Tweede Blad Ho. 5148 Woensdag 12 Augustus voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FOSTER'S MAAGPILLEN BIJDRAGEN Buitenland, BEHOORENDE BIJ HET ■Vervo A Ih verband dat dit de laatste ver gadering is met de scheidende raads leden, neemt de Voorzitter het woord en zegt Geachte Heeren, Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal dit de laatste raads vergadering zijn die in de zittings- Siriode 19271931 wordt gtehouden. et lijkt mii daarom niet ondienstig in een kort overzicht te releveeren zoowel de voornaamste gebeurtenis sen, die in dat tijdsbestek op ge meentelijk gebied hebben plaats ge had, als de belangrijkste zaken, die in die periode in den Raad hun be slag hebben gekregen. Niet alle leden hebben hun zit- tingstijd mogen uitdienen. Wijlen wet houder Ottevanger, werd, eer nog 2 jaren van zijn vernieuwd mandaat waren verstreken, door God uit Uw midden weggeroepen. Zijn plaats als raadslid werd ingenomen door A- v. d. Stelt Czn. en zijn plaats als wet houder werd bezet door den heer C. A. Walraven. Niet lang daarna had weder een burgemeesterswisseling plaats. Alm kerk' zag daardoor in een tijdvak' van nog geen 10 jaren achtereenvolgens '4 burgemeesters aan het hoofd der gemeente staan. Ren omstandigheid, die over 't algemeen iniet in het be lang eener gemeente kan worden ge noemd, en waaraan de zeer ongun stige saiarieering voor de niet 'ge combineerde functies in deze pro vincie wel niet vreemd zal zijn. Wan neer er van een achterstand van het platteland, en vooral van het Bra- bantsche platteland, bij de stad kan worden gesproken, dan is het ook zeker op dit punt. Dit feit werd ook gesignaleerd door den Voorzitter der Chr. Boeren- en Tuindersbond, den HoogEd. Gestr. Heer Chr. van den [Heuvel, toen hij er in de maand Mei j.l. in één zijner voordrachten op wees, dat één der achterstellingen van het platteland bij de stad, n.l. het ongunstige verschil in saiarieering, diende te worden opgeheven. Deze achterstelling schept een onbillijk heid!, die thans temeer in 't oog springt in verband met de werking van de wet op de financiëele verhou ding tusschen Rijk en Gelmeenten, die de uitkeering voor Burgemeester en Secretaris verhoogde tot in maxi mum' f 3000.en daarnaast een fonds schiep waaruit de gemeenten, Inaar gelang van hare financiëele las ten, worden gefinancierd, hetgeen voor Ged. Staten dezer provincie aan leiding was een algemeene en wel zeer voorzichtige salarisherziening voor te stellen. Wanneer de raad destijds voldoen de aandacht had besteed aan deze zijde van de medaille geloof ik niet dat hij een motie had aangenomen, als hij vorig jaar noodig vond te doen en waarin afkeuring werd uitgespro ken over het voorstel van Ged. Sta- j ten. Zien wij voorts wat in die 4 ja- I ren tot stand kwam, dan steekt dat i niet ongunstig af bij vorige perioden. De politieverordening werd achter eenvolgens aangevuld met bepalingen betreffende het loopen op wei- en hooilanden, het vasthouden van niet uitvliegend pluimgedierte, het verwij deren van rupsennesten en het tegen gaan van het zg. snorren. Besloten werd tot aankoop van een brandkast voor bewaring van gemeentegelden. Medewerking werd verleend tot het verstrekken van een voorschot aan de landarbeidersvereen. tot het bou wen van 4 woningen. In verband met de opkomende tuinbouw in de streek werd overgegaan tot subsidiëering van het proeftuinbedrijf te Gorcum. Voor den burgemeester werd een ambtswoning aangekocht, terwijl be sloten werd het gemeentehuis inwen dig te doen opknappen. De zeker heid van den Ontvanger werd op diens verzoek gewijzigd. In den ver loskundigen dienst werd een verbe tering verkregen, in samenwerking met de gemeente Dussen, door de aanstelling van een vroedvrouw. Op 'sRaads verzoek werd het maximum aantal vergunningen door de Konin gin teruggebracht op 4. Een regeling werd aangegaan omtrent de destruc tie van afgekeurd vee en vleesch. Aan het inmiddels alhier gevestigde consultatiebureau voor zuigelingen werd een subsidie toegekend. Een belangrijke wijziging werd ge bracht in het gemeentelijk belasting stelsel in verband met de wet op de financiëele verhouding1, als gevolg waarv. de lichtstroomprijs, die reeds eerder met 10 cent per K.W.U. was verlaagd, weder met 15 cent per K.W.U. werd verminderd, terwijl de krachtstroomprijs met 5 'cent per K. W.U. werd verlaagd. In den afge- loopen winter werd wegens de groo- te werkloosheid besloten tot steun- verleening. De Almkade werd door 's raads medewerking en zeer ten ge rieve der dorpelingen herschapen in een wandelpad. Op advies van den Inspecteur van het L.O. werd voor de o.l. school nieuw meubilair aan geschaft. Nog werd besloten de dorpsstraat gedeeltelijk te vernieu wen en ten slotte werd met alge meene stemmen het belangrijke be sluit genomen tot aankoop van een motorspuit. 1 Voor de medewerking tot het ne men dezer besluiten zeg ik de hee ren hartelijk dank, moge in de toe komst blijken, dat zij zijn geweest in het waarachtig belang dier gemeente. Meermalen bleek er daarbij groot ver schil van gevoelen te bestaan, zoo wel tusschen de leden onderling, als tusschen de leden en den Voorzit ter. Het spreekwoord, dat zegt, dat door de drukking der melk boter wordt verkregen, was hier in zulk geval dan ook ten volle van toepas sing. Immers het beoogde resultaat werd in die gevallen bereikt. De goe de toon, die daarbij wel eens in het gedrang kwam, kon over 't alge meen ten slotte toch behouden blijven. Andere zaken, als het opschilderen van het raadhuis en het aankoopen van een motorspuit konden zoo on der den hamer doorgaan, daar men algemeen van de noodzakelijkheid was overtuigd. De verwerkelijking van de water leidingplannen, waarover hier al zoo vaak is gesproken en die voor de volksgezondheid en de veiligheid in deze streek van zoo een groot be lang zouden zijn, schijnt in die 4 jaren, hoezeer dit is te betreuren, hoegenaamd nifct te zijn gevorderd. Omtrent deze zaak kan momenteel nog geen enkele toezegging worden gedaan. Wel is gebleken, dat de moeilijkheden, vooral van financiëe- len aard, vele zijn. En thans heeren is het oogenblik van scheiden van een viertal Uwer aangebroken. Een Duitsch spreek woord zegt: „Scheiden tut weh", of wilt ge 't in onze taal „scheiden doet pijn". Al heb ik slechts korten tijd met U mogen samenwerken, toch is er in dien tijd een zekere band ont staan tusschen U en mij. We hebben elkaar leeren kennen in onze deugden I en fouten. En wanneer wij nu eikaars deugden hebben weten te waardee- ren en eikaars fouten hebben ver geten en vergeven en eigen fouten hebben betreurd, dan kunnen we scheiden als de beste vrienden. De één heeft ongetwijfeld meer kunnen doen dan de ander, de ga ven zijn nu eenmaal onderscheiden. Ik neem echter aan, dat gij allen de bedoeling hebt gehad in het waar achtig belang van de gemeente werk zaam te zijn, en daarvoor wil ik U van deze plaats hartelijk danken. In het bijzonder wil ik dit wethouder de Jong doen, die reeds lange jaren lid is geweest van dezen raad, waar van de laatste 8 jaren lid van het Da- gelijksch bestuur der gemeente, als mede den laatsten tijd loco-burge meester. Ik weet het, onze opvattin gen verschilden vaak zeer. En het verschil in leeftijd én het milieu waaruit wij kwamen zal hiertoe .on getwijfeld hebben bijgedragen. Dit neemt echter niet weg, dat ik be wondering heb gehad voor Uw door zettingsvermogen, waarbij ik hooge- lijk heb gewaardeerd dat men op U kon rekenen wanneer gii het over een zaak eens waart, men wist wat men aan U had. Waar gij als wethouder mede met het dagelijksch bestuur der gemeente waart belast, hebt gij meer intensief kunnen deelnemen aan de gemeente lijke regëering en dan heeft het me altijd aangenaam aangedaan, dat gij U, zoover U dat mogelijk was, op de hoogte hebt gesteld van de dingen, die met dat bestuur verband hiel den. Wat men ooit zou mogen zeggen, men kan nooit met recht zeggen, dat gij Uw taak te licht hebt opgevat. Heeren ik hoop, dat het U wel moge gaan en dat gij ook buiten den Raad, zoo U dat mogelijk is, het ge meentebelang zult dienen. Moge God, die Uwe weg eens naar deze zaal heeft gevoerd en hem nu daar weder afleidt, in U verder leven met U zijn. De Secretaris het woord verkrijgend zegt: Geachte Voorzitter. Geachte verga dering. Hoewel het geen gewoonte is, dat de secretaris in een vergadering van den raad het woord voert, meen ik, dat er thans aanleiding bestaat, om met die j gewoonte te breken en wel, omdat ik vermeen, dat deze vergadering de laat ste is die door 4 Heeren als raadslid wordt bijgewoond. Hoewel uwe plaats- vervangers mij in alle opzichten sym pathieke personen toeschijnen, spijt het I mij toch, dat jullie in uwe hoedanigheid als lid van den raad ons gaat verla- ten. Een ieder, die met de aangename samenwerking, die er tusschen U als raadslid en mij als secretaris heeft be staan, bekend is, zal zulks kunnen be grijpen. Ik dank de Heeren voor de j welwillende medewerking en voor het vertrouwen, dat ik van hen heb mo gen ondervinden en hoop hun dat ver trouwen nimmer te zullen beschamen en spreek de wensch uit, dat de Heere u en de uwen in het verdere van uw leven steeds genadiglijk nabij moge zijn. Ten slotte nog een bijzonder woord tot onzen scheidenden wethouder de I Jong: Hooggeachte heer de Jong. Voor iemand die met de historie bekend is en met mijne erkentelijkheid voor ontvangen weldaden, die zou zich ee- nigszins een denkbeeld kunnen vormen hoe onaangenaam het bericht mij heeft getroffen toen mij bekend werd, dat u geen candidatuur als raadslid meer wenschte te aanvaarden. Hoe gaarne had ik gewild, dat u als raadslid en wethouder nog wat in ons midden waart gebleven, maar in aanmerking nemende uwe last van hardhoorigheid, hebben wij u genomen besluit te billijken. Van menschenvergooding heb ik een afkeer, en als zoodanig is zulks van mij niet te verwachten, en zal me daar om enkel bepalen, tot een paar grepen uit de Historie. Naast de Heere, hebt u mij mede tot secretaris dezer gemeente opge kweekt en is het mede door u vaste hand, dat ik dat ambt tot heden op de ze manier heb mogen waarnemen. Voor iemand die meenen mocht, dat u met mij clementie zoudt hebben gebruikt, moet ik bekennen, daarvan nooit iets te hebebn gemerkt, maar kan hem de verzekering geven, dat door u steeds is gepeild geworden of nog zwaarder kon worden belast en ben u voor mijne vorming daar zeer erkentelijk, en als zoodanig zal de naam van A. de Jong Cz. voor mij een dankbare herinnering blijven. Naar mijn vaste overtuiging is de gemeenschap van Almkerk dank aan u verschuldigd voor de weldaad, die door u als raadslid en wethouder aan de gemeente Almkerk bewezen is. Het valt niet te ontkennen, dat door u een zuinig beheer is gevoerd en dat ieder belastingbetaler daarvan profijt heeft gehad en wanneer u weten moogt, dat zulks door u mocht worden ver richt als instrument in de hand des Heeren, zal u dat tot dankbaarheid stemmen. Ik heb gezegd. De heer de Jong dankte den secre taris voor de woorden hem toegespro ken, waarna de heeren v. Leeuwen en A. v. d. Stelt Cz. den Voorzitter en secretaris voor de toegeproken woorden dankten. Daarop sloot de Voorzitter de open bare vergadering. Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Bommelerwaard. ondergeteekende Schout met die vao de geregten en drie a vier der in- woonders alhier, sedert de maand Maart 1785 tot in Augustus daaraanvolgende in den beginne ijverig, edog door ver loop van tijdt, bij verflauwing zïg ia den wapenhandel geoeffent hebben,tot dat eyndelijk alle de leden uijtgesondert twee a drie sig van den ondergetee- kenden daarvan onttrokken en die hoogst noodige exercitien geheel ge staakt hebben, vervolgens heeft dere ondergeteekende de voorschr. geweer es sedert sorgvuldiglijk onder desselfs be- waaringe gehadt en gehouden. Voor het overige is alles alhier nog" rustigh en vreedig, ofschoon er over het algemeen weijnige off genoegsaanr geene weidenkenden gevonden wordea. Vertrouwende hiermede aan de in tentie van UwEd. Mooge. voldaan te hebben; hebben d'eer met alle ver schuldigde hoogachting te blijven Edele Moogende Heeren Uw EdeB Moogende altoos obedienten dienaar, (get.) Otto Verhagen Schout vanVeen'r 1 Julij 1787. In de rekening van 1786 vindt mes nog vermeld: „Cornelis Schreuders v&t teering: kost en drank van een <te- tachement soldaten, die ten dienste vara het dorp van Veen de wagt gehoudea hebben in 1786 den 5e, 6e en 7e Ja nuari j 5 man gelogeert f12.- en ver teert daarbij door Schout en Burge meesters f3.10.-. In 1788 aan Klaas Sonnevelt voor huisvesting der dragon ders f 10-10- 1788. Baron Kretschmar doet aan schrijving, om den eed op de nieuws constitutie te doen, volgens besluit vaa 15 Februari 1788. Den 18e April 178S heeft Otto Verhagen den eed als Schout gedaan en ook als secretaris voor de geregten Aart Duyser en Cornelis Mar- tense van Son. Vervolgens hebben ook eed gedaan voor den Schout en Bur gemeesters: Ivo Sonnevelt en Jan An- thonij van Rijswijk als Borgemeesters». Verder werd de eed afgelegd door de volgende personen in diverse kwali teiten: Aart Duijser, geregte en ouder ling; Jan Blankers geregte en kerkmees ter; Cornelis Mertense van Son, ge regte; Arien den Boer, geregte; Ja» Arendse Vos, eijkmeester; Leendertvais der Pol, eijkmeester; Johannes Petrus van Leeuwen, predikant; Willem Am- brosius, ouderling; Bastiaan van Hei den en Hendrik van Rijswijk, diakenen; D. H. Smits, schoolmeester, koster «ie voorzanger; Hendrikus Scheurwater, gaarder van 's lands import; Arnoldus Bax, ouderling; Hardenbergh duCtou*. oud-diaken; Antge van Rijswijk alsturi tonder. (Wordt vervolgd). 39). De resolutie tot deze wapening was van 18 November, 29 December 1784 en 12 Januari 1785. Er waren toen 106 weerbare mannen van 18 tot 60 ja ren. De dag van looting der weerbare manschappen was 15 Februari 1785. In hetzelfde jaar werden oefeningen gehouden, ten dienste daarvan wer den uit het magazijn te Gorinchem betrokken, 12 geweren met bajonnetten en stalen laadstokken en 72 vuursteenen welke o|p 1 Juli 1787 aldaar weder wer den ingeleverd, blijkens het volgende schrijven: Edelen Mogende Heeren: Ingevolge de aanschrijvinge van Uw Ed. Moogd. van den 28o. passo. heb ben wij ten spoedigste de 12 gewee- ren en bajonnetten, die wij uijt 's lands magazijn te Gorcum op authorisa'ie van Uwed. Mooge. geligt hadden aan den commies aldaar in behoorlijke orde te rug gebragt. Verder dient tot informatie, dat den TYPHUS TE KONS'TANTINOPEU In enkele wijken van KonstantinopéL» met name Pera en Tataola, de vreem- delingenwiijkeu, heerscht typhus met eere vrij hoog sterftecijfer. Overal in de- geteisterde oorden worden bidstonden: gehouden. 125. Maar nog meer verrassingen wachtten hen. Want toen ze den omtrek terdege verkend hadden, zagen ze plotseling Lorma en kapitein Smit, ge bonden aan een paal, midden op het dorpsplein. Rob nam vliegensvlug zijn kans waar. 126. Terwijl de inboorlingen saamgestroomd waren om de visch, die gevangen was, sneed Rob de banden door van zijn zuster en haar metgezel, en rende met hen terug naar het beschermde struikgewas. Maar ze waren al ontdekt en on middellijk begon de vervolging. Gillend van woede kwam een troep krijgers hen na en het werd een wilde jacht. 127. „Hierheen I" riep Rob, „de inlanders zullen denken, dat we de rotan-brug overgegaan zijn". En verborgen in de struiken, wachtten de vier ademloos wat er zou gebeuren en of ze ontdekt zouden worden. Onderwijl vertelde Lorma wat er gebeurd was en hoe ze in den nacht overrompeld waren. ERNSTIG ONGELUK IN EEN VA- CANTIEKAMP. Dezer dagen vond een ernstig onge luk plaats in een vacantiekamp nahaf Clermont-Ferrand, waar een Parijsch in genieur met zijn 25-jarige vrouw, zij a 2-jarig dochtertje en zijn 16-jarigen zwa ger kampeerden. Toen de zwager vans den Ingenieur een primustoestel wilde aansteken, ontplofte dit en in een oog wenk stond de tent in volle vlam. Op het hulpgeroep van den jongen kwam de ingenieur, die zich met eenige an dere personen buiten de tent bevond* toegeloopen en trachtte de vlammen te dooven. In de tent bevonden zich de vrouw en het kindje. Beiden liepen: zoo ernstige brandwonden op, dat zsj> korten tijd later overleden. Ook de in genieur en zijn zwager werden bij het blusschingswerk zoo ernstig gewoncR, dat men voor hun leven vreest. WOLKBREUK BOVEN HET ZE VENGEBERGTE. Het Zevengebergte en het naburige Ahrdal zijn geteisterd door een he vig onweer. Boven Mehlem en Remas» gen barstte een verschrikkelijke wolk breuk los, die gepaard ging met een: hevigen hagel. Gedurende ruim drie kwartier stortten de watermassa's on onderbroken neer. De spoorbaan baf Mehlem werd door een dijkbreuk veir- broken, zoodat de treinen gedurende twee volle uren oponthoud kregen. De zij stroomen van den Ahr zijn tot ge weldige rivieren aangegroeid. Door dent Unkelbach in het district Ahrweiler zijn woonhuizen en rails meegesleurd in de kolkende golven. Veel vee werd door het water uit de weiden meegesleurd». De menschen konden zich slechts met moeite in veiligheid brengen. De omvang van de aangerichte scha de is nog niet te overzien. AFSCHUWELIJKE MOORD. Te Halle (Duitschland) heeft een lak- werker zijn vrouw bij een echtelijke twist vermoord. Eerst sloeg hij haaf met een houten hamer op het hoofd». Vervolgens goot hij, om haar te be letten hulp te roepen, een oplossing- van cellulose in haar mond en stak deze oplossing in brand. Het gevaarlijke goedje ontplofte onmiddelijk, waarbij de vrouw deerlijk werd verminkt. De woning vloog in brand. De lakwerker is gearresteerd en heeft een bekentenis- afgelegd. j )ftcnw5b!ail Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f0.65 per flacon TOT DE BBWW—MMM—M—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5