C De goede gez oodheid van Uw vee is Uw eigen DROGISTERIJ F'. COOPS Uil HM M lil 2IWN A. VERSCHUUR-BAERT 5. 5. Eattkhnyze» (o's Bank Agentschap van de Amsterdamsche Bank K-VAmsterdam. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5117. Vrijdag 24 April 1931 Gebruikt daarom steeds onze De Statenvergadering. Behangselpapieren Behanglinnen Plakmee! il PRIJSVERLAGING Calvé's Artikelen Und van ALTEKA Dit blad verschyDt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Int. Telefoon qo« 19. Postrekening no. 61S25 Droespoeder per pak f 0,75 Zogpoeder per pak 0,75 Kippenpoeder per pak 0,75 Navuilpoeder p. dubbel p. 0,75 Kwalsterpoeder per pak 0,75 Spenenzalf per groote bus 1,00 Het is een algemeen bekend verschijn sel, dat de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten als regel niet zoo groo te belangstelling hebben bij de kiezers, als die voor de tweede kamer en voor al voor den Gemeenteraad. Toch is zulks gemakkelijk te verklaren. Het volk toch bemerkt in het algemeen niet zoo heel veel van de verrichtingen der Sta ten en bovendien zijn deze voor het meerendeel niet van dien aard, dat zij het gros der bevolking bijzondere be langstelling weten in te boezemen. Slechts tweemaal per jaar komt de Sta tenvergadering gedurende één, twee of drie dagen in openbare zitting bijeen, terwijl hare overige werkzaamheden worden verricht in de afdeelingen, waar in de vergadering wordt verdeeld om de behandeling der zaken, welke in openbare vergadering aan de orde wor den gesteld, binnenskamers voor te be reiden. Evenwel is het toch onjuist om de Statenverkiezingen van mindere betee- kenis te beschouwen, daar zij wel de gelijk van zeer groot belang zijn. De beteekenis is van politieken en van socialen aard. Van politieken aard, wijl aan de Staten is opgedragen de ver kiezing van het college van Gedepu teerde Staten der Provincie en van de leden der Eerste Kamer; van socialen aard, omdat zij de taak hebben toe te zien op de behartiging van alle zake lijke belangen der provincie en van die van haar personeel, maar tevens ook te waken heeft voor de belangen van instellingen van geestelijk en maat schappelijk nut, voor zoover deze tot het domein der provinciale bemoeiin gen kunnen worden gerekend. En dat domein is groot. Op de agenda van ééne zitting in de provincie Noord brabant komen vaak 30 a 40 punten voor, welke betreffen allerlei water staatsaangelegenheden, polderzaken, we gen, bruggen, kanalen, enz., voorts krankzinnigenverpleging en dan de sub- sidieering van velerlei instellingen en aangelegenheden op het gebied van on derwijs, kunst en geschiedenis, land en tuinbouw en vooral ook de hygië nische belangen. Thans willen we de Statenvergade ring zeer in het kort nader bezien als kiescollege voor de leden der Eerste Kamer. Sedert 1848 worden de leden der Eer ste Kamer gekozen door de provinciale Staten en ons inziens is dit een juist stelsel, daar de leden der Tweede Ka mer door het volk worden aangewe zen en het uit den aard der zaak niet juist zou zijn, wanneer de leden der eide Kamers door dezelfde kiezers zouden worden gekozen. Het evenre dig kiesstelsel is ook voor de Eerste Kamer ingevoerd, zoodat. ook de le den van dat deel der volksvertegen woordiging worden aangewezen naar verhouding van de sterkte der poli tieke partijen. Voor de toepassing van dat stelsel zijn de provincie's in vier groepen verdeeld n.l.: Groep I: eene combinatie van de pro vinciën Noordbrabant, Limburg, Zee land en Utrecht; Groep II: eene combinatie van de pro vinciën Gelderland, Overijsel, Drenthe en Groningen; Groep III: eene combinatie van de provinciën Noordholland en Friesland; Groep IV: terwijl Zuidholland op zich zelf eene groep vormt. U^li BORSTELS - KWASTEN PENSEELEN - LAKKEN VERVEN - VERNISSEN DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN De waarde van eene stem in de ver schillende provinciën is zeer verschil lend. Zij is vastgesteld op een bepaald aantal punten, dat zijn grondslag vindt in het zielenaantal van iedere provin cie. Zoo heeft b.v. een stem van een Statenlid in Noordbrabant eene waarde van 117 punten, die van een Statenlid in Limburg van 100 punten, die van een Statenlid in Zeeland van 59 punten en die van een Statenlid in Utrecht van 86 punten. Telkens na de bekend making der uitkomsten eener openbare tienjaarlijksche volkstelling wordt dit puntenaantal herzien. Voor de Eerste Kamerverkiezing is dus b.v. een lid der Staten in Noordbrabant meer of min der van meer belang dan b.v. een lid der Staten in Zeeland meer of minder. Dat aan de stemmen der Statenleden een waarde is toegekend in verhouding tot de bevolking in de verschillende provinciën vindt zijn aanleiding hierin, dat de Staten der provinciën een naar evenredigheid zeer ongelijk aantal leden tellen: in de eene provincie bedraagt het 1 op de 5000 inwoners, in de an dere 1 op de 18000. Dit verschil nu wordt weggedoezeld door de stemmen- waarde in verhouding tot het aantal in- 1 woners te stellen. I Hoewel wij het stelsel van vereeni- ging van provincie's in groepen voor de verkiezing van Eerste Kamerleden 1 allerminst bewonderen, vinden wij het in dit stelsel allervreemst dat Zuid- holland op zijn eentje is „vereenigd" tot „groep". Gevolg hiervan is, dat, zonder eenig doel of gevolg, de bij de verkiezing in de Staten van Zuid holland uitgebrachte stemmen wor den vermenigvuldigd met 208, omdat aan elke stem in die provincie eene waarde van 208 punten is toegekend. De periodieke aftreding der Eerste Kamerleden vindt in alle groepen niet in hetzelfde jaar plaats. De leden, ge kozen door de Groepen I en III, zijn in 1929 gekozen en moeten dus in 1935 aftreden, terwijl de leden der Groepen II en IV in 1932 moeten aftreden. De dit jaar jaar in de provinciën Noord brabant, Limburg, Zeeland, Utrecht, Noordholland en Friesland gekozen Sta tenleden behoeven in hunne tegen woordige zittingsperiode dus geen Eer ste Kamerleden te kiezen, die in de andere provinciën wel. Met betrekking tot het benoemen van Eerste Kamer leden is de verkiezing van Statenleden in dit jaar i n genoemde zes provinciën derhalve van geen belang. Doordat de provinciale Staten het kiescollege vormen voor de Eerste Ka mer, danken de leden hunne benoeming uit den aard der zaak aan politieke groepen. En dat de politieke richting in de Statenzaal daardoor vaak meer domineert dan wel wenschelijk is, is feitelijk te betreuren. Zeker, er komen wel principieele zaken aan de orde waar bij de politieke richting der Staten leden naar voren moet komen, maar in de Statenvergadering worden toch ook tal van aangelegenheden behandeld, die geheel en al buiten de politiek behoo- ren te si taan. En juist in deze laatste wordt de politiek dikwijls meer dan nocdig op den voorgrond gebracht, hetgeen wij stellig niet in het alge meen belang achten. De politiek uit de statenzaal verbannen kan natuurlijk niet, maar haar meer dan wenschelijk is bij alle mogelijke te behandelen punten te gebruiken of te misbruiken is een euvel, dat stellig moet worden tegengegaan. Vergadering van den Raad der ge meente WOUDRICHEM, op Vrij dag 17 April 1931, des namiddags 2 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Jac. van der Lely. Secretaris: WelEd. Heer Chr. van Rijswijk. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formulier gebed., waarna de notulen der vorige vergadering door den Secretaris wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Ter tafel komen de volgende inge komen stukken: Besluit van Ged. St., houdende goed keuring van het raadsbesluit tot wij ziging der begrooting voor 1930. Besluit van alsvoren, houdende vrij stelling voor den tijd van 2 jaren, in gaande' 1 Januari 1931, van de, verplich ting tot het doen geven van onderwijs in het vak, vermeld in artikel 2 onder j der Lager Onderwijswet 1920 (licha melijke oefening) in de beide openbare scholen. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, aangevende in ontvangsten f 109935.56, in uitgaven f 108845.69, zoodat is kas was f 1089.87. Bericht van aanneming der benoemin gen tot lid der Schattingscommissie voor de R.l.B,., van de: heeren A. B. Holster, C. M. Schaap, G. Struik en Aart Vink Czn. Circulaire van de vereeniging van Limburgsche Dakpannenfabrikanten in Limburg van Maart j.l., houdende ver zoek, in voorkomende gevallen Neder- landsche dakpannen voor dakbedekking te doen gebruiken. Verslag van de Gezondheidscommis sie gezeteld te Heusden over het jaar 1930. AI deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Op een ingekomen verzoek van den R.K. Noordbrabantschen en Gelderschen Blindenbond „St. Odilea" om een sub sidie ad 1 cent per inwoner en per jaar te mogen ontvangen, wordt op voorstel van B. en W. met algeineene stemmen afwijzend beschikt. Daarna komt aan de orde een ver zoek van de vereen. „Centraal Proef- tuinbedrijf voor Gorinchem en Om streken", om in het tekort der exploi tatiekosten van het proeftuinbedrijf voor 1931 een subsidie te willen verleenen. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, voor het jaar 1931 aan de vereeniging een sub sidie te verleenen van f 10. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de firma Wijnbelt Co. alhier, houdende verzoek de certificaten van oorsprong voor het verzenden van visch naar het buitenland gratis te le- galiseeren, deelt de Voorzitter mede, dat hiervoor sinds 1925 een bedrag van f0.25 moet worden betaald. Aan gezien het hier een aangelegenheid be treft, welke is geregeld in de legesver ordening en daarin ook eenige andere punten moeten worden gewijzigd, stel len B.e Ti W. voor, betreffende een en ander in een volgende vergadering na der met een voorstel te komen, hetgeen met algemeene stemmen wordt goed gevonden. Vervolgens komt aan de orde een verzoek van de afd. Woudrichem van de Nederlandsche vereeniging van Fa brieksarbeiders, om voor de werklooze leden der Afdeeling een zelfde rege ling betreffende toeslag op de uitkeerin- gen uit de werkloozenkas te treffen als zulks is geschied voor de leden van den Ned. Bond van arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbe drijf. De Voorzitter deelt mede, dat de uit- keering, welke bij werkloosheid xaan de fabr. arb. wordt verstrekt uit de werk loozenkas, varieërt van f 2.tot f 2.25 per dag voor de gehuwden en dat telep. No. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van UitlotingeD. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. a®T Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA déze voor ongehuwden f 1.50 bedraagt. De toeslag aan de landarbeiders is ver strekt uit overweging dat deze slechts een uitkeering ontvangen, bedragende voor gehuwden f 1.20 en voor ongehuw den f 1.per dag. Aangezien de Fa brieksarbeiders derhalve een aanzien lijke hoogere uitkeering uit de werk loozenkas ontvangen dan de landarbei ders, kunnen B. en W. geen vrijheid vinden te adviseeren het verzoek in te willigen. Het lid van der Wiel zegt, het ten volle ieiens te zijn met B. en W. dat de uitkeering, welke de fabrieksarbei ders ontvangen, aanmerkelijk hoogeris dan die der landarbeiders. Hij vindt het ook niet edel, dat laatstgemelden, nu aan de landarbeiders toeslag is gege ven, eveneens met een verzoek komen om toeslag. Hij zegt echter, dat zijns inziens de raad moet trachten alles te doen om de arbeiders te leeren zich te organiseeren en hen te prikkelen bij werkloosheid voor zichzelf te zorgen. Op grond van dit standpunt zou, hij het verzoek b.v. voor den tijd,' van 1 jaar Willen toestaan. De Voorzitter is van meening, dat bij inwilliging ook de overige bonden met gelijk recht een dergelijk verzoek kun nen indienen. Sla-olie heele flesch f 1. halve - 0.65 Delfia per pak - 0.50 Delfrite - 0.55 Mayonaise pot - 0.70 A. BAAIJÈNS. Botermarkt 88 HEUSDEN. Het lid van der Wiel gelooft niet, dat dit zal plaats hebben. Het lid Viveen zegt, niet geweten te hebben, dat de uitkeeringen aan de fabrieksarbeiders zooveel hooger zijn dan die welke aan de landarbeiders uit de werkloozenkas worden verstrekt, zoodat eerstgemelde minder aanspraak op een toeslag van gemeentewege kun nen maken, dan de landarbeiders. Hij is het echter eens met het lid van der Wiel, dat in deze gemeente nog zeer veel arbeiders zich tegen werkloosheid konden verzekeren door aansluiting bij een werkloozenkas, hetgeen de steun- verleening ten goede zou komen. Ten einde het organiseeren der arbeiders te bevorderen kan hij zich vereenigen met het voorstel van het lid van der Wiel, om de toeslag voor een jaar te ver leenen. Ook het lid Spiering is van meening, dat de gemeente de arbeiders moet leeren zich zooveel mogelijk te organi seeren en tegen werkloosheid te verzje- keren en zou met het oog daarop het verzoek willen inwilligen voor ditmaal. Het lid van Wendel de Joode zegt, dat ook het lid van der Wiel het motief voor het vragen van toeslag niet goed vindt, aangezien betrokkenen een lang duriger en hoogere uitkeering ontvan gen uit de werkloozenkas dan de land arbeiders. Hij vindt de aansporing voor het organiseeren wel goed, doch meent dat dit toch niet overdreven mag wor den. Hij zegt dat de zaak in een schee- ve verhouding komt te staan, als bij een werkloozenuitkeering van f 12. per week van gemeentewege nog toe slag wordt verleend, terwijl aan de arbeiders bij de werkverschaffing ook niet meer loon wordt uitgekeerd. Mede in verband met de financiën der ge meente handhaaft hij het voorstel van B. en W. Het lid Holster zegt, dat de leden van der Wiel en Viveen ook van mee ning zijn, dat het verzoek feitelijk niet in orde is en meer als nalooperij is te beschouwen. De landarbeiders ontvan gen met den toeslag van gemeentewe ge nog minder, dan de uitkeering be draagt welke aan de fabrieksarbeiders wordt verstrekt. Hij merkt tevens op, dat zoowel Rijk als de gemeente reeds bijdragen in de kosten van de werk loosheidverzekering door het geven van subsidies. Het lid van der Wiel zegt nog, dat het in het voordeel der gemeente is als de arbeiders zich bij een werkloozenkas aansluiten, aangezien de steunverleening dezen winter heel wat heeft gekost. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van het lid van der Wiel, om voor den tijd van 1 jaar, ingaande 20 April a.s., fcwan de werklooze fabrieks arbeiders een zelfde toeslag te verle|e- men als aan de arbeiders boven de uit» keering uit de werkloozenkas, met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren van Wendel de Joo de, Kentie en Holster. Vervolgens komt ter tafel een ver zoek van de afd. Woudrichem der Ned. Vereen. Fabrieksarbeiders, om de dub- bel-uitgetrokken leden van de afdeeling te werk te stellen bij de werkverschaf fing in de gemeente Sleeuwijk. De Voorzitter zegt, dat volgens het laatste raadsbesluit de werkloozen, die ondersteuning wenschen, thans op het Burgerlijk Armbestuur zijn aangewe zen. Aan den Minister is verzocht de steunregeling ook op de werklooze fa brieksarbeiders van toepassing te ver klaren, doch deze heeft medegedeeld, dat niet op de steunregeling kan worden ingegaan indien de werkloozen bij een werkverschaffing kunnen worden ge plaatst. Aangezien de werklooze leden geplaatst kunnen worden bij de werk verschaffing te Sleeuwijk, stellen B. en W. voor, de benoodigde gelden beschik baar te stellen, om de werkloozen ge durende 4 weken bij de werkverschaf fing in de gemeente Sleeuwijk te plaat sen en de regeling betreffende de plaat sing daarvan over te laten aan het Burgerlijk Armbestuur. Geplaatst kun nen worden alleen hoofden van gezih- nen en kostwinners, terwijl B. en W. tevens voorstellen, dat de te werk ge stelden verplicht zijn ander gelijksoor tig werk te aanvaarden, indien dit hun wordt aangeboden. Het lid Viveen vraagt of het de be doeling is, dat enkel die werklooze fa brieksarbeiders te werk kunnen worden gesteld bij de werkverschaffing, ter wijl hij aangaande het begrip „kost winners" een ruime uitlegging zou wil len zien toegekend. Het lid Holster zegt, dat door het Burgerlijk Armbestuur bij de te werk stelling met de vastgestelde regeling rekening zal moeten werden gehouden. De Voorzitter deelt mede, dat het de bedoeling is, dat ook andere werk loozen zich kunnen aanmelden om bij de werkverschaffing te werk gesteld te worden. Het lid Viveen zou niet een bepaald tijdvak van 4 weken willen vaststellen, waarvoor steun zal worden toegekend, doch zou deze zaak zich liever zelf willen laten oplossen. Indien de arbei ders ander werk kunnen bekomen, zul len zij niet bij de werkverschaffing blijvep. Het lid Holster zegt, dat er in het land- en tuinbouwbedrijf over een week of vier meer werk komt, doch kan niet verklaren dat dit voldoende zal zijn. Het lid van der Wiel zou willen voorstellen de benoodigde gelden voor den tijd van vier weken beschikbaar f soer het Laid van Heisiien en Altena,tie Liagstraai sn He Bominelerwaard Abonnementsprijs; per 3 maanden 1.25, «n franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën «an 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ui BBI 3)11 3ER s

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1