Oproeping. VERMIST PINK, ee Nieuwe I Groote Keuze g Herwaarden's Schoenen ook door ons repareeren e vraag heusden. I Miemie muilen"!» A JilttHtgisml Leyering Tan Drukwerk Firma L. J. Veerman, Vooral nu Hoenderpark „POMONA" O, MaltaAardappels Leesboeken Studieboeken Romans Tijdschriften Vakbladen Firma L. J. Veerman Rund- en Varkensvleesch - en f ij n e Vleeschwaren. H. van Herwaarden, Engstraat 76 D. M. van Herwaarden, Vischmarkt 67, Is heel eenvoudig ANTOON REMIE Centrale Broeder!}. LaiHlbouwmbriek. Als Gi] MEIKERSEN, bij C. BOUIMAN Rund- en Varkensslagerij C. KUIJSTEN-VAN ALPHEN H. VAN DOVEREN, BIJDRAGEN Advertentie». COUPEUSE Mej. H. Jonker, Gezondheidscommissie, tegenover Stadhuis Heusden. HEUSDEN. Nutfokkerij van Levering van komen van een jachtakte, moeten daar voor hun aanvraag indienen op het Ge meentehuis. Blanco aanvraagformulieren zijn aldaar verkrijgbaar. De heer B. v. N. had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden te Tiel, tus- schen twee kipkarren bekneld te raken. Hij bezeerde zich ernstig, zoodat men direct geneeskundige hulp in moest roe pen. Aan den heer G. Schermers is opgedragen den bouw van een woning voor de verloskundige, mej. M. tegen garantiebedrag ad fl.24 gedurende 2y8 jaar. TARIEFMUREN EN HERFSTBETALINGEN. Het is nog te vroeg voor het opmaken van de balans. De wereld is door het voorstel van Hoover nog niet van al haar kwalen verlost. Want zoolang het beginsel van den vrijhandel nog overal met voeten getreden wordt, moet men zijn verwachtingen niet te hoog spannen. En zal Amerika ook in dit opzicht voorgaan Voor ons in Europa is de draagwijdte van den stap welke president Hoover thans gedaan heeft, zoo moeilijk te beoordeelen. Men heeft in Amerika schrijft prof. Friedrich van de Harvard Universiteit in de Frankfurter Zeitung op conjunctuursomslag gewacht, als zou deze plotseling door een geheimzinnige hand van buitenaf in het leven geroepen kunnen worden. Deze kenner bij uit nemendheid van Amerikaansche toestanden nu merkt daarbij op, dat de Amerikaansche regeering een politiek van verwachtingen voert. Van verwachtingen dan altijd voor het bedrijfsleven in Amerika, want wat er buiten gebeurd, daarmede heeft men niet rechtstreeks te maken. In 1932 staat de presidentverkiezing voor de deur en men zal dus trachten om dit jaar nog een conjunctuursomslag te bewerk stelligen. Gelukt het echter niet om met de schrapping van de oorlogsschul den het vastgeloopen raderwerk van het zakenleven wederom op gang te bren gen dan zal andermaal kunnen blijken, hoe de illusiepolitiek der regeering op een desillusiepolitiek is uitgeloopen. Want in werkelijkheid zal men in Amerika meent prof. Friedrich niet de zegenrijke gevolgen van den stap van Hoover af meten naar den invloed daarvan op het buitenland, maar uitsluitend naar de uitwerking ervan op het bedrijfsleven in Amerika zelf. Indien deze zienswijze juist is, dan is voorzichtigheid dus geboden. Immers de groote hinderpalen voor een vrije opleving, te weten de alom aanwezige tariefmuren, staan nog ongerept overeind. Wij zullen voorloopig blijven houden een toestand van onzekerheid op de internationale geld- en goederenmark ten. Frankrijk en Amerika, de beide landen met de grootste kapitaalsurplussen zij weigeren goederen uit het buitenland in te voeren, louter uit angst voor te zware concurrentie. Maar aangezien het buitenland, ook indien de oorlogs schulden worden geschrapt, toch zijn financieele verplichtingen uit hoofde van nieuwe credieten jegens deze groote geldschieters moet blijven voldoen, zullen deze in goud moeten voldaan worden. Amerika zal de Duitsche Rijksbank een groot dollarcrediet geven, de Fran- sche kapitaalmarkt voor de credietbe- hoevende naties geopend worden het is alles goed bedacht en bedoeld, maar zal men daarmede het euvel van de hinderlijke goudverplaatsingen uit de wereld helpen Zeer zeker niet, want zoolang Amerika zijn vorderingen op het buitenland in contanten in plaats van in goederen blijft op eischen, zal de goud stroom naar Amerika blijven toevloeien. Er is slechts één middel om aan den chaos een eind te maken, schrijft de bekende éconoom Norman Crump in de Financieele Times, en dat isde opheffing van de tariefmuren. Gelukkig ontwaakt ook in Amerika de vrijhandels gedachte. Men begint daar in te zien, dat men niet eenzijdig naar het buiten land kan uitvoeren. Amerika heeft in 4930 niet minder dan 500 milliard gulden aan goud ingevoerd, Frankrijk niet minder dan 1 milliard, wat ten duidelijkste be wijst, dat indien goederen geweerd worden, er ter voldoening van vorderingen, geen andere keus is dan goud. Gesteld, dat ons land hetzelfde zou doen, dus zou weigeren goederen in te voeren, dan zou de Nederlandsche Bank derhalve met goud overstroomd worden want ook wij hebben een gunstige balans van vorderin gen en schulden met het buitenland met goud, dat volkomen onvruchtbaar in de kelders onzer Centrale Bank zou liggen, terwijl voortdurend het gevaar van inflatie zou dreigen. Maar inflatie beteekent prijsstijging men zie het binnenlandsch prijspeil in Frankrijk, hoe dat gestegen is wat voor ons land allernoodlottigste gevolgen zou hebben, omdat wij op de wereldmarkt moeten concurreeren met landen, die veelal een lageren loonstan- daard hebben dan wij. Hier ligt inder daad de oorsprong van het kwaad der Amerikaansche depressie, welke ook elders opleving tegenhoudt, omdat Amerika als groot-grondstoffen-consument, een enorm gewicht in de schaal legt. Amerika's industrieeie productie-capaciteit is veel te groot. Het buitenland is echter niet in de gelegenheid de Amerikaansche indu strie-producten te koopen, omdat men omgekeerd het product van eigen arbeid in Amerika, niet kan plaatsen. Maar, zooals gezegd, men begint zulks in Amerika meer en meer in te zien. Het ware te hopen, dat de maat regelen, welke Hoover thans beraarapt, het begin zouden vormen van een reeks van maatregelen op ander gebied, in de eerste plaats op dat van den vrijen handel. Van groot moreel belang zou een derge- lyk optreden van Amerika voor het in protectionisme half verstikte Europa stellig zijn. Nog dringender dan de militaire ontwapening is de economische ontwape ning. Niet door het sol-unies, maar door een wijdomvattend systeem van vrijhandel. Het begint te gloren. De vrijhandelsge- achte krijgt een onverwachte kans, want het protectionisme heeft hopeloos schip breuk geleden. Wat men te Genève met praten niet bereikt heeft, zal thans wellicht door den verschrikkelijken nood geëischt worden. Hoover heeft de wereld verrast. Zal hij het nogmaals doen DE VROEGE AARDAPPELEN IN FRANKRIJK. Gegevens betreffende den verbouw en den stand der vroege aardappelen worden door het ministerie van land bouw niet verzameld. Onderstaande in lichtingen zijn grootendeels het resul taat van een plaatselijk onderzoek. In Zuid-Frankrijk, waar het gewas algemeen reeds in Januari wordt ge poot, is aanvankelijk vorstschade ge leden. Vooral Eerstelingen hadden daar mede te kampen. Naderhand heeft het gewas zich evengoed ontwikkeld, zoo- dat de opbrengst bevredigend was. De afzet verliep zeer vlot, mede door de omstandigheid, dat Bretagne, waar eveneens de oogstresultaten bevredi gend zijn, tot nu toe weinig aardap pelen naar Parijs en andere Fransche centra heeft gezonden. De afzet is daar tot nu toe grootendeels op Engeland gericht, hetwelk groote kwaliteiten te gen hooge prijzen blijft importeeren. In de omgeving van Parijs heeft het gewas zich op gunstige wijze ontwik keld. Sinds twee weken brengen de groote verbouwers rondom Parijs hun eerste vroege aardappelen ter markt. De eerste opbrengsten waren bevre digend, doch door plotseling en in sterke mate opgetreden aardappelziek-J te is thans op de velden de groei tot stilstand gekomen, zoodat de opbrengst der latere partijen, wellicht in belang rijke mate, beneden het gemiddelde zullen blijven. In tegenstelling tot '30 zijn dit jaar de prijzen uitstekend geweest. Zij zijn dat tot op heden geweest. Zij zijn dat tot op heden gebleven. De voorraden oude aardappelen waren dit jaar eer der geruimd dan gewoonlijk. De Eer stelingen brengen te Parijs aan de Hal les Centrales 120 tot 145 frs. per 100 K.G. op. In Zuid-Oost-Frankrijk kun nen eveneens nog dergelijke prijzen worden bedongen. Bretonsche aardappelen noteeren 120 frs. op wagon. Spaansche Saucisse, wel ke nu uit de omgeving van Valencia wordt aangevoerd, brengt loco Fransch- Spaansche grens en eveneens 120 frs. per 100 K.G. op. De vroegste Eerstelingen in het Noor den noteeren 110 frs. op wagon. Zoo als bekend, bevindt zich daar een be langrijk centrum voor de aardappelteelt, j waarvan de producten evenwel ietsla- ter ter markt komen, dan die uit de andere gedeelten van Frankrijk. Blijft ook daar de Phytophtoraziekte zich uitbreiden, dan is het waarschijnlijk, dat de oogst ook in die streek bene den, althans niet boven, het gemiddelde zal zijn. Geschiedenis Tan het Land van lieusden en AJtena en den Boniuieierwaard. 37). In het jaar 1731 vinden we vermeld: ,,Dat in onsen dorpe ende district is eenen coornmolen, waervan molenaer is Corstiaen Blank«rs." en in de jaren 1710 en 1711: ,,Adriaen van Noort, tim merman te Almkerck, gemaekt een nieuw molenhuijs voor f820. In 1732 waren in Veen 95 huizen. „Eedt van Borgemeesters van den dorpen van Veen" uit het jaar 1736. ,,Dat sweer dij, dat gijluiden Borge meesters suit sijn tot Veen voor jaere 1736. Den Heere van Veen in sijne geregtigheijt, previlegien ende oude costumen te helpen maintineeren, mits gaders de ingesetenen in haer regt te helpen houden, haere schade te schut ten en haere bate te doen, en des dorps inkomsten te ontfangen, desselfs goe deren te verpagten, den ontfangh wel te administreeren, en daer goede reecke- ning, bewijs ende reliqua aff te doen, wanneer bij den heer daertoe suit sijn vermaent, en voorts mede vonnïsse te helpen wijsen, wijders goede keurete leggen op alle schouwen en die wel waer te nemen, ende wel te drijven, voorts geene reparatie te doen offte laten doen van dorpswegen, wat het ook soude mogen weesen buijten ken nis van den Heere en Schout, ende alles te doen tot welstant des Heeren en ingesetenen, dat goede Borgemees ters schuldig sijn te doen na uwe beste vijff zinnen: „Soo waerlijk moet uw Godt Almaghtigh helpen De kerkmeesters legden den eed af voor een tijdvak van 4 jaren, de Heem raden en de Keur- of Eikmeesters ook telkens voor één jaar. Op 26 Mei 1747 werden in het dorp Veen opgeschreven 18 wagens, 5 kar ren en 43 paarden welke zouden kunnen dienen ter ,,Requisitie van den Heer Majoor Boucquet die wegens aenschrij- ving van haer.Ed. Mogd' Heeren ge- commiteerde Raeden van Dato 16 Mei 1747 gechargeert is, mèt de directie over de opontboden wagens en karren ten dienste van de geallieerde armee." In de bovendorpen van het land van Heusden waren 23 wagens, 186 karren en 250 paarden; in de benedendorpen 155 wagens, 30 karren en 341 paarden. In het jaar 1740 is veel schade aan gericht door de inundatie blijkens on derstaande Memorie en lijst van de kosten en schaden aan de watermolens, bruggen, heulen en sluijsen hoorende tot den dorpe van Veen, toegebragt en veroorzaekt door de inundatie in den jare 1740. De oncosten voor Dorps portie in heropmaken en herstellen van de Verlaetsche sluijs onder Almkerk, daar dit dorp mede door uïjtwatert, bedraegt f918.7.0.-. De brug over de Alme geheel weggedreven sijnde, heeft gecost f 127.8.0.-. Het repareeren en herstellen van den Veensen watermolen, waarvan het dak door het ijs en water geheel was geruïneert f 184.9.0.-. Dorps portie in het repareeren en herstellen Van den Pompveltsen watermolen f 223.9.0.- te samen f 1454.3.0,-, Aldus bij ons Schout en geregten van Veen dese lijst geformeert, met verklaringe onder eedt in den aanvang van onze bediening gedaen, dat alle dese posten hier opgebragt naer waerheijt sijn be groot en door de voorsz. laetste inun datie toegebragt en veroorsaekt. Ac tum Veen 20 AAaart 1743." (volgen on- derteekeningen). i Belastingen in 1743: Lijsten van de ordenaris verpondingen van de huijsen, landen en tienden welke jaarlijks vol gens den aenslag aan het Comptoir betaelt wert over den dorpen van Veen, gelegen in de beneden landen van Heus den van 97 huijsen, volgens het nieuw quchier f76.0.0.- van de Landen f 1131.19.6.- van de tienden en het veer f86.9.0.-. Samen f 1294.18.6.-" In de jaren 1769 tot 1780 heerschte in het dorp Veen en in de omgeving een besmettelijke ziekte onder het vee, waaraan vele runderen gestorven zijn. In December 1769 waren in 6 stallen met 29 beesten 25 zieken, waarvan 16 gestorven; in April 1770 waren in 8 stallen met 41 beesten, 32 zieken, waar van 20 gestorven. Omstreeks 1773 en 1774 was in Veen deze ziekte vrijwel geweken. Op 18 October 1775 werd de volgende publicatie uitgevaardigt. ,-Bij schout en Geregten: Vermits de naderende sterfte onder het rundvee, welke in verscheijdene nabij gelegen dorpen begint te ontsteken, geresol- veert de na te meldene publicatie voor de kerke te doen afleesen: „Schout en Geregten van desen dor pe van Veen, in aanmerking genomen hebbende, dat van rondsomme in ver scheijdene nabij gelegen heerlijkheden de ziekte onder het rundvee weder be gint te ontsteeken, ordonneeren bij de se (uijt kragte van de Authorisatie bij placcaat van den 28 September 1769 docr H.Ed.G. Mog. aen de selve ver leent), dat niemand eenig vee ter ver- Aveijding offte andersins binnen ons district sal mogen inbrengen off doen inbrengen ten zij 't selve met soodanige geregtelijke certificatie gemunieert sij als in voorz. placcaat vermeit is, welke certificatie bovendien nog sal moeten inhouden, dat op geen 2oo roeden in de nabijheijt der plaatse, vanwaar het vee komt, geene besmettende ziekte onder eenig rundvee gevonden wort; ialles op pene en boeten als in voorsz. placcaat jegens de contraven- teurs gestatueert is. Actum Veen 6 Oct. 1775." „Op den 13e April 1775, 's middags omtrent, ten twaalf uure, is alhier tot Veen, in den ouderdom van 63 jaren en 5 maanden overleden Philippus Ver hagen, Schout en Secretaris van den selven Dorpe, hebbende sedert denjaa- re 1729 en over sulx 46 jaaren als schout van denselven Dorpe gefun- geert; en is op den 29sten dito, door den Hoog Edel Hoog Wel Geb. Heer J. Baron van Kretschmar, Heere van Wijk, Veen en Aalburgh, Generaal Ma joor van de Infantery, Lieutenant Col- lonel van het eerste Bataillon Holland- sche Guairdes te voet, Goeverneur der Stadt Heusden en onderhoorige plaat sen, etc. etc. tot Schout en Secretaris van den voorn. Dorpe Veen aange- stelt: Otto Verhagen, Oudsten Zoon van wijlen voorn. Ph. Verhagen." In hetzelfde jaar 1775 werd een bij zondere keur gemaakt op de weterin gen en banslo'ten, om het water, vooral des zomers te keeren voor de hooge landen met de schutten. (Wordt vervolgd). Hiermede geven wij U met blijdschap kennis van de ge boorte van onzen Zoon ANTONIE PIETER. A. v. d. POL M. T. v. d. POL de Kok. Heusden, 4 Juli 1931. Degenen die iets te vorderen van, of schuldig zijn aan en/of borgtochten onder zich hebben, van de echtelieden den Heer Daniël Cornelus v. Luxemburg en Mejuffrouw Antonia Maria van Iersel, beiden gewoond hebbende en overleden te DUSSEN, worden verzocht daarvan opgaaf en betaling te doen ten kantore van NOTARIS RIETRA te Dus- se n, uiterlijk Zaterdag 1 Au gustas 1931. ndergeteekende beveelt zich beleefd aan als voor alle in dit vak voor komende werkzaamheden. Ook bestaat de gelegenheid voor hen die zelf een kleeding- stuk wil vervaardigen, om diverse patronen te doen maken. Gedipl. Coupeuse Burgplein - HEUSDEN. een Zwartbonte ge- onder den Biesheuvel, merkt op de pooten K. B. Inlichtingen tegen belooning worden ingewacht bij Mevr. Wed. Blankers VEEN (bij Heusden). DE zetelende te HEUSDEN, is samengesteld als volgt H. PRINSEN te Vlijmen, Vnnr7it(nr N. VAN DER MAADEN te Wijk. W. F. HILWIG te Heusden. Dr. G. J. DE VRIES te Almkerk. A. VAN DE WIEL te Drunen. J. L. G. KINGMANS te Woudrichem JAN VISSER Az. te Werkendam. H. J. VAN EGGELEN te Heusden, Secretaris. Bij die Commissie kunnen klachten worden ingebracht over den met de gezondheid strijdigen toestand van woningeB, waterloo- pen, slooten, mestvaalten, goten enz., over drinkwatervoorziening in 't algemeen over alles, waarbij de volksgezondheid betrokken is. ROUWVERVEN binnen 24 uren diepzwart. Costuum Stoomen en per sen slechts f 3.50. Andere goederen aan de laagste Prijzen. »De Stralende Zone TILBURG. Depót Heusden Gez. Boeren. Verkrijgbaar Versche Druiven Tomaten Aardbeien en Asperges HEUSDEN. Telef. 9. enz. enz. Steeds verkrijgbaar in den Boekhandel HEUSUEN. Het goedkoopste Adres voor Prima Kwaliteit Minzaam aanbevelend. en laat ze en [J bespaart geld Aanbevelend: EN spoedig, net en billijk, door Waar zal ik mijn costuum, mantel enz. laten maken beantwoord, mits men eerst bij ondergeteekende de stalen aan vraagt. er een ruime keus aanwezig is, zoowel in de goedkoopere als betere kwaliteiten. IMF* Als steeds prompte bediening, le klas werk. Met en zonder bijlevering van stoffen. Ook aan huis te ontbieden. DAMES- en BEBRENKLEERMAKERIJ BREESTEAAT 68 WIJK (N.-Br) Telefoon 17. WITTE LEGHORNS, RH. ISL. REDS, en BARNEVELDERS. BROED-EIEREN, DAGKUIKENS en JONGE HENNEN. Aanbevelend, TOT DE lijdt aan trage ontlasting, gal, slijm, koortsigheid, maag- of hoofdpijn, geen eetlust, slechte spijsver tering, enz. neem dan Wortelboer's Krui den of Wortelboer's Pillen en gij zijt 6poedig weer hersteld. Verkrijgbaar a 60 ct. bij Apothekers en Drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 3