Tweede Blad So. 5143 Vrijdag 24 Juli Jas cyj, Vüüi-iu0iwi/ OSTER' ACCA SE1PRÖMA voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. RugpijnNieren Pillen BiiiMlemilmek. Vacantie In Uw koffen of fiefsfasch PUROL FEUILLETON BEHOORENDE BIJ HET Verwaarloos nimmer rugpijn het kan een ernstige waarschuwing zijn. Rugpijn bewolkte en ijn'ijke ur ne, bezinksel in het water, niergruis stijve en pijnlijke gewrichten, rheumatische pijnen, of een zenuwachtig en afgemat gevoel kunnen nierzwakte aanduiden, en dienen onmid dellijk behandeld te worden. Want alleen sterke, werkzame nieren kunnen urine zuur en andere schadelijke stoffen uit het bloed filtreeren. Gij zoudt geen dag kunnen leven als uw nieren ophielden te werken. Verlies geen kostbaren tijd Begin nu met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en herwin uw oude energie en kracht. Dit bekende niermiddel boekte succes na succes. Bij alle drogisten enz. fl.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen der vorige raadsels zijn ii'. Maximiliaan. 2. Ree, ezel, egel, bij, os. i 3. B/uis, h/uis, M/uis. De nieuwe raadsels zijn: 4- i 1 1 l i 1 Dit is een zoogenaamd ladder raadsel. Op den linkerspijl, die uit 8 letters bestaat, moet van boven naar beneden gelezen den naam van een groot zoog dier komen te staan, dat in bet water leeft. Op den rechter, die eveneens uit 8 letters bestaat (natuurlijk, anders was de lad der scheef!) moet den naam van een vogel komen te staan. Op de bovenste sport, die dus uit drie letters bestaat, moet een lichaamsdeel staan, op den ondersten sport een werktuig. Rara wat is dat Novelle naar 't Hoogduitsch ERNST ECKSTEIN. .10.) i i 1 „De plaats, waar ik toen de dwaze praatjes van Lydius moest aanhooren, is aan de andere zijde achter de steen- leiken. Daar zijn nog een menigte drink- tafels Voorzichtig, alsof men hen van bin nen kon hooren, slopen zij langs den muur. Opeens bleef Acca Sempronia staan. Zij gaf een teeken aan de slavin nog stiller te loopen. Acca Sempronia was op een plek gekomen, waar de muur, vermoedelijk tengevolge van ver zakking van den grond, van boven tot pp de halve hoogte gebarsten was. Daar gaapte een onregelmatige spleet bijna zoo breed als een vinger. Op enkele plaatsen ging de scheur zoo door de steenen heen, dat men, als men er het oog op legde, allle plaatsen achter de steeneiken kon overzien. Acca Sempronia tuurde naar binnen. „Niets .zeide zij hoofdschuddend. Juist wilde zij langs den muur voort gaan, toen het bloed haar opeens naar de wangen schoot. Dicht bij haar weer klonk een frissche, welluidende stem. 'tWas die van Septimius. „Hier Marcus/' zeide de jonge man lachend. „Hul je in den staatstoga en neem gerust plaats. Zoo huiverig zal je 2. Wie lean van de volgende rare ■woorden, alleen door de let ters in elk woord een beetje anders te zétten, een spreek woord maken SLA NHEDAD MTOK SI BE RN BH ET ATAL, 3. En hetzelfde van de volgende woorden STEREME KAT ALA ETH ADRAP TVE. OOM KAREL. HOE BARENDJE KWIK BIJ KONING SUIKERBUIK TERUGKWAM. XIV. Terwijl de vijanden op de binnen plaats met bedrukte gezichten bij el kaar stonden, omdat ae dachten, dat er iets heel ergs met hen zou ge beuren, was er in het paleis van koning Suikerbuik een drukte van belang. De wapens van den vijand waren voor een heeleboel geld ver kocht en nu gingen de koning en de hofmaarschalk en Barendje Kwik met hun beurs vol met geld en groo- te tasschen gewapend naar de stad om alle lekkers winkels leeg te koo- pen. Koning Suikerbuik kocht too- verballen en kapittelstokjes en tof fee's en gomballen en opzettertjes bij wel 5 pond tegelijk. De hofmaar schalk, die erg veel van chocolade hield deed niets anders dan groote zakken met flikken en heele doozen met fondantreepen koopen. Barendje Kwik bezocht de duurste snoepwin keltjes en kocht daar allerlei heerlij ke dingen, die soldaten graag lus ten. Of er katjesdrop bij was, durf ik niet te zeggen, maar ik igeloof van wel. Toen het avond was geworden, moest iedereen in de groote zaal ko men, waar koning Suikerbuik met zijn Zondagsche kroon op, op den troon zat te regeeren. „Lapt den vij and binnen komen", beval hij. Even later werden de deuren opengewor pen en de hofmaarschalk riep met een stem, alsof hij een aardappel in zijn keel had: „Hier komt de vijand". En jawel, daar kwam het heele leger van koning Pip van Pippenland met generaal Wipneus aan het hoofd de zaal binnen. Ze keken allemaal erg angstig en generaal Wipneus huilde dikke tranen op zijn mooie nieuwe uniform en stotterde voortdurend j „Ik zal het nooit weer doen". De vijand moest vlak bij den troon ko men, waarop koning Suikerbuik uit- j riep: „Stilte allemaal! Iedereen moet zijn mond houden, waiït ik ben de koning". En zich daarop tot den vij and wendend, zei hij„Vijanden, we hebben jullie allemaal gevangen ge nomen en eigenlijk moesten jullie al lemaal minstens een ongezouten pak voor jullie broek hebben, want jul lie zijn leelijke deugnieten geweest. En daarna hadden jullie eigenlijk al lemaal in de gevangenis gemoeten. Maar ik, koning Suikerbuik, wil al les vergeven en vergeten, als jullie plechtig beloven, dat jullie nooit meer met ons zullen willen gaan vechten. Beloven jullie dat Als uit één mond riepen de vijanden„Ja, koning Suikerbuik, dat beloven wij!" „Nu goed dan", ging de koning voort, dan willen wij vrede sluiten en ter eere daarvan zullen we een groot feest houden. Al het lekkers hebben we gekocht van het geldj, wat we voor jullie sabels en gewe ren gekregen hebben". Toen ging er een 'luid gejuich op en vriend en vijand riep: „Leve koning Sui kerbuik, Leve Barendje Kwik1". En toen begon het feest. Allen smulden naar hartelust van al het heerlijks en er was zóó veelt dat men niet eens alles op kon Den volgenden dag nam de vijand af scheid en ging naar koning Pip van Pippenland terug. Deze was natuur lijk erg boos, dat zijn legér alle sa bels verloren had. Maar daar was nu eenmaal niets aan te doen. (Ep om dat zijn leger nu ook niet meer vech ten kon, was er voortaan altijd vrede tusschen koning Suikerbuik en ko ning Pip. Tot groote vreugde van iedereen. EINDE. Vergadering van den Raad der ge meente DE WERKEN EN SLEEU- WIJK, op Vrijdag 17 Juli, des n.m. half drie. Voorzitter: Edelachtb. Heer Beuken kamp. Secretaris: WelEd. Heer A. Knoot. Afwezig de heeren Sigmond, Walra ven en v. d. Stelt. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De notulen der vorgie vergadering worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, TEEKENT BET PETITIONNEMENT VOOR ONTWAPENING! Als iedereen het voorbeeld van dezen soldaat navolgde, zou het petitionne ment een waardige uiting zijn van het verlangen naar Vrede, dat in ons volk leeft. niet wezen, moeders zoontje Ik moet bekennen de tong kleeft aan miijn verhemelte. Och bekommer je toch niet meer om die dwaasheid. Zij zal hare redenen wel hebben, om je te laten loopen. De kleine Massilier daar aan de overzijde schijnt haar op te wachten en eer ste aanspraken gaan op dat punt voor. „Die kleine Massilier is een afschu welijke vent," mompelde Marcus Maar je hebt gelijk Laat hij haar in gezondheid verteren. Hé jongen, breng ons het beste wat je meesteres tapt J Dadelijk De slaaf verwijderde zich. „Welnu, wat zeg je er van?" begon Septimius. „Hier in de grot zit men toch alleraardigst. Toch begint het eenigszins koel te worden. Na de prach tige zon, die wij bij het rijden hadden, had ik dat niet verwacht." „Zie je wel, ik zeide het immers al Maar de wijn zal ons wel weer ver warmen." „Erg genoeg, dat men dat verwarmen noodig heeft. Ik weet niet, maar sinds eenigen tijdIk geloof, dat ik oud „Jij en oud worden 1" „Bepaald Ik voel me menigmaal zoo afgemat." „Zeer begrijpelijk De wond in je schouder en je langdurige ziekbed dat zal je nog hinderen. Hoe lang ben je ziek geweest? Toch minstens vijf weken „Omstreeks „Een mooi genoegen 1 Maar daar valt mij in, die vijf weken moeten we in aanmerking nemen. „Hoe bedoel je dat?" „Bij onze weddenschap over Acca Sempronia." „O ja S" „Je zult de weddenschap toch ver liezen „Ik? Neen, beste jongen, dan vergis je je „Nu wij zullen het afwachten." „Je wilt toch niet beweren „Ik had mij voorgenomen, je tot den laatsten termijn te laten hopen. Nu de zaak echter op het tapijt komt.... (Maar geef mij er vooraf de hand op, dat je de hoogste interessante on derdeden voor je houdt. Zelfs Enejus iTiag er niets van weten. Die doodgoede jongen zou nog zeggen, dat ik gek was." „Je maakt me nieuwsgierig. Hier is mijn hand. Alles blijft onder ons „Dus afgedaan. En nu nog iets Mar cus, heb je nu in erst gedacht, dat een nachtelijke straatroover mij dien steek heeft toegebracht?" „Ja, wie anders?" „Onzin Acca Sempronia is de glo rierijke bedrijfster. Ik wil je wel be kennen, dat ik onze weddenschap bijna schandelijk verloren had.Toen kwam ik op een dolle gedachte En nu vertelde hij in het kort de ge schiedenis van zijn verongelukten aan slag. „En toen, mijn waarde," vervolgde hij op zonderlingen toon toen Ik was natuurlijk door de pijnllijke teleurstelling eenigszins wrevelig ge worden. Ik had mij in het hoofd gezet op elke voorwaarde en nu Men heeft toch een zekere eerzucht. Nu sloeg ik een anderen toon aan, speelde den berouw-hebbende, den stil- dat alles in behoorlijke orde is bevon den, er bleek in kas te zijn f6462.93. Rekening 1930 van de gezondheids commissie te Heusden, sluitende met een batig saldo van f22I.92i^. Begrooting 1932 van hetzelfde college. Als bijdrage van de gemeente Sleeu- wijk is een bedrag uitgetrokken van f 171.70, met welk bedrag bij het op maken der gemeente-begrooting zal worden rekening gehouden. Verzoek van depart. Werkendam der Mij. „Tot nut van 't Algemeen", om een subsidie in het exploitatie tekort van het badhuis te mogen ontvangen. De gemeente Werkendam verleent in dit tekort een subsidie van f203. Waar de ingezetenen der afdeeüng de Werken ook van dit badhuis profi teered stellen B. en W. voor, een subsidie te verleenen van f50.welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Verslag van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim. Een heerlijke tijd van ontspanning en dit vooral wanneer gij weet gewapend te zijn tegen doorzitten, zonnebrand, smetten en stukloopen, omdat aanwezig is een doos of tube van de heerlijk verzachtende en genezende In doozen van 30-60-90 ct. Tube 80 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Schrijven van Ged. St., over het doen opnemen van de kas en de controlee ring der boeken bij den administra teur van het Burgerl. Armbestuur. B. en W. stellen voor te bepalen, dat iedere 3 maanden de kas zal worden opgenomen bij het Burgerlijk Arinbest. De Voorzitter merkt op, dat hier reeds .iedere 3 maanden met de leden van het Burgerlijk Armbestuur op het gemeen tehuis een vergadering werd gehouden, waarbij de administrateur boeken en kas overlegde. Met algemeene stemmen wordt be sloten een bepaling in de verordening voor het Burgerlijk Armbestuur op te nemen als door Ged. St. verlangt. Besluit van het Centraal Stembureau, meldende de uitslag van de j.l. gehou den stemming voor leden van den ge meenteraad. Onderzoek geloofsbrieven gekozen raadsleden. De Voorzitter wijst als leden voor de Commissie van onderzoek aan, de heeren v. 't Sant, v. d. Schuijt, de Boon en Gulden en schorst gedurende het onderzoek de vergadering. Na heropening verklaart de heer Gul den, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en de commissie derhalve tot toelating der gekozenen adviseert. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Rapport van de raadscommissie, be last naar het onderzoek der kwestie in de vorige vergadering behandeld, tusschen de raadsleden v. 't Sant en Gulden. Dit rapport heeft bij de stuk ken ter visie gelegen. B. en W. stellen voor, het voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Gulden verklaart geen be zwaar tegen het voorstel van B. en W. te hebben, hij wil er evenwel den nadruk op leggen, dat de commissie zich een taak heeft opgelegd, die niets met de zaak zelf te maken had. De slotsom is geweest, dat met geen en kel feit werd aangetoond, dat de tegen spr. aangevoerde beschuldigingen juist zijn en de comm. adviseert ten slotte als het ware, dat de heeren v. 't Sant en Gulden het verder zelf maar moe ten uitvechten. Het rapport zegt dus met-zich-strijdende, die zucht en in hei lige zwaarmoedigheid zich alles ontzegt. En toen, toen slaagde ik boven alle verwachting. Schitterend, glorierijk, olympisch Ik zeg je, zoo'n zich geven, zóo'n hartstocht bestaat niet voor de tweede maal. Ik weet niet, wat haar zoo geheel veranderd heeft. Kort en goed: de geschiedenis is een feit. Ik heb overwonnen en het mooiste is, dat ik zeggen mag, men heeft toch iets aan zoo'n triomf. Als ik mijn dag boek doorblader, dan vind ik daarin geen vrouw, die, wat schoonheid be treft, met die Accca Sempronia zou kunnen vergeleken worden. In dat oogenblik bracht de jongen den wijn. Buiten aan den gebarsten muur weerklonk een dof gekreun. Acca Sempronia was in de armen harer slavin gezonken, bleek en bloe deloos als een doode. VIII. En weer lag het met tuinen bezaai de zuidelijk gedeelte der eeuwige stad in diepen slaap. Uit het Oosten, waar de vonkelende sterrenbeelden wolken loos op het zwarte gerbergte stonden, woei een koele wind over de vlakte. De overoude boomen, die hunne twij gen over het tuinhuis van Titus Arrun- cus spanden, bogen als klagend de kruinen. Daar binnen echter voor het hooge rustbed zal Acca Sempronia en staarde met wijd-geopende oogen naar buiten, 't Matte licht der lamp wierp zijn schijnsel op haar schoon gelaat. Geen trek van dat onbewegelijk masker verried, wat er omging in de diepte harer vertwijfelde ziel. Slechts de lange goudbruine wenkbrauwen gingen op en neer als vleugelmoede nachtvlinders. niets en de commissie is niet tot ee® conclusie gekomen, zij heeft niets na gegaan. Het eenige wat er in haar rap-, port wordt gezegd is, dat door niexs bewezen is, der er iets tot het nadeel van een commissielid, door een der leden van de commissie is gezegd. Het spijt spr. erg dat er geen positive uit spraak wordt gedaan over de beschul digingen aan zijn adres geuit. Het rap port kan hem dan ook niet bevredigen, Als iemand beschuldigd wordt, heeft hij ook het recht te worden gerehabili teerd. Spr. zou daarom ook wel iets- aan het rapport willen toevoegen, ni. dit, om de commissieleden te adv*- seeren, dat zij hun ontslag-aanvrage intrekken. De Voorzitter noemt het een lastig; geval, de commissie heeft haar taak afgewerkt zooals in haar rapport fert uiting komt, welk rapport ook B. eo W. niet bevredigd. Het rapport evenwei aan haar terugzenden, met het verzoek;* om het aan te vullen met een advies over terugname van het ontslag der commissieleden, gaat bezwaarlijk. 'Het leek B. en W. daarom het beste^ dat waar de commissie met 1 September ambtshalve toch aftreedt, de zaak maar te laten rusten, Men voelt wel; ate men de gelegenheid geeft aan den ees om het rapport aan te vullen, dat dan waarschijnlijk ook nummer twee zal. komen. B. en W. hadden liever gezien, dat de commissie een van de twee had gelijk gegeven, doch het college heeft ook gemeend over het rapport geen discussie toe te laten, waaraan de heer Gulden zich ook heeft gehouden- en W. handhaven dan ook hun voorstel* om het rapport voor kennisgeving aas te nemen. De heer Gulden zag in ieder geval gaarne in de notulen opgenomen, dat dit rapport zeer onbevredigend is. De Voorzitter meent, dat de heer Gulden dit voorstel moet terugnemen. Als 't rapport voor kennisgeving wordt aangenomen, moet ieder voor zich maar zijn conclusie trekken. De heer Gulden verklaart dan tegeE het voorstel van B. en W. te zijn- De heer v. 'tSant zegt, dat het rap port ook hem niet bevredigt, maar de heeren hebben zeker geen oplossing kunnen vinden. Spr. wil zich echter wel bij het voorstel van B. en W. neerleg gen, als de heer Gulden dat ook doet. De heer Gulden verklaart zich daar toe niet bereid. 1 De heer v. 't Sant verklaart izïdé dan ook tegen het voorstel van TL en W. Het voorstel van B. en W. wondt hierop in stemming gebracht en aan genomen met op 2 ha algemeene stemmen. De heeren v. 't S,ant en Guldert stemden tegen. Verzoek van de Afdeeling van het Groene Kruis om een subsidie vaj» f 10. Wordt verleend. 1 f Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een reken ing-courant-over- eenkomst met Ide Bank van Ned. Ge meenten ter verrekening van geldcfc tusschen Rijk en Gemeente- Overeenkomstig het voorstel van* B en W. wondt met algemeene stem men besloten een rekening-courant- overeenkomst tot een bedrag vati f 100.aan te gaan. Voorstel van B- en W. tot onder— handsche verpachting aan D- KoéM van het land v. h. verpacht aan Hoeflaak'. I De Voorzitter licht toe idat het Zt perceeltje betreft gelegen bij de be graafplaats. Koek wil het met ver mindering van f25.van den huur prijs per jaar tot 1932 in pacht heb ben. 1 B- en W. stellen voor hierop iri te gaan, het volgend jaar kan he"i dan opnieuw verpacht worden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen^. De deur van het tuinhuis stond aan. Ieder oogenblik moest de deur op han- re hengsels draaienSeptimius Caiw- lex had immers gisteren afscheid ge nomen met de belofte, heden terug te komen en nu was het al ruim vijftteia minuten later Gisteren en heden Welk een ver pletterend verschil Welk een ondemp-^ bare kloof Gisteren beschouwde Acca Sempronia zich als een heldin, die wel zondigt,' maar grootsch, verheven. 'tWas, zocr- meende zij, een moedige daad geweesR in de gevoelswoestenij dezer alledaag* sche wereld de rechten van het hart op den troon te verheffen en het geluk/ dat haar het lot en de macht van mejnb schelijke overeenkomsten onthield, met trots en onverschrokken geweld tot zich te trekken. De deugd der Ro- meinsche van den ouden stempel, de achting voor zich zelf, der welopge voede dochter van zoo'n strengen vas der, haar geheele beschouwing der ditH- gen en der menschen dat alles was, voor haar slechts de tegenwaarde van dat wat rij in ruil gaf, voor 't bewust zijn, eindelijk na zoo'n troostelooze dof heid hartstochtelijk bemind te worde© en weer te beminnen. Zij had geen be rouw gevoeld, geen angst of iets vatü de raadselachtige gevoelens der met schuld beladenen. Septimius Caulex was een persoonlijkheid, die zoo hoog stond boven de gewone menschen, dat nie mand het recht had, hem te laken of 'hem te beoordeelen. Zij echter, de vrouw zijner keus, werd natuurlijk met hem verheven tot het toppunt zijner vorstelijke verantwoordelijkheid. (Wordt vervolgd Nieuwsblad VAN EE] EE3 EE1 EEJ the: goo avn edn Word

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5