DUIZENDEN Buitengewoon Lage Prijzen Heeren- en Kinderkleeding WIE NE KOOPT SPAART GELD -w ser ZIET ONZE ETALAGES. Colbert Costumes en Regenjassen GEBRs. BISCHOFF, GORINCHEM. profiteeren reeds van de die wij thans gedurende den UITVERKOOP voor onze berekenen. Ook in Heeren Mode-Artikelen, Hoeden, Petten, Over hemden, Zelfbinders, en Sokken, hebben wij Reuzenkoopjes. Het is in Uw eigen belang om thans bij ons Uw inkoopen te doen. Deze week worden o.a. een groote partij voor fantastisch LAGE PRIJZEN aangeboden. Binnenland, Vergadering van den raad der ge meente WIJK c.a. op. Woensdag 15 Juli n.m. zes uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretaris (wnd.)WelEd. Heer W. Bouman. Afwezig de heer G. P. L. Bou man, als de Voorzitter de vergadering opent. De Secretaris leest het for muliergebed, daarna de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukkenRekening der Gezondheidscommissie te Heusden over 1930. De rekening, die sloot met een batig saldo van f221.925, geeft als bijdrage van de gemeente Wijk aan een bedrag van f 122.80 Wordt aangenomen voor kennisge ving. Verzoek van M. Duijster te Aal burg om een stukje grond aan den Molendijk naast de garage van Vos in erfpacht te mogen ontvangen voor het bouwen van een woning. B. en W. stellen voor een stukje grond af te staan ter lengte van 35 meter tegen een jaarlijkschen ca non van f 5. De Voorzitter deelt mede, dat er nog voor 2 woningen grond dispo nibel blijft. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. (De heer Bouman komt ter ver gadering). Verzoek van de Voetbalver. „Wil- helmina", om evenals tot heden, voor het volgende jaar weder de beschik king te mogen hebben over het per ceel op, de Ebbe voor sportterrein. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan onder dezelfde voorwaar den als tot heden. Zonder discussie wordt ook dit voorstel met algemee ne stemmen aangenomen. Nog is ingekomen een verzoek van 'Jacob Vos om het stukje tuingrond achter zijn woning, gelegen in de Jdijkkuilen van de gemeente te hu ren. Wethouder Roza licht dit verzoek toe en zegt dat het betreft het stuk je grond dat genoemde Vos tot heden huurde van v. d. Maaden. In de vorige vergadering was een zelfde verzoek ingekomen van zijn broer, eveneens over een dergelijk perceeltje, welk verzoek toen is in gewilligd. Het was zijn bedoeling ge weest, dat het toen ingediende ver zoek ook voor hem zou gelden. Spr. meent, dat er tegen inwilliging geen bezwaar bestaat. B. en W. stellen dan ook voor het verzoek in te willigen en de huur te bepalen op f 1.per jaar. De raad gaat met dit voorstel accoord. Benoeming leden commissie van aanslag rijksinkomstenbelasting. Aftredend zijn de heeren N. v. d. Maaden, W. Mouthaan, W. v. Wijk en K. v. d. Velden, die allen wor den herbenoemd. Vaststelling pensioen grondslagen voor den waarnemend secretaris en .waarnemend ontvanger. De Voorzitter zegt, dat van den pensioenraad schrijven is ingekomen dat beide functionarissen, langer dan 2 jaren met de waarneming zijn be last geweest en daarom voor hen de pensioen grondslag behoort te worden vastgesteld. Met algemeene stemmen wordt dit voor den waarnemend secretaris vast gesteld op, f2000.voor den wnd. gem.-ontvanger op f 900. Vaststelling recognitie voor in ge- bruikgave van een stukje gemeente grond aan de gezusters Bouman. De Voorzitter licht dit voorstel toe en deelt mede, dat adressanten aan hun woning een slaapgelegenheid wil len bouwen en daarvoor een stukje grond, eigendom van de gemeente vragen. B. en W. stellen voor het stukje grond af te staan voor f 1per jaar. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De vergadering wordt hierop ge schorst voor de verpachting van ee- nige perceelen bouwland. De „Dijkkuilen" brachten op f 188.in 1926 f329. Een paar perceelen op d'Ulven f75.in 1926 f141. „De Eng" f421.in '26 f 600. Het gepachte wordt den pachters gegund. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw inkomende leden. Alle gekozenen, n.l. dhr. P. Sodder- land, B. v. Wijk, G. P. L. Bouman, K. v. d. Velden, B. Roza, M. Mans en K. v. d. Mooren, hebben hunne be noemingen aangenomen en met al gemeene stemmen worden de ge loofsbrieven goedgekeurd en aldus tot toelating besloten. Thans komen in behandeling de in de vorige vergadering aangehouden adressen voor pachtvermindering. Wethouder Roza merkt op, dat de perceelen, waarover in het verzoek schrift sprake is, weinig minder heb ben opgebracht. De vorige 5 jaren werd gemiddeld f 19.betaald. Nu bracht een perceel f 12.een f 14. en twee f15.op. De heer v. Helden meent, dat het wel waar kan zijn, dat voor de aan vragers niet veel reden aanwezig is, om verlaging te geven, doch spr. acht, met het oog op den algemee- nen toestand 't alleszins gewettigd en billijk pachtverlaging te verleenen. De Voorzitter zegt dat B. en W. niet met een voorstel in dien zin wenschen te komen, een dergelijk voorstel zal dus van de raadsleden moeten uitgaan. De heer v. Helden zegt dat het lid van Loon in de vorige vergade ring heeft voorgesteld een verlaging van 25 0/0 toe te staan; dit acht hij evenwel niet noodig, een verlaging van 20 0/0 acht spr. voldoende. Hij zou daarom willen voorstellen voor dit jaar een verlaging van 20 0/0 te ver leenen, niet voor hen alleen, die er om vragen, doch voor alle pachters van bouwland. De heer Roza wil den raad nog maals wijzen op de gevolgen, die aanneming voor de gemeente kan hebben, liep de huur nog over een reeks van jaren, dan was er mis schien over te praten, doch nu ze dit jaar afloopt, acht hij het toe staan van verlaging niet gewettigd. De heer v. Helden durft de con sequentie van zijn voorstel gerust te dragen, hij kan de bezwaren niet zien, er zijn hier wel gekker dingen gedaan. De heer v. d. Velden wijst er op, dat de veerman ook vermindering heeft gevraagd. Het veer is ook een stuk achteruit gegaan, gaat men hier verlaging geven, dan zal men het den veerman niet kunnen weigeren. De heer v. Helden vindt het dwaas, dat men hier den laatsten cent wil hebben en te Aalburg de gelegenheid voor een veer weggeeft voor f25. De heer v. d. Velden zegt, dat het daar geen veer is, er is een aanleg plaats. Dhr. v. Helden komt met zijn eigen voorstel in conflict, zoo even heeft hij een pacht van f 10.per hont hoog genoemd en voor dit per ceeltje grond in Aalburg wordt f25.betaald. De heer Roza vindt het bevreem dend, dat hier maanden het verzoek van v. Wijk heeft gelegen en er nooit iemand is komen opdagen, die heeft te kennen gegeven, dat hij het stuk je grond ook wel wilde hebben. Zoo dra het hier in den raad aan den aanvrager is gegeven, is men ge komen met de bewering, dat er meer liefhebbers waren. Daarbij de ge meente mag het veer niet verpach ten. Spr. waarschuwt er voor, dat door in deze richting te blijven wer ken, men gevaar loopt, deheelezaak te verliezen. De heer v. Helden blijft er bij, dat de gemeente wel het recht heeft het perceel als veer te verpachten. De heer v. d. Pol zegt zich met weth. Roza te kunnen vereenigen; hij is tegen het toestaan van verla ging, vooral ook omdat de Voorzit ter bij de verpachting steeds heeft gezegd, denk er om, geef niet te veel, want je behoeft niet om ver laging te vragen. De heer Roza vraagt waarommen verpacht, dit is alleen om van de risico af te zijn. Spr. neemt graag aan, dat de pacht werkelijk aan den hoogen kant is geweest en het is het goed recht van de pachters, om verlaging te vragen, doch die heb ben ook goede jaren gekend, zijn toen toch ook niet gekomen om een hoogere pacht te betalen. De Voorzitter brengt het voorstel van den heer v. Helden om een ver laging van 20 0/0 toe te staan in stemming. De heeren v. Loon, Bou man en v. Helden stemmen voor, de heeren Roza v. d. Pol en v. d. Velden tegen, terwijl de heer Mans buiten stemming bleef, zoodat de stemmen staken en het voorstel dus is verworpen. De heer Bouman zegt, dat hij gaarne gezien had, dat het voorstel was aangenomen, hij als landbou wer weet heel goed, dat de land bouwers niet verdienen en veel werk moeten verrichten, daarbij gaat het slechts over een jaar. De heer Roza merkt op, dat dit laatste voor hem juist een groote reden is, om tegen verlaging te zijn. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. MOORD. De correspondent van de „Msb." te Apeldoorn meldt Dinsdagmorgen kwam ons ter 00- re, dat in de Trompstraat te Apel doorn een 18-jarig meisje vermoord was door iemand uit de gemeente Epe. Nadere inlichtingen konden toen niet verstrekt worden. Het is komen vast te staan, dpjt de 18-jarige mej. W. dien avond met een zekeren v. P. uit Ernst tegen 9 uur des avonds de woning aan de Trompstraat is bin nen getreden. Toen te half tien haar zuster thuis kwam, ontmoette die in de gang v. P., die tot haar zei: ,;ga maar gauw naar boven, je zuster is bewusteloos". Op de slaapkamer vond zij haar zuster dood tegen het ledi kant in zittende houding. Eerst dacht zij aan wurging*, doch dit bleek niet het geval te zijn. Toen zit de politie wilde opbellen voegde v. P. haar toe „als je dat durft doen, maak ik je kapot", v. P. maakte van de gele genheid, dat de ouders thuis kwa men, gebruik en nam de vlucht. Dr. N. S. Hermanides kon slechts den dood constateeren. Dr. Hermanides verrichtte Maandagmorgen de lijk schouw en oordeelde het noodig de Justitie in kennis te stellen met het misdrijf. Het parket uit Zutphen hield Maandagavond de (gerechtelijke schouwing. De vermoedelijke dader is door de politie aangehouden. P. moet reeds geruimen tijd omganjg met de verslagene hebben gehad, waar de familie zich steeds tegen verzette. Het „Hbd." meldt, dat de aange houdene heeft bekend. AUTO OP EEN°GROEP PERSO NEN INGEREDEN. Te Sassenheim reed een auto op een groep menschen in, waardoor het 9-jarig zoontje van den heer D- werd overreden. Het jongetje werd dood opgenomen terwijl nog andere personen min of meer ernstig wer den gewond. De auto reed met zoo'n vaart tegen een huis, dat de muur werd ontzet. De chauffeur ham de vlucht, doch werd later evenals de andere inzittenden, die min of meer onder den invloed van sterken drank verkeerden, gearresteerd. IN EEN KUIP KOKENDE SPOE LING. Men meldt uit Leende Toen een vrachtauto van de pa pierfabriek uit Bergeijk!, zooals ge woonlijk, de spoeling bii de afne mers bezorgde en zulks ook in een kuip bij den landbouwer A- G. had afgetapt, geraakte op hetzelfde mo ment een vierjarig zoontje van ge noemden landbouwer bij het spelen in de kuip met de kokende massa. Direct ingeroepen geneeskundige hulp deed den armen kleine, die met dergelijke brandwonden was over dekt, naar het gasthuis te Eindhoven vervoerd, waar het is overleden. o EEN GEVAARLIJKE SCHUIL PLAATS. Woensdagmiddag waren eenige jongens op een terrein aan de Coen- haven te Amsterdam aan het voet ballen. Tijdens een hevige onweers bui, die om 5 uur over Amsterdam trok, schuilden de jongens onder ee nige spoorwegwagens, die op het ter rein stonden. Zij hadden blijkbaar niet bemerkt, dat een locomotief met wagens op het terrein bezig was met rangeeren. Opeens werden de wagens, waaronder ze een schuilplaats had den gevonden, aangekoppeld. De jon gens, die dit op het laatste knoment bemerkten, konden er op één na on der uitkomen. De eene kwam te val len, met het gevolg', dat zijn rech tervoet werd afgereden. Hij is naar het Tesselschade Ziekenhuis ver voerd. o MOTOR OP EEN KAR GEREDEN. Op den rijksweg bij Geffen is een motorrijwiel, bestuurd door den heer v. d. W. uit de Ryusdaelstraat te Tilburg!,) met op de duo mej. C. M. (uit de St. Jozefstraat aldaar, waarschijnlijk van achter op een kar gereden. De 21-jarige mej. C. (M- was op slag dood. Van de W. moest zeer zwaar gewond naar het zieken huis te 's-Hertogenbosch worden overgebracht. o ONTPLOFFING OP EEN SCHIP. Op de werf van de Gebroeders Barkmeijer te Hoogkerk' heeft aan boord van de motorboot „Groningen VII" van de Lemmer Stoombootmaat schappij te Groningen een ontplof fing plaats gehad. De boot lag op de werf voor een reparatie aan het achterschip. In de machinekamer was men bezig met benzine olievlekken te verwijderen. Eén der werklieden schijnt de groote onvoorzichtigheid te hebben gehad, terwijl men hiermee bezig was, een lucifer aan te steken. Een ontploffing volgde en een brand brak uit. De motordrijver W. en de werk lieden V. en W. kregen vrij ernstige brandwonden aan gelaat en handen. De gewonden zijn naar het Acade misch ziekenhuis te Groningen ver voerd. Him toestand is bevredigend. Er bestaat geen levensgevaar. Om den brand aan boord te kun nen blusschen is de „Groningen VII" direct te water gelaten. Doordat er een gat in het achterschip was, in verband met de reparatie, kon het water in de machinekamer komen. Bovendien werd een brandspuit ge bruikt. Het vuur was zoodoende spoe dig gebluscht. ERNSTIG ONGEVAL DOOR ON VOORZICHTIGHEID. Een heer, die later bleek te zijn de Amerikaan G. W. Z., wiens ou ders in Chicago wonen, wilde aan de Koninginnegracht te Den Haag bij de hoogte tegenover den Sparre- weg op een in volle vaart rijdende tram van lijn 9 springen. 'Eerst pro beerde hij tevergeefs op den mo torwagen te springen. Daarna trachtte hij op den eersten aanhangwagen 'te komen, doch struikelde, tengevolge waarvan hij door den tweeden aan hangwagen werd gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat zijn linkerbeen werd verbrijzeld. MEEUWEN. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. de Raad, thans Commies ter secretarie te Weesp, behaalde op 10 Juli j.l. het diploma administratie en controle der gemeente-financiën. NEÜEIIHEMEUT. Dinsdag j.l. maakte de Jongé- lingsvereen. alhier, een reisje naar Amsterdam per autobus van den heer K. Struik. Een bezoek werd aller eerst gebracht aan Artis, waar men langen tijd vertoefde. Daarnja; werd gereden naar het vliegveld „Schip hol", dat een heel eind buiten Am sterdam ligt, zoodat onze bus weer goede diensten bewees. Bij aankomst op het vliegveld werden juist een zestal verkeersvliegtuigen in orde ge bracht, die achtereenvolgens met kor te tusschenpoozen zich statig in het luchtruim verhieven en met passag. en vracht hun verren tocht aanvingen.. Eveneens keerden weer andere vlieg tuigen terug en zagen we passagiers uitstappen, die hun reis hadden vol bracht, terwijl ook nog eenige mili taire vliegtuigen opstegen en daalden. Voor degenen, die zoo iets mog klim mer hadden gezien, was het een schitterend gezicht en hoogst vol daan keerden men dan ook van het vliegveld naar Amsterdam terug, en werd aldaar de Nieuwe kerk nog 'be zichtigd. Nog werd een kleine tocht door Amsterdam gemaakt, o.a. langs het IJ en werd het tijd den terugtocht te aanvaarden. Men keerde hoogst voldaan in ons dorp terug. Donderdag j.l. maakten de leerlingen der Openbare school al hier onder leiding van de WelEd. heer W. Knoop en twee dames een reisje naar Nijmegen, eveneens per autobus van den heer Struik, die zich bij zulke reizen altijd met lof van zijn opdracht weet te kwijten. Zin gende werd ons dorp verlaten en ging het naar Nijmegen, en werd een bezoek gebracht aan Berg en Dal, Duivelsberg, Kroningsburgérpark, Valkhof, en natuurlijk ook aan een speeltuin en ook nog door de stad gereden. Door de kinderen werd vol op genoten en hoogst voldaan keerde men 's avonds dan ook huiswaarts, zoodat deze dag nog lang! bij de jeugd in herinnering zal blijven. „IN OE PARADIJSVOGEL"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4