Jan Geertzen, 's-BOSCH, Voor Degelijke Heer en- en Jongeheeren^kleeding „IN DE PARADOSVOGEL" GORINCHEM. Gebr. BISCHOFF Ingezonden. Hötel Café BilHrd Restaurant Uitspanning Ruime Mtogarages. P. W. HIELE Marktberichten (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Wijk c.a., April 1931. Mijnheer de Redacteur! Va-gun mij een kleine plaatsruimte in uw veel gelezen blad, bij voor baat dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk, voorkomende in uw blad van 10 Aprü j.l., ben ik zoo vrij hierop te reageeren, alhoewel ik dit aanvankelijk niet van plan was. Bij eenig nadenken voel ik mij echter gedrongen, de zaak nader toe te lichten. In de eerste plaats zij medegedeeld, dat aan de muziekvereen. „O. G." het gymnastieklokaal te Aalburg, voor het houden harer repetitie's is afgestaan. De Raad verbond daaraan de voorwaar de, dat tijdens Gondsdienstoefeningen geen muziek zou worden gemaakt. Als raadslid heb ik het volle recht, wanneer mij ter oore komt, dat er tijdens een Godsdientstoefening repe titie is gehouden, in den raad te intor- meeren of dit zoo is, en zoo ja, waar, want mocht dit in het gymnastieklo kaal geschied zijn, dan zou dit in strijd zijn met het genomen raadsbesluit. Op mijn vraag werd mij door den presi- deerenden Voorzitter medegedeeld, dat dit niet in het gymnastieklokaal is ge schied, doch in een lokaliteit van café Bouman, met welk antwoord ik mij tevreden stelde. Dit neemt evenwel niiet weg, dat ieder ingezetene van Aalburg, ook de Ouderling, het met mij eens zal zijn, dat zoo iets geen pas geeft, daar men toch zeer zeker rekening dient te houden met de godsdienstige gevoe lens der ingezetenen. Voorheen heeft in onze gemeente nooit een repetitie tij dens een godsdienstoefening plaats ge had. Ik wil er den geachten inzender nog opmerkzaam op maken, dat de door hem gebruikte woorden in zijn ingezonden stuk, „de heer Mans zeide, dat ze er tijdens de Godsdienstoefening last van de repetitie hadden gehad", niet door ondergeteekende gesproken zijn. Volgens het verslag is het vol gende gezegd: „De heer Mans zegt, dat door ingezetenen van Aalburg wordt geklaagd, dat de muziekvereeniging O. G. heeft gerepeteerd op een avond dat er kerk was." Dat men er tijdens de Godsdienstoefening last van zou hebben gehad, is door mij niet ge zegd. Ik zou den inzender van bovenbedoeld ingezonden stuk willen aanraden, den blinddoek van eigen oogen te verwij deren, opdat h ij de raadsverslagen voortaan beter leest, en beter begrijpt. U Mijnheer de Redacteur nogmaals dankend voor de verleende plaatsruim te M. MANS, Lid v. d. gemeenteraad van Wijk en Aalburg. o Mijnheer de Redacteur! Beleed verzoek ik U een kleine plaatsruimte in Uw blad, bij voorbaat dank. In uw blad van Vrijdag 10 April j.l., las ik een ingezonden stuk, ondertee kend door Jac. Joh. v. Loon Cz. Of ondergeteekende de samensteller is van dit stuk, is mij niet bekend, is dit wel het geval, dan zou ik hem willen adviseeren zich in het vervolg beter te oriënteeren en zich niet met botte schaatsen op glad ijs te begeven, al vorens dergelijke ingezonden stukken ter plaatsing in te zenden. U maakt in de eerste plaats aan merking, dat in de gemeenteraadsver gadering van 19 Maart j.l., door den heer Mans bij de rondvraag gezegd zou zijn, dat men in de kerk tijdens de Godsdientstoefening last zou heb ben gehad van de op dienzelfden avond gehouden muziekrepetitie door O.G. Dit is onujist, geachte inzender, Mans heeft gevraagd of er tijdens de Gods dienstoefening een muziek repetitie ge houden was, en toen is door onder geteekende, als Voorzitter van die raads vergadering geantwoord van ja, maar niet in het gymnastieklokaal, dat door den raad is toegestaan, onder voor waarde, dat daarin geen repetitie mag gehouden worden tijdens kerkdiensten. De raad verbond deze voorwaarde aan zijn vergunning, om de godsdienstige gevoelens der ingezetenen te doen eierbië- digen. Mans had dus niet alleen het recht deze vraag te stellen, maar het was zijn plicht als raadslid hier naar te informeeren. Het doet er even wel niet toe, waar de repetitie is gehou den, want men behoort toch zoo veel godsdienstig gevoel te bezitten, dat men geen aanstoot geeft tijdens het verkondigen van Gods heilig woord. Of de Ouderling 't gehoord heeft of niet doet niets ter Zake. Ook uwe Anti Revo lution. mede-oprichters, of bestuurders, moesten dit niet willen en was het hun plicht, u hier in de eerste plaats op te wijzen, daar zij anders hun Gods dienstige beginselen verloochenen. Be- grijpt ge nu geachte inzender, dat ge noemde heer Mans zoo iets heeft dur ven vragen, dus niet heeft gezegd. Ook de beide wethouders worden hier in het geding gebracht. Onderge teekende heeft niets anders gedaan, wat hij als Voorzitter behoorde te doen, te antwoorden op de vraag van het raadslid Mans en wethouder Roza heeft In deze absoluut niets gezegd. Maar waarom haalt u er het raadslid van van ouds bekei ST. JANSSTRA.y 10—12 TELEF. INTCRC. 436. Reclamewagens speci/al tarief Helden /iiet bij aan, die uwp^tfereeni- ging e/n waarschuwing wflde geven en andfers het lokaal ontnemen? Waar om zijn genoemde heeren zoo vijan- gezind tegen de nieuwe muziekvereen., vraagt de inzender. Als me.i in een raadsvergadering over de nieuwe mu ziekvereen. O.G. een vraag stelt en men antwoord daarop, dan is dat toch niet vijandig zijn tegenover genoemde ver eeniging, eerder geloof ik dat de nieu we muziekvereeniging is opgericht uit vijandschap tegenover de bestaande ver eeniging „Oefening en Uitspannihg". Reeds van voor de oprichting der ver eeniging hebben ze minderwaardige uitdruksels gedaan, aldus de in zender. De heer van Loon bedoeld ze ker uitdrukkingen. Ik tart de heer van Loon mij de bewijzen te leveren en de personen te brengen, tegen wie ien door wie deze minderwaardige uitdruk kingen ten nadeele van uwe vereeni ging zijn gebezigd. Zit er soms poli tiek achter, wordt gevraagd. Neen, ge achte inzender, wij voeren een eer lijke politiek, daar staan wij hier te Wijk en Aalburg wel voor bekend, hiervoor behoeven wij uwe vereeniging niet te gebruiken. Ik geloof dat er bij uwe mede-oprichters meer politiek in het spel zit en dat zij, om hun doel te bereiken, daarvoor uwe vereeniging willen gebruiken. Maar wij stellen ons boven dergelijke struisvogel politiek en strijden met een open vizier. Het recht zullen wij blijven handhaven en wij schuilen niet achter de schermen. Ook werden wij aangeraden- te sta ken met die valsche lasterpraatjes. Ook hierin tart ik u weer de personen te brengen, waar en door wie valsehe lasterpraatjes zouden zijn geuit. Wij hebben genoeg aan andere vereenigin- gen daar de heer van Loon genoeg over weet, wat wel waarheid is. Als dit soms een der vereenigingen is, waar ondergeteekende voorzitter, of eere voorzitter van is, kom er dan mede voor den dag en gaarne wil ik hierover met u debatteeren. Al de valsch'e laster heeft niets dan haat en nijd teweeg gebracht, volgens van Looh, hiervan zou niet de schuld zijn de nieuwe mu ziekvereen., zooals in het begin werd gezegd, maar degenen die den laster uitstrooiden. Dan zou ik den geachten inzender willen opmerken, dat niet de beide wethouders en het raadslid Mans daarvan schuld dragen, maar uw eigen directeur daarvan mede de eerste steen- legger is. Het spijt mij dat ik er dezen bij moet halen, doch u dwingt me daartoe. Het schrijven van een laster-briefkaart aan ondergeteekende was ver van humaan. Ik heb hierover uw directeur per expres-brief uitgenoodigd, om aan mijn woning te komen bevestigen, wat hij mij op bedoelde briefkaart heeft ge schreven. Per briefkaart heeft hij mij 10 November 1930 geschreven, bij mij aan te zullen komen, tot heden is hij nog niet verschenen, het lijkt mij toe, dat hij hierover blijkbaar niet bij mij durft te komen. Tenslotte hoopt de heer van Loon, dat zij die geblinddoekt zijn een anderen kijk op de zaak zullen krijgen en dat de haat en nijd een einde mag nemen, doch als zijn toelichtingen een ander licht op de zaak moeten werpen, dan geloof ik, dat het voor de geblinddoek- ten nog meer duisternis is geworden als voorheen. Elke vereeniging heeft recht van bestaan, ook de uwe, doch als gij mij persoonlijk afvraagt, was er in deze gemeente behoefte aan een tweede muziekvereeniging, dan zeg il en ieder weldenkend mensch met mij, nee. U hebt mij getart en uit de tent ge lokt dit ingezonden stuk in te zenden, anders zou ik beslist daarmede niet zijn aangevangen. Hierbij wil ik het voorloopig laten. U mijnheer de Redacteur nogmaals dan kend voor de verleende plaatsruimte. K. v. d. VELDEN. Wethouder. Wijk en Aalburg, 14 April 1931. Een vierde schrijven tegen het inge zonden stuk van den heer van Loon, meenen wij gevoeglijk achterwege te kunnen laten. DE REDACTIE. Mijnheer de Redacteur! Hoewel ondergeteekende maar liever niet meer op zulk een onverkwikke- ALTIJD SOLIDE EN HET GOEDKOOP lijke geschiedenis had teruggekomen, is hij door het schrijven van raadsleden uit Veen, wel genoodzaakt geworden, nogmaals eenige plaatsruimte in uw blad te verzoeken, voor onderstaande regelen. Omtrent het lang duren der vaca ture van hoofd der school, heeft on dergeteekende in zijn schrijven in uw blad van 20 Maart j.l. al eene verge lijking gemaakt, met de vorige vaca ture in 1920, welke vier maanden duurde, en behoeft hij dus nu daar niet meer nader op in te gaan; ook niet wat betreft het plaatsen van adverten- tie's in deze, hetvfelk toch geheel be hoort tot de competentie van B. en W. Wij willen aan raadsleden eerst een vraag stellen: Als het college van B. en W. vergadert en de burgemeester is afwezig, zoodat diens functie door den wethouder, overeenkomstig art. 77 der Gemeentewet daartoe aangewezen, wordt waargenomen, is zulk eene ver gadering dan een vergadering van wet houders of een vergadering van B. en W.? Terstond na het verstrijken van den termijn van 15 Nov. zijn B. en W. be gonnen met het inwinnen vah ihlich- tingen omtrent de sollicitanten, en heb ben daarmede niet gewacht tot den termijn van 5 Dec. Op de advertentie in „Onze vacature" voor ,t bijz. onderw. zijn geen sollicit^ie's ingekomen, zoo dat van dien kant niet de minste ver traging is ontstaan. Zooals reeds in mijn schrijven, op genomen in uw blad van 6 April j.l., is vermeld, hebben de wethouders de raadsleden uitvoerig ingelichtomtrent hun bedoelingen. Dat zij hiermede naar het oordeel van raadsleden te lang ge wacht hebben, is zonder de minste be de manier waarop men is te werk ge gaan, en achter alles en nog wat, an dere bedoelingen heeft gezocht. Er is een spreekwoord dat zegt: waar de bij honig uitzuigt, daar zuigt de vlieg venijn uit, en nog een ander spreek woord, dat van de waard en zijn gas ten gewaagd. Wij voor ons hopen van harte, dat de benoemde zal blijken te zijn, de rechte man op de rechte plaats, en wij ge voelen geen antipathie tegen hem. Men heeft inzonderheid mij beschul digd, alsof ik het dreef in de rich ting van een bijzondere christelijke school. Indien zulks het geval was, dan durven we langs wettigen weg, met open vizier voor den dag te komen. Men zie mijn artikel in „Staat en Kerk" van 27 Februari 1931. De gansche be wering berust enkel op leugen en be drog. Wij willen geen bijzondere chr. school, dan alleen bij „uiterste nood zaak". Wij willen Christenianiseering der openbare school, in een Prote- stantsch-Christelijke geest. De Bijbel op de school, zonder kerkelijke leerstellin gen. In Engeland is tot heden op de openbare school de Bijbel nog een ver plicht leesboek. Is zulks niet diep be schamend voor ons volk van Nederland, dat door teekenen en wonderen in een lange en bange worsteling van tachtig jaren uit het diensthuis van Spanje is uitgeleid geworden? Wij willen niet, dat het hart uit onze vaderlandsche geschiedenis gesneden wordt. Wij wil len getuigen van den band onzer his torie, gelegd in het drievoudig snoer, dat niet haast verbroken wordt: Kerk, Oratffe, Vaderland. Wij willen niet dat er op 31 Augustus van een kinderfeestje gelsproken wordt, maar dat er op 31 Augustus van een Oranjefeest gespro- doelingen gebeurd, daar zij van mee-Men wordt, in de volste beteekenis van ning waren, lererst over voldoende i lichtingen te beschikken, alvorens rapt den raad te bespreken, BLAST. KOUSEN BREUKBANDEN BUIKGORDEL^ enz. j direct uit voorraad of naar maat, koopt U het beste bij Vachterstraat 21 's-Bosch. Brillen- en Scharenslijperij. NIKKELEN BRILLEN vanaf fl.50 Onderget. hleft nooit den schijn wil- het woord. Wij noemen het verraad onzer historie, als er muzikanten zijn, zooals het in onze gemeente gebeurd is, die weigeren het „Wilhelmus" me de te blazen. Welk rechtgeaard vader lander ontroerd niet bij het hooren van ide toonen der muziek, van dat „lied van Debora uit het Noorden." „Ik zal de daden des Heeren geden ken; ja, ik zal gedenken uwe wonde ren van oudsher." De uitdrukkingen van „gaarne handen wasschen in onschuld" en „verkiezings- politiek", laten we maar voor hetgeen ze zijn, leugenachtige aantijgingen. Als de ministers geen meerderheid in de kamer hebben, weigeren zij de regeeringsverantwoordelijkheid te aan vaarden en gaan heen, dus volgens raadsleden kwajongens. De wethouders wenschen de verant woordelijkheid niet te dragen van raads- 215 165 345 285 Koeien Pinken Zeugen Schapen Lammeren Biggen Vetvee met len wekken, pat raadsleden vijandig wa- besluiten, die, gezien de financieele top ten tegen Christelijk onderwijs, is er dien schijn geweest, dan hebben zij dien zelf gewekt. stand der gemeente, onmogelijk door den beugel kunnen. Ze kunnen het best verdragen, dat zij niet overal hun Zooals de raadsleden schrijven, heeft zin in krijgen, maar wenschen toch de burgemeester tijdens zijn ziekte al- niet mede te doen aan een gemeente- tijd zijn functie blijven waarnemen. Wij politiek, in een minder goede betee- zullen deze opmerking niet beantwoor- j kenis van het woord en zijn van oor den. Alleen wil ik raadsleden nog her- deel, dat samenwerking zoo niet mo- inneren aan een voorval tijdens de ziek- gelijk is. te van den burgemeester, betreffende Hun heengaan is door raadsleden het afschrift nemen van een zeker stuk, kwajongenswerk genoemd. waarin de handelwijze van de wethou ders, de volle instemming van raads leden had. Wij vinden het maar jammer voor raadslid v. Andel, dat hij door zijn col lega's Smits en 't Lam, waarop hij Kwajongenswerk is het echter ook, als men geen onderwijs in Bijbelsche geschiedenis op de openbare school wil, en dan toch gaat schrijven, dat men niet tegen christelijk onderwijs is. Kwajongenswerk is het, als men met het, naar zijn zeggen, heeft aangedaan, algemeene stemmen besluit, het zoon- niet beter is voorgelicht geworden om- tje van den secretaris een vergoeding trent de personen der voordracht; im- voor schrijfloon toe te kennen, gelijk mers toch, dan zou hij op no. 1 als aan het bedrag, dat zijn vader, als ver- op een partijgenoot zeker wel zijn stem haal der pensioenbijdrage zou moeten hebben uitgebracht, en zou daarmede betalen, en zulks na enkele maanden de zaak een ander verloop hebben ge- weder wil intrekken, terwijl de werk- had. Wij voor ons gelooven, dat de zaamheden op de secretarie eer toe bewering, dat no. 1 der voordracht dan afnemen. Kwajongenswerk is het tot die politieke partij zou behooren, in deze, als men achter iemands rug, die door mij als niet gewenscht ge- allerlei fraaie uitdrukkingen bezigt, als noemd is, ten eenemale leugenach- bewijs, hoe alle zelfkennis gemist wordt, tig is. Van betrouwbare zijde zijn mij Kwajongenswerk is het, als er in inlichtingen geworden, dat genoemde een niet openbare bijeenkomst omtrent persoon, in zijn vorige standplaats, on- de steunregeling door raadsleden ge- ben die veel praats. Wenschen raadsleden nog nader van gedachten te wisselen, zoo is onderge teekende tot hun dienst. Met dank voor de plaatsruimte JAC. v. d. POL. Veen, 15 April 1931. 's HERTOGENBOSCH, 45 April. Op de markt van heden waren aange voerd 2893 stuks. 4844 stuks hoornvee, 835 biggen, 84 zeugen, 62 schapen of lammeren en 68 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 225 tot f 365 per stuk Kalfvaarzen Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) 4e kwal. f0.49 p. pond 2e 0.42 van f 445.tot f 485.p. stuk 40. 75. 20.- 32.- 47.23. 4.50 1.75,, week ruimer aanvoer stroeven handel, echter ruim prijshoudend. Kalf- vee met redelijken handel, prijshoudend. Jong fok- en weide vee met grooten aanvoer en goeden handel, duur. Schapen zeugen en biggen met tragen handel, prijshoudend. ROTTERDAM, 44 April. Op de veemarkt, waren heden aange voerd 185 paarden, 3 veulens, 2028 ma gere en 806 vette runderen, 400 vette kalveren en graskalv., 4529 nuchtere kalveren, 120 schapen of lammeren, 17 overloopers of varkens, 68 biggen, bokken of geiten. Koeien van f0.68 tot f 0.83fl.00 Ossen 0.00 0.00 0.00 Stieren 0.47 0.650.82 Kalveren,, 0.78 1.284.68 Schapen f 0 40 A f 0.50 per pond. Lammeren f 26 f 33 per stuk. Varkens f0.19 f 0.20 per x/2 K.G. Melkkoeien f 280 f 400 Kalfkoeien f 280 a f405. Stieren f 440 a f200. Pinken f125 a f485. Graskalveren f a, f Vaarzen f 200 f270, alles mager vee. Biggen f7 a f42 Over loopers f a f Slachtpaarden f 145 f270. Werkpaarden f170 a f295. Hitten f 85 a f175. Veulens f f Nuchtere kalveren: fok- f 18 a 132 slacht- f7 a f41. DE ROTTEROAMSCHE VEILING. Op de in ons veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 37-39, gehouden Veiling, wer den de volgende prijzen besteed Kipeieren f3.00 f 4.75. Eendeieren f2.50 f 4.30 Aanvoer 275.000 ZALTBOMMEL, 14 April. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd I 456 biggen, prijs van f745; 142000 eieren, prijs per stuk 3x/2 a 4X/Sct.; 820 K.G. boter, roomboter f0 87x/2, boeren- boter f 0.90 per x/2 K.G. der de uiterst linksche groep juist niet zijn bijzondere vrienden had. On dergeteekende schrijft „vorige stand plaats", wijl bedoelde persoon intus- schen reeds als hoofd der school naar Surhuizum in Friesland is vertrokken, waarmede tevens gelogenstraft wordt sproken wordt, dat het nergens op lijkt en dat men er toch maar ondank als loon voor zal oogsten, en - dan in een openbare vergadering, uit vrees voor de publieke opinie, besluit diezelfde steun regeling weder te verlengen. Of er achter deze dingen ook ver- de bewering, dat hij nergens terecht kiezingspolitiek zit, mogen we volgens kon. raadsleden niet veronderstellen. Nogmaals herhalen wij, hetgeen wij Misschien zijn we hier of daar wat in de laatste bijgewoonde raadsverga- j scherp geweest, maar als men als kwa- dering gezegd hebben, dat het ons niet Jongen gekwalificeerd wordt, dan kan grieft dan no. 2 is gekozen, maar wel zulks er wel mee door, gewoonlijk heb- „IM WESTEN NICHTS NEUES'" MEPPEL VERBRAND. Maandagavond draaide de film „lm Westen nichts Neues" in de schouw burgzaal Ogterop te Meppel. De zml was igoed bezet. Tijdens de tweede acte van de film vloog eensklaps de cabine in brand. Een paniek onder de toeschouwers ontstond. Iedereen trachtte zoo igauw mogelijk de uit gangen van de zaal te bereiken. Stoe len en tafels werden daarbij omverge gooid. Bij deze vlucht geraakten ee nige personen onder den voet, waar bij één licht werd gewond. De brand weer was weldra met veel materiaal ter plaatse en in korten tijd was men het vuur meester. De film verbrand de geheel. BEZOEK M 'M

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4