Karei Holmbo, Und van altekA Uitgave: Firma L. JVEERMAN, Heusden. No. 5120 Woen&g 6 Mei 1931. l wm t *l:r;tdr„Dde^,tTre'ereenigiogeoi Ruiiieuhuul. FELILLE' Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525 Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar en Vrijdagmorgen 9 nor ingewacht. NEDERLAND—BELGIË. De voetbalwedstrijd welke Zondag ge speeld werd te Antwerpen tusschen Ne derlandBelgië, eindigde in een over winning van België met 42. FELLE JAND. In den w'el en het woonhuis der Daarna werd door de ruiters voor de firma P. van;r Vorst, grossier in krui- Kon. familie gedefileerd, waarop menj deniers- en schwaren te Roozendaal, weder met de muziek voorop langs het brak een fel brand uit. Bezuidenhout naar het Malieveld terug keerde. DOODGESLAGEN. 1 Te Heugen is de 22 jarige fabrieksar beider E. Nelissen door een hollend paard omvergeloopen, waarbij hij zoodanig ge wond werd, dat hij kort daarna overleed. DOODELIJK ONGELUK. Zaterdagmiddag is te Kerkraden bij het afdalen van de middagploeg op een der domaniale mijnen de 41 jarige mijnwerker P. Paffen van de lift naar beneden ge vallen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Zaterdagavond heeft te Geleen een ern stige vechtpartij plaats gehad. De ge broeders G. waren onder den invloed van sterken drank en verzetten zich tegen de politie. Toen deze een van hen, F. G., wilde arresteeren, kwam zijn broer W. G. dreigend tusschenbeide. De politie zag zich genoodzaakt een waarschuwingsschot te lossen. Toen de dreigende houding der gebroeders in een aanval overging, schoot de politie opnieuw en trof W. G. in den buik. AANBIEDING VAN EEN OORKONDE AAN H. M. DE KONINGIN. Zaterdagmiddag te drie uur heeft ten Kon. paleize op het Huis ten Bosch de aanbieding plaats gehad van een oorkonde aan H. M. de Koningin, door de Feteratie van Landelijke Rijvereenigingen, tot be sluit van een astafetterit, waarvoor de deelnemers Donderdsg j.l. startten. Tegen het vastgesteld uur vertrok de ruiterstoet van het veld naar het Huis ten Bosch, voorafgegaan door de muziek van de huzaren en reed de laan van het Kon. paleis op, alwaar H.M. de Koningin met den Prins en Prinses Juliana, alsmede een klein gevolg, zich op het bordes hadden opgesteld. Nadat de stoet voorgereden was en de ruiters zich hadden opgesteld, klonk het Wilhelmus. Hierna overhandigde de voor VREESELIJK ONGELUK. De ongeveer 45 jarige J. J. H. uit Leiden, is even voorbij het dorp Oegst- geest door de electrische tram van de N.Z.H.T.M. overreden. De ongelukkige werd geheel vermorzeld. EEN GOEDETVANGST. Te Groningsche politie heeft een goede vangst gedaan In Helpman „opereerde" eenigon tijd nl. een persoon, in 't zwart gekleed, die zich uitgaf voor evangelist en kwitanties aanbood van een dubbeltje, terwijl bij ook wel voorgaf voor het Leger des Heils te werken. Hij wist diverse slachtoffers te maken. De Groningsche politie heeft echter aan dit „liefdewerk" een einde gemaakt en het onderzoek wees uit, dat dit liefde werk geheel was ten eigen bate, welke liefhebberij bij ook reeds in Den Haag had uitgeoefend, waarom hij door de Haagsche politie wordt gezocht. Het bleek te zijn de ex-tooneelschilder M. V., wiens zalvende toon op het politie bureau heel spoedig in een heel anderen en veel minder netten overging. o 30 MELKKOEIEN VERBRAND. Vrijdagnacht ontdekte een bHurman brand in de schuur van de groote boer derij, bewoond door M. Pijlman te Bonte- bok (Fr.). Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van het vee 30 stuks melkkoeien omkwamen. Het jong vee was gelukkig al in het land. De brand weer van Heerenveen wist het voorhuis te behouden. Omtrent de oorzaak van den brand ie niets bekend. De bewoners hadden niets bemerkt en werden door den buurman gewekt. Men denkt aan kortsluiting van de electri che geleiding. Zoowel huis als de inventaris zijn verzekerd. DE MOORD TE STOMPWIJK. De man, die gearresteerd is geweest als verdacht van den bekenden moord onder Stompwijk op den Voorburgschen manufacturier Van der Drift en die in verband hiermede 5 maanden in voor- loopige hechtenis heeft doorgebracht, ont ving van zijn raadsman de mededeeling, zitter der Federatie, Jhr. van Coehoorn i binnen eenige dassen het exploit van Sminia, de oorkonde aan H.M., van buitenvervolgingstelling zal worden waarbij hij een korte toespraak hield, beteekend. welke door de Koningin werd beant woord. Vervolgens stelde hij de leden afge- De oudsteochter werd door het rin kelen van as gewekt De vlammen sloegen ree langs de ramen van haar kamer en rnauwernood konden zij en haar huisgëoten zich in veiligheid bren gen. Aan lusschen viel niet meer te denken. Ikorten tijd brandde het ge- heele perci uit. Van den inboedel, den winkel-invtaris en de voorraden kon nagenoeg ets worden gered. De schade, die op ica f 20.000 wordt geschat, wordt d«' verzekering grootendeels ge dekt. Doorzaak is niet bekend. vrouwerbrandT In dehauffeurswoning, behoorende bij de villa an den industriëel G. te Wasse naar is in afschuwelijk ongeval gebeurd, dat aanen vrouw het leven heeft gekost De 40-jige echtgenoote van den chauffeur Swart, ilde heur haar met benzine was- schen, ich de man achtte dit te gevaarlijk en wefrde haar daartoe benzine te ver- strekk». Toen de man met den auto zijn dochtevan den trein ging halen, maakte de vnw van de gelegenheid gebruik om in dejarage benzine te halen. Zij beging daarn de groote onvoorzichtigheid om in de k<ken vlak naast een brandend gas- fornu, waarop een friseertang lag, het haarnet benzine te wasschen. Toen de chaueur na een half uur de woning nadde, zag hij dat er brand was uitge- broln. Ten hij de keuken binnenstormde, kwo hij tot de vreeselijke ontdekking dat zijn vrouw geheel verkoold op den grod lag. Haar bovenlichaam en haar aren waren totaal verbrand, de dood met onmiddellijk zijn ingetreden. o VEESELUK AUTO-ONGELUK. ian de Ter Aasche Zuwe, gemeente Lenersloot, heeft een ernstig auto-ongeluk plats gehad. Een personen-auto met 7 irittenden is, vermoedelijk tengevolge van ea defect aan de stuurinrichting, in de Zwe gereden. Ijlings toesnellende voorbij- gngers slaagden er na veel moeite in de renkelingen te bevrijden en op het droge t brengen. De doktoren Pierot uit Vin- ëveen en De Snoo uit Breukelen werden nmiddellijk van het ongeval op de hoogte esteld. Toen zij ter plaatse verschenen deken bij twee der drenkelingen de levens feesten reeds te zijn geweken. Overleden ijn mevrouw Sweers en een harer dochters hit Arnhem. Haar echtgenoot en een De arrestant deelde mede, dat hij voor- vriendinnetje der andere dochter zijn in nemens is een schadevergoeding van hoogst zorgwekkenden toestand naar het f 50.000 van den Staat te vorderen Academisch Ziekenhuis te Utrecht ver wegens onrechtmatig voorarrest. van hen een prooi des doods waren; in de familie Holmbo bleef toch nooit voerd. De familie Sweers, bestaande uit den heer en mevrouw Sweers, hun twee doch ters en hun zoon, alsmede twee kennissen allen uit Arnhem, keerden van een tocht naar de bollenvelden naar laatstgenoemde plaats terug, toen het ongeval geschiedde. DE KOK IN DE KEUKEN, WAAR HIJ NIET THUIS HOORDE. Personeel van de familie J. aan de Parklaan te Rotterdam trof toen het Zaterdagochtend om 7 uur aan het werk ging in de keuken, een onbekenden man aan, die op een stoel in diepe rust ver zonken was. Al spoedig bleek dat deze niet te verstoren slaap het gevolg was van een uiterst rijkelijk gebruik van alcoholische drankeD. Men waarschuwde de politie, die den man afhaalde en naar het politiebureau Witte de Withstraat overbracht. Zijn toestand was van dien aard dat onmoge lijk was hem een verhoor af te nemen. Maar uit zijn papieren wist men vast te stellen dat hij de 49-jarige kok J. W. was. Bij fouilleering vond men op hem enkele snuisterijen en een kerkboekje, welke voorwerpen de man bij zijn bezoekje door het huis bij zich had gestoken. Het vinden van enkele flesschen met een goed smakende doch bij overmatig gebruik niet ongevaarlijke vloeistof had hem er blijkbaar toe gebracht een kleine rustpoos te houden. Dit intermezzo, hoewel niet van geneugten ontbloot, is hem toch ten val geworden. Uit het feit dat in een naast de keuken gelegen vertrek een totaal geledigde portflesch en niet veel vollere rumfïesch gevonden zijn, kan men genoeg afleiden hoe de man de rest van den nacht heeft doorgebracht. Vergadering van den Raad der gemeente VEEN, op Maandag 5 Mei, des na middags 5 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. SecretarisWelEd. Heer J. Timmer mans. Aanwezig alle leden. Twee vacatures, wegens het bedanken van de heeren v. d. Pol en Schreuders. De Voorzitter opent de vergadering. De Secretaris leest het formuliergebed, daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Ingevolge art. 208 der Gemeentewet, worden de navolgende verordeningen we der voor 5 jaar van kracht verklaard, n.l.Verordening ingevolge de Woning wet, Algemeene Politieverordening, Ver ordening op de Keuring van Waren, Verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch en die op het verwijderen Vrij naar 't Deensch van IVAR RING. Eer! hoe menigmaal is dat woord lichtzinnig behandeld, hoe menigmaal is 't misbruikt, en toch zijn er weinige menschen, die niet een kleine ruimte in hun hart bewaard hebben, waar nog de „eer" woont. Voor eenige is zij een afgodsbeeld, waarvoor zij alles offeren; voor ande ren een kostbare schat, dien zij zoo gaarne goed geborgen houden, al is 't dat tijd en omstandigheden hun niet altijd gelegenheid geven, hem te too- nen. Velen dragen hem als een sieraad, dat glans om zich verspreidt; voorde strengsten is de eer echter eien deel van zich zelf, zoo innig saamgevlochten met hun natuur, dat zij zich van 't be zit eerst bewust zouden worden, als zij op den weg waren het te verliezen. Zulke menschen schermen nooit met „eerewoord, eerbegrip en eergevoel"; voor hen is 't voldoende mensch van eer te zijn. De familie Holmbo bezat sinds vele eeuwen een landgoed op Jutland. Zij waren mannen van eer, van vader op zoon alle geslachten door, en van niet een van hen kon iets kwaads gezegd worden. Van de dochters berichtte de traditie niet veel; zij werden geboren, trouw den, stierven; meer bevatte haar le vensbeschrijving niet. Veel meer was van de zonen ook niet te zeggen; maar hun portretten hingen in de bibliotheek, 't grootste vertrek van 't landgoed. De familie Holmbo had dit met d< adellijke geslachten gemeen, dat d» oudste zoon altijd het landgoed erfd^ en zich daartoe met zijn broeders ei zusters moest verstaan. Vele jaren later werd in elk' geslacht slechts één zoon geboren; 't deel der zusters was niet groot, en zoo nam het landgoed steeds toe in waarde. Later kwam 't soms wel voor, dat een jongere zoon werd geboren, maar geen van hen overleefde het twintigste jaar; en zoo werd het vermogen niet verbrokkeld. Geen teugelloos leven, geen speku latiën hadden ebbe in de geldkist ge bracht, al had daarin ook nooit vloed geheerscht. Alles had zijn geregelden gang gehad, de zoon had de plaats van den vader ingenomen en naar de strenge geboden der eer geleefd; 't waren brave, eerlijke naturen, die op 't landgoed woonden. Aan 't einde der vorige eeuw, had er in de familie een buitengewone ge beurtenis plaats; drie gezonde frissche knapen lagen opeens in de groote, ou- derwetsche wieg. De vrouw zag de drie onder witte mutsjes verborgen kopjes eenigszins angstig aan; één zoon was zij aan haar geslacht verschuldigd, en nu la gen er drie in de wieg. De vader lachte de jongens feeder toe, maar opeens slaakte hij een diepen zucht; hij herinnerde zich, dat twee meer dan één zoon in 't leven. De oogen zijner vrouw staarden hem strak aan; zij begreep dadelijk, wat dat ge bogen hoofd beduidde en zijn zucht vond een echo in haar borst; welke van de drie kleine schepsels, die zij- reeds zoo innig lief had, zou zij mo gen behouden. Toen de drielingen terwereld kwa men, was 't winter, de doop zou eerst plaats hebben, als de lente met haar zonneschijn 't feest kon bestralen. In dien tusschentijd waren de jongens prachtige exemplaren van hun geslacht geworden en regeerden 't geheele huis; een enkele schreeuw en alles was in beweging, zelfs de vader stond steeds op den sprong, om de jongens bij te staan. Bij de doopplechtigheid rees voor de eerste maal de groote vraag, wie van hen nu de oudste was, zij hadden alle drie in een wieg gelegen eln niemand kon zich herinneren, wie 't eerst het licht der wereld aanschouwd had. Daaraan is niets te doen, zeide de vader, hij, die de twee anderen over leeft, heeft de Heer tot betzifter van 't landgoed bestemd. Jaar op jaar verging en alle drie jongens groeiden uitmuntend op, hun gezondheid scheen als uit steen ge houwen. Toen de vader den dood zag nade ren, wist hij, dat drie de erfenis moes ten deelen. Toen zeide hij tot zijn zoons, wat zijh vader tot hem op 't sterfbed had ge zegd: De achting zijner medemenschen te bezitten is een groote zegen, maar voelt gij zelf, dat gij haar niet 'verdient, dan zal zij u ten vloek worden, „ver geet dat niet kinderen." Toen wentelde hij zich onrustig op zijn legerstede heen en wieter en zag zijn jongens aan. Slechts een van u kan 't landgoed be komen, twee anderen moeten 't kapi taal deelen, dat ik nalaat meer kon hij niet zeggen, toen stierf hij. Toen hij begraven was, stonden de zoons bij zijn graf en zagen elkander aan, toen zeide een van hen: „Jij, Karei, waart vaders lieveling; kon hij zelf zeggen, wie hij tot bezit ter van 't 1 andgoed zou wenschen, zijn keus zou op jou vallen." „Niet waar. Jörgen, wij deden altijd, wat vader wilde, Karei moet vaders plaats innemen." Daarbij bleef het. De twee anderew stonden het landgoed uit liefde aan Karei af, en zij leefden als goede broie- ders; maar sinds dien dag ging 't met den rijkdom der familie achteruit; het geslacht breidde zich naar alle rich tingen uit, maar nam daarna opeens weer schielijk af, zoodat Karei Holm bo, over wien dit verhaal handelt, als laatste op de schans stond. 't Landgoed was gekrompen tot een met zware hypotheek bezwaarde hoeve. De familie was met den tijd meegegaan, de levenseischen toegenomen; de zoons waren alle student geweest, voordat zij landlieden werden; zij stelden in veel andere zaken belang; akkerbouw en veeteelt stonden niet meer bovenaan op de lijst. 't Begrip „eer" was sterk toegenomen en bij iedere onderneming namen dei van rupsennesten. De heeren J. van Andel, M. Smits, A. 't Lam en A. Vos worden voor den tijd van 4 jaren herbenoemd als leden der schattingscommissie. Onderzoek geloofsbrieven van de be noemd verklaarde raadsleden, nl.de heeren J. Verbeek en J. G. Vos. Na onderzoek wordt tot toelating besloten. De heer 't Lam vraagt, hoe laDg het nog duurt, eer de nieuwe leden worden beëedigd. De Voorzitter antwoordt, dat de wet een termijn van 8 dagen eischt, waarin tegen de toelating bezwaren kunnen wor den ingebracht. De heer 't Lam vraagt, of het nieuwe Hoofd der School niet benoemd moet worden tot lid van de commissie voor schoolverzuim, in plaats van den heer Van Gessel. De Voorzitter zegt, dat dit moet ge schieden. Het zal in de volgende ver gadering gebeuren. De heer Smits vraagt, of de nieuwe belastingen reeds zijn goedgekeurd, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. De heer v. Andel vraagt, of het aan gevraagde rijks voorschot nog niet is ont vangen. De Voorzitter antwoordt ook hierop ontkennend. Deze aanvraag zit aan de belastingverhooging vast. De heer v. Wijk merkt op, dat de pomp aan de Vlaas nog niet in orde is. De Voorzitter zegt, opdracht tot her stelling te hebben gegeven. Men heeft ze een halven dsg doen doorpompen en nu geeft ze weer flink water. De heer v. Andel merkt op, dat het water nog veel zand bevat. De Voorzitter zegt toe, ze nog eens. flink te zullen laten doorpompen. De heer Jiskoot maakt de opmerking, dat de bewoners aan het benedeneind klachten uiten over het door auto's met groote vaart afrijden van de stoep aan de Wielstraat. Spr. dringt aan op het plaatsen van borden, waarop staat „Langzaam rijden". Deze borden zijn er, met geringe kosten kan dus aan de be zwaren tegemoet worden gekomen. De Voorzitter belooft, ook aan deze opmerking aandacht te zullen schenken en sluit hierop de vergadering. HEUSDEN. In verband met de a.s. Gemeente raadsverkiezing zijn door de Protestantsche Kiesvereeniging alle Protestantsche Kiezers opgeroepen ter vergadering op morgenavond (Donderdag) te 8 uur in Hotel „Concordia" alhier. Ds. Joh. Kloots, die het beroep „eer" ten het „eergevoel" hun traditio- neele plaats in. Sinds de kleine Karei tegen vaders knieën kon opklimmen, had hij gehoord, dat de eer in de famili,e de ee|replaat9 innam. Als jongeling kende hij die les van buiten en zijn vader vergat niet het hem op het hart te drukken, dat hij den naam onbevlekt moest houden, daar hij de laatste mannelijke spruit van den ouden stam was. Nauwelijks twintig jaren oud, was Holmbo ouderloos. Aan de universi teit hernieuwde hij de vriendschap met een jongen adellijke, Adolf von Aren- feldt, wiens landgoed dicht bij 't zijnes lag. Zij hadden reeds als knapen met elkaar omgegaan en gemeenschappelijke herinneringen der jeugd verbonden hen aan elkander. Zij hadden beide hunne ouders ver loren en terwijl Arenfeldt er zich, op beriep, dat hij alleen zich zelf reken schap van zijn daden verschuldigd was en er met een eenigszins cynischeW glimlach bijvoegde: „en ik sta er vooil in, dat ik een toegevend rechter bepi,"' moest de eer in 't geweer, om Holmtn) te beschermen. De eer is een strenge schuldeischer, die gjeen accoord aangaat," zeide hij gewoonlijk, als Arenfeldt hem op ver boden wegen lokken wilde. Wat heeft de eer met een vroolijken avond te maken? Kan hij niet eeni droppel boven de dorst dulden, dan sluiten wij hem in onze studentenka mer op; het gaat hem als de dames, zij behooren niet bij een drinkgelag. (Wordt vervolgd). voorlietLandvan Heysden BnAltenr^eLangstraateii deBommelerwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1