voor del Lui «ai leiisioi os Aitoieje Lsasstrsat n ie finielerwsartl Oil wiser im\ oil 2 fltt Bezoekt de HEUSDENSCHE Maandmarkten! De eerste Groote Maan dinar kt van allerlei K r a m e r ij e 11 zal plaats hebben op DONDERDAG 17 SEPTEMBER a.s. waaraan tevens verschillende attractie's verbonden zijn, Wie Is de Man CONCERT FEUILLETON Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers GRATIS Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nomrners 6 cent. Uitgave: Firma L. J. VEEBMAN, Heugden. No. 5158. Woensdag 16 September 1931. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. te geven door de „HEUSDENSCHE FANFARE" Directeurde heer Joh. van Berkel, Ammerzoden, op DONDERDAG 17 SEPTEMBER op de kiosk (Vischcaarkt). 1. 2. 3. 4. Programma: Vivat Europea, Marche La Grotte des Fées, Fantaisie A L'Automne, Fantaisie L'Intrépide, Marche Pauze: 5. Sluierdans, Karakterstuk 6. Maguerite, Valse 7. Fleurs de Nice, Fantaisie 8. Groet aan Kaatsheuvel, Marche. Met de unmmers 5 en 7 behaalde de vereeniging op het Groot Nationaal Con cours te Utrecht een eerste prijs met 347 punten (300 een eerste prijs) in de 2ae afdeeling en met nummer 2 in de Eere-wedstrijd een tweede prijs. EhiiieiiSaiMl. ONDER CONCURRENTEN. In de buurtschap Berensberg bij Kerk- rade kregen twee smokkelbenden, die elkaar verraad verweten, twist, die in 'n vechtpartij ontaardde. De messen wer den getrokken. Vier smokkelaars moes ten van het strijdtooneel in een woning gedragen worden. Een vrouw kreeg een messteek in het hoofd. Smokkelwaar werd in de Worm geworpen. o VREESELIJK ONGELUK. In de stearine-afdeeling van de N.V. Kaarsenfabriek „Gouda" te Gouda is de 14-jarige D. M. Verschoor met zijn linkerhand door een machine gegrepen, waardoor hem de geheele arm tot aan den schouder werd afgerukt. INBREKER GEVAT. Dezer dagen kreeg de politie te Oos terbeek een berucht inbreker in han den, die reeds ruim tien jaar in diverse gevangenissen doorbracht, ondanks zijn 30-jarigen leeftijd. Hij kan worden be schouwd als de dader van talrijke in braken in die omgeving. Tijdens het verhoor aan het politie-bureau, waar hij in arrest werd gesteld, bekende hij o.m. plotseling een niet onbelangrijke inbraak door hem in de buurt van Zwolle gepleegd, waarbij hij o.a. een geheel kasregister uit een winkel had weggedragen en buiten geopend. Hij stond met verschillende personen in relatie, die de gestolen artikelen van de hand wisten te doen. Gebleken is, dat tijdens dc verschillende kermissen in de omliggende plaatsen door den aan gehoudene en collega's de panden, waar een „kraak kon worden gezet" tevoren goed waren opgenomen, terwijl zij zich als venters of liedjeszangers voordeden. Voorlöopig is aan het „roemruchtig" bestaan van dezen man thans een einde gemaakt. Naar 'tHoog Duitsch van M. SCHOEPP. 11. Toen hij aan de plek is, waar hij met Frits gestaan heeft ziet hij nog eens om. 't Hoofd van den doode ligt in den schoot van de snikkende vrouw en Frits Frits knielt bij het lijk, zijn voorhoofd raakt den grond. Toen uit hij een woesten, hartver- scheurenden kreet en vliegt weg als een opgejaagd dier. Achter hem blijft blijft in den avondzonneschijn, berg, beek en bosch en met hen de lieflijke lichtbeelden zijner jeugd. In den nacht werpt hij zich, in den nacht der wan hoop. „Moeder Zij zit achter de witte gordijnen en de vriendelijke bloempotten aan het venster, de bruine harde handen ge- VGUwen in den schoot; het hoofd met de donkere vlechten rust op de borst. Haar rug is gebogen 't was een heete dag geweest, die zwaren arbeid bracht. En als zij alleen is, dan ver dwijnt menigmaal de flinke houding, die zij haar jongen altijd toont. „Moeder Zij waant te droomen. Zoo spreekt toch haar Karei niet? Zoo bevend, zoo EEN STIER LOSGEBROKEN. Te Zuiddorpe (Zeeland) brak een zwa re stier los uit een slagerij' en holde het dorp in. Spoedig nam het losgebro ken beest een weinig goeds belovende houding tegen een wielrijder aan. De ze sloeg op de vlucht en nam, achter volgd door den tot razernij gekomen kolossus, de wijk in een huis. Juist wilde het dier een aanval op de groote ruit dezer woning ondernemen, toen het rolluik voor zijn snuit werd neergela ten. Terwijl maatregelen werden be raamd 'den woesteling neer te schie ten, herkreeg deze ineens zijn kalmte en wandeldenaar zijn stal terug, waar hij, stevig opgesloten, opnieuw zijn woede begon bot te vieren, echter zonder onheil te kunnen aanrichten. vol wee en schrik? Zij opent de oogen niet, maar op haar gelaat vertoont zich een wolk. Maar nu dien snellen, vasten stap dat is hij. Maar hij werpt zich voor haar neder, zijn bran dend gelaat ligt op hare handen en voor de derde maal dat droeve „Moeder Een schok gaat door haar lichaam kaarsrecht heeft zij zich opgericht; zij buigt het hoofd van haar jongen ach- tervoer „Wat is er. Karei?" Zoo kalm, zoo klaar is de blik„ als wilde hij in haar ziel lezen. „Moeder God ik heb het was Zij voelt de rilling, die zijn lichaam schokt, zij ziet de ontzetting in zijn oogen, en sombere angst grijpt haar aan. Bij de beide schouders grijpt zij hem en houdt hem voor zich „Wat is er Karei? Wat is er mijn jongen?" Daar ziet zij het bloed aan zijn klee deren, bloed op zijn gezicht, op zijn handen en een gillende kreet van schrik ontsnapt haar lippen. Zij is van den stoel opgesprongen, in onbeschrijfelij- ken angst trekt zij hem tot zich, ziet zij hem aan „Wat hebben ze je gedaan? Mijn jongen, wat hebben ze je gedaan?" Slechts geprevel, slechts onverstaan baar geklaag tot antwoord. Zij kust hem op voorhoofd en oogen, zij fluistert hem woorden toe van gren- zenlooze liefde, streelt liefkozend zijn blonde lokken, en legt hem op haar bed. „Wat hebben ze je gedaan?" En eindelijk, eindelijk breekt zijn GEVOLGEN VAN EEN VECHT PARTIJ. De politieagent Greul, die ongeveer een week geleden bij een vechtpartij te Arnhem in den buik gestoken is, is Zaterdagavond in het ziekenhuis aldaar overleden. Hij was 35 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen. De dader is pas 18 jaar oud. VERDRONKEN.0 Te Ulicoten (gem. Baarle-Nassau) ging het 2-jarig kind van den landbou wer A. H., zooals het wel meer deed, vader roepen, die op een naburigen ak ker aan het werk was. Toen de vader zonder de kleine meid terugkwam, ging men zoeken en vond haar verdronken in een kuil, langs den weg naar vaders land. WAT ONS TE WACHTEN STAAT. De financieele plannen der regeering. j Ons Noorden verneemt nader, dat de invoerrechten, welke op de benzine ge heven zullen worden (de minister spreekt met opzet niet van een ben- zine-belasting of accijns), ongeveer 3 et. per liter zullen bedragen en gehe- j ven worden bij het opslaan hier te lande. Er zal een overgangsperiode van eenige maanden worden toegestaan, 1 maar langer niet. Met dezen maatregel en de verhoo ging van de invoerrechten, welke sa men bijna 50 millioen per jaar1 zullen opbrengen, hoopt de minister zijn be grooting voor 1932 sluitend te maken, krampachtige smart los, zoodat hij kan weenen en de doffe wanhoop vindt woorden en uit den mond van haar kind hoort de moeder hetdoodvonnis van haar, van zijn geluk. Zij heeft hem niet van zich gestooten, zij heeft geen woord van verwijt geen woord van troost. Zoo vreese- lijk is hare bedwelming, dat zij zelfs geen medelijden kan hebben met haar jongen. Doodsche stilte heerscht in de don kere kamer. Spookachtig lichten de wit te muren. Onheilspellend klinkt het ge tik der Schwarzwalder klok. De linden daarbuiten werpen zulke donkere scha duwen en de geur van 'thooi uit! de nabijzijnde schuur is zoo heerlijk ge kruid. Roerloos zit de vrouw op het bankje aan het hoofdeind van het bed en staart naar buiten in den donkeren nacht. En Karei ziet haar aan, met doodsangst in het hart. Haar doffe tra- nenlooze smart is vreeselijk. God hoe moet zij lijden Vreemd, dat juist nu, in die vree- selijke stonde, beelden van 't verleden voor zijn geest verrijzen, beelden waar in hij slechts haar ziet. En altijd zorgt en tobt zij voor haar jongen; ontbeert zij ter wille van hem. Hij is haar ge luk, zijn geluk haar levensdoel. 'tËelt in de nooit rustende handen kreeg zij in zijn dienst. De zorgen voor hem groeven de rimpels op haar gelaat. En hij heeft alles aangenomen en heeft niet geweten, dat slechts een heilige zoo kan handelen, als zij handelde, slechts een heilige zoo liefheeft als zij liefheeft. En een onbedwingbaar ver langen drijft hem die ruwe, bruine han- plus :e enige millioenen uit enkele re servepotjes. Deze invoerrechten op benzine zullen echter een tijdelijk karakter hebben en worden dan ook slechts voor den tijd van drie jaar voorgesteld. VROEGE KOUDE. Mijn schrijft aan de N.R.Ct. Algemeen klaagt men dit jaar over het koude weer in de eerste helft van September. Volgens de waarnemings- cijfers te Rotterdam heeft sedert 1889 een dergelijke koude zich in dezen tijd hoogst zelden doen gevoelen; alleen in 1925 deed dit verschijnsel zich in nog iets sterker mate voor. De laagste temperatuur, ditmaal in September waargenomen, was 7,6 gr. Celsius (46 Fahr.) op den 11 den; in 1925 viel ze ook op 11 September, mei 6,3 gr. Celsius (43 Fahr.) Zulke lage temperamenten kunnen ge volg van verschillende oorzaken zijn, waaronder ook een buitengewone uit straling in verband met droge heldere lucht tijdens een periode van heel fraai weer valt te noemen. De thermometer loopt dan des daags door de zonne warmte flink omhoog, en niemand zal zich over de ochtendkoude beklagen. Dit was in 1925, noch dit jaar het geval; de maximum temperaturen waren in 1925, evenals ditmaal, ook laag on geveer 14 gr. Celsius (57 Fahr.) De oorzaak moet in beide jaren worden gezocht in hoogen luchtdruk in het Westen, van IJsland over den Oceaan en depressies in het N.O. en Oosten den te kussen, die ruwe, bruine han- I den te voelen op zijn hoofd. Kan' zij vergeven? Vergeven wat hij heeft mis daan? Hij glijdt van zijn legerstede af; knielt voor haar neer, maakt harè vingers, die krampachtig in elkaar gestrengeld zijn, los, drukt zijn bevende lippen daar op en prevelt haar naam, zoodat het klinkt als een gebed. „Moeder En zij buigt zich over hem heen en kust zijn voorhoofd lang innig. Heilige vrede heerscht in de kleine ruimte, als in een godshuis. Den bid- j den de werd vergiffenis geschonken. „Je moet weg, mijn arm kind," zegt eindelijk de ongelukkige met zwakke stem. „Je hebt nu geen tehuis meer." „Weg Zacht maakt zij zich van hem los. Hij luistert angstig naar hare strompe lende schreden, i „Weg Zij brengt licht en daarna brood en vleesch en bier. Ze legt een schoon, 1 sneeuwwit laken op tafel, als op een feestdag en zet de kruik met het zil veren deksel, een aandenken van zijn vader, voor zijn plaats op tafel. Alles werktuigelijk, zwijgend. Met ontzetting ziet Karei, toen het licht op haar valt, de verwoesting op haar gelaat. De smart heeft haar in een uur tot e en oude vrouw gemaakt. „Kom, mijn jongen," zegt zij uit- noodigend, en hij volgt haar verzoek en zet zich tegenover haar. Evenals altijd zorgt zij voor hem, en hij leest in haar donkere oogen een verwijtend verzoek, als hij eten weigert. Om harent wille dwingt hij zich zei fte eten. van Europa, uitspreidt. De lucht is hier bij meest zwaar bedekt met buiig weer, en de zonnewarmte krijgt te weinig gelegenheid zich te doen gevoelen. De koudeperiode duurde in 1925 van 3 tot 25 September; toen kwam IJslandt onder invloed van een flinke depressie en legde de hooge drukking zich over. het vasteland. Het weer bleef toen zacht tot 24 October; dus het is, al doet men wijs zich van wat kolen te voorzien, nog geen tijd om aan betere dagen te wanhopen. DE DUBBELE "MOORD TE ZUID BROEK. In verband met den dubbelen moord te Zuidbroek, heeft de burgemeester van Vries het volgende medegedeeld: Op verzoek van den Officier van Ju stitie te Winschoten zijn te Vries aan gehouden twee aardappelrooiers, res- pectievelijk gedomicileerd te Musseika- naal en Hoorn (N.-H.), wier signale menten overeenkomen met die door de politie verspreid waren. Zij zijn beiden naar Winschoten over gebracht en in voorloopige hechtenis gesteld. Te Woudblom ondelr de gemeente Slochteren is nog een derdie verdachte gearresteerd. Hij is eveneens opgeslo ten. TRAGISCH ONGEVAL. Vrijdag werd een dochtertje van den landbouwer v. d. G. aan den Tiendweg te Zeist door een auto aangereden, met het noodlottig gevolg, dat de kleine „Eet mijn arm kind, opdat je sterk blijft." Geen traan aan hare wimpers, geen siddering in haar stem. En toch toch spreekt zij van afscheid. Opeens verandert hare matheid in koortsachtige opgewondenheid, zij legt kleeren bij elkaar, waschgoed en levensmiddelen en snoert dat vast in een bundel. „Niet te veel", prevelt zij, „opdat hij niet zoo'n zware vracht heeft." Daarbij werpt zij blikken op hem lang eigenaardig, als had zij op zijn gelaat iets vreemds ontdekt. „Je bent thans een man," zegt ze, „handel voortaan zoo, dat je je zelf achten kunt." En dan later: „ik1 was zoo trotsch in mijn geluk. Nu zendt God mij een beproeving. Ach! mijn arme jongen1" 'tValt hem zwaar te begrijpen, dat hij weg moet. Weg in den vreemde, weg over de zee. Heden nog, dadelijk. En als hij 't ieindelijk begrijpt, meent hij zijn geopend graf te zien. „Misschien geven ze jou niet de schuld en dan kom je terug," zegt zij troostend, toen hij haar hulp zoekend omklemt. „Nooit zullen zij echter mijn kind, mijn onschuldig kind, als den schuldige straffen." „Laat mij hier blijven, moeder och moeder," stamelt hij snikkend. In het diepst van haar ziel bedroefd, zegt zij „Maak mij het lijden nu nog niet zwaarder, mijn jongen het verplettert mij bijna je moet weg weg „Nog in den nacht 1" „Ia nog in den nacht ik ga met je mee (Wordt vervolgd.), NIEUW

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1