Dit immer bestaat uit 2 bladen Wie is de Man Transpireerende Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No5146. Woensdag 5 Augustus 1931. Binnenland. FEUILLETON UND VAN AITEK^ Dit blad verschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnamsntsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur e& Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BOERDERIJEN AFGEBRAND. Te Wehl (Gelderl.) heeft Zaterdagavond een ernstige brand gewoed, welke een menschenleven heelt gekost. Tengevolge van kortsluiting stond in een oogwenk de boerderij van den landbouwer Baars in lichte laaie. Vader en zoon waren op den zolder aan het werk. De jonge Baars slaagde er in, door naar beneden te springen, zich in veiligheid te brengen, maar de 72-jarige vader, J. Baars, was hiertoe niet in staat en is in de vlammen omgekomen. Zijn verkoolde lijk is naar het kerkhof overgebracht. De materieele schade wordt door de verzekering gedekt. Door hooibroei is de boerderij van den heer P. de Wit in Eierland (Texel), eigendom van den heer Van Hijfte, woon achtig te IJzendijke (Zeeland) tot den grond toe afgebrand. Veel hooi en land bouwwerktuigen gingen verloren. Te Tolbert is vermoedelijk door hooibroei de boerderij van den heer H. v. Wijk tot den grond toe afgebrand. 20 varkens en een gedeelte van het huisraad konden worden gered. Overigens verbrandde alles. DUITSCHE LUCHTBALLON BIJ VEENENDAAL GELAND. Zondagmiddag om halfdrie daalde op een veld te De Haar bij Veenendaal een luchtballon. De daling had zonder onge lukken plaats. De ballon was des mor gens om 10 uur te Dortmunt opgestegen. Ballonvaarder was de heer Dieckmann, meevarenden waren de heeren Haack en Stütz en mevrouw Stütz, allen uit Dort munt. o TACHTIGJARIGE MAN GEDOOD. Te Swalmen bij Roermond is Zaterdag morgen de 80 jarige landbouwer J. G., wonende te Maasniel, op den rijksweg nabij den zijweg naar Asselt door een auto aangereden en vrijwel op slag ge dood. o— BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN MELKAUTO. Zaterdagmorgen is een motor met zijspan, waarop zich drie heeren bevonden, op den weg van Amsterdam naar Abcoude in botsing gekomen met een melkauto, welke in de richting Amsterdam ging. De inzittende van het zijspan werd zoo danig gewond, dat hij na korten tijd overleed. De duorijder bekwam een arm- fractuur, terwijl de bestuurder zelf onge deerd bleef. Door het krachtig remmen van den melkauto sloeg deze om. De chauffeur M. SCHOEPP. 1) Met langzame schreden ging een rei ziger langs den stoffigen straatweg, zwaar leunend op den dikken kruis- doornstok in zijn rechterhand. Onder een gedeukten breeden vilthoed kwam lang zilvergrijs haar in overvloed te voorschijn en de dichte grijze baard was sinds lang niet door het scheermes gekort. Van het gebruinde voorhoofd parelden droppels en bleven hangen in de borstelige wenkbrauwen, totdat de vereelte, door de zon verbrandde hand ze verwijderde. 'tLoopen viel den man moeilijk. Dikwijls bleef hij staan. En telkens maten zijn oogen dan verlan gend den weg, die nog voor hem lag, den weg tot de hoogte, tot den „Gal- genberg", vanwaar hij in het dal kon zien, in t bekoorlijke stille dal, in zijn geboorteplaats. In zijn geboorteplaats Een tocht van vele jaren had hij achter zich. Van berg tot dal, van stad tot stad, van land tot land was hij voortgedreven. Oceanen had hij door kruist, bergen overgetogen. De weel derige plantengroei der tropen had zijn oog verblind door der kleuren schit terende pracht. Fonkelende ijsvelden, eeuwige sneeuw, in het purper of don- kwam er gelukkig zonder verwondingen af. Het ongeluk is het gevolg van den hevigen mist. ROERMOND 700 JAAR STAD. Het bestuur der vereeniging „Roer- mond's Belang" ontving van het college van B. en W. het verzoek, de organisatie der feestelijkheden bij gelegenheid van de herdenking van het feit, dat Roermond voor 700 jaren stadsrechten verkreeg, ter hand te nemen. Te dien einde zal het bestuur een co mité vormen, dat o.m. zal samengesteld zijn utt vertegenwoordigers der verschil lende plaatselijke vereenigingen. „PIJNLIJKE VOETEN". In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd ingebroken bij een landbouwer in de buurtschap Emmen, gemeente Dalfsen. Het doel was een zoo goed als nieuw motorrijwiel. Een jongen, die op den hooizolder sliep, werd door het gerucht wakker en kwam naar beneden, waarop de dader op de vlucht sloeg met achter lating van een schoen. Dienzelfden nacht ontdekte een politieagent in de Diezerstraat te Zwolle een man die met een schoen onder zijn arm op zijn kousen door de straten wandelde. De man beweerde aan pijnlijke voeten te lijden en daarom zijn schoenen te hebben uitgetrokken. Op de vraag hoe hij dan aan één schoen kwam. antwoordde hij, dat hij den anderen had weggegooid. Door vergelijking van de beide schoenen had men den dader, een knecht van den landbouwer, spoedig te pakken. Hij bekende. VERDRONKEN. Zondag zijn te Schoonhoven bij het baden in de Lek, de twee gebroeders Middel uit Zwolle, respectievelijk 16 en 19 jaar oud, verdronken. FABRIEKSBRAND TE HEEZE. Omstreeks 3 uur Zaterdagmiddag ont stond brand in een opslagplaats gelegen bij de N.V. Stoombandfabriek Van Engelen en Evers te Heeze (N.-B.) De brand nam spoedig groote afmetingen aan en zette het gebouw in lichte laaie. Door het snel optreden van de dorpsbrandweer, bijgestaan door een der directeuren, den heer Evers, slaagde er in, het vuur tot de opslagplaats te beperken en zoodoende de fabriek voor brand te vrijwaren. De opslagplaats is totaal afgebrand. De daarin opgeslagen poetskatoen, verf stoffen en chemicalieën zijn verloren ge gaan. In de nabij gelegen afdeelingen van de fabriek werd aanmerkelijke waterschade geleden. Het bedrijf zal echter normaal kunnen worden voortgezet. De aange- kerblauw van het magische Noorder licht gedompeld, vervulden zijn hart met eerbied voor de stille, verheven majesteitnatuur. Zijn ziel trilde bij al de heerlijkheid, die hem omgaf, zijn lip pen stamelden klanken van verrukking; maar al die schoonheid en al die pracht konden hem niet het stukje grond doen vergeten, dat hij voor vele, vele jaren had verlaten. Lag hij droomend onder den schaduwrijken dadelboom, dan dacht hij aan de zoete geuren zijner lindeboomen. Zag hij de schitterende bontkleurige vederen der luid schreeu wende vogels, dan dacht hij aan het weemoedig gezang der nachtegaal, en als men den vreemdeling voorzichtig een koelen groet toewierp, dan ver langde hij naar het innige ,,Grüss Gott" zijner moedertaal. In 't vurig verlangen naar het vaderland was hij oud gewor den. Oud en vervallen, vóór den tijd een grijsaard. Den vriendelijken glim lach van 't geluk had. hij nooit geno ten. Hij morde daarom niet. Hij ver heugde zich in Gods heerlijke wereld, bewonderde met kinderlijk gemoed hare eeuwige wisseling, droomde van een lichte zonnige toekomst, was een jon geling met grijs haar. Arm was hij vertrokken, arm keerde hij in zijn dorp je terug. Niemand, niemand wachtte hem daar. Men had hem zeker vergeten. 'tWas al zoo lang geleden, sinds hij was heen gegaan. Vergeten Alle? Ook hij? Ach, hij verlangde niet naar men- schen. Nog eenmaal wilde hij ademen op de plek waar hij eenmaal jong ge weest was, waar hij de woorden van liefde had vernomen van reeds lang richte schade, die ongeveer f 10.000 beloopt wordt door verzekering gedekt. De oor zaak van den brand is vermoedelijk broeiing. Dr. BENDIEN. Nadat dr. Pendien Zaterdagavond aan een maaltijd te Londen nog een aantal Engelsche medici ontmoet had, die zich voor het kankervraagstuk interresseeren, is hij onmiddelijk daarna weer naar ons land vertrokken. Gedurende zijn korte verblijf is hij overstroomd met telefoontjes, telegrammen en brieven van kankerpatiënten. Hij heeft echter nie mand ontvangen. De Engelsche journalist Mackensie, die indertijd per vliegmachine naar Zeist kwam, om zich voor zijn kankerziekte onder behandeling te stellen van dr. Bendien, is overleden. Uit Londen wordt, in aansluiting hierop aan de Tel. gemeld, dat dr. Bendien verklaarde zeer geschokt te zijn door dit bericht, doch dat het hem niet ver baasde. Toen Mackensie bij mij kwam, aldus dr. Bendien deelden de Engelsche geneesheeren mij mede, dat het een hopeloos kankergeval betrof en toen ik den patiënt onderzocht, was ik aanvankelijk niet bereid met de behandeling verder te gaan, omdat ik meende, dat het nutteloos was. Ik kon hem dit echter niet on omwonden zeggen en van zijn kant drong hij er op aan, dat ik mijn best zou doen. Dr. Bendien heeft, thans eenige zieken huizen bezocht en contact gevonden met verschillende Britsche wetenschappelijke onderzoekers. De positie is nu als volgt De onderzoekingscommissie van de Can cer Campaign heeft de zaak in handen. Zij zal rapport uitbrengen aan den groo- ten Raad van de British Empire Cancer Campaign, welke representatief is voor alle belangrijke lichamen, die zich in het Britsche rijk met kankeronderzoek bezig houden. De behandeling van dit rapport zal op 9 November a.s. plaats hebben. Het zal zich alleen bezig houden met de proeven tot het vaststellen van bloed- diagnose voor kankergevallen. Wanneer de uitkomst dezer proefneming even bevredigend is als die in Nederland, dan openen zich, volgens het oordeel der des kundigen, belangrijke mogelijkheden. SPIRITUSTOESTEL ONTPLOFT. Op het gemeentelijk kampeerterrein in de Zuidduinen te Katwijk aan Zee was Zaterdag een medisch student uit Utrecht bezig op een spiritus-kooktoestel eten te bereiden. Daar het toestel uitgegaan was, trachtte hij het, terwijl het nog gloeiend v/as, met spiritus te vullen. Hierbij sprong het toestel echter uit elkaar en werd de student aan het gezicht gewond. Na verbonden te zijn is hij per outo naar Utrecht vervoerd. verbleekte lippen; nog eenmaal wilde hij het bevallige kerkje op den bosch heuvel zien, de met wijnranken be groeide pastorie, overwelfd door reus achtige kastanjeboomen; nog eenmaal rusten onder de eiken, waar hij als knaap hoogdravende plannen smeed de, plannen, die alle, alle schipbreuk leden welk een eindeloos zoete be koorlijkheid ligt er in dat verlangen, welk een pijnlijk zoete betoovering om ringt dan het vaderland. Den langen weg over den oceaan naar huis had hij doorgebracht in de gloeiende machinekamer van het koop vaardijschip. Gering was de belooning voor den zwaren dienst, wat was daaraan gelegen? De matrozen zagen hem met goedhartige spotternij ver trekken. Hij stelde zich menigmaal zoo vreemd aan. En vooral bij het landen. De door het roet zwart geworden har de handen streken soms zoo vreemd, zoo geheimzinnig over het voorhoofd en de oogen wat scheelde den ouden man toch? Te voet was hij hierheen gekomen, was over berg en dal gegaan, had bosch en veld in rustelooze haast doortrokken, steeds gedreven door inwendigen angst. Slechts korte rust gunde hij het ver moeide lichaam. Op zijn verzoek gaf hem menige medelijdende vrouw spijs en drank en weigerde goedhartig zijn geld. God loone 't u, riep hij hun toe en wendde nog menigmaal het hoofd naar het gastvrije huis, waarvoor oud en jong stonden en vreemde geschie denissen van den ouden man wisten te vertellen. De gloed der zon hinderde hem niet. Onder den zuidelijken hemel was hij daaraan gewend. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Zaterdag reed de auto van den heer Versteegen uit Arnhem op den Velperweg in de richting Velp. Bij Bronbeek stak plotseling een wielrijder den weg over, werd door de auto gegrepen en meege sleurd. De hoer V. was, trachtend de botsing te voorkomen, naar links uitge weken, maar reed nu tegen een auto uit Lonneker op. De meegesleurde wielrijder werd omhoog geslingerd tegen het glazen zonnescherm van de auto uit Lonneker. Het slachtoffer werd de hals doorgesneden. Hij was bijna onmiddellijk dood. Het lijk is naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. De auto's werden zwaar bescha digd. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. DE PREDIKANT-SCHOOLMEESTER. In het Brabantsche dorp St. Michiels gestel doet zich de eigenaardige omstandig heid voor, dat de Hervormde predikant aan enkele kinderen uit zijn gemeente gratis schoolonderwijs geeft. De openbare school is daar n.l. sedert 1 Januari opge heven en ouders, die er bezwaar tegen maakten hun kinderen naar de R.K. school te sturen, vonden, dat de gemeente hun niet genoeg tegemoet kwam in de kosten van het vervoer naar Den Bosch, weshalve zij hun kinderen thuis hielden. De pre dikant dezer gemeente, wien het verdroot de aan zijn zorgen toevertrouwde zieltjes van alle onderwijs verstoken te zien, be sloot den knoop door te hakken en be steedt nu reeds sedert Februari zijn morgenuren geheel belangeloos aan het onderwijs geven aan deze kinderen bij zich aan huis. De pastor loei verricht dit extra-werk met veel genoegen en toe wijding, maar intusschen is deze zaak naar aan de N.R Crt. ter oore kwam, reeds bij gedeputeerden aanhangig ge maakt zoodat er kans bestaat, dat de predikant zich eerlang zal kunnen ver oorloven van deze eervolle maar onregle mentaire functie even vrijwillig afstand te doen als hij haar op zich beeft ge nomen. ALS DE GEMEENTE-BAKER TROUWT. De gemeenteraad van Monster heeft aan de gemeente-vroedvrouw, ter ge legenheid van haar huwelijk, een bou quet bloemen gezonden en daarvoor En kwelde hem de dorst, dan bood een landman hem wel een frisschen dronk aan, en kwam hij aan een beek je, schepte hij met de volle hand ver- frisschend water uit den zilverblanken vloed, en dat water uit zijn dal smaakte hem kostelijker dan het vurige drui vensap, dat donkerkleurige vrouwen hem glimlachend toedienden. O vader land O tooverland* En nu, nu scheidde hem nog slechts een lange stoffige straatweg van het vurig gewenschte oord. Maar zijn krachten verlamden; met moeite sleep te hij zich voorwaarts. Hij hijgde on der den last van den bundel, die alles bevatte, wat hij bezat. Onvast werd zijn stap, meer gebogen zijn houding. De hand, die den doornstok vasthield, beef de. Zoo dicht bij het doel bezwijken? Vreeselijke gedachte De oude bleef zwaar ademend staan en schoof den grijzen hoed van het voorhoofd. Met de mouw van zijn jas wischte hij 't zweet al en liet zijn blik in het rond gaan. Geen mensch te zien. Rondom niets als verblindend zonnelicht, in de verte de donkere zoom van 't bosch. Hoe ver nog daarheen I Als de pijnlijke voeten den dienst wei-1 gerden. Voorwaarts voorwaarts1. En hij strompelde voort, doodmoede, staande gehouden door een ijzeren wil, door gloeiend verlangen naar zijn thuis.. En eindelijk Tuimelend had hij de hoogte bereikt, diep zuchtend viel hij op 't mos neer, niet in staat zich te verroeren, en toch een gelukzaligen glimlach om den eenigszins geopenden mond. Daar in de verte is 't ouderlijk huis. f 10 op de gemeentebegrooting voor 1930 gebracht. Ged. St. van Zuid-Hol land hebben hun goedkeuring daaraan onthouden, omdat zij meenen, dat voor dergelijke particuliere aangelegenheden geen gelden uit de gemeentekas moge® worden besteed. De vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Monster bestreed Woensdag voor den Raad van State deze opvatting. Hij wees er daarfeql op. dat in andere gemeenten herhaal delijk gelden op de begrooting gebracht zijn voor geschenken aan den lO.OOOea of den lOO.OOOen inwoner. En daarvocc is minder aanleiding dan voor het ge- ven van bloemen aan een verdienstelijk ambtenares bij een belangrijke gebeur tenis in haar leven. De Kon. beslissing volgt later. SCHEIDENDE^WETHOUDEK VERZOEKT DEN RAAD OP ZIJN1 BEGRAFENIS. In de jongste raadsvergad^-ing van Beek en Donk (N.Br.) werd druk al- scheid genomen. De heer Th. Thijs- sens ging na een ambtsvervulling van 42 jaren heen als gemeente-secrefari% de twee wethouders en een tweetal raadsleden keeren in September niet in de vroedschap terug. Volgens hetraads- verslag in de ,,Zuidwillemsvaart'* ver liep het slot van de afscheidsscène als volgt: Wethouder Vereyken, die wegens hoogen leeftijd zich niet herkiesbaar had gesteld, meent ook nog een woord je te moeten zeggen. Hij betreurt het* dat hij nog zoo weinig familie heefk slechts een zuster, die deze maand haar diamanten kloosterfeest viert. Watiuecsr ik straks begraven zal worden zal mere op den Donk zeggen, dat er zoa wei nig volk bij mijn begrafenis is. Dat kan toch niet, zegt spreker, voor des* ouden wethouder. Hij richt dan tok. het vriendelijk verzoek tot den voor zitter en den Raad om toch zeker zijne begrafenis tegenwoordig te zijn. Ik betreur het nogmaals, zegt spr., be graven te zullen moeten worden zonder- volk en ik verzoek dit gesprokene int de notulen vast te leggen. (Algemeens hilariteit.) a De Voorzitter, burgemeester van Nis pen tot Pannerden, zegt zoo mogelijk steeds bij begrafenissen tegenwoordig te zijn, wanneer raadsleden of ambte naren naar hun laatste rustplaats wor den gebracht. De Voorzitter geeft wet houder Vereyken de verzekering, datlnf, evenals ongetwijfeld de oude en-nieuwe raad, bij de begrafenis tegenwoordig zullen zijn, doch hoopt, dat hij Bel lange jaren zal kunnen genieten vaat een welverdiende rust. Hierop volgde een spontaan hoera van raadsleden en aanwezig publiek» o DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Zaterdagmiddag is op den onbewaakte®» overweg tusschen Hellendoorn en Nijver- dal een auto, bestuurd door den heer Dreidend ruischen ze boven zijn hoofd, de kruinen van breedgetwijgde palmen? O neen De toppen zijner eïr ken fluisteren: Welkom, welkom te de nabijheid plast het; van de boscfr- rijke hoogte valt het water bijna lijn recht neer in het rivierbed; het is de molenbeek, de molenbeek Zijn lied is sinds al die jaren niet veranderek ,,Grüs Gott, oude vriend Wij zijn oude bekenden." En het geruisch der eiken en 't ge plas der beek zingen den vermoeide® reiziger een sluimerlied. Het donzige mos van het bosch was een heerftjk rustbed. En toen de oude man inslieps voerde de droomgod zijn ziel naar het vroolijke, grenzelooze rijk der fantaste. 't Is in de secunda van het gymna sium van B. Door twee hooge eenvou dige vensters valt het blanke zonlicht: en verlicht grillig de kale, wit gepleis terde wanden. Tegenover de deur hangt een groote kaart, die de Noord-Duitsche vlakten aangeeft. Kubussen en hoekers zijn, van bijna alle letters van 't alpha bet voorzien, verward door elkander op het zwarte bord geteekend, cfrdt naast den bruinen kachel dreigend tegenover de schoolbanken staat. Eb daarop zitten, gedeeltelijk verlegen en? angstig, gedeeltelijk brutaal en verhard, de trotsche bezoekers der klasse m hooren met zeer gemengde gevoelens- die duidelijk op hun gelaat te lezers is de strenge woorden aan van dens leeraar. Julihitte broeit over alles. (Wordt vervolgd^. voor let Laid 111 Heosden in Alteiaje Lasgstraat ti 3e Buitltrviirl Naar 't Hoog Duitsch VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1