Pil nummer bestaat oil 2 manen Karei Holmbo. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5130. Woensdag 10 Juni 1931, UND van alte^ Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS Binnenland. FEUILLETON Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. HEVIGE BRAND TE SCHIEDAM. In de vloerenfabriek van de Dermeliet- maatschappij te Schiedam is brand uitge broken. De brandweer werd terstond gewaarschuwdtoen deze spoedig met groot materiaal verscheen, stond de geheele fabriek reeds in volle vlam. Aangewak kerd door den feilen wind, was de fabriek weldra een vuurzee, die ver in den om trek zichtbaar was. De brand, die ver moedelijk op de tweede verdieping, waar houtwol en zaagsel lagen opgestapeld, ont staan is, vond gretig voedsel in dit mate riaal, terwijl op de eerste verdieping veel terpetijn, olie en hars waren geborgen. Met twintig slangen bestreed de brandweer het vuur en na een half uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. De aangrenzende perceelen, een opslag plaats, het kantoorgebouw, een kurkfabriek en particuliere huizen konden door nat houden gespaard blijven, hoewel de tallooze vonken een groot gevaar voor de omgeving vormden. De fabriek is geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. O' ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Autobus met 23 personen van den dijk gestort. Maandagmiddag is bij Wychen (Gld.) de autobus van den heer De Rijdt, uit Grave, tengevolge van een verzakking van den dijk omgeslagen en naar beneden gestort. De wagen, welke zich op den terugweg naar Grave bevond, kwam aan den voet van den dijk op het bouwland terecht en werd geheel vernield. De chauffeur zag het ongeluk aankomen en wist nog bijtijds uit de cabine te springen. Hij bleef ongedeerd. Een naast hem ge zeten passagier sprong eveneens uit den wagen, doch aan den verkeerden kant, met het noodlottig gevolg, dat de man onder den wagen terecht kwam en op slag dood was. Het is de 60-jarige ge huwde schoenmaker W. den Doop uit Grave. Van de overige inzittenden brak mej. Enren uit Neder-Hasselt beide armen. Zij is met een viertal mede-passagiers, dat in hoofdzaak snijwonden had opge- loopen, naar dokter Klop te Wijchen ver voerd, waar de eerste hulp werd verleend. Vrij naar 't Deensch van IVAR RINQ. 11.) Als ik er niet van overtuigd was, dat zij hem geheel onverschillig is, zou ik zweren dat hij verliefd is, verliefd als een verlegen schooljongen ik 3>en gek, dat ik aan zoo iets kan denken hij zal ztijn woord houden; maar 't zou moeite kosten een vervelender ca- velier te vinden Hij vergat dat hij dien avond zelf een vervelende cavelier was, die niet één woord met zijn dame gesproken had; een andere heer had haar glas met wijn moeten vullen. Later in den avond zeide juffrouw Arenfeldt luid tot Holmbo: Ik wou gaarne met u over 't beste den der som spreken, die u voor het legaat bestemd heb, dat ik bijeenbreng. Haar neef hoorde die onschuldige woorden, en hij, die vroeger geen arg waan had gekend, peinsde er over, wat zij hem wel van het geld zou zeggen, dat hij zonder eenige voorwaarde ge.- geven had; zij moest een reden hebben met Holmbo een onderhoud te zoeken; hoe gaarne zou hij een ongezien toe hoorder zijn. Ontevreden met haar en de geheele wereld, trok hij zich in een klein ver trek terug, dat het salon van de eet zaal scheidde. Hij trok het gordijn op Nadien is zij naar haar woning overge bracht. Drie der andere passagiers be kwamen geen noemenswaardig letsel De overigen, waaronder een aantal school kinderen, zijn met den schrik vrijgekomen. De heer J. Lamers uit "Wijchen kreeg een ribbenfractuHr, terwijl de dames Loeven en Tonen uit Wijchen door glasscherven licht werden gewond. Dat het ongeluk nog betrekkelijk goed is afgeloopen, is te danken aan de zeer sterke carrosserie, welke slechts aan een zijde werd vernield. Het chassis bleef onbeschadigd en is later in den middag weggesleept. SLEEPBOOT IN DRAAIKOLK GERAAKT Nabij Breezand (het stuk opgespoten land tusschen Wieringen jen Friesland), is een sleepboot van de reederij Smit te Rotterdam in het z.g gevaarlijke gat gezonken. Van de vier opvarenden zijn er drie verdronken. De sleepboot „Scheergat" in dienst van de Maatschappij tot uitvoering van Zuider zeewerken, geraakte vast op den Keileem- dam bij Breezand. Door den sterken stroom kwam de boot dwars tegen den dam te zitten. Men werkte met de ma chine om haar los te krijgen en inderdaad kwam kort daarna de kop van de boot vrij van den dam. Het voorschip ging voor den wind en toen het achterschip bleef vastzitten, ging de sleepboot overzij. De stoker, die het gevaar had zien aan komen, sprong over boord en wist zich zwemmende te redden. Zijn vader, de 52-jarige machinist, de kapitein en de stuurman werden naar de diepte gesleurd en verdronken jammerlijk. De kapitein was A. Bakker uit Rotter dam matroos-stuurman A. J. Broere, eveneens uit Rotterdam, en de machinist A. Visser, wonende te Hansweert. Deze drie zijn omgekomen. De geredde stoker is A. Visser Jr. die opgenomen is in het ziekenhuis te Den Helder. ZONDERLINGE INBREKERS. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij de familie Meeuwsen, wonende aan de Vinkebaan te Laren een vrij zonder linge inbraak gepleegd. De inbreker of inbrekers hebben zich door het uitsnijden van een raam naast de voordeur toegang tot de villa weten te verschaffen. Eerst brachten zij een bezoek aan de keuken alwaar zij zich uit de kast het huishoud geld hebben toegeëigend, terwijl daaren tegen zilveren lepels en vorken werden verwaarloosd. Uit den kelder, dien zij hierna bezocht hebben, wordt van vrijwel al het aanwezige de helft vermist. Ook op de parterre hebben zij ijverig alle kamers doorzocht. Uit een sigarettendoos inhoudende 100 sigaretten werden er 50 ontvreemd, terwijl uit een zilveren sigaren kistje van de 8 aanwezige sigaren 4 zijn en staarde in den donkeren avond haar buiten; de hooge planten, die daar in groepen stonden, verborgen hem. 't Vertrek stond leeg, nu en dan kwam ter iemand binnen, 't zij om het als door gang te gebruiken, of om ongestoord eenige woorden met een bekende te kunnen spreken. Dat kan men wel een onderhoud met hindernissen noemen, zeide een heldere stem, die hem opeens trof; ik dacht reeds, dat wij hier nooit zouden ko men, u ziet, een gastvrouw is een ge wichtige persoon. Nu, hier is ook niet veel rust; maar daar iedereen hooren mag waarover wij spreken, hindert het niets. Ik wilde u slechts zeggen, dat tweeduizend kronen een groote som is, die wij in twee deelen verdeelen kunnen. Ik vind het niet meer dan billijk, dat u de verdeeling van het geld bepaalt. Volstrekt niet, juffrouw Arenfeldt, zij, die de andere legaten verdeelen, moe ten ook hierover beschikken; ik heb daartoe geen recht; wel zou het mij genoegen doen, als boeren van het goed van Arenfeldt de voorkeur hadden. Ik kan noch wil uw protest goed keuren als de tijd komt zal ik uwiq beslissing vragen mijn neef heeft u misschien verteld, dat ik een wil heb. Er ontstond een pauze, die voor bei den pijnlijk was zij zag hem door dringend aan in de oogen, als wilde zij daarin zijn gedachten lezen ook zij voelde, dat de Holmbo, dien zij de eerste maal zag, en dien, welke voor haar stond, twee verschillende menschen waren de eene een levens lustige jongeling, die het leven nog moest leeren kennen, maar volop kracht weggenomen. De zilveren doos zelf lieten zij evenwel staan. Eerst des ochtens werd door het dienst meisje de inbraak ontdekt. Zoowel de familie als het dienstmeisje, die op de bovenverdieping sliepen, hebben des nachts niets van den inbraak bemerkt. Men vermoedt dat deze om ongeveer 4 uur in den morgen is gepleegd Bijna acht millioen zielen in Nederland. 49.000 Vrouwen meer dan mannen. Blijkens het overzicht van de voorloopige uitkomsten van de lie alg. volkstelling op 1 Januari 1931 gehouden, welke uit komsten thans door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd zijn, be droeg de bevolking van Nederland op dien datum 7.920.388 zielen, (6.865.314 in 1920), waarvan 3.935.635 mannen en 3.985.753 vrouwen, hetgeen dus beteekent dat er ruim 49000 leden van het „zwakke geslacht" meer zijn dan mannen. De ver meerdering der bevolking per jaar, die sedert 1849 stijgende was, is in de laatste 10 jaren gemiddeld iets lager geweest dan in de voorafgaande 11-jarige periode. De totale vermeerdering in de laatste 10 jaren bedraagt 1.055 074. Er werden geboren 1.807.418 personen; er stierven 749.511 personen, hetgeen een vermeerdering van 1.057.907 beteekent, zoodat het overschot van vertrek boven vestiging in die 10 jaren moet zijn ge weest 2833 personen. De gemiddelde jaarlijksche toename der bevolking sedert de telling 1920 in de verschillende provincies was in procenten als volgt: Noord-Brabant 2.04, Gelderland 1.29, Zuid-Holland 1.51, Noord-Holland 1.48, Zeeland 0.10, Utrecht 1.72, Gro ningen 0.70, Friesland 0.42, Overijsel 1.73, Drenthe 0.59, Limburg 2.26in totaal voor het Rijk 1.44. Het totaal cijfer der bevolking in de verschillende provinciën is als volgtNoord-Brabant 897.810, Gel derland 829.121, Zuid Holland 1.951.046, Noord-Holland 1.503.354, Zeeland 246 541 Utrecht 405.944, Friesland 399.529, Over ijsel 520.788, Groningen 392.168, Drenthe 222.463, Limburg 550.624. MILITAIR VERDRONKEN. In den IJsel onder Westervoort is bij het zwemmen verdronken de 20 jarige Willems, dienstplichtige bij de mitrailleur compagnie van het 8e regiment infanterie, gelegerd in de Menno van Coehoorn- kazerne te Arnhem. De jonge man had zich met eenige vrienden te water begeven, op een plaats waar de IJsel zeer diep is. Plotseling verdween Willems in de diepte. Zijn kameraden, die aanvankelijk dachten, dat hij voor de grap onderging, kwamen en levensmoed bezat, de andere met een schaduw van droefgeestigheid en levensmatheid over zich, die hij met alle inspanning niet kon verbergeh eo toch voelde zij zich tot den laatste veel meer aangetrokken dan tot den eerste. Hij sloeg de oogen neer voor haar doordringenden blik, als was er iets wat hij verbergen wilde maar 't was te laat zij bloosde, werd verlegen en toch bereidde haar den blik uitzijn oogen, innige vreugd haar hartklop- te met sterke slagen. Hij gevoelde hoe gevaarlijk die pau ze was, en met zichtbare inspanning zeide hij: Morgen verlaat ik Hofgard en neem voorloopig van mijn oude be kenden afscheid zelfs van uwen neef; ik wil mij geheel aan den arbeid wij den, wat ik reeds dadelijk na mijn exa men had moeten doen; ik volgde Aren feldt hierheen, wijl ik waande van mij zelf zeker te zijn; maar hoogmoed komt voor den val, zeg een oud spreek woord, ik heb gespeeld en het geloof aan mijn eigen kracht verloren en daar om wil ik mij niet meer aan de ver leiding blootstellen. U is al te bescheiden. U treedt toch als overwinnaar uit het strijdperk; maar als men zoo'n streng eergevoel tot kompas heeft, kunnen er wel geen groo te afdwalingen voorkomen. Een pijnlijke trek vloog over Holm- bo's gelaat; hij wilde protesteeren, maar Was niet in staat een woord uit te bren gen. Arenfeldt trad vooruit tusschen de planten en stond nu dicht bij hen; hij zag de pijnlijke uitdrukking in zijn gelaat en dacht: 'tls toch een brave kerel! daarna toch tot hun ontsteltenis tot de ervaring, dat hij werkelijk zinkende was. Dadelijk dook toen een der vrienden om hem te helpen. Het mocht hem evenwel niet gelukken den drenkeling te grijpen Op de plaats waar Willems verdronken is, hebben reeds verscheidene personen het leven gelaten. Het vorig jaar nog zijn op dezelfde hoogte, aan de andere zijde van de rivier, twee jongens uit Westervoort verdronken. MAN DOODGEREDEN. Zaterdagavond heeft op den Leeuwar derstraatweg te Heerenveen een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De 40 jarige Joost de Grave, werkzaam bij de firma Lankhorst, vischhandel te Heerenveen, is te ongeveer kwart voor elf, op een honderd meter afstand van zijn woning door een auto aangereden en gedood. De autobestuurder, (die in middels is opgespoord, moet zonder zich van het ongeval iets aan te trekken, zijn doorgereden. Het slachtoffer laat een weduwe met 4 kinderen achter. FELLE BRAND.*~°~ Een felle brand heeft te Giessen-Nieuw- kerk gewoed. Op een molen, welke tot watergemaal omgebouwd moest worden, vielen vonken uit de nabijstaande hei machine. Door den feilen wind sloegen de vlammen over op twee nabijgelegen hofsteden. De eene, door twee gezinnen bewoond, brandde geheel af, terwijl de andere, doordat inmiddels de motorbrand spuit was gearriveerd, gedeeltelijk kon worden behouden. Slechts een deel der groote schade wordt door verzekering gedekt. VOORZORGSMAATREGELEN. Men meldt van grens aan de Bossche Crt. Voor het eerst sinds het einde van den oorlog werden dezer dagen de ka- naalbruggen enz., in België langs de Hollandsche grens voorzien van hoeveel heden springstof, als dynamiet, enz. ten einde de bruggen op elk gewenscht oogenblik de lucht in te kunnen blazen. De vreedzame grensbewoners zien hierin een ongunstig teeken voor de verre toekomst. Heerschte er voor een paar jaren in de kruitfabriek te 't naburige Coulille (B.) een groote slapte, thans wordt met volle dag- en nachtploegen gewerkt om zooveel mogelijk te produceeren. Geregeld worden aldaar arbeiders te werk gesteld, terwijl op andere fabrieken slapte heerscht. Met het bouwen der dynamietfabriek op een afstand van plm. tien minuten van de grens vordert men zoodanig dat de fabriek binnen zeer korten tijd gereed zal zijn. Zij Eer, zeide Holmbo weemoedig viel hem in de rede: Beproef niet uzelf te belasteren, wij hebben een gemeenschappelijken vriend, die mij u heeft leeren kennen want evenals mijn neef uw beste vriend is, is hij ook de mijne. Ja, hij houdt veel van u, dat wist ik reeds sinds vele jaren. Liefde en vriendschap is tweeërlei; Adolf is mij als vriend dierbaar, maar hij is de laatste, dien ik tot man zou kiezen. De laatste! Dan kent u hem met; er bestaat geen man aan wien een vrouw haar toekomst beter zou kunnen toe vertrouwen; hij is de edelmoedigste mensch, dien ik ooit ontmoet heb. Is hij dat? zeide zij glimlachend, en terwijl haar oog uitvorschend op hem rustte, 't is gemakkelijk zijn vriend te prijzen en zijn goede zijden te doen uitkomen, als men zelf een koel hart heet liefde is voor u niets, u is te vreden met vriendschap. Holmbo stond op, als was hij door een wapen getroffen; zijn blik werd vurig en de hand, die op den stoel lustte, waarop hij zat, beefde: Ben ik dat? zeide hij zoo zacht, dat zij het nauwelijks hoorde; toen haastte hij zich er bij te voegen: Liefde is weelde voor mij, ja, ik heb zelfs niet de middelen voor de vriend schap te leven; ik moet mij aan den arbeid wijden, daaraan heb ik behoefte. Arenfeldt trad meer in de kamer, zijn blik had zich van Holmbo niet afge wend; bij had daarin gelezen als in een open boek: nu wist hij, dat zijn vroe gere vriend de vrouw liefhad, die hij niet met liefde mocht naderen, en hij WONING EN SCHUUR AFGEBRAND. Zondagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in het perceel aan den Caumerweg no. 71 te Heerlen. Deze woning, bewoond door de familie C., stond heel spoedig in lichterlaaie. De brand weer was weldra ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat het perceel geheel uitbrandde. De meubels konden slechts gedeeltelijk worden gered. Spoedig sloeg de brand over naar aangrenzende woningen. De schuur van perceel 69, waarin onge veer 2000 kilogram hooi geborgen was, brandde geheel af. De daken der woningen liepen wel groote waterschade op, doch konden door het krachtig optreden van de brandweer behouden blijven. Verzekering dekt de schade. ONGEVAL OP~DE~KERMIS. Zondagavond viel het 21-jarig meisje M. G. uit Nieuwenhagen, dat de Heer- lemsche kermis kwam vieren, uit een luchtschommel. Het Roode Kruis, dat bij deze kermisgelegenheid voor het eerst op het terrein dienst deed, verleende de eerste hulp, waarna het meisje, dat be wusteloos was, naar het ziekenhuis werd overgebracht. RUPSEN. Ondanks het feit, dat een intensieve verdelgingsoorlog is gevoerd tegen de rupsenneesten van den bastaardsatijnvlin- der en de meeste boomen in het Land van Altena zijn bespoten, komen er thans nog veel rupsen in de vruchtboomen voor, welke daaraan schade berokkenen. Ook in de heggen treft men veel rupsen aan en velen staan geheel bladloos, BLOEMBOLLENVELDEN IN NOORD BRABANT. Voor de bloembollenkweekers in de provincie Noordbrabant is het een zeer slecht jaar geweest. Door de vele regens zijn de tulpenbollen tot rotting overgegaan. Vele kweekers, vooral in het Land van Heusden en Altena, hebben besloten de bloembollenteelt te staken. Over het algemeen genomen hebben de genomen proeven veel geld gekost. o VARKENSPRIJZEN. De varkensprijzen loopen in het Land van Altena nog steeds omlaag en deze week werd voor vette varkens nog 15 tot 16 cent per pond besteed. De prijs der zouters is iets hooger. INBRAKEN TE~GOOR. De marechaussee te Goor heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een goede vangst gedaan met de arrestatie van een zwervenden Duitscher, M. H. genaamd, die niet in het bezit was van de noodige was er van overtuigd, dat zijn nicht die liefde beantwoordde, dat zij hem te kennen had gegeven, dat hij zajn vriend geen onrecht aandeed, wanneer hij om haar hand vroeg. Hij voelde, dat Holmbo correct ge handeld had en hem niets te verwijten had en toch was hij op het punt hem te haten; hij trad haastig tevoorschijn oom aan 't gesprek een einde te; ma ken. Juffrouw Arenfeldt zag aan het toornig fonkelen zijner oogen, dat hij getuige was geweest van hun gesprek. Toen Holmbo des avonds zijn koffer pakte, was er een zekere tevredenheid ever hem gekomen, die hij niet vér- mocht te bedwingen en waarheen hij zijn gedachten ook leidde, altijd keer den zij tot dezelfde woorden terug: hij is de laatste dien ik tot manj zou kiezen. Ja, hij was er zeker van, dat hij1 zelfs van haar, die hij innig liefhad moest afzien Arenfeldt zou dan zijn lot deelen. Wat zou hij er voor gegeven hebben, als de laatste maand uit zijn leven kon geschrapt worden, als hij haar onbe lemmerd had kunnen naderen maar nu was hij gedwongen van haar liefde afstand te doen den volgenden mor gen wilde hij ook de vriendschap vaar wel zeggen, dan had hij de straf voor zijn lafheid ontvangen; nu zijn toekomst verspeeld was, gevoelde hij medelijden met zich zelf. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor het Land van Heustleii en Attena,de Langstrast en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1