De Wereld-crisis. Plaatselijk Nieuws. en zijn metgezel, de mecanicien Steidle, beiden uit Augsburg, werden gedood. BRANDEN. Te Wolvega is Zaterdagmorgen op het kermisterrein het z.g.n. „Vergenoegens- paleis" van Tj. de Vries afgebrand. Men denkt aan brandstichting. Alles is op beurspolis verzekerd. Zaterdagnacht is te Gestel in de Haag straat het café van den heer V. totaal uitgebrand. Een zuuistofflesch, welke ontplofte, ging aan den overkant van de straat by den winkelier Kruitmans door de ruiten. De caféhouder is op vermoeden van brandstichting aangehouden. DEKLADING WEGGESPOELD. Aneta seint uit Bandjermasin Een mo torbootje, dat bij Noesa Asoe een scherpe bocht nam, trok daarbij den lichter, welke het op sleeptouw had door het water, waardoor de deklading werd afgespoeld. Eenige opvarenden van den lichter ge raakten te water, waardoor een soldaat, twee vrouwen en drie kinderen verdron ken. De Bank van Engeland, het bolwerk van het Europeesch Kapitalisme, wan kelt en er is door het Engelsche parle ment in allerijl een noodwet aangeno- tnen, waarbij de bank gemachtigd wordt, om tijdelijk de inwisseling van bankbiljetten in goud te staken, om daardoor de geheele ineenstorting van het Engelsche pond te voorkomen. Met het oog op de gevolgen van dezen stap is besloten, de Londensche Effecten beurs gesloten te houden. Het is te begrijpen, dat dit bericht over de geheele wereld diepen indruk heeft gemaakt en dat het een bron van nieuwe ellende voor velen zal zijn. Hoe grooten terugslag dit verplette- deel in te halen. Thans wordt een kor ting van 7 millioen toegepast, waardoor de salarissen nog verder omlaag ge drukt worden, dan zij vóór de leniging van twee jaar geleden waren. De Min. schrijft in zijn nota, dat nu velen in inkomsten zijn achteruitgegaan, het billijk is, dat ook de ambtenaren wat meedragen. De juistheid van die mededeeling is echter aan twijfel on derhevig. De groote vakorganisaties der arbei ders hebben het loonpeil tijdens de cri sis vrijwel weten te handhaven. Er is dus geen enkele reden, waarom het rijkspersoneel zou hebben te Lijden, te minder, daar de rijksloonen toch reeds bij het algemeen loonpeil ten achter staan. Deze salariskorting zal de uitgaven met 7 millioen verminderen. En dit is dan de eenige werkelijke vermin dering der uitgaven voor den staats dienst, welke de begrooting brengt, schrijft het HBld. Men vraagt zich af, aldus spr., waar de „verdeelende rechtvaardigheid1' is, nu op de onderwijzers en ambtenaren, een kleine categorie der bevolking, een verkapte extra-belasting wordt gelegd, terwijl de rest der bevolking daarvan vrij blijft. Had Min. de Qeer niet beter gedaan, een ietwat dieperen greep te doen uit het millioenen-overschot van 1929? Kun nen de invoerrechten niet tot 12 pro cent worden verhoogd? Zijn er niet allerlei vormen van weeldebelasting mo gelijk, waarbij ook de radio niet be hoeft te worden vergeten? Zouden daardoor geen 7 millioen gul den te vinden zijn? Alle ambtenaren organisaties staan afwijzend tegenover deze aangekondig de salarisverlaging. Bond en N.O.V. en A.C.O.P. zullen in dezen strijd pal staan voor onze belangen. Spr. herinnert aan de veelzeggende uitspraak van onzen lsten Onderwijs minister, dat de regeering de juistheid harer salarisregeling taxeert aan de rende bericht ook zal maken, er is, zegtVü0r" achteruitgang dei ledenaantal- - - --- - - - - 6 len van „De Bond van Ned. Ond" het Utr. Dagbl., gegronde reden het hoofd koel te houden, omdat watthans te Londen geschiedt niet het begin is van een nieuwe, maar het begin van het einde der oude crisis. Het is het voorlaatste hoofdstuk van die vreeselijke serie aanschouwingsles- sen, die ons geslacht opnieuw de wijs heid hebben bijgebracht, dat de we reld, dat Europa vooral, ondanks zijn >jL/v. uunu van vuu. Cll „De Unie van Chr. Ond." en dat ver sterking van het ledental van de Bond, volgens prof. Gunning, „de machtigste organisatie bij het L.O., met zijn gewel digen invloed" daarom de aangewezen weg is, om sterk te staan tegenover deze dreigende salaris-ramp. Ergerlijk, noemde de voorz. het, dat er geen cri sis kan zijn, zonder dat de, vitale be- staatkundige verdeeldheid, een zoo J dingen van ons onderwijs aangetast hechte economische eenheid vormt, dat worden. men niet langer een der leden kan aan- Werd de vorige maal het 7e leerjaar randen, zonder zich zelf doodelijk te geschrapt en de school opgescheept met verwonden, aldus het blad. De makers van den vrede van Ver sailles hebben de bedoeling gehad Duitschland arm te houden, daarin is men geslaagd. Duitschland moest on- cngestudeerde en voor een fooi wer kende leerkrachten thans heeft men het weer op de grootte der klassen voor zien, ten einde 2500 onderwijzers uit te sparen. Dat van het onderwijs der draaglijke lasten opbrengen, miste hetk"ideren rninder terecht kan komen, noodige kapitaal, de overwinnaars heb- j dat *alvan kleine scholen paedago- ben gemeend,dat door Duitschland het Janimcrgestalten zullen worden, benoodigde kapitaal tegen een hooge rente te verstrekken, nog wel wat van den overwonneling te halen. Nu de geldschieters hun geld zelf noodig hebben en het terug vragen is Duitschland niet in staat tot terugbeta ling en komen de geldschieters zelf in den knoei en loopen vast. schijnt men niet te willen inzien. Spr. resumeert de nadeelen van het wetsontwerp Rutgers-Terpstra. Ie. Door vergrooting van het aantal leerlingen per onderwijzer noodwendig slechter onderwijs; een teruggang tot vóór 1878. 2e. De betere opleiding der onder- Waar het thans niet meer over wijzers in 1920 iln de wet gebracht, Duitschland alleen gaat en Amerika er nu weer radicaal afgeschatt. het grootste belang bij heeft Engeland op de been te houden, is het te ver wachten, dat spoedig een regeling zal Herleving van de vroegere „standen school." i 4e. Voor de wettelijke positie van worden gevonden, om verdere ineen- den klasse-onderwijzer geen enkele ver betering. 5e. Herleving van het „ambulantis- storting te voorkomen. In verband met de financieele maat regelen, waartoe de Engelsche regee ring Zondagavond heeft besloten, is Maandagmorgen in het gebouw van me" der schoolhoofden. Tegenover dit nadeelig saldo is het hem niet mogelijk een enkele post ten de Nederlandsche Bank" te° Amsterdam voordeele van dit wetsontwerp te plaat een vergadering bijeengekomen van des- se^; betreffende autoriteiten, of en zoo ja, Volstrekt onaannemelijk, zegt spr., welke maatregelen moeten genomen Z'J" de voorgestelde bezuinigingen op worden. Besloten werd de Amsterdam-1 volksonderwijs en op de ambte- sche Beurs dien dag gesloten te houden, naarssalarissen. HF komimki ÏÏK-F» FM nF Na g°edkeuring der notulen, worden DE „KONINKLIJKE EN DE de 3 aftredende H.B. leden opnieuw EKlblb. candidaat gesteld; twee eventueel in te Optimisme van Deberding. dienen voorstellen voor de a.s. Alg. Naar aanleiding van de alarmeerende Verg. worden besproken; besloten wordt berichten die in Frankrijk de ronde doen deel te nemen aan den Bondsdag te over de positie van de Koninklijke Bergen op Zoom. heeft dr. Deberding in antwoord op Ingeleid zullen daar worden vier on een tot hem gerichte vraag het vol- derwerpen: gende telegram verzonden aan de le. Moet de openbare school zich „Agence Economique et Financière"te aanpassen aan het milieu? Parijs: j 2e. Is ancienniteitsbenoeming zonder „Ik zou willen dat het publiek reali-wetswijziging mogelijk? seerde, dat onze maatschappij en de 3e. Classificatie, met haar verbonden maatschappijen een 4e. Practische voor- en nadeelen van kasvoorraad van milliarden goud-francs aansluiting bij het N.O.V. en dat, zelfs als goud zijn waarde zou Bij de rondvraag komen ter sprake verliezen, olie, de meest ideale bron van energie, altijd van de grootste waar de zal blijven. Evenals dit met vroegere crisissen het geval was zal onze groep ting dezer geanimeerde vergadering, ook ditmaal krachtiger dan voorheen uit o.a. benoemings-tactiek, schoolverzuim en mededeelingen over werkzaamheden door het bestuur verricht. Hierna slui- de huidige crisis te voorschijn komen." j Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek Bond van Ned. Onderwijzers. Afdeeling Langstraat. Te Capelle-Nieuwevaart vergaderde j.l. Zaterdag de afd. „Langstraat" van de B.v.N.O. Om 2 uur opende de voorz. de vergadering met een beschouwing over de millioenennota en 'twetsont- werp-T erpstra. Ontstellend, noemde spr. de voorge stelde salarisverlaging voor het rijks personeel. Onder de bezuiniging-Colijn heeft dit personeel een finantieele ader lating ondergaan, die het nog zeer wel heugt. Ingehaald is dat nog lang niet. Min. de Geer stelde twee jaar geleden 6 millioen beschikbaar, om noodeloos aangebrachte kortingen voor een klein GRATIS vragen stellen.) Hoe oud moet men zijn eerdat men een motorfiets mag besturen N. N. Ik verkocht een varken aan een slager en wel per pond. Het gewicht bleek te zijn 135 Kilo en 9 ons. De slager kortte 2 kilo en 9 ons omdat dit laatste vol gens zijn bewering niet vol was. Heeft hy daartoe het recht en zoo neen, hoe moet ik dan handelen? H. O. Ik ben eigenaar van een korenmolen. Mag ik nu op den romp van den molen eene reclame van kunstboter laten schil deren W. Een molenaar. Waar het salaris der rijksambtenaren wordt verlaagd in verband met de tijds omstandigheden, acht ik het billijk dat ook het salaris der gemeente-ambtena ren met eenzelfde percentage verminderd wordt en dat ook zij evenals de rijks ambtenaren 81/i pCt. hunner jaarwedde als pensioenbijdrage zelf betalen. Kan ik daartoe nu als raadslid in den Raad een voorstel indienen of zit mij het ambtenaren-reglement in den weg G. Een pas gekozen raadslid. Wanneer ik voor den Kantonrechter moet verschijnen omdat ik geen zegeltjes heb geplakt en ik zeg dat ik gemoeds bezwaren tegen plakken heb, dan kan ik naar mijne meening toch niet veroor deeld worden. Of vergis ik mij daarin A. A. Vraag I. Ik kocht in 1928 een huis gemerkt 10. In de koopacte werd o.m. het punt op genomen „met onbeperkt recht van wegen door de bestaande poort". In 1930 kocht ik het aangrenzende pand gemerkt 9. Ook hiervan werd een acte door den zelfden Notaris opgemaakt, en door mij zonder meer geteekend. Toen mij de acte thuis gestuurd werd, kwam ik tot de minder aangename ontdekking dat hierin o.m.' stond vermeld„met recht van wegen, van 7 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds" waarna mijn tegenpartij het recht heeft de poort te sluiten met een tweede slot (nacht slot) waarvan ik geen sleutel bezit. Hierdoor is punt 2 van de in 1928 ge passeerde acte vervallen. 1. Kan acte behoorende bij koop II iets doen vervallen in de acte behoorende bij koop I 2. Zoo neen, welke weg kan ik het beste bewandelen om mijn rechten te verkrijgen Uw pand, gemerkt 10, heeft een recht van weg gekregen door de bestaande poort. Uw pand, gemerkt 9, heeft dat recht ook, maar in beperkte mate n.l. van 7 uur v.m. tot 11 uur n.m. We hebben hier blijkbaar te doen met de vestiging van een erfdienstbaarheid of servituut hetwelk de eigenaar der poort ter behoeve van pand 10 ongehinderd moet laten uitoefenen. Dit recht, ten behoeve van pand 10 kan door een latere acte niet vervallen of worden verkleind, tenzij met toestemming van den eigenaar van pand 10. 'tBest is dat U met geld en goede woorden ook voor pand 9 het recht tracht te verkrijgen om ten allen tijde te mogen wegen. Uit uwe vraag kan ik echter niet op maken of bedoeld wordt het vestigen eener erfdienstbaarheid dan wel het ver strekken van een uitweg. Is dit laatste het geval dan kan er wel wat aan wor den gedaan en moet U zich wenden tot een advocaat-procureur, daar U dan moet gaan procedeeren voor de Rechtbank. Vraag II. In de koopacte behoorende bij punt no. 9 staat o.m. vermeld dat de scheiding wordt aangegeven door de Zuidzijde van een bestaande paal, zijnde een oude boom. Mijn tegenpartij meende echter geen grond genoeg te hebben, zoodat hij van de bestaande boom onder 6 c.M. heeft weg gehakt, terwijl hij ten overvloede den boom die door de natuur een naar zijn kant overhellende vorm gekregen had met de dommekracht heeft rechtgezet, zoodat hij c.a. 10 c.M. grond van mij heeft ingenomen waarop hij gebouwd heeft Is deze handelwijze strafbaar Hoe te handelen in deze In de handelwijze van uwe tegenpartij, zooals U die noemt, zit geen strafbaar feit. Meent gij dat zij te veel grond neemt dan rastert U uwen grond af voor zoover U meent dat die uw eigendom is en ontstaat er dan questie, dan zal de Rechtbank hebben uit te maken wie gelijk heeft. Immers is bet niet onmogelijk dat uwe koopacte eene onjuiste scheiding aangeeft. We geven U echter evenwel in ernstige overweging om te trachten, indien noodig, met uwe tegenpartij eene schikking te heffen en van beide kanten wat toegeven, daar de kosten eener even- tueele procedure over enkele centimeters grond zeker niet evenredig zijn aan de waarde van dien grond. Vraag III. Dezelfde persoon heeft een gezamenlijke scheidingsmuur gedeeltelijk omver laten halen, zonder daarvoor toestemming onzer zijds te hebben ontvangen. Mag een gezamenlijke scheidingsmuur zender toe stemming geheel of gedeeltelijk worden omvergehaald Zulks mag absoluut niet. Vraag IV. Anderhalf jaar geleden hebben wij deze punten in behandeling gegeven aan een advocaat, deze beweerde dat dit proces onherroepelijk door ons zou worden ge wonnen. Nadat hy echter een onderhoud had gehad met de betreffende Notaris, maakte hij ons de bemerking dat het een zeer acuut geval was, daar het hier recht streeks ging tegen den Notaris. Er moet bier met opzet gehandeld ziju. Het proces is toen blijven hangen, terwijl wij toch een behoorlijk voorschot hadden verstrekt. Van derden hoorden wij later dat de be treffende Notaris en onze Advocaat twee dikke vrienden zijn, zoodat het begrijpelijk is dat hier niet gewerkt kan worden. Is er een weg om advocaat X te doen werken, zoo neen, kunt U mij de te bewandelen weg aanwijzen om dit proces zoo spoedig mogelijk te doen af handelen W. Wanneer een advocaat naar uwe mee ning zijn plichten verzaakt, kunt U zich het best wenden tot den Deken der Orde van Advocaten, dien men in elk arron dissement heeft. Te 's Hertogenbosch wordt die funtie uitgeoefend door Mr. G. M. I. Kolfschoten. 1. Is het mogelijk, dat één en dezelfde persoon drie ambten in de kerk bekleedt. 2. Mag iemand ambtsdrager zijn, wiens huisgenooten tot een andere kerk be- hooren 3. Kan een meer-gegoede uit een kerkelijk college geweerd worden ten behoeve van een minder gewenschte minder-gegoede 4. Onder welke voorwaarden mag een kerkelijk college ontstane vacatures zelf aanvullen, zonder de lidmaten der kerk in die aanvulling te kennen X. Waar uit uwe vragen niet blijkt welk Kerkgenootschap door U wordt bedoeld, moeten we uwe vragen aldus beantwoor den 1. De beantwoording dezer hangt ge heel af van de bepalingen der reglementen van een Kerkgenootschap. Indien U de Ned. Herv. Kerk bedoelt moet deze vraag toestemmend worden beantwoord. Als voorbeeld noem ik Heusden, waar eenzelfde persoon president-kerkvoogd, ouderling en voorzanger is. 2. Bij de Ned. Herv. Kerk is het geen bezwaar, dat iemand ambtsdrager is en zijn huisgenooten tot een andere kerk behooren. Is de provincie Noord- Brabant b.v. zijn meerdere ambtsdragers o.m. ouderlingen, wier echtgenooten deD Roomsch-Katholieken godsdienst belijden. 3. Dit hangt geheel af van hen, die de leden van het college benoemen. Zij die benoemen kunnen stemmen op wien zij willen en de stemming is geheim. Van verantwoording doen van hun stem is dus geen sprake. 4. Zulks hangt weer van de betrek kelijke kerkelijke reglementen af. In vele gemeenten der Ned. Hervormde Kerk mag b.v. de kerkeraad eene vacature in zijn midden zelf aanvullen d.i. dan coöptatie, dus geheel buiten de lidmaten om. In andere gemeenten worden de leden van den Kerkeraad gekozen door een kies college of door de stemgerechtigde lid maten. Ik woon sedert Augustus van dit jaar in de provincie Noord-Brabant, komende uit de provincie Gelderland. Ik beb een Geldersch rijbewijs voor het besturen van auto's en nu zeggen sommigen dat ik een Brabantsch moet hebben. Is dat zoo W. K. Ieder bestuurder van een motorrijtuig moet in het bezit zijn van een rijbewijs, afgegeven door den Commissaris der pro vincie, in welke de bestuurder woont. Eenige dagen geleden zette ik iemand over het veer. Toen hij over was, had hij geen geld om te betalen. Kan ik nu tegen zoo iemand proces-verbaal laten opmaken of wat er anders aan te doen, daar het wel eens meer voorkomt. B. Een veerman. Proces-verbaal kunt U niet laten op maken. 't Eenige wat U kunt doen om herhalingen te voorkomen is, de passa giers laten betalen vóór de afvaart. Over de scheidingsheg van mijn tuin hangen met appels beladen takken van een boom van mijn buurman. Mag ik nu de appels afplukken voor zoover die boven mijn tuin hangen U. Een liefhebber van appels. U kunt de appels, voor zoover die boven uw tuin hangen, zonder bezwaar afplukken. HEUSDEN. Ter gelegenheid van de eerste Heus- densche Maandmarkt, was door de Win keliers vereeniging, een étalage wedstrijd georganiseerd. De verschillende étalages zagen er keurig uit, en waren het be zichtigen overwaard. Maandagavond had de toewijzing der prijzen plaats. De eerste prijs verwierf C. van Sinttruijen, 2e prijs firma van Eeuwijk, 3e prijs Adr. Merkx terwijl de 4e prijs extra beschikbaar ge steld door de firma Joh. de Mol, ten deel viel aan A. Piron. Zaterdagmiddag begaf de heer Ant. Dankers zich als naar gewoonte naar zijn timmerfabriek in de Verl. Putterstraat. Na eenige tijd voelde hij zich onwel, wat zoo toenam, dat hij in betrekkelijk zeer korten tijd ter plaatse overleed, nadat nog geestelijke en medische hulp was ingeroepen. In de heer D. verliest onze gemeente een zeer kundig en bekwaam vakman en een achtenswaardig ingezetene. In December zal het 25 jaren geleden zijn, dat de R.K. Tooneelvereen. werd opgericht, welk feit op den tweeden Kerstdag zal worden gevierd door een extra toneeluitvoering. Met ingang van 4 October a.s. wordt de veertiendaagsche luchtpostdienst NEDERLANDNED. INDIË omgezet in in een wekelijkschen dienst. De vlieg tuigen zullen van genoemden datum af eiken Donderdag te 6 uur van Amsterdam Schiphol naar Bandoeng vertrekken. De wekelijksche dienst in omgekeerde richting NED. INDIË—NEDERLAND, zal 16 October a.s. zal worden ingesteld. Het boven de gewone porten en rechten voor de verzending met bedoelden lucht- dienst verschuldigde luchtrecht wordt ingaande 4 October verlaagd. Voor brief kaarten 20 cent, voor brieven 75 cent voor de eerste 20 gram, en 50 cent voor elke volgende porteenheid van 20 gram enz. Verdere inlichtingen zijn op het postkantoor verkrijgbaar. Zaterdag speelde de v.v. „L.O.N.G.A." in den eindwedstrijd van de seriewed strijden uitgeschreven door de v.v. „R. W.B." te Besoijen tegen „Stormvogels" uit Kaats heuvel welke wedstrijd door laatstgenoemde met 40 werd gewonnen. Hierdoor kwam „L.O.N.G.A." in het bezit van den 3en prijs. ANDEE. In verband met de toename van den tuinbouw zal a.s. winter alhier een tuinbouwcursus worden gegeven. Zaterdag j.l. speelde Sparta II een vriendschappelijken wedstrijd tegen „Voor waarts" uit Aalst op het terrein aldaar. Sparta II won met 64. AEM&ERK. Vrijdagmiddag werd alhier onder groote belangstelling een demonstratie ge houden met de nieuw aangekochte motor spuit van de firma Bikkers van Rotterdam, welke zelf in tegenwoordigheid van het Gemeentebestuur alhier en van verschil lende Gemeentebesturen uit den omtrek deze demonstratie leidde. De capaciteit van deze moderne spuit is in een woord schitterend te noemen. Nadat van alle uitgenoodigde aanwezigen en van de spuit een foto was genomen, was deze goed geslaagde demonstratie afgeloopen. CAPEELE. De 4 winnende elftallen der 4 e ronde van den door de Capelsche voet- balvereeniging uitgeschreven seriewedstrijd namen jl. Zondagmiddag deel aan de eind- wedstrijden, welke onder leiding van den heer P. v. Drongelen gespeeld werden op het sportterrein aan den Winterdijk achter het café van den heer B. Kamp. Bij loting was bepaald dat in de finale gespeeld zouden worden de wedstrijden „Hercules" Wapik „R. W. B." Be soijen en „H. E. C." Waalwijk „Rood- broeken" Waalwijk. De 4e wedstrijd werd met 44 gewonnen door „Hercules" en de 2e eindigde met 3 2 in het voor deel van „H.E.C.", zoodat in den slot wedstrijd „Hercules" tegen „H.E.C." zou uitkomeo, terwijl om den 3en en 4en prijs geloot werd tusschen „R.W.B." en „Roodbroeken", waarbij „R.W.B." den 3en prijs, een lauwerkrans, behaalde en „Roodbroeken" den 4en prijs, een lau wertak. De laatste wedstrijd „Hercules" „H. E.C." werd welverdiend gewonnen door „Hercules" met 50, zoodat „Hercules" den 4en prijs, een groote beker, werd toegekend en „H.E.C." een kleine beker als 2e prijs. De voorzitter der Capelsche voetbalver- eeniging, de heer G. A. S. de Bas, reikte na afloop der wedstrijd in het café van den heer B. Kamp, met een toepasselijk woord de prijzen aan de winnende ver- eenigingen uit. De eerste seriewedstrijd onzer voetbal- vereeniging heeft een uitstekend verloop gehad. We vernemen dat het voornemen bestaat binnenkort op een tweetal Zater dagmiddagen andermaal een seriewedstrijd te organiseeren. Deze wedstrijd zal ge houden worden op het nieuwe sportter rein van „Excelsior" aan de Willem van Gents vaart. De postduivenvereen. „De Lucht vaart" hield jl. Zondag een wedvlucht vanuit Halle met den volgenden uitslag G. Treffers, 4, 46, 47, 24, 29, 30; A. Versteeg, 2, 3, 5, 6, 44, 23, 34; J. v. Doornik, 4, 10, 15; P. de Roon, 7 M. Verduijn, 8 P. Nieuwenhuizen, 9, 25 W. Mandemakers, 12, 24, 31 H. van Kampen, 43 E. Haverhals, 14, 26 J. Spierings, 18, 49, 27; H. Rozenbrand, 22, 28 J. Dalmeijer, 32 en L. de Haan, 33. Eerste aangetoonde duifP. de Roon 2e P. Nieuwenhuizen3e G. Treffers 4e W. Mandemakers 5e H. Rozenbrand en 6e J. Spierings.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2