Tweede Blad Ho. 5129 Vrijdag 5 Jan i llutw- OndeWzcetf Stukge/oopen Karei Holmbo. PUROL voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. RagpijnNierenPillen1 1% (iHlemibriek. Een Toiletgeheim. Zomersproeten Sprutol. Bij alle Drogisten. Plaatselijk ftieuws. BEHOORENDE BIJ HET Waarom wordt de urine zoo nauw keurig onderzocht bij elk geneeskundig onderzoek Omdat het water aangeeft in hoeverre uw nieren al dan niet ge zond zijn. En de nieren behooren tot de gewichtigste levensorganen. Als gij een brandend, pijnlijk gevoel hebt by de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zan derig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal niermiddel, dat rechtstreeks op de nieren en blaas werkt, deze organen versterkt en opwekt tot hernieuwde werk zaamheid. En als de nieren weder goed werken en de onzuiverheden uit het bloed behoorlijk filtreeren, wordt ook de urine- loozing vanzelf weder normaal. Beste jongens en meisjes. De oplossingen der vorige raadsels zijn: 1. Baard, Gaard, Haard, Paard, Waard. 2. Aardbei. 3. Zeegras. De nieuwe raadsels luiden als volgt: 1. Welke alen zwemmen niet in het water en kronkelen ook nooit? 2. Wie heeft een voet en toch geen teen 3. Er waren 2 vaders en 2 zoons, die met zijn allen 3 baarzen vin gen. Toch nam elke vader en elke zoon er één mee naar huis. Ka, ra, hoe kan dat? OOM KAREL'. HOE BARENDJE KWIK BIJ KONING SUIKERBUIK TERUGKWAM. VII. „Ook goed", zei Barendje, „dan zal ik er 36 geven, en dan zijn er bij elkaar 64. En U mag spelen, meneer de Hof maarschalk!" De Hofmaarschalk hurk te verheugd bij het knikkerbakje neer. Hij had alle twee zijn handen noodig om de 64 knikkers te bedekken. Hij gat ze voorzichtig een rol en daar stroomde het leger van knikkers naar het bakje toe. En terwijl nog iedereen druk bezig was om te tellen hoeveel er in het bakje gerold waren, gebeur- De bekende Amerikaansche aviateur Frank Hawks is Maandagmiddag uit Kopenhagen op Schiphol met zijn vliegtuig aangekomen. Den afstand KopenhagenAmsterdam had hij in drie uur afgelegd. Bij zijn aankomst werd Hawks door verschillende bekende figuren uit de aviateurswereld be groet. Ook Evert van Dijk was aanwezig om Hawks even de hand te drukken. de er iets heel ergs. Hoe hij het paleis was binnengekomen, wist niemand. Doch plotseling stoof er een vreemd jongetje naar voren, grabbelde bliksem snel alle knikkers van den grond en rende de poort uit, vóórdat iemand hem had kunnen tegenhouden. „Sapperdekriek", riep de koning, „dat is brutaal. Laat dadelijk het leger uit rukken om den knikkerdiet op te spo ren!" De oudste generaal trad moedig naar voren, streek zijn snorren op en riep bulderend: „Soldaten, komen jul lie allemaal eens hier!" Dadelijk kwa men van alle kanten de soldaten aan gesneld. En even later trok het heele leger door de poort het waren wel 27 man op zoek naar den knikker- dief. De koning en Barendje en al de andere leden van het hof gingen met bedrukte gezichten naar binnen, waai de koning in sombere gedachten ver zonken op zijn troon ging zitten. Een uurtje later kwam het leger weer terug. De koning keek uit het venster of ze den deugniet bij zich hadden, doch te vergeefs. De moedige soldaten hadden het brutale jongetje niet kunnen vin den. De generaal kwam de zaal binnen en begaf zich naar den troon. „Wel", vroeg de koning, „heeft U wat ont dekt"? De generaal keek erg gewich tig en fluisterde den koning iets in het oor. De koning ging overeind zit ten en keek met een verschrikte blik naar Barendje Kwik. „Zoudt U dat heusch denken, generaal?" vroeg de koning zacht. De generaal knikte on heilspellend van ja. „Maar wat moe ten wij dan doen?" vroeg de koning. De generaal lachte grimmig en zei zacht: „Barendje Kwik moet naar de gevangenis". „Het is verschrikkelijk", zei de koning, „maar als U het zegt, roeien, verzacht en geneest men met WEU Vrij naar 't Deensch van IVAR RING. 10.) En hij herhaalde: zelfs als zij j^ liefhad, en hij vermocht zijn gedach ten niet van haar af te wlenden hij* vergat zijn schande zijn vriend alles, om slechts te denken aan haar; het was als had Arenfeldt's verbod too- vermacht verkregen, en hem met de ge dachte aan die vrouw behekst; hij voel de, dat het geen vluchtige gedachte was, die even snel zou verdwijnen, als zij was opgekomen, neen, het was een nieuwe strijd, die zich aan hem opdrong. Daar weerklonk de hoorn nogmaals; hij wist, dat hij niet mocht gemist worden; een oogenblik later stond hij bij zijn gezadeld paard, en voor dat de eerste jager op den straatweg reed, was hij bij het gevolg. Arenfeldt hield zich steeds van hem verwijderd; Holmbo merkte 't nauwe lijks, zoo was hij door zijn gedachten in beslag genomen slechts als de vroegere vrienden toevallig tegenover elkaar stonden, steeg hem het bloed naar de wangen, en de afgrond, diej hen van elkander scheidde, folterde hem. 'tWas hem niet mogelijk een schot op het voorbij-ijlend wild te doen hij schoot zijn buks doelloos af. Doch ten slotte verdroot hem dat doellooze schieten en hij reed dieper het bosch in, ver van de andere jagers* om zich over te geven aan de droevige gedachten, die hem geen oogenblik rust lieten. Slechts vier dagen nog, dan was hij vrij. Slechts vier dagen nog, herhaalde hij dan gaan er misschien jaren voorbij, voordat ik ze terugzie, dan is zij zijn vrouw' mogen ze gelukkig worden. Maar zelfs de gedachte aan hun geluk griefde hem zoo, dat hij met ontzetting voelde welke macht die vrouw over hem had verkregen, die hij slechts in .zijn gedachten mocht volgen. Haar beeld volgt mij met onweer staanbare kracht ik heb vroeger zooveel van vrijen wil gesproken, de mijne is gebonden ik moet tegen mijn wil aan haar denken. Arenfeldt miste Holmbo; hij keek overal rond. maar zag hem niet onder de verstrooide jagers. Wat was er van hem geworden? Een angstige gedachte kwelde hem; als hij eens te zwak was geweest, den last van schande die op hem rustte, te dragen? Ik had toegevender moeten zijn, ik had mijn treurige ontdekking kunnen geheim houden en mij langzamerhand kunnen terugtrekken; is er een ongeluk geschied, dan draag ik mede daarvan de verantwoordelijkheid neen, neen, dat doet hij niet, zoo'n verdriet zou hij mij niet aandoen; niettegenstaande alles, wat geschied is, houdt hij veel van mij en is hij misschien beter, dan vele anderen, die nooit zooals hij had den kunnen handelen en bovendien zal het wte;l zoo zijn, generaal. Breng Barendje Kwik naar de gevangenis".. Barendje Kwik werd bleek van schrik „Maar Majesteit, waarom moet ik naar de gevangenis? Ik heb toch niets ge daan?" »Ja> goeie morgen, dat kan ieder een wel zeggen", zei de generaal, die nog altijd woedend was, omdat Ba rendje zijn kalken knikker had stukge trapt. En koning Suikerbuik sprak som ber: „Barendje Kwik, het spijt mij erg, maar je moet in de gevangenis, zoo lang dat diefachtige jongetje, dat de knikkers van den hofmaarschalk heeft gestolen, niet gevonden is". „Maar", riep Barendje Kwik, „wat heb ik daar mee te maken? Ik heb ze niet gesto len. Er waren 36 knikkers van mij bij". „Dat kan wel waar wezen", zei de koning Suikerbuik, „maar de generaal zegt, dat de knikkerdief een handlan ger van oju was, en dat jij hem stil letjes in het paleis hebt gelaten!" Het huilen stond Barendje Kwik na der dan het lachen, toen hij deze ver schrikkelijke dingen hoorde. Maar er was niets aan te doen. De generaal moest doen wat de koning zei. En zoo werd Barendje Kwik door het leger, aangevoerd door den oudsten gene raal, naar de gevangenis gebracht. Hij werd in een klein kamertje neergezet. (Wordt vervolgd). Vragen op rechtsknndig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Op 1 Juni vervalt mijn rentekaart en moet deze opgestuurd zijn. Nu is myn rentekaart van het vorige jaar niet ver effend, ik heb daar nooit eenig schrijven van gezien. Ben ik nu strafbaar indien ik nu mijn volle rentekaart bij me houd, tot ik kwitantie van de vorige heb. A. R. 1. Het polderbestuur van H. vraagt aan het polderbestuur van D. om schutten te mogen plaatsen, hetgeen wordt toe gestaan, met drie stemmen vóór en een hij is een goed Christen, hij zou geen fout verzoenen door een misdaad neen, dat kan Holmbo niet doen. Toch had hij geen rust, hij sloop ongezien van de anderen weg en drong door 't dichte struikgewas, om spoediger op den straatweg te komen. Een zucht van verlichting ontglipte hem, toen hij Holmbo langzaam met slappen teugel, zichtbaar in gedachten, zag komen aanrijden. Daar is hij; wat ziet hij er zonderling uit; hij is geheel in gedachten ver diept, 't is of alles voor hem dood is, 't paard gaat zijn eigen weg; nu neemt het den weg naar huis; hij merkt het niet. In 't zelfde oogenblik kwam er een ruiter uit het bosch. Hola! Holmbo! waar wil je heen? Heb je geen haas gezien? Een pracht exemplaar; ik heb hem geraakt, maar opeens verdween 't dier; 't moet hier langs gekomen zijn. Arenfeldt had een bloedspoor in de sneeuw ontdekt, dat den weg aanduid de, dien de aangeschoten haas geno men had. Hier is de vluchteling, zeide hij, die heeft genoeg gehad en hij hief 't doo- de dier op. Was je op weg naar huis, Holmbo? vroeg de jager verwonderd. Ik ben niet wel, antwoordde hij. Rijd maar naar huis, je ziet er waar achtig uit, of je je oortje hebt ver snoept; de ziekte werkt aanstekend; zij rooft ons de vroolijkheidnu, be terschap! Arenveldt herhaalde werktuigelijk: Beterschap! Toen Holmbo op Hofgard terug tegen. 2. Daarna vraagt bestuur H. aan bestuur D. om die schutten te voorzien van schuiven en gaten, hetgeen wordt verworpen met drie tegen en een voor. Als H. nu toch doorgaat met schuiven en gaten te maken, mogen zij dat doen Een Ingeland. Iemand heeft aan een abnormaal persoon goederen geleverd om die weer te ver- koopen. Maar nu komt hij een gedeelte tekort. Nu wil die leverancier hem laten achtervolgen wegens verduistering. Maar de leverancier is vooruit gewaarschuwd om aan hem geen goederen te leveren omdat by niet toerekenbaar is. Is het wel mogelijk om hem te vervolgen A. W. Men behoeft niet te zien dat U crème gebruiktalle crèmes blijven min of meer op de huid liggen. Alleen „Zij"-Crême wordt volkomen in de huid opgenomen, zoodat niemand kan zien dat U crème gebruikt heeft, terwijl de huid er toch soepel door wordt en fraai van teint. AAEST. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School alhier, mej. J. C. van der Meyden te Gorinchem. AAKBURG. Op 27 Mei j.l. hield de Coöperat. B. Leenbank voor Wijk en Aalburg de algemeene jaarvergadering. Door den secretaris A. Michael werd de rekening en balans over 1930 voorgelezen, waaruit bleek dat de omzet zeer bevredigend is, in totaal f841170. De ontvangsten in loop rekening waren f263087.98 en de uitgaven f231641.48 Aan voorschotten werd gegeven f 34777. en terugbetaalde voorschetten f 18227. Ontvangsten aan de spaarbank f 105718.67 en terugbetalingen f 127901.97. Het reservefonds bedraagt thans f 7500. dat zeer zeker tot voldoening kan strekken. De rente voor inlagen bij de spaarbank en deposito's in loopende rekening is ge steld op 3s/i proc. en voorschotten op 48/* proc. Tot lid van het bestuur en lid van den Raad v. Toezicht werden met alge meene stemmen gekozen, de heeren T. A. Smookers en Joh. Vos. AEMKERK. A.s. Zaterdag nm. 2 uur (Z.T.) hoopt de firma Bikkers van Rotterdam alhier een demonstratie te houden met een motorspuit. Naar men uit goede bron ver neemt zal op Zaterdag 13 Juni a.s. in de zaal van Wed. C. Dekker alhier, 's avonds 7 uur (zomertijd) een samen komst worden belegd om tot oprichting te komen van een Afdeeling van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" waarvoor als spreker zal optreden de heer H. Willigenburg, Secretaris der Geweste lijke Organisatie Zuid-Holland van Patri monium te Rotterdam over het onderwerp „De plaats van Patrimonium in het Sociale leven". Zoowel werkgevers als werk nemers zijn welkom I CAPELLE. De afdeeling Sprang-Capelle van „Het Groene Kruis" hield j.l. Vrijdag avond 8 uur, in de zaal van den heer J. Treffers aan het Bruggetje, onder lei ding van haar voorzitter, den EdelAchtb. Heer C. G. H. H. Meijer, een algemeene kwam dacht hij er eerst aan naar bed te gaan, dan was hij van alles at en redde hij eenige uren, waarin hij al leen kon zijn; maar 't was hem onmo gelijk ook in bed rust te vinden, zijn gedachten martelden hem onophoude lijk. Ik ben nooit gezonder geweest dan juist vandaag; ik zou mij een ziekte kunnen toewenschen, die mij zoo ge heel neerwierp, dat mijn denken dood was; ik ben te vermoeid om te den ken; ik weet zeker, dat de slaap mij geen :rust zal geven; droomen zullen mij kwellen; slechts een zaak kan mij helpen, dat is de arbeid, gewone licha melijke arbeid ja, ik wil arbeiden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en niet denken, niet denken. Hij leidde een wonderlijk leven als gast. Als anderen er bij waren, sprak Arenfeldt met hem evenals vroeger, maar stonden zij plotseling tegenover elkaar zonder getuigen, dan ging ieder een zijn eigen weg. De strijd dien Holmbo streed om vrij te spreken, alsof er niets was ge beurd was een marteling voor hem en hij zag met verlangen 't uur tege moet, waarin hij zich in de eenzaamheid van zijn huis verbergen kon. Den laatsten dag, dien hij op Hof- gard doorbracht, waren zij bij juffrouw Arenfeldt genoodigd. Holmbo wilde zich met ongesteldheid verontschuldi gen, maar zijn gastheer liep dicht langs hem en zeide met een stem, die van onderdrukte hartstocht, vermengd met toorn beefde: Je denkt toch niet, dat ik je vrees? 'tls mijn verlangen, dat je mee gaat en luid voegde hij er bij: ledenvergadering. Na opening door den voorzitter las de secretaris, de heer D. van den Berg, de notulen voor der vorige ledenvergadering, welke ongewyzigd wer den goedgekeurd en vastgesteld. Hierna volgde het finantieel verslag, waaruit bleek dat de rekening over 1928 sloot meteen nadeelig saldo van f 165 86, die van i 929 met een saldo van f251.266 en die van 1930 met een tekort van f541.87. Blij kens het daarna door den heer J. Spierings namens de commissie belast met het nazien der boeken en bescheiden van den pen ningmeester uitgebracht verslag waren de rekening en verantwoording over de drie jaren in orde, waarna de penning meester met een woord van dank voor zijn correct beheer werd gedechargeerd. Vervolgens werd het verslag omtrent den toestand en werkzaamheden der Vereeni- ging over de jaren 1928 tot en met 1930 uitgebracht, waaruit wij aanstippen, dat het ledental stationnair bleef en dat de bode H. Snijders, die jarenlang in het belang der vereeniging gewerkt had, in verband met zijn hoogen leeftijd, ontslag had aangevraagd, welk ontslag hem op de meest eervolle wijze werd verleend, terwijl als dank voor de bewezen diensten een gratificatie was aangeboden. In zijn plaats is tot bode aangesteld de heer P. v. d. Schans. Verder werd nog vermeld de stichting van het wijkgebouw met verpleeg6terswoning in de Nieuwstraat, welk gebouw in dit tijdvak in gebruik is genomen, en de daarmee samenhangende opheffing van het magazijn te Vrijhoeve- Capelle. Vervolgens werd aan de orde gesteld de verkiezing van een drietal bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren C. G. H. H. Meijer en S. Rempt en ter aanvulling der vacature ontstaan door het vertrek van dr. Waar denburg te Sprang. De beide aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl in de vacature van dr. Waardenburg voorzien werd door de verkiezing van dr. Winkelman te Sprang. Het bestuur wordt thans gevormd door de heeren C. G. H. H. Meijer, voorzitter, D. van den Berg, secretaris-penningmeester, dr. Kohier, dr. Winkelman, S. Rempt, J. A. Verheijden en H. Kerst Azn. De begrooting voor het jaar 1931 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f2600. Tenslotte kwam nog in be spreking de aanschaffling van een hoogte- zoninstalatie, waarbij het bestuur mach tiging werd verleend deze zaak verder op de voordeeligste en doeltreffendste wijze af te werken. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank gesloten. DUSSEN. Tot ouderling der Herv. Gemeente alhier, is in de vacature (Ant. v. Krimpen) gekozen de heer W. Colijn. DRUNEN. Veiling van 2 Juni. Aardbeien 7085 cent; idem 2e srt. 50 66 cent asperges le srt. 3548 centidem 2e srt. 1832 cent; idem 3e srt. 616 cent; spinazie 1/a 6 cent; peulen 60 84 centrabarber 12 cent per kg. bloemkool 5 8 centidem 2e 24 cent komkommers wit 1518 cent idem 2e 8 13 cent; idem groen 13 16 cent; idem 2e 711 centsla x/*,3 cent stuk peen 57 centidem 2e 2 4x/2 cent selderie 12 cent; rabarber 1—4 cent per bos. verdwijnen in korten tijd geheel door Pot 90 ctTube 50 ct., Zeep 60 ct. Je kent tante Meele nog niet; 'tis een lieve, oude dame, die mijn nicht hoogacht zij is de tante van allen; ■met geringe moeite kan je haar zoover brengen, dat ze ook jou tante wordt. Zij bestuurt het huishouden van juf frouw Arenfeldt. Holmbo en Arenfeldt traden samen de ontvangkamer binnen; over de eer ste zweefde een waas van droefgees tigheid. die hij niet van zich kon af schudden; Arenfeldt was daarentegen opgeruimd en moedig hij verstond het beter den drukkenden last van zich af te werpen. 'tls voor de eerste maal, dat gij hier in huis gast zijt, zeide de jonge gast vrouw zeer vriendelijk, gij zult altijd welkom zijn, als gij met mijn neef hier komt. In 't zelfde oogenblik werd de deur der eetzaal geopend. Zij nam zijn arm en verzocht Arenfeldt hare tante naar tafel te geleiden. 'tWas een vervelend gezelschap; 't eten was uitmuntend, maar de vroolijk heid werd er gemist. Arenfeldt ver loor zijn nicht niet uit het oog en mle(t een wonderlijk gevoel van onrust rust te zijn blik nu en dan op haren tafel-* buurman; Holmbo had iets in zich, wat Arenfeldt niet kende; een vuur in zijn oogen, dat hem vreemd was. Er ?werden niet veel woorden tusschen hem en haar gewisseld, maar telkens als zij iets zeide, steeg hem 't bloed naar 't hoofd en wat hij antwoordde, tegen zijn gewoonte, was menigmaal dom en onhandig. (Wordt vervolgd). Kieuwsblad Bij alle drogisten enz. fl.75 p. flacon. Doo» 3060. Tube 80 ct. Bi} Apoth. en Drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5