HET BRILLENHU1S KERKSTRAAT 30. LIMONADESIROPEN Bij Examens en Openbaar Optreden KEUNEN-MALINGRÉ MOET SPAREN! H. VAN DER VEN - Den Bosch EEK BETERE SOORT „in de Paradijsvogel SPAART UI Land- en Tuinbouwwereld k m w u* HEUSDEN. „In de Paradijsvogel" Plaatselijk üieuws. Burgerlijken Stand Ommeren c.s. zal stemmen, zulks geens zins om tegen Gedeputeerde Staten te ageeren, maar wel om den armen boer van een vooral in dezen tijd op hem drukkenden last te helpen bevrijden en tevens om den eersten stap te zetten op den weg, die, al is het dan ook niet binnen afzienbaren tijd, leidt naar de algeheele afschaffing van het provin ciaal weggeld. Hiuderriibriek. Beste jongens en meisjes. De oplossingen der vorige raadsels zijn: i 1. Kalk-oen is kalkoen. 2. Johan (otter-helft-arend - naa'd.) De nieuwe raadsels zijn: 1. Neem een groene plant, voeg daarbij een medeklinker, zet daar achter nog een oude lengtemaat, dan krijg je een schelpdier. 2. Neem een derde deel van een pannekoek, doe daarbij een stuk van de boter, dan komt er een roofdier te staan. Rara, wat is dat? 3. Ik kom van een hooge plaats waar je met geen ladder bij kunt komen. Koud ben ik als ijs. Nooit kan ik warm worden. Ik ga voor de warmte op de vlucht orn nooit terug te komen. Voor uw oogen verdwijn ik dan. Toch ben ik velen een warm dek, dat tegen felle winterkoude beschut. Rara, wie ben ik? OOM KAREL. HOE BARENDJE KWIK BIJ KONING SUIKERBUIK TERUGKWAM. •t I i XII. Ondertusschen was het al 11 uur in den voormiddag geworden. Het le ger trok met het prachtige glimmende kanon vooraan en Barendje Kwik aan het hoofd naar buiten. Vlak in de buurt was een heuvel en daarop zou het ka non neergezet worden, zoodat de vij and het duidelijk zou kunnen zien. Het kleine stofwolkje aan den horizon werd langzaam grooter. De vijand kwam aan- gemarcheerd en klaarblijkelijk schopten ze zoo veel mogelijk stof op, om net te doen alsof er een heel groot leger aankwam. Natuurlijk waren ze zóó ver weg, dat ze nog niets van het kanon op den heuvel konden zien. Toen het leger van koning Suikerbuik bij den heuvel kwam, moesten alle soldaten het paard helpen om het kanon op den heuvel te trekken. Sapperloot, wat een zwaar werk was dat. De generaal, die dien dag gewoon soldaat was, zweette groote droppels en hij bromde tusschen zijn tanden: ,,Het is een schandaal om iemand, die toch generaal is, zoo hard te laten werken." Maar Barendje Kwik Sette er niet op. Hij1 stond op den heuvel en keek uit naar den naderenden vij and. In de verte sloeg een torenklok 12 uur. De soldaten zwoegden zoo 'hard ze konden en deden hun uiterste best om het kanon zoo gauw mogelijk op den heuvel te krijgen, want het was al 12 uur geweest en ze hadden geen brood bij zich. Dus moesten ze naar huis om te eten. „De vijand komt nader riep Ba rendje Kwik, toen het kanon eindelijk op zijn plaats stond. „Dat kan best we zen," mopperde de generaal, maar wij hebben nu geen tijd meer om te vech ten, want wij rammelen allemaal van den honger en wij moeten naar huis om koffie te drinken I" „Dat is me wat moois!" riep Ba rendje Kwik uit, „en wie moet er dan op net kanon passen?" De soldaten zwegen. Dat wisten ze niet. Maar hun gen knorden hevig en thuis stonden hun boterhammen met spikkeltjeskaas en kruine suiker op hen te wachten. Ze maakten dus rechtsomkeert, zetten een vreeselijk dapper gezicht, zeiden goeden middag generaal", en gingen toen op een draf naar huis. Inwendig waren ze allemaal erg blij, dat het nu juist etenstijd was, want daardoor hoef den ze misschien niet te vechten. Zoo bleef Barendje Kwik heelemaal alleen met het groote kanon op den heuvel achter. „Lammetjespap-met-kar- nemelk," dacht hij, ,,dat is een mooie geschiedenis, nu moet ik heelemaal al leen den vijand tegen houden. Het beste is dus, dat ik nog een list bedenk, want ik weet niet eens, hoe ik met het kanon moet schieten Barendje Kwik dacht een oogenblik na. Daarna holde hij heen, om even later terug te komen met 2 groote blikken deksels van een pan. Vervolgens maakte hij achter het heuveltje, zoodat de vijand het niet kon zien, een vuurtje van wat dorre bladeren en wat stroo. Toen de vijand zoo ver genaderd was, dat ze het in de zon schitterende kanon op den heuvel konden zien staan, deed Barendje Kwik iets wonderlijks. Hij sloeg achter den heuvel de blikken deksels met een vreeselijken harden slag tegen elkaar, zoodat het net was, of er een kanon afgeschoten werd. Ver volgens blies hij de rook van het vuur tje door den loop van het kanon. De rook kwam van voren in een wolkje uit het kanon. De vijand, die de harden slag gehoord had en de rook uit het hanon zag komen, bleef van schrik .stokstijf staan. Even later zag Barenje Kwik, dat één van de generaals van het vijandelijke leger met een groote witte vlag zwaaide. Barendje zwaide terug Ieder mensch die in de wereld vooruit wil met een schoone zakdoek. Weer even later kwamen er weer 2 soldaten van het vijandelijke leger elk met een witte vlag in hun hand naar den heuvel toe. „Kom vooral niet te dicht bij het ka non, want anders gaat het misschien vanzelf af riep Barendje hun toe. (Wordt vervolgd). CHR. NATIONAAL ZENDINGS FEEST. Met groote dankbaarheid ziet het Be stuur van het Chr. Nationaal Zendings- feest terug op het Zendinsfeest, dat Woens dag 1 Juli op Middachten gehouden werd. Het weer was zoo prachtig als men maar wenschen kon. Er heerschte onder de duizenden feestgangers (men schat hun getal op ongeveer 6 duizend) een opge wekte stemming, die door geen enkelen wanklank verstoord werd. Er was groote belangstelling voor alle spreekbeurten vooral op spreekplaats 1 was er bij ope nings- en slotrede een groote menigte. Voor de Zending had het feest behalve de opwekking en verlevendiging der belangstelling dit goede, dat een bedrag van f 4000 werd bijeengebracht, dat naar verhouding over de deelnemende Zen dingscorporaties zal worden verdeeld. Dit is het hoogste bedrag, dat op een zendingfeest gecollecteerd werdin de collecte werden gevonden o.a. 1 bankbiljet van f 1000,— 2 van f200.— en 3 van f 100.— Het Bestuur betuigt aan allen, die op eenigerlei wijze hebben meegewerkt tot het welslagen van dit feest, zijn harte- lijken dank. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Eenjarige Aardbeiencultuur. Aan de éénjarige aardbeiplanten rijpen de vruchten vroeger dan de diepwortelende meerjarige planten. In de vroegrijpheid ligt vooral het voordeel van de éénjarige Sparen doet men door zijn inkoopen zoo goed en voordeelig mogelijk te doen cultuur, want de eerste vruchten zijn na tuurlijk de duurste. Daarom zal het mis schien sommigen lezers toelachen de aard beiplanten, die men op vier rijen per bed plaatst en op 10 c.M. afstand, alleen in 't eerste jaar te laten dragen, om dan terstond na den oogst om te spitten. Onze bedoeling is niet, om de thans gevolgde cultuur achterwege te laten. De éénjarige cultuur past hoofdzake lijk voor lichten, zandigen, eenigszins drogen grond. Men moet voorts zelf de planten kweeken gekochte planten wor den voor dit doel te duur en groeien ook niet krachtig genoeg in den eersten zomer. Zulk een éénjarig bed moet uiterlijk in de eerste dagen van Augustus gereed zijnaardbeiplanten, die later in den zomer of pas in 't voorjaar geplant wor- den, dragen in 't eerste jaar te weinig en worden pas in het tweede jaar goed. Een vriend van me, die met éénjarige aardbeiencultuur gedurende eenige jaren proeven nam, vertelde het volgende. Ik legde bedden aan van 1.20 Meter breedte, I waarop ik van 1 Juli af in vier rijen I de uitloopers plantte op een afstand HET MONUMENT VOOR WIJLEN Dr. GUSTAV STRESEMANN te Mainz is onder groote belangstelling in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten onthuld. Dr. Curtius, de Duitsche Rijksminister van Binnenland- sche Zaken tijdens de herdenkingsrede. VANAF f 60.= rv f* P'JNLOOZE BEHANDELING INBEGREPEN. le BOSSCHE TANDHEELKUNDIGE INRICHTING A. J. RUITER DEN BOSCH, MARKT 44 hoek Pensmarkt levert dit gebit, met 5 jaar schrif telijke garantie. (Pijnloos trekken door Tandarts koste loos Vullingen, Kroon, en Brugwerk, tegen lage prijzen.) Spreekuren dagelijks 95y2 uur. Behalve Vrijdags. Brillen - Barometers - Leesglazen enz. koopt U van LIKEURSTOKERIJ van ongeveer 10 cM. Het verdere werk was nu, de ranken te verwijderen en de bedden schoon te houden. In 't najaar is bij zulk een aardbeibed van aarde niets te zien, de krachtige, groote bladeren vormen een groen tapijt, de bloesems in 't voorjaar een wit laken. Is men gewoon bij meerjarige cultuur op een vier- kanten Meter negen plantjes te zetten, i bij éénjarige cultuur komen wel veertig op dezelfde ruimte. Als ik nu nog me dedeel, dat ik voor deze cultuur de Nobel gebruikt, die door haar vlakke be- worteling in het eerste jaar van haar planting vroeger dan 2- en 3-jarige zijn, en dat de bedden vooral sterk bemest waren, kan ik als resultaat mijner voljarige proeven mededeelen dat de 1-jarige aard beicultuur verreweg de grootste opbrengst geeftde vruchten zijn vroeger rijp en grooter, en de hoeveelheid vruchten overtreft het dubbele op dezelfde ruimte van de meerjarige cultuur. Degelijke kleeding voor de laagste prijzen koopt u GORINCHEM. AALBURG. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, hebben zich 14 sollici tanten aangemeld. AN DEE. Zaterdagavond a.s. te 7 uur (o.t.), zal de voetbalvereen. „Sparta III" alhier een wedstrijd spelen tegen de voetbal vereen. uit Meeuwen. Voor het bouwen van een woon huis voor C. Snoek alhier, is het met selwerk opgedragen aan H. v. Noor loos, timmerwerk aan D. G. Mans en het verfwerk aan B. Versluijs, allen alhier. Dezer dagen kwam aan de ge vaarlijke bocht „De Zwaan", een mo torrijder, een politieagent uit Eindho ven, te vallen. Zoowel de berijder als de persoon, die op de duo was geze ten bekwamen letsel, terwijl de motor werd beschadigd. Door Tankens wer den ze per auto naar den Boschi ge bracht. Gedurende het le halfjaar 1931 zijn door de Wilhelminasluis alhier 6156 vaartuigen met een totaal inhoud van 921490 M3 minder gepasseerd, dan in hetzelfde tijdvak in 1930. Wel een bewijs, dat ook de scheepvaart geen florisante tijd meemaakt. Dinsdagavond j.l. is ds. G. Bouw- imeester, gekomen van Andel en Gies- sen-Rijswijk, in de nieuwe Westerkerk te Rotterdam tot predikant der Geref. gem. van Rotterdam (centrum) beves tigd. Het groote kerkgebouw was over vol. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. Mr. A. de Jong, namens B. en W., ds. F. C. Meyster, ds. G. Els hove, ds. J. Taselaar van Rotterdam en vele predikanten van omliggende ge meenten. Als bevestiger trad op, ds. Buffinga van Rotterdam, die een predikatie hield over 1 Johannes 4 vers 4—6. Spr. herinnerde eraan, dat de vaca ture ds. G. Elshove meer dan 2 jaren onvervuld bleef. Zeven maal werd voor het beroep naar Rotterdam bedankt. God liet daarin zien, dat Hij aan de predikanten de plaats aanwijst. De ver vulling van het ambt van dienaar des Woords in een groote stad heeft haar schoone zijden, maar ook haar schaduw zijden, haar gevaren. Kracht moet ge vonden worden in het bewustzijn door God geroepen en gesteld te zijn. De roeping is Christus te prediken en dien gekruisigd. Hij zal zijn de eerste en de laatste van de blijde boodschap, die gepredikt wordt. Wie deze boodschap aanneemt, die is uit God en wie deze boodschap niet aanneemt, die is uit God niet, maar uit den duivel. Spr. behandelde hierna het verschil, dat uit deze tweërlei houding voort spruit e(n wel een verschil in oorsprong, verschil in kracht en verschil in uit komst. Na de bevestiging sprak ds. Buffinga namens gemeente, kerkeraad en mini sterie van predikanten nog een harte lijk woord van welkom. Op verzoek van spr. zong de gemeente haar nieu wen leeraar toe Psalm 143 10. Tijdens het zingen van een psalmvers besteeg hierop ds. Bouwmeester den kansel, tot het doen van zijn intrede. Spr. zeide, dat het hem moeite ge kost heeft te scheiden van zijn eerste gemeenten Andel en Giessen-Rijswijk. Het werk in een groote stad is hem nog volkomen onbekend en spr. is over tuigd, dat het niet gemakkelijk zal zijn. God heeft hem echter vrijmoedigheid gegeven, om de roepstem op te volgen. Als tektst voor zijn intreepredikatie had spr. gekozen 1 Johannes 4:911, waarbij hij sprak over de liefde van God in Christus. Na de predikatie volgden de gebrui kelijke toespraken. Spr. richtte zich al lereerst tot zijn collega's, met wie hij gaarne zal samenwerken. Hij dankte ds. Buffinga voor de be vestiging en sprak enkele hartelijke woerden tot zijn voorganger in de Oosterwijk, ds. Elshove. Achtereenvolgens werden nog toege sproken de ouderlingen en diakenen der kerkelijke commissiën. jeugvereenigin- gen. catechisanten, afgevaardigden der classis Rotterdam. Spr. bad de plaatse lijke overheid en in het bijzonder ook den Burgemeester, Gods zegen toe, bij de zware taak onze stad te besturen. De gemeente vroeg spr. tenslotte God voor hem te bidden, opdat hij met vrucht moge werkzaam zijn tot heil der zielen. Na den zegen zong de gemeente ds. Bouwmeester de zegenbede toe: „Dat 's Heeren zegen op u daal." NIEUWENDLIK. Toen de landbouwer J. B. met zijn maaimachine, bespannen met twee paarden, op weg was naar den polder Jannezand, geraakte, doordat hij moest uitwijken voor een wagen, machine en paarden te water. Het ongeluk liep bij zonder goed af, daar men spoedig de strengen der paarden losgesneden had. De heer J. B. bracht het er zelf met den scrik af. De heer v. d. S. Jr. verwond de zich dusdanig aan een roesten spij ker, dat hij zich onder geneeskundige behandeling van dr. Bresier moest stel len. Deze constateerde bloedvergifti ging- Terwijl de heer J. v. d. S. Az. bezig was om zijn hooi op zijn wagen te laden, schrok het paard en liep voor uit, met het gevolg, dat J. v. d. S. kwam te vallen en zijn ribben ernstig bena deelde. Geneeskundige hulp bleek noo- dig te zijn. De eieren werden deze week Ver handeld tegen prijzen van 4 tot 4i/2 ct. per stuk. De varkensprijzen zijn iets stijgende en thans 17 tot 20 ct. p. pond. Door dus uw kleeding Gorinchem te koopen VEEN. De handel der aardappelen, wel ke eenige dagen reeds is begonnen, is niet druk. Er wordt thans voor den handel besteed ongeveer f5.00 perH.L. Ook de ziekte begint zich aanmerkelijk te vertoonen. De Schoolmeesters zijn zoo goed als opgeruimd. Voor eenige dagen werd in de oude school eene vergadering belegd met het doel het fanfarecorps „Wilhel- mina" alhier, dat sedert enkele jaren was ontbonden, weder op te richten. Ruim 20 personen waren aanwezig en en 10-tal oude leden was ook opgeko men. .WIJK. Uitgenoodigd door de Gist- en Spiritusfabriek te Delft, maakten enkele bakkers uit deze omgeving een reisje naar deze plaats. Ze waren vol lof over de vriendelijke ontvangst van de Directie. Veel hebben zij gezien en had den een heel aangenamen dag. .WASPIK. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 43 varkens, 5 runderen en 1 kalf. De collecte voor den Gewapen- den Dienst bracht alhier f8.66 op. ZUILICHEM. Woensdag waren de prijzen voor aardappelen aan de veiling alhier: Eigenheimers f4.50, Schoolmeesters t3.50 en blauwputten f5.10. Er is ge regeld groote aanvoer. Over de maand Juni zijn bij den Burgerlijken Stand geen enkele aangifte van geboorten, overlijden of huwelijken ingeschreven. In totaal zijn ter secretarie 24 aanvragen tot bekoming van een visch- akte ingediend voor het dienstjaar 1931 —'32. VEEN. Over Mei en Juni 1931. Geboren: Willem Johannes, z. v, G. v. Rijswijk en P. d. Dekker; Wii- helmina, d. v. A. van Wijle en den Dekker. O v e rl e d e n F. G. v. Wijnen, 94 jr., wed. van G. Kraaij. WASPIK. Over de maand Juni 1931. Geboren: Adriana P., d. v. Joh. Luijten en G. v. d. Velden; Antonie, z. v. Ant. Bakkeren en Adr. Verduijn; Ot to A. C. D., z. v. R. J. A, Zimmerman en P. A. M. Vloeimans; Pieternella, d. v. Ant. P. Schellekens en M. E. Harks; Hendrikus A., z. v. H. A. de Jong en C. C. de Ruijter. i Overleden: Heinrich Onckels 1 i. Johannes Verduijn 75 j., wedn. v. Adr. Vos. i i t ia ra

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6