CITROEN SORBET BETER dan Limonadesiropen. KEUKEN MALINGRÉ HEUSDEN. Plaatselijk Nieuws. nSngsnet van 337 K.M., dat over twee „ringleidingen" verdeeld is, waarvan de ceue van Geertruidenberg over 's-Her- togenbosch, Uden, Helmond, Eindho ven, Tilburg en de andere over Roo sendaal en Breda naar Geertruidenberg terugkeert. De forsche masten van de ze foovengrondsche leiding zijn een ver- rassend-nieuwe moderne noot in de par tituur van het oude Brabantsche land schap. In ieder der genoemde hoofdplaatsen ïs als districtscentrum een 50 k. V.- •cnderstation gebouwd, waar de stroom van 50.000 volt op 10.000 volt wordt getransformeerd en verder gedistribu eerd via een 10000 Volt-kabelnet van 1250 K.M., hetzij naar de gemeentel jke netten, hetzij naar de grootgebruikers, welke rechtstreeks op het hoogspan ningsnet der P.N.E.M. zijn aangesloten. Na er vervolgens onder meer op ge wezen te hebben, dat de P.N.E.M. ge durende de periode, waarin zij, naast de behartiging van de belangen van den verbruiker, had te zorgen voor het vei lig stellen der financieele positie van het bedrijf, niet steeds aan de vaak te hoog gespannen verwachtingen der con sumenten in het bijzonder wat de tarieven betreft kon beantwoorden; en. na te hebben opgemerkt, dat de belangen der verbruikers op den duur het best kunnen worden behartigd, wan neer het bedrijf op een gezonde finan cieele basis rust, eindigt het artikel aldus: Nu dit laatste (de financieele con solidatie van het bedrijf) is bereikt, zal meer en meer tot haar recht komen de altruïstische bedoeling, welke bij de op richting van P.N.E.M. heeft voorgeze ten en welke insluit, den electrischen stroom verkrijgbaar te stellen tegen den laagsten prijs die bij een goed beheer aog mogelijk is. Een aanwijzing daarvan kan men zien sa het feit, dat juist in dezen crisistijd, waarin ook haar eigen inkomsten dalen, de P.N.E.M. voortgaat hare tarieven te verlagen, omdat zooals het jongste jaar verslag opmerkt: vooral in deze moei lijke tijden, waarvan de druk in breede kringen der bevolking wordt gevoeld, Directie en bestuur zich des te meer er van bewust zijn, dat waar de pro vinciale electriciteitsvoorziening uitslui- wïtend in het leven is geroepen ter be vordering van de welvaart van het ge west, zij, indien mogelijk, het hunne hebben blij te dragen tot de pogingen om het evenwicht in het economisch leven te herstellen. Wanneer straks, na dat herstelde evenwicht, betere tijden zullen komen, zal zij de doelbewuste leiding van de Provinciale Noord-Brabantsche Elect: i- ateits Maatschappij en het met zooveel kracht en durf bestuurde bedrijf gereed en toegerust vinden om ten volle de belangen te dienen van hare consu menten: de inwoners van schier de gansche provincie. Mogen deze, die rechtmatig totsch leunnen zijn op het grootsche electri- cïteïtsbedrijf, dat ten slotte het hunne is, door een billijk vertrouwen en door ■krachtige medewerking van hun kant bijdragen tot een volledig succes, dat «en der krachtigste waarborgen zal zijn vcot de toekomstige bloei van Noord- Brabant en de welvaart van zijn nijvere bevolking. FökveetentoonsteHiïig; s-Bosch 6 October 1931. Eenige beschouwingen over de srundveefokkerij in de omgeving van 's-Hertogenbosch. III. (Slot). Best ons nu nog,een korte beschrijving over de zwartbonten. Kon ik reeds schrijven dat erin 1918 '.rondom Den Bosch 3 zwartbonte stier- hoaderijen waren, n.l. Drunen, Elshout en. Helvoirt. van deze 3 zijn er 2 ver dwenen, n.l. Drunen en Helvoirt. Hel- woïrt is omgezet in roodbont, terwijl Drunen zich binnenkort wel weer zal laten hoorenhet succes dat Elshout heeft, lacht hun toe en de resultaten, die zij bij hun eerste vereeniging had den, daar gaat de goede mare nog steeds wan rond en zal hen wel doen besluiten, wederom onder de zwarbonten te komen. Van de contróle-vereenigjngen die er ■toen bestonden, zijn Herpt en Udenhout werdwenen, de eerste is na een rustkuur •v&a enkele jaren weer verrezen als stier- houderij, de andere is aan 't probeeren om zich weer op te helpen en hangt thans tusschen roodbont en zwartbont te dobberen, doch zal wel weer zwart nemen om het fundament, dat zij eerst atoo goed gelegd had, dan niet geheel te doen ondermijnener wordt verwacht, dat men met de resultaten van vroeger thans nog zijn nut zal kunnen doen. We kunnen thans nog beschrijven de fokvereenigingen van Elshout, Almkerk, het Land van Heusden en Altena, de stierhouderij van Herpt en de fokver eeniging van Alphen. In Elshout is men begonnen met een ötier van Brabantschen oorsprong, kocht daarna een stier die op dezelfde moeder terugliep als de eerste, ging vervolgens naar De Wijk en kochten daar na elkaar 2 stieren op dit oogenblik is er nog 1 stier het Ceres-Albert-bloed bijna 6 Jaar ouuvan deze vereeniging mag ge- x-egd worden, dat ieder van deze stieren <er beste nakomelingen heeft gegeven, dat er een stevige grond is om er op •voort te bouwen en dat wanneer de stier thans aanwezig, verkocht is men gerust een prima stier aan mag schaffen om toch zeker maar niet toe te geven aan hetgeen eens verdiend is. Gandhi's dagelijksche arbeid. De Mahatma is in Londen aan gekomen, om er zijn aangekon digd bezoek te brengen. Zijn ge liefkoosde bezigheid als tijdver drijf, het spinnen, beoefent hij ook hier. bestaande uit zuiver vruchtensap en suiker Kleinhandelsprijs f 1.10 per flesch. Likeurstoker^ Ao. 1816 Winkeliers genieten de gebruikelijke korting. De stierhouderij van Herpt had vanuit de jaren harer fokvereeniging ook nog wat goed fokvee overgehouden, in het wilde weg fokken bracht geen resultaten, waarom de stierhouderij werd opgericht met eveneens een stier uit de Ceres- Albertlijn en toen deze dit voorjaarver- kocht moest worden, om niet met de afstammelingen ervan bij den vader te behoeven te komen, kocht men in Stap horst een stier uit de Frans 5068 lijn en Willem lijn, uit welke laatste lijn ook de beste stier der fokvereeniging kwam en nog in dien stamboom voor komt. Deze stier behaalde, niettegen staande zijn jeugdige leeftijd, op de jongste centrale etierenkeuring het hoogste aan tal punten van alle aanwezige stieren en zal vermoedelijk op 6 October een zware dobber hebben aan de stieren uit Alphen. Alphen immers, een vereeni ging die ook de fokveedagen van Den Bosch bezocht, heeft vroeger gewerkt met verschillende stieren uit De Wijk, heeft de beste stieren van Brabant tot zich getrokken en daarnaast een goede Groninger stier uit den Landheer-Fias- stam gekocht, die in Groningen mede bovenaan staan. De vereeniging van Alphen is en blijft eene zware concurrent voor de zwart bonten uit de omgeving van Den Bosch, maar dat doet er niet toe, laat ze gerust jaarlijks komen, wint men Alphen, dan staat men ook in Brabant met de zwart bonten bovenaan. Het Land van Heusden en Altena had reeds enkele fokkers die zich particulier toelegden op de rationeele fokkerij, doch zonder vaste lijn. Als vereeniglngsstier kwam er een Wilhelm 2968 voor, een stier van de Zuid-Hollandsche eilanden en thans een Fries. Zich uitstrekkende over een groot gebied, heeft deze ver eeniging de beste fokkers uit die streek. Almkerk is een vereeniging, die zich in hoofdzaak heeft laten voorzien door Hoornaarsch bloed, wat het mannelijk fokmateriaal betreft. Wij hopen deze vereeniging, die van alles afgelegen is, ook in Den Bosch te zien. Immers, door eendrachtig samenwerken, maken deze vereenigingen zich tot derde in den Bond der zwartbont-fokkers, n.l. Roosen daal, Breda en 's-Bosch. Laat de laatste zorgen onder deze spoedig de eerste zijn en daarom op 6 October allen op naar Den Bosch Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Vraag I. Ik kocht in 1928 een huis gemerkt 10. In de koopacte werd o.m. het punt op genomen „met onbeperkt recht van wegen door de bestaande poort". In 1930 kocht ik het aangrenzende pand gemerkt 9. Ook hiervan werd een acte door den zelfden Notaris opgemaakt, en door mij zonder meer geteekend. Toen mij de acte thuis gestuurd werd, kwam ik tot de minder aangename ontdekking dat hierin o.m. stond vermeld„met recht van wegen, van 7 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds" waarna mijn tegenpartij het recht heeft de poort te sluiten met een tweede slot (nacht slot) waarvan ik geen sleutel bezit. Hierdoor is punt 2 van de in 1928 ge passeerde acte vervallen. 1. Kan acte behoorende bij koop II iets doen vervallen in de acte behoorende bij koop I 2. Zoo neen, welke weg kau ik liet beste bewandelen om mijn rechten te verkrijgen Vraag II. In de koopacte behoorende bij punt no. 9 staat o.m, vermeld dat de scheiding wordt aangegeven door de Zuidzijde van een bestaande paal, zijnde een oude boom. Mijn tegenpartij meende echter geen grond genoeg te hebben, zoodat hij van de bestaande boom onder 6 c.M. heeft weg gehakt, terwijl hij ten overvloede den boom die door de natuur een naar zijn kant overhellende vorm gekregen had met de dommekracht heeft rechtgezet, zoodat hij c.a. 10 c.M. grond van mij heeft ingenomen waarop hij gebouwd heeft Is deze handelwijze strafbaar? Hoe te handelen in deze Vraag III. Dezelfde persoon heeft een gezamenlijke scheidingsmuur gedeeltelijk omver laten halen, zonder daarvoor toestemming onzer zijds te hebben ontvangen. Mag een gezamenlijke scheidingsmuur zonder toe stemming geheel of gedeeltelijk worden omvergehaald Vraag IV. Anderhalf jaar geleden hebben wij deze punten in behandeling gegeven aan een advocaat, deze beweerde dat dit proces onherroepelijk door ons zou worden ge wonnen. Nadat hij echter een onderhoud had gehad met de betreffende Notaris, maakte hij ons de bemerking dat het een zeer acuut geval was, daar het hier recht streeks ging tegen den Notaris. Er moet hier met opzet gehandeld zijn. Het proces is toen blijven hangen, terwijl wij toch een behoorlijk voorschot hadden verstrekt. Van derden hoorden wij later dat de be treffende Notaris en onze Advocaat twee dikke vrienden zijn, zoodat het begrijpelijk is dat hier niet gewerkt kan worden. Is er een weg om advocaat X te doen werken, zoo neen, kunt U mij de te bewandelen weg aanwijzen om dit proces zoo spoedig mogelijk te doen af handelen W. 1. Is het mogelijk, dat één en dezelfde persoon drie ambten in de kerk bekleedt. 2. Mag iemand ambtsdrager zijn, wiens huisgenooten tot een andere kerk be- hooren 3. Kan een meer-gegoede uit een kerkelijk college geweerd worden ten behoeve van een minder gewenschte minder-gegoede 4. Onder welke voorwaarden mag een kerkelijk college ontstane vacatures zelf aanvullen, zonder de lidmaten der kerk in die aanvulling te kennen X. Ik woon sedert Augustus van dit jaar in de provincie Noord-Brabant, komende uit de provincie Gelderland. Ik beb een Geldersch rijbewijs voor het besturen van auto's en nu zeggen sommigen dat ik een Brabantsch moet hebben. Is dat zoo W. K. Eenige dagen geleden zette ik iemand over het veer. Toen hij over was, had hij geen geld om te betalen. Kan ik nu tegen zoo iemand proces-verbaal laten opmaken of wat er anders aan te doen, daar het wel eens meer voorkomt. B. Een veerman. Over de scheidingsheg van mijn tuin hangen met appels beladen takken van een boom van mijn buurman. Mag ik nu de appels afplukken voor zoover die boven mijn tuin hangen U. Een liefhebber van appels. Ik heb 1 Mei 1931 een weggeldkaart gekocht, doch nu kom ik in aanmerking voor een kosteloos rijwielplaatje. Kan ik nu het bedrag, welke ik hiervoor betaald heb, terug ontvangen of hoe moet ik handelen A. A. 't Best is dat U een schrijven richt aan Gedeputeerde Staten met verzoek om geheele of gedeeltelijke terugbetaling van het door U betaalde weggeld. U kunt dit op ongezegeld papier doen. Is het bij koop op proef geheel aan de willekeur van den afnemer overgelaten om te beslissen over het al dan niet be houden van het ontvangeneP L. V. H. Bij koop op proef is het niet aan de willekeur van den kooper overgelaten om te beslissen over het al dan niet be houden van het ontvangene. De wei gering moet zijn ter goeder trouw en er moet een redelijke grond voor bestaan. Een rund dat op een weiland had ge- loopen, waarop een ander rund aan long ziekte was gestorven, vervoerde ik naar huis. Het rund was kern gezond en toch kreeg ik een proces-verbaal. Is dat wel in orde A. K. Uw rund behoort onder verdacht vee en dit mag alleen vervoerd worden met verlof van den Burgemeester, indien het districtshoofd van den veeartsenijkundigen dienst geen bezwaar tegen het vervoer heeft. In mijne woning laat ik den ouden voorgevel gedeeltelijk afbreken en stel er een gedeeltelijk nieuwe voor in de plaats met nieuwe ramen, voordeur, enz. Nu beweert het gemeentebestuur dat ik daar voor vergunning noodig heb en anderen beweren van niet. Moet ik nu daarvoor werkelijk vergunning vragen W. Een bakker. Uit de stukken betreffende de tot stand houding der betrekkelijke wettelijke be paling blijkt dat het niet in de bedoeling van den wetgever ligt, voor een kleine vertimmering b.v. de verandering van een trap, per sé vergunning van Burgemeester en Wethouders zoude moe ten gevraagd worden. Of een vertimmering nu belangrijk dan wel onbelangrijk is, hangt geheel af van het oordeel van den Kantonrechter. DRONGELEN. - Opening Bazar. Donderdag 10 Sept. nam. 4 uur. Nadat de muziekvereen. „Excelsior" en het Comité met vele dames(verkoopsters) voor de lens gepooseerd hadden, werd de Bazar geopend door den Voorzitter van het Comité, de Heer C. M. Donken, alhier. Deze sprak als volgt Geachte aanwezigen, Door onvoorziene omstandigheden is de Beschermheer onzer muziekvereeniging, Burgemeester Brune, verhinderd om, overeenkomstig de publicatie's een ope ningswoord te spreken, en rust dienten gevolge op mij als Voorzitter van het Bazar-Comité, de niet alledaagsche taak de Bazar te openen. Welnu ik kwijt mij gaarne van die taak, omdat het doel wat het Comité bij het organiseeren van een Bazar voor oogen stond, hoogstwaar schijnlijk zal worden bereikt. Onze vereeniging bestaat ongeveer 4 jaar, en het is in die jaren gebleken, dat haar bestaan niet alleen in Drongelen maar ook daarbuiten ten zeerste wordt gewaardeerd. En mijns inziens zeer terecht, of zou 't niet vreemd zijn als men onverschillig stond tegenover een vereeniging die de beoefening beoogd van de muziek, van een kunst die ieder, waar men ook komt, waardeert, zooals geen enkele kunst gewaardeerd wordt Het stemt ons zoo vreugdevol, als we zien dat ons bestaan en streven niet alleen hier, maar in den heelen omtrek wordt gewaardeerd, wat blijkt uit de vele ge schenken, die werden ontvangen. De vereeniging had niet alleen voor her stel van instrumenten, maar ook voor aanschaffing van nieuwe, geld noodig en wel een zoodanig bedrag dat de leden niet in staat waren het bijeen te brengen, zoo besloot het Bestuur een Bazar te houden. Hopende daarmede de benoo- digde gelden bijeen te brengen. Ik acht mij gelukkig U te kunnen zeggen, dat die hoop niet is beschaamd. Het voegt mij daarom alle geefsters en gevers namens 't Comité onzen hartelijken dank te betuigen. Wij twijfelen niet of de tentoongestelde goederen, zullen goede koopers vinden. Daar wij met goedkeu ring van B. en W. dezer gem., nog een verloting georganiseerd hebben met een prima ry wiel (Heeren of Dames) als hoofd prijs, zoo verzoeken wij uw aller steun, door één of meer loten te koopen. Ik open hiermede enze Bazar na nog maals dank te hebben gezegd, voor gaven in geld en geschenken, als blijk van goede gezindheid jegens onze vereeniging en de hoop te hebben uitgesproken dat „Excelsior" zal groeien en bloeien, en na afloop der bazar en verloting in staat zal zijn zich aan te schaffen, alles waar aan dringend behoefte is. Hierop volgt een lHid applaus, waarna allen in feestelijke stemming de geschen ken gaan bezichtigen. Aan attractie ontbrak het nietrad van avontuur, renpaardje spel, schieten, enz. Een ge zellige drukte heeft iederen dag geheerscht, vooral Zaterdag (al werkte ook 't weer niet mee). Om 6 uur arriveerde de zustervereen. „Kunst en Vriendschap" uit Meeuwen, welke eenige prachtige nummers ten beste gaf. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats. Ook de Zangvereeniging uit B.-Broek gaf blijk van haar belangstelling en gaf eenige prachtige zangnummers ten beste. Alles bijeen heeft een schitterend ver loop gehad. Het Comité heeft getoond iets te willen en te kunnen en zal met voldoening terug kunnen denken aan 10, 11 en 12 September. ANDER Zaterdagavond a.s. zal Sparta II alhier een wedstrijd spelen tegen de voetbalvereeniging te Aalst. We vernemen dat door den land bouwer V. niet minder dan 1 H.L. Bravo's uit de roede worden gerooid. Wel veel. DONGEN. Eenigen tijd geleden verkocht 'n zekere de B. hier en in meer plaatsen pillen, zooals hij ze noemde Urbanus pillen. Bij onderzoek bleek, dat het geen Urbanus pillen waren, vandaar bemoeide de politie zich met het ge val. Tegen de B., die te Rotterdam werd opgespoord, werd niet alleen pro ces-verbaal opgemaakt, maar hij is te vens naar Breda overgebracht, en daar ter beschikking van de Justitie gesteld, 's GRAVENMOER. De koopman J. van Gijsel uit Waspik, kwam met paard en kar met manufacturen, doordat het paard achter uit liep, in een sloot terecht. Door toe geschoten hulp en met behulp van een auto, werd alles spoedig op het dro ge gebracht, zoodat dit ongeval zonder eenige schade afliep. NIEUWENDIJK. Terwijl de landbouwer A. Cre- zee dezer dagen met paard en wagen aan het mest rijden was, zakte hij met paard en kar door de brug, welke hun land met den Rijksweg verbindt. Het paard met den wagen kwam in de sloot terecht. Met behulp van een tiental personen kon men paard en kar er uit krijgen. De voerman bracht het er met den schrik af. Bij verschillende landbouwers in de omgeving doet zich onder het vee het zgn. jacht voor, een longziekte die meestal alleen bij jonge kalveren voor komt. De heeren P. v. Breugel en M. v. d. Stelt zijn benoemd tot leden der Commissie tot Wering van Schoolver zuim. Naar we vernemen zijn alhier door verschillende oud-!eden pogingen aangewend om de fanfare „Crescendo" .weer op te richten. Een twintigtal heb ben zich reeds opgegeven om de re- petitie's onder een eventueelen directeur weer op te vatten. Het is te hopen, dat er thans meer vastberadenheid heerscht dan men gewend is en de fanfare haar naam alle eer zal aandoen. SLEEUWIJK. We vernemen, dat de veerboot alhier ook gedurende den a.s. winter dezelfde avonddiensten zal onderhou den als thans het geval is. Dit beteekent voorzeker een belangrijke vooruitgang voor het reizend publiek. Een gedeelte van den provin cialen weg, loopende van Werkendam naar den Tol in deze gemeente, zal op nieuw bestraat worden, waarvoor een nieuw en solied soort steen zal worden gebruikt. VEEN. Tot directeur van het fanfare korps „Wilhelmina" alhier, werd be noemd, de heer I. Jiskoot. De laatste weken wordt er druk gerepeteert en we twijfelen niet, als de leden dezelfde ambitie behouden of „Wilhelmina" zal in de toekomst weer een ijverig corps worden. Maandagmiddag had de koop man T. het ongeluk met zijne auto aan het Benedeneind van den dijk te geraken. De chauffeur wist er af te springen. Met vereende krachten kon de auto weer op den dijk gehaald wor den. Alles liep zonder materieele schade af, zoodat de reis weer kon worden doorgezet. 8V1JK. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen is van het verhaal van aanran ding of meelokken van een school kind, niets waar. 1 o l i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6