voor liet Land van Heusden en Alteia,de Langstraat en de Biiitlirvurf LET OP Drogisterij Firma COOPS Dit nummer üestaat oil 2 manen Voor den Mteimaak I NTJTEICIA Brillen voor Veraf en Nabij 5. 5. Eankhnyzctt Co'; Batik jV.V. Agentschap van de Awsterdatnscbe Baak ff.V-, Amsterdam. Gasthuisstraat 507 Ziekenverplegingsartikelen. GORINCHEM. Verbandstoffen. HET WAPEN VAN BRABANT" |A. BAAlJENS^t Buitenland, A. Verschuur-Baertg Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5141. Vrijdag 17 Juli 1931. Drogerijen. Chemicaliën. T. BOONSTRA UND van ALTE^ Dit blad verschjjnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25,. en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nommers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur e& Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Telefoon 264. Uw eigen belang zegt U koopt in de De Vrijwillige Verkeers- Inspectie in Noordbrabant. een kleine boerenhofstede aan een zijweg van den weg Nuenen-Eind- hoven. De indringers overvielen de beide oudjes en hebben hen met een hard voorwerp bewusteloos geslagen. De twee oude menschen wisten evenwel nog om hulp te roepen, hetgeen 'ge hoord werd door den landbouwer Jansen, die op een nabijgelegen hof stede woont. Hij snelde dadelijk te hulp en toen hij binnenkwam gingen de beide onverlaten ervan door, ze sprongen op hun fiets en reden den weg op naar Eindhoven. Jansen greep onmiddellijk ook een fiets en ondanks het feit, dat een der beide mannen hem met een revolver bedreigde, achtervolgde hii hen een tijd lang. Daar evenwel de ketting1 telefNo. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden» Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie Toen een paar jaar geleden eene provinciale verkeersinspectie werd in gesteld, koesterden velen groote ver wachtingen daarvan. In de vergadering der Staten van Noordbrabant werden de noodige gelden met algemeene stem men toegestaan, omdat men ook in de Statenvergadering algemeen overtuigd was- van het groote nut, dat eene ver keersinspectie, vanwege de provincie ingesteld, zou kunnen afwerpen. En inderdaad heeft die inspectie tot nog toe uitnemend werk verricht en stellig zou zij nog veel meer kunnen praestee- fen, indien het aantal inspecteurs van één op drie werd gebracht. Reeds meer- malen zijn er stemmen in de Staten vergadering opgegaan om het aantal inspecteurs te verhoogen, maar Gede puteerde Staten schijnen het oogenblik nog niet gekomen te achten, om dit aan de .Staten voor te stellen, zulks niet het minst op grond van de hoo- gere kosten. Zeker, twee inspecteurs méér kosten geld, maar men vergete niet, dat de uitgaven daarvoor alleszins gewettigd zijn en dat de gestadige toename van het verkeer op den weg de taak van tien eenigen provincialen inspecteur der mate verzwaart, dat van eene behoorlijk geregelde controle geen sprake kan zijn. Voor den ijver, waarmede deeeni- ge verkeersinspecteur dezer provincie zijn werk verricht, hebben wij niets dan lof, ook al zouden wij het aantal door hem op te maken processen-ver baal hooger en het aantal door hem ge geven waarschuwingen liever lager zien. Niet dat wij voorstanders zijn van het opmaken van processen-verbaal voor allerlei nietigheden, o neen, dat verre, maar wat de verkeersovertredingen be treft moet men in de gegeven om standigheden strenger optreden, dan ten aanzien van andere aangele genheden, want zoo lang we nog maar één inspecteur hebben, die veel te wei nig eenzelfde route kan controleeren, worden maar al te veel overtredingen, waarop de politie dikwijls te weinig let en die toch voor een veilig weg verkeer van groot belang zijn, straffe loos begaan, daar men op goed geluk af gaat zondigen, denkende „de In specteur is hier pas geweest, de eerste dagen komt hij toch niet, zoodat ik veilig mijn gang kan gaan." En als de Inspecteur het dan nog bij waarschu wingen laat, dan is het hek zeker al te veel van den dam. Het tegenwoordig wegverkeer eischt stieng optreden van de politie en het wakend oog van den politieman moet vooral met het oog op het wegverkeer vele ongerechtigheden voorkomen, die allerlei ongelukken kunnen veroorzaken. Wat nu te denken in de gegeven omstandigheden van eene vrijwillige •Verkeersinspectie, zooals er eene in Noordbrabant bestaat? Onder zoodani ge Inspectie verstaan wij eene vereeni- ging van bezitters van motorrijtuigen, die hunne auto's kosteloos beschikbaar stellen om daarmede ten minste één maal per jaar in tegenwoordigheid van een Rijksveldwachter of marechaussée inspectieritten te maken over de open bare wegen ter controleering op de naleving van de verkeersvoorschriften door de weggebruikers. Eene vrijwillige Verkeersinspectie heeft onze volle sym pathie en wij beschouwen haar gaarne als eene kleine tegemoetkoming in het gemis van ten minste twee officieele provinciale Inspecteurs. Ongetwijfeld heeft zij in onze provincie uitstekend werk verricht, maar ook ten aanzien van haar moeten we zeggen „meerpro; GEOPEND s Grossierdery Firma O. J. M. MERKX BEUSDEN Putterstraat Z 62 Tel. 45 GEDISTILLEERD WIJNEN LIKEUREN LIMONADES TABAK SIGAREN SIGARETTEN KOFFIE en THEE. de reden, welke de dader gehad ïeeft. De heer Morra verklaarde niet te weten, waarom plotseling op hem geschoten is. cessen-verbaal en minder waarschuwin gen ware beter". In 1927 heeft zij 123 ritten gereden en in 1928 157, met respectievelijk 94 en 115 processen- verbaal en 146 en 166 waarschuwingen. In 1929 en 1930 heeft de vrijwillige verkeersinspectie geheel stil gelegen, om in 1931 weer aan het werk te gaan. En hier hebben wij nu het minder ge- wenschte element in liefhebberijvverk. 't Eene oogenblik is men vol vuur en 't andere past men „het laat maar waai- ensysteem" toe. Wanneer zulks niet het geval is en de vrijwillige Ver keersinspectie gaat geregeld rustig haar gang, zonder hollen of stilstaan, dan is zij buiten kijf een hoogst nuttig instituut, dat alle waardeering en steun van overheidswege verdient Mogen we nu zeggen, dat de vrij willige Verkeersinspectie te recht aan spraak kan maken op eene bijdrage uit de provinciale kas in de kosten harer werkzaamheden? Ons antwoord daarop luidt zonder voorbehoud bevestigend. Maar e,ene andere vraag is of eene kostenraming over 1931 van f400 enkel en alleen voor het secretariaat wel door den beugel kan en of de provincie in dat bedrag f250 voor hare rekening mag nemen. Zou men hen, die hun wagens gratis beschikbaar willen stel len, b.v. eene vergoeding willen geven voor verblijfkosten, dan ware daar alles voor te zeggen, maar dat nu weer zoo veel uitgegeven moet worden, enkel voor het secretariaat, is toch wel erg machtig. ;Wij begrijpen zeer goed, dat aan eene Vrijwillige Verkeersinspectie kos ten zijn verbonden en ook begrijpen wij best, dat die niet gedragen behoo- ren te worden door de leden, maar wij begrijpen niet, dat het Secretariaat al leen een bedrag van f400 vordert. Na dere toelichting van dit bedrag zou zeker gewenscht zijn, alvorens de Sta ten van ons Gewest het besluit nemen, om de provincie in de kosten van de Vrijwillige Verkeersinspectie f250 te la ten dragen. We kunnen gerust zeggen, dat de administratiekosten in het alge meen veel te hoog worden opgevoerd. Zoo hebben we b.v. ook voor ons lig gen eene begrooting van de vereen, het Texelsch schapenstamboek voor Noordbrabant", die een totaalcijfer van f311.50 aangeeft, waaronder niet minder dat f 175.00 voor administratiekosten. En deze laatste vereeniging vraagt ook f 100.00 subsidie uit de provinciale fond sen. We zouden zoo nog meerdere voor beelden kunnen noemen, maar we wil len het hierbij laten. Maar hoe ook, het is zeker hoog noodig, dat de ver- eenigingen in het algemeen zich duchtig gaan beperken met betrekking tot de uitgaven, die hare administraties' vor deren. Binnenland. ROOFOVERVAL OP KLAAR LICHTEN DAG- Dinsdagavond is het dorp Nuenen, waar op het oogenblik kermis wordt gevierd, in opschudding gébracht door een brutalen overval. Omstreeks half zeven drongen 2 jonge mannen in de woning van den ruim 8o-jarigen landbouwer J. v. Ba- kel, die met zijn eveneens ruim 8o- jarige echtgenoote alleen woont in vain zijn rijwiel brak, moest hij zijn poging' om de beide mannen in te halen opgeven. Onmiddelijk heeft hir daarna de politie en de maréchaussee van den overval in kennis gesteld. Ook de dokter van het dorp, de heer W. L- J. Anderegg, werd gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse. Hit behan delde de beide oudjes', die vrij ern stig aan het hoofd' waren verwond. Direct levensgevaar bestaat even wel niet. Van Bakel en zijn vrouw zijn voorloopig verbonden en onder bewaking in het huisje gebleven. Ze zullen naar het ziekenhuis te Eind hoven woxden overgebracht. Doordat de indringers géstoord werden, is er waarschijnlijk niets ge stolen. De geldkist werd tenminste onaangeroerd' gevonden. I>e vermoedelijke daders zijn bii de maréchaussee bekend. Het zijn de 23-jarige E. v. D. en de 20-jarige L:. P. K. In den loop van den avond heeft de maréchaussee, geholpen door de politie, alle pogingen in bet werk gesteld, om de beide jongemannen op te isporen. Laat is een der vermoedelijke da ders, L'. v. D., te Eindhoven gear resteerd. MOORD OPGEHELDERD. In het Grünewald te Berlijn is een 17- arige kantoorjuffrouw vermoord gevon den. Zij was gewurgd. Haar stiefvader, met wien zij een wandeling had gedaan, was sedert verdwenen doch is Maandag door de politie aangehouden en heeft tijdens een langdurig verhoor bekend, dat hij de misdaad heeft gepleegd. 0 0 *4 Witte Bessenwijn 55per 3^ Roode Bessenwijn 55 heele Mei wijn 60)flesch^ Vanillestokjes, Vanillesuiker li Pijpkaneel, Candijgruis. Botermarkt 88 HEUSDEN. MOORDAANSLAG EN ZELF MOORD. De notaris H. L. Morra, Jan vgn Nassaustraat te Den Haag, zat Dins dagochtend in conferentie met een zekeren V. uit de Ten Hovestraat Plotseling hoorde men een paar scho ten lossen en direct daarop vluchtte de notaris, die in het linkeroor ge troffen was, hevig bloedend uit zijn kamer en viel in de gang neer. In middels werd een derde schot in de kamer -gehoord. Het bleek dat V zichzelf doodgeschoten bad. Hij was in het hart getroffen. De toestand van notaris Morra is minder ernstig dan het zich aanvanke lijk liet aanzien. Hij is thans buiten gevaar. De dader stond sinds Maan dag j.l. in zakenrelatie met den no taris, met wien hij meermalen con ferenties had. Spoedig na het gebeurde stelde de politie een onderzoek in. Ook' het parket was op de plaats van het misdrijf aanwezig. In den loop van den ochtend is notaris Morra een kort verhoor afgenomen. Dit heeft geen licht gebracht in de vraag naar AMERIKAANSCH LUCHTSCHIP VERNIELD. Het kleine Amerikaansche luchtschip „Mayflower" is Zondagavond bij Kansas City door een ontploffing geheel vernield. De leden der bemanning en een passagier "iepen verwondingen op. In de DROGISTERIJ vanJ Botermarkt 72 - HEUSDEN J is gevestigd een depót van «p J Koffieroom - Slagroom J J Eiwitmelk - Karnemelk J DE CRISISTOESTAND IN DUITSCHLAND. Het bestuur der Bank voor In ternationale Betalingen te Bazel heeft een communiqué verspreid van den volgenden inhoud De raad van beheer heeft kennis genomen van de uiteenzetting door dr. Luther gegeven van den econo- mischen en den financieelen toestand in Duitschland, die, ondanks de door de onttrekking van in Duitschland op korten termijn uitgezette gelden gewekte crisis bevredigend is. De bank verklaart in verband met de omstandigheid, dat de Duitsche regeering zich tot eenige regeerin gen heeft gewend met het oog op steun van de desbetreffende geld markten, overtuigd te zijn van de noodzaak van een dergelijken steun. De raad is onder de tegenwoordige omstandigheden bereid aan deze hulp deel te nemen en ze met alle den centrale banken ter beschikking- staande middelen te steunen. Intusschen heeft de raad den pre sident gemachtigd, met de andere, betrokken instellingen, de deelne ming aan het onlangs aan de Rijks bank verstrekte crediet te verlengen» Uitgifte van noodgeld. Dinsdagmorgen vonden in heb Duitsche rijksministerie van Firfan- ciën besprekingen plaats tusschende Rijksbank en het ministerie van Fi nanciën over de uitgifte van nood geld, teneinde aan de overstelpende vraag, welke na de heropening de© loketten van de banken te verwacht ten is, te kunnen voldoen. De mees te aandacht werd gewijd aan het plan tot uitgifte van Rentebankbil- jetten, waarvan momenteel nogeerö. bedrag van R. M. 400 inillioen 1b» omloop was. Naar de B. B* C. ech ter verneemt, heeft de Rijksbank bo vendien nog een reserve aan Re»- tenbankbiljetten van ongeveer R.ML 1 milliard, welke thans in omloop zouden kunnen worden gebracht, ten einde de situatie voor de banken» te helpen verlichten. Natuurlijk zulltesi ook dan nog niet alle opgevraagde? bedragen geheel kunnen worden uit betaald. Niettemin zal de voorgestelde maatregel de situatie kunnen hélpébT' verlichten. l';' De Hongaarsche banken ge sloten. C-j De financieele crisis in Duitsch land heeft aanleiding gegeven voor: de Hongaarsche regeering voorzorgs maatregelen te nemen om eventu-- eele gevolgen van de in Duitsch land bestaande moeilijkheden voort het economische leven in Hongarije te verhinderen of althans tegen te gaan- Om deze reden heeft de re- geeringi besloten een verordening! af te kondigen, volgens welke alle fi nancieele instellingen en firma's, die zich uit hoofde van hun bedrijf be zig houden met de afwikkeling varfr hun credietzaken, hun kassen op 14,, 15 en 16 Juli gesloten moeten hou den. Zwitsersche beurzen gedeel telijk gesloten. Uit Genève wordt dato 13 Juh gemeld dat alle termijntransacties terf beurze verboden zijn evenals de no teering van Duitsehe fondsen en vaut de Rijksmark. Voor Bazel en Zürick geldt hetzelfde. Luther vervangen door 3chacht Uit Berlijn wordt aan het „Hdbl.'* gemeld: t Tamelijk bepaalde geruchten zijn alvorens Uw bril te hebben nagezieh. Want U kunt pas ten volle genieten als U goed kunt zien. izzzz uit één stuk glas geslepen, in voorraad bij GEDIPLOMEERD OPTICIËN. Gaat niet met vacantie M. NORT"? Gorinchem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1