voor liet Laiid van Heusden en Alte8a,de Lanijstfaa oinniglerwnrd Pit auiier sesm uit 2 maden Wie is de Man Und van Dit blad verschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgave: Firma L. J. VEEKMAN, Heusden. No. 5160 Woensdag 23 September 1931, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag i uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. In ons nummer van Vrijdag a.s. vangen wij aan, met het nieuwe feuilleton yZIELESMART. Dit feuilleton is ongetwijfeld een der spannendste, dat wij de laatste jaren plaatsten. Het boeit den lezer van het begin tot het einde en het is een verhaal, waarmede de wintermaanden op zijn minst gemoeid zijn. Het is dus nu tijd om zich te abonneeren op ons blad, dat behalve een mooi feuilleton, het plaatselijk nieuws, de gemeenteraadsverslagen enz. van alle gemeenten uit de streek geeft, als geen ander blad. Zij, die zich abonneeren ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers gratis. Om het aanwerven van abonné's aan te moedigen, schenken wij van af heden tot 1 Jahuari a.s. aan iederen abonné van ons blad, die ons een abonné aanbrengt, een zeer fraai imitatie-schilderstuk. ümiieiilanti. INVOERING VAN DE DOODSTRAF GEVRAAGD. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven namens de Generale Sy node der Chr. Geref. Kerk in Neder land, met verzoek, het daarheen te lei den, dat de doodstraf weder worde in gevoerd. o SOBERHEID J Een beschikking van den minister van defensie. In een dezer dagen verschijnende le gerorder is opgenomen de volgende be schikking van den minister van defen sie: Bij meer dan één gelegenheid heb ik er op gewezen, dat de uitgaven ten behoeve van de landsverdediging zich tot het strikt noodzakelijke moeten be perken. Om doorvoering van dit be ginsel te verzekeren, is het allereerst noodig, dat bij zee- en landmacht so berheid wordt betracht, overal, altijd en door allen. Ik heb mij er van kun nen overtuigen, dat velen bij voortdu ring dezen regel in acht nemen en ik stel dit op hoogen prijs. Het is mijn nadrukkelijke wensch, dan hun voorbeeld door allen worde gevolgd. Een ieder, die tot de weer macht behoort, dient bij zijn handelin gen, dus ook bij het gebruik van rijks goederen, voor oogen te houden, dat elke kostenbesparing, de kleinste niet uitgezonderd, haar beteekenis heeft. Hij die met gezag is bekleed, moet daar, waar het pas heeft, zijn ondergeschikten zulks voorhouden. Ik acht het mogelijk en zelfs waar schijnlijk, dat er officieren, onderoffi cieren en minderen zijn, die denkbeelden hebben omtrent een of andere bezui niging, welke naar hun meening kan worden verkregen zonder dat de waar de der weermacht er door zal vermin deren. Ik verzoek hun mij deze denk beelden schriftelijk te doen kennen en ik machtig hen dit te doen in een recht streeks tot mij gericht schrijven. Ook indien verwezenlijking van hun denk beeld slechts een oogenschijnLijk ge ringe kostenbesparing ten gevolge zou hebben, laten zij niet na het onder mijn aandacht te brengen. INBREKERS. De Rijnstreek wordt in de laatste dagen weer onveilig gemaakt door in brekers, schrijft het „Hdbl." In den nacht van Donderdag op Vrijdag is bij niet minder dan vijf landbouwers onder de gemeente Bodegraven ingebroken. Hier bleek men zich overal toegang te hebben verschaft door met beitels de deuren te forceeren. De oogst was echter niet bijzonder groot. Bij den landbouwer Bunnik werd een missiebusje, inhoudende ongeveer f 30, meegenomen, terwijl de anderen eenig klein geld en verschillende kleedingstukken vermisten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben waarschijnlijk dezelfde inbrekers zich toegang verschaft tot de woning van den kantoorhouder der posterijen te Zwammerdam. Hier werd in de beneden verdieping alles overhoop gehaald. Men moest zich echter met eenige rijwielbe- lastingplaatjes tevreden stellen. Dien zelfden nacht hebben de ongewenschte gasten nog een bezoek gebracht aan de woning van dr. Schreuder, eveneens te Zwammerdam. Hier werd een ruit in gedrukt, waardoor de bewoners werden gewekt. De daders wisten evenwel te ontkomen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ VELP. Zaterdagavond is op den Arnhemsche- straatweg onder de gemeente Velp een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Uit de richting Arnhem kwam een personenauto uit Dieren, bestuurd door den heer K. De wagen kwam in botsing met een mast van de electrische tram. De schok was zoo hevig dat behalve de bestuurder van den wagen, ook de bij hem inzittende passagiers, t.w. de heeren Th. Willemsen en Berendsen en mevr. Willemsem ernstig gewond werden. Zij moesten allen naar het Ziekenhuis worden overgebracht. Bij aankomst bleek de heer Th. Willemsem aan de bekomen verwondingen te zijn overleden. De toestand van de andere slachtoffers is ernstig. FEUILLËTOH Naar 't Hoog Duitsch M. SCHOEPP. AANSLAG OP EEN JACHTOPZIENER. De dader gearresteerd. Zondagmiddag betrapte de jachtopziener E van Henschoten in de Zandvoortsche duinen den Haarlemschen strooper J. de W. Plotseling trad do strooper op den jachtopziener toe en greep hem bij de keel. Tevens bracht hij hem met een mes een steek onder het linkerschouder blad toe. Een duinwandelaar heeft den gewonde, wiens toestand zeer enstig was, naar de Bodega „Driehuizen" aan het einde van den boulevard gebracht, waar dr. Faassen de eerste hulp verleende. De toestand van den jachtopziener bleek zoo ernstig te zijn, dat onmiddellijke over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk bleek. Hij is daarop naar de Maria stichting te Haarlem vervoerd. De dader werd eenigen tijd later door de politie in de duinen aangehouden. Het mes, waarmede de daad bedreven was, werd op hem bevonden. o TEGEN ONTSIERENDE RECLAME. Zooals men weet, is er in de vergade ring van de Provinciale Staten van 30 Juni 1931 uitvoerig van gedachten ge wisseld over het voorstel tot vaststelling eener verordening tot het weren van ontsierende reclame. Door Ged. Staten wordt thans afkon diging gedaan van genoemde verordening. We lezen daarin o a., dat het, behou dens ontheffing van Gedeputeerde Staten, aan den eigenaar of gebruiker van eenig onroerend goed, gelegen buiten de kom eener gemeente, verboden is le. daarop of daaraan te hebben ge timmerten, borden of andere voorwerpen, bestemd of gebezigd tot reclame 2e. het onroerend goed op eenige andere wijze te bezigen tot reclame of toe te laten, dat dit tot reclame gebezigd wordt. Dit verbod geldt niet voor de reclame voor zaken die worden vervaardigd of verhandeld, of voor bedrijven, die worden uitgeoefend op of in dat ontroerend goed. KORTING OP SALARISSEN DER AMBTENAREN. De regeering heeft blijkens de Millioen- ennota besloten tot kortiDg op de salaris sen met ingang van 1 Januari a.s. In het voornemen ligt een korting van 5 pet. Op de eerste f1000 zal slechts 2ys pet worden gekort. Van de volgende f 1000 van alle wedden aan gehuwden eveneens slechts 2ys pet. De korting vervalt auto matisch na drie jaar en laat den pensioen grondslag en kindertoeslag onaangetast. statenzittingT De winterzitting der staten van Noordbrabant zal op Dinsdag 17 No vember a.s. worden geopend. CURSUSSEN IN °PLUIMVEETEELT. De officieele sluitingsdatum voor de aanvrage van cursussen in pluimveeteelt is 1 October. Bij dezen wordt er nog eens de aan dacht op gevestigd dat het aanbeveling verdient te zorgen, dat de aanvragen vóór 1 October geschieden. Een handleiding voor de cursussen, waarin ook de wijze van aanvrage is aangegeven wordt op verzoek gaarne I toegezonden door ondergeteekende, de districtsassistenten: P. J. Wijk, van I Haersma de Withlaan 9, Apeldoorn; i W. Janssen, Veestraat, Horst; F. Hoo- geveen, Zuiderplein, Leeuwarden; B. j van Asperen Vervenne, Kamperfoelie plein 2, den Haag en door de heeren Ir. H. Adams, Zuideinde 76 te Meppei en Ir. J. J. Janssen, Zandberglaan 57, Breda. o 13. En nu kwam er beweging; de schep selen ontwaakten; alles herleefde en alles ademde rooskle'urig hemellicht. De schitterende dauwdruppel in den kelk der half gesloten bloem prees den goe den Schepper, en de leeuwerik jubelde in het blauwe luchtruim den Levens wekker haar danklied toe. Nevelen daal den bevruchtend neder en de boomen schudden zacht hunne kronen, en in de twijgen was 't een gefluister en Door het ontwakende bosch stapte, met de buks op den schouder een jonge hetvester, met scherpen dik rond ziend. Er werd in den laatsten tijd zoo veel hout gestolen. Op het vatten van den misdadiger is een hooge prijs ge steld. 't Hart van den houtvester bloed de, als hij langs die frissche boom stammen ging, de overblijfselen van ge vallen heerlijkheid. En altijd werden de mooiste, krachtigste stammen ge roofd; wee den roovers Met zachten, voorzichtigen stap na dert hij het dichte hout onder de eiken- groep bij de molenbeek; opmerkzaam I flauwe sporen op den grond volgend 1 Als het eindelijk gelukte? He, wat is dat? Is daar niet iemand? Een landlooper op het grafelijk domein? En in diepen slaap? Hoe kwam die hier heen? Een oogenblik weifelt hij, of hij den ouden man zal wekken. Hij ligt zoo vreemd, de handen op de borst ge vouwen, met zoo'n sombere uitdrukking op het verweerd gezicht, als bij een zwaren, zwaren droom. In den langen zilvergrijzen baard hingen eenige ver dorde bladeren. Een dikke kruisdoorn- stok lag naast hem. „He daar, oude 't Is hier geen plaats om te slapen. Word wakker Luid weerklonk zijn stem door het bosch. De grijsaard verroerde zich niet. „Hoor je niet? He, daar Hij boog zich neder en greep hem onzacht bij den schouder. Maar ver schrikt ging hij achteruit. De majesteit van den dood zag hij in vreeselijken ernst voor zich. Hij nam de muts af, sloeg een kruis en ijlde door den lachenden morgen, om het geval aan te geven. „Wel? wat is er?" vroeg de bur gemeester, toen hij het ontsteld ge zicht van den jongen man zag. Een vreugdeboodschap is het niet, die je mij brengt." „Neen, mijnheer de burgemeester, 't Doet mij leed, dat ik zoo vroeg „Is er weer in 'tbosch geveld?" „Neen maar ik dacht het spoor gevonden te hebben, en „En „En stiet op het lijk van een man." „Waar?" „Vlak bij de molenbeek." „Bekend." „Neen. Ik schat hem op zestig jaar; 't schijnt, dat hij een verre reis neeft gemaakt." „Hm De burgemeester liep eenige malen de kamer op en neer. „Dan moet je mij tot hem leiden. Anton," riep hij buiten de deur; ,.de secretaris moet zich gereed maken." En eenige minuten later gingen de drie mannen naar den Galgenberg. 'tWas een forsch gebouwd man, de burgemeester, met grijs haar en grijzen baard, met een gerimpeld gelaat en koude oogen onder stoppelige wenk- brouwen. De groeten der hem ontmoe- tenden beantwoordde hij slechts mei een koelen knik van het hoofd. Ruw en diep was zijn stem. De jonge hout vester kende de kracht daarvan. Na een uur waren zij bij de eiken- groep gekomen. „Hm bromde de burgemeester en zag den doode met weerzin aan. OVERREDEN. Zaterdagmiddag passeerde in de Lan ge Zelke te Vlissingen, een sleeperswa gen van den heer Minderhoud. De wa gen was geladen met 25 ton kolen. Plotseling, zonder dat voerman Van der Heyde het bemerkte, liep het vierjarig zoontje van de familie Jobse, in deze straat woonachtig, het huis uit en kwam te vallen, vlak voor het achterwiel van den wagen, dat over het knaapje heen ging. Met ernstige wonden is het knaap je naar het gemeente-ziekenhuis ge bracht. Men vreest voor zijn behoud. DROEVIGE FAMILIETWIST. Te Oosterhout ontstond twist tus- schen J. M. en zijn zoon, welke in een vechtpartij ontaardde. Aanvankelijk ver moedde men niet, dat de ruzie ernstige gevolgen zou hebben, doch na eenigen tijd klaagde de vader over pijn. Na geneeskundig onderzoek bleek, dat de man enkele ribben had gebroken, die een operatie noodzakelijk maakten. De operatie mocht echter niet baten, zoodat M. aan de gevolgen is overleden. Zijn zoon is gearresteerd. M. was vader van twaalf kinderen. ERNSTIG ONGELUK IN EEN ZWEMBAD. Zaterdagavond is in het Sportfond- senbad te Amsterdam, tijdens het krij gertje spelen een 18-jarige jongeman zoo ongelukkig komen te vallen, dat hij met zijn achterhoofd op het steenen perron sloeg. Aanvankelijk dacht hij nog naar het ziekenhuis te kunnen loo- pen, maar spoedig zakte hij bewusteloos ineen. Door den geneeskundige dienst werd de jongeman naar het Onze Lieve Vrouwe-ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging moest worden opge nomen. Zijn toestand is ernstig. EEN ONEERLIJKE BOEKHOUDER. In bewaring is gesteld een 30-jarige boekhouder, die ten nadeele van een drukkerij te Rotterdam eenige duizen den guldens heeft verduisterd. Zijn pa troon verklaart, dat er in totaal f 10.C00 zou zijn ontvreemd. De verdachte ech ter zegt, dat het minder is. Hij heeft de verduisteringen gedurende de laatste vier jaren gepleegd door ontvangen pos ten niet te verantwoorden en het op deze wijze verduisterde geld voor eigen bate aan te wenden. COMMISSIONAIR IN EFFECTEN FAILLIET VERKLAARD. De Rechtbank te Arnhem heeft fail liet verklaard G. C. v. d. Wall, hande lende onder H. v. d. Broek en Co., commissionair in effecten te Arnhem. Het passief bedraagt anderhalf millioen gulden; het actief 900.000 gulden. Tot curators zijn benoemd de heeren mr. G. A. de Cocq en mr. P. O- F M. Cremers. Het Diaconessenhuis te Arnhem, dat een nieuw ziekenhuis laat bouwen, is belangrijk bij dit faillissement betrok ken. De verdere bouw is echter ge waarborgd, zoodat geen vertraging wordt ondervonden. DE AFGELOOPEN JAARBEURS. De 25ste Nederlandsche Jaarbeurs, De oude secretaris nam zijn kapje at en ging zijn acte rangschikken. Op ziijn geweer leunde de houtvester tegen den eikenstam. „Wie is de man?" ging de burge meester voort en zag den schrijver doordringend aan. „Ik ken hem niet." „Nooit gezien?" „Neen, mijnheer de burgemeester." „Hm, die zal wel weer tot last der gemeente komen. Heeft de man papie ren?" De secretaris zoekt in den ransel. „Hier, mijnheer de burgemeester. Dat is een oud gebedenboek en hier oude brieven reeds geheel geel anders niets." „Goed; neem alles op en zorg dan, dat het lijk ten spoedigste weg komt. De kerkeraad zal er zich weer over ver heugen." Hij keerde zich om en ging van beide mannen vergezeld naar de stad terug. De brieven en het boek droeg hij in de hand. „Beroerde geschiedenis," mompelde hij, toen bij thuis kwam. Weer nut- telooze looperijen en kosten. Laat ons eens zien waar hij thuis hoort." Hij zette zich aan de groene tafel ontvouwde de vergeelde papieren met het erg verbleekte schrift en las met moeite de met onvaste hand geschreven letters. Eerst onverschillig maar daar na hield hij op; met bevende hand keerde hij het blad om bij las een welke Donderdagmiddag werd gesloten* heeft over het algemeen een gunstig, verloop gehad. Van verschillende zijden en uit diverse bedrijfsgroepen ontving het Jaarbeursbestuur van de deelnemers tevredenheidsbetuigingen over de za kelijke resultaten. De inkoopen geschiedden in hoofd zaak voor de binnenlandsche markt. Het bezoek aan de beurs is zeer druk geweest. De cijfers overtroffen voor eiken dag die der najaarsbeurs van het vorig jaar. Aan de loketten, de voor verkoop op aanvragen dus niet meege rekend, werden in totaal 33.468 toe gangsbewijzen verkocht tegen 29.842 tij dens de najaarsbeurs in 1930 en 21.649 op de najaarsbeurs in 1929. De geheele oplaag van den catalogus was op den voorlaatsten dag der beurs uitverkocht. VAN EEN AUTO GESLINGERD. Men meldt uit Nieuwleusen: Vrijdagavond had in de Vinkenbuurt een ernstig ongeluk plaats. Een vracht auto van de N.V. Maeg, bestuurd door H. H., reed met een flinke vaart over; den straatweg. Op den wagen lagen een paar kabelrollen, terwijl een tweetal per sonen op deze rollen had plaats geno men. Bij 't nemen van een bocht zijn de rollen en de daarop zittende perso nen van de auto geslingerd. Hierbij kwam de ruim 20-jarige timmerman R. D. uit Balkbrug in een sloot terecht waarbij hij een rol op het lichaam kreeg. De andere persoon kon zich bijtijds redden. D. brak den nekwervel, terwijl hij ook inwendig zwaar gekneusd werd. De dood trad onmiddelijk in. —o P. DE GRUYTER ZOONT. De directie van de N.V. Kon. Indu strie en Handelmaatschappij van P. de Gruyter Zoon te 's-Hertogenbosch zal aan de a.s. algemeene vergadering van aandeelhouders voorstellen, over het afgeloopen boekjaar een dividend- uitkeering te doen van 10 pCt. (als v.j.) op de gewone aandeelen, 6 pCt. (als v.j.) op de preferente aandeelen 7 pCt. als v.j.) op de preferente winst aan deelen en 6 pCt. op de prioriteitsaan- deelen. Voorts zal worden voorgesteld f500.000 te storten in het reservefondls en bovendien f 200.000 af te zonderen als reserve voor bijzondere voorzienin gen in het belang van het bedrijf der vennootschap. —o DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. De boerenarbeidor J. Fuite, die op het weiland te Genemuiden door een stier zoodanig werd aangevallen, dat hij hierbij een ruggewervel brak, is aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen na. VLIEGONGELUK. Het parriculier vliegtuig D 1830, dat Vrijdagmorgen vroeg te Augsburg was gestart voor een vlucht via Frankfurt am j Main naar Rotterdam en tengevolge van den nevel uit den koers geraacte, is by I Wittingen neergestort. De beide inzitten den, de eigenaar van het vliegtuig, Strehle naam en met doffen kreet viel hij achterover in den stoelmaar wel dra bedwong hij zich weer en sloeg het gebedenboek open: „De Heer zegene en behoede u. Amen. Aan mijn arm kind. Louise Güstrow." Zijn strakke blik bleef rusten op de schoone spreuk, als op iets vreeselijks, j Zijn lippen bewogen zich 't reusach- tige lichaam zonk ineen. Langzaam ver hieven zich zijn handen wien weer den zij af? „Karei klonk het hartverscheurend door 't vertrek, vergeef mij, mijn Ka- rel vergeef mij I" Onder eikenboomen bij de molen beek, verheft zich een heuvel, begroeid met varen, klimop en mos. Een ijzeren hek omringt hem. En eiken middag wordt het hek geopend, en een diep gebogen grijsaard wankelt naar een bank, aan den overkant van het graf. Urenlang zit hij daar in wakend droo- men, en hij waant zich dicht bij den knaap met de bruine lokken, met de trouwe, bruine oogen, met het kinder lijk, edel gemoed. En het ruischen der eiken en het plassen der beek zingt den vermoeiden man het sluimerlied. Ge heimzinnig gefluister in de toppen der oude boomen, en de golven vertel len aan de luisterende bloemen van den ouden ouden tijd. EINDE. VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1