Tweede Blad No. 5146 Woensdag 5 Augustus voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Burgerlijken Stand I! echtzaken. Parijsche M odebrieven BIJDRAGEN BEHOORENDE BIJ HET Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Wanneer ik van een eendenkooi de afgepaalde plankjes strijk, mag ik dan die ruimte voor jachtterrein gebruiken om hazen en fazanten te schieten, om hierna een en ander weer in den zelfden toestand te brengen, als het oorspronkelijk geweest is. Is dan deze kooi weer in zijn goede toestand als zoodanig X. HE USDEN. Ondertrouwd: H. den Otlelander 24 j. en H. J. Schreuders, 24 j. Overleden: J. J. Schreuders, 30 j. KANTONGERECHT TE Z ALT-BOMMEL. Zitting dd. 15 Juli 1931. Overtreding! betr. de Veldpolitie: A. P. v. GamerenA. v. d!. L. te Nieuwaal f 2 of 1 wt.J. B. te Nieuwaia! f5 of 2 k. t. A. P. V. Nederhemert: C. V. te Nederhemert vrijspraak; D. K. te idem f3 of 3 d. h.— A. P(. V. Bedel: f 1 of 1 dj: h. StraatschenderijE. K. te Brakel, vrijspraakB. V. te Hedel f 5 of 5 d. h.W. O.; J. V. d. L. H, K. J. Hl V. d. L. allen te Brakel, al len f 10.of 10 d. h. Loopen op verboden terreinD- J. v. U. te Ammerzoden f5 of 5 d. h. LeerplichtwetA. A. v. W. te Bra kel f2 of 2 d. h. Geldersch StierenreglemcntJ. v. de V. te Poederoijen f5 of 5 d. h. Motor- en rijwielreglementW. M, L;. te Zuilichem f 4 of 1 wt.G. v. E. te Zalt-Bommel f15'of 15 cl. h. P. v. d. O. te Gameren, f 4 of 4 d. hjj G. K. te Aalst f 3 of 3 d. Motor- en Riiwielwet: P. PI. D. te Brakel f 5 of 2 w. t,H. v. V. te Wijk c.a. f 2 of 2 cl. h. BOLERO'S, VESTEN EN KORTE JASJES. Hoe men aan een zomerjapon weer cachet geeft. Bij het woord bolero uitgesproken met den nadruk op de e en niet op den eerste 0, zooals velen doen denken we aan vurige Spaansche muziek, aan castagnetten. En aan den wilden dans van mooie zwartoogige meisjes, gekleed in de schilderachtige Andalusische volks dracht met het korte jasje dat tegen woordig over de geheele wereld bekend is als bolero. Op het oogenblik is de bolere een belangrijk modeartikel. Niet voor den eersten keer. Onder den invloed van den bekenden Spaansche schilder Goya is, naar ik meen reeds meer dan een eeuw geleden de bolero door de modieu- se dameswereld gedragen. Men behoeft zich niet het hoofd te breken over de vraag bij welke ge legenheid en bij wat voor costuum men een bolero kan aantrekken, want men kan ze bij alles dragen. Ze maakt deel uit van het mantelcostuum, ze voltooid een luchtig avondtoilet, men draagt ze zoowel bij eenvoudige als meer gekleede japonnen, ja,zelfs bij een pyjama en een nachthemd. Niet altijd is de bolero een los jakje, zooals het eigenlijk behoort. Soms wordt de indruk van bolero gewekt door een strookje of een opnaaisel. Soms wordt zelfs alleen maar, door biesjes of galons, de vorm van het Spaansche kleedingstuk aangegeven. Van de bolero tot het vest is 'tniet ver. Het is dikwijls zelfs moeilijk de grens te trekken, want er bestaan tal van overgangsvormen tusschen beide soorten kleedingstukken. In elk geval wie niet van eeu bolero houdt, kan zich een vestje aanschaffen, precies waarin het verschil bestaat. Het vest is van mannelijke afkomst. Maar dat behoeft nog niet te beduiden het streng en sober is. In vroegere jaren droegen de heeren der schepping zeer elegante, met borduursel versierde vesten.De nieuwigheid van het moderne damesvest is, dat het er dikwijls uitziet als een mantel waarvan men de mon- wen heeft uitgesneden. In dat genre zagen we een vestje van roode wol op een wit japonnetje, van voren met drie witte knoopen gesloten en van een wit leeren ceintuurtje voorzien. Iets meer stof en het was een volledige man tel geweest. De overgang van vest tot mantel is al evenmin groot. En men weet soms werkelijk niet welken naam men zoo'n vlug kwiek kleedingstuk zal geven, vooral wanneer er mouwen aanwezig zijn. In elk geval zijn het echt zomereche fan- tasie-dingskes, zooals ge b.v. op onze afbeelding zien kunt. De eerste dame draagt een kort manteltje van donker blauwe zijde met wit afgezet, op een witte japon. Het tweede jasje is wit met rood genopt en wordt eveneens op een wit toiletje gedragen, hoewel het op effen rood ook heel goed zou staan. Kragen en Dassen. Een eenvoudig zomertoiletje is zeer gebaat door een frisch licht kraagje aan den hals, van linon, batist, crêpe georgette, linnen, pique, beaat... Het staat vroolijk en flatteert en kan bovendien gemakke lijk onderhouden worden. Het kraagje dat we hier afbeelden, is van witte linon, met een ajourwerkje versierd, evenals de manchetten. Een andere manier om aan een zomer japon meer cachet te geven, is er een mooie zijden of kanten das op te dragen. Deze wordt losjes om den bals gelegd en valt van voren als een jabot over de blouse, Deze dassen worden natuur lijk niet bij linnen, voile of katoen gedragen. Het toilet behoort wel iets gekleeder te zijn, van zijden mousseline, georgette b.v. We hebben hier een das voor u geteekend van zwart satijn eindigend in twee breede geplisseerde strooken van crêpe georgette. In het midden wordt elke strook onderbroken door een entre-deux van zwarte kant. Deze das is bijzonder geschikt voor een oudere dame, die in een enkele japon wil uitgaan of ook om te dragen onder een zwart zijden mantelcostuum. De tweede das is is van crème kant, gezet op een ondergrond van mousseline in dezelfde kleur. De das is vanboven met een ornamentje van zwart lint versierd. Vele dames zullen ongetwijfeld dergelijke dassen zelf kunnen maken en daardoor zonder groote kosten aan haar garderobe een weinig luister bijzetten Een aardig idèe is het ook, een das te maken waarvan de beide strooken verschillend van kleur zijn, de een licht en de ander donker b.v. of in de twee tinten van de japon. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig vven- schen ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abon nement te nemen op „Het Nieuwe Mo deblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bij de uit gevers dezer courant tegen sterk ge- reduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad 2 maal per maand verschij nende in 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f0.95 per kwartaal, franco per post fl.25. Ivo Sonnevelt, Hessel Koolhaas, Aart Duyser, Jan Anthony van Rijswijk en Ary Hendrikse den Boer. (absent Cor nells van Son.) Door den Schout me degedeeld, dat op Zondag 23 Januari 1785 van den preekstoel is bekend ge maakt, dat aanschrijving was gekomen, om bij loting den 3e man in de wa penoefening te brengen, de Schout wil de er de volgende week reeds toe overgaan; de anderen wilden eerst nog een neutraal rechtsgeleerde hooren, sul lende Aart Duijser en Hessel Koolhaas gaan adviseeren. Advies werd gevraagd aan M. H. van Son te 's-Gravenhage en dese gaf daarop een geducht ant woord waaruit bleek, dat men over het algemeen erg oproerig was, en aan de exercitiën niet wilde voldoen, ook te Veen niet, doch dat de Sta ten besloten waren, met geweld tot gehoorzaamheid te dwingen, en raad de hij hun, om, dat de Raad zelf reeds vast zou beginnen zich te oefenen, met degenen die gehoorzaam zouden wil len volgen, en dat eerst in de kerk en daarop op een plein, totdat er last gegeven zou worden van meerdere oe- iening. (Wordt vervolgd). Geschiedenis fan het Land fan Ifeusden en Altena en den Bommelerwaard. 38). In 1776 braght „de Heun" aan pacht de som van f85 op. Pachter was Wil lem van Son. Er waren toen twee hek ken, waarvan het eene hing bij de •kinderen van Servaas den Boer en het andere bij het huis van Hendrik Vos. In 1777 bragt „de Heun of Heuje slechts f27 op in datzelve jaar leverde Jan Blankers twee nieuwe hekken voor f10.In 1780 was de pachtsom f45. In 1781 deed Otto Verhagen rekening over vijf jaren. Uit den opbrengst van den Heun werd o.m. betaald aan den chirurgijn de Koek, voor visites en medicijnen f 29.16." Aan het dorp Poe- derooyen voor het gebruik derzelver brandspuit tijdens den brand bij Kool haas alhier door het onweer in 1781 f24.Aan loon bij dien brand f 15-12-, Aan deri heer C. Rietvelt voor het le veren van twee ton bier bij den brand f 16.Aan Jan Gerritse Sonnevelt, alwaar het bier vertapt is f5.en aan de Wed. Aart Vos, alwaar ook een ton vertapt is f5. Een schaar op den Ravenswaard kost te in 1781 f 40-3- In 1780 heerschte er in het dorp Veen een besmettelijke ziekte de zgn. roode loop. Op 29 September van dat jaar werd een publicatie uitgevaardigd van ongeveer den volgenden inhoud: ,,le vermaant: niemand toch buijten noodzaak in een besmet huijs te gaan. 2e. Door spijs en drank en levens gedrag sijn gesontheijt onder Gods se- gen in acht te nemen. 3e Iemand aan getast wordende versogt dadelijk ken nis te geven, krijgende dan dadelijk kosteloos bekwame doctoren (behalve de medicijnen), en de armen alles vrij. 4e. Lijken binnen 24 uren begraven op boete van f25, uitgezonderd onze goed keuring anders besloot en weerbarstige zullen aan den Drost verklaagd wór den. 5e. Dit jaar geen kermis, en ver der alle tapperijen verboden." Op het laatst der 18e eeuw was de oproerigheid en de revolutiegeest ook reeds ten platte lande doorgedrongen, en waren er ook daar vele kwaadden kenden. In de rekening van Dorps Heun in 1788 komt voor: „Betaalt 198 aan nachtwachten uit het geld van Dorps Heun, gedaan wegens vrees voor huis- braak, welke zoo hier gelijk ook in andere gemeenten gedaan werdt van December 1782 tot Februari 1783.-Item in 1786 aan musterd in de school 19-12. ter verwarming der nachtwachten, toen uit elk huis om beurte, een man wacht deed. Item aan Mr. D. H. Smits f6-2- aan kaarsen, gedurende die nachtwach ten. Item f 12-6- aan Aart Duijser voor hout en jenever, daarbij mede gebruikt. Dus zamen f 139-6-. (De rest uit de Dorpsgemeijnte f 158-16-4 werd aaneen ieder een gelijk portie uitbetaald.) 1785 28 Januari. Vergadert Schout, Borgemeesters en Heemraden: Otto Verhagen, Joost Govertse Koolhaas, BRAKED. Op Woensdagavond 29 Juli had de trekking der verloting plaats, uitge schreven door de muziekvereeniging alhier. De uitslag was als volgt Prijs Lot No. Benaming. No. 1 Rijwiel 73 2 Spiegel 1 3 Schoorsteengarnituur 322 4 Theelicht met kan 6. 6 5 Rijwiellantaarn 251 6 Rijwiellantaarn 625 7 Tafelkleed 588 8 Tabakspot 334 9 Waterstel 7 16 10 Bloempot 3.13 11 Boterklok 6" 5 12 Twee Delftsche borden 287 13 Twee koperen borden 538 14 Lepeltjes doos 132 15 Garnituurtje 211 16 Roomstel 175 17 Theebus (bruin) 541 48 Theebus (wit) 313 19 Chocoladekan 405 20 Theeblad 237 21 Aardbeientest 29 22 Fluitketel 453 23 Een vaas 651 24 Een vaas 397 25 Borstelhanger 558 26 Blauwe vaas 227 27 Blauwe vaas 607 28 Luciferhanger 293 29 Kambak 364 30 Klein vaasje 521 31 Klein vaasje 2 32 Een stelletje 540 33 Suikerpot 509 34 Kwartjes-spaarpot 641 35 Dubbeltjes spaarpot 450 36 Pijpenrek 563 37 Een vaas 331 38 Een vaas 192 39 Rijwiellantaarn (Solar made) 309 De prijzen kunnen tot 1 Januari a.s. bij den heer M. van Dalen afgehaald worden. 122. Het geluk was met hen, want een dichte mistbank kwam onverwachts opzettenzelfs zoo dicht, dat hun lauding bijna onzichtbaar geschied de. Maar toen ze de machine veborgen, bleek, dat het benzinereservoir lek was, en ze niet meer terug konden vliegen. 123. Vlug gingen de twee koene vrienden op verkenning uit. Nog niet ver van de kust hoorden ze stemmen naderbij komen en juist waren ze onder de bladeren weggedoken, toen een groep inlanders voorbij kwam, die een geweldige groote haai droe gen, die ze zooeven op zee hadden gevangen. 124, „Hen na, Daan," fluisterde Rob, „ik ben er zeker van dat ze ons de weg naar het dorp zullen wijzen," En Rob had gelijk, want al gauw doken de daken van eenige paalwoningen voor hen op, waarin de visschers verdwenen. jfleuwsblad TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5