MOET SPAREN Arbeid Adelt. SPAART U! „IN DE PARADIJSVOGEL f verzekeringsbank is bereid gevonden een bedrag van f 36000 te leenen tegen een rente van 4i/2 pCt per jaar aflos baar in 30 jaren, of een rente van 43fp pCt. waarbij dan evenwel ver vroegde aflossing is uitgesloten. B. en W. achten dit laatste bezwaarlijk. B. en W. hebben ook geschreven aan de Bank van de Vereeniging van Nederl. gemeenten en deze is bereid het bedrag in rekening courant te verstrekken te gen een rente van 3 pCt Ze wil ook wel een geldleening verstrekken tegen een rente van 4y2 pCt. B. en W. stel len voor,' voorloopig een bedrag van 125000 op te nemen in rekening courant bij de Bank van Nederl. gemeenten, dan kan dit later nog geannuleerd wor den in een leening. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Door dit besluit komt punt 5 geld leening te vervallen. Bouwcrediet. B. en W. zouden in de verordening op de verstrekking van bouwcrediet een kleine wijziging willen brengen. De gemeente die crediet verstrekt met geld van de gemeente, niet van het rijk, kan op het oogenblik niet lager leenen dan tegen een rente van 4y2 pCt Opdat de gemeente geen schade lijdt, is het noodig, dat gerekend wordt voer de eerste 10 jaar een rente van 6pCt., de tweede 10 jaren 6 pCt. en de laatste 10 jaar 5y2 pCt. Met algemeene stemmen wordt be sloten de verordening in dezen zin te wijzigen. •Toezicht woningbouw. Besloten wordt opzichter de Jong •te Sleeuwijk te belasten met het toe zicht bij den bouw van woningen, die •inef geld van de gemeente worden ge bouwd. De Voorzitter zegt, dat het noodig is toezicht te doen houden, het uit gebracht verslag is daarvoor bewijs, im mers daaruit blijkt, dat niet de mate rialen zijn gebruikt, die volgens het bestek gebruikt moesten worden. De heer Smink dringt aan, den aan nemer aansprakelijk te stellen en het verschil af te trekken van de aanneem- 5Qin. Ook de heer Jongbloets spreekt in dezen zin. "Bij den vakarbeid der mannen en zoo ook de verzorging van auto of rijwiel en 'allerlei andere bezigheden, worden de ^handen soms verwond en gaan er vaak 'onooglijk uitzien. Bij dit alles bewijst $?urol goede diensten. Allen die dezer t<dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij fSöolang de voorraad strekt, gratis een „boekje over huidverzorging en huidgenezing. Plaatsje Landarbeidersstichting. r. iDe Voorzitter deelt mede, dat er jöen aanvraag is om een voorschot van f2600.voor een woning die f3300. vzal. kosten. B. en W. hebben geen be- "zwaar en stellen voor, het gevraag de toe te staan. De raad gaat hiermede accoord. j YJeeschkeuringsdienst. De Voorzitter zegt, hierover reeds mededeeling te hebben gedaan, er wordt aangedrongen op afscheiding, tenzij er een andere administratie komt. Drinkwatervoorziening. De Voorzitter zegt, dat in overleg met het polderbestuur van het Noor- derveld, een en ander is geregeld. Het schut is aan de Korn geplaatst. Afschrijving hondenbelasting. Ingekomen zijn een 7-tal aanvragen om ontheffing, waar de aangevoerde gronden juist zijn gebleken, wordt ont heffing verleend. Bij de rondvraag informeert de heer Herman of de kosten van het toezicht bij het bouwen met geld van de ge meente voor rekening van de aanvra gers komt of voor rekening van de gemeente is. De Voorzitter antwoordt, dat de aan vragers dit moeten betalen. Wil de raad de kosten evenwel voor rekening van de gemeente nemen, dan heeft spr. daartegen geen bezwaar. De heer Sntink vraagt waar de 5 pCt. blijven die in rekening wor den gebracht. De Voorzitter antwoordt dat die ztjn voor toezicht en bestek maken. De heer Jongbloets zegt, dat van daag ..of morgen de woningen aan deal rijksweg worden afgebroken. Nu ,is er altijd nog iemand die geen huis vesting kan krijgen, als de rijkswa terstaat een woning beschikbaar jwilde stellen, dan *vas de man ge- stolpen. Spr. verzoekt den Voorzit ter hiervoor stappen te willen doen. De Voorzitter zegt, dat hierover reeds geschreven is. Pe heer Herman acht het niet meer 'dan billijk dat het rijk den man helpt, omdat het de woning heeft onteigend. De heer Jongbloets zegt, dat bij Üe verstrekte gelden voor verbouw bijzondere school de voorwaarde was gemaakt, dat publiek zou worden aan besteed, dit is slechts gedeeltelijk ge schied. De Voorzitter antwoordt, dat al leen betonwerk buiten de aanbeste ding is gehouden, omdat men dat in de gemeente niet zoo goed kan verrichten. Verder zal spr. een on derzoek instellen naar de verdere werkzaamheden Pe vergadering wordt hierop ge sloten, de raad gaat over in geheime sitwig- i i Vragren op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Ik heb voor zes jaar een bouwpolder gehuurd. In het contract staat niets om trent de jacht. Mag ik nu vrijelijk aan iemand vergunning geven om er op te jagen W. W. d. B. Wanneer er niets van in het huur contract staat, is de huurder gerechtigd tot het genot van de jacht. U moogt dus aan anderen schriftelijk ver gunning geven om op den door U ge- huurden grond te jagen. Ik heb een tuinderijtje. Mijn man is een paar weken geleden gestorven en ik heb maar één zoon, die zich tot 1 No vember a.s. als tuindersknecht bij een ander heeft verhuurd. Nu heb ik mijn zoon als kostwinner thuis hard noodig, daar anders de zaak te niet gaat. Heeft mijn zoon nu het recht, om zijn dienst thans b.v. met 3 of 4 weken op te zeggen A. X. Z. Dat recht heeft uw zoon met de wet in de hand niet, maar het komt ons voor, dat er toch geen mensch ter we reld zoo hard zal zijn om in het door U aangegeven geval de dienstbetrekking niet als geëindigd te willen beschou wen. Dezer dagen reed ik met mijn auto naar eene andere gemeente, om daar proeven van bekwaamheid af te leggen ter verkrijging van een rijbewijs. Onder weg hield een rijksveldwachter mij aan en gaf mij een proces-verbaal omdat ik chauffeerde zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, hoewel ik mijn op roeping voor het afleggen der proeven toonde. Is dat in orde D J. v. d. G. Met de wet in de hand is de rijks veldwachter volkomen in zijn recht en ongelijk heeft hij ook niet. Immers komt het vaak genoeg voor, dat iemand zich aan de proef gaat onderwerpen en nog heel weinig van chauffeeren kan, dus nog een gevaar op den weg oplevert. Waarom laat iemand, die de rijproef elders gaat afleggen, den wa gen naar de plaats, waar de proef moet worden afgelegd, niet brengen door een persoon, die in het bezit van een rij bewijs is? Heb laatst een aantal varkens afgeleverd. Bij het afleveren echter moest één varken, nadat het aan de waag gewogen was, worden geslacht wegens oververmoeidheid. Voor wiens rekening is zulk een geval, voor koopers of verkoopers Als plaat selijke gewoonte geld voor koopers rekening nadat gewogen is. S. A. Het Burgerlijk Wetboek zegt, dat inge val goederen bij het gewicht verkocht zijn, zij voor rekening van den verkooper blij ven totdat zij gewogen zijn, waaruit volgt dat het door u bedoelde varken na weging voor rekening van den kooper is. Ik woon in de gemeente Almkerk. Nu zeggen sommigen, dat lijsten voor de verkiezing van den gemeenteraad nooit met elkaar mogen worden verbonden en anderen zeggen van wel. Wie hebben nu gelijk A. W. W. In een zelfden kieskring kunnen geene lijsten worden verbonden. Nu bestaat de gemeente Almkerk, als minder dan 20.000 zielen tellende, uit één kieskring, zoodat aldaar nooit lijsten verbonden mogen worden. We hebben hier een oude vrouw, die bijna niet kan lezen en schrijven en door zenuwen of anderszins niet in staat is, het vakje op het stembureau rood te maken. Mag zoo'n vrouw zich nu laten helpen W. C. G. Wanneer blijkt dat een kiezer 1 i c h a- m e 1 ij k hulpbehoevend is, kan de voor zitter van het stembureau toestaan, dat hij zich doe bijstaan. Of er 1 i c h a m e- 1 ij k e hulpbehoevendheid aanwezig is, staat dus ter beoordeeling van den voor zitter en is die aanwezig dan nog staat bet aan hem of hij bijstand al dan niet toestaat. Is een windbuks een geweer in den zin der Wapenwet K. X. Art. 1 der Wapenwet zegt o. m. dat onder wapenen door deze wet worden verstaan o.a. geweren, karabijnen, revol vers, pistolenen andere vuurwapenen. Uit het woord „andere" valt af te leiden dat de Wapenwet onder geweren alleen verstaat die geweren, welke als vuurwa penen kunnen worden aangemerkt, dus niet een windbuks, ook al is deze nog zoo gevaarlijk. Maar nu noemt art. 1 verder nog „windroeren" en het komt ons voor dat „windbuksen" „windroeren" zijn. En als dat niet zoo mocht zijn hetgeen door deskundigen op wapengebied moet worden uitgemaakt dan staan in het artikel ook nog de woorden „en dergelijke voorwerpen", waaronder „wind buksen" dan toch zeker gerangschikt kun nen worden, daar „dergelijk" ook betrek king heeft op „windroeren." Naar onze meening valt een windbuks dus wel dege lijk onder de Wapenwet. IEDER MENSCH DIE IN DE WERELD VOORUIT WIL SPAREN DOET MEN DOOR ZIJN INKOOPEN ZOO GOED EN VOORDEELIG MOGELIJK TE DOEN. DEGELIJKE KLEEDING VOOR DE LAAGSTE PRIJZEN KOOPT U GORINCHEM. DOOR DUS UW KLEEDING „IN DE PARADIJSVOGEL" GORINCHEM, TE KOOPEN Vergadering van den Raad der ge meente WERKENDAM, op Don derdag 25 Juni 1931. Aanwezig alle leden. Er is een vacature. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Tim mermans. Na de opening met gebed worden de notulen gelezen en onveranderd vast gesteld. Daarna doet de Voorzitter mededee- ling van de volgende ingekomen stuk ken: Een schrijven van den heer P. J. A. Bril, waarin deze afscheid neemt van den Raad wegens vertrek naar Amster dam. De Voorzitter spreekt de hoop uit, dat het den heer Bril, met wien de Raad altijd op een prettige wijze heeft samengewerkt, iin zijn nieuwe stand plaats goed moge gaan. De opvolger van den heer Bril was de heer J. C. de Kleijn, die echter heeft bedankt, waarna is aangewezen de heer Q. Pruissen, die zijne benoe ming heeft aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten in zake de wijziging der Gemeentewet, betreffende het toezicht op de instel lingen van weldadigheid. Naar aanleiding van dit schrijven hebben B. en W. besloten elk kwartaal de boeken en bescheiden van het Bur gerlijk Armbestuur te onderzoeken. Een adres van den R.K. Noordbrab. Blindenbond St. Odilia, om subsidie. Daar deze bond uitsluitend voor R.K. werkt, stellen B. ea W. voor, afwij zend te beschikken. Aldus wordt besloten. Een schrijven van de N.V. cfe Vries Robbé te Gorinchern, waarin deze voor stelt de met deze gemeente getroffen regeling in zake de alhier woonachtige werklieden (thans nog één) met vier maanden te verlengen. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar. Ook de raad gaat er mede accoord. Een verzoek van de vereeniging Moe- derheil te Breda, om subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt we der, evenals vorig jaar, een subsidie van f10.toegekend. Een verzoek van A. van der Wiel, om eenige tegemoetkoming in de kos ten voor het schoolbezoek van zijn dochtertje. Hij woont op een afstand van 58 K.M. van de openbare school en de kosten voor een rijwiel, enz. bedragen f36.per jaar. Op voorstel van B. en W. wordteen tegemoetkoming van f 12.50 verleend. Door B. en W. was aan den Min. van Binnenlandsche Zaken gevraagd, of een eventueele uitbreiding van de haven niet in aanmerking kon komen voor werkverschaffing. Thans is van Z.Excellentie bericht ingekomen, dat slechts een klein gedeelte geschikt is voor werkverschaffing, zoodat geen sub sidie kon worden toegezegd. Voorts zijn nog enkele stukken in gekomen, welke alle voor kennisge ving worden aangenomen. Vastgesteld worden eenige wijzigin gen der gemeentebegrooting 1930 en 1931, benevens die van het Vleeschkeu- ringsbedrijf en Veerbedrijf. Aan den heer G. Vlot wordt met in gang van 1 Juli eervol ontslag verleend als "brugwachter bij de brug op het slik. In zijn plaats wordt benoemd de heer A. C. de Heer op een jaarwedde van f 150. De heer L. F. van Dixhoorn wordt weder voor 4 jaren benoemd als keu ringsveearts. Daarna worden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer G. Pruissen, onderzocht door een com missie bestaande uit de heeren Hakkers, Groeneveld en Koonings. Na het onderzoek adviseert de com missie tot toelating. Aldus wordt besloten. Bij punt 8, eventueele bespreking Uitbreidingsplan, deelt de Voorzitter mede, dat de Inspecteur van de Volks gezondheid hier is geweest en enkele opmerkingen omtrent dat plan heeft ge maakt en ook eenige nuttige wenken heeft gegeven, waarop door den archi tect een nieuw plan is ontworpen, dat na afloop dezer vergadering door de betreffende commissie kan worden in gezien, waarna het dan in de volgende vergadering van den raad kan worden behandeld. Daarna wordt met het oog op het veel drukkere verkeer sedert de opening van het veer aan den Kop van 't Land, de maximum-snelheid in de kom alhier vastgesteld op 25 K.M., evenals ook de gemeente de Werken heeft gedaan. De Voorzitter merkt hierbij op, dat B. en W. er veel waarde aan hechten, dat de politie meer toezicht op het verkeer zal uitoefenen, opdat dit niet in gevaar gebracht wordt. Bij de rondvraag wordt door eenige leden geklaagd, dat de verordeningen op het venten 's Zaterdagsavonds na een bepaald uur en ook de sluiting der herbergen en winkels (meer in het bijzonder de sigarenwinkels) op den Zondag, zoo slecht worden nageleefd, terwijl ook gewezen wordt op de ver- tegaande baldadigheid, waaraan de jeugd zich tegenwoordig schuldig maakt. Over deze klachten onstaat een lang durige discussie, waarbij telkens ae meening meer naar voren komt, dat het toezicht op straat veel te wenschen overlaat. Van verschillende zijden wordt er op aangedrongen, dat meer toezicht zal worden uitgeoefend en er strenger op zal worden gelet óf bovengenoemde verordeningen worden nageleefd. Nadat door eenige leden nog eenige punten van ondergeschikt belang naar voren zijn gebracht, sluit de voorz. de openbare vergadering en geeft de le den gelegenheid het nieuwe uitbrei dingsplan te bezichtigen. Vergadering van den Raad der ge meente HEDIKHUIZEN. In de raadsvergadering van Dins dag kwam aan de orde een verzoek van de R.-K. Noordbrab. Geld. Blin- denvereeniging om een subsidie. B. en W. stelden voor f io te ver leen en. Dienovereenkomstig werd besloten. Voor het stichten van een monu ment voor "het reddingswezen werd f 5 gevoteerd. In verband met de circulaire van Ged. Staten inzake de armbesturen zullen B- en W. eenmaal per drie maanden de kas controleeren, tefWijl de secretaris-penningmeester een za kelijke zekerheid zal stellen. Naar aanleiding van een opmerking Over de wijze, waarop de verpachtin gen hebben plaats gehad, merkt de Voorzitter op, dat bij de begrooting duidelijk bleek, dat alles op den ou den voet zou geschieden, waardoor de Raad B. en W. dus weer mach tiging verleeende. Het blijkt echter, dat over de wijze van verpachting de raad toch gaarne gehoord zou worden, met welk verlangen in 't vervolg rekening zal worden gehou den. De Voorzitter lichtte nog toe het boetestelsel toe wie te laat komt be taalt f i per maand en per fioo- Na eenige gedachtenwisseling1 werd op voorstel van den heer Dobbelsteen besloten de boete te bepalen naar evenredigheid van het aantal dagen en van het bedrag- Een verzoek van het R.-K. school bestuur te Hedikhuizen om een be drag voor nieuwe banken beschik baar te stellen werd aangehouden tot de begrooting. Aan de orde kwam daarna een verzoek van de bewoners van 't Zand om wegverbetering;, betere ver lichting en een brandput. De Voorzitter heeft reeds getracht een paar oude petroleumlampen te laten plaatsen, maar niemand wil ze verzorgen. Wethouder v. d. Water deelde nog mede, dat er in 't najaar een wagen gruis voor 't Zand komt. Een brand put acht hij hard noodig. In een volgende vergadering' zullen B. en W. met een voorstel komen. De vergoeding ex art. ioi L. O. wet 1920 over 1930 met voorschot over 1931 werd vastgesteld op f7 03 per leerling. Tot leden der schattingscommissie voor R- I. B. wegens periodieke af treding van A- A. v. Vrede, D. v. Hemert, L. Buijs en P. v. d. Brand werden gekozen de burgemeester en A. A. v. Vrede, D. v. Hemert en Dobbelsteeen. Een voorstel van B- en W. tot het geven van een bouwvoorschot aan M. Verhoeven te Haarsteeg werd goedgekeurd. Daar de brandslangen te Haarsteeg zeer slecht zijn, zoodat B- en W. zich daarmee niet meer verantwoord achten, stelden zij voor 100 M- slang en de noodige koppelingen aan te koopen, waarmee f150 gemoeid zal zijn. De raad ging daarmee accoord. Besproken werd voorts de uitbrei ding van het laagspanningsnet in de Hoeven. De kosten zijn geraamd op f 1600. Het meeste belang hebben daarbij be woners van Nieuwkuyk' en Herpt. •Men zou er slechts op kunnen in gaan als deze gemeenten de kosten geheel voor eigen rekening namen. Als leden van de commissie voor het nazien der rekeningen der ge meente, van het G-E.B. en van 't Armbestuur werden benoemd de hee ren Dobbeelsteen, v. Heeswijk en v. d. Heijden. Bij de rondvraag werd nog gewe zen op een paar gevaarlijke punten op de wegen bij 't tegenwoordig ver keer, waartegen B. en W. maatregelen zullen neemen. De heer Dobbelsteen uitte nog eens de wenschelijkheid om bii aanbe stedingen en werkzaamheden eigen inwoners zooveel mogelijk te begin- stigen, waarmede rekening zal wor den gehouden. (B. Crt.). DE WERKLOOZEN IN AMERIKA. Volgens een schatting van den pre sident van de Amerikaansche arbeiders federatie, William Green, is het aantal werkloozen in Amerika sinds einde Mei met 150.000 toegenomen en zou het totaal aantal werkloozen ongeveer 5.300.000 bedragen. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCH- LAND. Het aantal werkloozen in Duitschland is in de eerste helft van Juni verder verminderd. Het aantal bij de arbeids beurzen ingeschreven werkloozen be droeg op 15 Juni 4 millioen, wat te genover den stand van 1 Juni een ver mindering van 53.000 beteekent. t De Voorzitter zegt, dat de aannemer /vervanging heeft toegezegd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6