voor het Laod van Heusden en AltenajeLangstraat sn de BommelBrwaard Gaat niet met vacantia M. NORT Gorinchem Brillen voor veraf en nabij Bijverdienste. Luchtbrood, Glutenbrood, Papbollen. A. Verschuur-Baert. UND van ALTEK^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. yo. 5143 Vrijdag 24 Juli 1931. Dit immer nesiaai ail 2 maten ,HET WAPEN VAN BRABANT" 5. p. raakbnyzcn 4 (o's Bank KV. Agentschap van dc Awsterdawsche Bank jf.V-, Amsterdam. voor den vrucMiiaal Sa. BAAlJENs! N U T R I C I A. Buitenland. Plaatselijk Nieuws Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nonamers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oor en Vrijdagmorgen 9 nar ingewacht. alvorens Uw bril te hebben nagezien. Want U kunt pas ten volle genieten als U goed kunt zien. één stuk glas geslepen, u i t in voorraad bij GEDIPLOMEERD 0PTIC1ËN. fsfe Een nieuwe bepaling in de Werkendamsche Politieverordening Als telen natuurlijk gevolg van den tegenwoordig door den Staat gevolg den weg, om heel veel op allerlei ge bied in wettelijke regelen vast te leg gen, mag worden beschouwd de lust van den provincialen en in nog veel grootere mate van den gemeentelijken wetgever, om wat hunne wetgevende bevoegdheid aangaat de uiterst mo- reele grens te overschrijden. Meerdere gemeentebesturen regelen ten huidigen dage heel wat, dat gerust overbodig ja belachelijk mag heeten. Zij maken zich schuldig aan eene „keuromanië", een zucht tot „massregeln", die felle bestrijding verdient. Immers toch is het een waarheid, dat meer „massregeln" dan bepaald noodzakelijk is, het aantal strafbare feiten doet toenemen. Men kan geen vinger in de asch steken of men is er „bij" en dit nu werkt in niet geringe mate demoraliseerend op het menschdom. In overtreden van ge- bods- en verbodsbepalingen wordt niet veel kwaad meer gezien, om de een voudige reden, dat het zoo langzamer hand tot de onmogelijkheden gaat be- hooren óm steeds den strafrechter te kunnen ontloopen. Men vindt het niet meer dan natuurlijk, dat men ook eens met den strafrechter in aanraking komt en het wordt in sommige gemeenten als een doodgewoon verschijnsel aan gemerkt, wanneer men voor den Kan tonrechter moet verschijnen. Het schaamtegevoel Van den mensch ver dwijnt, om plaats te maken voor een zekere minachting voor alles, wat ver ordening heet. Èn hiervan is de ge meentelijke wetgever want op de zen hebben we in het bijzonder het oog zelf de schuld. Nu kan men ons tegenwerpen dat toch de Kroon ingevolge de Gemeen tewet het recht heeft om verordenin gen, die in strijd zijn met het alge mene belang of die regelingen behel zen, welke het gemeente-huishouden niet raken, te vernietigen. Volkomen juist. Maar de praktijk heeft wel ge leerd, dat men er slechts zeer schoor voetend toe overgaat, om verordenin gen uit de wereld te helpen op grond dat zij strijdig zouden zijn met het algemeen belang. Immers „algemeen belang" is een zeer subjectief begrip en daarom is het ook wel eenigszins begrijpelijk, dat de Kroon dit wapen met groote voorzichtigheid hanteert. In verband met de tallooze wette lijke regelingen, welke door de ver schillende wetgevende organen in het leven worden geroepen, zeide de Duitsche geleerde Feerbach eens het volgende: „om de geheele mensche- lijke vrijheid in boeien te slaan en van den burger een levende Chineesche pop te maken, die geen nog zoo, on- schuldigen stap kan doen zonder in straf te vervallen." En die woorden onderschrijven wij gaarne. Ook in onze omgeving zijn meerdere gemeenten, wier Raden een genot schij nen te vinden in politieverordeningen van fermen omvang. Zoo behandelden wij eenige jaren geleden in ons blad de politieverordening der gemeente Werkendam en zagen toen, dat de Raad dier gemeente al bijzonder sterk was in het bedenken van geboden en ver boden. Al die Werkendamsche verbo den en geboden zijn kort geleden weer met een verbod vermeerderd, dat stel lig den indruk vestigt, dat de keuro- manistische ziekte, waaraan de Wer 6 DOODEN EN 150 GEWONDEN. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten werd door den wervelstorm boven Lublin (Polen) en omgeving een schade aangericht, die geschat wordt op 3 mil- lioen zloty. 6 Personen werden gedood, ruim 150 personen werden gekwetst. Tal rijke boerenhofsteden werden volkomen verwoest. Eenige duizenden menschen zijn dakloos. AUTOBUS ONGELUK. In een scherpen bocht van den straat weg bij Wette raakte de chauffeur van een autobus zijn stuur kwijt. De wagen stortte in een greppel en 13 personen wer den zwaar, 4 levensgevaarlijk gewond. o— JV GEOPEND: Grossierdery Firma C. J. M. MERKX HEUSDEN Putterstraat Z 62 Tel. 45 GEDISTILLEERD WIJNEN LIKEUREN LIMONADES TABAK SIGAREN SIGARETTEN KOFFIE en THEE. verbod van den volgenden inhoud: „Het is verboden na zonsondergang en gedurende de maanden April tot en met September na 's avonds zes uur eetwaren en fruit te venten op of langs den openbaren weg of van karren en stellages, staande op of langs den open baren weg, te verkoopen." We hoorden wel eenige motieven noemen, welke den Werkendamschem raad deden besluiten een avond-vent- verbod van eetwaren en fruit in het leven te roepen, maar we willen die hier niet memoreeren, omdat ze naar onze meening al te onzinnig zijn. Maar hoe dit ook zijn moge, vast staat, dat een zoodanig verbod het levenslicht heeft aanschouwd, hetwelk in niet ge ringe mate en geheel noodeloos een vrijheidsbeperking voor de ingezetenen beteekent. Brood, vleesch, fruit en an dere eetwaren mogen ook door Wer kendamsche leveranciers niet meer in de avonduren worden verkocht aan de huizen. En nu zijn eenige dagen geleden zelfs processen-verbaal opgemaakt tegen een AUTO IN DE LOIRE GESTORT. Een auto, waarin behalve de eigenaar met zijn vrouw, ook zijn dochter en een vriend gezeten waren, slipte bij het pas- seeren van een brug over de Loire zoo danig, dat de auto door de brugleuning heen reed en naar beneden stortte, zoodat de wagen terecht kwam op een 12 Meter lager gelegen zandbank. Alle vier inzit tenden waren op slag dood. o1 DRIEVOUDIGE MOORD. Eerst thans wordt bekend, dat Zondag morgen de caféhouder Schieder en zijn vrouw in hun woning te Weiden (Palts) vermoord zijn gevonden. De schedel der vrouw vertoonde verwondingen, die door bijlslagen waren toegebracht. De man was door vier bijlslagen op het hoofd ge dood. Zijn lijk lag voor het bed. Het driejarig kind werd ernstig gewond aangetroffen en is naar het Ziekenhuis te Neustadt overgebracht, waar het Maandag aan de bekomen verwondingen telbf. ko. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden» Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binsen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. OÊf Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTKA een half uur onder het gehuil der vech tenden en gewonden. De burgemeester van het dorp was genoodzaakt hulp te doen ontbieden uit Tongeren. Toen de marechaussee van Tongeren ter plaatse verscheen, was het gevecht nog in vollen gang. In het geheel werden veertig muzikanten zwaar gewond. Vijf van hen zijn zoo schrikbarend toegetakeld, dat hun toestand zorgwekkend wordt geacht. Zonder veel moeite kan ieder veel geld verdienen, die met aandacht de advertentie leest van de Firma BISCHOFF, voorkomende in dit blad op pagina 4. BEZOEKT geregeld onze Etalages wij houden U op de hoogte der Mode. BAHLMANN GORINCHEM. paar personen, die 's avonds na 6 uur j js overleden, melk bij hun klanten aan huis brach- j)e broer van Schieder is gearresteerd ten Dit laatste is natuurhjk absoluut vermoedelijke dader. De man is fout, omdat de verordening alleen J 0 naar de gevangenis overgebracht. Hij .iü heeft nog geen bekentenis afgelegd /1\ Witte Bessenwijn 55) per Roode Bessenwijn 55 heele Meiwijn 60)flesch Vanillestokjes, Vanillesuiker Pijpkaneel, Candijgruis. Botermarkt 88 HEUSDEN. ERNSTIG ONGEVAL BIJ DE ITALIA AN- SCHE ARTILLERIE. Een ernstig ongeval heeft zich voorge daan bij het te Palermo liggende regi ment zware artillerie, dat op weg was naar een kampement. De leider van het eerste geschuttrans- port ontdekte, toen hij uit een bocht van den weg kwam, midden op den weg een boerenwagen, waarin een boer zat te slapen. Aangezien door het hellen van den weg tijdig remmen niet meer mogelijk was, reed de leider naar links, waardoor het zware geschut tegen een een diepen afgrond. Het zware geschut spreekt van „eetwaren en fruit" en melk stortte naar beneden en drie bedienings- uit den aard der zaak moeilijk onder manschappen werden gedood en drie het begrip „eetwaren" kan worden ge- anderen ernstig gewond. rangschikt, maar dit feit illustreert toch tot welke excessen een avond-ventver- bod aanleiding kan geven. Mocht het ventverbod zijn ontstaan te danken hebben aan vrees voor con currentie van kooplieden van buiten de o MUZIEKCORPSEN SLAAGS GERAAKT. Veertig zwaar gewonden. Te Nederheim in de Belgische provincie Limburg, hebben twee muziekcorpsen het gemeente, dan is de genomen maat- reeds geruimen tijd met elkaar aan den regel al heel verkeerd, daar dan de stok. Dinsdag-middag namen beide korpsen noodige mededinging voor de leve- deel aan een concert te Ueurde-le-Tixhe, ranciers, die in de gemeente wonen vyf kilometer van Tongeren, aldus het ontbreekt en dit zeker niet ten goede komt aan de qualiteit der artikelen en aan den prijs. Werkelijk, het wordt te Werkendam toch al te mal en we hopen dan ook wer<ï een lid van het eene corps door van harte, dat er iemand zal worden iemand van het andere corps naar beneden Volk". Tijdens de pauze van het concert, ge geven door een der corpsen uit Nederheim, gevonden, die tot de Koningin hetver- zoekiricht, om de bovenaangehaalde be paling te willen vernietigen als zijnde in strijd met het algemeen belang. Gaat de Raad van Werkendam steeds maar vrij zijn gang, dan kan het zeker niet verwonderen, wanneer we nog eens de Werkendamsche politieverorde- m kendamsche Raad leed, nog lang niet ning het verbod zien opgenomen, om is genezen. Het betreft hier een vent- met het linkerbeen in bed te stappen. was volkomen machteloos. De strijd duurde geroepen. De aangeroepen muzikant begaf zich naar beneden, waar de twee weldra slaags raakten. De overige corpsgenooten schaarden zich achter de vechtenden en in een ommezien van tijd was een ver woede vechtpartij aan den gang. Als wapens werden gebruikt muziekinstru menten, stoelen en lessenaars. De politie HEUSDEN. Wielrijders, zonder dat het ons iets kost kunnen wij een nuttige ver- eeniging steunen door onze oude rijwiel plaatjes n.l. niet weg te werpen, doch ze af te staan aan de vereeniging voor Tu ber culose- bestrij ding. Men kan zijn plaatje voor dit doel afgeven bij den heer Jac. van Hoften, rijwielhandelaar alhier, die voor verdere doorzending zorgt. De heer L. C. Verschuur, slaagde voor het Federatie-diploma in Duitschekinderen reeds nu weder over een voi» alhier, onder leiding der dames Krarneti en Benjaminse en de heeren Hus en Maasen, een pleizierreisje met als hoofd doel: Nijmegen. Al liet het weer zich des morgens ietwat droefgeestigi aanzien, weldra klaarde het wat op en is tenslotte in goed weder veranderd. De reis geschiedde per autobussen der Holl. Buurtspoorwegen en had zoo wel heen als terug een goed verloops, Een woord van dank aan H.H. chauf feurs en directie is zeker niet mis plaatst. Alle kinderen waren vol lof over het geen zij dien dag gezien en genoten hadden, zoodat dezen dag hun nog lang in het geheugen zal blijven. Des avonds c.a. 9.30 arriveerde de busssen; de ouders en verwanten stQn- den in groote getale de komst van. Wxt kinderen, resp. familieleden af tewacifr» ten, te meer daar er in deis loop vara den dag iemand de onhebbelijkheid had bedacht rond te strooien, dat een den bussen tegen een boom gereden zou hebben, hetgeen de gemoederen dei; ouders dien dag ten zeerste gespannert had. Het is dan ook geen wonder, dat ook de ouders ten zeerste verheugd waren, hun kroost van de leiders ïtf de beste orde te mogen terugontvangen. Zeer zeker komt een woord vandaag toe aan de dames Kramer en Benja minse en de heeren Hus en Maasen.» voor de accurate wijze waarop zij'de belangen der kinderen, geheel beïash* geloos, dien dag tot zich getrokken hebben, daar het voorwaar geen lichte taak is een 50-tal kinderen te leiden eti het hun zoo genoeglijk mogelijk te maken; doch zij zijn in hun feidragj boven allen lof geslaagd, zoodat de gend reisje spreken. ALMKERR. Houders van honden, die hunne belasting over 1931 nog niet hebben vol daan, worden ter voorkoming van onkosten verzocht, dit nog te doen vóór of op 1 Aug. a.s. Een kind van den heer K. alhier viel van een stoel, waardoor het zich aan het hoofd verwonde. Alhier werd een jongen zoodanig door een motorrijder aangereden, dat deze een sleutelbeen brak, terwijl de bestuurder een lichte hersenschudding opliep. De heer v. O. alhier had het ongeluk, terwijl hij over een hek sprong, zyn arm te breken. Voor al deze gevallen werd genees kundige hulp ingeroepen. De collecte, gehouden ten bate voor alleenstaande blinden te Wolfheze, bracht op f 40.85. Ds. Dönszelman, Herv. Pred. alhier, heeft thans een beroep ontvangen naar de Herv. Gem. te Meppel. BRAKED. i Naar wij vernemen, zal de afd. Brakel van „Het Groene Kruis" op 28 en 29 Augustus a.s. een bazar houdeD, waarvan de baten ten goede van genoemde afdeeling komen. Een commissie van voorbereiding is benoemd, bestaande uit de HeerenA. C. van Daalen, Mr. J. van Dalen, M. van Dalen, D. W. van Dam van Brake), A. van der Veer, M. Weststrate en J. Weststrate. BABYLONIëNBROEK. J.l. Dinsdag werd een jongea van de W. alhier, door een hond zoor danig aan het hoofd gebeten, dat dï- Dinsdag j.l. maakten de kinderen rect geneeskundige hulp noodzakelijk! vanaf de 3e klasse der Openbare school j was> weike door Dr. de boer uit Dus» Handelscorrespondentie. Te Tilburg slaagden van den curcus der Eerw. Zusters voor het diploma Coupeuse, de jonge dames M. Crijns en Tr. Boelen, en voor het diploma Lingerie Tine van Diem, A. de Visser en A. van Haaren, de laatste uit Hedikhuizen. Het examen werd afgenomen door de Ned. R.K. Vereen, van Mode-vakscholen. Ter gelegenheid van het 80 jarig bestaan van 't Genootschap der H. Kinds heid werd Woensdagmorgen, na een kleinen omgang door de straten in de nabijheid der R.K. kerk en der Bijzondere scholen, waarbij het niet ontbrak aan aardige bruidjes en bloemen, een plechtige H. Mis opdragen. Om 3 uur nm. kwa men de kinderen met onderwijzers en zelatricen in het R.K. Vereenigingslokaal samen, waar voor hen een missiefilm werd vertoond, benevens een paar van een ander genre, terwijl hun welkome versnaperingen werden aangeboden. Hedenavond om 8 uur houdt de Oranje vereeniging alhier een algemeene ledenvergadering in Hótel „Het Wapen van Amsterdam". Artikelen voor lijders aan suikerziekte. Kindervoeding van Depot te Heusden - Botermarkt 72 <-1,4- aol rnt« «,nr ran r~e/~\ nrin

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1