CITROEN SORBET Bij Pijnen «f» BETER dan Limonadesiropen. HEUSDEN. KEUKEN MALINGRÉ EUirgerlijkcii Stand. Land bon wrubriek. Plaatselijk Nieuws. Dit bedrag moet worden gevonden uit den post onvoorzien. Bespreking schoonhouden O.L. scho len te Wijk en Aalburg. De Voorzitter zegt, dat B. en W. wilden voorstellen het schoonhouden der school weder voor een jaar onder hands te gunnen aan de, personen die het in het afgeloopen jaar ook heb ben gedaan. De heer v. d. Pol meent, dat er mis schien meer liefhebbers zijn en vindt daarom publieke aanbesteding het best. De Voorzitter is daar niet voor. Men ■weet nu dat het goed gebeurt, wordt het door een ander aangenomen, dan snoet men dit maar afwachten. Vroe ger waren er vaak klachten. De heer v. d. Velden merkt op, dat voor Wijk nog wel liefhebbers zijn, te Aalburg heeft men er niet naar ge vraagd. De heer Bouman zou dan Aalburg hit de hand gunnen en voor de school te Wijk doen inschrijven. De heer v. d. Pol zou willen voor stellen voor Wijk aan te besteden. De heer v. Loon wil dit steunen en vraagt hoeveel voor het schoonhouden te Wijk wordt gegeven. De Voorzitter zegt van f353. De heer v. Loon vraagt, wie moet toezien of het schoonmaken goed ge beurd. De Voorzitter antwoordt, dat de ge meente-opzichter dit moet doen, doch dat het Hoofd der school deze functie meestaal waarneemt. De heer v. Loon zou de conditie wjl- len stellen, dat het schoonmaken goéd moet gebeuren, dat anders ontslag volgt. De Voorzitter zegt, dat dit vanzelf sprekend is, doch hij weet er alles van, als het eenmaal gegund is, krijgt men, als het niet goed wordt gedaan, eerst een boel narigheid, voor ontslag volgt, dan is het jaar wel verstreken. Spr. brengt het voorstel om Wijk aan te besteden en Aalburg onderhands te gunnen, in omvraag, dit voorstel werd op een na algemeene stemmen aan genomen. De heer Mans stemde tegen, deze is voor gelijke behandeling, alle twee aanbesteden of alle twee onder hands verhuren. 'Aanbieding gemeenterekening, die der afdeeling Aalburg en het Electrieiteits- bedrijf. De rekening der gemeente sluit met een batig saldo van f7727.04l/2 voor den gewonen dienst en f 84.73 voor den kapitaaldienst, die der Ebbe met een batig saldo van f 3352.29-/2 en die van het electriciteitsbedrijf met een na- deelig saldo van f 2559.49. Rekening algemeen armbestuur wordt de raad aangeboden, aangevende een ontvangst van f3074.35 en een uitgaat van f 3199.301/2, sluitende met een na- deelig saldo van fl24.95y2. Deze rekeningen worden gedurende 14 dagen ter inzage gelegd en voor onderzoek gesteld in handen eener com missie, bestaande uit de heeren v. Hel den, v. d. Pol en Mans. Voorstel van B. en W., tot het aan gaan eener overeenkomst met het ge meentebestuur van Gorinchem, als be doeld in art. 18 der besmettelijkeziek- ieuwet. De gemeente heeft per jaar te betalen een bedrag van 5 ct. j>er inwoner, de duur der overeenkomst geldt voor 5 jaar en niet meer als oor spronkelijk gezegd 40 jaar. Voor ver- plegingskosten zal een bedrag van f2,75 per dag moeten worden betaald. Aan sluiting komt de gemeente op f 125 per Jaar. De heer v. d. Pol acht eene uitgave per inwoner doelloos. De Voorzitter meent, dat dit wel kan zijn, doch men is er door de wet toe V-erplicht, zou de gemeente zelf een barak voor besmettelijke ziekten moe ten bouwen, dan zou dit veel en veel meer moeten kosten. De heer Mans vraagt of niet bij Heus- den aangesloten zou kunnen worden. De Voorzitter antwoordt, dat Heus- *ïen niet een inrichting heeft die aan de eischen voldoet. De heer Bouman zegt, dat de ge meente toch f75.— per jaar betaalt voor het schoollokaal der Herv. Kerk. De Voorzitter merkt op, dat dit lo kaal in het geheel niet aan de eischen voldoet, daarbij zou men minstens twee verpleegsters moeten hebben. Wel zal getracht worden van die huur ontsla gen te worden. Met algemeene stemmen wordt be- apten de voorgestelde overeenkomst et de gemeente Gorinchem aan te gaan. Rondvraag. De heer v. d. Pol is meegedeeld, dat reeds in Februari door den mon teur en den administrateur van het G.E.B. een verzoek is ingekomen, om verhooging van loon, tot heden heeft de raad daar niets over gehoord. Den ■vorigen keer is een kleine verhooging gegeven, met de toevoeging dat men dan later weer kon zien. De Voorzitter meent, dat zoolang er siog f2500 bij moet, men niet moet spreken over salarisverhooging, deze zijn nog niet zoo slecht. De heer v. d. Velden zegt, dat B. en W. dit adres nog steeds in behande ling hebben, zij wilden eerst de resul taten van het afgeloopen jaar afwachten voor zij. met een voorstel kwamen, eer daags is dit evenwel te verwachten. Een lange discussie ontspint zich over deze kwestie, waarin de heeren rv. Loon, Bouman. v. d. Pol en v. d, Velden zich mengen en waarin men «eenstemmig van oordeel is, dat het bedrijf goed wordt beheerd en be hartigd. ■*0m$r*ï M ZOMER 1931. Het weinig zomersche weer der laatste dagen heeft alle bezoekers van het strand als met één slag weggevaagd. En dat in Augustus. In Scheveningen zijn de boulevard, het strand en de terrassen verlaten. bestaande uit zuiver vruchtensap en suiker Kleinhandelsprijs f 1.10 per flesch. Liikeurstokerjj Ao. 1816 Winkeliers genieten de gebruikelijke korting. De heer v. d. Pol dringt aan, dat de thans zittende raad nog over het advies te beslissen krijgt. De heer v. d. Velden waarschuwt, dat men met loonsverhoogingen voor zichtig moet zijn, er moet een algemee ne loonsverlaging komen, deze kan niet uitblijven. De heer v. Loon zou den monteur over het advies willen hooren. Wij meenen met deze uiteenzetting te kunnen volstaan, wijl het adres in een volgende vergadering aan de or de zal komen. Mijnhardt's Poeders. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. De heer Mans vestigt nog de aan dacht op den slechten toestand van den dijk, het onderhoud laat wel wat te wenschen over. De Voorzitter zegt, dat men er aan kan doen wat men wil, op dq tegen woordige manier is hij niet in orde te houden. De heer v. d. Velden acht het wel noodig, er een dag per week meer op te laten werken. De vergadering wordt hierop te half tien gesloten. HEUSDEN. Getrouwd: H. den Hollander 24 j. en H. J. Schreuders 24 j. BRAKED. Over de maand Juli. Geboren: Peter, z. van G. W. Hak en H. van Kooij. Jan, z. van A. van "Wijgerden en J. van Wjjgerden. Marius, z. van J. van Baaien en N. van der Veer. Getrouwd: C. Verhoeks, 21 j., en A. B. van "Willigen, 19 j. J, de Vries, 27 j. en B. Vervoorn, 27 j. Overleden: K. J. van Balen, wednr. van N. de Vries, 79 j. POEDEROIJEN. Over de maand Juli. Geboren: Woutertje, d. van C. Biesheuvel en J. Keijnemans. Francina Cornelia, d. van C. van den Oever en C. Biesheuvel. Aagje, d. van E. de Weert en E. van der Heijden. Hen- drika Gijsberta, d. van L. Loef en J. van de Werken. Peter Leendert, z. van S. van Boggelen en G. van Kampen. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Over de maand Juli. Geboren: Bastiaan, z. v. M. Koek koek en M. Visser. Gerdina A., d. v. A. Vink en N. v. d. Schuit. Hendrik, z. v. W. v. Pelt en D. v. d. Werken. Arida W., d. v. C. F. v. Wendel de Joode en P. A. Vink. - Catharina, d. v. A. J. v. d. Heuyel en C. Verzaal. Gertrudus, z. v. R v. Andel en F. Schoen makers. Jan, z. v. C. Kant en S. M. v. Winkelen. Metje, d. v. A. Smits en M. Goes. Lena A., d. v. L. Paans en E. C. Koman. - Johanna, d. v. B. Verheij en J. H, Kamsteeg. Huibert G., z. v. M. Kra mer en A. de Koter. Ondertrouwd: J. d. Graaff, 24 j. met M. v d. Wiel, 20 j. - W. A. Breed veld, 24 j. met C. G. Vos, 23 j. H. Broek huizen, 22 j. met M. T. de Rooij, 21 j. Getrouwd: J. G. v. d. Mark, 23 j. met A. v. Vuuren 21 j. D. Lievaart 25 j. met L. J. Schefïers. 20 j. H. Vink, 29 j. met R. W. de Pender, 29j. A. Hartman, 20 j. met W. J. Vroegh, 18 j. - L. Bruchner, 22 j. met C. Verschoor, 20 j. - W. d. Pender, 31 j. met T. v. Wijk, 20 j. J. C. Kant, 23 j. met M. Mons- houwer, 49 j. Overleden: J. H. d. Dekker 33 j., echtg. v. M. H. v. Arkel. AL'MKERH. Over de maand Juli. Geboren: Johanna, d. v. C. F. de Peuter en van F. Verhoeven, Woutje, d. v. H. Koekkoek en van C. Kant. Anna A., d. v. W. G. v. Steenis en van J. B v. Dijk. Hendrika, d. v. A. v. d. Stelt en van D. Ippel. Gerrit, z. v. H. v. d. Pijl en van A. N. Noorloos. Gijsbertha A., d. v. G. v. d. Nat en van A. Nieuwenhuizen. Ondertrouwd: Hendrik Mons- houwer en Adriana de Hoog. Corne lis P. Koekkoek en Johanna A. S. van Vugt. Getrouwd: Johannes Colijn, oud 25 jaren en Christina O. Scherfl, oud 26 jaren. Adriaan Raams, oud 25 j. en Johanna de Ruijter, oud 22 jaren. Overleden: B. Branderhorst, oud 59 jaren. G. den Dunnen, echtg. v. M. v. d. Laan v. Maastricht, oud 69 j. Een levenloos geboren kind van J. J. Kant en van A. de Graaf. iWOUDRICIIEM. Over de maand Juli. Geboren: Gerardus, z. v. J. A. W. v. Puffelen en H. J. L. Gerritse. - Pieter, z. v. K. Borg en W. Kaptein. Kaatje, d. v. P. Maas en A. J. de Joode. Jenneke, d. v. C. de Groot en F. Weeterings. Ondertrouwd: M. Groeneveld, 26 j. en P. C. y. d. Wiel, 25 j. Getrouwd: Jan Viveen, 26 j. en M. de Man, 24 j. Cornelis Struik, 22 j. en Clazina E. Smits, 23 j. Meeuwis v. Dijk, 37 j. en Henriette Zillig, 45 j. Overleden: Corstiana, M, Kant, 21 jaren. WERKENDAM. Over de maand Juli. Geboren: Elizabeth Jacomina d. van D. Roodzant en L J. Vroegindeweij. Johannes z. van J. v. d. Sluis en P. Visser. Pieter Adrianus z. van L. Paans en C. M. Heijstek. Cornelis Pieter z. van C. P. Paans en W. de Haas. Gover- dina Wilhelmina d. van D. Pruijsen en W. v. Drunen. Barend z. van A. v. d. Werken en A. A. Ippel. Geertruida Elsje Catharina d. van D. v. Zuidam en E. C. de Jong. Teuntje d. van H. Visser en T. Blokland. Teuntje Janna d. van B. v. d. Wiel en A. Schaar. Agatha Pietronella d. van L. P. Ippel en A. Ippel. Levenl. kind van Y. Paans en E. J. Baggerman. Ondertrouwd: H. Paans 20 j. en D. W. Holster 48 j. C. Pruijssen 26 j. en H. Goes 23 j. Getrouwd: J. Bastiaanse 25 j. en A. de Waal 24 j. C. v. d. Stelt 31 j. en F. C. Bogers 28 j. J. J. v. Brakel en E. Damen. N. J. M. v. Duist 25 j. en S. de Leur 25 j. Overleden: J. C. Konings 74 j., echtg. van H. v. d. Stelt. Heiltje Sack 2 j. C. G. Verheij 2 mnd. Maaike Verdoorn 63 j., echtg. van J. Visser. Barend v. d. Werken 9 d. AARDBEIEKBEMESTING. Nauwelijks is de aardbeienpluk afge loopen of wij gaan weer alles in het werk stellen, de volgende oogst zoo groot moge lijk te doen zijn. Twee factoren spelen hierbij een groote rol, n.l. het van onkruid zuiver houden van het gewas en de 'be mesting. Vooral de bestrijding van het onkruid is, hoofdzakelijk waar de teelt eenigzins in het groot gedreven wordt, een heele toer. Nog dikwijls stuut een gelukken van de aardbeienteelt af doordat men het vuil niet baas kan. Bij het aan leggen der aardbeien lette men dus terdege op, dat in de eerste plaats land genomen wordt, dat practisch vrij is van onkruid, en zeker geen wortelvuil mag bevatten. Zelfs met de voorvrucht houdt men reke ning. Hiervoor wordt een gewas gekozen, dat zeer goed voor onkruidbestrijding ge schikt is. Verder neemt men een goed groeiende aardbei, vooral de slechtgroeiende aard beien hebben het hardste tegen het onkruid te vechten. Ook leert de ondervinding, dat stalmest achteraanstaand bij kunst mest, omdat met deze mest veel onkruid zaad meekomt. Wat de bemesting betreft, deze staat in nauw verband met het onkruid; doel matig bemeste aardbeien moeten zooveel blad hebben, dat zij het onkruid onder zich houden, mogen echter ook weer niet zooveel blad hebben dat zij schaduw geven. Nog veel te weinig wordt de be mesting op den juisten tijd gegeven. Ongunstige uitkomsten zijn dikwijls een gevolg hiervan. Wij moeten de bemesting geven ten eerste bij het aanleggen der aardbeien. Wij geven in verband met voorvrucht en grond, een flinken voorraad fosforzuur en kali, laat ons zeggen per Are 8 K.g. superfosfaat of Thomasslakkenmeel en 7 K.g. patentkali. Verder geven wij 3 K.g. kalksalpeter per Are. Dit is voor najaars beplating. Plant men in het voorjaar, dan geeft men genoemde bemesting ineens. Bij het bemesten van bestaande aard beien kan men het beste gebruik maken van Nitrophoska, de volledige meststof. Men voorziet hiermee het gewas van de noodige stikstof in een gewenschten vorm, terwijl men den bodem tegelijk met fos forzuur en kali op peil houdt. Men gebruikt dan van deze meststof per Are 6 K.g. waarvan men de helft geeft direct na den pluk, de rest in het vroege voorjaar. Wij hebben dezen zomer twee bemes- tingsproefveldjes gehad op aardbeien en wel op de soorten Madamme le Fèbre en Jucunda. Deze aardbeien liggen voor het derde jaar. De proef veldjes bestonden ieder uit drie veldjes van 1 Are. Van deze drie veldjes werd een zonder bemes ting gelaten, het tweede kreeg alleen fosforzuur en kali, in den vorm van superfosfaat en patentkali, en wel zooveel van ieder als in 6 K.g. Nitropkoska aan wezig is, het derde veldje kreeg 6 K.g. Nitroposka. De opbrengst was als volgtMadamme le Fèbre, perceel 1, onbemest, 26.4 K.g. perceel 2, bemest met fosforzuur en kali, 36 K.g.pereeel 3, bemest met 6 K.g. Nitrophoska, 65 K.g. De opbrengst van de Jucunda was perceel 4, onbemest, 36 K g.bemest met fosforzuur en kali, 47 Kg.bemest met Nitrophoska, 81 Kg. De heft van het fosforzuur en de kali en de helft van de Nitrophoska zijn ge geven in Juli van het vorige jaar, de andere helft ia Maart van dit jaar. Deze veldjes hebben nu weer voor den oogst 4932 de helft van het fosforzuur en de kali, en de helft van de Nitrophoska gehad. Nog zij opgemerkt, dat de stand van de veldjes zonder Nitrophoska gedurende den geheelen zomer veel minder was dan die met deze meststof bemest. De veldjes met Nitrophoska bemest zaten gedurende de geheelen pluktijd mooi in het blad, hadden weinig last van onkruid, terwijl de anderen veel last daarvan hadden. Bezuiniging en bemesting. In een artikel over fosforzuurbemesting op onze rivierkleigronden, wees ik er de vorige winter op, dat het zeer verkeerd was, te sterke bezuiniging op de bemes ting toe te passen. En waar vooral de oude rivierkleigronden in de meeste ge vallen een tekort aan opneembaar fosforzuur hebben, adviseerde ik, den bodem in de eerste plaats het benoodigde fosforzuur niet te onthouden. Volgens dr. Cleveringa is het gebrek aan fosfor zuur, dikwijls meer nog dan een ruime stikstofbemesting, de oorzaak van een slap gewas, dat spoedig legert. Vele gewassen verdragen geen ruime stikstof voeding, omdat vooral de fosforzuur- en ook wel de kalivoeding, wegens gebrek aan opneembare bodemvoorraden, te kort schiet. Van een ruime, goede oogst is op dergelijke gronden geen sprake. Ook dit jaar weer wijzen de talrijke slakkenmeel-proefvelden, met verschillende gewassen, in den Bommelerwaard op een ernstig tekort aan opneembaar fosforzuur in den bodem, vooral op grasland. Zelfs bij de zeer lage hooiprijzen, waren op alle graslandproefvelden de slakkenmeelgiften nog rendabel. In 't najaar, als de cijfers van alle proefvelden verwerkt zijn, hoop ik de uitslagen hier, evenals vorig jaar, weer te publiceeren. Nu weet ik wel, dat het voor de meeste boeren een zeer moeilijke tijd is, zoodat, waar maar eenigszins kan bezuinigd worden, men ook bezuinigen zal. Dat is, jammer genoeg, nog steeds voor onze landbouwers gebiedende eisch. Men ziet dezen zomer reeds op vele plaatsen de ernstige gevolgen van een tekort aan voldoende voedingsstoffen in den bodem. Men heeft veel minder kunstmest uitge strooid dan vorige jaren, met als gevolg veel geringere oogsten. In vele gevallen zal het blijken te zijn een zuinigheid, die de wijsheid bedroog. Op 't oogenblik zijn de prijzen van eenige hulpmeststofïen sterk in prijs ge daald, zooals o.a. zwavelzure ammoniak en Thomasslakkenmeel. En waar dit laatste op onze kleigronden reeds spoedig in 't najaar kan worden uitgestrooid, ver dient het m.i. aanbeveling reeds n u voor de lage zomerprijzen, de benoo digde hoeveelheid slakkenmeel te koopen. Men kan zijn gewassen dan toch de be noodigde hoeveelheid fosforzuur geven en daarvoor minder geld uitgeven. Dit is een methode van bezuiniging, die in een moeilijke tijd, als waarin wij nu leven, zeer zeker toegepast moet worden. En dan nog een goede raadKoop gezamelijk in, bij flinke hoeveelheden. Aankoop- en vrachtprijzen zijn dan het laagst. A. Rr. ANDEE. Zaterdagavond a.s. zal de voetbal- vereeniging „Sparta II" alhier een vriend schappelijke wedstrijd spelen tegen „Wil helmina III" uit Wijk c.a. Een zoontje van I. den Dekker alhier kreeg dezer dagen bloedvergiftiging aan de hand. Dit nam zoo toe, dat de kleine in den nacht naar een geneeskun dige moest worden vervoerd, welke de vergiftiging stuitte. ALMKERK. J.l. Zaterdagavond had alhier tus- schen Almkerksche en Waardhuisensche jongelui een vechtpartij plaats, welke zoo hoog liep, dat een zekere N. een messteek in zijn bovenarm ontving, waarvoor ge- -y>-•- A .v. - v y+x+f-y.-xoK*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6