaak van het publiek vielen, dat evenwel niet in grooten getale was opgekomen. Wij hopen een volgende maal op beter. De lessen aan den landbouw-win- tercursus 1930-31 zijn de vorige week geëindigd. Op de eindles waren tegen woordig de heeren J. van Wijgerden, wethouder, D. Weststrate, Hoofd der O. L. School en Mr. J. van Dalen. Deze cursus heeft zich in een groote belangstelling mogen verheugen. Er na men 23 leerlingen aan deel. Alle vragen op de eindles werden bijna zonder uit zondering uitstekend beantwoord. Na af loop werden leeraar en leerlingen hartelijk toegesproken door Mr. J. van Dalen, die sprekende namens de commissie van toe zicht, dank bracht aan den heer Ruger, landbouwonderwijzer te Aalst voor zijn uitstekende lessen en aan de cursisten voor hun ijverige studie. CAPELLE. De Voetbal vereen. „Excelsior" nam j.l. Zondagmiddag haar nieuw ter rein, dat haar door den heer B Kamp Leenmans welwillend ter beschikking is gesteld tot de tijd, dat het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart bespeelbaar is, in gebruik. Deze middag werd voor de competitie le klasse B.V.B. de wedstrijd „Excelsior 1"„Kaatsheuvelsche Boys" gespeeld. In een vlot gespeelde vlug op en neer gaande wedstrijd, behaalde „Excelsior" met 1—0 de overwinning, welke stand reeds bij de rust bereikt was. Tijdens de rust werd het werkend lid, de heer A. Verheijden, in verband met zijn aanstaand vertrek naar Ned.-Indië, waar hij benoemd is tot Leeraar bij het Middelbaar Onderwijs, namens de vereen, bij monde van den Voorzitter, de heer G. A. S. de Bas, en namens de spelers door den heer M. Mesch, gehuldigd, waarbij hem een lauwerkrans werd aangeboden, voor welke huldiging de heer Verheijden het bestuur en zijn medewerkende leden hartelijk dank bracht. Het 2e elftal van „Excelsior" speelde voor de 2e klasse B.V.B. te VYaalwijk tegen „R.WB. III", welke wedstrijd eindigde in een 5 3 nederlaag voor „Exselsior II". De candidaatstelling voor leden van den raad der gemeente Sprang-Capelle zal plaats hebben op 12 Mei a.s. De heer J. Huysman werd her kozen als bestuurslid der Chr School- vereen., terwijl in de plaats van den heer J. G. Addink, gekozen werd de heer B. v. d. Hoeven. Naar men ons mededeelt, hebben een paar ingezetenen het Uitv. Comité van het met Hemelvaartsdag te houden Nationaal Muziek- en Zangconcouts, voor dit doel een medaille geschonken, terwijl een oud-Capellenaar voor hetzelfde doel een bedrag aan geld aanbood. We hopen dat meerderen dit mooie voorbeeld zullen volgen. Donderdag 1.1., des avonds half acht, werd in de O.L. School in de Kom te dezer plaatse onder leiding van het Hoofd der School, den heer E. olet, een ouderavond gehouden, waarvoor deze keer, vooral van de zijde der moeders, flinke belangstelling was. Van half acht tot acht uur had een openbare les plaats met de leerlingen der hoogste klassen, waarbij de ouders zich op de hoogte konden stellen van het tegenwoordige teekenonderwijs. Na afloop dezer les heette de heer E. Colet de aanwezigen hartelijk welkom en gaf hij een uiteenzetting van het doel van derge lijke avonden, waarna de verkiezing van een drietal leden der oudercommissie, wegens aftreding der heeren C. Vos en H. v. Beek en ter aanvulling van de vacature Joh. Molegraaf, die geen school gaande kinderen meer heeft, aan de orde werd gesteld. De aftredende leden werden herkozen en namen hun herbenoeming aan, terwijl als nieuw lid der oudercom missie gekozen werd Mevr. Oerlemans- de Roon, die eveneens haar benoeming aannam. In de oudercommissie hebben momenteel dus fitting Mevr. Oerlemans-de Roon en de heeren C. Vos, H. v. Beek, C. Boeser en Adr. Rosenbrand. Tijdens de pauze, waarin de aanwezi gen werden onthaald op een kop thee met een versnapering, was er gelegenheid tot bezichtiging van het werk der leer lingen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Vooral de afdeeling handwer ken had de volledige belangstelling der moeders en wekte bij herhaling hun be wondering op en niet ten onrechte, want uit het tentoongestelde werk der meisjes bleek, dat aan het handwerk-onderwijs zeer veel zorg wordt besteed. Na de pauze hield het Hoofd der school een .causerie over den plantengroei, als mede over de rijst- en tabakscultuur in Indië, welke leerzame uiteenzetting, die met lichtbeelden nader werd toegelicht, door de aanwezigen met gespannen aan dacht werd gevolgd. Ongeveer 11 uur werd deze goedge slaagde ouderavond met een woord van dank voor de belangstelling en een op wekkend woord om dergelijke bijeen komsten, die de band tusschen school en huis versterken, steeds trouw te bezoeken, gesloten. DRUNEN. Veiling 26 Maart. Appelen 24-31. Brederode 2225, Brederode II 1519, Juin 1/93ys, Sja lotten 610, "Witlof 1 2027, Witlof II 10—16, Kroten 3 7, Knolraap 2 - 31/^, Wortelen 12, Spinazie 13 19, Spinazie II 1012, Schorsereeren 12 —16, Spruiten 25-38 Spruiten II 10 20 ct. per K.G., Roode kool 2- 16, Witte kool 3 5, Savoye kool 1 13, Boeren kool V2—3. Sla 6-7y4, Sla II 4—5ys, Selderij 714, Selderij II 1-6, Spruit- koppen y4 y2 ct. per stuk, Snijselderij 25, Plukselderij 4 6y2, Radijs 56, Keelen 2—4, Prij 1525, Pr ij II1 12 ct. per bos. Prijsnoteering van 30 Maart. Spanazie 2025, Witlof 20 24, idem 2 1016, Kroten 25, Sjalotten 68, Juin 23 ct., alles per K.G. Roode kool 1113, Savoije kool 1011, Sla 2 78, alles per stuk. Keelen 23, per bos, Radijs 2—3ys ct. per bos. DUSSEN. In de j.l. Zaterdag gehouden ver gadering van den Centralen Nederlandsche Ambtenaarsbond te Gorinchem is besloten tot oprichting van een afdeeling dier bond „Het Land van Altena" met aan vankelijk 15 leden. Het béstuur van de nieuwe afdeeling bestaat uitJ. W. Gul den, Sleeuwijk vooz., A. N. Manneke, Werkendam Secr., G. v. Rijswijk Dussen, penn., Djjkstra Oopelscheveer en ven Burgel Sleeuwijk bestuursleden. Personen die alsnog tot de nieuwe afdeeling van genoemden Bond willen toetreden of in lichtingen wenschen te ontvangen, kun nen zich tot een der genoemde bestuurs leden wenden. P. alhier, had het ongeluk, op de fabriek zoodanig met zijn hand bekneld te geraken, dat gepeeskundige hulp moest worden ingeroepen. Deze oordeelde over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Het paard van den heer v. H., gespannen voor een rolwagen schr k en sprong door de haag in den boomgaard van v. L., hoewel er prikkeldraad door de haag gespannen was bekwam het dier nogal geen beduidende wonden. Ook de heer v. H. en diens knecht bekwamen geen letsel en konden na van schrik bekomen te zijn huiswaarts keeren. De biljartclub ..Nooit Volleerd" gevestigd in Hotèl Heessels alhier, hield in genoemd Hotel de jaarvergadering. Tot Voorzitter werd gekozen de heer J. Jongbloets, terwijl de heeren B. van Luxemborg en A. Heessels bij acclamatie werden herkozen als secretaris en pen ningmeester. Besloten werd deel te nemen aan het te geven biljartconcours bij den heer v. Strien te Heusden. De werkzaamheden aan de brug te Keizersveer vorderen goed en hebben veel bekijks. Vooral des Zondags met mooi weer gaan velen de werkzaamheden in oogenschouw nemen, welke deze streek na eeuwen uit haar isolement zal verlos sen. Het zal dan ook een genot zijn wanneer dit werk voltooid is. Het is dan ook noodzakelijk met het steeds toenemend verkeer, vooral ook nu weer, met het nieuwe veer van de „Kop van 't Land". De tuinbouw neemt hier steeds toe en jaarlijks ziet men nieuwe kassen verschijnen, zoowel voor fruit als voor groenten. De heeren v. M. hebben rails naar hun kassen gelegd zoodat zij hun producten zoo vanaf de kassen naar de straat kunne» vervoeren. De R. K Meisjesschool zal met een lokaal worden uitgebreid. EETHEN. Zondagmiddag omstreeks 12.30 u. werd bij den veldwachter W. v. d. Pol alhier, binnengedragen Mej. Arnolda van Ham, uit Dussen (Hank). Door een on verklaarbare oorzaak, wellicht door duize ligheid was zij van de fiets gevallen en bekwam zij een lichte hersensschudding. Op advies van Dr de Boer mocht zij eerst Maandagmiddag naar huis vervoerd worden. GAMEREN, Op de Huisvlijttentoonstelling gehouden op 25, 26 en 27 Maart in het Nutsge- bouw te Geldermalsen, uitgaande van de V.V.V., werd aan onze vroegere dorps- genoote Mej. Nieuwenhuizen Mooy den eersten prijs toegekend voor een tentoon gestelde schilderij (kruissteekwerk) voor stellende „Huize Brakel". Nog werden door haar de volgende prijzen behaald Een penteekeniDg 2e pr., Een theemandje (haakwerk) 3e pr., Een Theemandje (gevlochten pitriet) 3e pr., Een kleedje (gebreid van zijde) 3e pr., Een voetenkussen (gedecoreerd met vlin ders) 3e pr. In totaal 6 prijzen. De zaal geleek een eerste klasse toon zaal, prachtig werk was er te zien. Het bezoek was zeer bevredigend. Niet alleen de inzenders-sters, maar ook het bestuur van de V.V.V. eü alle die er aan hebben meegewerkt, komt een loffe lijk woord toe. HEESBEEN. Maandagmorgen te half elf ontstond, tot heden toe, nog door onbekende oor zaak, brand in de woning van den land bouwer A. Kuipers alhier. Het vuur aan gewakkerd door den sterken wind. greep zoo snel om zich heen, dat het geheele huis in een oogenblik van tijd van voor tot achter in vlammen stond. In allerijl snelden de omwonende toe, om de helpende hand te bieden, ook de spuit van Heesbeen was spoedig ter plaatse, doch men kon niet voorkomen dat de vlammen oversloe gen op het woonhuis van den timmerman G. Nieuwkoop, ook deze woning brandde geheel af. De achter de woning gelegen timmerwerkplaats kon worden behouden, omdat deze met pannen is gedekt en de wind de vlammen een andere richting uit deed gaan De brandweer uit Heusden werd nog gealarmeerd en verscheen op de plaats des onheils, doch behoefde geen dienst te doen. Van de inboedel van A. Kuipers werd niets gered, een kalf en koe bekwamen brandwonden, van de inboedel van G. Nieuwkoop werd slechts een ge deelte gered. Naar wij vernemen waren de woningen en inboedel van G. Nieuwkoop verzekerd, de inboedel van A. Kuipers evenwel niet. NEDERHEMERT. Op de Maandagmorgen gehouden verpachting van veescharen, op de uiter waarden van Freule van Wassenaer, was de middelprijs per schaar f72.— zijnde f 3.hooger dan verleden jaar. Bij de j.l. gehouden keuring voor den dienstplicht lichting 1932, werden uit onze gemeente van een 8-tal inge schrevene, 4 personen goedgekeurd. RAAMSDONKSVEER. De heer R., bezig met boomen snoeien, viel uit den boom en bezeerde zich dusdanig dat hij eenige weken het bed moet houden. Door de Groene Kruis Afdeeling zal Woensdag 15 April een speldjesdag worden gehoudon, waarvan de opbrengst geheel ten bate van de Plaatselijke Af deeling komt. Mej. E. van Dongen, onderwijzeres aan de Chr. School alhier, oniving een benoeming aan een der Chr. Scholen te Gorinchem. SPRANG. De door het plaatselijk comité gehouden collecte, ten bate van het zilveren jubileum van den Gereformeerden bond ter verbreiding der Gereformeerde waar heid in de Ned. Herv. Kerk heeft c.a. f500.opgebracht. J.l. Zaterdag speelde onze korfbal club „N.E.O" op het terrein aan het Oosteinde alhier, een wedstrijd tegen „Volt" uit Tilburg De wedstrijd eindigde met 31 in het voordeel van „N.E.O." De voetbalclub „Neerlandia II" speelde Zaterdag tegen „N. E. O. II" op het Neerlandia terrein, de uitslag was 3 1 in het voordeel van „N E.O II" „S.O.O." speelde een comp. wedstrijd tegen „Sparta" uit Vrijhoeve-Capelle op het „Sparta"-terrein, deze wedstrijd eindig de met 30 in het voordeel van „S.D.O." VRIJHOEVE CAPELLE. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier, Cand. J. Andreé te Krabbendijke (Zeeland.) Mede op het tweetal stond Cand. J. Vrolijk uit Scheveningen. VEEN. Bij den koopman T. ontstond Za terdagmiddag een begin van brand. Ge lukkig was hulp aanwezig om met emmers water het gevaar te keeren. Op den zol der was reeds een ledikant met toebe- hooren en eenige kleedingstukken ver brand. De brandspuit welke spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. De heeren C. Schreuders en Jac. v. d. Pol, wethouders dezer gemeente, hebben als zoodanig hun ontslag genomen. Zaterdag werden door den land bouwer V. aardappelen gepoot. Het weer is de laatste dagen uitstekend voor de werkzaamheden op het land. Alhier hebben zich op 2 plaatsen gevallen voorgedaan van mond- en klauw- xeer. WIJK EN AALBURG. Tweede Paaschdag zullen door de voetbalvereeniging „Wilhelmina" op het terrein der vereeniging alhier, groote serie-wedstrijden worden gehouden, waar aan vereenigingen uit Nieuwkuijk, Dussen, Baardwijk en Andel zullen deelnemen. WOUDRICHEM. Gedurende het tijvak 20 tot en met 26 Maart j.l. werden aan de visch- markt alhier aangevoerd 3 winterzalmen ad. f 0.60 tot f 2.50 per pond. Besteed werd voor snoek 45 tot 55 cent en voor brasem 27 tot 32 cent per pond. Vrijdagavond werd in de le Open bare school alhier een in alle opzichten goed geslaagde ouderavond gegeven. Er waren vele belangstellenden, terwijl het zangkoor van Volksonderwijs zijn mede werking verleende. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. Ch. de Bruin te Rijnsater- woude. De Chr. Jongelingsvereen. alhier zal op 2e Paaschdag deel nemen aan den Bondsdag van Chr. Jongelings-vereen, te 's-Bosch. In de Algemeene vergadering van de Coöp. Boerenleenbank alhier werd tot bestuurslid herbenoemd de heer F. C. Huyser en tot lid van den Raad van Toezicht de heer S. H. Bax. WERKENDAM. Mej. H. kreeg dezer dagen een pot kokend water over haar beide beenen. Zij liep hierbij zoodanige brandwonden op dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen Onze vroegere dorpsgenoot de heer M. v. d. Wiel, kantonnier bij de Rijks waterstaat te Sliedrecht, is met ingang van 1 A pril a s. als zoodanig overgeplaatst naar Dordrecht. Donderdag 2 April des nam. half- drie zal in de Nutzaal een concert worden gegeven door de dames Duijnhouwer, Go rinchem, zang E. v. d. Linden, Sleeuwijk, viool M. J. Gaasterland Sleeuwijk, piano, en de heeren G. Duijzer, Almkerk trom bone G. Koppers, Sleeuwijk, viool, met welwillende medewerking van den heer Th. Breijs, muziekleeraar te Gorinchem. Leider van dezen avond, de Ed.Achtb. Heer Burgemeester W. Beukenkamp. De opbrengst zal geheel ten bate ko men van de Chr. U L.O.-School. Op de Zondag gehouden leden vergadering der Chr. Jongel. en Jongem.- Vereen. „Maranatha" werden gekozen als bestuursleden der Propaganda-Commissie, de heeren P. Eigeman en P. Kornet. Buitenland» SCHIP VERGAAN. Een Chineesch stoomschip, met een bemanning van 20 koppen, dat uit Alexan- drow was vertrokken, is in een typhoon geraakt en vergaan. De bemanning is omgekomen —o HET „DROGE" AMERIKA. De „New-York Herald" meldt, dat in 1930 te New-York 1295 personen door alcohol-vergiftiging gestorven zijn. Dit cijfer is echter vermoedelijk beneden de werkelijkheid. VERKEERSONGELUKKEN IN AMERIKA Het aantal personen dat in de afgeloopen 18 maanden door verkeersongelukken om het leven is gekomen bedraagt evenveel als het aantal in den grooten oorlog gesneuvelde Amerikanen n. 1. ongeveer 50.000. OVERVAL OP EEN BANK. Te Frankfort heeft een uiterst brutale overval plaats gehad op een bankgebouw, dat n.b. in de onmiddellijke nabijheid is gelegen van het hoofdoureau van politie. Gedurende de middaguren, toen slechts twee beambten op de kantoren aanwezig waren, drongen onverwachts twee gemas kerde bandieten met een kreet „handen op" binnen. De kassier, die juist bezig was met het buntelen van bankpapier, kon nog even om hulp roepen, toen sprong een der gemaskerden op hem toe, stopte hem een prop in den mond en bond hem handen en voeten, 's Mans collega onder ging een zelfde behandeling, waarna het tweetal in een zijvertrek werd neergelegd. Terwijl de roovers bezig waren de cassa leeg te plunderen, werden zij door een bewoner van de bovenvertrekken van het gebouw door een venster ontdekt. De man sloeg alarm, de inbrekers namen de vlucht en weldra ontstond een klopjacht, welke eindigde met de arrestatie van het tweetal, maar niet voordat de politie hen met een paar kogels buiten gevecht had gesteld. Het bleken twee jeugdige arbeiders te zijn. Buit hebben zij niet gemaakt. DOOR HET ÏJS~BEDREIGD. De 2000 ton groote Engelsche vracht boot „Arniston* is in de Golf van Riga gezonken. Het schip bevond zich bij een reeks andere vaartuigen, die door een

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2