Hierop letten ^AND VAN ALTE^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5148. Woensdag 12 Augustus 1931. Pil wine? üestaat Bil 2 idea Buitenhui <L llimseislaiidL HERDENKING TÏËNDAAGSCHEN veldtocht. Dit blad verschijnt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nnmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Po§trekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. AANSLAG OP EEN D-TREIN IN BUITSCHLAND. Vermoedelijk het werk van nationaal- socialisten. Een aantal wagens van den spoordijk gestort. Eenige gewonden. Op den sneltrein Bazel-Frankfurt am Main-Berlijn, die om 22 minuten over 10 op het Anhalterstation in Berlijn moet aankomen, werd Zaterdagavond om kwart over 9 bij Jüterborg een dynamiet-aanslag gepleegd. Kort nadat hij het station Jüterborg had verlaten, hoorde de machinist plotse ling een geweldigen knal, waardoor hij direct de rem in werking stelde, en po gingen aanwendde om den trein tot stil stand te brengen. Voordat dit echter gelukte, waren reeds zeven wagens plus de goederenwagen en de restauratiewagen uit de rails geloopen en van de helling van den spoordijk neergestort. Niettegenstaande de grootte van de ramp werden slechts 3 personen zwaar en 16 minder ernstig gewond. Booden vallen gelukkig niet te betreuren. De Deutsche Reichsbahn deelt over den aanslag op den D-trein het volgende mede Op 8 Augustus om 12 55 hebben on bekend gebleven personen tusschen de stations Jüterborg en Giüna Kloster-Zinna bij het passeeren van den D-trein no. 43 een stuk van de rails opgeblazen. De explosie werd door het personeel van den trein en door vele getuigen, alsmede op het station Grüna gehoord. Van de plek van den aanslag gaat langs den grond een zwakstroomdraad tweehonderd meter terug tot in het kreu pelhout, langs den spoorwegdijk. Hier hebben de daders zich zonder twijfel opgehouden, gelijk uit de sporen blijkt. Vijf draden van de langs den spoordijk loopende telegraafleiding werden door de daders doorgesneden. Door de explosie werden negen wagons uit de rails ge worpen. Twee wagons vielen van den hoogen spoordijk naar beneden. Twee reizigers werden zwaar, dertien minder ernstig gewond. Verder werd bij het reddingswerk een lid der reddingsbrigade gewond. Een kwartier na ontvangst van het bericht over de ramp op het station Jüterborg, dat door den hoofdconducteur telefonisch werd overgebracht, kwamen de eerste doktoren op de plaats des on- heils aan. De genoemde gevallen inbe grepen, hebben zich in totaal 75 personen als gewond aangemeld, waarvan de meesten, na geneeskundige behandeling in Berlijn per auto naar hunne woningen konden worden vervoerd, Vijf hunner werden naar het Elisabeths-Gasthuis vervoerd Ook hier betreft het evenwel geen zorg wekkende verwondingen. DE AMERIKAANSCHE ONWAPENING TER ZEE. De uit Washington verspreide berichten dat de regeering der Ver. Staten twee vlootbouwvacantiejaren zou willen voor stellen, worden van officieele zijde gede menteerd. Het Staatsdepartement verklaart, dat voor het bijeenkomen der Geneefsche ontwapeningsconferentie geen nieuwe ver klaring der vlootbouwkwestie is te ver wachten. Het departement van marine is voor nemens de komende marinebegrooting met 30,000.000 dollar te verminderen. GEMASKERDE BANDIETEN OVER VALLEN EEN POSTKANTOOR. Aanslag met politieken achteigrond. In de Oost-Gallische badplaats Trus- kawie, werd door zes gemaskerde rr r irn i een overval op het postkantoor ondernomen. Terwijl een der bandieten de aanwezigen met een revolver in bedwang hield, roof den de 3nderen 25.000 zloty. Vervolgens namen de bandieten de vlucht, evenwel niet zonder eenige schoten te hebben gelost toen uit de aanwezigen hul proeper opgingen. Twee beambten werden ge wond, waarvan een levensgevaarlijk. De overval is daarom van belang, om dat men aanneemt dat hij een politieken achtergrond heeft. Het is namelijk waar schijnlijk, dat hij door leden van den verboden Oekrainisch militaire organisatie werd gepleegd, die hun kastekort door dergelijke middelen probeeren op te heffen. DE ONDERHANDELINGEN VAN MACDONALD MET STIMSON. Het bezoek van Mac-Donald aan den Amerikaanschen Staatssecretaris van Bui- tenlandsche Zaken Stimson te Rogart (Sutherland) is, naar de socialistische kringen nastaande „People" weet te mel den het voorspel geweest van een alge- meene annuleering der oorlogsschulden. De besperkingen zouden reeds een zekere basis hebben gekregen. MacDonald en Stimson zijn het er over eens geweest dat de naties ter wereld de last der oorlogsschulden niet langer kunnen dragen. Zij hebben de voor- en nadeelen besproken de oorlogsschuldbeta lingen met 50 pCt. te verminderen. Bei den hebben uiteengezet dat zij niet namens hun regeeringen spraken, doch slechts hun persoonlijke meeningen weergaven. Stimson, aldus meldt de „People" nader, heeft den Amerikaanschen ambasdeur te Parijs, Edge, verzocht naar Engeland te komen en met hem het probleem der oorlogsschulden in het bijzonder ten op zichte van Frankrijk, te bespreken. Voor Stimson naar Amerika terugkeert, zullen ook de besprekingen met andere diploma ten plaats hebben. Stimson stelt zich nauwkeurig op de hoogte van den toe stand in Europa, zoodat hij bij zijn te rugkeer te Washinton alle feiten kan behandelen met president Hoover. van hooi brand GRUWELIJKE MOORD TE NIJMEGEN. Op straat den nek afgesneden. Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur heeft zekere B. op de Groote Markt te Nijme gen tegenover Vroom en Dreesman zekeren L., koopman, die daar bananen stond te verkoopen met een scheermes den nek afgesneden. B. had met het slachtoffer slechts een kort gesprek gehad. L. bleef nog eenigen oogenblikken staan terwijl zijn kleeren hevig bebloed werden. Door omstanders werd hij opgenomen en tijde lijk in een nabijzijnden winkel binnen gedragen. De politie bracht het slachtoffer per brancard naar het ziekenhuis. On derweg is hij overleden. B. is gearresteerd. Omtrent den op de Groote Markt te Nijmegen gepleegden moord wordt nader gemeld dat de dader, de 42-jarige grond werker Brouwer, bij de politie en bij anderen als niet geheel normaal bekend staat. Eenigen tijd geleden heeft hij met den vermoorde in een logement gewoond, en in dit verband bestaat de mogelijkheid, dat het tweetal ruzie heeft gehad, waar door het gebeurde als een wraakneming zou zijn op te vatten. B. was om twee uur vanmiddag nog niet in staat om te worden gehoord, daar hij op het oogen- blik, dat bij zijn daad pleegde, half dron ken was, en eerst zijn roest moest uit slapen. De vermoorde fruitventer was 50 jaar oud. Vermeende grief de aanleiding. Omtrent den gruwelijken moord, die te Nijmegen in de volle drukte van het verkeer is gepleegd, vernemen wij nog, dat de dader, de gepensioneerde Oud-Indische Militair B. een kennis was van zijn slacht offer den 50-jarigen marktkoopman Lenk. Samen hadden zij eenigen tijd gewoond in een kosthuis aan de Groote Straat, ''e eigenaar hiervan, zekere C. de. G. had B. uit zijn huis gezet omdat hij te veel dronk en de overige gasten vaak met een mes bedreigde. B. verdacht nu zijn slachtoffer dat deze ook de hand daarin had gehad. Toen hij L, nu gis teren ontmoette, sprak hij hen daarover aan. Na een korte woordenwisseling greep hij plotseling een scheermes uit zijn zak, waarmede hij L. de doodelijke snede toebracht. B heeft bekend. Bij fouilleering wer den vee vlijmscherpe scheermessen op hem gevonden. VIER WONINGEN TE STRIJP AFGEBRAND. r: y bgavcnd ontstond door broeiing van in de schuur van den Tuin op het Ven te landbouwer S trijp. De boerderij brandde geheel uit. De brandweer kon niet verhinderen dat drie nabij gelegen woningen, welke ten gevol ge van overgeslagen vonken vlam vatten, eveneens geheel in vlammen opgingen. De bewoners konden zich redden. Van de inboedels kon echter niets wor den gered. Twee geiten en een trekhond kwamen in het vuur om. De oogst ver brandde geheel. In de boerderij van Van Tuin, die tevens kassier is van de Coöperatieve Boe renleenbank voor Strijp bevond zich een brandkast, welke vanmorgen onbeschadigd te voorschijn werd gehaald. Verzekering dekt voor een klein deel de schade. o VEE-BESCHERMING TEGEN BLIKSEM. Men schrijft aan de Msb. In dezen tijd krijgt men geen courant in handen of men leest van zooveel beesten in de weide door den bliksem gedood. Wat is nu het geval De meeste weiden zijn afgemaakt met ijzerdraad, welke als regel geheel rond om de weide loopt, zonder meer. De beesten gaan nu gewoonlijk bij onweer met den kop over den draad staan. Slaat nu den bliksem op den draad, dan vormen de beesten de aard-sluiting en zijn bij gevolg het slachtoffer. Nu zijn meerdere maatregelen mogelijk, om ongelukken te voorkomen, of althans te beperken. 1Men maakt op verschillende plaat sen aard-leidingen d.i. men verbindt de gespannen draden met enkele draden of staven die tot het water in den grond loopen. 2. Beter nogmen neemt de draden niet langer dan 25 Meter, dus van den lsten op den 2den en verder op een 3den paal, p.l.m. 25 c.M. verder plaatst men weer een 4den paal, waarvan de draad loopt over paal 5 verder tot paal 6. Dus de palen 1, 2 en 3 ook 4, 5 en 6, staan 121/s Meter uit elkander en 25 centimeter achter paal 6 weer een paal 7 enz. Bij paal 2 en 5 enz. maakt men aardleidingen als bovengenoemd met houten palen. Neemt men ijzeren palen, dan gaat men wat den afstand betreft even zoo te werk, doch neemt b.v. paal 2 en 5 enz. zoo veel langer tot in het grondwater. Alsdan behoeft men geen draden als afleider te bezigen. Begrijpelijk kan men den afstand der palen naar omstan digheden nemen de afstanden van 25 c.M. kan men met hout verbindenin geen geval met metaal. PHILIPSGROND AAN PHILIPSWERKLOOZEN. De N.V. Philips gaat van haar gronden lapjes van 100—300 M2. beschikbaar stellen aan haar geheel of gedeeltelijk werkloozen opdat dezen op den grond groenten en aardappelen kunnen telen. De uitgifte strekt om niet, of tegen een vergoeding van 40 c. per jaar per -100 M2. Bij goede bebouwing wordt een langer bezit in uitzicht gesteld. De gronden liggen bij de woningbouwcomplexen. ITALIë OP DE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Italië zal op de aanstaande XXVe Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht ver tegenwoordigd zijn met een collectieve inzending van Italiaansche fabrikaten en producten. De Italiaansche sectie zal een ruimte van circa 160 M2. in het tweede jaarbeursgebouw innemen. TWEE TON VERDUISTERD Naar gémeld wordt, zijn aan de stroo- cartonfabriek „De Dollart" te Nieuwe Schans ernstige malversaties ontdekt. Volgens het voorloopig onderzoek zou sinds. 1916 een bedrag van ODgeveer tweehonderdduizend gulden zijn verduis terd. De directeur der fabriek is in de laatste vergadering van aandeelhouders, op 30 Juni j.l. ploteelng ongesteld ge worden en overleden. Hij wordt nu ver dacht van deze verduisteringen, waarvan het onderzoek nog wordt voortgezet. Een aandeelhoudersvergadering wordt uitgeschreven. HET PETITIONNEMENT. Sinds de laatste opgave is het aan tal handteekeningen van het petition nement voor internationale ontwapening der Ned. Dagbladpers met meer dan 100.000 gestegen. Het bedraagt op het oogenblik 2.393.400. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. Te Nieuwolda (Gr.) werd mevr. A. Doornkamp, toen zij in een weiland liep, door een koe aangevallen. In bewuste- loozen toestand en met een hersen schudding werd zij opgenomen. EEN' PADVINDER-DOOR EEN AU TO GEGREPEN EN AAN DE GE VOLGEN OVERLEDEN. Op den weg Nijmegen-Venlo reden twee padvinders in de richting Nijme gen, toen hen een auto achterop reed, terwijl hen één tegemoet kwam. Op het oogenblik dat beide auto's elkander pas seerde, werd de wielrijdende P. Ha- selaar door de wagen uit Nijmegen gegrepen. De jongeman werd een eind over den weg gesleurd en bleef bloe dend en met een diepe hoofdwonde en een schedelbreuk op de route liggen. Een dokter uit Mook die onmiddellijk gewaarschuwd werd verleende genees kundige hulp en oordeelde overbren ging naar het Canisiusziekenhuis nood zakelijk. Onderweg is de ongelukkige bezweken. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakkiDg voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. BELANGRIJKE OPDRACHT. Naar het „D. v. N." verneemt heeft de N.V. Scheepsbouwwerf Moerdijk's Welvaren" te Moerdijk, van de Para- guaansche regeering de opdracht ont vangen tot het bouwen van vijf vracht schepen van 1500 ton elk en twee fer rybooten, groot 1000 ton. Het is een werk van niet minder dan 5 mill. gld. waaraan 250 a 300 arbeiders gedurende ruim twee jaar werkzaam kunnen zijn. In verband met het hooge bedrag en het feit, dat een werk als het onder havige sterk er toe zal bijdragen de heerschende werkloosheid onder de scheepsbouwers te lenigen, is aan de Nederlandsche regeering gevraagd orn voor genoemde som, waarvoor de Am- sterdamsche Bank credietgeef ster zal zijn garant te zijn. De beslissing van de regeering wordt spoedig verwacht. o Roodenburg en de res. Ie luit. Tase- laar. Op het rood-wit-blauwe lint, dat aan de krans was gehecht, stonden de woor den: „Aan de nagedachtenis van onze gevallen Kameraden van de Ned. Weer macht van 1831" en voorts de namen der officierenvereen. Na afloop der plechtigheid heeft de gep. kolonel De Gelder den heereos dank gezegd voor het brengen van deze stille hulde. Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN, op Maandag IQ Augustus j.l. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. J. y- Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna voorlezing geschiedt van de no tulen der vorige vergadering, welke on veranderd worden goedgekeurd. Hierna volgt voorloopige vaststelling der gemeenterekening en der rekening van het Vleeschkeuringsbedrijf, beiden over 1930. Beide rekeningen zijn door een coni- missie van onderzoek nagezien gewor den en bij monde van den heer de Mol wordt den Raad medegedeeld, dat beide rekeningen accoord zijn bevon den. Spr. zou dan ook den Raad wil len adviseeren, de rekeningen goed te keuren. Voor toelichting deelt de Voorzitter mede, dat het totaal der inkomsten van den gewonen dienst f 60948..15t,g en van uitgaven f54074.55V2 bedragen, zoodat deze dienst sluit met een batig saldo van f6873.60. Het totaal der inkomsten van deis kapitaaldienst bedragen f 44831.QO en die der uitgaven f 44811.90, zoodat deze dienst sluit met een batig saldo van f 70.00 De rekening van het Vleeschkeu-- ringsbedrijf bedraagt in ontvangst ea? uitgaaf f 5444.32i/2. Onder dankzegging aan de commissie- voor het nazien der rekeningen, wordt tot vaststelling der beide rekeningen, besloten. Hierna volgt punt 3 van de agenda, n.l. voorstel van B. en W. tot verkoop van door iepenziekte aangetaste hoo rnen langs de wegen naar Elshouf* Herpt en Heesbeen. De Voorzitter deelt mede, de hoo rnen te hebben laten opnemen, waaruit blijkt, dat niet minder dan 79 hoornen door deze ziekte zoodanig zijn aange tast, dat vellen noodzakelijk is. B. ea W. zouden den Raad dan ook willen voorstellen, deze boomen te doen vei len en te verkoopen. De heer Stap vraagt of het misschien ook aanbeveling zou verdienen, alle boo men, dus zoowel de door de ziekte MOORDAANSLAG. Zaterdagavond te 11 uur heeft te aangetaste, als de overige hoornen te Emmerccompascuum een moordaanslag verkoopen. plaats .gehad, waarbij een zekere Hen- j Wethouder Verhoeven zegt, dat hij drik Scheve zwaar werd gewond. De het voorstel van den heer Stap direct dader van den aanslag, de landbouwer zou steunen, als de thans heerschende J. van Klenken, is door de politie ge arresteerd. Wij vernemen dat het hier een loon- kwestie betrof tusschen de dochter van Scheve, die bij van Klenken in dienst betrekking is en Van Klenken. Deze, die naast Scheve woont heeft op laatst genoemde voor diens woning een re volverschot gelost, waardoor deze ern stig aan het hoofd werd gewond. Hem zijn de H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Het slachtoffer is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. De politie, die den dader arresteerde, stelt een nader onderzoek in. Kranslegging bij stand beeld fcVillem 11. Op het Buitenhof te 's-Gravenhage is Zaterdagmiddag precies 12 uur, ter herdenking van den 10-daagschen veld- malaise in alle bedrijven zich niet zo» deed gevoelen. Spr. zegt, dat de hout- prijzen momenteel zeer laag zijn, zoodot. het geen aanbeveling verdient thans alle boomen te verkoopen. Na nog eenige discussie wordt overeenkomstig het voorstel van B. cm W. besloten. Punt 4 der agenda vermeldt 't ver zoekschrift van het Bestuur der ver een. „Ons Middelbaar Onderwijs" ons verhooging van subsidie voor leerlin gen uit onze gemeente, die de han delsschool te Waalwijk bezoeken. De Voorzitter doet voorlezing vafi het verzoekschrift, waaruit blijkt, dat het thans gegeven subsidie per leerling volgens het Bestuur der vereen. „Ons Middelbaar Onderwijs" te laag is ea men verzoekt daarom het subsidie te brengen op f 100.per jaar per leer ling. Spr. zegt, dat de gemeente voor kin deren die de H.B.S. of Gymnasium tocht door de vier officierenvereen. een bezoeken belangrijk hoogere bijdragen krans gelegd bij het standbeeld van moeten gegeven worden en B. en WL Koning Willem II. adviseeren mitsdien het gevraagde sub- De deputaties dezer vereenigingen sidie toe te staan, verzamelden zich in het gebouw der i Aldus wordt besloten, landstorminspectie aan den Hofweg en Hierna volgt punt 5 van dc agenda, traden van daar uit naar het standbeeld Adressen inzake de overbrugging van om de plechtigheid te verrichten. Voor de ver. van Officieren der Ned. Land macht waren aanwezig de gep. Kol. De Gelder, de majoor der mil. administra tie Bouwens, kapt. mr. Schuitemaker, voor de Alg. R.K. Officierenvereen. de gep. Kol. Verberne, kapt. Lohmeijer en Te luit. adj. Kortekaas, voor de Nat. Chr. Officierenver. dr. J. Severijn, oud officier der infailterie. Kapt. Ph. Ziedzes des Plantes en res. eerste luit. B. Geleynse, voor de Alg. Ver. van Verlofs-officieren de res. kapt. het Hollandsch Diep bij Moerdijk etr van de Merwede bij Sleetiwijk. De Voorzitter deelt mede, dat zajnt ingekomen een aan den Minister aad gericht verzoekschrift aan verse I de Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Nederland, waarin wordt 'aan gedrongen op den aanleg eener brug; over het Hollandsch Diep bij Moer dijk en een door het gemeenribesiiuoi van De Werken en Sleeuwijk aau cte;_ Minister van Waterstaat ingezonden a- dres, strekkende tot den bouw eenee; voor let Lain! nan HbisIbi en AltfiiiMn Laiistriat n ie Bomaelervgarii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1