J. J. lankhayzen (o's tore Jf.V. Oil nummer aeslaeï uil 2 ifleii ALLE SÉMmaak-acttn jisterij Ajlrscliiiiir-Baert Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, No. 5115 Vrijdag 17 April Heusden. 1931. Agentschap van de Amsterdamsche Batrlc jV.V Amsterdam. Burgerlijke Stand. Gepraat in raadsvergaderingen. Und van AUENA Dit blad verscbyot WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. telef. no. is RaamsdooKSve6r. Verstrekt Handelscredieten tegen nadegx-Cvereen te komen voorwaarden. Opent rekening-eouranyffiet rentevergoeding. Incasseert Binnen- en^Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen, Koopt en verknopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupon^en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposit^ rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SKT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadére inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Het is ons bekend, dat het couran- tenlezend publiek in de plaatselijke pers gaarne uitvoerige verslagen van het verhandelde in gehouden raadsvergade ringen aantreft en vooral wanneer on derwerpen aan de orde zijn geweest, waarbij harde en scherpe woorden zijn gevallen, is de belangstelling bijzon der groot. Raadsleden lezen zelf nog wel eens gaarne hetgeen door hen is gezegd, familieleden vinden het dik wijls heel mooi dat een familielid-raads lid het zoo flink heeft durven uitspre ken en buitenstaanders toonen meer dan gewone belangstelling in heftige dis cussie^ der vroede vaderen. En wan neer dan de voorzitter beschouwd wordt als „de kop van Jut", waarop de klap pen van meerdere zijden neerkomen, dan bereikt de graagte, waarmee het verslag gelezen wordt, haar hoogte punt Nu kunnen we ons levendig voor stellen dat er ook velen zijn!, die zich dikwijls over het gedoe in> de raads vergaderingen ergeren en zich de vraag stellen of het algemeen belang nu wer kelijk gediend wordt door het aan de groote klok hangen van veel, dat be ter binnenskamers had kunnen blijven en- door de vlijmscherpe en onparlemen taire wijze waarop zaken somtijds wor den behandeld. Motie's van afkeuring van beleid worden den Burgemeester en Burgemeester en Wethouders maar al te vaak naar het hoofd geslingerd en de meest meedoogenlooze critiek valt hun dikwijls ten deel, hetgeen bij velen een soort weerzin wekt tegen vele onzer gemeenteraden. En welk succes heeft dat al in den regel? Im mers in den regel zeer weinig, want men raakt aan al die afkeuringen en haarkloverijen gewend. Maar mogen de raadsleden nu in hun ne vergaderingen alles dan maar zeg gen, al is dat nog zoo beleedigend of onaangenaam voor hen voor wien het bedoeld is? Ziedaar nu eene vraag, welke we eens nader onder de oogen willen zien. Het beginsel van wettelijken waar borg voor geheel onbeperkt recht van spreken in vergaderingen van vertegen woordigende lichamen is een product van Engelschen bodem. Vanuit Enge land is het naar het vasteland overge-, waaid en bij ons pas, hoewel meer beperkt, in 1848 in de Grondwet voor de leden der Staten-Generaal opgeno men. Dat de Provinciale wet van 1850 het beginsel voor de leden der Staten opnam en de Gemeentewet van 1851 het voor de leden van den Raad vroeg, ligt wel voor de hand. De Grondwet en provinciale wet zullen we verder laten rusten en ons alleen bezig hou den met de gemeentewet, omdat we het slechts willen hebben over de ui tingsvrijheid van raadsleden. De onafhankelijkheid van raadsleden is een hoogst belangrijke zaak en de gemeentewetgever heeft dat juist in gezien. Zoo zegt art. 45 „De leden stemmen elk volgens eed en geweten, zonder last van of ruggespraak met hen, die benoemen," en met deze woor den wordt bedoeld aan de raadsleden een waarborg te geven voor hunne on afhankelijkheid van de kiezers. Zij mo gen zich aan hun kiezers niet binden door een voorafgaande lastgeving d.i. wat men noemt een imperatief mandaat; maar evenmin mogen zij, eenmaal ge kozen zijnde, met hun kiezers gaan onderhandelen over aanhangige zaken om van hen opdrachten dienaangaande te ontvangen. Raadsleden behooren als vrije mannen geheel zelfstandig te be slissen. Bedoelde waarborg voor de onafhan kelijkheid der raadsleden van de kie ners mag echter geenszins tot de op vatting leiden dat er tusschen candi- daat-raadsleden en kiezers geen enkel contact zou mogen bestaan. Juist be hoort tusschen hen een band te wor den gelegd en wel, als we het zoo mogen '.noemen, een band van vertrou wen. En die band kan niet worden ge vlochten, zoo de kiezers niet in de gelegenheid zijn de gevoelens van hun candidaat, omtrent vraagstukken van practisch gemeentebeleid te leeren ken nen, waartoe dan ook ruimschoots de gelegenheid dient te worden geboden. De gemeentewet wil in geen enkel opzicht eenige belofte, door een can- didaat-raadslid af te leggen, maar wel wil zij de kiezers gelegenheid geven te vernemen hoe een candidaat over bepaalde onderwerpen denkt. Zoodoen de blijft de onafhankelijkheid der ge kozenen tegenover de kiezers voldoende gewaarborgd, terwijl de kiezers vooraf kunnen weten of de candidaat wel eigen lijk de man is, aan wien zij hun ver trouwen kunnen schenken. Maar de gemeentewetgever heeft het niet voldoende geoordeeld om de on afhankelijkheid der raadsleden tegen over de kiezers vast te leggenhij heeft hunne onafhankelijkheid ook willen waarborgen in de vergaderingen van den raad met betrekking tot het in die vergaderingen door hen gesprokene. Daarom is art. 47 opgenomen, hetwelk zegt: „Zij zijn niet gerechtelijk ver volgbaar wegens de stem of meening door hen in de vergadering geuit." Ziehier eene noodzakelijke voorwaarde voor de vrijheid en onafhankelijkheid der raadsleden, d.i. voor hunne on schendbaarheid. Immers zullen de grie ven dikwijls op lokale oorzaken steu nen, wier aanwijzing hinderlijk, mate rieel nadëelig kan worden voor enkele) gemeentenaren. Hier is de kring zóó beperkt, dat de uitingen van het raads lid veel meer dan die van het kamer lid of van den *a fgevaardigde ter Sta tenvergadering worden gewogen en ge wikt. Onder deze omstandigheden kost het nog meer moeite rondborstig te zeggen waar het op staat. Zonder de zekerheid dat, als de kritiek is geveld, geene rechtsvervolging dreigt, ware he' ijdel op hare onomwondenheid te ve, trouwen. ZUI DVRUCHTEI EERSTE SOORT APPELEN, PRUIM El TUTTI-FRUTTI, ABRIKjFZEN, ROZIJNEN met en zoneter pit, KRENTEN, SUC^E, AMANDELE1 ANANAS per blik vajfÖ schijven 35 c e A. BAAIÖENS, Botermarkt 88 HEUSDEN. Wij moeten d#vrijheid van spreken van raadsleden in raadsvergaderingen niet beschouwap als een voorrecht voor hen, maar wan als eene uitzondering op den rege* dat in het algemeen ieder aansprakelijk en verantwoordelijk wordt gesteld zijne woorden, welke uit- zonderinjf ter wille van het algemeen belang jfoodzakelijk is. Zeer terecht dan ook h^eft de wetgever den strafrechter buitgrf de vergaderzaal willen sluiten voor zooveel betreft de in raadsverga deringen gesproken woorden. Met betrekking tot de woorden van art. 47 huldigt men tweeërlei opvatting t.w. een enge en een ruime. Zij, die het artikel in de enge beteekenis wSl- len zien toegepast, beweren dat de vrij heid van spreken van raadsleden in de vergaderingen enkel betrekking heeft op hetgeen gesproken wordt in verband met de in behandeling zijnde zaken, zoodat bij eene eventueele rechtsver volging de strafrechter in elk geval zou hebben uit te maken of de ge sproken woorden al dan niet min of meer verband hielden met de orde van den dag. Zij daarentegen die een ruime interpretatie van het artikel voorstaan, en deze wordt tegenwoordig vrijwel algemeen gehuldigd, meenen dat de raadsleden in raadsvergaderingen te genover den strafrechter volkomen vrij zijn in het uiten hunner meening, al is die nog zoo beleedigend voor wien ook en dat het er niets toe doet of de gesproken woorden al dan niet in verband staan met het behandelde on derwerp. Ons komt het voor dat eene ruime interpretatie in 's wetgevers bedoeling heeft gelegen, omdat het voorrecht van vrijheid van spreken dan pas tot zijn recht komt, terwijl de geschiedenis van het artikel stellig ook elke beperking van de hand wijst. Alzoo gerechtelijke onvervolgbaarheid der vertegenwoordigers van de gemeen tenaren in de raadszaal. Maar houdt dit nu ook in de bedoeling van den wetgever, dat elk raadslid in de verga dering van den raad ongestraftzou mogen zeggen wat hij maar wil, al zijn zijne woorden nog zoo beleedigend en grievend van inhoud? Stellig niet. De bedoeling van den wetgever is geweest, en zoo wordt bet wetsvoorschrift dan ook opgevat, dat de vergadering zelf haar eigen politie zal uitoefenen. De handhaving der tucht moet aan den raad zelf worden over gelaten en hij bezit daartoe de midde len door voorschriften daaromtrent op te nemen in het reglement van orde. En deze voorschriften moeten door den voorzitter worden gehandhaafd. Wel het dus van diens optreden afhan of de raadsvergaderingen een ordelijk verloop hebben. Houdt hij zich sjreng CREOL1NE - ZOUTZUUR CARBOLZUUR - A^J NZUUR KUNSTKALK - PIjAKMEEL BOENWAS - WjnjFWAS WITKWASTEN - WATERVERF DWEILEN - lEEMEN SPONSEN Botermarkt ik HEUSDEN aan qt bepalingen van het reglement vanj»orde eiwweet hij, zoo noodig, tacjSol, krachJfg en doortastend op te tréoen, dan all zeker in de meeste ge vallen wordgn voorkomen, dat in raads vergaderingen tooneelen worden afge speeld, di<y veel gelijkenis vertoonen met buurtruzie's en allerminst doen den ken aan bijeenkomsten van vroede man nen, die op waardige wijze de belangen der gemeente behooren voor te staan. Nu zou men nog kunnen zeggen, dat in sommige gevallen geen presidiale hamer krachtig genoeg is om de orde in de raadsvergadering te handhaven. En deze opmerking is volkomen juist. Maar dan merken we op, dat ook de openbaarheid der vergaderingen en de periodieke aftreding der. leden ongetwij feld het hare er toe bijdragen om de orde in de vergaderingen te helpen be waren. Want gelukkig zijn we hier te lande nog niet zoover dat het groote deel 'der kiezers de ergste ordeverstoor ders op het kussen willen brengen eni we zien toch ook dat de grootste leven makers ien schreeuwers dikwijls bij de eerste 'de beste gelegenheid worden uit geworpen: Hier in Nederland mogen we inog zeggen: „De rechtbank der kiezers -heeft ook hare goede zijde." Het 'vorenstaande schreven we met het Oog op de a.s. raadsverkiezingen, daar het ons wil voorkomen, dat een en ander nog in overweging genomen kan worden door kiezers, die bij het bepalen van hun stem met alle mogelijke motieven rekening houden. tfniteisland OMWENTELING IN SPANJE. Koning Alfonso van Spanje heeft, ook voor zijn familie, afstand gedaan van den troon. Nieuw kabinet is gevormd onder Alcala Zamora. Groote menschen- massa's trekken door de straten van Madrid. Er heerscht volkomen rust Latere berichten melden Het republiekeinsche bewind heeft alle noodigë maatregelen genomen om de orde te handhaven en de persoonlijke veiligheid van den koning te waarborgen. Ten paleize werden in allerijl maatre gelen genomen voor het vertrek van den koning. He ministers uit het kabinet Aznar begaven zich naar het koninklijk paleis waarheen zij door den koning ontboden waren, waarschijnlijk om afscheid van gem te nemen. Toen Aznar het paleis verliet verklaarde hij dat er niets nieuws was en dat hij zou terugkomen om den koning te spreken doch men meende zooals blijken zou terecht dat deze verklaring bestemd was om de aandacht af te leiden. Koning Alfonso heeft namelijk vergezeld van den infant Alfonso en den oud-mi nister van marine, den hertog van Men- doza, Madrid verlaten. Het doel van zijn reis was niet bekend. Men vermoeidt, dat hij naar Engeland is gegaan. De voorloopige regeering zal een pro clamatie publiceeren die behalve een manifest aan de natie ook in groote lijnen de grondwet zal behelzen die zal gelden tot de grondwetgevende Cortes over de definitieve grondwet beslist heb ben. De nieuwe Spaansche regeering heeft door middel van den nieuwen staatsecre taris Sanche^^ïuerra de eerste besluiten van de ni^iwe regeering aan de pers medegedeeld. Zij bevatte de officieele benoepafng van Alcala Zamoro tot voor- loopig president en tot benoeming van dpr leden van het Kabinet en algemeene mnestie en instelling van een ministerie voor verkeerswezen. BLOEDIGr DRAMA. Te Baudour in Henegouwen, een plaatsje van 1400 inwoners, heeft zich een drama afgespeeld, waarbij een persoon werd gedood en een werd gewond. De arbei der Van B. heeft den stiefvader van zijn vrouw, den Nederlandschen fabrieksarbei der Cornelis Vink, neergeschoten. Van B. zelf werd door een schot in den mond op slag gedood. De toestand van V. is rede lijk wel. o DAAD VAN EEN KRANKZINNIGE, In het dorp Teufenbach bij Zürich heeft Zaterdagavond waarschijnlijk in een aanval van krankzinnigheid de 35-jarige kantoorbediende Bart zijn twee kinderen van 4 en 6 jaar en twee meisjes uit Zürich van 5 en 8 jaar, die bij hem hun vacantie doorbrachten, met revolver schoten gedood en daarna zichzelf met een schot door het hoofd met een militair geweer het leven benomen. ARTILLERIEOFFICIER INBREKER. Zaterdagnacht hoorde een 70-jarige eigenaar van een buitengoed bij Parijs plotseling eenig geluid, van achter de deur van de slaapkamer scheen te ko men. Hij begaf zich naar het vertrek naast zijn slaapkamer en stond plotse ling voor een gemaskerden inbreker, die zich op hem wierp Ondanks zijn hoogen ouderdom, slaagde hij er in, na een wor steling, die bijna een uur duurde, de revolver te bereiken, die op een stoel in zijn slaapkamer lag. Hij loste twee j schoten, waardoor de indringer op slag gedood werd. Toen de gendarmerie arriveerde, bleek uit de papieren, dat de inbreker de zoon van een in de omgeving wonend grondbezitter was en als officier dienst deed bij een artillerie-regiment. Men vermoedt, dat de jongeman schul den had en toen tot dit middel zijn toe vlucht genomen, om aan geld te komen. Waarschijnlijk gaat de oude heer vrij uit aangezien uit allesblijkt, dat hij uit noodweer gehandeld heeft. Binnenland ZWARE BRAND TE OVERDIN- KEL GEMEENTE LOSSER. Donderdagnacht is in het grens dorp] e Overdinkel, een hevigën brand uitgebroken in de garage van den hr. J. H. Brilman. Twaalf autobussen en 2 personenauto's gingen in vlammen op, eveneens veel benzine en olie. Twee naastgelegen woningen werden eveneens door het vuur vernield. Tengevolge van de hitte sprongen de autobanden met een knal als van een kanonschot stuk. De oorzaak van den brand is onbe kend, verzekering dekt de schade. FELLE BRAND" Woensdagmiddag heeft te Nieuwe Wetering een ernstige brand gewoed, die een boerderij met veestalling, een woonhuis met bakkerij, twee schuren, alsmede een drietal hooibergen in de ach heeft gelegd. Terwijl eenige kin deren aan het spelen waren bij een hooiberg van den heer C. Straathof, geraakte deze, zeer vermoedelijk door dat zij met lucifers in de nabijheid van het hooi hadden gespeeld, in brand. In een oogwenk stond het hooi in lichtelaaie. Een der kinderen, het zoontje van den daglooner Spring in 't Veld, dat zich juist boven op den hooiberg bevond, werd door de vlam men ingesloten en slaagde er slechts in te ontkomen door zich door het vuur naar beneden te laten zakken. Het bekwam daarbij zulke ernstige brandwonden, dat het onmiddellijk naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden Vervoerd. Hoe wel zijn toestand ernstig is, heeft men toch hoop men in het leven te hou den. Inmiddels hadden de vlammen, aangewakkerd door den feilen wind, ook een schuur van den heer Straat hof aangetast en waren vandaar over geslagen op de boerderij, die weldra eveneens een vuurzee was, waarna het vuur zich nog aan een tweetal hooibergen meedeelde. Het brandende hooi en de vonken vlogen op den hevigen wind door de lucht en belandden daarbij op het stroo'dak van de woning met bakke rij van den heer C. Hijzelenberg, die aan de overzijde van de ringsloot is ig'elegen en welke eveneens vlam vat te. Hoewel de motorspuit van Roie- lofsarendsveen spoedig ter plaatse was, stond men machteloos tegenover de geweldige vlammenzee, waarop men er zich toe moest bepalen de boerderij van den heer Th. Los, die ernstig werd bedreigd nat te hou den. Ook de handspuit van Rijnwete ring verleende hierbij assistentie. De hierboven genoemde gebouwen met den er zich in bevindenden inven taris brandden geheel uit. De veesta pel van den heer Straathof kon echter worden gered. De schade van beide eigenaren wordt door verzekering ge dekt. GETROFFEN. Dinsdagochtend is een hijschkraan van de Zandexploitatie Mij. „Den Haag'' die aan de Slachthuiskade te 's Hage op een zolderschuit was ge monteerd, omgeslagen, vermoedelijk' doordat een bak met zand, welke door de kraan uit de schuit op de kade werd geheschen, uit het lood is geraakt. De machinist kon nog van de kraan klimmen en zich in veilig heid brengen, maar een andere werk man, de 70-jarige Van Elk, die juist uit de schuit op de kade wilde klim men, kreeg de kraan op een zijner beenen, dat verbrijzeld werd. Hii is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. AFGEBRAND-0 De groote boerderij van den vee houder J. Kraak aan het Krompad te Echten is in vlammen opgegaan. Door den N.W.-storm was de geheele boerderij in een oogwenk tegen den grond en viel aan redding niet te den ken. Bij dezen brand kwamen om 39 koeien, w.o. 35 stamboekkoeien, voorts één stamboekstier, meermalen bekroond, drie varkens, 30 biggen, drie paarden en voorts jong vee. De boerderij en de inboedel waren verze kerd. HEUSDEN. Geboren: Petronella Maria, d. van J. v. Til en H. Dekker. Overleden: Stinus Blom, echtg. van J. W. Timmermans, 77 j Johannes Franciscus Bax, 80 j. voor het Land van Heusden ea Altenje Langstraat en 9e Bonnneltsrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1