Plaatselijk Nieuws Laiidbouwrubriek. Met algemeene stemmen wordt tot aankoop besloten. Bij de rondvraag zegt de heer v. Wil- ligenburg, dat hij bij het gaan naar deze vergadering heeft nagedacht over de veiligheid van den weg. Reeds bij de bespreking van daareven is er op gewezen, dat de verbeterde wegen grooter gevaren opleveren. Spr. zou daar-, om de vraag willen stellen of het niet gewenscht s, een maximum snelheid van b.v. 30 v Vi in het lev en te roe-] pen. Kunne B. m V& eeh volgen de vergadei ng niet m* een voorstel in dezen km. De heeren K en Vos willen dit voorstel ondersteunen. De Voorzitter zegt, da B. en W. reeds maatregelen heb! troffen, om door het aanbrengen van rschillende teekens dt veiligheid te waarborgen. Er zullen >in de 200 meter stre pen op den weg worden aangebracht, bo vendien zullen en daar borden wor den geplaatst. Daarenboven heeft de politie bij w jde* iet recht pro cesverbaal op te maken. Tot zijn groot genoegen heeft spr. gisteren geconsta- terd, dat dit ook gebeurt. De heet v. Willig nl g weet wel, dat de peiiue h Lr tem de bevoegdheid heeft, doch in vaar brengen van het verkeer i- v vaag begrip, wat de een on get .q vindt, keurt de an der goed. De heer Sneep vindt 30 K.M. wel wat weii en zou er 10 van maken. Met algemei <e stemmen wordt goed gevonden, dat B. t t V i de volgende vergadering met een voorstel in deze zullen komen. De heer Verheijden zou de aandacht willen vestigen op het beschilderen van particuliere eigendommen om candida- ten aan te bevelen. Nu de verkiezingen vlak voor de deur staan, zou spr. den Voorzitter willen verzoeken de politie opdracht te geven, daar streng op te letten. De Voorzitter zegt zulks toe. De heer Kraak zegt, dat door een meter hooge heg het uitzicht aan den hoek Heistraat en Nieuwstraat sterk belemmerd wordt. Kan de eigenaars niet verplicht worden deze op te korten? De Voorzitter belooft, de eigenaars dit te zullen verzoeken. De heer Kraak vraagt of er al werk gemaakt is van het Bergsche pad. De Voorzitter zegt, dat deze kwes tie in behandeling is. De vergadering wordt hierop geslo ten. Wij verwijzen naar onze advertentie in deze courant, welke ook voor U van belang is. BAHLMANN GORINCHEM. HEUSDEN. De kleinhandelsprijs van Boter en Eieren in deze gemeente is deze week als volgt Boter f 1.55 per K.G. Eieren 4 cent per stuk. Een 5-tal spelers van de Bossche Damclub komen morgen (Zaterdag) een wedstrijd spelen tegen de „kop" van de Heusdensche Damclub. Aangezien Den Bosch met zijn sterkste spelers uitkomt (o.a. speelt mede de Bossche kampioen Burgerhof) belooft dit een interessante en spannende wedstrijd te worden, welke vrij wel alle vorige wedstrijden zal overtreffen. Elke speler van het winnende 5-tal ontvangt een zilveren draagmedaille, welke zijn beschikbaar gesteld door de heeren: Tj. Jonker, J. C. de Graag, D., M. en N.N. Een aardig blijk van sympathiek mede leven. Zeer waarschijnlijk zullen de vol gende combinaties elkander ontmoeten „Bossche Damclub" „V. D." G. Burgerhof. A. de Graag. A. Sterk Joh. Pellikaan. W Kipping. -C. de Joode. A. Boll. C. Bax. F. Meijers. A. Deurloo. Deze ontmoeting vindt plaats in „Het Wapen van Amsterdam", aanvang 7 uur, en is voor belangstellenden toegankelijk. Het 13-jarig dochtertje van de P. uit Heesbeen dat in de stad een boodschap, moest doen kwam met haar rijwiel zoodanig te vallen, dat zij bij den heer Crijns moest worden binnengebracht. Dr. Verhoeven, die ontboden werd, achtte opname in het R. K. gesticht noodig, om een onderzoek in te stellen. Naar wij vernemen bleek, dat een spier aan haar enkel was gescheurd. Na be handeling werd zij door haar vader naar Heesbeen vervoerd. BENEDEN - LANGSTRAAT. De aardappelen worden zeer schaarsch. Goede consumptie-aardap pelen worden dan ook verkocht te gen f8,a f8,50 per H.L. Het nieuwe gewas staat, alhoewel onge lijk, vrij goed. De pluk der aardbei en is in vollen gang en de opbrengst is werkelijk goed. De prijs bedraagt 30 a 35 cent per pond. CAPEL'LE. Deze w eek slaagde onze dorps genoot W. Benjaminse bij het te 's Bosch gehouden examen voor on derwijzer. Voor het eindexame^ Gym nasium te 's Bosch slaagden o. m. de heer J. Kohier alhier, alsmede onze vroegere dorpsgenoot de heer A. Wendte, thans te Zaltbommel, ter wijl Mej. J. P. Oerlemans te Vrij- hoeve-Capelle, die vorige week slaag de als onderwijzeres, slaagde voor het examen nuttige handwerken. Na ruim 40 jaar aan de O.L. School in de Nieuwstraat te dezer plaatse te zijn werkzaam geweest, heeft Mej. J. E. Mazirel met ingang van 1 Sept. a.s. ontslag aangevraagd welk ontslag haar op de meest eer volle wijze verleend is. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart", gevestigd bij Mej. de Wed. A. v. d. Haart, hield in com binatie met de Kaatsheuvelsche ver- eeniging „De Getrouwe Duif" een wedvlucht vanuit Rambouillet met den volgenden uitslag: G. Vos 1, 11, 20; H. Rozenbrand 2; P. Snap haan 3, 15, 17; J. v. Ree 4; H. Dekkers 5, 7, 21; A. Donders 6, 10; C. Constanje 8; P. v. d. Velden 9, 12, 16; H. Netten 13; Chr. van Heeswijk 14, 22, 23; A. Versteeg 18 en P. Nieuwenhuijzen 19. De Ned. Herv. Jongemeisjés- ver. alhier, hield j.l. Dinsdagavond in de consistoriekamer der N. H. Kerk te dezer plaatse haar 2e jaar vergadering onder leiding van Ds. A. v. Willigen. Nadat deze bijeen komst, welke door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond, op de gebruikelijke wijze geopend was, werd een rijk afwisselend pro gramma afgehandeld. De jaarversla gen van de secretaresse, Mej. J. de Poorter en van de'Penningmeesteres- se Mej. R. Dekkers, bleken keurig verzorgd en gaven blijk van opge wekt bloeiend vereenigingsleven. Beide verslagen werden met dank aan de samenstelster goedgekeurd en vastgesteld. Door enkele jongeda mes werden onderwerpen ingeleid of opstellen voorgelezen, die door de aanwezigen met de meeste aandacht gevolgd werden en waarbij bleek, dat er door de meisjes, onder lei ding van de dames A. de Rooij, H. voor de Poorte en J. Vos ijverig gestudeerd werd. Ongeveer half elf was de agenda afgewerkt en werd de vergadering met een hartelijk woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt, en dankgebed door Ds, v. Willigen ge sloten. De loterijvereen. „De Hoop" alhier, had deze week het buiten kansje, dat op het nummer waarvan zij een twintigje had, de prijs van f25000 viel. Voorwaar een buiten kansje voor de leden. Het bouwen van een woning aan den Winterdijk alhier, voor den heer A. v. Vuuren is onderhandsch opgedragen aan den aannemer J. Quirijns. DRUNEN. Veiling van 12 Juni 1931 Bak-aardbeien 2833 ct.; Aardbei en koude grond ie srt. 2226 ct., 2e srt. 1619 ct.; Peulen 3040 ct.; Erwten 2126 ct.; Snijboonen 7486 ct.; Wagenaars 7692 ct.; Princesseb. 9097 ct.; Spinazie ie srt. 914 ct., 2e srt. 38 ct.; Kruis bessen 2,93,8 ct.; Tuinboonen 15 23 ct.; Asperges ie srt. 4564ct., 2e srt. 2343 ct., 3e srt. 8-20 ct.; Peen 610 ct. alles per kg. Bloemkool ie srt. 813 ct., 2e srt. 46 ct.; Spitskool 810 ct.; Savoiekool 69 ct.; Komkommers Wit, ie srt. 914, 2e srt. 38 ct.; Komkommers groene ie srt. 1012 ct., 2e srt. 48 ct.; Sla 1/42 ct. alles per stuk. Rabarber 3—4 ct.; Selderij 13 ct.; Peen ie srt. 69 ct., 2e soort 24 ct. Alles per bos. Aanvoer kruisbessen 49925 kg. GIESSEN. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden Zendingscollecte heeft op gebracht f25,25. '8 GRAVENMOER. (Oosteind). Onder voorzitter schap van den heer A. A. v. Gorp had een algemeene vergadering in het Patroonaatsgebouw plaats van het fanfarecorps „Concordia" Ter afdoening harer agenda werd o.m. de rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar behandeld en in orde bevonden. Ook had op deze vergadering de verkiezing plaats van een geheel nieuw bestuur we gens het aftreden van de tegenwoor dige functionarissen. Daar evenwel een gekozen bestuurslid zijn benoe ming twee dagen in beraad wilde houden, kan hiervan nog geen en kele mededeeling worden gedaan. GORINCHEM. Fruitveiling van 10 Juni. Aanvoer ter speciale fruitveiling van heden ruim 1000 pond aard beien, waarvoor men besteed: iesrt. (glasaardbeien) 4050 ct., 2e srt. 2535 ct., ie srt. (koudegrond-aard- beien) 2530 ct., 2e srt. 1825 ct., idem stek 610 ct., alles per pond. Fruit en groente. Ter namiddagveiling van fruiten groente werd aan de „G. en O." Woensdag besteed voortomaten 29 ct., princesseboontjes 35 ct., p.pond, postelein 1213 ct., spinazie 20-22 ct., doperwten 2535 ct., peulen 4050 ct. per k.g., kropsla f0,50 f1,50, bloemkool f 10f15, 2e srt. f 5—f 8, komkommers geel f12, 2e srt. f8, idem groen f9,50f 10, 2e srt. f6,50 per 100 st., rabarber f 1,50- f3, radijs f2, wortelen f7f 10, per 100 bos. RAAMSDONKSVEER. Mej. M. Konings P.A.d. be haalde de acte als onderwijzeres. Dhr. A. Konings Dzn., voor malig dorpsgenoot, werd benoemd tot Hoofd van een te openen Chr. School te Geldrop. Alhier werd een Herv. Geref. Evangelisatie opgericht. Opmerkelijk echter dat verschillende bestuursle den of leden niet ter kerk kwamen bij de Ring-Bondspredikanten. SLEEUWIJK. Bij de deze week gehouden hooilandverpachting bestond weinig belangstelling, zoodat dat alles voor zéér lage prijzen van de hand ging. Zoo bracht b.v. de Gorsplaat f 100 op (vorig jaar f250). De fruitkweekers hebben dit jaar vreeselijk te kampen met de rupsen en ander ongedierte in de boomen. Hadden ze in den afgeloo pen winter de rupsen uit de boo men verwijderd, nu zitten de boomen weer vol en zoo niet direct opge treden wordt, blijft er geen blad meer aan de boomen, WERKENDAM. Zaterdagmiddag 6 uur a.s., zal door W.V.V. II en Sparta van Ouden dijk, op het terrein aan den BancLijk alhier, een voetbalwedstrijd worden ge speeld. Woensdag i.1. herdacht de Wel- eerw. Heer Ds. D. J. Lazonder, pre dikant der Ned. Herv. Kerk alhier, dat hij voor 25 jaren in zijn e erste gemeen te, n.l. te Zoutelande, werd bevestigd. Des morgens bestond er gelegenheid de verschillende cadeaux te bezichti gen in 't Vereen, gebouw, terwijl er des middags een druk bezochte receptie plaats vondj »2>n des avonds eveneens in dit gebouw de besturen van diverse vereen., alsmede de kerkelijke college's en de genoodigden, bijeen kwamen. Namens de gemeente werd ZijnWel- eerw. aangeboden: een salontafel met 4 crepeau'x, van den kerkeraad een divankleed, Kerkvoogdij studieboeken van Dr. Gunning, Herv. Jeugd Centrale 12 zilveren vorkjes, 12 zilveren Apos tel-lepeltjes met een zilveren zuurvork- je en van het personeel der Herv. Chr. school, een bloementafeltje met kope ren bloempot en palm. In ons volgend nummer hopen wij hierop nader terug te komen. De Zaterdagavond j.l. gehouden speldjesverkoop ten bate der muziek- vereen. „Kunst na Arbeid" (Biesbosch) heeft opgebracht f 20.76. In verband met het a.s. 45- jarig bestaan der Chr. Jongel. en Jongem. vereen. „Andreas", zal voor deze gelegenheid een bekende Te norzanger uit Amsterdam worden ge- engageerd. Door deze Vereen, is een Kapittel ingesteld voor de uitgifte van het Andreas-insigne, bestaande uit de zevenstralende ster (Symbool). Elk lid dat 5, 10 of meerdere vijf tal jaren op deze vereen, is, ontvangt dan dit nieuwe insigne van deze Vereen, in nikkel, zilver, enz. In verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum, hoopt de WelEerw. Heer Ds. D. J. Lazonder, Zondag a.s. des nam half drie (Z. T.) in de Ned. Herv. Kerk, een gedachtenis rede te houden. WIJK. De expeditieknecht L. v. Helden alhier, had te Zaltbommel het ongeluk bij het aanzetten van een motor, dat deze terug sloeg en daardoor zijn pols gebroken werd. Door de aanhoudende regens blijven vele werkzaamheden achter wege. Er wordt verlangend naar droog weer uitgezien. De aardbeien beginnen inplaats van te rijpen meest te rotten, wat ook weder een schadepost voor velen is. De prijs der varkens blijft steeds dalende. Naar ons wordt medegedeeld worden jonge biggen reeds verkocht voor den prijs van 3 a 4 gulden, wel ke prijs zich niet meer heeft voorge daan sedert het begin der mobilisatie. De fanfare „Oefening en Uitspan ning", die had ingeschreven voor het concours te Amsterdam, dat in het laatst van Augustus wordt gehouden, kreeg dezer dagen bericht, dat het voor nemen om dit concours ook op een werkdag te houden niet kan doorgaan en alleen gehouden zal worden op de Zondagen in de maand Augustus. De vereeniging kan dus niet aan dit con cours deelnemen en heeft nu het voor nemen deel te nemen aan het concours dat op Zaterdag 29 Augustus te Utrecht wordt gehouden. Terwijl zekere E. K. alhier zich Dinsdag met een moter nabij „de Lan- gekamp" te Veen bevond, had hij het ongeluk hiermee een buiteling te maken. Hij benadeelde zich hierdoor zoodanig, dat de hulp van Dr. S. te Veen moest worden ingeroepen. De motor werd be schadigd. Naar men ons mededeelt, zou de oor zaak hiervan zijn, dat met te groote snelheid werd gereden. iW OUDRICHEM. Mej. E. W. Vos, alhier, komt onder No. 1 voor op de voordracht ter benoeming eener onderwijzeres aan de tusschenschool voor meisjes te Gorinchem. De Ontvanger der Accijnzen alhier brengt onder de aandacht van-handelaars, grossiers en winkeliers van sigaretten in de gemeenten, ressorteerende onder zijn kantoor, dat zij van 4520 Juni a.s. bij hem een formulier kosteloos kunnen verkrijgen voor de aanvraag van aanvul lingszegels, ten behoeve der navordering van de opcenten op de sigaretten-accijns. Aan onze vroegere stadgenooten, Gebrs. van Straten, aannemers te Eind hoven, werd door de Kerkvoogden der Ned. Herv. gem. aldaar opgedragen, het bouwen van een kerk met toren. ZALTBOMMEL. 9 Juni. Bakaardb. 4 e srt. 35 44 ct.idem 2e srt. 4522 ct. koude grond aardb. 4e srt. 24 34 ct.idem 2e srt. 924 et.aanvoer aardbeien 23000 pond perziken 4e srt. 2430 ct.idem 2e srt. 744 ct. per stuk boontjes 69 ct. per K.G.bloemkool 4 ct. per stuk spitskool 4 ct. per stuk peultjes 4748 ct. per pond eerstelingen 8 ct. per K.G. Veiling van 10 Juni. Bak-aardb. ie 3250 ct., 2e 20 29 ct.; aardb. koude grond ie 24 39 ct., 2e 11 19 ct. per pond. Aan voer aardbeien 32000 pond. Tomaten 2128 ct. per pond; eer stelingen 15 ct. per kg.; 2e soort 8 11 cent per kg. TARWEWET EN TARWEORGAN1- SATIE. De Gewestelijke Tarweorganisatie voor Noordbrabant, Land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen, geves tigd Spoorlaan 50 te Tilburg, is met haar voorbereidenden arbeid vrijwel ge reed. De statuten zijn koninklijk goedge keurd; vastgesteld zijn het huishoudelijk reglement, het tarwereglement en het reglement betreffende erkenning van handelaren en tusschenpersonen. Ingevolge dit laatste reglement kan als erkend handelaar of tusschenper- soon optreden een natuurlijke persoon of rechtspersoonlijkheid bezittende ver eeniging. Als handelaar kan worden erkend hij die opslagruimte, pakhuizen e.d. in bezit of ter beschikking heeft. Als tusschenpersoon kan worden er kend, hij die alleen bemiddelend bij verkoop optreedt. Aanvragen voor er kenning kunnen worden ingediend hij de Gewestelijke Tarweorganisatie, Spoorlaan 50 te Tilburg. De inventarisatie van oogst 1930 en van de groeiende tarwe te velde voor oogst 1931 heeft plaats gehad. De re sultaten daarvan zijn, dat van oogst 1930 nog aanwezig is ongeveer 3400 ton ftarwe en dat voor oogst 1931' is aangegeven ongeveer 4200 H.A. winter en 800 H.A. zomertarwe. Voor oogst 1930 zijn vastgesteld de standaardmonsters voor le, 2e en 3e kwaliteit, waarvoor de richtprijzen ver moedelijk zullen vastgesteld worden op resp. f 13.50, f 12.50 en f 11.50 per 100 K.G. Belanghebbenden mogen hierin een aansporing vinden om de af te le veren partijen in prima kwaliteit at te leveren. DE LANDBOUWGRISIS EN HET KUNSTMESTVERBRU1K. In verschillende landbouwcouranten is in de laatste dagen een artikel versche nen, waarin o.a. gezegd wordt, dat het Kaliverbruik in de 10 maanden, welke sedert den 1 Juli achter ons liggen, slechts 43,3 pCt. is geweest van de afname in dezelfde 10 maanden van het voorafgaande seizoen. Teneinde een onjuiste voorstelling van zaken te vermijden, veroorloven wij ons er de aandacht op te vestigen, dat het tijdperk van 1 Juli30 April een verkeerde indruk geeft van het juis te verbruik van kalizouten in Nederland. Het verbruik van kali gedurende het bemestingsjaar, dat om voor kalizouten tot de juiste vergelijking te komen, van 1 Mei30 April gerekend moet worden, heeft op grond van de ons ter beschikking staande gegevens te gen de 7 0 pCt. van het gebruik van het vorige bemestingsjaar bedra gen. Juist in de maanden Mei en Juni 1930, welke in de bovengenoemde ver gelijking buiten beschouwing werden gelaten, zijn zeer groote hoeveelheden kalizouten tegen de lage prijzen, welke voor kalizouten in de eerste periode gelden, aangekocht, n.l. plm. 67.000 tonnen zuivere kali en wij meenen ge rust te kunnen aannemen, dat het totaal- verbruik van de Nederlandsche Land bouw gedurende de periode 1 Mei 1930 30 April 1931 onder aftrek van onver kochte hoeveelheden hier te lande 68.00070.000 tonnen zuivere kali heeft bedragen. Zooals uit bovenstaande hoeveelheid, aangekocht tegen den laagsten zomer- prijs, blijkt, is ook in het seizoenjaar 1930—'31, zooals trouwens ieder jaar, de mogelijkheid geweest de behoefte tegen de laagste prijzen te dekken. De ze lage zomerprijs wordt met het ot- ficieele indexcijfer van 91 aangeduid, welk index-cijfer intusschen op basis der hoogste prijzen n.l. der grensprij- zen berekend is. De aandacht zij er intusschen op ge vestigd, dat ongeveer drie vierde der gekochte hoeveelheid per schip naar de groote aanvoerhavens werd geleverd, waarvoor de prijzen aanmerkelijk lager zijn dan de grensprijzen. Hieruit volgt, dat de prijsverhouding van de kali zouten gunstiger is, dan zulks door het officieele index-cijfer wordt weer gegeven. De achteruitgang in den omzet der kalizouten is derhalve niet, zooals men bij een oppervlakkige beschouwing van de in den aanhef vermelde couranten berichten zou aannemen, plm. 57 pCt. ten opzichte van het vorige bemestings jaar, maar slechts ruim 30 pCt. Bij een objectieve vergelijking met het verbruik van andere meststoffen over het geheele bemestingsiaar zal dan ook zonder twijfel blijken, dat de kali zouten eer een goed dan een slecht figuur maken. De achteruitgang in het verbruik van kalizouten, moeteven- als die van andere meststoffen dan ook enkel en alleen worden toegeschre ven aan den toestand in de land- en tuinbouw. Uit een en ander moge verder blijken, dat het tendentieus is om bij eene be oordeeling der kaliprijzen den voor- jaarsprijs van Kainiet (index-cijfer 103) te nemen, aangezien uit het boven vermelde blijkt, dat producenten het overgroote deel tegen lage zomerprijzen (index-cijfer 91, wat eigenlijk, zooals bovengezegd nog lager behoort te zijn) geleverd hebben. DRIE KINDEREN OVERREDEN EN GEDOOD. In de nabijheid van het Eifeldorp Buechel is een ontzettend ongeluk ge beurd. Een boer reed met zijn drie nog zeer jonge kinderen op het veld. Plotseling sloegen de paarden op hol, zoodat twee kinderen resp. 4 en 5 jaar oud, van den wagen vielen, overreden werden en op slag dood waren. De wagen botste ten slotte tegen een anderen wagen aan, waarbij ook het derde kind van den wagen geslingerd en gedood werd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 10