Plaatselijk Nieuws. Binnenland om op te komen voor de eer. en rech ten van z'n vader? In de tweede plaats wijst dhr. Sneep m'n vader er op. en geeft hem zelfs den raad van zijn raad is mijn vader niet gediend om geen stukken te onderteekenen, die hij niet begrijpt. Mijnheer Sneep, zou hij, die dat stuk heeft geschreven, niet in staat zijn, die woorden: principe, paedago- gisch systeem, paedagogie, fixeeren, uit te leggen? In de derde plaats valt dhr. Sneep, over 't woord zinsverbijstering. Weet de schrijver wel 't verschil tusschen zinsverbijstering en krank zinnigheid? Ik maak er een groot verschil tusschen. Zinsverbijstering is een verwarring der zinnen, maar krankzinnigheid is een ziekelijke sto ring der geestvermogens. Ik zou haast moeten constateeren, dat 't laatste het geval is bij den heer Sneep. Anders zou hij niet durven beweren, dat nog nooit iemand aan merkingen op, zijn gedrag heeft ge maakt. Dat zou ik U anders kunnen vertellen. O, het is zoo gemakkelijk de menschen door overvloed van woorden en gebaren een rad voor de oogen te draaien. Maar weet dit: er blijft een laatste strijd over, n.l. de doodsstrijd. Be toon dan geen vrees. Mijnheer Sneep, schijnt het heel gek te vinden, dat een persoon, wan neer hij iemand hoort spreken, te genover wie hij niet zuiver staat, verbijsterd wordt. Daarvan verhaalt ons Plato al, in 'tstuk' „Sijmposion", waarin hij de volksmenner Alcibia- des aan 't woprd laat, hoe deze over Socrates denkt. Daarin betuigt Alci- biades openhartig, dat hij, wanneer hij Socrates hoorde, verbijsterd werd en daarom Socrates liever niet zag of hoorde. En waarom? Omdat zijn geweten hem aanklaagde, wanneer hij op zrn punten werd gewezen. Wat betreft dat mijn vader dhr. Sneep woorden heeft toegevoegd in 't bijzijn van kinderen, wil ik nog een kort woord schrijven. Mijnheer Sneep zijt ge zelf daar toe niet de aanleidende persoon ge weest Ge hebt m'n vader uitgetart, door een tijdlang strak vanaf de straat in de ruiten te staan kijken. Kleine kinderen alleen gapen in de ruiten, maar toch geen onderwijzer, die een paedagogist moet zijn. Toen heeft mijn vader, die wel wat driftig is aangeschoten, U woorden toegevoegd die door U als krenkend werden op genomen. Waren ze soms niet waar? Het past echter niet, ze in een courant te zetten; maar een ieder, die lust heeft zulks te onderzoeken, kan elk oogenblik daarover inlichtingen ver krijgen. J. BOEZER. o Geachte Redactie, Naar aanleiding van een ingezon den stukje van den correspondent van Wijk in uw blad van 20 Meij.l. verzoeken wij U beleefd een kleine plaatsruimte af te staan in Uw veel gelezen bladbij voorbaat onzen liar- telijken dank. De manier, waarop de correspon dent zich van de verantwoordelijk heid van plaatsing van het berichtje tracht te onttrekken, is werkelijk bij zonder goed door hem gevonden. Niets is toch gemakkelijker dan zich weg te schuilen achter de groo- te ,,mèn". Die „men" heeft al heel wat op, haar geweten. Wij hadden het echter flinker gevonden, wanneer de correspondent ruiterlijk voor de waar heid was uitgekomen en ingezien had, dat hij het bewuste berichtje niet voor plaatsing in uw blad had moe ten doorgeven. Een ieder weet toch, dat alles wat de groote „men1' de wereld inzendt, niet altijd op waar heid berust. Wij geven den corres pondent dan ook in overweging niet te vlug af te gaan op, hetgeen de „men" zegt, maar steeds te trachten dié berichten te plaatsen, welke waar heid vermelden, dan toch zal hij den dank zoowel van het publiek als van de uitgevers in ruime mate oogsten. Een correspondent van een neutraal blad hetgeen het Heusdensch Nieuwsblad is is toch verplicht zooveel mogelijk ten opzichte van berichten de neutraliteit te hand haven. Wanneer het slechts alleen onzen lijst betrof, dan zou het in dezen als een vergissing kunnen wor den beschouwd, doch het is wel op merkelijk, dat ook aan andere lijsten namen zijn gegeven, waarmede de candidaten en onderteekenaars niet accoord gaan, o.a. de „gemengde" lijst (zie onderschrift van de redactie in het vorig nummer). Jammer is het echter, dat de correspondent thans pas inziet dat de zaak waarover het gaat te ernstig is, om het als een grap te beschouwen. Immers, hy is hiervoor verantwoordelijk', door in zending van het berichtje over inle vering van den „sportlijst". Nogmaals eenige ondertee- kenaars van den lijst van C. Bouman Azn. HEUSDEN. Maandag 2e Pinksterdag speel de de voetbalver. „L.O.N.G.A." een wedstrijd tegen de bekende „Vetera nen", welke wedstrijd werd opge luisterd door de muziekvereeni g in g de fanfare der H. Familie. De Heer A. Vos-v. Marsbergen had voor deze wedstrijd een prachtige me daille beschikbaar gesteld. Door den aanvoerder der „Vete ranen" was verzocht deze wedstrijd niet te laten winnen, daar anders niet gespeeld zou worden, zoodat 't geen saaie vertooning is geworden. De wedstrijd werd door „L.O.N.G.A." met 42 gewonnen. - De Zaterdag j.l. gesepelde plaatselijke ontmoeting „L.O.N.G.A." „Juliana", werd na een spannende wedstrijd met 21 door „L.O.N. G.A." gewonnen. ALgemeene vergadering der Protestantsche Kiesvereen. alhier, op Donderdag 28 Mei a.s. des avonds 8 uur in Hotel „Concordia" (Zie advertentie in dit nummer). De heer A. Baaijens alhier is met ingang van 18 Sept. a.s. be noemd tot Agent van Politie te Rot terdam. De „Heusdensche Fanfare" hoopt op Zaterdag 29 Aug. a.s. deel te nemen aan een te Utrecht uitge schreven concours. De vereeniging zal uitkomen in de 2e afdeeling. ANDER Alhier is een derde voetbalclub opgericht n.l. „Sparta III", welke club haar oefeningen houdt op het veld van „Sparta I". Er wordt door de landbouwers alhier zeer geklaagd, dat er veel slak ken zijn. Vooral de aardappelen en de jonge plantjes moeten het ontgelden. Een persoon ving in een avond niet minder dan 2500 van deze diertjes. De verdelgingsoorlog dient intensief te worden gevoerd en is veel lastiger dan de strijd tegen de rupsen. De heer G. van Andel en echt- genoote alhier, herdachten onder veel belangstelling hun 25-jarige echtver- eePiging. BRAKED. De heer Mr. J. van Dalen, al hier, is 22 Mei j.l. als advocaat en procureur voor de Arrondissements- Rechtbank te Tiel beëedigd. DRUNEN. Prijsnoteering van 21 MG '31 Asperges 4051 cent. Asperges II 2036 cent. Asperges III 1018 cent. Slajotten 12 16 cent. Postelijn 1015 cijnt. 1 Rabarber 1*/$»21/? cent. Aardbeien 130144 cent. Spinazie 1 10 cent. Wortelen 1 i1/? cent. Wagenaars 9498 cent. Alles per K G. Bloemkool 1723 cent. Bloemkool II 1215 cent. Sla 463/„ cent. Sla II 13 cent. Komkommers wit 1621 cent. Komkommers wit II 1015 cent. Komkommers groen 13 18 cent. Komkommers groen II 6II cent. Aardbeien i3/42V2 cent. Alles per stuk. t Keelen 1/91 cent. Radijs 1/2U/g cent. Rabarber V24 cent. Peen 7 10 cent. Selderij 121/2 cent. Alles per bos. EETHEN. Onze opgaaf van de ingele verde candidatenlijsten voor de a.s. raadsverkiezing schijnt niet geheel juist te zijn geweest, zoodat wij die nogmaals laten volgen J. A. v. d. Schans, DrongelenW. Lankhaar Czn., B.-BroekJ. K. Vos, MeeuwenJ. A. v. d. Stelt, Dron gelen P. Scherf, Meeuwen. G. v. d. Beek LGzn., Genderen; H. v. d. Heuvel Jzn., GenderenE. v. d. Beek Gzn., Genderen J. Ver doorn, Ee- thenM. J. de Bruin, Heesbeen J. B. Meiresonne, GenderenJ. C. v. d. Beek, Genderen. C. M. DonkenJoh. A'. Lankhaar, B.Broek E'. de G. v. Buuren, Meeu wen J. H. Colijn, HeesbeenJac. v. d. Mooren Czn., Genderen. A. Vos Czn., B.-BroekA. L'. de Graaff, MeeuwenW. Straver Abr.zn., B.-Broek. C. A. Quirijns, Meeuwen. Deze laatste lijst is naar ons wordt medegedeeld, ongeldig verklaard, om dat er verschillende handteekeningen, van kiezers van buiten de gemeente op voorkwamen en zooals een po litie onderzoek heeft uitgewezen, een handteekening niet door den betrek ken kiezer zelf was gesteld. RIJSWIJK. Er worden; pogingen aange wend door de land- en tuinbouwver. te Woudrichem om tot verbetering van het pontveer aan den oliemo len alhier te geraken. Van dit veer wordt enkel bij hooibouw gebruik ge maakt om het hooi uit het Munni- kenland over te zetten. De pont kan echter slecht aan den wal komen en het op en afrijden der wagens gaat met moeilijkheden gepaard. Het stre ven van bedoelde Ver. zal dan ook voorzeker de sympathie hebben van van de ingezetenen alhier. SEEEU.WIJK. J.l. Donderdagavond vergader de in café Sprengers alhier, ie Af deeling van de Liberale Staatspar tij de Vrijheidsbond, zulks ter verkie zing van een bestuur en ter behande ling van eenige huishoudelijke aan gelegenheden. De afdeeling telt thans reeds ruim 30 leden. Tot bestuursle den werden gekozende heer Mr. G. v. Sigmond tot Voorzitterde hr. A. de Jong tot Secretaris-Penning meester en voorts Mejuffrouw A. Sprenger en de heerenC. Pellikaan en D. van den Heuvel. Tot Eere voorzitter werd benoémd Mr. C. W. van Ommeren. Lid der Prov. Staten, te Heusden. WOUDRICHEM. Het vervoeren van het op de verzamelplaats aanwezige straatvuil is bij gehouden aanbesteding gegund aan G. Verhoeven alhier, voor f 86. Bij de te Gorinchem gehouden aanbesteding voor het doen van voor zieningen aan. militaire gebouwen en werken in den Bommelerwaard, het Land van Altena en den Biesbos ch werd het laagst ingeschreven door Ph. Struik alhier voor f 6329 Bii gehouden verpachting van het grasgewas langs de gemeentewe gen bedroeg de opbrengst f85. Het vorig jaar was de opbrengst f 142. De echtelieden H. Pellikaan- H. Lankhaar alhier, herdachten Don derdag j.l. onder veel blijken van belangstelling hunne 50-jarigte echt- vereeniging. Gedurende het tijdvak 15 tot en met 21 Mei j.l. werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd 2 zal men ad f 1,8 5 per pond 3 schotjes ad f 1,60 tot f 5,per stuk'; 1 5 elf ten ad f 1,tot f2.per stuk en 3738 finten ad f1,22 tot f1,39 per stuk. J.l. Vrijdag werd voor de Rechtbank te Dordrecht behandeld de zaak contra C. W. chauffeur alhier. Tegen hem was door den Kanton rechter te Gorinchem proces-verbaal opgemaakt wegens het afleggën van een meineed in eene civiele zaak. De Officier van Justitie achtte het feit wettig en overtuigend bewezen, doch vroeg een geneeskundig onderzoek naar verdachte's geestvermogens, daar hij meende dat de mogelijkheid kon bestaan dat verdachte geestelijk niet geheel toerekenbaar was en zich het ernstige van het door hem ge pleegd strafbaar feit niet bewust was. De Rechtbank vereenigde zich met het gevoelen van den officier en ge lastte eten onderzoek naar verdachte's geestvermogens. WERKENDAM. Vrijdag 29 Mei a.s. zal de raad dezer gemeente in een openbare ver gadering bijeenkomen. Naar wij vernemen hoopt Ds. D. J. Lazonder, Ned. Herv. Pred. alhier, Zondag 21 Juni a.s. een ge dachtenisrede te houden te Zoutelan- de (Z.), 't welk zijn eerste gemeen te .was. Zaterdagmiddag ontstond door onbekende oorzaak kortsluiting in de bus No. 2 van de W.A.O. dienst, waardoor de motor in brand vloog. De chauffeur T. R. wist spoedig een emmer water te bemachtigen en de vlam te dooven. Donderdagavond a.s. des nam. 7 uur zal de burgerwacht alhier, haar schietoefening houden op het fort Up- pelschendijk. WRAAK VAN EEN SCHILDER. Een caféhouder van den Schie- damschen Dijk te Rotterdam had dezer dagen een schilder opdracht gegeven om op de ruit van zijn café een lokken- den naam te schilderen. Met groote toewijding bleef de schilder geruimen tijd bezig en nadat hij zich zelf overtuigd had dat de opdracht was voltooid, riep hij den caféhouder om het werk te komen keuren. Tot niet geringe verbazing van den kastelein stond er niets anders dan „café- billard" op zijn ruit en tot groote verbazing en verontwaardiging van den schilder was de kastelein het daarmee niet eens. De kastelein beweerde een schoonklinkenden naam opgegeven te heb ben, de schilder hield halsstarrig vol, dat hij „café-billard" had moeten pen- seelen en dat stond er nu op. De schilder liep gekrenkt weg. De kastelein poetste met benzine zijn ruit schoon, waarna hij een anderen schilder opdracht gaf den gewenschten titel aan te brengen. Toen deze schilder zoo wat halverwege was, kwam zijn voorganger langs, juist op een oogenblik dat de kastelein voor alle zekerheid even buiten stond om zich te overtuigen, dat nu inderdaad op het raam kwam wat hij er op wilde hebben. Het feit, dat een ander op die ruit aan het schilderen was gegaan en dat de kastelein er bij stond heeft den schil der van „café-billard" zóó opgewonden, dat hij een hamer is gaan halen, terug is gekomen naar het café, waar nog altijd de kastelein buiten stond en dien kastelein met den hamer een klap op zjjn schedel heeft gegeven. De kastelein is in het ziekenhuis ver bonden. De schilder is op het politie bureau in bewaring gesteld. ERNSTIG MOTORONGELUK TE 's BOSCH. 2 DOODEN. Zondagavond om ongeveer half 12 heeft op. de Vughterbrug te 's Bosch een ernstig motorongeval plaats ge had, waarbij twee personen het leven verloren. De 34-jarige gehuwde H. v. Ant werpen wonende te Amsterdam, die de Pinksterdagen bij zijn ouders te Vught doorbracht, reed met zijn mo tor van Den Bosch naar Vught. Zijn zuster had op de duo plaats geno men. Midden op de brug kwam plot seling de 30-jarige J. v. Berkel, wo nende te Hintham, eveneens op zijn motor achter een auto, dien hij in snelle vaart wilde passeeren, te voor schijn, beide motorrijders botsten met een harden slag tegen elkaar en vie len tegen den grond. De motor van dhr. v. A. vloog in brand, terwijl de berijder er onder lag. Vol ontzet ting snelden getuigen van het on geval toe en trachtten den kermen den man onder den brandenden mo tor vandaan te halen; sommigen lie pen daarbij zelf brandwonden op. Men trachtte door de motorrijder in een deken te wikkelen de vlammen te dooven, doch toen men na enkele oogenblikken de deken verwijderde, laaiden de vlammen weer hoog op. en het slachtoffer bleek geheel met brandwonden overdekt te zijn. De motorrijder v. B. had zulke ernstige kwetsuren opgeloopen, dat hij na aankomst in het ziekenhuis bleek overleden te zijn. De zuster van den heer v. A., die het ongeval zag aankomen, sprong nog bijtijds van de duo. Zij moest ge tuige zijn van het vreeselijk lijden van haar broer, en kon geen hulp bieden. Naar men zegt heeft de motorrij der v. Berkel met groote snelheid gereden. Na eenige uren is ook v. A. onder hevige pijnen in het zieken huis overleden. NED. SMOKKELAAR BIJ ECHT DOODGESCHOTEN. Even voor de Limburgsch-Duitsche grens, nabij het plaatsje Echt onder de Duitsche gemeente Walfeucht, is de 30 jarige Nederlander H. S. door Duit sche grensbeambten doodgeschoten. S. maakte deel uit van een groote bende smokkelaars, die tarwe en mais uit Koningsbosch langs den aldaar loopen den grintweg Duitschland wilden bin nensmokkelen. Op ongeveer 30 meter van de Nederlandsche grens werden zij door Duitsche beambten aangeroe pen, waarop de geheele troep de vlucht nam in de richting van de Limburg- sche grens. De Duitschers maakten da delijk van hun vuurwapenen gebruik en zonden den vluchtelingen eehige kogels achterna. S. werd door een kogel getroffen, waardoor hij op slag werd gedood. De andere smokkelaars ontkwamen op Nederlandsch gebied, doch zij moes ten hun smokkelwaar in den steek laten. De gebruikelijke voorloopers van de smokkelbende hebben de Duitsche beambten door de duisternis niet op gemerkt, waardoor de geheele troep werd verrast en waardoor het dan ook verklaarbaar is, dat S. van zeer dicht bij is doodgeschoten. Het lijk is door de Duitsche politie in beslag genomen. BOERDERIJBRANLKTE LEUKEN. (L.) Door tot nog toe onbekende oor zaak brak Zaterdag een hevige brand uit in de boerderij van den landbouwer P. J. Princen te Leuken. Spoedig ston den de geheele boerderij, alsmede de schuur en stallen in lichte laaie, zoo- üat aan blusschen niet viel te denken. De brandweer was spoedig met een stoomspuit aanwezig, terwijl ook de politie ihiaar bijstand verleende. Men kon echter tegen de vlammenzee niets uitrichten. Het geheele complex brand de tot op den grond toe af, terwijl van het vee acht varkens en drie koeien den dood in de vlammen vonden. Te vens werden veel landbouwgereedschap pen. benevens de schuurvoorraden ver nield. De schade wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. o MAJELLAKERK-ZAAK GESCHORST. Zaterdag zette de rechtbank de be handeling voort van de geruchtmakende strafzaak tegen den leidekkerspatroon J. G. M., verdacht van moord op zijn compagnon L. Arkenbout, gepleegd op 29 Maart 1929 in den toren van de Gerardus Majolla-kerk op het Ambon- plein. Op verbek van Mr. F. A. Kokosky zal een onderzoek worden ingesteld naar verd's geestvermogens. L A i w —O— i! VERKEERSONGEVALLEN. Ernstig auto-ongeluk' te Sneek.Twee personen ge dood. Maandagmorgen is op den weg HommertsSneek een auto, waarin vijf heeren uit Sneek waren gezeten, tegen een boom gereden. Van de vijf inzittenden werden ec twee gedood n.l. de 25-jarige be stuurder Bergstra en de 2 5jarige Boersma. De drie overigen werden gewond. Omstreeks half twaalf v.m. reden op. genoemden weg twee auto bussen achter elkaar. Daarachter, reed een ziekenauto en vervolgens de auto uit SneeL- Deze wilde de voor hem rijdende voertuigen passeeren en gaf signalen. De ziekenauto en de eerste autobus werden zonder moeilijkheden voorbijgereden, doch toen de perso nenauto met de voorste autobus onge veer gelijk dpreed, keerde deze plot seling naar links en drukte de naast hem rijdende auto tegen de boomen, met het bovengenoemde noodlottige gevolg. Het voertuig was geheel ver nield. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse, allen werden naar het ziekenhuis vervoerd. Twee der gewonden konden na verbonden te zijn huiswaarts keeren, doch de der de van de overlevenden werd opge nomen ter verdere behandeling. De politie onderzoekt de zaak. MOTORONGELUK TENGEVOL GE VAN EEN WINDHOOS. Te Amsterdam heeft ie Pinkster dag een windhoos gewoed, welke uit Westelijke richting kwam aanzetten. Op. verschillende plaatsen moest de brandweer optreden om stormschade te herstellen en dergelijke. Tengevolge van het stuivende zand, door den wind veroorzaakt werd een motorrijder blijkbaar verblind, en merkte niet, dat de Gooische Motor tram in aantocht was. De bestuurder trachtte nog te remmen, doch de af stand was tekort. De tram raakte het zijspan, waarin de 22-jarige Mej. B. uit Barmen zat. Het zijspan tuimelde eenige keeren over den kop, waar na Mej. B. bewusteloos er uit te voor schijn werd gehaald. Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd en is aan de gevolgen overleden. De motorrijder, die een beenwond had, is eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. AUTO TE WATER. Op den Buikslotermeerweg in de omgeving van Amsterdam is een au to-ongeluk gebeurd, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Door een aanrij ding van twee auto's is een personen auto te water gereden, met zich ne mende een wielrijder die juist pas seerde. De bestuurder die zijn tegen woordigheid van geest behield, slaag de er in een portier te openen en twee inzittenden een jongen en een meisje uit het water te halen. Een vierde in zittende een 26-jarige vrouw werd door een schipper gered, doch was reeds bewusteloos, men wist evenwel de levensgeesten weder op. te wekken. Ook de wielrijder werd gered. De politie onderzoekt, wie de schuldige is, daar de vrachtauto, die den wa gen aanreed onbekend is gebleven. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Op den straatweg te Heerenveen reden twee motorrijders naast elkaar. Een hunner kwam in aanraking met een wielrijder die naast twee anderen op den weg reed. Door den schrik vlogen de motorrijders in elkaar, en de heer P. A. met zijn motor tegen een boom botste. Ernstig gewonden met gebroken been werd het slacht offer opgenomen en in een woning binnengebracht. Dr. Frik achtte over brenging naar het ziekenhuis te Hee renveen noodzakelijk. De motor werd grootendeels vernield. De andere mo torrijder met een duo-passagier lie pen enkele schrammen op. DOOR DE TRAM OVERREDEN. Een chauffeur van een autocar te Amsterdam was het café De Kroon binnengegaan om een oogenblik te rusten. Toen hij het café uitkwam, keek hij niet uit en werd gegrepen door de Gooische tram. In bewuste- loozen toestand werd hij naar het zie kenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. BESCHERMING VAN NED. WERK KRACHTEN. Buitenlanders alleen toegelaten in dien geen Nederlanders te krij gen zijn? Naar de Crt. meldt, is de interdepar tementale commissie, welke destijds is ingesteld met de opdracht een onder zoek in te stellen naar de tewerkstel ling van vreemde werkkrachten in N e- derland, met het onderzoek gereed gekomen en kan de indiening van het rapport binnenkort tegemoet worden gezien. Naar wij meen en te weten,- strekt het advies tot sterke bescher ming van Nederlandsche werk krachten en slechts in geyal dat geen; —O——

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2