«oer list Land nn Heisdei ei Altenaje Lanostraat en de Bonelerwaard NA DE VACANTIE... DUBBEL FOCUS GLAZEN, M. NORT, Gorinchem Dit iiuniëf instant uit 2 matigs 5. J. lankhtiyzctt (o's Bank jTV. mxz> VEE-^xxh h GENEESMIDDELEN n H Agentschap van de Amsterdarosche Baalt ff.V-, Amsterdam. m A. VerscHuur-Baert N WACHT UW WERK U WEER, DAN HEBT GIJ EEN GOEDEN bril DUBBEL NOOD1G. NEEM OOK EENS EEN bril MET DAN HEBT GIJ HET BESTE WAT ER IS. Alle nummers in voorraad bij foor den ïrbcüteninmaaR Si Buitenland. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5153. Vrijdag 28 Augustus 1931. Gediplomeerd Opticien. 31 AUGUSTUS 1931 A. BAAlJENSS ^ND VAN ALTEKA Dit blad verschjjnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke ^emmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar en Vrijdagmorgen 9 nor ingewacht. In de dagen voor den aanvang van den tachtig jarigen oorlog, welke het lot van Nederland voorgoed verbond met dat van Oranje, beheerschten fei telijk' drie mannen de Nederlandsche gewesten. Granvelle, de ervaren diplomaat, ingewijd in alle staatsgeheimen der bourgondische-habsburgsche monarchie, geslepen staatsman, doorkneed in de macchiavellistische beginselen der po litiek. Viglius, de beroemde jurist, scherp zinnig en van veelomvattende geleerd heid. Berlaymont, een henegouwsch edelman, middelmatig van aanleg maar ijverig Katholiek, trouw aan hanger des Konings, wiens wil zijn wet was. Met weerzin zagen de jon ge Nederlandsche edelen hoe Gran velle, de vreemdeling, aan het hoofd der regeering eene pla,ats innam, die zij meenden, dat aan hen, aan de vertegenwoordiging van den Neder landsche jadel toekwam. Van die jonge edelen was prins Willem van Oranje, zoo niet de eerste dan toch wel een van de eersten. De Nas sau's, zijne voorvaderen hadden in de laatste eeuw een groote rol ge speeld aan het bourgondische hof. Uitgestrekte bezittingen, die der Nas sau's in de Nederlanden, der Oran je's elders, waren hem ten deel ge vallen. Oranje's huwelijk met An na van Egmond, gravin van Buren, de rijke dochter en erfgenaam van den beroemden keizerlijken veldheer Maximiliaan van Buren, had zijn aan zienlijke bezittingen nog meer ver meerderd, zoodat hii een der ver- mogendste edelen in de Nederlanden mocht heeten. En bij die rijkdom men voegde hij het gewicht van groo te talenten. Een man als hij, met zijne hoedanigheden toegerust, van die afkomst en dat aanzien moest wel doordrongen zijn van de begeer te om een voorname, zoo niet de eerste rol te spelen in het landsbe stuur. Men mag dit eerzucht noe men het is een eerzucht van een man, die zich zijne beteekenis be wust is en begeert de plaats in te nemen, die hem toekomt. De gan- sche politiek der regeering was hem tegen den zin. Hij wilde niet hoo- ren van eene staatkunde, die de Ne derlandsche belangen opofferde aan die van de dynastrie des Konings ee- ner groote wereldmonarchie, ideaal van Keizer Karei, waarvan ook Phi lips en Gravelle droomden. En on der de voortreffelijke leiding van de drie Prinsen van Oranje en de met hen samenwerkende Staten, eerst van Holland en Zeeland, daarna allengs ook van de overige gewesten, werd in een tachtig jaar lang met afwis sende uitslag gevoerden strijd het aanzien geschonken aan een staat, die machtig als hij was vrii en frank kon optreden tegenover de Eu- ropeesche mogendheden. Nadien zijn er vele stormen over Nederland ge gaan. Het kende het tijdperk der Gouden Eeuw, waarin ons Vaderland de overige volkeren van Europa in ontwikkeling en welvaart verre voor- bil streefde, maar ook tijden van diep verval, dagen waarin staat, land en volk verscheurd werden door binnen- lajidsche partijschappen. Zelfs verloor het hoogstegoed dat een volk bezit zijn onafhankelijkheid. De jaren van 1795 tot 1813 werden als het ware door het Nederlandsche volk in babylonische ballingschap door leefd. Het volk moest boeten voor zijn zonden het werk gestraft voor zijne ondankbaarheid jegens het Op perwezen en het Huis van Oranje. Evenwel werd het rijk van den an tichrist door God te pletteren ge slagen Het hoofd van het Huis van Oranje sprak bil het betreden van den vaderlandschen bodem tot zijne landgenooten„Ik ben bereid en vas- telijk besloten, al het verleden te ver geven en te vergeten". De oude tij den met het geliefde Huis van Oranje >aan het hoofd herleefden en Nederland zou weder gelukkig wor den als voorheen. Ook ons land kreeg zijn deel yan den wereldoorlog en Hare Majesteit de Koningin, onze begaafde Lands- vorstin, deed zich in moeilijke da gen kennen als een ware moeder des vaderlands. Eeuwen is het lot van ons land met dat van Oranje verbonden ge weest. Ook in de toekomst wil Ne derland, als zelfstandige natie, voort leven onder leiding der nakomelingen van den ouden Oranje. Maandag viert onze Koningin haar 51 sten verjaardag Haar volk brengt Haar op dezen dag eerbiedig hulde. Witte Bessenwijn 551 per Roode Bessenwijn 55 heele Meiwijn 60)flesch^ Vanillestokjes, Vanillesuiker Pijpkaneel, Candijgruis. Botermarkt 88 HEUSDEN. NOODLOTTIG SCHOT. Op de Silberburcht bij Stuttgart werd een wedstrijd in het flobertschieten ge houden. Bij een der deelnemers ging bij het laden van het geweer het schot reeds af en een toeschouwster pas sedert 5 weken gehuwd, zakte dood ineen. o ONDER ZAND BEDOLVEN. Een arbeider in de buurt van Kassei was met een bloedverwant naar een zand groeve gegaan. Tengevolge van de voort durende regens ontstond een zandverschui- ving waarin de beide mannen werden be dolven. Toen de mannen niet naar huis te rugkeerden, begaf de vrouw van een hun ner zich op weg om haar man te zoeken. Aan de zandgroeve hoorde zij nog een licht steunen. Met bovenmenschelijke in spanning begon zij met haar handen zand weg te graven en na anderhalf uur slaagde zij er in inderdaad in, het hoofd van haar man te bevrijden. Hoewel deze totaal was uitgeput, groef hij met zijn vrouw verder om den tweeden arbeider te bevrijden. Zij slaagden er in om het lichaam uit het zand te bevrijden, doch de man was reeds gestikt. o AMMONIAK-VERGIFTIGING. In een fabriek te Potsdam sprong het ventiel van een machine, waardoor ammoniak in de werkplaats stroomde. Een machinist en 6 arbeiders werdeD ernstig vergiftigd 36 vrouwen verkeerden in levensgevaar. De machinist zal het gezichtsvermogen verliezen. NIEUWE RAMP IN CHINA. Het overstroomde Jangtse-gebied is door een nieuwe ramp geteisterd. Een hevige wervelstorm, die boven het zwaar geteis terde gebied woedde, heeft duizenden hui zen, die aan de overstrooming weerstand hadden geboden, verwoest Honderden personen, die in vaartuigen uit het over stroomde gebied vluchtten, zijn in den storm omgekomen. TE PLETTER GEVALLEN. Bij Havre is een vliegtuig, dat bezig was te dalen, op den grond gestort en verpletterd. De bestuurder werd op slag gedood. Zijn echtgenoote, die hem ver gezelde, werd zwaar gekwetst opgenomen. AANVARING ÖÏ^ZEE. In de baai van Saint Brieux in Frank rijk werd een motorboot letterlijk in twee- en gesneden door een boot van den hy- drograflschen dienst van den staat. Twee zeelieden, die zich aan boord van het motorbootje bevonden, zijn verdronken. telep. Mo. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BBT" Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. STIERENVECHTER GEDOOD. Te Madrid is weder een slachtoffer ge vallen bij het stierengevecht. De toreador Novillere werd door een stier de borst opengereten. De man is drie kwartier later overleden. BBggan— ■■ii'iii'>imi inuiimiiwmhiviiwnt Vervolg raadsverslag SLEEUWIJK. (Eerste gedeelte opgenomen in het Tweede blad.) De heer v. 'tSant merkt op, dat het batig slot in werkelijkheid hoogermoet ziijn, omdat een bedrag van den gewo nen dienst is overgebracht naar den kapitaaldienst. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit juist is, het saldo: zou, als dit niet gebeurd was, een f5000 hooger zijn geweest, doch dit moet ook, omdat de rekening is begonnen met een batig sal do van f12400. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur wordt vastgesteld met een batig saldo van f 164.06. Voorstel tot onteigening van dm grond in eigendom toebehoorende aan P. Ippei, in verband met de uitbreiding der bijzondere lagere school te Sleeu- wijk. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt, dat de raad op het verzoek van het schoolbestuur besloten heeft medewerking te verleenen. Nu deed zich echter de moeilijkheid voor, dat geen terrein aanwezig was voor uit breiding, in aanmerking kwam daarvoor de boomgaard van lppel. In overleg met B. en W. heeft het schoolbestuur toen onderhandelingen gevoerd over aankoop van dien boomgaard, doch de gevraagde prijs kwam erg hoog voor. B. en W. zijn toen bij den raad geko men en deze heeft een paar taxateurs benoemd, om het terrein te schatten. Deze zijn tot een prijs gekomen van f1200.—, alleen voor den boomgaard en f3000 voor het geheele terrein van lp pel. Getracht is op dezen voet tot over eenstemming te komen met lppel, doch dit is niet gelukt, deze acht een bedrag van f2000 voor zijn boomgaard niet overdreven. Bovendien voert hij aan, dat het schoolbestuur zijn grond niet noo- dig heeft om te bouwen, omdat het aan de andere zijde zelf nog grond heeft liggen. Als deze bewering op goede gronden berust, komt het gem. best. met onteigening van zelf veel zwakker te staan, omdat het motief voor ont eigening dan gedeeltelijk weg valt. Het is waar, dat het schoolbestuur daar een grooten tuin heeft liggen. B. en W. gevoelden wel wat voor het bezwaar van lppel en hebben nog eens met het schoolbestuur overlegd en dit verklaar de, dat verbouwing op andere wijze wel zou kunnen geschieden, als dit op geheel andere wijze plaats vond, als op het oorspronkelijke goedkoopste plan. De bouw zou dan duurder worden en dan was er ook het bezwaar, dat een schuurtje, dat f800 heeft gekost, moet worden afgebroken. B. en W. waren het niet geheel eens met het schoolbestuur en ook B. en W. waren niet homogeen. Spr. is daarom met dit voorstel gekomen om den raad te doen beslissen. De heer v. 'tSant verklaart, met aan dacht te hebben geluisterd naar de breede uiteenzetting van den Voorzitter. Herhaaldelijk heeft het schoolbestuur met B. en W. overleg gepleegd, naar aanleiding van de gevoerde besprekin gen wil spr. met volle vrijmoedigheid met een ander voorstel komen, als waar mede de Voorzitter zeer ad rem is ge- 'N van Laboratorium „DE DEN NEB OOM" n zijn verkrijgbaar in de H „d1P.gisTE R J M Botermarkt 72 P HEUSDEN P komen, deze moest zich aan het raads besluit houden en kon met geen ander voorstel komen. Zou men op eigen ter rein gaan bouwen, dan krijgt men eerst het praktische bezAvaar, dat het schuur tje, dat f800 heeft gekost, wordt af gebroken en wordt overgegaan tot dwarsbouw, wat f1000.duurder uit zal komen dan rechtbomv. Gaat men over tot onteigening, dan is daarmede een heele tijd gemoeid. Nu is reeds een klas in de consistoriekamer der Geret. Kerk ondergebracht, wat niet in het belang van het onderwijs is. Verder verklaart lppel, de boomgaard voor zijn bedrijf noodig te hebben, alles bijeen zou spr. niet tot onteigening willen overgaan, doch besluiten op de f2000.die lppel vraagt in te gaan. De heer v. Straten merkt op, dat de Voorzitter reeds heeft doen doorsche meren, dat de wethouders er niet voor waren om tot onteigening over te gaan, dit is, omdat als werkelijk uitgemaakt wordt dat het schoolbestuur den grond niet noodig heeft, lppel sterk staat. Wordt bovendien anders gebouwd als het oorspronkelijk plan, dan is de gem. 't dubbele kwijt van 't verschil tusschen 't bedrag dat lppel nu vraagt en de ge taxeerde waarde. De wethouders ach ten het daarom voor de gemeente de goedkoopste weg, om op de vraagprijs van lppel in te gaan. De heer v. 'tSant zegt, dat er wel eens stemmen zijn opgegaan, om in dat gedeelte den weg door te trekken, om op die manier een verbinding te krij gen met den straatweg hier, wordt dwars gebouwd, dan staat het school huis in den weg. De heer Gulden zegt, dat hij steeds op het standpunt heeft gestaan, dat nieuwbouw, met het oog op de kom- vorming in dat gedeelte der gemeente, te verkiezen is boven verbouw, de school staat dan, op de plaats waar ze nu staat, niet op de juiste plaats. Als lppel gelijk heeft, is een onteige- ningsaan\Tage een gevaarlijke zaak. Spr. voelt er veel voor, dat de Burgemeester zijn A'oorstel terugneemt, en B. en W. met het schoolbestuur in overleg treden over geheele nieuwbouw. Spr. acht de vraagprijs van f2000 veel en veel te hoog, te meer daar lppel er zelf ook slechts f1200.voor heeft gegeven. Hij voelt noch voor het voorstel van den Burgemeester, noch voor het voor stel van den heer v. 'tSant en stelt nieuwbouw boven deze voorstellen. Het bestaande gebouw zou dan voor wo ningen ingericht kunnen worden. De heer v. 'tSant zegt, dat het denk beeld, dat de heer Gulden naar voren brengt, ook door B. en W. en het schoolbestuur in den breede besproken is, doch verschillende leden van de schoolvereen. voelden er niets voor,, de school heeft daar altijd gestaan, uitbreiding in dat gedeelte is mogelijk, doch deze is er nog niet, zoodat de school op het oogenblik nog op da juiste plaats staat. Er bestaat boven dien ernstig bezwaar de zaak nog uit te stellen, het belang van het onder wijs is daarmede niet gediend. Spr. zou er als lid van het schoolbestuur prijs op stellen dat in deze vergadering een beslissing werd genomen. De Voorzitter merkt op, dat de zaak is zooals de heer v. 'tSant zegt. Spr.-. staat niet op het standpunt, dat hij zijn voorstel wil doordrijven, hij heeft daarmede alleen een besluit willen uit lokken. Het is noodig dat zoo spoedig mogelijk met den bouw wordt begon nen, de winter nadert en in het najaar beginnen de catechesatie's weer, zoodat de consistoriekamer dan niet langer als. schoollokaal kan worden gebruikt. Spr. zal het voorstel om tot onteigening over te gaan in stemming brengen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel verworpen. Hierop wordt eveneens met alge meene stemmen besloten, den grond aan te koopen voor f 2000.—. De Voorzittqr deelt mede, dat nog is binnengekomen de afrekening voor de U.L.O. school. Aan meer werk is uitgegeven f432.aan minder f482. Verder is uitgegeven aan nijwielrek f 350 tegeltableau, hekwerk, enz. zoodat to taal meer is uitgegeven f 1137.32, welk bedrag gedeeltelijk zit onder het bedrag dat de raad heeft toegestaan. B. en W. stellen voor, medewerking te verleenen. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. Verzoek van het bestuur der U.L.O:. school, om een bedrag beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van nieu we schoolbanken, wegens uitbreiding van het aantal leerlingen, er is gere kend op 60 en met 1 Sept. zijn er 94. Het benoodigde bedrag is f460. Wordt met algemeene stemmen toe gestaan. Bij de rondvraag vestigt de heer Gul den de a>andacht op den slechten toe stand van 'de drinkawetervoorziening in de gemeente, vooral aan de Schans, Tol en het Zand is de toestand onhoud baar. Spr. zou B. en W. in overweging willen geven na te gaan en aan den Tol en ook voor 'tZand een behoor lijke pomp te plaatsen. Reeds in 1923 heeft spr. op den treurigen toestand gewezen en deze is nog steeds hetzelfde. De Voorzitter geeft toe, dat de heer Gulden gelijk heeft, doch spr. verwacht met het plaatsen van pompen geen heil, in de praktijk voldoen de pompen niet, de menschen willen in den regel niet eens zoo ver loopen. De eenige op lossing zou zijn, dat de gemeente de eigenaren die dit wenschen, het be drag voor een pomp voorschoot, dat mej rente en aflossing per jaar weer werd terug betaald. B. en W. willen hierover wel eens van gedachten wis selen. De heer Gulden vestigt verder de aandacht op de slechte verlichting aan de Schans. Nu de school aan de, Tol er is gekomen, was het wel wensche- lljk de leiding door te trekken. Spr. zag gaarne, dat B. en W. zich hiervoor in verbinding stelden met de P.N.E.M. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit voor een half jaar geleden reeds heb ben gedaan, doch het groote struikel blok was, dat Almkerk zijn eigen be drijf nog heeft. Men zou het evenwel MEUWSBLW

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1