CITROEN SORBET Oranjefeest te Aalst. BETER dan Limonadesiropen. HEUSDEN. Binnenland, Plaatselijk Nieuws. MEISJE IN AUTO MEEGENOMEN. Zaterdagavond jj. vroeg een tweetal heeren in een auto aan een te Hardinx- veld wonend 15-jarig meisje den weg. Plotseling heeft men haar toen beetge grepen en in den auto getrokken, waar haar een prop in den mond werd gestopt om haar het schreeuwen te beletten. Des nachts heeft een tweetal mare chaussees haar onder Papendrecht terug gevonden, waar zij in bewusteloozen toestand langs den weg werd aangetroffen. Daar het meisje in overspannen toestand verkeerde, kon zij zoo goed als geen inlichtingen aan de politie verstrekken over haar belagers. Het is vrijwel zeker, dat zij is aangerand. Omtrent de daders tast men echter nog in het duister. DE 25e JAARBEURS. De 25e Jaarbeurs te Utrecht is geopend zij duurt tot 17 September. Het aantal deelnemers bedraagt 1004 en wel uit Nederland 680, Amerika 25, België 15, Denemarken 2, Duitschland 139, Enge land 44, Frankrijk 31, Italië 5, Joego Slavië 1, Oostenrijk 46, Polen 1, Tsjecho- Slowakije 3, Zuid-Amerika 1, Zweden 5, Zwitserland 6. De deelneming omvat dezelfde groepen als de laatste maal en de indeeling over de verdiepingen is hetzelfde gebleven. Op 16 September is een bezoek van een gezelschap Italiaansche zakenmenschen uit Milaan, bestaande uit circa 30 per sonen aangekondigd. Ter gelegenheid van de 25e Jaarbeurs heeft de Raad van Beheer een bronzen plaquette ingesteld, die voor de eerste maal verleend wordt aan 24 firma's, die aan alle tot nog toe gehouden jaarbeurzen continueel hebben deelgenomen. De uit reiking van deze plaquette, die blijvend aan de monsterkamer of stand van den deelnemer wordt aangebracht heeft plaats gehad. De bouw van het derde jaarbeursgebouw vordert naar wensch. Het moet in tien maanden worden gebouwd en by de komende voorjaarsbeursin gebruik genomen worden. Bij den aanvang van de vergadering van het algemeen bestuur der Neder- landsche Jaarbeurs deelde de burgemeester van Utrecht mede, dat de Koningin aan de Vereeniging tot het houden van jaar beurzen in Nederland het praedicaat „koninklyke" heeft verleend. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 47-jarige A. S., wien zondagavond door de stoomtram te Tilburg een been werd afgereden, is in het R. K. Ziekenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. VRACHTAUTO~~MET PAARDEN TE WATER. Op de Noordzijde te Bodegraven is een vrachtauto te water geraakt. Uit de richting Leiden kwam een zes- wielige vrachtauto van de firma H. F Karssing uit Utrecht, beladen met 9 paarden. De chauffeur wilde ter hoogte van de woning van den stroohandelaar Breedijk een uit de richting Utrecht komende auto passeeren. De luxe auto week te weinig uit, zoodat de chauffeur van de vrachtauto een aanrijding slechts kon voorkomen, door geheel aan den kant van den weg te rijden De berm van den weg verzakte echter, met het gevolg, dat de vrachtauto kantelde en in de daarnaast gelegen sloot viel. De chauffeur werd van zijn zitplaats 't water ingeslingerd, doch de onmiddellijk toeschietende Rijksveldwachter Rademaker mocht het genoegen smaken, hem spoedig, zij het licht gewond en in bewusteloozen toestand, op het droge te brengen. Van de paarden liep één zoo ernstige verwondingen op, dat het ter plaatse moest worden afgemaakt, terwyl de andere lichte verwondingen bekwamen. De luxe wageb is, zonder zich ergens om te bekommeren, doorgereden. De politie heeft de zaak in» onderzoek. DE IEPENZIEKTE. Op dit oogenblik wordt, vooral in Noor delijke provinciën, met behulp van be richten in de bladen en circulaires aan Gemeente-besturen, propaganda gemaakt voor Mabu 3, dat een middel zou zijn ter bestrijding van de iepenziekte en dat samengesteld is door den heer J. A. L. BOUMA te DORDRECHT en in den handel gebracht wordt door de firma REESE en BEINTEMA te MEPPEL. Ter voorlichting van hen, die in de bestrijding van de iepenziekte belang stel len, zij medegedeeld, dat in geen enkel geval, dat onzerzijds voldoende gecontro leerd kon worden, een gunstige werking van dit zoogenaamde middel kon worden waargenomen. Gegevens hierover zijn op genomen in Mededeeling No. 3 van het Comité inzake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte, welke toegezonden is aan alle besturen van Gemeenten en andere instellingen, die door het verleenen van een geldelijke bijdrage de werkzaamheden van dit Comité gesteund en mogelijk ge maakt hebben. Daaraan kan thans wor Het groot demonstratief Congres van het R. K. Werkliedenverbond is Zondag te Utrecht gehouden en schitterend geslaagd. De Voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, de heer A. C. de Bruijn, tydens zijn openingsrede. Naast hem v.l.n.r.mr. de Vink, burgemeester Fockema Andreae, minister Verschuur en Kanunnik J. van Schaik. den toegevoegd, dat in den nazomer van 1930 en in het voorjaar van 1931 onder persoonlijk toezicht van den heer Bouma uitgevoerde behandelingen te Nijmegen, Driebergen en Dordrecht, dit jaar een vol komen negatief resultaat hebben opge leverd. Ten sterkste wordt afgeraden boven genoemde vloeistof toe te passen. De Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, N. VAN POETEREN. Nadat Vrijdagmiddag de schoolkin deren getracteerd waren en zij aller lei spelletjes gedaan hadden, begon Za terdagmorgen het feest voor de groo- ten. Het was al vroeg een heele (jrukta. 's Morgens om acht uur (O.T.) moes ten allen, die mee deden in den optocht, bij den Wilhelmina-boom zijn, alwaar de versierde voertuigen, fietsen of paar den, eerst gekeurd werden. Er was groote deelname, zoodat de jury voor een moeilijke taak stond. Allereerst kwamen de paarden aan de beurt. Deze stonden tegenover den hooiberg van den heer A. Haasakker, rondom den Wilhelmina-boom de fiet sen en voertuigen bespannen met paar den en auto's. De uitslag van de keuring van paar den was als vlogt: G. van de Laar 1 e pr. f 8. G. Kerst 2e pr. f 7. T. Exalto 3e pr. f6. H. van Veen 4e pr. f4. C. v. d. Pol 5e pr. f 2.50, W. Maas 6e pr. fl.50. P. Sprong 7e pr. fl. De voertuigen bespannen met paar den, welke ook zeer mooi waren ver sierd en waarvoor groote deelname was, kwamen thans aan de beurt. De prijzen waren als volgt: G. v. d. Meijden le pr. f10. A. Maas 2e pr. f 7. G. Vernooij 3e pr. f 5. J. v. Ballegooijen 4e pr. f 3. G. v. Ballegooijen 5e pr. f2.50. C. van Ootijen 6e pr. f 1.50. J. van de Laar 7e pr. f 1. Voor de mooist versierde auto werd een prijs toegekend aan K. Struijk uit Well, zijnde f7.50. Daarna kwamen de fietsen aan de beurt. Er waren er 8, terwijl er 5 prijzen waren. Deze waren vooral prach tig versierd, vooral de le en 2e prijs- winners, welke van hun fietsen resp. een schip en een kano hadden ge maakt. Prijzen werden toegekend aan: J. Schreuders le pr. f8. B. Duforné 2e pr. f 6. D. Baars 3e pr. f4. Th. van Heiningen 4e pr. f 2.50. W. van Wijk 5e pr. fl.50. Om kwart over 9 zette den optocht zich in beweging. Deze begon aan de Kerk, ging eerst draaien aan het eind van 'tdofp, bij Rüger vervolgens door het dorp en keerde op de steenfabriek „de Ruijterwaard" om. Vervolgens naar het terrein voor de volksspelen, welke des middags zouden plaats hebben. Al les onder begeleiding van het plaat selijk muziekkorps „Prins Hendrik." Het terrein „de Konijnenwaard" was voor dit feest welwillend afgestaan door den heer Peereboom, directeur van de steen fabriek „de Ruijterwaard." Omstreeks 2 uur begonnen de volks spelen, waarvoor groote deelname was. Allereerst begon men met paardrijden met hindernissen. Dit spel vooral, werk te soms op de lachspieren van het pu bliek, vooral wanneer iemand in de mand, welke was opgehangen tusschen bestaande uit zuiver vruchtensap en suiker Kleinhandelsprijs f 1.10 per flesch. KEUHEK MALINGRÉ Ju ikeurstokery A o. 1816 Winkeliers genieten de gebruikelijke korting. 2 touwen, en waarin de deelnemers moesten probeeren een witte broek aan te trekken, omtuimelde. Of als het paard bang was van de witte broek. In het laatste geval was het natuurlijk een toer om weer op het paard te komen. Prijzen werden toegekend aan: L. van Oriel le pr. f6. J. van de Laar 2e pr. f4. D. Biesheuvel 3e pr. f2. Daarna begon het ringrijden voor paren, met voertuigen bespannen met paarden, waarbij de volgende prijzen werden toegekend: C. Bouman le pr. f6. W. Maas 2e pr. f 4.—. G. Haasakker 3e pr. f2. Voor het hoedengevecht, welk spel altijd met zeer veel aandacht door de aanwezigen gevolgd wordt, werden de deelnemers in tweeën verdeeld, waarna zij tegen elkaar inreden. Aardig was het, te zien hoe men elkaar de hoeden van de hoofden trachtte te slaan. Van de partij, uit jongere deelnemers bestaan de, waren er al gauw een paar uit gevallen, doch 2 deelnemers hielden lang vol. Eindelijk moest de jongere partij het opgeven en won de partij, waarin W. Maas zich bevond, met een prijs van f 12. Bij het hardloopen wonnen de onder staande personen een prijs: D. Bouman le pr. f6. A. van Veen 2e pr. f4. J. Kraal 3e pr. f2. Ook voor het polstokhoogspringen bestond veel animo. De hoogste haalde het tot 2.20 M. Prijzen werden toege kend aan: J. Kraal le pr. f6. D. Baars 2e pr. f4. A. v. d. Laar 3e pr. f 2. Voor den stoelendans voor dames, wonnen de volgende dames een prijs: B. Dufourné le pr. f6. M. van Driel 2e pr. f 4. B. van Diggelen 3e pr. f2. Daarna kwam het zakloopen met hin dernissen aan de beurt. De hindernissen bestonden uit krentebroodjes, welke aan een touwtje hingen, het gauwst op te eten, zonder er met de handen aan te komen. Prijzen werden toegekend aan de vol gende personen: P. van der Pol le pr. f6. J. van Veen 2e pr. f4. A. Haasakker 3e pr. f2. Daarna kwam het mastklimmen, waar voor slechts geringe deelname bestond. De paal was echter ook zeer glad, en bovendien had het even te voren flink geregend, zoodat het wel zeer slecht trof. Prijzen werden behaald door: M. Baks le pr. f6. J. van Veen 2e pr. f4. J. Kraal 3e pr. f 2. Het laatste spel was kuipsteken, een spel waar de aanwezigen altijd met ge noegen naar kijken. Water kreeg ech ter niemand van beteekenis over zijn lichaam. Prijzen werden toegekend als volgt: M. Baks le pr. f6. H. van Driel 2e pr. f4. P. Oomen 3e pr. f2. Hiermede waren de volksspelen afge- loopen, doch thans zag men al weer reikhalzend uit naar de openlucht-bios coop, hetgeen menigeen nog nooit ge zien had. Nu, deze is dan ook goed geslaagd, dank zij de activiteit van den heer A. van Gooi. Een 4-tal nummers werden afgedraaid. Sommige tafereelen werkten op de lachtspieren der aan wezigen, vooral „den stationchef" en de „op afbetaling gekochte radio." Nadat dit afgeloopen was, gingen de meesten wederom huiswaarts, daar het inmiddels al half twaalf was geworden. Het bestuur mag echter met genoegen terugzien op dit feest, dat ondanks het zeer slechte weder, toch uitnemend is geslaagd. Tenslotte richten wij nog een woord van dank tot den heer A. C. Rüger, welke voor de verlichting op het ter rein zorg droeg, en zich uitstekend van zijn taak heeft gekweten. BRUCHEM. Op de 5 Sept. j.l. gehouden Prov. Geiten-tentoonstelling, op „Sonsbeek" te Arnhem, ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan van den Prov. Bond van Geiten- fokvereenigingen in Gelderland, werden aan inzendingen uit den Bommelerwaard, de volgende prijzen toegekend Klasse 4, Geiten, ingeschreven in het Prov. Register, Marie II B 84, eig. A. Baron, Bruchem. le prijs; Marie HI B 88, eig. A. Baron Bruchem, le prijs Ber- nardina, eig* G. de Groot Hurwenen, le prijs Mina 34, eig. M. J. Verwoerd, Hedel 4e prijs B. 92 eig. W. de Bijl, Bruchem, 5e prijs. Klasse II Melkgeiten, geb. 1930. No. 178 jongvee-reg., R. de Haas Az., Kerkwijk le prijs. No. 14 jongvee-reg., eig. Geiten- fokvereen. Rossum, 2e prijsNo. 19 jongvee-reg., eig. C. Beenen, Hurwenen, 5e prijs No. 2. jongvee-reg., eig. J. v. d. Oord, Hedel, Eerv. verm. No. 8 jong vee-reg.. eig. G. Dekkers, Aalst, eerv. verm. Klasse III, Melkg.* geboren in 1929. Trui, No. 12, eig. Joh. Opstelten, Aalst, 3e prijsNo. eig. M. J. Verwoerd, Hedel, eerv. verm,Marietje, eig. G. de Groot Hurwenen, eerv. verm. Klasse IV. Melkgeiten, geboren vóór 1929, Hendrika No. 40, eig. H. E. van Gameren, Hurwenen, le prijs: Drika No. 13, eig. A. Schaap, Aalst, 2e prijs Kaatje No. 10, eig. Kr. Schaap, Aalst, 4e prijs Geitenfokeereen. Rossum. 3e prijs. Klasse V. a. Vereenigingsgroepen van 5 Melkgeiten (met 3 of meer in het Prov. Reg. Ingeschr. Geiten) Inzending Gei- tenfokvereen. Bruchem c.a. le prijs. Klasse V. b Vereeniginsgroepen van 5 Melkgeiten (met minder dan 3 in het Prov. Reg. ingeschr. Geiten), Inz. Geiten- fokvereen. Hurwenen le prijs A idem Aalst, le prijs Cidem Hedel 3e pr. C idem Velddriel eerv. verm. NIEUWENDIJK. De eieren werden deze week ver handeld tegen prijzen van bl/2 tot b1/2 cent per stuk. Handel tamelijk. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier mej. M. Brouwer thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Zaterdag j.l. had alhier het aan gekondigde concert plaats, ter eere van den ölsten verjaardag van H.M. de Ko ningin. Jammer dat de weeromstandig heden niet gunstig waren dien dag, want den heelen dag had het bijna geregend, en hoewel de zon zich af en toe liet zien kon dit evenwel niet verhelpen dat het terrein zeer moerrassig was. Toch mogen de verschillende vereeni- gingen terug zien op een goed geslaagd concert. Zoowel muziek als zang waren goed te noemen. Op Dinsdag 14 Sept. 's avonds 7 uur zal het Comité van Winterlezingen vergaderen in de consistorie der Geref. Kerk teneinde de werkzaamheden te rege len voor het komende seizoen. Het tweejarig zoontje van den heer A. v. d. Stelt viel van een 20 treden hooge trap en werd bewusteloos opgenomen. Dr. de Vries constateerde een hersens- schudding. Zaterdag a.s. zal de Korfbalclub „Quik" alhier een wedstrijd spelen tegen „A.D.O. 2" uit Arkel. SLEEU.WIJK. Dezer dagen had alhier een botsing plaats tusschen twee luxe auto's. De auto van Gebr. B. van Gorinchem stond boven aan de stoep van het Sleeuwijksche veer naar richting Werkendam. De heer W. uit de Werken die met zijn auto van de veerboot kwam, en met een snelle vaart gemelde stoep opreed, reed de stilstaande auto van Gebrs. B., waarschijnlijk doordat hij zijn vaaart niet tydig genoeg kon verminderen, van achteren aan. Behoudens eenige matrieele schade aan laatstgemelde auto liep alles goed af. WASPIK. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secre tarie aangegeven, 37 varkens, 10 runderen en 1 kalf. Door den Voorzitter van het Cen traal Stembureau is tot lid van den ge- meentenraad benoemd verklaard, de Heer W. Pruysen, die zijne benoeming heeft aangenomen. WAALWIJK. Aan de Kamer V8n Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat werd het aangekondigde bezoek gebracht van Zijne Excellentie Mr. Dr. Lorentz, buitengewoon Gezant en gevolmachtigd Minister der Ned. Regeering te Pretoria. De Gezant werd vergezeld door den Voorzitter en den Sec retaris der Commissie voor den Nederl.- Zuid Afrikaanschen Handel te 's Hage. Van de gelegenheid, die aan de indus- trieelen uit het gebied der Kamer geboden werd om de mogelijkheid van export hun ner artikelen naar de Unie van Zuid-Afrika te bespreken, werd zoowel van de zijde der schoen- als van de lederindustrie een druk gebruik gemaakt. Bij de besprekin gen, die een geanimeerd en zakelijk ver loop hadden, bleek o.a., dat sommige Europeesche landen een beduidenden afzet van schoenen en leder in Zuid-Afrika hebben. Engeland geniet, in tegenstelling met de heerschende meening, geen pre ferentie wat betreft invoerrechten op deze artikelen. Hoewel de moeilijkheden zeker niet ge ring zullen zijn, kreeg men den indruk, dat als gevolg van het persoonlijk contact met den hoogsten vertegenwoordiger van ons land in Zuid-Afrika en door de schrif telijke voortzetting der gehouden gedach- tenwisseling via de Kamer van Koop handel en de Commissie voor den Neder- landsch-Zuid-Afrikaanschen Handel, toch wel practische resultaten mogelijk zijn. Ook enkele autoriteiten, waaronder de Burgemeester van Waalwijk en de Direc teur der hier gevestigde Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers, maakten hunne opwachting bij Zijne Excellentie. Na afloop der besprekingen werd door de Kamer aan den Gezant en de hem vergezellende heeren een lunch aangeboden in Hotel Ver wiel, waarbij mede aanzaten enkele leden van de afdeeling Grootbedrijf en van de afdeeling Kleinbedrijf der Kamer. Een bezoek werd gebracht aan de Timtur-schoenfabrieken, welk bedrijf met veel belangstelling werd bezichtigd. ZUILTCHEM. Alhier stelt men pogingen in het werk om dezen winter een landbouw- cursus te houden. Zij, die aan dezen leerzamen cursus wenschen deel te nemen, kunnen zich vanaf heden in de Openbare Lagere School aanmelden, waar dan ook de heer J. H. Rüger, landbouw-onderwijzer te Aalst aanwezig zal zijn, om verdere inlichtingen te verstrekken. Voor de vacante betrekking van onderwijzer(es) aan de Openbare Lagere School alhier, hebben zich niet minder dan 26 solicitanten aangemeld. Naar wij vernemen worden alhier door enkele oud-leden pogingen aange wend om de fanfare „Door Eensgezind heid" weer op te richten. Een twintig tal hebben zich reeds aangemeld om de repetitie's onder een eveutueelen directeur weer op te vatten. Het is te hopen, dat er thans meer vastberadenheid heerseht dan de vorige maal en de fanfare haar naam alle eer zal aandoen. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6