De Qeeüe gozendtieid van Uw vee is Uw eigeir belang, DROGISTERIJ F\ COOPS Oil «Tier Maat oil 2 Wafén ichiHir- p A. Versch BaertH Agentschap m de Amsterdarasche Bask jf.V-, Amsterdam. Fiaancieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. ENf A. BAAIJENS M Uitgave :/Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5159/ Vrijdag 18 September 1931. omestibles. Binnenland. Gezicht op de Eerste Heusdensche Maandmarkfc UND VAN alté^ Dit blad verscbyDi "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke Dammers 6 cent. Int. TjMcfoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 aar en^ Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gebruikt daarom steeds onze Droespoeder per pak f 0,75 Zogpoeder per pak 0,75 Kippenpoeder per pak 0,75 Navuilpoeder p. dubbel p. 0,75 Kwalsterpoeder per pak 0,75 Spenenzalf per groöte bus 1,00 ■Ü3SG0RINCHEMI Zij, die zich op dit Iflad wenschen te abonnmren ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers GRATIS Bij de wet van 15 Juli 1929 (staats blad no. 288) is tot stand gekomen een herziening van de financieele verhou ding tusschen het rijk en de gemeenten, naar welke herziening de gemeentebe sturen reeds tal van jaren hadden uit gezien en waarop vanwege de gemeen ten telken jare opnieuw op onderschei dene wijze was aangedrongen. De rege ling der wet van 1897 welke wet tevoren dit onderwerp regelde vol deed ze» weinig aan de eischen, wel ke men allerwege aan een dergelijke regeling meende te moeten stellen en was zoo weinig in overeenstemming met den omvang van de lasten, welke in den loop der jaren op de gemeenten waren gelegd, dat iedereen wel over tuigd was van de noodzakelijkheid de zer herziening. De richting, waarin de regeering bij de indiening van het wetsontwerp tot herziening der financieele verhouding zich de oplossing bleek te hebben ge dacht, was op het tijdstip dezer in diening een verrassing, omdat deze zeer sterk afweek van de richting, waarin een speciaal daarvoor ingestelde staats commissie, blijkens het in 1917 uitge bracht rapport, de oplossing meende te moeten zoeken. Deze staatscommissie kwam immers naast het voorstel van een direct in gaande overgangsregeling tot de con clusie, dat het rijk aan de gemeenten uitkeeringen zou moeten verstrekken voor de uitgaven, welke ingevolge wet telijke voorschriften aan de gemeenten werden opgelegd, dus een vergoe ding aan de gemeenten voor diensten, waartoe de gemeenten ver plicht werden ten behoeve van het rijk of voor uitgaven welke de gemeenten hadden te doen in verband met maat regelen welke van algemeen belang wer den geacht. De regeering daarentegen wilde een tempering van de groote verschillen in den belastingdruk in de verschillende gemeenten van ons land bereiken door met afschaffing van de door de ge meenten geheven belasting naar het inkomen of opcenten op de rijksinkom stenbelastingheffing van een in het ge- heele rijk gelijke belasting naar het in komen, met een beperkte bevoegdheid der gemeenten tot heffing ten eigen bate van opcenten op die belasting. De op brengst dezer belasting, vermeerderd met eenige andere inkomsten, zou dan bestemd worden om te verdeelen tus schen de gemeenten, bij welke verdee ling zou worden rekening gehouden met de draagkracht der ingezetenen en met den druk van bepaalde omschreven uitgaven. De voorstellen der regeering zijn ten slotte, gewijzigd en aangevuld, tot wet verheven. Na deze beknopte algemeene toelich ting, meenen wij ons verder te kunnen onthouden van theoretische beschou wingen omtrent het vraagstuk der fi nancieele verhouding tusschen rijk en gemeenten in het algemeen, zoodat wij ons hierna zullen bepalen tot het zeer in het kort bespreken van die bepalin gen der voormelde wet van Juli 1929, sardines 14, 22 zalm (halve blikken) 35, 52VS zalm (heele Wikken) 60, 105 25, 35 30, 35 48 leverpasteT pilchards kalfsgehakt corned beaf Botermarkt 88 - HEUSDEN. welke van praktisch belang zijn. In de eerste plaats geven we dan een opsomming van de inkomstenbronnen, welke de gemeenten tengevolge van het totstandkomen der wet verloren en van die, welke in de plaats daarvan aan de gemeenten werden gegeven. De gemeenten verloren: 1. Ingaande 1 Mei 1931 het recht tot heffing eener plaatselijke in komstenbelasting of opcenten op de hoofdsom der rijksinkomsten belasting, zoowel van eigen in woners als van de forensen; 2. ingaande 1 Januari 1931 de uit- keering krachtens de wet van 24 Mei 1897; 3. ingaande 1 Mei 1931 het recht om meer dan 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelas ting te heffen. De gemeenten kregen: 1. Ingaande 1 Mei 1931 een uitkee- ring uit het gemeentefonds, ge vormd uit de opbrengst der door het rijk te heffen gemeentefonds belasting, bedragen drie vierde der jaarwedden van burgemees ter en secretaris, tot een maxi mum van f3000; 2. ingaande 1 Mei 1931 een uitkee- ring uit het hiervoor genoemde gemeentefonds van een nader vast te stellen bedrag per inwo ner, welk bedrag wordt berekend aan de hand van een in de wet vermelde formule, waarin zoowel de draagkracht der ingezetenen als de druk van sommige uitga ven tot uitdrukking komen; 3. ingaande 1 Januari 1931 een uit- keering uit 's-rijks kas ten be drage van drie vierde van de opbrengst der hoofdsom van de grondbelasting voor de gebouw de en ongebouwde eigendommen; 4. ingaande 1 Mei 1931 de bevoegd heid tot heffen eener woonforen- senbelasting; 5. ingaande 1 Januari 1931 de op brengst van de hoofdsom der personeele belasting, met be- voegheid om zoowel heffingsper- centage's als belastingbedragen te wijzigen en voor sommige grond slagen geen belasting te heffen, waardoor de opcentenheffing op de hoofdsom dezer belasting des- gewenscht kan vervallen; 6. ingaande 1 Mei 1931 de gelegen heid om voor de gemeentefonds- belasting de gemeente in te dee- len in de tweede of derde klasse, waardoor een hoogere opbrengst wordt verkregen, welke recht streeks ten voordeele der gemeen te komt; 7. ingaande 1 Mei 1931 de bevoegd heid tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting. SCHEEPSMOTOR IN BRAND GE VLOGEN. De monteur M. van Asperen wilde een hulpmotor in het te Hoornaar liggende binnenschip van schipper H. de Bruin uit Noordeloos op gang brengen, toen de motor door tot nu toe onbekende oorzaak in brand vloog. In de machinekamer be vonden zich eveneens schipper De Bruijn en zijn vierjarig zoontje. Allen verlietei^ in allerijl de machinekamer. De monteur, die in brand was geraakt, sprong te water. Hij wist behouden op het droge te ko men en had slechts lichte brandwonden opgeloopen. Schipper De Bruin was er ernstiger aan toe. Hij had brandwonden aan hoofd en handen bekomen, terwijl zijn zoontje minder erstig gewond werd aan het hoofd. De Bruin is per auto naar een geneesheer overgebracht, waar hij werd verbonden. Zijn wonden zijn niet levensgevaarlijk. BOTERUITVOER °NAAR DUITSCH- LAND. Sinds in December van het vorig jaar het invoerrecht op boter werd verhoogd van 27.50 tot 50 Mark, is de boleruit- voer naar dit land, wanneer men van normale seizoenbewegingen afziet, aan zienlijk verminderd, hetgeen tot de verdere daling van de boterprijzen heeft bijge dragen. Deze daling van onzen boter* uitvoer naar Duitschland heeft echter ook andere oorzaken en wel in de eerste plaats de crisis, welke de koopkracht van de Duitsche bevolking sterker heeft aange tast, dan die van de Nederlandscbe. Op grond van statistische onderzoekin gen, kan worden aangenomen, dat een achteruitgang van ongeveer 0.4 millioen K.G. per maand op rekening te stellen is van het verhoogde invoerrecht. H M X® N Levertraan Levertraan Emulsie Levertraan-T abletten DROGISTERIJ M Botermark? M HEUSDE WRAAKNEMING VAN EEN PAARD. In de stallen van de Cavaleriekazerne te Amersfoort plaagde de milicien C. het paard van luitenant Kist door het brood voor te houden en dit weer terug te trekken. Toen de milicien later weer in de stallen kwam, wist het paard wraak te nemen en beet C. een stuk uit zijn onderlip. Het slachtoffer is, na voorloopig verbonden te zijn, eerst naar het Militair Hospitaal te Amersfoort en later naar Utrecht overgebracht. o DOODGEDRUKT. Op den Parallelweg te Hardingsveld werd bij het uitwijken voor een meisje de 10-jarige H. Muilwijk door een vracht auto aangereden. Het hoofd werd tus schen brug en auto verpletterd, waardoor de dood onmiddellijk intrad. NOODLANDING. De tweede luitenant Sinnema van Soesterberg was genoodzaakt op den te rugtocht van Groningen naar Soesterberg met het door hem bestuurde militaire vliegtuig 112 tengevolge van gebrek aan benzine te Lemmer een noodlanding te maken. Door het militaire vliegtuig 120 van Soesterberg werd zijn toestel van benzine voorzien, waarna de reis werd vervolgd. Lil .!al ,'..b L telef. uo. is RaamsdopKsvesr. Verstrekt Handelscredieten tegen nerffer overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingea. Koopt en verkóópt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst* Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANKy/'MF' Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTKA Deze eerste Maandmarkt mag als schit terend geslaagd worden genoemd én wat het bezoek van marktkooplieden én wat het bezoek van buiten betreft. Het aantal marktkooplieden ging over de honderd, zoodat de kramen in dubbele rij stonden, vanaf het Stadhuis tot aan de Waterpoort. Het getal bezoekers was eveneens zeer groot, tot ver uit den om trek was men voor deze markt opgekomen. De extra bussen uit Gelderland leverden een flink aandeel, terwijl velen met de bussen van „den dijk" en „achterland" werden aangevoerd en velen per fiets naar Heusden waren gekomen. Om tien uur vereenigden zich in de raadszaal met den burgemeester, den EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen, de beide wethouders de heeren de Haan en Verhoeven, verschillende bestuursleden van den Bond van Marktkooplieden, waaronder de Voorzitter, de heer M. E. Neeter en de Secretaris, de heer H. Zoutendijk, leden der Marktcommissie, bestuursleden van de Winkeliersvereeniging en Heusden's Belang. De Burgemeester sprak hier de openings rede uit, waarby hij liet uitkomen dat Heusden vroeger belangrijke markten heeft gekend, de namen Botermarkt en Visch- markt leggen daarvan getuigenis af. Onze voorouders hebben schijnbaar ook begre pen, dat een markt meewerkt om het aanzien van een plaats te verhoogen. Spr. noemde het een bewijs van moed en durf, om in de tegenwoordige tijds omstandigheden, het initiatief te durven nemen, om een markt in het leven te roepen. Hij bracht hiervoor hulde en dank aan de beide plaatselijke organisatie's „Heusden's Belang" en „Heusdensche Winkeliersvereeniging". Een bijzonder woord van dank bracht zijn EdelAchtbare aan het bestuur van den Bond van markt kooplieden, die op zoo krachtdadige wijze mede zijn schouders heeft gezet onder de oprichting van deze markt. Spr. eindigde met den wensch dat de Heusdensche markten moge groeien en bloeien en mogen bijdragen tot den vooruitgang van Heusden. Hierop werd een glas champagne rond gediend, waarop de heer M. E.Neeter, Voorzitter van den Bond van Marktkoop lieden het woord nam. Deze bracht even eens hulde en dank aan hen die het initiatief voor de oprichting van deze Hierop bracht de heer Metselaar^ Voor zitter der Winkeliersvereeniging, woorden van dank en spoorde aan tot verdere samenwerking. De heer Roza, Voorzitter van Heusden's Belang, bracht dank aan den Burgemeester, de Wethouders en de leden vaa den Raadt voor de verleende medewerking aan de de leden van de Marktcommissie, de be stuursleden der Winkeliersvereeniging, ia het bijzonder aan den Voorzitter, den heer Metselaar, die zich zooveel moeite heeft getroost, aan de bestuursleden van Heus den's Belang voor hunne bemoeiingen, en vooral ook aan den heer Zoutendijk, secretaris van de Marktkoopliedenboncë. en de verdere bestuursleden Van dezea bond, voor de medewerking, die van deze heeren was ondervonden. Hierna volgde een rondgang van B» en W. met de Commissie- en Bestuurs leden over het marktterrein, dat door het aanbrengen van palen met vlaggea en bloemen een feestelijk aanzien was gegeven en waar de verkoop reeds ia vollen gang was. Tot één uur heerschte er een gezellige drukte. Van verschil lende marktkooplieden hoorden wij, dak zij zeer goed tevreden waren, terwijl wi| ook van winkeliers en neringdoenden ver namen, dat zij zeer goede zaken hebbens gemaakt. De eerste markt is een succes gewor den, waarop marktcommissie, winkeliers vereeniging en Heusden's Belang met recht trots mag gaan. Bewezen is weer een keer, dat zij, die steeds beweerden, dat de bewoners uit de omgeving gaarne naar Heusden komen als men daar voor maar de juiste reclame weet te maken en de juiste middelen weet aan te wenden om ze te trekken gelijk hebben. 's Avonds om 8 uur gaf de Heus densche Fanfare een welgeslaagd concert onder leiding van den heer Joh. vans Berkel. De nummers werden heel moois ten gehoore gebracht en legden getui genis af van flinke studie. Ook dit concert bracht heel wat publiek op de been. vcor list Land nn Heusden en Attena,)lB Lanostr onmelerw O 5. P. taiktsyzw h (a's j markt hebben genomen en zette het be lang van een markt vcor een plaats uiteen. Spr. spoorde aan om voortdurend de noodige reclame voor de eerstvolgende markten te blijven maken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1