LETTERS ARTIKELEN Kleeding wint het steeds van andere* Gorinchem. 2. 't Beste Kleedinghuis voor 't Land van Heusden en Altena. Plaatselijk Nieuws RAVENSWAAYs Buitenland, 3. 4. 5. Kwaliteit beter. Coupe mooier. Afwerking solieder. Bediening vakkundiger. Prijzen lager. .«vergadering van den raad der gemeente NEDERHEMERT op Woensdag 3 Juni, des nam. 2 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer C. W. van Ommeren. Aanwezig alle leden, met uitzondering van Wethouder v. Vliet. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliersgebed, leest daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Rekening 1930 van de Gezondheids commissie gezeteld te Zaltbommel, waar van de ontvangsten hebben bedragen f 2103,77 de uitgaven f 1606,04batig slot alzoo f 497,73. Deze rekening wordt goedgekeurd. Schrijven van Ged. St. naar aanleiding van de door den raad vastgestelde nieuwe instructie voor den gem.-ontv. Het Col lege dringt aan op een kleine wijziging, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Adres van de Vereeniging de Ned. Fa brieksarbeiders te Amsterdam, waarin de gemeente verzocht wordt aan te slui ten aan het werkloozenbesluit 1917, omdat vele ingezetenen schade lijden, tengevolge van de niet toetreding. Ver schillende arbeiders zijn aangesloten bij een der werkloozenkassen en krijgen nu een geringere uitkeering, dan wanneer de gemeente wel was aangesloten. De Voorzitter zegt dat een dergelijk verzoek al meermalen is gedaan, zoodat hij veronderstelt dat de heeren voldoende op de hoogte zijn. De heer v. d. Werken vraagt of het niet gewenscht is dat B. en W. in een dergelijk belangrijk vraagstuk met een voorstel komen. De Voorzitter acht dit niet noodig, een en ander is voldoende bekend en het adres is behoorlijk toegelicht. Smits. Het verzoek is al dikwijls in den raad geweest. v. d. Werken. En dikwijls afgeketst. Ik heb al meer naar voren gebracht, om aan te sluiten. de Gaaij. Ik ben er niet tegen om aan te sluiten, als er ook een gemeente lijke bedrijfsbelasting komt. De Voorzitter acht het bezwaarlijk, om deze voorwaarde afhankelijk te stel len aan de inwilliging van het verzoek. De heer de Gaaij vraagt of er nu wel zoo'n haast bij is dat dit verzoek reeds in deze vergadering moet worden be handeld. Kan ook iets medegedeeld worden omtrent de kosten ^raagt spr. De Voorzitter antwoordt dat hij daar over geen inlichtingen kan geven, de kosten zijn hem niet bekend. De heer v. d. Werken meent dat men dit toch diende te weten. De heer Smits zou het verzoek maar op de lange baan schuiven. De heer Peereboom merkt op, dat men er niet buiten zal kunnen om toe te treden. De heer Smits dacht dat het adres van de fabriek kwam. De heer v. d. Werken is niet tegen toetreding, doch acht het bezwaarlijk direct daartoe te besluiten, zonder dat men iets van de kosten af weet. De heer Smits merkt op, dat niet bekend is wat het kost, ook niet wat door rijk en provincie wordt bijgedragen. De Voorzitter zegt, dat het er alleen maar over gaat of de gemeente genegen is bij te dragen. De heer Smits zou een beslissing maar opschorten, er is niets geen haast bij. Het gaat alleen maar over de fabrieks arbeiders, die tot October geen gevaar voor werkeloosheid loopen. De Voorzitter vreest, dat, als men de arbeiders van de aansluiting wil doen profiteeren, dan niet gewacht zal kunnen worden tot October. De heer v. d. Werken zou wel door willen werken en het verzoek niet op de lange baan willen schuiven. De heer de Gaaij is er niet tegen, als ook besloten wordt een plaatselijke be drijfsbelasting in het leven te roepen. De heer Smits vraagt wat dit beteekent De heer de Gaaij antwoordt, dat van fabrieken waar meer dan 10 arbeiders werkzaam zijn, een belasting kan geheven worden tot maximum van f12 per arbeider. Spr. is er niet voor tot dit maximum te gaan, doch acht bet billijk dat, waar het uitsluitend voorde fabrieksarbeiders is, dat de gemeente aansluit en zich geldelijke offers getroost, de fabriek, waar deze arbeiders werkzaam zijn, mede bijdraagt. Spr. heeft toevallig de Burgemeester van Haaften gesproken, welke gemeente aangesloten is, doch die ook een bedrijfsbelasting heeft. De heer v. d. Werken acht het wel billijk dat, als het gevonden kan worden dan een bedrijfsbelasting in het leven wordt geroepen, daarover moet evenwel dadelijk worden beslist, als eerst een besluit ie genomen over het verzoek tot aansluiting. De beer Smits zou niet overhaast willen besluiten. De heer de Gaaij zou een en ander aan elkaar willen verbinden, alle twee of niets. De heer v. d. Werken is overtuigd, dat als nu niet tot aansluiting wordt besloten, er later niets van komt. De heele zaak is opgezet uit verkiezings- cogpunt, is deze achter den rog dan komt er niets meer van. De heer de Gaaij is het daarmede niet eens, in elk geval vindt hij beter eerst te onderzoeken, wat het de gemeente kan kosten. De heer v. d. Werken vreest dat van uitstel afstel komt. Hij zou het verzoek maar in omvraag brengen. Waarom moest deze raadsvergadering belegd worden? Zoo'n haast was er toch niet bij dit adres. Dit is alleen gedaan uit verkiezingsoogpunt. De Voorzitter zal in omvraag brengen om het verzoek aan te houden of niet. Voor aanhouding stemmen de heeren v. d. Kolk, v. Ooijen, de Gaaij en Smits. Tegen de heeren v. d. Werken en Pee reboom. De heer de Gaaij meent, dat nu eerst geinformeerd kan worden naar de kosten. v. d. Werken. Dit zal niet noodig zijn, er komt nu niets meer van. Let maar op mijn woorden. Nog is ingekomen een adres geteekend door W. Roseboom en verschillende ande re ingezetenen, waarin wordt aangedron gen de hondenbelasting te verlagen, f 10.voor een losloopende hond, achten adressanten te hoog. Deze honden doen vaak dienst als rattenvangers en kunnen niet gemist worden. De beer v. d. Werken acht het ver zoek billijk en zou de belasting weer op 3 gulden willen brengen als voorheen. De Voorzitter meent dat dit nu dit jaar niet meer gaat. De heer v. cL Werken zou het be sluit willen nemen met terugwerkende kracht De heer v. Ooijen vreest dat de raad zich met een dergelijk besluit belachelijk maakt, nog pas kort geleden is de be lasting op f10.gebracht. De heer v. d. Werken meent dat de raad zich wel eens meer belachelijk maakt. Als daareven over het verzoek van de fabriekarbeiders een besluit was genomen, zouden sommige raadsleden zich ook wel belachelyk hebben gemaakt. De heer de Gaaij merkt op dat de raad besloten heeft de belasting op f 10. te brengen, in de veronderstelling dat verschillende honden zouden worden op geruimd. Deze veronderstelling is fout gebleken, nu blijft slechts over de be lasting nog hooger op te voeren b.v. op f25.of ze te verlagen b.v. op fö. Spr. verklaart zich voor het laatste. De heer Smits meent dat toch bereikt is dat de honden worden vastgehouden. De heer v. d. Werken is het daarmede niet eens, spr. ziet nog vaak honden los loopen. v. Ooijen. Bij ons loopen er niet veel los. De heer Smits zegt dat men te Veen een verordening heeft waarbij het ver plichtend is de honden gedurende de 5 zomermaanden vast te houden. Wordt hier ook een dergelijke verordening ge maakt, dan is spr. wel voor verlaging der belasting. De heer v. Ooijen vreest dat er dan weer een ander adres zal komen. De heer de Gaaij meent dat er tegen zijn voorstel om de belasting op f 5. te brengen geen bezwaar kan bestaan. De Voorzitter zal dit voorstel in om vraag brengen. Voor stemmen de heerenv. d. Kolk, de Gaaij en Smits tegen de heeren v. d. Werken, deze zou de belasting op f3.willen brengen, als voorheen, en de heeren v. Oijen en Peereboom. Rondvraag. De heer v. d. Werken dringt aan om, nu het verboden is dat op de binnen paden wordt gereden, aan de ingangen bordjes te plaatsen, waarop dit staat aangegeven. Nu worden menscben ver- baliseerd, zonder dat zij ergens van weten. De heer de Gaaij gelooft niet dat het noodig is, als men daaraan begint, zullen er nog al enkele geplaatst moeten worden. Het voorstel van den heer v. d. Wer ken in omvraag gebracht wordt verwor pen met op een na algemeene stemmen, alleen de heer v. d. Werken stemde voor. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime zitting, omdat de Voorzitter nog iets heeft wat niet voor openbaarmaking geschikt is. Voor prima DAMES- en HEERENCONFECTIE tegen lage prijzen, is uw adres BAHLMANN GORINCHEM. BRENGEN U GELUK j HEUSDEN. De kleinhandelsprijs van Boter en Eieren in deze gemeente is deze week als volgt Boter f 4.55 per K.G. Eieren 4 cent per stuk. 5ij de j.l. Woensdag gehondéftl stemming voor Leden van deo Gemeente raad werden uitgebracht 835 stemmen, waarvan 21 blanco of van onwaarde. Lijst I, Protest, kiesvereen., verkreeg 284 stemmen lijst II, R. K. Kiesvereen-, 463 stemmenlyst III, S. D. A. P., 67 stemmen. De kiesdeeler bedroeg 814 7 1162/7. Om in aanmerking te kunnen komen voor een zetel behoort een lijst 8/* van den kiesdeeler te halen, in dit geval dus 87s/u, zoodat lijst III direct afviel. Aan lyst II werden toegewezen 4 zetels, aan lijst I 3 zetels. Wij laten hier volgen de uitgebrachte stemmen op iederen candidaat met het totaal van iederen lijst, van thans en in 1927. Sedert onze laatste opgave hebben wij aan onderstaande personen een EXTRA-CADEAU uitgerekt No. 1001 No. 1002 (voor No. 1003 (voor No. 1004 No. 1005 No. 1006 No. 1007 (voor A. Sterk Gzn., Spijk. No. 1008 Wed. Prenger, Gorinchem. - (voor gepubliceerd Peilnummer). No. 1009 A. Raams, Hank. No 1010 gepubliceerd Peilnummer). P. van Resinaieü, No. 1011 Nieuwendijk. (voor H. Verveer, "Willige- No, 1012 Langerak. A. Kros, Leerbroek. No. 4013 C. Vonk, Lopik, gepubliceerd Peilnummer). A. Colijq Wzn. Dussen, gepubliceerd peilnummer). Wed. Looi, Middelharnis. PöfUi Hpskasa, Ammer, zoden. C. Huisman, Schelluinen. gepubliceerd Peilnummer). B. Breedveld, Berg- Ambacht. D. Boogaart, Gorinchem. fl Lijst I 1931 1927 B. Stap 90 A. de Haan 126 P. Maassen 12 J. Meinders 8 H. Meenhorst 36 J. Vos 7 T. Jonker 2 J. Poddewijn 4 J. v. d. Schoor 2 Totaaï 284 328 Lyst II H. A. M. J. M. Verboeven 189 M. J. van Riet 28 P. J. Verschure 16 L. M. de Mol 85 S. W. A. Metselaar 105 P. F. Schmiehusen 16 J. H. J. Meijer 12 E. P. J. Kleijn 5 M. A. Laroa 7 Totaal 463 484 Lijst III J. L. van der Zalm 60 G. van Elk 5 D. G. Vos 1 A. Kwetters 1 Totaal 67 Deze lijst kwam voor de eerste maal uit. Wij verzoeken den houder van onderstaand PEILNUMMER binnen drie dagen zijn PEILKAART aan ons kantoor op te zenden, onder ver melding welk EXTRA-CADEAU hij wenscht te ontvangen en den naam van den winkelier waar hij gewoonlijk zijn LETTERS-ARTIKELEN betrekt. Hij ontvangt dan geheel gratis het aangevraagde EXTRA-CADEAU. SERIE C. No. 2563 (C. LANKHAAR, Babyloniënbroek). N V. v.h. M RAVENSWAAY ZONEN GORINCHEM. Van lijst I werden gekozen verklaard B. Stap, A. de Haan en P. Maassen alle drie aftredende leden. Van lijst II werden gekozen verklaard H. A. M. J. M. Verhoeven (aftr.), M. J. van Riet, L. M. de Mol (aftr.), en S. W. A. Metselaar (aftr.). De heer P. F. Schmiehusen (aftredend) werd dus niet herkozen in zijn plaats komt de heer R. J. van Riet in den Raad. De lijstkiesdeeler bedroeg van lijst I 284 3 942/s van lijst II 463 4 4158/4 Na het bekend worden van den uitslag der gemeenteraadsverkiezing, brachten de „Fanfare der H. Familie" en de Heusdensche Fanfare" aan de gekozen leden een serenade. Door samenloop van omstandig heden is de aangekondigde damwedstrijd, welke Zaterdag 6 Juni zou plaats vinden, voorloopig uitgesteld. In den afgeloopen nacht, om streeks 12 uur, werden de bewoners onzer stad opgeschrikt door het ge luid van den brandhoorn. Het bleek, dat brand was uitgebroken in het pand bewoond door H. v. Helden aan het Oudheusdensch eind. De woning brand de geheel uit. Een paard, een paar gei ten, met een gedeelte van den inboe del, werden door ijlings toegeschoten hulp gered. De bewoners, die reeds ter ruste waren, konden zich eveneens bijtijds uit de voeten maken. Naar men ons mededeelde, is de inboedel niet verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. SPRANG. v3Jt.xi.rxUi De 7-jarige W. v. C. kreeg een wondje aan zijn hand, waarna deze hevig opzwol. Dr. W. constateerde bloedvergiftiging. Zekere M. B. had het ongeluk in de „Brandekus" met zijn fiets in een z.g.n. drinkgat te rijden. Op zijn hulp geroep kwamen H. J. en J. v. Z. toe- geloopen, die hem op het droge brach ten en hem van een wissen dood redde. De arbeider O. had het ongeluk zijn linkerhand zoo ernstig te verwon den, dat Dr. W. deze moest verbinden. WIJK. In het blad van Woensdag 3 Juni komt voor, dat „Exelsior" van „D.O.S.8 met 4-2 gewonnen had. Dit is een flauwe aardigheid van enkele spelers en speelsters In plaats van „Exelsior" heeft „D.O.S.'1 met 42 gewonnen. Wat ook beter te begrijpen is. RECTIFICATIE. In een bericht in het tweede blad komt voor onder Waalwijk, dat daar op 25 Juni ook concours-hippique plaats heeft. Dit moet echter zijn, dat n.m. al daar de verrïchtingsproef wordt gehou den. AUTO BOTSING. Te Glasgow zijn twee autobussen met elkaar in botsing gekomen, waardoor 1 persoon werd gedood en 20 gewond. 1. »v-' T: i-' 3 -. 9 -■ ■'J' BERGEIJK STUFKENS 'i .TV.,iK

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2