LET OP Drogisterij Firma COOPS Pil Miner fteslaat uil 3 Wanen SILVO a. verschuur-baert 5. 2). £anklmyzeti Co'j Bank jtV. I voor den frucfeinmaal SA. BAAlJENSf* Drogerijen. Gasthuisstraat 507 Ziekenverplegingsartikelen. GORINCHEM. Verbandstoffen. maakt zilver prachtig glanzend 25 cent per bus. Binnenland Agentschap van ie Amstcrdamschc Bank jf.V Amsterdam. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5137. Vrijdag 3 Juli 1931. Chemicaliën. Uw eigen belang zegt U koopt in de Telefoon 264. Subsidieverleening door de provincie Noordbrabant in de aanlegkosten van kunstwegen van gemeenten en polders. Onder de voorstellen, welke dit jaar in de a.s. zomerzitting door het Gedeputeerd College aan de Provin ciale Staten van Noordbrabant zul len worden gedaan, treffen we om', ook aan een voorstel tot herziening van het Statenbesluit van 1911, het welk de eischen en voorwaarden stelt, waaraan degeen, die een weg» wil tot stand brengen door welks aanleg kerkdorpen of wooncentra van ge noegzame beteekenis uit hun ver- keersafzondering worden verlost, moet voldoen om voor toekenning van een provinciaal subsidie in aan merking te kunnen komen. In Noordbrabant zijn de z.g.n. pri maire wegen in beheer en onder houd bij het Rijk, terwijl de wegen in beheer en onderhoud bij de Pro vincie in het algemeen mogen worden geacht een secundair karakter te dra gen. Aan de verbetering van beide groepen wordt hard gewerkt en zulks kan ook omdat de noodige geld middelen voor die verbetering be schikbaar zijn. Er bestaat echter nog een derde groep van wegen, gewoonlijk ge noemd de tertiaire. Deze zijn meer van locale beteekenis. Ten opzich te van deze wegen is tot nu toe het standpunt ingenomen, cla,t de be langhebbende streek (gemeente of waterschap) op eigen kosten moet zorgen voor aanleg, beheer en on derhoud. De vraag rijst evenwel of het toekennen van subsidie uit de provinciale kqs ten behoeve van den aanleg van tertiaire wegen niet ge rechtvaardigd mag worden genoemd in het bijzondere geval dat met den aanleg wordt beoogd om kerkdorpen en wooncentra van genoegzame be teekenis uit hun isolement te ver lossen. Ingevolge bovenaangehaald besluit gaat de weg na oplevering in beheer en onderhoud bij de provincie over en moet jaarlijks door de betrokken gemeente in de provinciale kas worden gestort eene somi als vergoe ding voor het door de provincie uit te voeren onderhoud, welke elk jaar opnieuw door Gedeputeerde Staten wordt vastgesteld en afgeleid wordt uit eene bepaalde formule. Voorts moet de aan te leggen weg. rijbaan en bermen te zamen geno men eene breedte hebben, van ten minste 8 Meter. Déze eischen beantwoorden geheel aan den opzet waarvan de Staten bij de vaststelling van het subsidie besluit 1911 zijn uitgegaan, n.l. dat voor subsidieerifig slechts in aanmer king komen nieuw aan te leggen kunstwegen, welke door belang of ligging, zijn gelijk te stellen met de eigen provinciale wegen zooals die tot 1875 door de provincie zijn aan gelegd, wegen dus, welke verbindin gen vormen voor doorgaand verkeer of die voor het algemeen verkeer beteekenis hebben. Zoolang nu aan dien opzet wordt vastgehouden zul ten tertiaire wegen niet in aanmer king kunnen komen voor steun uit de provinciale kas, en dit blijkt toch meermalen zeer te betreuren te zijn. We denken hier aan den gemeente weg, genaamd de Rechtvaart en Zandschel onder de gemeente Loon op Zand, die in een uithoek der ge meente gelegen, niet slechts een niet onbelangrijke verbinding vormt tus- schen Kaatsheuvel en Capelle, maar bovenal voor de aanwonenden van groote locale beteekenis is. 's Win ters is die weg een modderpoel ge lijk en 's zomers wordt hij herschapen in een zandwoestenij, zoodat hii nim mer ook maar eenigszins behoorlijk kan worden genoemd. Langs en vlak bij den weg wonen ruim 50 gezin nen, voor wie het thans een zeer zwa re taak is niet alleen om aan hunne kerkelijke plichten te kunnen voldoen, maar ook om hun kinderen geregeld 1 naar de school te zenden, daargelaten dan nog dat velen hunner, die het boerenbedrijf uitoefenen en dus uit den aard der zaak in nog veel meer dere mate weggebruikers zijn dan de niet landbouwende bewoners, buiten gewoon grooten last in hun bedrijf van den toestand, waarin de weg steeds verkeert, ondervinden. Nu heeft de hoogst bekwame Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Noordbrabant, de Heer Ir. J. Kersenmaekers, eene oplossing aan de hand gedaan, welke Gedepu teerde Staten hebben overgenomen om haar ter vaststelling aan de Sta ten voor te leggen en welke het mo gelijk maakt dat voortaan ook in de kosten van aanleg van tertiaire wegen door de Provincie kan worden bij gedragen. DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. 't Komt ons voor dat de oplossing eene bijzondere gelukkige is, die in derdaad heel wat ten goede kan ko men aan de uitbreiding en de ver betering van het net van tertiaire wegen. De oplossing komt hierop neer, dat de eisch tot overdracht van het beheer en onderhoud van dusdanigen weg aan de provincie en tot beta ling aan deze v. 'n jaarlijks door Ged. St. vast te stellen onderhoudsvergoe- ding wordt losgelaten, en dat in de plaats daarvan het behoorlijk onder houd van den weg na zijne voltooi ing wordt verzekerd door de pro vinciale bijdrage niet in eens, doch in gelijke jaartermijnen betaalbaar te stellen, welke eerst opvorderbaar zul len zijn, nadat ten genoege van Ge deputeerde Staten is aangetoond, dat de weg in het afgeloopen kalender jaar naar behooren is onderhouden, en het bedrag, dat deswege op de begrooting voor het loopend, casu quo komend jaar is uitgetrokken, ge noegzaam is. Daarmede zal ook voor deze wegen worden voorkomen, dat het provinci aal subsidie wegens ongenoegzaam onderhoud van den weg nutteloos is besteed en als verloren is te beschou wen. Ter toelichting van een en ander geeft de Heer Hoofdingenieur in zijn schrijven aan Gedeputeerde Staten het volgend zeer duidelijk voorbeeld. „De Gemeente X wil een kunst weg aanleggen, waarvan de kosten zijn geraamd op f65.000.Om in het bezit te komen van dit kapitaal wordt bij uitzondering toegestaan, dat zij eene annuïteitsleening sluit, loo- Eende over een tijdvak van 30 jaren. r it gaande van een rentevoet van 5 pCt. moet dan aan het eind van elk opvolgend jaar eene annuïteit worden betaald van 6.5 pCt. of 0.065 X f65.000.f4225.Deze annuï teiten zullen met haren samengestelden interest aan het einde van het 30ste jaar eene som vertegenwoordigen, welke gelijk staat met het bedrag, dat aan het begin van het eerste jaar met samengestelden interest wordt uitgezet. Wordt het subsidie van de Pro vincie vastgesteld op 40 pCt. in de kosten van aanleg, dan bedraagt dit 0.40 X f65.000.f26.000.De Provincie bedingt evenwel dat zij dit subsidie na voltooiing van den weg niet ineens uitkeert, doch dat zii jaar lijks 40 pCt. betaalt van de annuïteit, dus 0.40 X f 4225.f '1690.on der de voorwaarde, dat geen uitkee- ring plaats heeft, wanneer de weg zich niet in een goeden toestand van onderhoud bevindt. Telken jare zal derhalve de Provincie aan de ge meente X uitbetalen een subsidie van f1690.in de annuïteit en de ge meente verspeelt dit subsidie, onver biddelijk, wanneer de onderhoudstoe- stand van den weg te wenschen over laat." Het mag wel als zeker worden aan genomen dat de Staten het voorstel van Gedeputeerde Staten zullen aan nemen. Wij hopen zulks van harte omdat na aanneming meerdere terti aire wegen, die inderdaad geacht kun nen worden in meerdere opzichten van groot belang te zijn, tot kunst wegen kunnen worden aangelegd. Als voorbeeld noemden wij den in bui tengewoon slechten toestand verkee renden weg zandweg Rechtvaart Zandschel onder de gemeente Loon op Zand, welke de gemeente in goed bruikbaren staat behoorde te bren gen, doch waarvan niets terecht komt van wege de hooge kosten, die daar aan zijn verbonden. Dit eene voor beeld zouden we nog met talrijke kunnen vermeerderen, maar noodig achten wij zulks niet, daar ieder in zijne omgeving wel een gemeente- of een polderweg kent, die nog geen kunstweg zijnde, dit ten spoedigste behoorde te worden. Vast staat dat aanneming van het voorstel van Ge deputeerde Staten door de Staten er in niet geringe mate toe kan bijdra gen om het wegennet in de provincie Noordbrabant meer nog dan tot nu toe het geval was te doen aanpassen aan de eischen, welke tegenwoordig aan verkeerswegen worden gesteld. ONGELUK OP EEN ONBEWAAK TEN OVERWEG. De trein v. Goudanaar den Haag bij Blokpost 12 is op een onbewaak- ten overweg op een vrachtauto gé- reden. De auto werd vermorzeld, de chauffeur was op slag dood. De trein kwam met 26 min. vertraging in den Plaag aan. telbf. No. 15 HaamsdonksYeQr. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. MT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA „DORUS RIJKERS "-LUCIFERS. Aan het bestuur van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" is geble ken, dat de hier te lande in den han del zijnde lucifers, merk „Dorus Rij kers", niet van Nederlandsch, doch van Russisch fabrikaat zijn. Na eerst met verschillende andere etiketten getracht te hebben Russi sche lucifers hier te lande te plaatsen, wordt thans het merk „Dorus Rij kers" benut, waardoor bij het pu bliek allicht de indruk wordt opge wekt, dat deze lucifers van Neder landsch fabrikaat zijn. AUTO- en MOTORONGELUKKEN. In de Daendelstraat achter het zie kenhuis te Tilburg, had een droevig ongeluk plaats. Het 5-jarig zoontje van den heer M. M. was ongemerkt achter op een vrachtauto geklommen. Toen de chauffeur J. van de Br. uit Ber- kel den wagen aanzette, viel de knaap er af en botste met het hoofd' tegen den trottoirband. Met een zware her senschudding werd het kind opgeno men en overleed reeds enkele oogen- blikken daarna. Te Almelo is de heer A. J. Schcppert door een zwaar beladen vrachtauto overreden. Hij is aan de gevolgen over leden. Een motor met duo-passagier kwam in volle vaart den weg van Maarn at, richting Amersfoort. Nabij Oud-Leusden kwam de motor in botsing met een boom. De 35-jarige G. J. M. uit Bus- sum, de duo-rijder, werd op slag ge dood. Het slachtoffer was ongehuwd. De bestuurder, de 39-jarige gehuwde v. d. V. uit Naarden en vader van vier kinderen, werd zeer ernstig gewond. De eigenaar van Hotel Oud-Leusden" j verleende alle mogelijke hulp en stelde bedden enz. ter beschikking. Dr. Eg- gink liet den zwaar gewonde naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" overbren gen. Daar is hij des nachts overleden. Witte Bessenwijn 55) per Roode Bessenwijn 55 heele Meiwijn 60)flesch Vanillestokjes, Vanillesuiker Si Pijpkaneel, Candijgruis. Botermarkt 88 HEUSDEN. De ruim 30-jarige mevr. P. H. L. is op den Goorweg bij de buiten plaats „Caloraraa" te Noordwijk aan gereden door een auto en op slag gedood. Mevr. L. liep op den rijweg met nog eenige personen, toen een auto een andere wilde voorbijrijden. De achterop rijdende auto reed mevr. L. aan met het gevolg, dat zij een schedelbreuk bekwam Per brancard werd de getrof fene naar haar woning vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn Overle den. Mevr. L. was moeder van twee jonge kinderen en was slechts enkele jaren gehuwd. In de gemeente Vries (Gr.) is een auto, die met een vaart van 60 K.M. reed, in een bocht tegen een boom gebotst met het gevolg, dat de inzit tende de 27-jarige J. S. V. zulke ern stige verwondingen opliep, dat hij, 11a te zijn overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen, is over leden. De beide andere inzittenden, de be stuurder H. M. en H. V., bekwamen niet noemenswaardige verwondingen. Op de brug over de Drentsche Aa te Zuidlaren heeft een ernstig verkeers ongeluk plaats gehad. Met groote vaart reden een auto en een motorrijder uit tegengestelde rich- 1 ting op elkaar in. De voertuigen waren niet tijdig tot stilstand te brengen, zoodat een botsing plaats had, waarbij de motorrijder S. v. d. H. te Harder wijk zoodanig werd gewond, dat hij ter verpleging in het Academisch Zie- kenhuis te Groningen moest worden opgenomen. De duo-rijdster bleef ongedeerd, ter wijl de inzittenden van den auto er met den schrik afkwamen. Een auto reed door de smalle Jans straat te Arnhem. De chauffeur moest voor een tram naar links uitwijken e? om enkele voetgangers, die plotseling den weg overstaken te ontwijken, stuur de hij het trottoir op. Twee dames raakten tusschen de auto en een win kelhuis, waar een spiegelruit werd ver nield, beklemd en moesten naar het gemeentelijk ziekenhuis vervoerd wor den. Hier bleek, dat mevr. S. een ern stige beenwonde had bekomen. Zij moest ter verpleging worden opgeno men. De andere dame kon na verbonden te zijn naar huis worden gebracht. ALGEMEENE VERGADERING. Woensdag, den lsten Juli j.l., werd in het Hotel des Pays Bas te Utrecht, de jaarlijksche Algemeene Vergadering gehouden van „Groningen," Alg. On-» derl. Mij. tot verzekering van paarden en rundvee, in 1903 opgericht te Gn>» ningen, van 1 Mei 1921 af gevestigd^ te Utrecht. De directeur, de heer F. F. Leopold,* bracht verslag uit over het afgelospenf jaar 1930. Er werden 523 schaden uitbetaald, tot een totaalbedrag van f 144.011.30} De reserve der Maatschappij bedtoégf per 31 December f 183.789.34. Blijkens het rapport van de commissie tot nazien der rekening en van den Accountant, den heer A. Versteege,; werd de administratie in orde bevon den. De aftredende commissarissen wer\ den herkozen. DRAMA TE LONNEKER. i Te Lonneker had een jongmenself een meisje aan hals en gelaat ern stig verwond, zoodat haar opnemingf in het ziekenhuis noodzakelijk was. De dader, die terstond kon worden aangehouden, wist zich, toen hii naan 't politiebureau werd gebracht, eens> klaps los te rukken en wierp zicht voor een naderende auto. Hij liepl dientengevolge zoodanige verwondin gen op, dat ook hij naar het zieken,'* huis moest worden vervoerd. Zijn toestand was zorgwekkend, j Nader vernemen wij nog, dat dei dader, een 26-jarig jongmensch, zich? vervoegde aan. de woning van zijn! vroegere verloofde op het Mercuriust- plein en haar te spreken vroeg. Toen het meisje verscheen, heeft hij haar met een scheermes aange vallen en haar verschillende verwon dingen toeegebracht. In ernstigen toestand is het! slachtoffer naar het ziekenhuis in En schedé overgebracht. o— DE MOORD TE CUIJK. Het Gerechtshof te Den Bosch deec| in hooger beroep uitspraak tegen Dl. van D., die, in vereeeniging met de! Poolsche vrouw B. M., den zwerven den koopman Berend Tap, in eenf schuur op het gehucht „De Rot" onder Cuijk, zoodanig met een haar- spit heeft geslagen, dat hij aan de; gevolgen is overleden. Verdachten! hadden hun slachtoffer in een sloot geworpen en hem met peper en! chloor bestrooid, waarna zii zijn be zit aan kramerijen hebben verdeeld1. Het Gerechtshof veroordeelde ver dachte tot dezelfde straf als door de Rchtbank opgelegd8 jaar gie- vangenisstraf, doch met af trék v.an| voorarrest. Daarna verscheen in hooger beroep) de hoofdschuldige, de vrouw B- M., gedetineerd te Rotterdam. De vrouw kwam de rechtszaal binnen met het boevenmasker voor. Haar hooger be roep was te laat ingesteld, zoodat bij ëisch en uitspraak van het Ge rechtshof het beroep niet ontvanke lijk werd verklaard en bijgevolg oold voor de vrouw de straf van 8 jaat; gehandhaafd wordt. HET ONGELUK BIJ BLERICKJ. De Roermondsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegert de overwegwachteres mej. E. Ebben ter zake het bekende verzuim aan den bewaakten overweg 66 onder Grubbenvorst. Tengevolge van het niet sluiten der hoornen botste een' auto tegen den trein op, waarbij vijf personen het leven verloren. De uitspraak is eeen maand gevan genisstraf. De eisch was drie maanden. Dit blad verscbjjnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden i 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uar ingewacht. nor tiet Land van Heusden en Altena, de Langstraat sn de Bommelerwaard I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1