t uit 2 AC CA SEMPRONIA UND VAN alte^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5136 Woensdag 1 Juli 1931. Binnenland FEUILLETON f Dit blad verschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnamantsprgs: par 3 maandan f 1.25, «B franco par post bascbikt f 1.40. Afzonderlijk# nummers 6 cant. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61526 Advertantiën van 16 regals 90 cent. Elka regel maar 15 cant. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oor en Vrijdagmorgen 9 aar ingewacht. it liet Nederlandsche Paviljoen op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs door brand verwoest. Zondagmorgen omstreeks kwart voor vijf kwam een nachtwaker der tentoon stelling in de vestiaire nabij den hoofd ingang van het groote paviljoen. Toen hij de deur opende, sloegen hem de vlam men tegemoet. De nachtwaker sloeg de deur weer dicht en holde naar den brand melder. Daarna snelde hij naar de woning van den heer Moojen, den Nederlandsehen gedelegeerde op de tentoonstelling, die op korten afstand van het Nederlandsche paviljoen is gelegen. Daar wekte hij den heer Moojen en de overige bewoners van het huis om hun het verschrikkelijke nieuws van den brand mede te deelen. De brandweer der tentoonstelling was binnen 6 7 minuten ter plaatse. Toen stond het echter reeds vast, dat er weinig of Diets te redden viel. De brandweer trachtte te doen wat zij kon, doch kon niet voorkomen, dat het geheele Nederlandsche paviljoen tot den grond toe afbrandde. Te half zeven was de vernieling vol tooid en was er van het eenmaal zoo trotsche Nederlandsche paviljoen niet an ders dan een puinhoop, die door de brand weer werd nat gehouden, over. Onherstelbaar is het verlies, dat in de eerste plaats den heer P. A. J. Moojen, den Nederlandschen architect en Neder- landschen gedelegeerde, die het paviljoen gebouwd heeft, treft. Zijn woning te Parijs lag achter het thans afgebrande paviljoen en had door zijn bureaux ver binding met het hoofdpaviljoen. Toen de heer Moojen en zijn echtgenoote ge wekt werden, had de brand reeds zoo'n omvang aangenomen, dat hij zijn huis niet meer langs den normalen weg kon verlaten. In nachtgewaad moesten de heer en mevrouw Moojen uit het venster vluchten, alles achterlatende 1 Toen de heer Moojen den omvang van de ramp overzag, dacht hij in de eerste plaats aan de menschenlevens, die in ge vaar konden komen. Hij spoedde zich naar het Balineesche dorp, om de Bali- neesche dansers en danseressen te wekken. Men vreesde toen, dat de hutten, waarin deze zijn ondergebracht, een prooi der vlammen zouden worden. Zij zijn echter behouden een waardeloos bezit ver geleken met de schatten, die verloren gegaan zijn. Novelle naar 't Hoogduitsch VAN J—ERNST ECKSTEIN. EE3 EE3 EE] EE3 3.) „Nu de achting voor de familie Ik denk altijd, de vrienden behooren een weinig tot de huisgenooten. Voor het overige, wat Enejus mij van Acca heeft medegedeeld, en wat men ook overal hoort. Hoor eens, ik geloof, dat je verstandig zoudt deen, als je ie hand daarvan voor eens en altijd afhield." Haar vader had den bijnaam Cato den strenge. Die strengheid, datover- tuigbaar plichtsbesef heeft Acca ge- erfd, niettegenstaande hare schijnbare levenslust. „En al was haar vader ook Cato de strengste en zij de moeder der Graeën en Lucretia in ëën persoon; ik verwed duizend goudstukken, dat ik mijn doel bereik, voordat de derde maand ten einde gaat." Enejus beet op de lippen. Zijn eer gevoel belette hem het voorstel aan te nemen. „Ik wed niet," zeide hij verdrietig. „Waarom niet? Als gij beweert „Och watJe drijft de geschiedenis te ver Septimus. Achtbare vrouwen zijn geen circuspaarden „Er zijn geen achtbare vrouwen." Hoog laaiden de vlammen op, toen de heer Moojen terugkeerde naar het hoofd paviljoen machteloos stond de brand weer tegenover deze vuurzee. Snel greep het. vuur om zich heen, gretig voedsel vindende in het nagenoeg geheel uit hout opgetrokken gebouw De vlammen loeiden om de vele torentjes, totdat deze in vlam men gehuld instortten. Redding was niet mogelijk. De heer D. VAN WIJK, Veerman te Aalburg, herdacht gisteren het feit, dat hij voor 30 jaar de bediening van deze aanlegplaats op zich nam. Met tranen in de oogen stonden de heer Moojen en onze gezant te Parijs, jhr. dr. J. Loudon, die spoedig ter plaatse was, het vreeselijk schouwspel gade te slaan. De brandweer werkte, steeds meer stralen op de vuurzee werpend, doch niet voor dat alles vernield was, verminderde het vuur. Groot was het gevaar voor het Italiaansehe paviljoen dat nabij het Neder landsche staat. Reeds sprongen de ruiten van het Italiaansehe restaurant, begon dit vlam te vattenDe brandweer had toen als hoofdtaak uitbreiding te voor komen. Zij is daarin geslaagd de ramp heeft alleen de Nederlandsche inzending getroffen, het vuur wist men binnen de Nederlandsche grenzen op Fransch grond gebied te houden. Niet alleen het hoofdpaviljoen is ver woest. Ook 4 kleine paviljoens vielen ten offer aan het vernielende vuur. Deze stonden tegenover het Nederlandsche pa viljoen. Daartegenover, echter op groo teren afstand, is als eerste gedeelte van de Nederlandsche inzending gespaard ge- „Je bent gek. Laat mij met rusC" ,,Hoor nu eens dien zedigen oster- verdelger, dien man van de wereld...." „Ik zeide je reeds, dat Acca Sempro- nia met Enejus bevriend is." „Ja, ja, ik weet hetIk wil er dan ook volstrekt niet bij je op aandrin gen." Toen zich tot den andere wendend zeide hij: „Marcus, waag jij de weddenschap?" Marcus draalde een oogenbiik. Toen zeide hij koelbloedig: „Ja ik waag haar. Nadat Enejus verzekerd heeft, hoop ik haar te win nen." „Dus toegeslagen „Ja, maar welke bewijzen wilt giij hebben „Ik breng je een haarlok." „Blond haar is in Rome goedkoop." „Je gelooft toch niet?" „Ik geloof niets, maar ik eisch wat voldoende is. Hier dus een reed. Aan den avond van het Satumalienfeest leg je in den tempel van Jupiter een heiligen eed af. Je zweert mij de waarheid te zeggen." „Als je 't woord van je vriend wan trouwt, goed." „Ik wantrouw je niet maar wed denschap i s weddenschap. Daarbij moet men nauwgezet zijn. Laten wij 't dan schriftelijk afma ken.... Enejus zet er zijn naam hij als getuige en scheidsrechter." „Mijnentwegen," bromde de dik buik. „Maar ik verzoek je te zorgen, dat de zaak onder ons blijft. Het zou mij pijnlijk zijn...." „Geheel onder ons", stotterde Sep- timius, die nu de kracht van den wijn bleven het paviljoen van de Gulden Vlies sigarenfabriek uit Tilburg. De wind was gunstiganders had er nog meer verwoest geworden. Thans zijn nog behouden gebleven het Javaansche en Nederlandsche restaurant, de Bouatan en het industrieele paviljoen, dat 25 M. links van het hoofdpaviljoen ligt. Men denkt, dat de brand door kort- slui'ing is ontstaan. H. K. H. Prinses Juliana heeft het terrein van den brand bezocht. Zij be tuigde allereerst den heer en mevrouw Moojen haar groote deelneming met het zware verlies. EEN VERGETEN SCHOOLKIND. Dezer dagen moest het 14 jarig meisje C. Blom van de vakschool te Brielle een poosje schoolblijven in een der lokalen van de voormalige school no. 2. De onderwijzeres sloot de deur en vergat het kind. Op het hulpgeroep van het meisje zijn jongens, die op het terrein naast de school gingen voetballen, haar te hulp gesneld. De jongens hebben den sleutel gehaald en het hevig huilende meisje om half negen bevrijd. o OVERREDEN EN GEDOOD. Onder Nieuwstad bij Sittard is zekere T., afkon stig uit Aalst bij Eindhoven, door een luxe auto van den handelsrei ziger J te Bi oek-Sittard overreden en gedood. De chafïeur was onder invloed van sterken drank en is gearrestserd De auto is in beslag genomen. AUTOBUS EN AUTO IN DE SLOOT. Een zestal gewonden. Zondagavond omstreeks half negen heeft te Nieuwebrug nabij Woerden een botsing plaats gehad tusschen een autobus en een luxe auto. Beide voertuigen reden dientengevolge in de langs den weg loo pende sloot. Voor zoover hakend, werden uit de luxe auto vier personen en uit de autobus 2 personen gewond. Ze zijn allen naar het Algemeen Ziekenhuis te Woerden overgebracht. De toestand van een der gewonden is ernstig. Nader wordt gemeld, dat de autobus uit Den Haag afkomstig was en de luxe auto uit Rotterdam. Beide wagens zijn in brand gevlogen. In totaal werden* 5 personen vrij ernstig doch niet levensge vaarlijk gewond. DRAMA TE AMSTERDAM. Te Amsterdam heeft zich een verschrik kelijk ongeluk voorgedaan. Een bejaard echtpaar heeft waarschijnlijk een brandend petroleumstel willen bijvullen. Het schijnt, dat de petroleum vlam heeft gevat, waar door de kleeren van het echtpaar in brand begon te bespeuren. „Zoo onder ons, dat mijn liefje daarvan niets zal mer ken." III. Rome lag in diepen slaap. Slechts hier en daar keerde nog een drinkebroer naar huis, wiens hoornen lantaarn over den weg heen en weer waggelde. De voorname gebouwen der via Appia la gen rustig. Het huis van Titus Arrun- cus was een der laatste naar de Zuid vlakte. 'tStond vrij; het uitgestrekte park was door hooge muren omgeven. Aan de westzijde van die parkmuren ontwaarde men bij het schijnsel der opkomende maan twee mannengestal- ten, den jongen Septimius Caulex en zijn laaf Ajax. De slaaf zette een ladder tegen den muur. Septimius Cau lex steeg langzaam de sporten op en ging toen aan de andere zijde naar beneden. In 't park ontving hem Eurydice, de kamerslavin van Acca. Septimius had de slavin omgekocht en haar met ge slepenheid wijs gemaakt, dat hij 'tmet Acca Sempronia reeds lang eens was; slechts mocht hare meesteres voorloo- pig niet weten, dat zij van iets! wist. In en om het huis bewoog zich niets. De groote hond lag voor in het vertrek, waar Acca Sempronia haren echtge noot verklaard, had, dat zij tot geen prijs meegaan zou naar Antiochië. Van de bedienden was niets te vreezen. Alle slaven en slavinnen sliepen buitenge woon vast. Zij hadden op het geboorte feest van een van hen meer dan anders gedronken en Eurydice was zoo ver standig geweest, in den zoeten rooden zijn geraakt. Toen de brandweer ter plaatse kwam, vonden zij twee deerlijk verminkte lijken. EEN NIEUWE STEMMING VEREISCHT? Naar men meldt, moet zich bij de Woensdag j.l te Smilde gehouden ge meenteraadsverkiezing een abuis hebben voorgedaan, doordat een inwoner van Boven-Smilde aan de stemming heeft deel genomen, die niet bevoegd was. In verband met de stemmencijfers van de S. D. A. P. (432) en V. D. (431) kan deze stem invloed hebben gehad, daar de V. D. een zetel moesten afstaan aan de S. D. A. P. Het gevolg van dit abuis zal vermoede lijk een nieuwe stemming zijn. o HEVIGE FABRIEKSBRAND. Vrijdagnacht heeft een groote brand gewoed in de fabriekscomplexen der firma's Van Dam en Henny, stroohulzenfabrieken en golfpapierfabriek, gelegen nabij sluis 7 aan de Zuid-Willemsvaart, even over de Helmondsche grens, in de gemeente Aarle- Rixtel De brand is omstreeks half 3 ontstaan. Door den heer Henny, die in huize „Karelstein", vlak naast het com plex woont, werden onmiddellijk de brand weren van Helmond en Aarle Rixtel ge- arlarmeerd. Daar echter de brandweer van Helmond niet buiten de gemeente mag uitrukken, alvorens de burgemeester der betrokken gemeente assistentie heeft aangevraagd, verstreek drie kwartier al vorens zij op het terrein van den brand aanwezig was. Het geheele complex was toen reeds een laaiende vuurmassa De gebouwen, welke een oppervlakte besloegen van 5100 vierkante meter, waarbij een gebouw van drie verdiepingen, benevens de hooi en stroomijten, totaal bevattende circa 2 millioen K.G. hooi en stroo en verder een voorraad van drie a vier honderd duizend K.G. papier was één vuurzee. De Helmondsche brandweer slaagde er in het belendende huis Karelstein" te behouden. Een prooi van het vuur zijn geworden de stroohulzen-, strookoord- en stroo- mattenfabriek der firma Van Dam, de hooi- en strooperserij van dezelfde firma, de golfpapierfabriek van de firma Henny een woning met inboedel van een der bedrijfsleiders, het privékantoor van den heer Van Dam, benevens de geheele in ventaris, waaronder de kostbare machine's ter waarde van circa honderdduizend gulden en de genoemde voorraden hooi en stroo. De Schade, welke geraamd wordt op 3 ton, wordt door beurspolis Londen ge dekt. wijn, die in de kruiken geurde, eenige droppels van hare huisapotheek te men gen. Ook de anders nuchtere portier had zich een stevigen roes gedronken en snurkte nu loodzwaar in zijn huisje. Titus Arruncus was voor eenige we- ken op last van zijn keizer naar Hellas I vertrokken. Zacht, zachtfluisterde de slavin, daar Septimius Caulex met ongeduldi- gen haast voortliep: „kraak niet zoo met de schoenen Ik sterf van angst." „Dwaasheid, kind," ik sluip voort als als een kat. Ik geloof waarachtig meis je, dat je beeft. Ik herhaal het, 't is niet voor de eerste maal, dat ik een j samenkomst heb. Ik wil haar heden eens verrassen. De blonde Acca zal wel een weinig schrikken want tot nu toe troffen wij elkaar slechts aan den tuinberg, in het woonhuis van een vriendin; maar ik wil haar nu eens in het hol van den leeuw bezoeken." „Ja, ja," zuchtte Eurydicce. ,,Ikkan het mij voorstellenMaar ik ben be- i zorgd, dat zij boos op mij zal zijn, dat ik u toegaf. Zoudt gij het anders gewaagd hebben?" „Och watverliefden gelooven het meest onwaarschijnlijke. Leid mij slechts langs den koristen weg Zij haalde de schouders op en liep voorzichtig over het gras, langs de fon tein, wier matte stralen weemoedig in de duisternis ruischte. De rozen geur den; in de myrtestruiken bewoog zich hier en daar een droomende vogel. Na vijf minuten bereikten beide het achterhuis, waarvan Eurydice de deuren niet had gesloten. Een zacht geknars der scharnieren, een kort wachten en luisteren. Daarna traden zij binnen. ZICH IN DE HAND GESCHOTEN. Zaterdag schoot de kersenbeerder v. R. te Geldermalsen zich zoodanig in de linker hand dat de gevolgen rullen zijn, dit lichaamsdeel te moeten missen. Het geweer vloog uit elkaar. DEN HONGERDOOD GESTORVEN. Donderdagavond heeft de politie in een houtwal te Barneveld het lijk gevonden van den 73 jarigen H v. S., die sedert anderhalve week vermist was. Volgens den geneesheer, was de ongelukkige, die eenigszins zwaarmoedig was, den honger dood gestorven. HEEL WAT OP ZfJN KERFSTOK. De recherche te Heerlen heeft aange houden een zekere v. H., die een rijwiel stal en dat verpandde voor een radiotoe stel, hetwelk hij later weer verkwanselde. Het verder onderzoek bracht aan het licht, dat hij op klaarlichten dag 'n luidspreker, welke stond opgesteld in de hal van het Hollandia-theater, had meegenomen en verkocht aan een opkooper Nog is aan het licht gekomen, dat hij een groote schoenmakersmachine, ten na- deele der Singermaatschappij heeft ver duisterd ZIJN STIEFVADER DOODGESCHOTEN. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank deed uitspraak in de zaafe tegen den chauffeur F. N., die in een pension op de Weteringschans te Amster dam bij een twist vijf revolverschoten had gelost op zijn stiefvader, die daardoor ernstig werd gewond en korten tijd daarop, stierf. De officier van Justitie eischte wegensr doodslag een gevangenisstraf van 8 jaar. De Rechtbank veroordeelde verdachte- thans deswege tot een gevangenisstraf* van vijf jaar met aftrek van zes maanden preventieve hechtenis. ALWEER ONZE^ONBE WAAKTE OVERWEGEN. Één doode. Op een onbewaakten overweg tusschen Best en Boxtel ter hoogte van de export slagerij van den Noord-Brabantschen Chp. Boerenbond is een luxe auto door den trein gegrepen en totaal vernield. De bestuurder, de heer M. A. Rombouts, bierbrouwer te Middelbeers, was onmidde- lijk dood. Zijn lijk vond men deerlijk verminkt op een afstand van ongeveer 100 Meter van de plaats waar de botsing» geschiedde. Het is naar het ziekenhui» Duinendaal te Boxtel overgebracht. De overledene, die ongeveer 45 jaar oud was, was gehuwd en vader van 4 kinderen. Eurydice hield den adem in. Oofr Septimius gevoelde zich, tegen zijn ge woonte, eenigszins beklemd. Aan het uiteinde van den zuilenberg flikkerde ieen flauw licht; het voorvertrek van de slaapkamer van Acca Sempronia. Sinds de weddenschap met zijn vriend Marcus had Septimius Caulex alle moei te gedaan, om de jonge gemalin van Ti tus Arruncus te naderen. Als zij met hare kamerslavin het ccircus bezocht, stond hij aan den ingang, groette haar en knoopte een kort gesprek met haar aan. Was het rennen ten einde, dan begeleidde hij haar naar de Via Appia, sprak Grieksch, opdat Eurydice het niet zou verstaan. In het Campus Mar- tius reed hij aan hare zijde: in het Flavische amphitetater wist hij een plaats naast haar te bekomen; in den Isistempel week hij niet van hare zijde en huichelde aandacht, toen hij ont dekte, dat zij het met de Oostersche godsdienstoefeningen ernstig meende. Acca duldde zijn opmerkzaamheid, zoo-t lang hij geen zinspelingen op den wa ren kiem van zijn komediespel maakte. Zij had den jongen man reeds in het voorjaar tot den grond doorzien, en hem bij al haar vriendelijkheid zoo binnen de perken gehouden, dat hij 't nooit gewaagd had, haar van liefde te spreken. Zij zag er dus geen gevaar in en de bijna slaafsche onderwor penheid van den schitterenden cava lier bekoorde haar. Nu echter kwam, wat zij tot nu toe zoo glansrijk haa verijdeld. Septimius werd hartstochten lijk en deed haar een gelofte, die haar het rood van den toorn naar de wan gen dreef. (Wordt vervolgd). voor ktt Laid nn lusiti en Alteia.de Lamstmt en oe BoEimelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1