■Herman Caarb Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of ander wenk, node me Optiek vaart", „Wien Neerlands Bloed"5 «nz., werden gezongen. Al9 we nagaan, dat het „Vinkje" nog geen jaar bestaat en er leden bij zijn die nog pas in de tweede of derde klasse der lagere school zitten, dan mo gen we gerust zeggen, dat er al veel wordt gepresteerd. Memoreerende mogen we zeggen, dat deze eerste uitvoering van het kinder koor buitengewoon goed is geslaagden we hebben werkelijk respect voor den kundigen directeur, die in zoo korten tijd zooveel wist te bereiken. Directeur en leden kunnen dan ook met voldoenig op dezen avond terugzien. Te omstreeks 10 uur werd deze bij eenkomst door den heer Calame, on der dankzegging aan allen, die tot het welslagen hadden bijgedragen, met dankzegging gesloten. De zitting van den Rijksontvan ger zal alhier, inplaats van Vrijdag 3 April, worden gehouden op Donderdag 19 April a.s., op de gewone uren. De herijk van maten en gewich ten zal alhier plaats hebben op Zaterdag 11 April a.s., van 9—12 uur des v.m., in de voormalige openbare school. Vergadering van den Raad der ge meente SPRANG-CAPELLE, op Dinsdag 31 [Maart des n.m. 3 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer Meijer, Secretaris WelEd. Heer v« d. Berg*. Afwezig1 de heerenKerst (met kennisgeving) en Rijken. Na opening der vergadering, wor den de notulen onveranderd vastgie- steld. Ingekomen stukken Processenverbaal van kasopneming gehouden 20 December en 24 Maart, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Bericht van L. Waarts, dat hii zijn benoeming tot klokluider aanneemt. Eenzelfde schrijven van A. Gouda en J. v. d. Linden dat zij hunne be- noemingl tot havenmeester aannemen. Goedkeuring door Ged. Staten van de classificatie voor de Gem. Fonds belasting, besluit tot heffing opcenten op deze belasting. Idem van het raadsbesluit tot ver koop grond aan de N.V. Oerlemans. Idem gemeenterekening 1929. Van Ged. Staten is terug1 ontvan gen de verordening op de heffing eener straatverlichting. Het College wenscht den termijn dezer belasting op 20 jaar gesteld te zien, met het oog op den termijn van 20 jaar, der betreffende leening. B. en W. stellen voor de verlang de wijziging aan te brengen, waar mede de raad acooord gaat. De heer v. Willigenburg merkt op, dat 1 termijn v. 20 jaar ook in de bedoeling van den raad heeft gele gen. Van Ged. St. een nota van aan merkingen gevallen op de gemeente- begrooting 1931Wijl deze aanmer kingen slechts van administratieven aard zijn, worden B. en W. gemach tigd, deze nota af te handelen. Van den Minister van Binnenland- sche zaken, beslissing op het beroep, door den raad ingesteld tegen het besluit van Ged. Staten, inzake het uit te keeren bedrag, in verband met de finantieele verhouding tusschen rijk en igemeenten. Het ingestelde beroep is ongegrond verklaard. Verslagen 1930 van de Commissie tct wering van schoolverzuim en de Commissie van Toezicht op het La ger onderwijs. Worden ter visie gelegd. Oproeping om voor den Raad van State te verschijnen, naar aanleiding van het ingestelde beroep tegen dé, beslissing van Ged. Staten inzake de schoolkwestie. Aangezien dit beroep niet door den raad is ingesteld, wordt dit schrijveh! voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van den Christ. Besturen bond en de vereeniging van Ned. Fa brieksarbeiders om een steunregeling in het leven te roepen voor werkeloo- zen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. reeds eenige voorzieningen hebben g'ètroffen en voorstellen deze adres sen bij punt 11 der agenda te be handelen. Van de Afdeeling Sprang-Capelle van den Bond van bouwvakarbeiders een schrijven over het te werk stel len van werkeloozen. Door B. en W. is een regeling getroffen, dat eerstj kostwinners te werk worden gesteld' en die van groote gezinnen voorrang genieten. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. Willigenburg meent dat deze zaak voor het grootste gedeelte reeds uit de belangstelling is ver1-' dwenen, omdat de meeste personen reeds werk hebben kunnen krijgen. Dat B. en W. allereerst kostwinners van groote gezinnen te werk stellen, daarmede kan spr. zich volkomen ver eenigen. Wel had hij echter gaarne dat goarganiscerden, voorkeur moet men vooral 'b avonds inwrijven met Purol, dan zjjn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht. Purol in doozen van 30, 60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten was verleend. Deze probeeren in ge wonen tijd voor zich zelf te zorgen en betalen daarvoor f I.contributie per week. Dit is voor de gemeente niet zonder beteekenis en daarmede mag wel rekening worden gehouden. Wethouder Michael merkt op, dat B. en W. hiermede rekening hebben gehouden. De heer Kraak zou de vraag wil len stellen, hoe de regeling is ge weest. Deze schijnt er niet gemaakt te zijn, waardoor alle controle is ge mist. Was er een steunregeling ont worpen, dan hadden de werkeloozen moeten komen stempelen en had men ook precies geweten, wie er werke-1 loos waren. Nu ontvingen steun, die reeds werk hadden gevonden. De heer Michaël zegt, dat er per sonen geweest zijn die opgaven, dat zij uitgetrokken waren, terwijl dit niet waar was. Als men voor dergelijke gevallen komt te staan, dan wordt het voor B. en W. moeilijk. De heer Kraak meent, dat voor dergelijke gevallen een steunregeling goed was geweest, men had dan een controle gehad. De Voorzitter zegt, dat iemand te Sprang steun haalde niettegenstaande hu werkte. Van eenige bewoners van de Hooge Vaart en verschillende gebruikers van dien weg is een verzoek ingekomen, om den weg iets zwaarder te doen aanleggen, als in het wegenplan isl opgenomen. De Voorzitter zegt, dat, wijl deze kwestie reeds in den raad was bespro ken, B. en W„ reeds maatregelen hebben genomen om den weg iets zwaarder te doen aanleggen. Het adres wordt dus voor kennisgeving aangenomen. De heer v. Willigenburg gelooft dat B. en W, geheel in den geest van den raad hebben gehandeld. Aan het bekende adres van de ge meente Arnemuiden, gericht tot den Kroon, om ook na 1936 vrijstelling te verleenen van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j, zal op voorstel van B. en W» adhaesie worden betuigd. Adres v. den Christ. Besturenbond om bij de waterleiding maatschap1- pij WestJ-Brabant aan te dringen op lager tarieven. De Voorzitter zegt, dat hierop reeds meermalen is aangedrongen, doch de maatschappij beroept er zich op, dat het bedrijf bij de huidige tarieven slechts rendabel is, verlaging zou al leen mogelijk zijn, als er door het rijk een lagere rente werd gesteld, van de door haar verstrekte kapita len. B. en W. hebben evenwel geen bezwaar nogmaals op verlaging aan te dringen. De heer v. Willigenburg merkt op, dat 't juist is, wat B. en W„ ter toe lichting zeggen. Men leeft evenwel in een tijd van malaise, zoodat de men- sclien minder kunnen betalen en dé tarieven omlaaig behaoren te gaan.J Iedere poging om deze verlaging te krijgen dient te worden gesteund. De heer Verheijden zégt Nu hier en overal stemmen op'gaan tot verlaging der drinkwaterprijzen. wensch ik het navolgende nog eens onder 't Oog te (brengen. V)an de waterleiding heeft imen bil de eerste verkiezing onder evenredige vertegen woordiging in 1919 in fonze tegen woordig vereenigde gemeente er Zelfs een programmapunt van gemaakt *wat ik niet igeheel zal uiteenrafelen. Het is toen zoover geloopen, dat de nu overleden wethouders Rijken. Maijers en de spreker óf 'zich terugtrokken óf met oneervol ontslag naar huis werden gezonden, omdat wii tegen standers van het jgrootsche plan wa ren. De uitkomst stelt helaas ons we der in 't gelijk. Onze redeneering was, dat bij zulke onzinnig hooge ijzer-, koper- en bouwprijzen, een veel en veel te groot kapitaal onproduc tief in den grond werd gelegd. Wii voegden daarbij, dat de grootverbrui kers Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom hier nog buiten bleven. Het te distribueeren water moest als kostprijs veel te hoog komen, wan neer niet alle perceelen werden aan gesloten. Verstomd was ik over de Capelsche heeren, dit als industriee- len niet inziende zich blindstarende op de schijnweelde der naoorlogsche jaren. Persoonlijk was ik destijds voorstander met Waalwijk overleg te plegen. Deze aanleg en exploitaiiecii- fers waren te overzien, doch niet die over West-Noord-Brabant. Op wie rust nu de schuld? Mijn inziens op de kiezers zelve, die deze aansluiting wenschten. Er komen evenwel nog meer belangén in 't tepel. Naast wa ter, electriciteit en woningbouw, wat ook een strop wordt, dient men ook 't oog te houden op hen, die ter goeder trouw hunne duiten Isteken in roekelooza Rijks-Provincie an Gern.- leeningen. Ik spreek nu niet ten op zichte van kleine renteniers, doch ten opzichte der Pensioenfondsen van de Nederlandsche ambtenaren, wier be zit een veel te eenzijdig guldensbe-' zit wordt. Ik waag mij aan de voorspelling dat deze Heeren op hun ouden dag ook nog eens op een houtje knab belen. De nieuwe Gemeenteraden krij gen binnenkort heel wat op te knap pen. doch ik vrees voor hun succes. Groote verwondering baarde het mij dezer dagen te hooren. dat nog 400 perceelen noodgedwongen aan moesten sluiten, hoewel ze drinkbaar water hebben. De waterleiding was dus blijkbaar niet zoo noodzakelijk. Men ziet dat het weer is gegaan zoo als mij in de oorlogsjaren als Ca- pelsch raadslid, is overkomen. (Men wenschte kleerendistributie. Op grond der kosten speelde zich meer achter de coulissen af dan voor 't forum. Op drang van Burgemeester Valter stemde ik toe Voorzitter te worden mits mij algeheele vrijheid werd ge laten, want ik kende mijn Pappen heimers. Voorzichtigheidshalve richt te ik met eenige heeren een monster kamer in. Totale verkoop bedroeg zes mannenhemden. Het slot was dat Ca- pelle betrekkelijk geen crisisschuld had na afloop van den oorlog. Men ziet uit deze twee voorbeelden dati men alles wil hebben, doch er geen gebruik van wenscht te maken. Men moet in 't openbare leven durf heb ben „neen" te zeggen, ten koste van den een of anderen zetel in 't alge meen belang. Tot slot nog dit. Wanneer het platteland de allures der groote ste den gaat aannemen, moet dit op een finantieele débdcle uitloopen. De nieuwe bekende wet van Minister de Geer zal igeen hulp kunnen bieden. Adres van den N. C. B. met ont- werp-contract betreffende de destruc tie van afgeleverd vee en vleesch. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een contract aan te gaan. Benoeming leden van Armbestu ren wegens periodieke aftreding. Te Capelle is aftredend A. J. Ver hoeven. B. en W. bevelen naast den aftredende ter benoeming aan A. v. d. Hoeven. Met algemeene stemmen wordt de aftredende herbenoemd. Te Sprang is aftredend J. v. Beek. Naast den aftredende bevelen B. en W. ter benoeming aan W. M. Kuijs- ten. Met op één na algemeene stem men wordt de aftredende herkozen, een stem was in blanco uitgebracht. Benoeming lid Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs. Aftredend A. J. v. Dees. B. en W. bevelen naast den aftredende ter be noeming aan M. C. Rijken. De af tredende wordt herbenoemd. Benoeming lid Stembureau Kom. De Voorzitter de heer v. d. Hoe van heeft als zoodanig bedankt. Plet stembureau wordt nu samengesteld als volgt: Voorzitter A. Kerst, leden Kraak, A. v. d. Hoeven en plaatsver vangers J. v. Pelt en J. Verhoeven. Voor het hoofdstembureau A. J. Ver hoeven, plaatsvervangend A. L. de Bas. Vaststell. voorschotten vergoeding art. 101 L. O.-wet 1920 over 1931 uit te keeren aan de besturen der bijzondere lagere scholen in deze ge meente. Wordt vastgesteld op f8,65 per leerling. Aan de school te Sprang zal worden uitgekeerd een voorschot van f 1600. Aan de school te Ca pelle f 1200. Vaststelling van de vergoeding in gevolge art. 101 L. O.-wet 1920 over 1928 uit te keeren aan het bestuur der bijzondere lagere school te Ca pelle (afrekening 1926, '27 en '28). Wordt vastgesteld op f1170,92. Goedkeuring begrooting Burgerl. Armbestuur te Sprang voor 1931 Wordt in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 4634 goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een kasgeldleening. Ter vervanging der kasgeldleening voor den dienst 1930, wordt besloten een nieuwe kasgeldleening te sluiten bij de Boerenleenbank te Capelle tot een maximum van f15000.en een ren te van ten hoogste 43/4 - Voorstel van B. en W. tot het waar borgen van een kasgeldleening aan te gaan door het Burgerl. Armbestuur te Capelle. Met algemeene stemmen wordt een kasgeldleening van f 5000 gewaarborgd. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van gelden van uitge- keerden steun aan werkloozen. D» Voorflttw deslt dat met de Mij. Wegenbouw te Utrecht was overeengekomen, dat bij de te ver richten werkzaamheden 35 werkeloo zen uit de gemeente zouden worden te werk gesteld. De werkzaamheden konden evenwel door de weersom standigheden niet aanvangen, op het tijdstip als B. en W. hadden ver wacht. Voor een gedeelte der werke loozen ontstond toen een noodtoe stand, waarvoor B. en W. maatregelen hebben getroffen met de Armbestu ren, voor het verleenen van steun. De Armbesturen traden als Commis sie op onder voorwaarde, dat de raad de uitgekeerde bedragen uit de ge meentekas zou restitueeren. Met de ze maatregelen waren de ergste ge volgen der werkloosheid ondervan gen. B. en W. stellen voor, deze overeenkomst goed te keuren en de uitbetaalde bedragen aan de Arm besturen terug te geven. De heer Verheijden vraagt of de gemeente vergoeding krijgt van het Rijk, waarop de Voorzitter ontken nend antwoordt. De heer Kraak vindt het jammer, dat het wel wat lang heeft geduurd, alvorens de raad hierover zijn mee ning kon zeggen. Zooals de uitkee- ringen thans hebben plaats gehad, is het niet in den haak. Ieder die kwam, werd maar gegeven, het is spr. be kend, dat iemand met 3 kinderen, die samen f25 thuis brengen, steun kreeg, zelfs meer dan iemand met een gezin van 3 kinderen, waarvan het oudste slechts 5 jaar was. Deze man kreeg f 5 steun. Er bestond geen regeling, daarom trok men in Ca pelle reeds steun, terwijl er in Sprang nog niets over steunverleening be kend was. Als B. en W. met een degelijke steunregeling waren geko men, zou spr. er gaarne zijn stem aan hebben gegeven, nu dat niet is geschied, kan hij zijn stem er niet aan geven. De Voorzitter zegt, dat de steun regeling voor Capelle en Sprang op denzelfden datum, n.l. 16 Februari, in werking is getreden. De heer Kraak zegt wel te hebben gehoord, dat steun verleend is ge worden met terugwerkende kracht. De heer v. Willigenburg voelt ook wel iets voor de bezwaren, door den heer Kraak naar voren gebi*acht. De toelichting van den Voorzitter acht spr. evenwel voldoende, het washier slechts een tijdelijken maatregel, ge boren uit de omstandigheden. B. en W. hadden gerekend de menschen te werk te kunnen stellen, bij de Mij. Wegenbouw. De weersomstan- P.QJenkinchei\_SjE!^^). Vu^kler&lr. Q6 I j 's> Herlo^enLoSck gs w r digheden hebben dit evenwel ver traagd. B. en W. waren toen genood zaakt een noodmaatregel te treffen. En wat verkeerde uitkeeringen be treft, dit zal wel altijd zoo blijven. Spr. heeft daar ook ondervinding van, het is zeer moeilijk. Het gaat hier bovendien slechts over een of twee weken en daarom zal spr. voorstem men. De Voorzitter merkt op, dat als de heer Kraak dingen heeft gehoord, die niet door den beugel kunnen, hij deze dan ter kennis van B. en W. had moeten brengen, deze hadden dan hun maatregelen kunnen nemen. B. en W. stellen voor, tot Maan dag steun te verleenen en deze dan geheel stop te zetten. Met algem. stemmen wordt hier toe besloten. De Voorzitter deelt mede, dat de leening groot f 178.000 voor verbe tering der wegen is geplaatst tegen een rente van 41/2 °/o bij de Maat schappij voor Gemeentecrediet, met racht varvroagda aflossing. Rondvraag De heer erheijden maakt de op merking dat 't water v. de Water leiding maatschappij niet voldoende ontijzerd is. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. deze klacht ter kennis van de maatschappij zullen brengen. De heer Kraak vraagt hoe of het staat met de school te Vrijhoeve-Ca- pelle, een jaar geloden is er reeds besloten, dat deze gerestaureerd zal worden, en tot heden is er nog niets aangedaan. Het is treurig zooals de school er uit ziet. De Voorzitter zegt, dat gewacht wordt op de beslissing van de school in de Heistraat. De hr. Kraak meent dat dit 'n zaak apart is. De Voorzitter is het daarmede niet eens, ook de heer v. Willigenburg meent, dat deze twee zaken aan el kaar vast zitten. Wethouder Michaël deelt mede dat bestek en teekening voor 3 lokalen reeds gereed liggen. De Voorzitter merkt op, dat de beslissing op 1 April verwacht wordt. De heer Kraak vraagt wanneer de verbetering van het Bergsche pad ter hand wordt genomen. De Voorzitter verwacht, dat bezwa ren ingebracht zullen worden. De heer Michaël deelt mede, dat in ieder geval voortgewerkt wordt. De heer Kraak vraagt verder nog of er geen plaats is voor het kind van Tactor. De Secretaris zegt, dat nog steeds wordt gewacht op bericht, toen het gevraagd is, was er geen plaats. De heer Kraak heeft ook nog iets voor de geheime vergadering. De openbare vergadering" wordt hierop gesloten. WEKKEND AM, Onder Voorzitterschap van den heer A. B. Holster, vergaderde in ca fé v. d. Steenhoven de Ond. Paard#n .en Veeverzekeringmaatschappij. De opkomst was vrij goed. Na gebruikelijke opening las de secr., de heer C. v. d. Stelt, de notulen en het jaarverslag. De commissie over de jaarrekening bracht een gunstig rapport uit. Hier aan ontleenen wij het volgende: Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 92, waarvan verzekerd waren 189 paar den en 637 runderen, resp. voor een waarde van 70295 gld. en 153045 gld. Uitgekeerd werden 27 runderen en 5 paarden, resp. voor een bedrag van 4720,35 gld. en 1053.75 gld. De inkom sten van het paardenfonds bedroegen 2733.31 gld., de uitgaven 1439.21 gld., batig slot 1294.10 gld. Van het runder fonds waren deze cijfers 7135,98 gld. 5510.74 gld. en 1625.24 gld. De aftredende bestuursleden, A. v. d. Stelt en A. B. Holster, werden met algemeene stemmen herkozen. Bij de gratis-verloting vielen heel aar dige prijzen ten deel aan A. J. Ippel, G. v. d. Stelt, H. Bogers, C. Ippel, B. M. Ippel, P. Kant, P. A. Ippel, A. de Keizer, H. v. d. Meiden, J. Kant en M. Vink. Bij de rondvraag had niemand iets meer te vragen, zoodat de Voorzitter spoedig kon sluiten. Zondag a.s., des nam. 2 uur, hoopt de Chr. Jongel. en Jongem. ver. „Andreas" in haar gebouw een buiten gewone vergadering te houden. Gele verd zullen worden, enkele onderwer pen, waaronder een Paaschonderwerp* met een paar voordrachten. 2e Paaschdag zullen de seriewed strijden plaats hebben, uitgeschreven door de voetbalvereen. W.V.V. alhier, 't Beloofd zeer spannend te worden. Op de j.l. gehouden ledenverga dering der Christ. Hist. Kiesvereen. alhier, werden als candidaten gesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing: 1. C. H. Bogers. 3. Joh. C. Visser, 3. C. de Boon (deze drie_ hebben thans zitting). 4. H. Kant, 5. P. Holster, 6. C. A. Pruissen, 7. H. Visser Czn., 8. G. C. van Apeldoorn, 9. A. Wijnja en 10 W. Ritmeester. Inplaats van den heer D. v. d. Bunt werd benoemd als organist der Geref. Gem., de heer Jac. Vink. De uitslag van het raden der gevulde boonenpot ten bate der gem. zangvereen. U.D.I. is als volgt: In den pot waren 3146 boonen; geraden werd door twee personen 3145; 1ste prijs pendule de heer Mouthaan, 2de prijs mej. A. v. Vuren, 3e pr. Jac. de Krij- zer kistje sigaren, 4e pr. Mej. van Driel heeren horloge en troostprijs een sche merlampje, de heer Schoon. De heer C. Stoop, koster der Geref. Kerk, werd benoemd als con cierge voor het te openen gerestau reerde gebouw van Chr. Belangen. Gedurende de maand Maart pas seerden de schutsluis alhier van en naar de Merweda en Bakkerskil, 616 vaartuigan. vsTaaj**-. u/1 vwszitthv nat IJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 10