LETTERS ARTIKELEN Serie B. No. 1516 Naar het1000ste Ej^ra-Cadeau f 60 - FRAAI BORDUURSEL. Plaatselijk lieuws R AVEN SWA A V s Nederlandsche maatschappij voor Nijverheid en Handel. DOELMATIGE ONDERWIJS ORGANISATIE. SAMENSTELLING EN TAAK DER COMMISSIE. Verschenen is het rapport van de door het Hoofdbestuur der Nederlansche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel te Haar lem ingestelde commissie inzake doelma tige onderwijsorganisatie. Voorzitter van deze commissie was Prof. Ir. D. Dresden, oud-hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft. Als onder- wijs-deskundigen hadden in de commissie zitting Mejuffrouw Dr. J. J. van Dullemen, Rectrix van bet Gemeentelijk Lyceum voor Meisjes te Utrecht en de heeren G. Bol- kestein Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs te Amsterdam, Dr. D. Coelingh, oud-directeur van een H. B. S. met 5-j. c. te Amsterdam, P. A. Diels, hoofd van een openbare school te Amsterdam ter wijl tevens van de commissie deel uit maakte Mr. A. C. Josephus Jitta, even eens lid van het Hoofdbestuur. Het sec retariaat was opgedragen aan den heer W. B. Reynen, secretaris der Maatschap pij- De bedoeling van het Hoofdbestuur was, dat de studie der commissie zich zou richten op het algemeen vormend lager en middelbaar (voorbereidend hooger) onderwijs en het vraagstuk van de aaneen sluiting. In het bijzonder waren haar de volgende vragen ter beantwoording voorgelegd 1. Kan door doelmatiger organisatie van ons onderwijs- apparaat een verbetering van de resultaten van het onderwijs be reikt worden, in het belang van de al- gemeene volksontwikkeling en dus ook van de volkwelvaart in den ruimsten zin 2. Hoe zijn de resultaten van het onder wijs in het buitenland, voor zoover een vergelijken met Nederlansche toestanden mogelijk is en wat is eventueel voor ons van buitenlandsche voorbeelden te leeren WERKWIJZE. De commissie heeft door een enquête bij leiders van groote bedryven getracht een inzicht te krijgen omtrent wat het practische leven verwacht van de leer lingen, die algemeen vormend lager resp. middelbaar onderwijs hebben genoten, teneinde daarin een basis te vinden voor eventueele hervormingsvoorstellen. Een samenvatting van de resultaten van de enquête is als bijlage I aan het rapport toegevoegd. Bijlage II bevat door den secretaris opgemaakte overzichten omtrent de or ganisatie van het algemeen vormend on- derwys in België, Denemarken, Duitschland, Engeland, Oostenryk, Zweden en Zwitser land. LAGER ONDERWIJS. Uit de antwoorden, op de enquête ont vangen bleek de commissie van een al- gemeene ontevredenheid over de resul taten van het lager onderwijs hier te lande, in het bijzonder voor zoover het bedoeld eindonderwijs te geven. Het be staan van zoo groote onvoldaanheid wijst naar de commissie meent wel op de drin gende noozakelijkheid van verbetering. De tot uiting gekomen critiek meent zij in de hoofdzaak als volgt te kunnen samenvatten le de leerstof, die in verschillende ant woorden ook te uitgebreid wordt genoemd, is in de lagere school onvoldoende ver werkt 2e de kennis der Nederlandsche taal- is slecht en onvoldoende. Een overgroot deel van de leerlingen, die lager eindon derwijs hebben genoten, is niet in staat zich op eenigzins behoorlijke wijze mon deling ot schriftelijk in de Nederlandsche taal uit te drukken. Ook over slordig en slecht schrift wordt algemeen ver klaard 3. wat op school geleerd wordt is te weinig gericht op het praktische leven. Rekening houdend met wat in het bui tenland blijkt te bestaan meent de com missie ter tegemoetkoming de aan geble ken bezwaren de volgende voorstellen tot reorganisatie van het lager onderwijs te moeten doen. Zoodanige verlenging van den leer plicht, dat overbrugd wordt de kloof die nu nog bestaan tusschen het eindigen van den leerplicht en het tijdstip waarop de Arbeitswet arbeid toestaat. Na een vierjarige algemeene grond schoot worde gedifferentieerd naar ge lang de kinderen voor middelbaar (voor bereidend hooger) dan wel voor lager eindonderwijs bestemd zijn. Voor deze differentiatie en voor de aansluiting tusch- schen het lager en het voortgezet be veelt de commissie aan het systeem dat in onderwijskringen algemeen bekend is onder den naam van het Haagsche stelsel. In de vierjarige grondschoot zal in de eerste plaats nadruk gelegd moeten worden op Nederlandsche taal, lezen, schrijven en rekenende andere vakken mogen in deze school slechts een ondergeschikte plaats innemen. De gelegenheid moet bestaan om nieuwe onderwijsstelsels als het het Montesseni-, het Dalton- en andere stelsels toe te pas sen. Voorts acht de commissie het gewenscht bij het geheele lager onderwijs voor zoover praktische financieele bezwaren zich niet daartegen verzetten een plaats van den handenarbeid in te ruimen. By de te behandelen leerstof in de hoogere klassen van de gewone lagere school moet in het bijzonder met de eischen van het praktische leven worden rekening gehouden. De commissie wijst dan nog op de voordeelen van het systeem-Visser, dat te Oosterbeek wordt toegepast, en dat het mogelijk maakt een gewone school van 7 klassen te drijven met slechts 5 onder wijzers. ONDERWIJS NA DE LAGERE SCHOOL. Zij, die blijken daartoe de noodige be kwaamheid en geschiktheid te bezitten, moeten volgens de commissie gelegenheid hebben na de lagere school verder al gemeen vormend onderwijs te genieten. Intusschen is voor tal van posities in het praktische leven de aangewezen wegna de lagere school hetzij een be paalde vakopleiding te volgen, dan wel over te gaan naar het algemeen vormend Uitgebreid Lager Onderwijs, eventueel met daarop aansluitend vakonderwijs. De U. L. O. school, waarover men in het practische leven ook tevreden blijkt, zal in het algemeen meer leerlingen tot zich moeten trekken dan H. B. S. en Gymnasium; In ver band hiermede waarschuwt de commissie ernstig tegen pogingen om zich by dit U. L. O.-onderwijs naar het voorbeeld van het middelbaar onderwijs te richten en in het bijzonder tegen opschroeving van de eischen voor het z g. U. L. O. diploma. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Ook over de resultaten van het alge meen vormend middelbaar onderwijs blykt veel ontevredenheid te bestaan. Ook hier wordt geklaagd over onvoldoende kennis van de Nederlandsche taal, niet in staat zijn de gedachten mondeling en schriftelijk onder woorden te brengen, oppervlakkige kennis en niet genoeg gericht zyn van het onderwijs op de eischen der praktijk. De commissie heeft in de eerste plaats overwogen de mogelijkheid van een ra dicale reorganisatie van het middelbaar onderwijs in dien geest, dat alle leerlingen zoolang mogelyk op èèn school zouden worden samengehouden met gelegenheid om uit een groot aantal vakken diegene te kiezen, die het best bij hun aanleg en toekomstige vooruitzichten passen, ter- wyl zoolaat mogelyk tot versplinterde stu dierichtingen zou worden overgegaan. Op grond van practische overwegingen heeft de commissie intusschen besloten bij hare voorstellen uit te gaan van wat een maal hier te lande bestaat. Voor de driejarige H. B. S. is in haar systeem geen plaats meer. De typen voor algemeen vormend middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs blijven de vijfjarige H. B. S. en het Gymnasium, maar de commissie wil aan alle leerlingen, die van de lagere school komen en middel baar of voorbereidend hooger onderwijs zullen genieten, èèn jaar hetzelfde onder wijs geven en eerst daarna overgaan tot de splitsing naar H. B. S. of Gymnasium* De H. B. S. wil zij dan evenals nu het geval is, na afloop van het derde leerjaar splitsen in een literair-econo- mische en een wis- en natuurkundige afdeeling. Voor deze beide afdeelingen bepleit zij een systeem van kern- en keuze vakken. Kernvakken zijn die onmisbare vakken welke, elke leerling verplicht moet volgen. Uit de keuze vakken kan een keuze worden gedaan, naar gelang van aanleg en bestemming van den leerling. Voor het geheele middelbaar onderwijs acht de commissie verplicht onderwijs in gymnastiek en lichamelijke oefening noodig en ook handenarbeid acht zij van zeer groot belang. Het volledig verslag met de bijlagen is in brochurevorm tegen den prijs van f 1.50 per exemplaar verkrijgbaar bij het algemeen secretariaat der Maatschap pij, Nassau plein 5 te Haarlem postgiro nummer 4051, en bij d^n boekhandel. Het lid der commissie, de heer Diels, verzocht aanteekening, dat hij over dit onderdeel van de voorstellen geen oordeel wenschte uit te spreken. Voor prima DAMES- en HBERENCONFECTIE tegen lage prijzen, is uw adres BAHLMANN GORINCHEM. HEUSDEN. De kleinhandelsprijs van Melk, Boter en Eieren in deze gemeente is deze week als volgt Melk 10 ct. per L. Boter f4.65 per K.G. Eieren 4y3 cent per stuk. Het aanbrengen en 'asfalteeren van een steenslagver harding op den Noorderrivierdijk langs de Bergsche Maas in de gemeente Herpt en Bern. Raming f 10.200.Bestek no. 129. F. H. v. d. Pluym te Rosmalen f9380 N. M. Kraayeveld te Tilburg f9400 Firma J. Verwater te Made f 9945 Firma J. Heijmans te Rosmalen f9700 Th. Blijlevens te Made f9480 M. Vissers te Drunen f9420 C. W. Kanters te Raamsdonk f9500 J. J. Wilgers te Nieuwkuyk f9241 P. B. Huberts te Nijmegen f 10373 A. C. Korteweg te Breda f 9900 H. van Seventer te Vught f 9700 H. van der Pas te Hintham f 10390 N.V. Aannemers en wegenbouw bedrijf P. O. Zanen, Tilburg f 9420 N.V. Aannemings Maatschappij Gebr. Hoyinck te Arnhem f 9643 A.s. Zaterdag 18 April komt in Hotel „Concordia" de beroemde bil jartspeler Valkhof een séance geven en speelt 500 car., cadre voorgift 350. In de Maandagavond gehouden vergadering der „Heusdensche Winket liersvereen." is eene marktcommissiq gekozen die in nader overleg zal tre- dne met H. Belang. Naar we vernemen zal de vracht- auto-besteldienst van de „A.T.O." met ingang van 20 dezer den dienst 's-Bosch HeusdenGorinchem gaan rijden. Door het A.T.O.-bestuur is als ont vang- en bestelkantoor te Heusden aan gewezen de woning van den heer Ant. Metselaar. AALBURG. Woensdag, 22 April, des avonds om kwart voor zeven, hoopt de heer Van Leeuwen uit Schoonrewoerd, in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. ALMKERK. Den heer A. d. P. alhier, thans werkzaam te Culenbotg bad het onge luk zoodanig een slag te krijgen v. d. kruk vd. motor, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. A.s. Zaterdagavond hoopt de heer Broen propagandist voor de Chr. Nat. Werkmansbond alhier, in de zaal Dekker een rede te houden voor de afdeelinjg v. genoemden bond alhier. De heer K. alhier, had het on- 'gjeluk, met zijn auto in een sloot te geraken, met het gevolg dat hit zijn arm zoo ernstig bezeerde, dat over brenging naar *'t ziekenhuis te 'Gorin chem noodzakelijk was. CAPELLE. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. P. Stok is benoemd tot onder wijzeres aan de Chr. school te Krui- ninjgen. Het bestuur van den Ring 's Grevelduin-Capelle van den Bond van Ned. Herv, Jonigelingsvereenigin- igen op G. G. heeft besloten dezen zomer weder, evenals vorige jaren, een landdag te organiseeren. Naar we vernemen stelt de hr. J. v. d. Hoeven Bzn. alhier zich bij de a.s. verkiezingen voor den Raad der gemeente Sprang-Capelle niet meer herkiesbaar. J.l. Dinsdalg ontving de familie te dezer plaatse bericht, dat het lijk van onzen dorpsgenoot schipper J. le S., die in de maand Januari 1.1. te te Rotterdam in de Maashaven over boord viel en verdronk, aldaar dien mdrigen gevonden was. Het i e elftal der voetbalveree- niging „Excelsior'' alhier gaat a.s. Zondag naar 's Bosch voor het spe len va ineen competitiewedstrijd voor de ie klasse B.V.B. tegen B.V.V. 5 aldaar. Het 2e elftal speelt voor de 2e klasse op eigen terrein tegen R.W.B. III uit Waalwijk. In den ring 's Grevelduin-Ca pelle zullen na het vertrek van Ds. Ewoldt, Ned. Herv. predikant te Raamsdonk, drie Ned. Herv. gemeen ten vacant zijn n.l. die te Raamsdonk Waspik en Loonschendijk. Men deelt ons mede, dat het avondconcert met Hemelvaartsdag op het concoursterrein alhier zal gegeven worden door de Harmonie „Concor dia'' uit Loon op Zand en 2en Pink sterdag door de Harmonie „Eupho- nia'' uit Kaatsheuvel. Het feest zal 2e Pinksterdag besloten worden met een groot schitterend vuurwerk. GENDEREN. De op verschillende plaatsen uit- geplante narcissen bloeien reeds flink en geven een prachtig gezicht. De tulpen hebben zich ook vrij goed ontwikkeld, doch de bloei zal nog even duren. GORINCHEM. Ter veilingvereen. G. en O. werd besteed voor: Stoofperen 22 ct., wortelen 21/2 ct., uien 24 ct., knolrapen 21/24 ct. per k.g. Aardbeiplanten in potjes 1737 ct. per pot. Radijs f5 tot f7 per 100 bos. Kropsla f7 tot f8.50, id. 2e srt. t2 tot f6, savoyekool f7 tot f 12 per 100 stuks. OUDENDIJK. Tegen Zaterdagavond, is door den Nederl. Landarbeidersbond in café v. d. Wiel een vergadering belegd waarbij als spr. zal optreden de heer Boll. SPRANG. P. P. alhier had het ongeluk met zijn linkerhand in een prikkeldraad te vallen, waardoor hij een vrij diepe BRENGEN U GELLU Nogmaals maken wij er onze verbi utkers op attent dat wij binnen zeer korten tijd bet 1000ste EXTR^ffi^DEAU uit zullen reiken De gelukkige, die voor dit JUBILEUiVhfftTRA-CADEAU in aanmerking komt, kan geheel gratis een tweedgrËXTRA-CADEAU uitzoeken. Dus per omgaande een inzending Letterbakken aan ons kantoor opzenden, omdat U ook naar deze kans medeJkunt dingen. U vergeet toch ook niet dejfchitterende BLOEMENKAARTEN, welke bij elk half pond Letters-KofSe of Letters-Margarine worden verstrekt. Hiermede kunt U ook nog eegr prachtig rijwiel winnen, terwijl bovendien ook nog een aantal troostprtfjfen worden uitgereikt. Als ExfcÉB-Reclame verpakken wij bij elk hi» pond Letters-Margarine een Den houder vaic jïnderstaand Peilnummer wordt beleefd verzocht binnen drie dagen zijn JPEILKAART aan ons kantoor op te zenden, onder vermelding weüf EXTRA-CADEAU hij wenscht te ontvangen en van den naam van deujwinkelier waar hij gewoonlijk de LETTERS ARTIKELEN be trekt. Geheel gratis ontvangt hij dan het aangevraagde EXTRA-CADEAU. (L. J. VENDERBOS, Gorinchem). N V. v.h. M. RAVENSWAAY ZONEN GORINCHEM. VANAF P iNLOüZt bfHANDELING' INBEGREPEN, BOSSCHE TANDHEELKUNDIGE INRICHTING A J. RUITER DEN BOSCH, MARKT 44 ZZH hoek Pensmarkt IZZZ levert dit gebit, met 5 jaar schrif telijke garantie. (Pijnloos trekken door Tandarts koste loos Vullingen, Kroon, en Brug werk, tegen lage prijzen.) Spreekuren dagelijks 95x/2 uur. Behalve Vrijdags. scheurwoirgf aan zijn hand opliep, wel ke door^Dr. W. moest gehecht worden. ej. C. Andel, onderwijzeres aan de Chr. school alhier, is in gelijke be trekking benoemd te Strijen. Op initiatief van mevrouw Fok- kema, is alhier een Her. Meisjesvereen. op G.G. opgericht. WOUDRICHEM. Niet Mej. T. Wilhelm, zooals wij in een vorig nummer melden, doch Mej. A. Wilhelm slaagde voor het examen typiste, tien vingersysteem. WERKENDAM. Zaterdag 3V2 uur, zal door het „V. R." (Vries-Robbé) elftal van Gorin chem en W.V.V. I alhier, een voet balwedstrijd worden gehouden op 't terrein a.d. Fabrieksdijk. g Met 't afnemen van 'n waschkuip kokend water, stortte de inhoud over de beenen van de gez. Groeneveld, waarbij zij ernstige brandwonden be kwamen. Woensdagavond kwam de Werk- liedenvereen. „Eendracht", voorz. de heer F. van Vark, ten huize van mej. v. d. Wiel, in vergadering bijeen. Aanwezig 8 bestuurs- en 20 gewone leden. In zijn kort openingswoord sprak de voorzitter de aanwezigen een hartelijk welkom toe en stipte nog even aan het nadeelig saldo over f930, groot f 487.89, hopende dat de komende maan den beter mogen wezen, aangezien het eerste kwartaal 1931 ook al een nadee lig saldo aanwijst. De notulen worden daarna voorge lezen en onveranderd vastgesteld. Rekening en verantwoording pen- ningm. over 't eerste kwartaal van dit jaar. Ontvangen: Wekel. contrib. f308.62, mnd. contrib. f 13.52, donateursgeld f 65.hulpbetoon f 50.boeten 14.40 en van de spaarbank gehaald f750. totaal f1191.54. Uitgaven: Ziekengeld aan de leden f1004.80, bodeloon f25.76, zaalhuurtl8, diversen f 22.58, nadeelig saldo pen- ningm. f95.57, totaal f 1166.71. Stand der financiën op 1 April j.l.: Kapitaal f649.06, reservefonds f1701. Dordtsch scheepsverb. Mij. f 900. in kas penningm. f24.83, dus in 't ge heel f3274.89. Boeken en bescheiden van den pen ningm. werden nagezien door de le iden L. Klop, G. Vink J.Hzn. en H. Visser Czn., welke keurig in orde wer den bevonden. In de rondvraag werd de opmerking gemaakt, dat de afwikkeling met de Centrale Landbouw Onderlinge soms zeer traag plaats vindt, waardoor 't bestuur dezer vereen, met haar leden weieens in moeilijkheden komt. Op een betreffende vraag wordt ge antwoord, dat halve weken niet wor den uitgekeerd, dat dit niet is volgens statuten en ook de kas dit niet kan dragen; hierbij werd de opmerkingge- maakt, dat deze vereen, geen wacht- dagen heeft. De Zaterdag j.l. gehouden voet balwedstrijd tusschen W.V.V. II en Mer- iwede (gecombineerd) van Gorinchem eindigde met 20 voor laatstgenoemde. Terwijl de heer A. B. (bakker) met zijn zoon was gaan fietsen, kwam hij tevallen, waarbij hij zich zoodanig aan zijn rechteroog verwondde, dat ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Tijdens het bedienen van de klan ten is de melkwagen van den heer G. Pruissen omgevallen en kwam de in houd van de twee half gevulde melk bussen op de straat terecht. Woensdag 22 April a.s., des n.m. 71/2 uur, zal in de school a.d. Tol, door de vereen, tot Stichting en In standhouding van een Chr. U.L.O. school voor het Land van Altena, een jaarvergadering worden gehouden. GEVONDEN VOORWERPEN: Aan het loket ten postkantore te Heusden een vulpenhouder. GEWELDIGE BRAND TE PARIJS. In de middaguren heeft in de hou ten gebouwen der Staats spoorweg werk plaatsen aan de Avenue de Clichy te Parijs een geweldige brand gewoed. Het vuur ontstond in een naast het hoofdgebouw gelegen kolenopslagplaats en greep buitengewoon snel om zich heen, zoodat spoedig alle andere ge bouwen in lichtelaaie stonden. Rondom deze gebouwen waren groote hoeveel heden benzine en spiritus in vaten op gestapeld, die alle explodeerden. Het geheele gebouwcomplex, ter lengte van 260 en ter breedte van 100 meter, werd een prooi der vlammen. De brand weer zag zich gedwongen 14 particu liere woningen, die in de onmiddelijke nabijheid gelegen waren, te ontruimen. Bij het blusschingsvyerk, waaraan werd deelgenomen door alle Parijsche brandweerbrigades, zijn een brandmees ter en twee man levensgevaarlijk ge wond. Een groote brandladder bezweek, met het gevolg, dat twee brandweerlie den omlaag stortten. Zij zijn waarschijn-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2