CITROEN SORBET BETER dan Limonadesiropen. HEUSDEN. KEUNEN MALINGRÉ Marktberichten BiiBifieiiiaiiiL 2eer rijkelijk van inhoud is. Het doet er niets toe of men misschien vroeger Sarrasani reeds heeft bewonderd, thans ziet men een geheel nieuwe Sarrasani: ,,de Sarrasani van 1931." Wanneer men echter nog een paar getallen wil hooren, om U te dienen: 200 vrachtautotreinen, 800 menschen, 600 dieren uit alle zone's, 10.000 personen bevattende tent meteen middellijn van 100 meter, dat is on geveer de levende en doode have van Sarrasani. Werkelijk, men kan met span ning uitzien naar deze komende ge beurtenis Sarrasani". Vergadering van den Raad der ge meente SLEEUWIJK, op Dinsdag f5 Augustus, des nam. half drie. Voorzitter: Edelachtb. Heer Beuken- Stamp. Secretaris: WelEd. Heer Knoot. Afwezig de heeren v. d. Stelt, Gul den, Kramer en Visser. De Voorzitter opent de vergadering snet het formuliergebed. De notulen worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat van de P.N.E.M. bericht is ontvangen, dat de stroomprijs voor electrische verlich ting met ingang van 1 Januari a.s. van 40 op 35 ct. wordt gebracht, voor kracht- verbruik van 20 op 16 ct. per K.W.U. In plaats van 2500 K.W.U. voor straat verlichting, zal in het vervolg voor het zelfde bedrag 3750 K.W.U. afgenomen mogen worden. De Voorzitter deelt me de, dat in 1930 voor straatverlichting 5912 K.W.U. zijn verbruikt, de Verhoo ging beteekent voor de gemeente dus een voordeel. De K.W.U. boven 3750 worden berekend a 15 ct. per K.W.U. Verslag en overzicht van de werk verschaffing. Uit dit verslag blijkt, dat de totale kosten hebben bedragen f 12954.09, n.l. aan arbeidsloonen f 9954.09, aanschaf fing van materialen f3000.In deze Jcosten is terug ontvangen een bedrag van f6593.65, n.l. 40 pCt. van de be taalde arbeidersloonen is f3990.68 van bet rijk; 20 pCt. van de provincie is 1995.34; van de gemeente Almkerk f271.12; van de gemeente Woudrichem f273.53; van de gemeente Werkendam f62.98. Voor rekening van de gemeente blijft dus het bedrag van f 6369.44. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit, tot conversie der leening groot f9500.van 5 pCt. in een 4i/2 pCt. leening. Idem goedk. raadsbesluit verkoop stuk grond, wijziging der gemeentebegroo- ting 1931, en het raadsbesluit om de presentiegelden voor de raadsleden on gewijzigd te laten en die voor de ver gaderingen der raadscommissie's te stel len op f 2.per vergadering. Al deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Verzoek van het bestuur der Oran jevereniging, om een bedrag van 30 ct. per leerling beschikbaar te willen stellen, voor tractatie der schoolkinde ren. B. en W. stellen voor, het bedrag beschikbaar te stellen. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. Verzoek van de Oranjevereen. te Wer kendam, om een bedrag van 20 ct. per leerling beschikbaar te willen stel len, voor tractatie der kinderen uit de Werken. Op voorstel van B. en W. wordt ook dit verzoek toegestaan. Dankbetuiging van het departement Werkendam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, voor de toegekende subsidie van f 50.in het exploitatie tekort van de badinrichting. Bericht van A. v. d. Stelt Cz., dat bij bedankt voor zijn benoeming tot Jid der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting, om gezond heidsredenen. Bij de stemming, die gehouden werd ter vervulling der vacature, verkreeg de heer O. Walraven 6, de heer v. d. Stelt één stem, zoodat de heer Wal raven gekozen is. Deze verklaart zijn benoeming te willen aanvaarden. Voorstel van B. en W., tot vaststel ling van een ambtenarenreglement. De Voorzitter licht dit voorstel toe en deelt mede, dat de wet van 1929 de gemeentebesturen de verplichting op legt, een ambtenarenreglement vast te stellen. B. en W. meenden niet alle bepalingen uit het officieele concept reglement te moeten overnemen, zij zou den b.v. alleen een verlof van 14 da gen in een bepaling vast willen leggen, het verleenen van bijzonder verlof zou het college geheel vrij en over willen laten aan het oordeel van B. en W. (De heer Gulden komt ter vergade ring). De heer Gulden zegt, dat hij de toe lichting van den Voorzitter slechts ge deeltelijk heeft gehoord, hij heeft het reglement evenwel ingezien en zou een kieine aanmerking willen maken, n.l. de verlofbepalingen dienden eenigszins aangevuld te worden. Spr. acht het wel goed als bijzonder verlof hij hu welijk of overlijden in een bepaling wordt vastgelegd. Onder de huidige heeren en onder den tegenwoordigen Burgemeester is dit wel niet noodig, spr. is geheel overtuigd, dat hierover onder het tegenwoordige college geen klachten zullen komen, doch men weet niet welke burgemeester men later krijgt en daarom is het wel goed als het in een reglement is vastgelegd, b.v. in de zelfden zin als dit bij het rijk geschied. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. deze regeling goed onder het oog hebben gezien, doch zij meenen, dat men niet in een labyrinth van bepalin gen moet verdwalen. Het college vindt bestaande uit zuiver vruchtensap en suiker Kleinhandelsprijs fl.10 per flesch. Dikeurstokery Ao. 1810 Winkeliers genieten de gebruikelijke korting. het reglement voor een kleine gemeente een dwaasheid, het gaat nu heel goed. B. en W. toonen menschen te zijn, men zal er geen oogenbiik aan denken, om bij een sterfgeval in de familie verlof te weigeren, zij beoordeelen ech ter ieder geval op zich zelf. Gaat men een en ander met bepalingen regelen, dan wordt alle menschelijk gevoel ten slotte gedood en gaat men zich aan de vastgelegde bepalingen houden. Spr. acht dit verkeerd. Zou een later col lege werkelijk zoo onmenschelijk zijn, dat in dergelijke gevallen verlof ge weigerd werd, dan heeft de raad toch nog ten allen tijde de bevoegdheid, om het reglement aan te vullen. Spr. acht het maken van al deze bepalingen goed voor een groote plaats, waar B. en W. niet alles persoonlijk kunnen overzien en veel overgelaten moet wor den aan chefs, doch in een kleine plaats is dit niet noodig en is alles ook uiterst moeilijk te regelen, omdat met zooveel omstandigheden rekening 'moet worden gehouden, die in een groote plaats niet aanwezig zijn. De heer Gulden verklaart, dat hij onder de huidige omstandigheden niet het minste bezwaar heeft de bevoegd heid aan B. en W. te laten, het zou evenwel in de toekomst toch wel noodig kunnen blijken, een gedefinieerde rege ling te maken. Waar het echter is zoo als de Voorzitter zegt, dat de raad de bevoegdheid heeft, om het reglement ten allen tijde aan te vullen en hoofd zakelijk omdat de Voorzitter er prijs op stelt, wil spr. zich wel neerleggen bij 't concept-reglement van B. en W. De Voorzitter merkt op, dat hij er alleen op staat, omdat het naar zijne meening zoo moeilijk te regelen is en ieder geval op zich zelf beoordeeld moet worden en men 't daarom beter aan de praktijk kan overlaten. Spr. gelooft niet, dat men er op vooruit gaat,i als men alles gaat formuleeren. Met algemeene stemmen wordt hier op het reglement vastgesteld, als door B. en VJ. ontworpen. Voorstel van B. en W. tot vaststelling huishuur van T. van Andel. Wordt vanaf 10 Augustus 1931 vast gesteld op f2.per week. De Voorzitter merkt op, dat als de verdiensten van v. Andel het mogelijk maken, de raad de huur kan verhoogen. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een verordening, regelende het verleenen van pensioenen aan wet houders. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de vrijmoedigheid hebben gevonden, om dit concept den raad aan te bieden, niet omdat het college pensioen voor de (wethoudieijsj van een kleine gemeente noodig acht en het gewenscht is, om iemand die ten minste 8 jaar wethouder is geweest, pensioen toe te kennen, doch omdat er soms omstandigheden zijn, dat de leeftijd van iemand van dien aard wordt, dat het gewenscht is te veranderen van wethouder en dan is toekenning van een pensioen te beschouwen als een erkenning en waar deering van de verrichte diensten en tevens kan het beschouwd worden als een wenk, dat het gewenscht is, dat iemand met 65-jarigen leeftijd ophoudt wethouder te zijn. De jaarwedde der wethouders bedraagt f160.wat wel geen groot bedrag is, maar toch wel oorzaak kan zijn, dat het voor iemand meetelt. B. en W. zouden het pensioen willen stellen maximum op 2/3 van de jaarwedde. Oorspronkelijk waren B. en W. van meening ieder jaar 1 /20 van het bedrag te rekenen, bij nader inzien zou het college dit willen brengen op 1/15 per jaar, zoodat 15 jaren recht geven op vol pensioen, tervvtijl men 8 jaar wethouc^r geweest moet zijn, om voor pensioen in aanmerking te kunnen ko men. De heer Walraven vraagt of als ie mand 8 jaar wethouder is geweest en hij nog geen 65 jaar is, dan toch pen sioen krijgt. De Voorzitter antwoordt ontkennend, pensioen wordt alleen verleend, als ie mand 65 jaar en dan ook wethouder is, het is niet de bedoeling uitgesteld pen sioen te verleenen. Wil de raad daartoe later overgaan, dan kan dit altijd nog gebeuren. Met algemeene stemmen wordt de verordening hierop vastgesteld, als door B. en W. ontworpen. Benoeming van leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim afdee- ling Kille, wegens niet aanneming be noeming door D. G. v. d. Ptijl en P. de Pender. Gekozen werden de heeren P. van Breugel Johz. en M. v. d. Stelt. Voorloopige vaststelling gemeentere kening dienst 1930 en vaststelling der rekening 1930 van het Burgerlijk Arm bestuur. De heer v. 'tSant brengt namens de commissie rapport uit en zegt, dat van assurantie en straatbelasting nog ver schillende posten open staan. De com missie zou den raad willen adviseeren, enkele posten oninbaar te verklaren en andere te achtervolgen. Zoo is het ook met het schoolgeld. Met verwondering heeft de commissie bemerkt, dat hiervan posten open staan van 1928, die niet meer invorderbaar zijn. Het vorig jaar heeft de commissie ook reeds aange- drongen, om hier tegenover krachtiger op te treden, dit is schijnbaar niet ge schied. Onder hoofdstuk 7 staan ook nog verschillende bedragen open o.a. f 73.aan stekbanden, hiervoor is borg stelling geschied, de commissie zag ook gaarne dit bedrag ingevorderd. Zoo staan ook nog eenige landpachten open een van f 50.40 en een van f 26.80. On der hoofdstuk 8 heeft de commissie tot haar verbazing gemerkt, dat bij het openbaar onderwiijs van het bedrag aan schoolgeld groot f642.30 slechts f330.93 is binnen gekomen, bij het Christelijk onderwijs van de f499.73 een bedrag van f289.97. De commissie zag ook gaarne indien mogelijk, dat deze be dragen geind werden. Er is waarschijn lijk de moeilijke kant aan, dat de be dragen te veel zijn opgeloopen, daar voor is het misschien noodig, direct iedere 3 maanden in te vorderen. Onder Hoofdstuk 9 komen bedragen voor, voor krankzinnigenverpleging, door sommige personen wordt in deze kosten, voor familieleden een bedrag van f 100.bijgedragen, een persoon betaalde f 200.bij, doch van dit laatste bedrag is niets binnen gekomen. De commissie vraagt zich af of het niet noodzakelijk is, dit bedrag ook op f 100 te brengen, misschien dat dan wel be taald wordt. Verder komt voor de grafmaker een hooge post voor, de commissie zou deze in het vervolg slechts werkzaam heden doen verrichten in opdracht. Bij de begraafplaats bevindt zich ook een perceeltje hakhout en griend, de com missie ziet hiervoor geen post van ont vangst in de rekening, wordt deze op brengst als een toegift aan den graf maker beschouwd. Verder komt voor het schoonhouden van de gemeente- grienden een veel te hoog bedrag in de rekening voor, zoo heeft de „Put- tengriend" b.v. aan schoonhouden een bedrag van f 98.gevorderd. De des kundige die in de commissie vertegen woordigd was, meende, dat met een bedrag van f52.volstaan had kunnen worden. Verdere op- of aanmerkingen heeft de commissie niet, zij adviseert, de rekening voorloopig vast te stellen. De Voorzitter zegt, dat wat de kwes tie van de bijdragen van krankzinnigen betreft, Vught de aangewezen plaats is, omdat deze inrichting één honderd 1 gulden goedkooper is dan Bergen op Zoom, dat meerdere wordt door de I gemeente niet betaalt, doch door an- deren. De persoon waarover het gaat, droeg voor de verpleging van ziijn vrouw ■een bedrag van f2U0.bij,v toen hij in goeden doen was. Hij was fabrieks- arbeider en is dat nu niet meer. Nu is het wel zoo, dat B. en W. de vrouw eigenlijk naar Vught hadden moeten sturen, doch waar het hier een krank zinnige van den protestantschen gods dienst is, maakten B. en W. daartegen bezwaar. Het ligt van zelf wel in de bedoeling, de diaconie te verzoeken, j het meerdere bij te betalen, zooals dat I gebruikelijk is. Wat het griendje bij de begraafplaats betreft, de opbrengst daarvan wordt door den grafmaker als een emolument beschouwd. Wil de commissie de op brengst in de gemeenterekening ge bracht zien, dan gaan B. en W. daar mede accoord. Wat de hooge kosten van het onderhoud van de gemeente- griend betreft, deze opmerking is juist. Den Hollander, die het altijd heeft ge daan, is een oud man, die niet zoo vlug meer kan werken, de man is even wel onbemiddeld en daarom hebban B. en W. gemeend, al is het dan ook duur der, de werkzaamheden toch maar door hem te doen verrichten. Wai de achterstand van het school geld betreft, dit is een groot bedrag, een gevolg van de goedheid van het gemeentebestuur, deze goedheid werkt in de hand, dat geen verzoeken binnen komen voor ontheffing of verminde ring, daardoor ontstaat een toestand die niet goed is. Wat de commissie zegt over invorderen met 3 maanden, dit is wel goed, doch de gemeente ontvanger moet na het verstrijken van den termijn, eerst het gevoelen van B. en W. hooren, welke personen daar voor in aanmerking komen, terwijl B. en W. daarover den raad weer moeten hooren, zoodat van invorderen met de 3 maanden niets komt. Wat het bedrag aan stekbanden be treft, Paans was de hoogste inschrijver voor f73.60. Bij B. en W. was bezwaar hem te gunnen, doch v. Elzelingen ver klaarde, dat bij goed was en stelde zich als borg. B. en W. gaan er mede accoord, nu de borg aan te spreken. De achterstallige pachten zullen B. en W. trachten binnen te krijgen. De heer Walraven meent, dat de kwestie grafgraver heel gemakkelijk is te regelen, als de man per graf wordt betaald. De Voorzitter zegt, dat met de ge maakte opmerkingen rekening zal wor den gehouden. De gemeenterekening wordt hierop voorloopig vastgesteld voor wat den gewonen dienst betreft op een bedrag van f 93021.54i/2 aan ontvangst en f85029.99i/2 aan uitgaven, met een ba tig slot alzoo van f7991.55. De ka- pitaaldienst met een ontvangst van )f 54926.48i'2 en een uitgaaf van f 49332.051/2, batig slot f5594.43. (Zie voor vervolg het Eerste blad.) 's HERTOGENBOSCH, 26 Aug. Op de markt van heden waren aange voerd 2132 stuks. 4201 stuks hoornvee, 785 biggen, 32 zeugen, 49 schapen of lammeren en 65 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f220 tot f365 per stuk Kalfvaarzpn 180 Magere Ossen en Kceien Vette Ossen en) le kwal. f 0.47 p. pond 440 280 275 Koeien 2e 0.40 Pinken van f 100.tot f170.p. stuk Zeugen 40.— 65.— Schapen 18.— 30. Lammeren 18.24. Biggen 7.50 12.50,, week Handel in kalf- en melkvee tragen handel, terugloopende prijzen. Vetvee en stieren luien handel, lager in prijs. .Tong vee kalm en prijshoudend. Biggen handel redelijk en prijshoudend. BREDA, 24 Aug. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 242 stuks vee, t. w. 52 stuks hoornvee, drachtige zeugen en 19 varkens, 172 biggen. Prijzen Biggen f 9.tot f 14.—p. stuk. Per pond geslacht 4e kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 4750 4446. Vette koeien 38—44 Vette stieren Per K.G. levend gewicht: Vette varkens 47. De handel in kalf- en slachtvee rede lijk. De varkens werden vlug verkocht. Biggen trage handel. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Men meldt uit Hoorn Een personentrein is op den onbewaak- ten overweg te Den Hulk (tusschen Aven- horn en Hoorn) op een auto gereden, welke door de locomotief over een afstand van ongeveer 150 M. werd meegesleurd. In de auto zat, blijkens de papieren, die op hem werden gevonden, zekere P. D., wonende te Andijk en vermoedelijk ko mende van de veemarkt te Purmerend. Toen de man uit de wrakstukken van de auto werd gehaald, gaf hij nog tee kenen van leven, doch was buiten kennis. Kort na het ongeval is hij overleden. Een tragische bijzonderheid bij dit ongeval is, dat ongeveer een maand ge leden een dochtertje van den heer D. is verdronken. o GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. De belastingambtenaren te Groningen is in samenwerking met de gemeentelijke politie te Peize, een geheime distileerderij in beslag genomen, welke zich bevond ten huize van J. P. v. d. M,, manufac- turier aldaar. Behalve het toestel kon ook een groote hoeveelheid grondstoffen in beslag worden genomen. o BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens een kort doch hevig onweder is de bliksem ingeslagen in een hok met varkens van den landbouwer F. v. d. Wijden aan den Maasdijk in de gemeente 's Gravenzande. Er werden 9 biggen op slag gedood, terwijl drie biggen lam gelagen werden. ONVERKOOPBARE"GROENTEN. Van de vaartuigen met roode kool, die ann de groentenveiling te Noord Schar- woude werden aangevoerd, konden 45 niet worden verkocht. Buiten de veiling werden ze nogverhandeld voor 25 en 30 cent per 100 K.G. o SCHIPPER BEROOFD. Een Rijnschipper (Belg van nationali teit), met zijn schip in lossing liggende bij de firma Oosthoek onder de gemeente Hazerswoude, is door drie personen, met wie hij eerst een glaasje bier had ge dronken, beroofd van f270. De politie heeft het drietal aangehouden. W., vroe ger wonende te Hazerswoude, zou den schipper bovendien in het water hebben geduwd. Ook had de schipper met een hard voorwerp slagen op zijn hoofd ont vangen. W. is aangehouden door de I politie van Overschie. De twee anderen verdachten zijn door de Rijksveldwacht van Alphen en Hazerswoude opgespoord en aangehouden. Op de verdachten is nog het grootste gedeelte van het bedrag teruggevonden. GROOTE SPOORGIDS NIET OP TIJD. Naar men van de zijde der Ned. Spoor wegen aan de „Tel" heeft medegedeeld, zal de groote uitgave van den spoorgids voor de op 4 Oct a.s. aanvangende win- 1 terdienstregeling niet op tijd kunnen ver schijnen als gevolg van den brand in de drukkerij der firma Van Boekhoven te Ut recht. Men denkt echter in den loop van November dezen gids gereed te hebben. De kleine uitgave 15 cent komt wel op tijd gereed. Tevens zal aan de stations na 4 October een bundeltje buitenlandsche verbindingen verkrijgbaar zijn, eveneens tegen den prijs van 45 cent. Deze verbindingen vind men bovendien in de later verschijnende groote uitgave. o MILLITAIRISME OP ZIJN SMALST. Tot garnizoensorder werd in de Infanteriekazerne te Amersfoort bekend gemaakt dat het verboden is om rijwielen te plaatsen tegen het hek der kazerne. Zij, die zich hieraan schuldig maakten, werden door de wacht gewaarschuwd en ieder voldeed aan het verzoek. Een majoor had echter zijn rijwiel ook tegen het hek geplaatst, zoodat ook hij natuurlijk door de dienstdoende wacht ge waarschuwd werd en evenals allen ver zocht werd om zijn rijwiel te verwijderen, in herinnering brengend de garnizoensorder. De majoor voldeed niet aan dit ver zoek, doch wees den „gewonen" soldaat er op, dat het een majoor was. De soldaat deelden den majoor mede, dat hij de ontvangen cogsignes had op te volgen, echter, waarna de soldaat den wachtcommandant waarschuwde. De wacht commandant wees eveneens op de consig nes en verzocht den majoor zijn rijwiel te verwijderen. Deze hoofdofficier be dreigde echter den dienstdoenden sergeant met zijn rijzweep met de mededeeling, dat hij met degelijke orders niets te maken had. De wachtcommandant maakte van dit optreden rapport en nu zal de majoor zich vermoedelijk voor zijn verzet hebben te verantwoorden. De soldaat en de onderofficier werden in het gelijk gesteld. Te begrijpen is, dat een garnizoens-order geldt voor het geheele garnizoen. o— EEN NEDERLANDSCH MOTORSCHIP VERGAAN. Te Brunsbuttelkoog is binnengekomen het Engelscbe stoomschip Heron, dat op weg was naar Dantzig, met aan boord de opvarenden van het Nederlandsche motorschip Flying Dutchman. Dit schip was op weg naar Colchester en was in den storm geraakthet had zeer veel water overboord gekregen en de lading, bestaande uit veevoeder, had zooveel water opgenomen, dat het voorschip geheel onder water dreigde te gaan en het ach terschip, toen de Heron het motorschip ontmoette, reeds zoover boven water uit stak, dat de schroef boven de oppervlakte uit kwam. Het Engelsche schip heeft toen de geheele bemanning, bestaande uit vijf mannen, een vrouw en een 3-jarig kind, aan boord genomen en het motor schip op sleeptouw genomen, in de hoop het nabij een der groote riviermondingen aan den grond te kunnen zetten. Na 5 uur sleepen zonk het schip echter in de nabijheid van het lichtschip Haaks, waar ongeveer 44 vadem water staat. De Heron zette de reis voort en kwam met de geredde opvarenden te Brunsbut telkoog aan. —o DE WAALBRUG BIJ NIJMEGEN. Naar de „Prov. Geld. en Nijm. Crt". verneemt, heeft de Minister van Waterstaat een schrijven gericht aan het gemeentebe stuur van Nijmegen, waarin hij mededeelt de door den Nijmeegschen gemeenteraad aan de kostenbewilliging inzake den Waal- brugbouw vastgeknoopte voorwaarden niet te aanvaarden. De Minister van Waterstaat heeft, al dus het blad, zijn vacantie onderbroken, teneinde deze zaak met spoed te kunnen afdoen, opdat het gemeentebestuur van Ny- megen alsnog de gelegenheid zoude heb ben, om door een nieuw raadsbesluit vertraging in den aanvang van het werk te voorkomen. Zulk een besluit tot bewilliging in de be kende kostenverdeeling (waartoe de raad reeds met algemeene stemmen bereid bleek), maar zonder vastkoppeling van voorwaarden, zou den minister van Water staat dan uiterlijk 15 September a.s. moe ten bereikt hebben. TREIN ONTSPOORD. Een goederentrein is in de nabijheid van het station Voorschoten op weg zijnde naar Rotterdam ontspoord. Vijf wagons vielen om en kwamen over de rails te liggen met het gevolg dat het treinverkeer op de lijn naar Amsterdam geheel was versperd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6