CITROEN SORBET HET BRILLENHUIS KERKSTRAAT 30. De scholen zijn weer begonnen, BETER dan Limonadesiropen. KEUNEN MALINORÉ Ingezonden. HEUSDEN H. VAN DER VEN - Den Bosch Vooral ook voor kleine gemeen ten kan zulk een samenwerking van aoo een groot nut zijn. Hoe vaak moe ten werkelijk nuttige zaken achter wege blijven, omdat een gemeente alleen niet bii machte bleek de daar aan verbonden kosten te dragen, of wel doordat het een onderwerp be trof, dat naar zijn aard was Jgeei- gend om door een kring van ige- eenten te worden behartigd. Ik hoop, dat indien zich hier in de toe komst een dergelijk geval mocht voordoen, dat dan de evenaar naar gemeenschappelijke samenwerking moge overslaan. In dien weg kan vaak zonder groote kosten, en 'anet behoud v. de gemeentelijke zelf standigheid, veel in het belang der gemeente worden gedaan. JEen zeker werkprogram voor deze 4. jaren wil ik U niet voorleggen. [Dit zou ook momenteel geen gemak kelijke taak zijn. Veel zal daarbij af hangen aan de verdere ontwikkeling van het wereldgebeuren, waarmede •elk land en elke lagere gebiedseen- heid, ja elke burger ten slotte reke ning heeft te houden. Toch mag dit waartoe men in een tijd van steeds drukkender conjunctuur zou zijn ge- iieigd niet de eenige richtsnoer zijn. Zoowel als men in een welva- Tenden tijd het gevaar loopt te royaal te zijn kan men in een terugloopend tijdperk te Zuinig zijn een zuinigheid, die dan de wijsheid bedriegt. Het is jniet steeds alleen en in de eerste plaats de geldelijke waarde van een zaak, die wij moeten in aanmerking shemen, er kunnen veel hooger be langen op het spel staan. Er zijn in vele gevallen meer zijden aan een zaak dan wij, oppervlakkig be schouwd, hadden vermoed. Het gaat er mee als met het zien naar een sterrenhemel, hoe langer we tu ren, hoe meer sterren we zien. Om nu een breederen kijk te krij gen op datgene wat des raads is, om uit een onderwerp te halen Wat er in 'zit, daarvoor is noodig, dat lm en zich op de hoogte stelt van de [ge meentelijke vraagstukken van den •dag. Ik weet het, dat zal eenige in spanning van U vergen, doch dit snoet ge er voor over hebben. [Het gaat tenslotte om het belang der ge meente, voor het behartigen waarvan gij hier tezamen komt. Trouwens het zich inwerken in deze vraagstuk ken schenkt U zelf voldoening. Gij kunt gemakkelijker een oordeel vel len, ge krijgt een eigen inzicht en (be grijpt hetgeen anderen aanvoe ren. Daardoor wordt ook het on derling vertrouwen gesterkt, men .staat niet zoo spoedig wantrouwend :segenover elkaar. ,Ik wil dan ook (dit klenlnis nemen van de hedendaagsche •gemeentelijke vraagstukken wel ten zfeerste bij U aanbevelen. Maar al te veel wordt daaraan niet of hoege- roaaimd niet [gedaan. (Men neemt me nigmaal niet eens de moeite zich 'behoorlijk' op de hoogte te stellen van Idatgene [waarover men heeft te (beslissen. Mist een raadslid daartoe <len tijd, of ontbreekt hem den lust, of voelt [hij zich daarvoor niet be kwaam', laat hij' dan zijn plaats be schikbaar stellen. Ik hoop 'daarom', 'dat gij in de hu ingetreden periode Uw taak als raadslid op de juiste manier zult op vatten en dat ge in samenwerking met Uwen Voorzitter veel moogt tot stahd brengen tot heil der gemeente jVlmkerk. Sterke God U en mij daartoe! "Thans is aan de orde verkiezing •wethouders. Gekozen werden de heer enCA. 'Walraven en C. G. de Jong. 1 Beide heeren nemen hunne benoe ming aan en spreken dan'k uit voor het vertrouwen in hen gesteld. Voorts werden tot leden van de electriciteits commissie gekozen de heeren J. Verschoor en P. A. Nieu- wenhuizen. Bij de gebruikelijke rondvraag, vraagt de heer v. d. Meijden of het niet mogelijk zou zijn, dat aan den Ippelschendijk een onbezoldigd Rijks veldwachter werd aangesteld, spre ker klaagt over het weghalen van fruit ook heeft hij de politie hier van reeds kennis gegeven, doch de ze menschen kunnen overal niet ge lijk zijn, spreker zegt daarvoor wel •een 'geschikt persoon te weten, die zulks wel izou willen doen, n.m. @e wegwerker H. v. d. Assem. De Voorzitter zegt, dat de Com missaris der Koningin hierover gaat, spreker zegt binnenkort nog in 's-Bosch te komen en dan hierover te zullen Spreken. De heer Koekkoek verzoekt den dam die in den sloot aan de O. L. sfchool zit er uit te laten halen. De Voorzitter Zal dit onderzoeken. De heer v. d. Stelt vraagt of het niet mogelijk is dat de pas ingeko men aanvraag v. d. landarbeiders- bond nu behandeld kan worden. De Voorzitter zegt, dat (zulks niet kian, daar deze aanvraag, pas heden morgen is binnengekomen. De heer v. d. Stelt zegt, de taen- schen waar het hierover gaat, zit ten met het bouwen, en vraagt pf het niet mogelijk is, dit in een ge heime vergadering Straks te behan delen. De Voorzitter zegt, dat zulks niet •gaat, daar B. en W. dit nog moeten behandelen, doch spreker zegt dat binnenkort, toch Weer een ver gade- bestaande uit zuiver vruchtensap en suiker Kleinhandelsprijs f 1.10 per flesch. Likeurstokerij Ao. 1816 Winkeliers genieten de gebruikelijke korting Brillen - Barometers - Leesglazen enz. 'M&gkdm mgsgm .-•• Koninklijke belangstelling. H. M. de Koningin heeft Maandag op haar verjaardag in gezelschap van H. M. de Koningin-Moeder een bezoek ge bracht aan de Koninginnefeesten, welke te Apeldoorn werden gehouden. De voorzitter van den Oranjebond te Apeldoorn, de heer J. H. Steghers, ontving de vorstelijke bezoekers. tasch en boeken zijn in orde. Maar hebt gij voor PUROL gezorgd PUROL verzacht en geneest alle wondjes, die Uw kinderen in, van en naar school opdoen. ring te .'wachten is en dit1 Iclan ook wordt behandeld. Ook' zegt de heer vl d. Stelt straks den Voorzitter over Sociale wetgeving te hebben jhooren spreken, en vraagt of B. ien W. hun oog eens willen la ten gaan over de werkeloozen die a.s. winter te wachten zijnspreker zegt thans zijn er menschen werke loos, die igaarne willen werken, doch er is (niets. Men 'kan nu aldus spre ker beter uitkijken, alsdat men b'.v. 80 werkloozen Iheeft. De Voorzitter (zegt toe, dit in han den van B. en W. te geven. De heer v. Leeuwen vraagt of het niet mogelijk js, dat de bordjes met het opschrift (gevaarlijk, welke op verschillende plaatsen zijn aange bracht, veranderd (Worden, daar deze veel te klein zijn. De Voorzitter zal hierop zijn aan dacht vestigen. Daar (niemand meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter deze ver gadering. 1 Vergadering van den Raad der ge meente OUDHEUSDEN, op Dins dag 1 September des voormiddags ten 11 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Mr. v. d. Heyden. Beëediging der nieuw benoemde raadsleden. Nadat de leden in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschre ven ie eden hebben afgelegd, wenscht de Voorzitter de leden geluk met het vertrouwen dat de gemeentenaren in hun hebben gesteld en twijeflt er niet laan of geen enkel lid zal dat vertrouwen beschamen. Verkiezing wethouders. Worden gekozen de heeren M. Klijn (aftr.) en J. Klijn. De Voorzitter wenscht de gekozen wethouders geluk en weet zeker, dat ze de belangen naar eer en geweten zullen behartigen. De heer J. Klijn hoopt, dat de 4- jarige zittingsperiode zich zal kenmer ken door een eendrachtige samenwer king. Schrijven van Ged. Staten, betreffen- fende uitwoning tijdelijk ontvanger der gemeente. Uit het schrijven blijkt, dat Ged. St. geen bezwaar hebben, mits de ontvan ger eenmaal per week zitting zal houden voctr het publiek. De Voorzitter zegt, dat de ontvanger iedere Donderdag van 10—12 uur v.m. zitting houdt en dat hij, aangezien hij ambtenaar ter secretarie is, bovendien dagelijks is te spreken. Wordt goedgevonden. Verzoekschrift van eenige café-hou ders, om wijziging der verordening re gelende de personeele belasting. Adres santen verzoeken vrijgesteld te wor den van de belasting op de biljart. B. en W. stellen voor, afwijzend op dit adres te beschikken, aangezien deze inkomsten voor de gemeente niet kun nen gemist worden. Zou de Raad be sluiten om op dit verzoek in te gaan, dan zullen andere bronnen van inkom sten moeten worden gezocht en dat kan niet anders, dan door een nieuwe belas ting in het leven te roepen, wajb in een crisistijd toch zeker niet gewenscht is. De belasting op een biljart bedraagt f20, plus 100 opcenten. De heer Mook stelt voor, om slechts f20 belasting te laten betalen. Aangezien dit voorstel door geen der leden wordt ondersteund, kan het niet in omvraag worden gebracht. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met op een na algemeene stem men aangenomen. De heer Mook stemde tegen. Daarna werd het ambtenaren-regle ment vastgesteld als door B. en W. is aangeboden. Voorstel van B. en W. tot ontslag der pacht van J. v. Wijk. De Voorzitter zegt, dat van Wijk niet kan betalen en reeds lang achter stallig is. Bovendien weet hij het land ook niet behoorlijk te bewerken. Een vorig jaar heeft hij de toemaat ver kocht en de gemeente er geen cent van gegeven. Alle leden zijn het er over eens, dat het land niet behoorlijk wordt bewerkt. De Voorzitter zegt, dat de borgen voor de achterstallige huur zullen wor den aangesproken. De heer Vugts vreest, dat de gemeen te Van Wijk toch zal moeten helpen. De Voorzitter zegt, dat dit reeds een vorig jaar is gedaan. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij de rondvraag wijst de Voorzitter erop, dat men met de werkverschaffing een vorige winter wel moeilijkheden heeft ondervonden, aangezien de ge meente niet beschikt over landerijen die te ontginnen zijn. Door de heeren van Lieshout en W. Klijn worden eenige werkzaamheden in overweging gegeven. B. en W. zullen deze onderzoeken en in een volgende vergadering met voorstellen dienaangaande komen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Veen, 31 Augustus 1931. Mijnheer de Redacteur! Zou ik U beleefd mogen verzoeken eenige plaatsruimte beschikbaar te stel len voc*r het onderstaande. FEESTVREUGDE. Er is feest in ons dorp. Een kinder feest, een Oranjefeest. Het feestvieren dat gedaan wordt is voor ons van twee- I erlei beteekenis, welke merkwaardig op dezen éénen dag samen zijn gevallen. Voor onze gemeente, zou ik haast ge neigd zijn te zeggen, maar dan moet ik de historie laten zwijgen is het voornaamste punt der feestvreugde het in gebruik nemen van de nieuwe, of tenminste voor het grootste gedeelte nieuwe gebouw der openbare lagere school. En ontegenzeggelijk is, wanneer wij het schoone bouwwerk aanschou wen, er reden tot blijschap en voldoe ning. Maar toch, als wij even onze gedach ten bepalen bij het andere punt der feestvreugde: 31 Augustus, verjaardag van H.M. de Koningin, dan kan bij ernstig nadenken en het zien in en bij het licht der historie, geen twijfel meer overblijven of het voornaamste punt der feestvreugde is dit laatste, en ons feest is een Oranjefeest. Velen zullen zich met mij nog weten te herinneren, hoe wij nu 33 jaren ge leden, feest vierden toen onze koningin als jonge dochter van 18 jaren, geroe pen werd den troon van het koninkrijk der Nederlanden te bestijgen. Op deze zelfde plaats hebben wij toen feest ge vierd. Hoevelen onzer die toen als kin deren in de feestvreugde deelden, zijn reeds her- of derwaarts heengetrokken, of reeds naar den doodenakker weg gedragen. Ook te midden der feest vreugde i s er altijd nog réden tot droe- venis. Wij mogen echter wel feestvieren: „laat al de stroomen vrolijk zingen, de handen klappen naar omhoog"; maar wij mogen geen feestvieren, indien het ons slechts te doen is om ijd'el vermaak en om door de feestvreugde voor eene korte poos, den ernst en de zorgen des levens te vergeten en op den achter grond te dringen. Zulk een feestvieren wreekt zichzelven en er blijft niets van over dan eene leegte en eene onvol daanheid. Maar ziende op onze landshistorie mogen wij op 31 Augustus feestvieren en juichen, elk op zijne wijze. Ja, dan mogen wij zoo feestvieren, dat de na buren ons hooren, en ons zien sprin gen en huppelen, verkondigende wat groote dingen God aan ons gedaan heeft en waarom wij verblijd zijn. Oudere van dagen herinneren zich, hoe er blijdschap in het land was op 31 Augustus 1880, toen er een nieuwe telg uit den alouden Oranjestam was voortgesproten. De oude stam heeft vele stormen over zich zien heengaan, en ook menigmaal schade geleden. Maar nog is door de goedertierenheden des Heeren Heeren, Oranje op den troon; en moge het zijn dat ook dan nog Oranje zal bloeien, als wij, zoo de jon gen als de ouden, het hoofd hebben nedergebogen en naar ons eeuwig huis zijn heengegaan. H.M. viert thans haar 51ste geboor tedag. Stormen des levens zijn ook over haar hoofd en over ons land en volk gegaan. Wij denken slechts aan de moeilijke jaren van den grooten we reldoorlog. Als wij bedenken dat wij gespaard zijn gebleven voor het zwaard, dat bij onze naburen zoovele mannen en zonen in de kracht huns levens heeft weggevaagd en tronen zijn ineengestort, dan past ons zeker groote dankbaarheid. 51 jaren was Prins Willem van Oran je, de Vader des Vaderlands oud, toen hij te Delft viel, door het moordend lood van Balthazar Gerards, den hand langer der Jezuieten. Dat ons volk, onze Geuzen-natie zulks in gedachtenis houde. Drie broeders van den Prins zijn op het slagveld gesneuveld, voor de zaak van het arme, ellendige en ver drukte volk der Nederlanden. „Graaf Adolf is gebleven, tot Friesland in den slag," en Lodewijk en Hendrik vielen op de Mookerheide. Wij kunnen hier niet van stuk tot stuk verhalen wat Oranje, in de hand des Heeren voor ons land en volk geweest is. Was er nood en dood, waren de vijanden ons te machtig dan was het Oranje die „lijf ende goed al 't samen, niet verschoon de." Als wij de namen noemen van Mau- rits en Frederik Hendrik, dan denken wij aan den slag bij Nieuwpoort en de inneming van 's-Hertogenbosch, twee krijgsbedrijven die hun weerga onder de wapenfeiten der 17e eeuw schier niet vinden, en waardoor mede het Spaan- sche juk van dwingelandij werd ver broken. Denken wij aan het benarde jaar 1672, toen bijna ons geheel land door de vijanden was veroverd, dan is het Oranje geweest die uitredding bracht. En in 1747 te midden van krij gen en inwendige onlusten, na een tweede stadhouderloos tijdperk, werd opnieuw Oranje begeerd om orde op zaken te stellen. En zal niet beschaamd heid ons aangezicht bedekken als zo nen dier zgn. patriotten met hun val- sche vrijheidsleuze van vrijheid, gelijk heid en broederschap, die in 1795 Oran je het land hebben doen verlaten. Maar Oranje kwam weder in 1813, toen on ze vaderen getuchtigd door zware be proevingen, onder vreemde heerschap pij den zoon van den verdreven stad houder begroetten, welke in 1815 de koninklijke waardigheid aanvaardde. Het was de toenmalige kroonprins, groot vader onzer koningin, die in den slag bij Waterloo een niet onbelangrijk aan deel had, in het verslaan van Napoleon, dien geweldenaar der 19e eeuw. En wat al verdeeldheden er ook on der ons volk geweest zijn, en nog zijn, altijd is het Oranje geweest, die als een schakel in het drievoudig snoer: Kerk, Oranje, Vaderland, de eenheid der natie heeft mede omvat. Daarom is een Oranjefeest een nationaal feest. De leden van het Oranje-huis zijn menschen en daarom ook zondaren. De revolutiegeest predikt: weg met de tronen e n weg met de gekroonde hoof den; en van de andere zijde hoort men wel eens, en dan dikwijls met voorbij zien van eigen schuld, spreken over de zware schuld die op het hui9 van Oranje drukt. Tegen beide afwijkingen, ter iinker- en ter rechterzijde, herin neren wij een iegenlijk, op zijne plaats waar hij van God gesteld is, aan deze Apostolische vermaning: „Ik vermaan dan vóór alle dingen, dat gedaan wor den smeekingen, gebeden, voorbiddin gen, dankzeggingen, voor alle men schen: voor koningen, en allen, die in hoogheid zijn; opdat wij een gerust en stil leven leiden mogen in alle god zaligheid en eerbaarheid." In stad en dorp, zij en blijve de nationale leuze: „Oranje bovenleve de koningin Het 2e punt der feestvreugde is dan het in gebruik nemen der nieuwe school. Vijftig jaren, een halve eeuw, heeft het oude schoolgebouw dienst gedaan. Reeds meerdere jaren was het oude gebouw te klein en voldeed niet meer aan de eischen der wet. Om financiee- le redenen werd echter een en ander nog al eens wat door de vingers ge zien, en van uitbreiding zou mogelijk nog geen sprake zijn gekomen; wa re het niet geweest dat onze regeering het 7e leerjaar had ingevoerd. Maar bij invoering daarvan kon het zoo niet langer meer, en toen heeft ook het gemeentebestuur uitgaande van de ge dachte, dat de regeering die ons de wetten oplegt in dit geval ook de fï- nancieele gevolgen daarvan voor hare rekening diende te nemen en gesteund door de bevoegde autoriteiten bij de hooge regeering om steun aangeklopt, en moge het wat langer geduurd heb ben dan menigeen wel gedacht heeft en de regeeringshulp niet zoo verkre gen zijn als men zich voorgesteld had, de toezegging tot hulp werd verkre gen en met den bouw kon een aanvang gemaakt worden. Het gebouw is thans voltooid, en het zal niet te veel gezegdi zijn te verklaren, dat wel eens ieders verwachtingen overtroffen zijn, en bij den aanblik van het gebouw en com plex, verkrijgt men niet dden indruk van een dorpsschooltje voor zich te heb ben. Wij zouden kunnen beginnen met woorden van dank en waardeering te brengen aan bouwmeester en bouw lieden, maar als wij van stuk tot stuk gingen opnoemen, vanaf Z.Exc. den Mi nister, die geldelijke steun verleende, tot den opperman die de steenen en kalk aandroeg, dan zouden we de kans beloopen iemand te vergeten, en willen daarom alles samen vatten en dank brengen aan allen die rechtstreeks of zijdelingsch hebben medegewerkt tot het tot stand komen van het fraaie; schoolgebouw, hetwelk van nu voort aan een sieraad in de gemeente zal zijn. Wij hebben in onze gemeente nog het voorrecht van ééne school te hebben, waar ons aller kinderen te samen ko men. Blijve zulks nog zoo tot in de verre toekomst. Waarom moet toch reeds in het kinderhart verdeeldheid en partijschap gekweekt worden? Maar dat dan op die ééne school onderwijs ge geven worde in den Geest van Hem die sprak: „Laat de kinderkens tot mij ko men, en verhindert ze niet, want der- zulke is het koninkrijk der hemelen." Dat onze schoone vaderlandsche histo rie aldaar onderwezen worde bij het licht van Gods woord. Dat, dat Woord geen verboden boek zij, maar dat daar uit in kinderlijke eenvoudigheid onder wezen worde, want in dat Woord ligt de grondslag voor de eenheid en het behoud der natie. Het sterkste wapen in den strijd tegen den geest uit den afgrond, die de revolutie predikt, is de onderwijzing in de vreeze des Hee ren, die het beginsel der wijsheid is, gelijk de aanneming der tucht de weg ten leven is. „Het zwaard des Geestes is Gods Woord." We hopen dan, dat er aangename verhoudingen zullen zijn, tusschen on derwijzers en onderwezenen en al de genen die krachtens ambt of beroeping bij het onderwijs betrokken zijn. Ondergeteekende heeft aan de feest vreugde geen deel kunnen hebben, en dat niet uit antipathie tegen personen of tegen het feest, ook niet uit een stoicijnsch beginsel van onaandoenlijk heid 'of uit een bekrompen zwartgallig en domperig Puriteinsch beginsel, maar hoe zou hij feest kunnen vieren met een verbroken hart, als hij gedenkt aan vorige dagen, toen hij plagt heen te gaan met de schare, onder de feest- houdende menigte. „O, mijn ziel wat buigt g'u neder. Met dank voor de plaatsruimte JAC. v. d. POL. i U/vG- y-kS~V TVV —o— i 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6