Bezoekt de HEUSDENSCHE Maandmarkten De eerste Groote Maandmarkt van lier lei Kramer ij en zal plaats hebben op DOHDERDAG 17 SEPTEMBER a.s. waaraan tevens verschillende attractie's verbonden zijn, ^Vergadering van den Raad der ge meente EETHEN, op Donderdag 6 Augustus, des v.m. 11 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer D. F. Brune. Secretaris: WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Afwezig de heer A. L. de Qraaff. De Voorzitter opent de vergadering. De Secretaris leest het formulierge bed, daarna de notulen der vorige ver gadering, die onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen stukken: Verzoek van den heer C. v. d. Beek te Babiloniënbroek, om een subsidie in de verplaatsingkosten van zijn zoon tje, dat de Chr. U.L.O. school te De Werken bezoekt en een tegemoetkoming in de kosten van het schoolgeld. Eenzelfde verzoek van M. v. Wijk te Genderen, voor een zijner kinderen, die de M.U.L.O. te 's Bosch bezoekt, deze vraagt een bedrag van f 3. per week vanaf den datum der aan vraag. De Voorzitter stelt voor, deze adres sen aan te houden, omdat men niet weet, hoe men in andere gemeenten met dergelijke verzoeken handelt. Spr. zou hiervoor het advies van een In specteur voor het L.O. willen inwinnen. De raad gaat hiermede accoord. Verzoek van de Prov. Vereen, het Groene Kruis, om een subsidie. In het verzoek wordt naar voren gebracht, dat tie vereeniging belangrijk werk ver richt ten opzichte van de hygiëne voor het kind, voor verzorging van moeder en kind en bakercursussen in het le ven roept, er wordt verder in gezegd, dat uit deze gem. in 't afgeloopen jaar 5 kinderen ingeschreven zijn geweest voor het consultatiebureau te Almkerk. B. en W. stellen voor, om voor 1932 de gevraagde subsidie van f10.be schikbaar te stellen, met welk voor stel de raad accoord gaat. Verzoek van het bestuur van het Centraal proeftuinbedrijf te Gorinchem, om voor het jaar 1931 weder een sub sidie te mogen ontvangen. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt, dat de gemeente voor twee jaar een subsidie van f 50 verleende, die het vorig jaar is teruggebracht op f25.B. en W. stellen voor, om voor 1931 weder e!en subsidie van f25. toe te staan. Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel aangenomen. Rekening 1930 Gezondheidscommissie te Heusden. Deze rekening geeft een ontvangst aan van f2421.86 en een uitgaaf van f2199.93i/2, sluit alzoo met een batig saldo van" f221.92i/2. Op voorstel van B. en W. wordt de ze rekening goedgekeurd. Begrooting 1932 van dezelfde instel ling. Op deze begrooting is als bij drage van de gemeente Eethen een bedrag uitgetrokken van f 114.80. De Voorzitter merkt op, dat dit 55 ct. hooger is dan het vorig jaar. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten, dit bedrag op de gemeentebe- grooting 1932 te brengen. Adres van eenige ingezetenen te Hees been, om aansluiting aan het electrisch net. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek eerst eergisteren is ingekomen. Spr. is direct naar de P.N.E.M. gegaan en heeft daar geinformeerd naar de kos ten. Men heeft daar verzocht, deze aan vraag schriftelijk te herhalen en men heeft er aan toegevoegd, dat beant- woroding der vraag niet voor Novem ber zal kunnen geschieden, wijl de P.N. E.M. volop in het werk zit. Het spijt spr. wel, doch als de raad, na het ontvangen der inlichtingen tot aanslui ting zou overgaan, zal deze dus niet kun nen geschieden voor het voorjaar 1932. i De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. nog een briefje hebben gekre gen van mej. Uijthoven te Drongelen, Spr. wil dit briefje even voorlezen. Mej. Uijthoven verzoekt in dat briefje, om in de eerstvolgende raadsvergadering de geruchten, die in de gemeente de ronde doen, als zou zij de afrastering van haar eigendom van de gemeente hebben gekregen, te willen tegen spreken. Gaarne neemt Mej. Uijthoven tegelijk de gelegenheid te baat, het gemeentebestuur dank te zeggen voor aangename medewerking, die zij met de wegverbetering heeft ondervonden. De Voorzitter zegt, dat het slechts bi] uitzondering is, dat hij een dergelijk schrijven in de raadsvergadering wil voorlezen, in het vervolg zal hij dit niet imeer doen, het gaat niet aan, alle 'mogelijke praatjes met leugens, die langs de straat gaan in een openbare raadsvergadering te doen behandelen. Het doet spr. wel "genoegen, dat hij langs dezen weg kennis heeft gekregen van de loopende geruchten en hij stelt er prijs op, in deze vergadering mede te deelen, dat mej. Uijthoven de af rastering niet van de gemeente heeft gekregen, doch zelf heeft betaald. Jutfr. Uijthoven heeft zelfs niet eens 'n woord over betaling door de. gemeente gespro ken. Zij kwam geheel tegemoet aan de verlangens van het Dag. Bestuur en spr. kan er aan toevoegen, dat dit mej. Uijthoven prettig heeft saamgewerkt en deze zich zeer welwillend ten opzichte van de gemeente heeft gedragen. De verlangens van de gemeente zijn haar kenbaar gemaakt en het was terstond in orde, zonder dat er eenige kosten voor de gemeente uit zijn voortgevloeid. Onderzoek geloofsbrieven raadsleden. De Voorzitter wijst als leden voor de commissie van onderzoek aan, de heeren Donken en Lankhaar en schorst tijdens dit onderzoek de vergadering. Na heropening verklaart de heer Don ken namens de commissie, dat alles in behoorlijke orde is bevonden, zoodat de commissie tot toelating adviseert. Dien overeenkomstig wordt besloten. Aanbieding gemeenterekining 1930. Deze rekening geeft een ontvangst aan, den gewonen dienst betreffende, van f 81509.42 en 'n uitgaaf van f 83216.28 alzoo een nadeelig saldo van f 1706.86. De kap. dienst een ontvangst van f23731.29 en een uitgaaf van f23706.20, alzoo een voordeelig saldo van f25.09. Als leden van de commissie van on derzoek worden aangewezen, de hee ren Lankhaar, de Bruijn en Donken. Uitbreiding electrisch net. De Voorzitter zegt, dat hij tot zijn spijt de cijfers uit den Bosch, die, naar hem stellig was beloofd, voor 11 uur hedenmorgen in zijn bezit zouden zijn geweest, nog niet heeft ontvangen. Zoo als de heeren bekend is, heeft de heer Bos op den Biesheuvel om aansluiting gevraagd, nu de cijfers der kosten even wel niet zijn ontvangen, dient dit punt tot de volgende vergadering te worden aangehouden. De heer Donken vraagt of er daar meer aansluitingen zullen komen, waar op de Voorzitter antwoordt, dat er wel eenige zullen bijkomen. Benoeming schatters belasting. Aftredend zijn de heeren E. v. d. Beek, W. Lankhaar Czn., H. Vos en J. J. Brouwers, die allen worden herbe noemd. Vaststelling kohier van de straatbe lasting. Wordt met algemeene stemmen vast gesteld op een bedrag van f 1614.12. De begrooting 1931 wordt conform het voorstel van B. en W. gewijzigd. Rondvraag. De heer Donken vestigt de aan dacht op een lamp van het electr. licht aan het veer te Drongelen, die naar zijn meening niet goed hangt. Als deze werd verplaatst van paal 151 naar paal 150, zou dit voor de verlichting van den weg en de daar wonende inge zetenen veel 'beter zijn. De Voorzitter zou dit nog even wil len aanhouden, de gemeente heeft be richt gekregen, dat zij wel hetzelfde bedrag voor straatverlichting moet blij ven betalen, doch voor dit bedrag ruim 11/2 maal zooveel stroom mag verbrui ken. In verband daarmede zal het aan beveling verdienen om eens na te gaan of hier en daar niet een paal moet worden verzet, een lamp verstrekt of de straatverlichting uitgebreid moet worden. De heer Donken zegt, dat aan de nieuwe weg te Drongelen verkeerspalen zijn geplaatst, die te veel op den weg staan en daardoor gevaar voor het ver keer opleveren. Wethouder v. d. Schans zegt, dat de heer Donken gelijk heeft, de pa len zijn volgens aanwijzing van het polderbestuur geplaatst, doch het blijkt, dat ze niet goed zijn gezet, zoodat ze verplaatst zullen worden. De heer Donken zegt, dat hij reeds een paar malen heeft gewezen op den minder gewenschten toestand aan de begraafplaats te Drongelen, de Voorz. heeft wel beloofd eens te zullen gaan kijken, doch heeft het nog niet gedaan. Er komen tegenwoordig nogal eens menschen op de begraafplaats kijken en het is er alles behalve netjes. Wethouder v. d. Schans wordt op gedragen, de noodige verbeteringen aan te doen brengen. De heer Donken vraagt verder, hoe het staat met den verbouw van het gymnastieklokaal te B.-Broek. De Voorzitter antwoordt, dat dit de volgende week wordt aanbesteed. De heer Donken zegt, dat het lang duurt eer de verbouwing tot stand komt de menschen worden ongeduldig, er was gezegd, dat de verbouwing in de vacantie zou geschieden. De Voorzitter merkt op, dat het ge meentebestuur eerst lang heeft moeten wachten op de goedkeuring uit den Bosch. Zoodra men in de vorige ver gadering het eens was over aanbesteding onder af of niet ingezetenen, is het Dag. Best. overgegaan tot het doen maken van een bestek. Aanvankelijk lag het ook in de bedoeling van het college, om de verbouwing in de va cantie te doen vallen, doch het Hoofd der school had daartegen het bezwaar, dat men dan in zijn tuin kwam in den tijd dat hij afwezig was, met welk be zwaar B. en W. rekening hebben ge houden. De heer de Bruyn maakt de opmer king, dat de rekening 1929 van de Bur gerlijke Armbesturen der 3 gemeenten nog niet door de commissie zijn on derzocht. Die van Eethen is wel in een comm.-vergadering geweest, doch deze heeft ze, met bemerkingen, gere tourneerd. Nadien heeft de commissie geen oproeping meer gehad. Ook werd in 1929 bij de behandeling der rekening 1927 toegezegde lijst gemist. De Voorzitter antwoordt, dat de fout hiervan bij de commissie ligt, deze krijgt geen oproeping, maar heeft zelf uit te maken wanneer zij bij elkaar willen komen om de rekening te onderzoe ken. Wat de Lijst betreft, deze komt bij de rekening 1930. Van 1929 was reeds i/2 jaar verstreken toen de op merking werd gemaakt en was het niet goea meer mogelijk voor i/2 jaar nog een lijst aan te leggen. De Voorzitter sluit hierop de open bare vergadering, waarop de raad over gaat in geheime zitting, omdat de Voor zitter nog een schrijven heeft, dat hij in besloten vergadering wenscht te be handelen. Vergadering van den Raad der ge meente VEEN, op Donderdag 6 Augustus des n.m. 7 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretaris: WelEd. Heer J. Tim mermans. 'f Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, de secretaris leest het formu liergebed, daarna de notulen der vo rige vergadering, die worden goed gekeurd'. Ingekomen stukken Besluit van Géd. St. tot goedkeu ring, de Secretaris leest het formu- Schrijven van de Kamer van Koop handel gevestigd te Dordrecht, waar in verzocht wordt adhaesie te willen betuigen aa,n het adres dat zij heeft gericht tot de regeering, voor over brugging van het Hollandsch Diep. Eenzelfde verzoek van de gemeen te de Werken en Sleeuwijk voor over brugging van de Merwede bij Go rinchem. De Voorzitter stelt voor het eer ste adres voor kennisgeving aan te nemen en daaraan geen adhaesie te betuigen, wijl een brug over de |Mer- wede voor deze gemeente en de ge- heele streek van veel meer belang is, dan een brug bij Moerdijk over het Hollapdsch Diep. De raadsleden zijp het hiermede eens, zoodat besloten wordt het eer ste schrijven voor kennisgeving aan te nemen en aan het tweede adres adhaesie te betuigen. Schrijven van B. en W. van Gorin chem, in vervolg op de gevoerde cor respondentie voor het opnemen van lijders aan besmettelijke ziekten in de op te richten barakken. De kosten zullen volgens dit laatste schrijven bedragen 5 cent per inwoner per jaar, bij opnemihg van lijders aan besmettelijke ziekten f 2,7 5 aan ver- plegingskosten p. dag. In plaats v. 'n verbintenis van 40 jr., lean nu vol staan worden met een verbintenis van 5 jaren. B. en W. adviseeren nu accoord te gaan met de voorwaarden. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Schrijven van het Hoofdbestuur der Posterijen naar aanleiding van een verzoek van B. A. v. d. Pol te Wijk, voor den aanleg van radiocentrale. Het Hoofdbestuur vraagt of het ge meentebestuur bereid is medewerking te verleenen en toestemming te ver- leenen voor het spannen van draden en het aanbrengen van steunpunten aan gemeente gebouwen. Dit schrij ven was gericht pan B- en W., doch waar het gemeentegebouwen betreft hebben B. en W. het gevoelen van den raad eerst willen hooren. De heer Jiskoot meent dat daar tégen geen bezwaar kan bestaan. Ook de heer v. Andel acht geen be zwaar aanwezig. Met algemeene stemmen wordt be sloten B. en W. te machtigen, [het Hoofdbestuur der posterijen te be richten dat geen bezwaar tegen het verleenen van medewerking bestaat en de vereischte vergunning alzoo wordt verleend. Onderzoek geloofsbrieven. Met algemeene stemmen wordt tot toelating besloten. Aanbieding Gemeenterekening. Deze rekening geeft voor den ge wonen dienst een ontvangst aan van f 29677,95 en een uitgaaf van f 34093,305 sluit alzoo met een nadee lig saldo van f4415,415. De kapitaal- dienst een ontvangst van f43749,49 en een uitgaaf van f25598,26 voor deelig saldo f 18151,23- Deze rekening wordt ter visie ge legd. Besloten wordt aan de agenda nog een punt toe te voegen n.l. wijziging begrooting 1931- De secretaris zegt, dat wijziging der begrooting noodig' is met het oog op den verbouw der openbare lagere school. De heer v. Andel vraagt waarvoor deze wijziging noodig is. De secretaris geeft een uiteenzet ting van de bedragen en waarom de ze begrootingswijziging moet ge schieden. De kapitaaldienst der re kening 1930, isluit met een batig sal do van ruim1 f 18000 waarvan ruim 13000 voor verbouw school. Het ge- heele bedrag dezer verbouwing was geraamd op den dienst 1930, is even wel niet geheel voor de afsluiting van dit jaar gereed gekomen, van daar moet het niet verwerkte ge deelte overgebracht worden ,op de begrooting 1931- Na deze toelichting wordt met al gemeene stemmen tot de voorgestelde wijziging besloten. Rondvraag De heer jiskoot informeert of nog ?een schrijven is ontvangen van de .N.E.M., waarop de secretaris ont kennend antwoordt. Uit de jdiscussie die zich ontspint blijkt dat de heer Jiskoot en Smits op de P.N.E.M. zijn wezen informee- ren naar ide kosten van aanleg van straatverlichting, waarbij 30 lan-; taarns in gebruik genomen zullen wor den. Volgens den heer Jiskoot zul len deze kosten vermoedelijk f 2000 a f 2500 bedragen. Spr. acht rente en aflossing geen bezwaar te meer niet, wijl een der vorige wethouders toen het ging over de jaarlijksche bijdrage der ingezetenen in de aanleg kosten, deze verklaarde dat het niet zoo'n groot bezwaar zou zijn als de ge meente bij deze bijdrage eens een f200 a 'f250 moest bij passen De heer v. Andel zag gaarne zoo veel mogelijk spoed betracht, opdat de straatverlichting met de a s. win termaanden nog kan branden. De Voorzitter merkt op, dat zoo lang de gegevens van de P.N.E.M. niet zijn ontvangen, men niet kan doorwerken. De heer Jiskoot deelt nog1 mede dat ingenieur Roels die met een maand vacantie is, uitgenoodigd is om in een vergadering de kwestie te komen bespreken. De Voorzitter sluit hierop de open bare vergladering waarop de raad overgaat in geheime zitting. KORT VERSLAG van de vergadering van den raad der gemeente WERKENDAM, op Woens dag 5 Augustus 1931. Ingekomen is een schrijven van de P.N.E.M., waarin bericht wordt, dat met ingang van 1 Januari 1932 de lichtprijs verlaagd wordt van 40 op 35 ct. en de krachtprijs van 20 op 16 ct. per K.W.U. Voor de straatverlichting zal voor de K.W.U. boven 7500 niet 15 maar 7 cent berekend worden. Besloten werd vérvolgens: Medewerking te verleenen aan dén aankoop van 28 nieuwe schoolbanken voor de Hervormde school. Adhaesie te betuigen aan het adres der gemeente De Werken en Sleeuwijk, om zoo spoedig mogelijk aan te van gen met de overbrugging van de Mer wede. De bestrating der Hoogstraat geheel te vernieuwen en daarvoor een lee ning aan te gaan van f8000. Op advies der Gezondheidscommissie onbewoonbaar te verklaren 2 woningen op Zevenhuizen, no. 83 en 84, eigenaar H. van de Werken. De geloofsbrieven der nieuw benoem-- de raadsleden werden onderzocht en in orde bevonden, waarop tot hunne toelating besloten werd. De rekeningen der Gemeente, die van het Burg. Armbestuur, van het Veerbedrijf, het Waterleidingbedrijf en het Vleeschkeuringsbedrijf werden den raad aangeboden. Tot leden der Schattingscommissie werden herbenoemd, de heeren J. Vis ser Azn., J. Visser Jzn, C. H. Hakkers en P. Holster. B. en W. werden gemachtigd zoo noodig grond aan te koopen voor de verzwaring van de kade om den Burgh polder en Hooftlanden. ONWEER. Donderdagmorgen woedde boven het Noorden van ons land een hevig onweer, dat op tal van plaatsen schade heeft aan gericht. Op verschillende plaatsen werd vee in de weide gedood. Te Jilsum drie stuks in een weide en van een eigenaar. OUD-NOTARIS Mr. RITS. f Te 's-Hertogenbosch is in den ouder dom van 87 jaar overleden mr. H. C. F. Rits, die op 25 Nov. 1889 als opvol ger van zijn vader die het ambt 53 jaar had bekleed benoemd werd tot notaris aldaar, in welke functie hem op 43 Jan. 1930 op zijn verzoek eervol ont slag werd verleend. Van 1897 tot 1901 is hij o.a. school opziener in het arrondissement 's Bosch geweest. VERDRONKEN. In de Maasi is Dinsdag te Maas tricht het lijk gedregd van den Rijks ontvanger W., uit Bleijerheide, die sedert eenigen tijd vermist werd. Bij het baden in een sloot bit het ouderlijk huis ,is het 8-jarig zoontje van H. te Winssen, verdronken. In de Lek is bij het zwemmen de 21-jarige T- O. uit Vreeswijk verdron ken. Het lijk werd' eenigen tijd later opgehaald. r Te Zwaagwesteinde is de 17-jarige A. Brouwer bij het baden in „De Zwemmer" verdronken. Zekere Veldkamp, wonende te Wa penveld is in een der diepe putgaten bij Windesheim verdronken. P. v. Asch uit Soest is bij het ba den in de Rem verdronken. De 22-jarigen P. van der Hoogt is bij het zwemmen in de Vulkaanhaven te Vlaardingen verdronken. Men heeft nog getracht door kunstmatige adem haling de levensgeesten op de wek ken, doch tevergeefs. In de openbare zwemplaats in de Maas bij Maastricht onder de ge meente Gronsveld is de 22-jarige schilder H. van den Berg bjijl het zwemmen verdronken. De jongeman had zich in het niet afgesloten ge deelte gewaagd en zonk plotseling in de diepte. De toeschouwers wa ren niet in staat den drenkeling te redden. 1 o I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4