Dit BBBistf ftesiaai uil 2 aiaaen I Voor den 5. 2>. Cankbttyz» (o's Bank Jf.V. Luchtbrood, Giutenbrood, Papbollen. A. Verschuur-Baert. Agentschap van de Amsterdamse!»* Bank Jf.V., Amsterdam. A. BAA1JENS Uitgave: Firma L. J. VEEKMAN, Heusden. No5145. Vrijdag 31 Juli 1931. Buitenland, Binnenland. UND VAN auen» Dit blad verschynt VRIJDAGMIDDAG. WOENSDAGMORGEN en Abonntmsntsprys: per 3 maanden t 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlyke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertenttën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters Daar plaatsrnimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar en Vrydagmorgen 9 nor ingewacht: Brug over de Merwede tusschen Sleeuwijk en Gorinchem. De vraag welke brugbouw den voor rang moet hebben t.w. die bij den Moer dijk over het Hollandsch Diep of die over de Merwede bij Gorinchem, is eene vraag, welke tegenwoordig door velen wordt gesteld. Bij de beantwoor ding dezer vraag ontbreekt 't uit den aard der zaak niet aan persoonlijke en plaat selijke belangetjes, die hun invloed in veel 'meerdere mate willen laten gel den dan wel niet het algemeen ver- keersbelang is overeen te brengen. Wij willen de gestelde vraag zoo objectief mogelijk trachten te beantwoorden, om dat een waterwerk als een brugbouw over Hollandsch Diep of Merwede voor het verkeer tusschen Nederland, Bel gië en Frankrijk van zeer groote be- teekenis is. Beide bruggen zijn in het bijzonder voor het internationaal ver keer van het grootste belang. Onge twijfeld zijn al onze lezers het daar over met ons eens. Maar daar gaat het nu niet om. Het is nu maar de vraag: „Aan welke brug heeft het ver keer thans in de gegeven omstandig heden de grootste behoefte." De brug bij den Moerdijk ligt in den grooten verkeersweg RotterdamDor- drechBredaAntwerpen, terwijl de brug bij Sleeuwijk is gelegen in den grooten Napoleontischen weg Amster dam UtrechtGorinchemBredaAnt werpen. In eerstgenoemden verkeersweg hebben we thans twee veren n.l. over de Maas van Zwijndrecht naar Dor drecht en over het Hollandsch Diep bij den Moerdijk. In genoemden Napoleon tischen verkeersweg hebben we thans nog als obstakels de veren over de Merwede en Sleeuwijk naar Gorinchem en over de Bergsche Maas bij het Keizersveer. In de maand October a.s. echter wordt de pas gelegde brug bij het Keizersveer voor het verkeer ge opend, zoodat dan het veer aldaar ver dwijnt en de drukte op den Na poleontischen verkeersweg belangrijk zal tovenemen. Immers krijgt men dan een gratis overgang van de Bergscha Maas zoodat men dan met een motorrijtuig veel goedkooper ten Noorden der groote ri vieren kan komen, dan wanneer men van h,et zeker niet goedkoope veer bij den Moerdijk gebruik maakt. Daarbij komt dan ook nog, dat na de opening der brug bij Keizersveer het reizen via d,eze brug en Gorinchem vlugger gaat dan via het Moerdijksche en het Zwijndrechtsche veer. Maar hoe men de zaak ook bekijke, vast staat, dat het verkeer over het Sleeuwijksche veer na de opening der brug bij het Kei zersveer dermate in omvang zal toe nemen, dat het veer Sleeuwijk-Gorin- chem zeker niet zal kunnen voldoen aan de eischen, welke het moderne v.erkeer aan een veerdienst kan en mag stellen, zoodat dan het veer over de Merewde nog de eenige tijdroovende en lastige hindernis zal zijn in de ver binding tusschen Noord en Zuid in den weg Amsterdam via Breda naar Antwerpen. Gerechtigde van dit veer is de gemeente Gorinchem, die het uit d,en aard der zaak liefst zoo goed koop mogelijk exploiteert en er zoo- veel mogelijk tracht uit te halen, omdat zij weet dat het veer over enkele ja ren toch wordt vervangen door een t brug, waardoor het materieel dan zoo goed als geen waarde meer heeft en het veerpersoneel op wachtgeld moet worden gesteld. Natuurlijk moet het Rijk aan de gemeente een afkoopsom betalen, maar in hoeverre de gemeente daardoor schadeloos wordt gesteld is een vraag, wier beantwoording thans niet is te geven. We kennen de geschie denis van het Rijk en de gemeente Nijmegen met betrekking tot de afkoop som van het veer over de Waal en we weten ook dat het heel wat voe ten in de aarde heet gehad, alvorens een bevredigende regeling was getrof fen. En zoo zou het met Gorinchem ook wel eens kunnen gaan. Wanneer de Moerdijksche brug den voorrang zou krijgen boven de Sleeu wijksche, dan zouden we het veer te Zwijndrecht voorloopig toch nog hou den, zoodat in den weg Rotterdam Breda toch nog een veer zou restee- ren. En vergete men ook niet, dat de Moerdijksche brug verreweg het lang ste zal worden, zoodat voor haren bouw heel wat langer tijd noodig is dan voor dien der brug bij Sleeuwijk. Witte Bessenwijn 55 1 per Roode Bessenwijn 55 heele Meiwijn 60)flesch Vanillestokjes, Vanillesuiker Pijpkaneel, Candijgruis. Botermarkt 88 HEUSDEN. Dat voor het internationale verkeers- belang de Moerdijksche brug van nog meer belang is dan een brug over de Merwede geven wij toe, hoewel wij het buitengewoon groot belang dezer laatste ook voor het internationaal ver keer zeker niet mogen onderschatten. Voor het nationaal verkeer daarentegen komt het ons voor, dat een brug bij Gorinchem den voorrang verdient bo ven eene bij den Moerdijk, zulks van wege de plaats harer ligging, n.l. meer in het centrum des lands. Wanneer wij alles tegen elkaar gaan opwegen meenen wij dat de bouw eener brug over de Merwede eerder ter hand moet worden genomen, dan die over het Hollandsch Diep. De brug bij Kei zersveer toch wordt binnen enkele maanden geopend en deze brug kan pas hare groote beteekenis voor het nationaal- en internationaal verkeer be wijzen, wanneer eene brug over de Merwede hare diensten aan het ver keer kan verleenen. Hoe eerder een groote verkeersweg, die zonder obsta kels onze Noordelijke provincie met de Zuidelijke verbindt en tevens de in ternationale verkeersbelangen groote- lijks kan dienen, tot stand komt, des te beter is het voor zeer vele onzer landsbelangen. En daarom Gorinchem vóór den Moerdijk. Aan het adres van de besturen der gemeenten in het Land van Heusden en Altena aan de regeering gericht en houdende verzoek om den bouw eener brug over de Merwede zooveel mogelijk te bespoedigen, geven wij gaarne onze volle instemming, omdat ook wij beseffen, dat door dien bouw tal van zeer groote belangen worden gediend, zoowel internationale als na tionale. Artikelen voor lijders aan suikerziekte. Kindervoeding van N U T R I C I A. Depot te Heusden - Botermarkt 72 EEN DANSERES IN VLAMMEN. In de klankfilmateliers van de Ufa in Neubabelsberg is men sinds eenigen tijd bezig met de opname van de Charell-film „Het congres danst". Toen Zondagmid dag vele honderden filmspelers en figu ranten in het groote atelier verzameld waren, viel door nog niet opgehelderde oorzaak plotseling uit een booglamp een gloeiend stuk kool op de japon van de 22-jarige danseres Ernesto. De dan seres stond in den tyd van een oogen- blik ln vlammen. Van de aanwezigen maakte zich een paniek meester. De jonge danseres werd zwaargewond in het ziekenhuis opgenomen. oi EEN GROOTE DORPSBRAND. In het dorp Resznek in Hongarije is een brand uitgebroken, die tengevolge van den straffen wind dadelijk een grooten omvang kreeg. De brandweren uit de omliggende dorpen moesten te hulp ko men, doch gebrek aan water maakte het blusschen heel moeielijk. Een brand weerman en een 82-jarige vrouw en een jongetje van zeven jaar zijn in de vlammen omgekomen en tal van menschen liepen ernstige brandwonden op. o GEHEIMZINNIG GEVAL VAN VERGIFTIGING. Een geheimzinnig vergiftigingsgeval heeft zich voorgedaan te Aldershot, waar een luitenant der artillerie Chevis na het eten van patrijs tengevolge van vergiftiging overleed, terwijl zijn vrouw ernstig ziek werd doch weer herstelde. Bij onderzoek bleek de vergiftiging te zijn veroorzaakt door strychnine, terwijl tevens bleek, dat in het betrekkelijk kleine Aldershot acht weken tevoren strychnine was verkocht aan iemand die welbekend was met Chevis. Een tweede ontdekking deed men door de mededeeling dat op den dag, dat Chevis overleed, diens vader een telegram ontving, met den naam Chevis geteekend en niets anders inhoudende dan de woorden: „Hoera hoera, hoera". Mrs. Chevis was voor de eerste maal gehuwd met majoor Jackson, van wien zij was gescheiden om met Chevis te huwen. Jackson, die tegelijk met Chevis dienst in het Indische leger heeft gedaan, gaf als zijn meening te kennen, dat het hem waarsehynlijk leek, dat de vergifti ging een door een Indiër begane wraak neming in verband met een hem door Chevis tijdens zijn verblijf in Indië aan gedane beleediging. HEVIGE PETROLËÏJMBRAND. Bij een brand van een oliebron te Kilgore (Texas) zijn 5 werklieden in de vlammen omgekomen. Het was den honderden omstanders niet mogelijk hen te redden slechts 1 lichaam is ontdekt. NAAR DEN BODEM DER ZEE. Tijdens oefeningen van de Russische tblef. no. is FLa.a.msc3. on.lcs veer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarde». Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotinge», Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Pryzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTBA vloot is een duikboot gezonken in de Finsche Golf. Dit is reeds de derde duikboot in 3 maanden tijds, die aldaar zinkt. ERNSTIGE AARDVERSCHUIVING. Naar uit Athene wordt gemeld, werden 47 soldaten bij een aardschuiving tijdens j den bouw van verdedigingswerken aan de Zuid-Slavisch- Albaneesche grens ge dood. ERNSTIG ONGELUK BIJ HET ZEILEN. Uit Osnabruck wordt gemeld dat op het Duemmermeer een ernstig ongeluk heeft i plaats gehad. Een zeilboot, waarin een 18-tal personen was gezeten, was op weg naar Dammerbergen. Door den straf-j fen wind sloegen de golven eenige malen over den rand van de boot, waardoor de 10 dames uit het gezelschap zoo angstig werden, dat zij heen en weer in de boot liepen, die daardoor steeds meer begon te slingeren. Plotseling sloeg tengevolge van een hoogen golfslag een der zeilen los, waardoor de boot omsloeg en alle 18 inzittenden te water geraakten. Eerst na zeer veel moeite is het gelukt 17 hunner aan land te brengen. Een der meisjes kon des avonds eerst, als lijk, worden geborgen. van de trap gevallen. De 73 jarige vrouw v. d. Z. viel tijdens een verhuizing te Breda van een trap. Zij bekwam een schedel fractuur en werd in zorgwekkenden toestand naar het Zie kenhuis vervoerd. brugwachteeTTangereden. De ruim 57-jarige brugwachter Joh. Brouwer, is terwijl hij bezig was met het openen van de brug in den Rijks straatweg naar Follega nabij Lemmer door een luxe auto, komende uit Sneek, aangereden. Hij werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en werd naar het zie kenhuis te Sneek overgebracht. de verstikkende rook drong hen terug; Ook met gasmaskers was niets uitte richten. Toen het vuur was gebluscbi drong een zwager van den heer Frehe door de verbrande kamer tot een an der vertrek door, waar hij tot de ont dekking kwam, dat het kind, gezeten in een kinderstoel, door den rook was gestikt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Deze kamer was van bui ten af over een balcon gemakkelijk te bereiken geweest. o VISCHDIEFSTAL TE 1JMUIDEN. De halpolitie te IJmuiden heeft vijl personen aangehouden, die bezig wa ren zich een partij visch uit den in de Visschershaven aldaar liggenden stoom» treiler Clara Nicol" toe te eigenen. Bij onderzoek is gebleken, dat onder de aangehoudenen, die uit Amsterdam afkomstig waren, eenigen waren, die nog straf te goed hadden. EEN KIND LOOPT ERNSTIGE VEWONDINGEN OP BIJ, EEM, BRAND. In het pand Dwarsgang 7 te Dor-* drecht brak dezer dagen brak uit. Eea der drie kinderen van de bovenbewo ners, die op zolder sliepen, bemerkte dat er rook uit de kamer naar boven kwam, kroop de dakgoot op en waar schuwde de buren, die even later met de moeder toesnelden om de andere kinderen te redden. Het vuur greep snel om zich heen, tengevolge waar van een der kinderen, de 6-jarige j.„ ernstige brandwonden aan armen eis lichaam bekwam. De kleine is in het Gemeente-Ziekenhuis opgenomen. De brandweer, die spoedig ter plaat» se was, tastte het vuur met drie stralen aan en slaagde er in den brand te blusschen. Het pand brandde evenwel geheel uit. Het huis was tegen brandschade ver» zekerd, de inboedel echter niet HET ONTWAPENINGS-PETITIONNE- MENT. Het aantal onderteekeningen van het Petitionnement voor Internationale Ont wapening van de Nederl. Dagbladpers is Dinsdag 28 Juli gestegen met 171.630 tot 2.122 400, SOLDAAT PLOTSELING OVERLEDEN. De 19-jarige dienstplichtige milicien J. Levers van de mitrailleurscompagnie der grenadiers is op Waalsdorp by het vullen van een mitrailleurband onwel geworden en aan een hartverlamming overleden. Hij was een der deelnemers aan de 4- daagsche afstandsmarschen. EEN KIND TETEEUWARDEN IN DEN ROOK GESTIKT. Ten huize van den banketbakker Frehe aan de Nieuwstad te Leeuwar den ontstond een begin van brand, doordat een vierjarig zoontje met lu cifers had gespeeld. De brandweer be perkte het vuur tot de kamer, waarin de kinderen waren. Deze kinderen wer den door twee door de moeder te hulp geroepen rijksveldwachters gered. Men verkeerde toen in de meening, dat al le kinderen buiten gevaar waren. La ter ontstond er eenige verwarring tot dat bleek, dat een tweejarig jongetje nog in het huis moest zijn. Brandweer, politie en andere hulpvaardige men schen trokken op onderzoek uit, maar ROEKELOOZE CHAUFFEURS. De chauffeurs van drie vrachtauto's der bierbrouwerij ^d'Oranjeboom" heb ben het verkeer in Nijmegen en om geving door hun roekeloos rijden weeif eens in gevaar gebracht. Het begon op den Beekschen weg, waar zij el kaar in razende vaart trachtten te pas» seeren. ln Nijmegen werd een 16-ja- rig meisje door een der woestelingen aangereden en een zestal meters vei* met fiets en al weggeslingerd. Wonder boven wonder bekwam het kind geen ernstig letsel. De politie maakte pro ces-verbaal op. mishandelincTmet doodelïi- KEN AFLOOP. Te Utrecht is op verzoek van den burgemeester van Maartensdijk een man aangehouden, die verdacht wordt van mishandeling met doodelijken afloop. Zijn slachtoffer is een jonge arbeider^ dien hij in een café onder Maartensdijk had ontmoet en met wien hij om eea zeer kleine aanleiding buiten de deur slaags is geraakt. Hierbij werd de ar beider zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij in een ziekenhuis te Utrecht moest worden opgenomen, waar hij is overleden. INBREKER AANGEHOUDEN. De dader van de inbraak in een villa aan den Stationsweg te Ede is door de politie te Arnhem aangehouden. De man, een 23-jarige glas-in-loodzetter* wonende te Arnhem, bekende. Geble ken is, dat hij ook in een andere villa aan den Stationsweg heeft ingebroken en daar gouden en zilveren voorwer pen heeft ontvreemd, die hij bij een Utrechtschen juwelier te gelde heeft gemaakt. voor liet Land van Heusden en Altena,de Lanpstraat en de Bommelerwaarif L. o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1