Tweede Blad No. 5160 Woensdag 23 Sept. Hagelramp te 's-Gravenmoer voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kantongerecht Heusden Plaatselijk Nieuws. Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET voor Be/sarden Het Steuncomité deelt ons mede, dat tot heden een totaal bedrag van bijna f4000.is ontvangen ter leniging van den nood, ontstaan door den hagelramp, die de tuinderijen, bloemisterijen en boomgaarden in 's-Gravemoer onlangs zoo zwaar heeft geteisterd. Dagelijks komen nog kleine bijdragen binnen, doch blijkbaar loopt de belangstelling op haar einde en, tenzij het Rijk mocht besluiten verdere hulp te verleenen, ziet het er voor de getroffenen niet roos kleurig uit. Het bestuur der Boeren leenbank alhier stelt, met medewerking van het Centraal Beheer, pogingen in het werk, om de zusterinstellingen te bewegen eenigen steun te verleenen, welk streven ten zeerste door het steun comité wordt gewaardeerd. Het bedrag der geleden schade, hetwelk voor ver goeding in aanmerking komt, wordt door de deskundigencommissie geschat op ongeveer f30.000.aan de kleine bedrijfjes, zoodat het totaal der tot heden ingekomen bijdragen ongeveer een achtste gedeelte vertegenwoordigt, waarvoor hulp noodzakelijk is. Het to taal der geleden schade is vastgesteld op ongeveer f45000.doch een deel der getroffenen komt niet in aanmer king voor steun en draagt de geleden schade zelf, zoodat hiervoor geen hulp noodig is. Ofschoon uit het bovenstaan de blijkt, dat het tot heden ingekomen bedrag slechts zeer gedeeltelijke hulp zal kunnen worden verleend, is het Comité toch zeer dankbaar hiermede in staat te worden gesteld, eenigermate de zwaarst getroffenen en minstbedeel den te kunnen helpen, omdat de a.s. winter voor deze menschen dubbel moeilijk is. Het Steuncomité verzoekt ons dan ook, bij voorbaat zijn groote waardeering te betuigen aan de vele landgenooten, die met grootere en klei nere bijdragen hebben willen medewer ken om den nood te lenigen. Deze medewerking wordt temeer op prijs ge steld, omdat zij geschiedde onder tijds omstandigheden die het voor velen moeilijk maken om anderen te helpen. Indien mogelijk, roepen wiij degenen die nog niets hebben gezonden toe, zonder iets voor de getroffenen at. Een kleinigheid kan er misschien nog wel af en wij z»ijn daardoor in staat de kleine bedrijfjes voor ondergang te be hoeden. U kunt zelf nagaan, dat met een goede 12 pCt. van de schade door de mingegoede klasse geleden, nog zoo weinig kan worden gedaan. Daarom nog deze oproep. Volg het edelmoedig voorbeeld van degenen die hun gift reeds hebben ingezonden. Moge ons verzoek in Uw hart weerklank vinden. Helpt elkander uit den nood. Het Ne- derlandsche volk heeft steeds getoond offervaardig te zijn. Moge dit ook voor 's-Gravemoer tenvolle bewaarheid wor den. Binnenkort zal aan de inzenders de ontvangst hunner bijdragen worden bericht. Zeer sympathiek treft ons de mededeeling in een der dagbladen, dat door een zestal vereenigingen te Bre da een liefdadigheidsuitvoering zal wor den gegeven in de tooneelzaal van den heer Stadhouders, waarvan de op brengst zal worden besteed voor nood lijdend 's-Gravemoer. Indien andere in stellingen en vereenigingen konden be sluiten insgelijks mede te werken, zou dit den getroffenen nog zeer ten goe de kunnen komen en bizonder door het steuncomité worden gewaardeerd, Bijdragen worden alsnog gaarne ont vangen door den penningmeester van het steuncomité, den heer P. M. van der Perk, Gemeenteontvanger van 's- Gravemoer, postrekening nr. 23253. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 4 September 1931. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren. Ambten, van het Openb. Ministerie: (waarnemend): Mr. J. Dony. Griffier: Mr. G. H. Bleeker. Een zitting met ruim 50 zaken. C. Q., landbouwer te Meeuwen, had grond weggenomen, die aan het Rijk toebehoorde zonder de noodige ver gunning. In de vorige zitting had ver dachte gezegd, dat hij vergunning had van den Kantonnier Dijkstra te Ca- pelle, wien hij een gulden zou hebben gegeven. Kantonrechter tegen Dijkstra, die thans als getuige is gedagvaard: Hoe zit dat zaakje met verdachte? Ik wil alles eens zeer nauwkeurig weten. Getuige Dijkstra: Ik had verdachte geen vergunning gegeven om den grond, welke op 400 Meter afstand van den los- wal te Meeuwen lag, weg te halen. Over dien grond heeft verdachte met mij nooit gesproken. Getuige ontkent van verdachte iets te hebben ontvangen. Kantonrechter tegen verdachte: Nu komt de zaak toch in een geheel ander licht te staan. Verdachte: Ik mocht den grond voor Dijkstra weghalen, dat houd ik vol en ik heb hem daarvoor een half mud ap pels en een gulden beloofd. Getuige Dijkstra: Wat verdachte zegt is onwaar. Kantonrechter tegen verdachte: Dus rest mij niet anders dan aan te nemen, dat je den grond zonder toestemming hebt weggenomen, omdat ie niet kunt aantoonen dat je het mocht doen.. Ambtenaar v.h. Openbaar Ministerie: Ik vraag U Mijnheer de Kantonrechter, om verdachte te veroordeelen tot een geldboete van f 25 of 25 dagen. Verdachte: Dat is niet te veel. Kantonrechter; 'tDoet mij genoegen verdachte's instemming met den eisch van den Heer Ambtenaar te hooren en daarom geef ik hem f25.00 of 10 dagen. De zaak tegen K. B., koopman te Worudrichem, was al eenige malen uit gesteld om verdachte gelegenheid te geven eene vergunning aan te vragen om te mogen „parlevinken." Kantonrechter: Verdachte schijnt maar geen vergunning te willen aanvragen, zoodat ik moet aannemen, dat mijne oorspronkelijke meening juist is n.l., dat hij geen vergunning wil hebben, omdat hij dan gebonden is aan een be paald riviergedeelte en hij liever volko men vrij is, al is het dan schijnbaar. Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie: Ik vraag f 10.00 of 10 dagen. Kantonrechter: Verdachte is ook al geen vermogend man en zijn vrouw moet er als werkster zelfs bij gaan verdienen. Hij krijgt f5.00 of 3 da gen. L. V., S. v. R. en T, B, allen ar beiders, wonende te Almkerk, hadden op 21 Mei j.l. tijdens den brand bij Buizer zonder eenige noodzaak, dus ge heel baldadiglijk, gaten staan trappen in eene schutting. Verdachten zijn niet verschenen. Getuige J. B. Branger: De jongens stonden asbestplaten moedwillig kapot te trappen en lachten mij uit toen ik zei, dat zij het niet doen moesten. Ik ben toen den rijksveldwachter Hooge boom gaan waarschuwen. Kantonrechter: Verdachten hebben ge lachen, maar nu komt de huilpartij. le der krijgt f 10.00 of 5 dagen voor de vernielzucht. D. E. O., bakker te Meeuwen, is ten laste gelegd, dat hij met zijn auto de linkerzijde van den weg heeft gehou den, waardoor eene aanrijding plaats had met het motorrijwiel van R. Bou- man te Eethen. Verdachte: Ik ben niet in den bocht geweest vanwaar Bouman kwam aan rijden. Getuige R. Bouman: Verdachte was nog in de Kerkstraat vlak bij de bocht met de Beekslootstraat. Hij reed geheel links van den weg. Ik kwam uit de Beekslootstraat en wel rechts, zoodat een aanrijding onvermijdelijk was. Kantonrechter: Ik heb hier een zeer duidelijk kaartje, geteekend door den wachtmeester der marechaussée Dog- ge en daaruit blijkt, dat verdachte ge heel links van den weg reed en Bou man geheel rechts, Verdachte is dus de schuldige. Kantonrechter tot Bouman: Hoeveel schade heb je? Getuige Bouman: f 13.65. Hier is de rekening. Kantonrechter tot verdachte: Wees nu verstandig en betaal de schade, dan kan ik volstaan met een kleine boete. Verdachte: Ik zal het dan maar doen, hoewel erg ongaarne, daar ik mij niet schuldig voel. Kantonrechter: Maar ik voel je wel schuldig en dat is nu het verschil. Be taal maar gauw, dat is verreweg het beste. Verdachte: Zooveel geld heb ik niet bij mij. Mag ik Bouman morgen be talen Kantonrechter: Mij best. En wat zeg jij er van Bouman? Getuige Bouman: Mij is het ook goed. Kantonrechter tot verdachte: Je ziet wel dat we vertrouwen in je stellen. En wat de straf betreft, ik geef je fl.00 of 1 dag. CA PELDE. De navolgende ingeschrevenen van de lichting 1931 dezer gemeente, zijn opgeroepen om te worden ingelijfd pp 5 Oct. a.s. bij het 17e R.I. te Venlo, t.w. C. A. Ophorst en A. Rijken; op 2 Nov. e.k. bij1 het le Reg. onb. Art, te Gorinchem, G. Bogers, J. H. Paans, Th. A. Rijken en C. "Timmermans. De restauratie en ombouw van het kerkorgel der Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk, is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer M. Ruiter, orgelbouwer te Groningen. SPRANG. Zondag 4 Oct. e.k. hoopt de heer W. v. d. Hoven den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar de betrekking als koster bij de Geref. Kerk alhier aan vaardde. Gedurende dezen tijd was hij door ziekte slechts driemaal verhinderd de kerkdeuren te ontsluiten. WAALWIJK. Bij de 'gehouden ;aanbestedmg voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer J. N. Verdoorn, werd ingeschreven als volgt W v Heesch, Waalwijk f5283 A v d. Willigenburg, Sprang f5175 A. Aarts en Zn., Waalwijk f 5094 H- Kramer, Waalwijk 1 5°43 Z. Treffers, Waalwijk f4830 A- v. Hulten-Krol, Waalwijk f4799 Hr. Maas, Waalwijk f4769 W. v. d. Hammen, W aalwijk t 4749 Wijnands, Waalwijk f 46/ 5 Het werk is den iaagsten inschrij ver opgedragen. Op de banen van den heer W van Helvoirt werd door den onder- lingen Bond van Handboogschutte rijen „Gezellig Samenzijn" een groot concours gehouden, waaraan door een 22-tal vereenigingen werd deelgeno- men. De uitslag was: Korpswedstrijd: eereprijs De Wets Zonen te Drunen 88 p.; ie pr. Constantia te Drunen 84 p/; 2e pr. Victoria te Elshout 78 p. (14); 3e pr. Eendracht maakt Macht te Baardwijk met 78 p. (13); 4e pr. Ons Genoegen te Herpt 77 p. 5e pr. Burgerzonen te Kaatsheuvel 56 p.6e pr. Ons Gezellig Thuis te Baardwijk 53 p.7e pr. Oefening en Volharding te Ammerzoden 50 p. KampioenConstantia te f>runen met 32 p. EerekruisH. van Loon van De Wets Zonen juit Drunen 19 p. 2e Zestallen: ie pr. Constantia te Drunen met 67 p.2e pr. De Wets Zonen te Drunen met 56 p.3e pr. Victoria te Elshout met 39 p.4e pr. Eendracht maakt 'Macht te Baard wijk met 38 p.5e pr. Oefening en Vermaak te Ammerzoden met 23 p. 6e !pr. Burgerzonen te Kaatsheuvel met 13 p.KampioenConstantia te Drunen met 23 p.Bestuursprijs A. van Delft van Constantia te Drunen met 13 p. in vier pijlen. Na afloop van dezen wedstrijd wer den eenige woorden jaan de nage dachtenis van dhr. W. van Heesch gewijd. WERKENDAM. Naar wij vernemen zal wegens de toename van Jhet aantal leerlin gen1, de Chr. U.L.O.-school aan de Tol vergroot moeten wordeneen of twee lokalen moeten er dan bij gebouwd worden. Benoemd als Kweekeling met acte pan de RehobothsChool alhier, de heer R. Schakel te Peursum. DRINKWATERVOORZIENING IN HET LAND VAN ALTENA. Men schrijft uit het Land van Altena: De drinkwatervoorziening in het land van Altena laat nog steeds veel te wenschen over en op dit punt heerschen nog toestanden, waarvan men nauwe lijks een denkbeeld kan vormen. Op meerdere plaatsen in het land van Al tena ontbreekt elke goede drinkwater voorziening en de menschen moeten zich behelpen met het meestentijds niet al te beste water van een hier en daar van gemeentewege geplaatste pomp. Pompen, welke goed drinkwater le veren en onschadelijk voor de gezond heid zijn, treft men in het land van Altena sporadisch aan. Op verschillende plaatsen kunnen pompen niet met goed succes worden geslagen, hetgeen ver band houdt met de gesteldheid van den bodem en het daarin niet aanwezig zijn van goed drinkwater. De personen, wel ke evenwel hun drinkwater van een pomp betrekken, mogen zich gelukkig achten, want ook deze drinkwatervoor ziening ontbreekt op meerdere plaatsen ten eenenmale. Daar zijn de bewoners genoodzaakt het water uit de slooien of boezems te drinken, waarin som wijlen allerlei onreinheid af vloeit. Voor al in den zomer levert het drinken van slootwater tal van gevaren op, wanneer er duizenden kleine diertjes in leven. Koken van het water is dan ook een eerste vereischte, doch bij de meeste menschen blijft dit achterwege. In het belang van de Volksgezondheid Is ver betering van de drinkwatervoorziening in het land van Altena een eerste eisch. Een slechte drinkwatervoorziening kan en heeft tot tal van ziekten aanleiding gegeven en niet zonder redenen weru een kort geleden heerschende typhus- epidemie in een der plaatsen van het land van Altena op rekening gezet van de slechte drinkwatervoorziening. Ver betering van de drinkwatervoorziening zal de gezondheid der bewoners dan ook ten goede komen en mag als een algemeen belang worden aangemerkt. Spoedige en afdoende verbetering ij gewenscht en noodzakelijk. Weliswaar is reeds enkele jaren ge leden een Comité in het leven geroepen, hetwelk zich ten doel stelt het aan brengen van een waterleiding in het land van Heusden en Altena en wer den voorloopige plannen ontworpen, doch daarbij is het dan ook gebleven; althans de gemeentebesturen bereikten geen difinitieve plannen. Aangezien het hier een zoo belang- 1 rijke kwestie als de drinkwatervoorzie- 1 ning geldt, waarbij de gezondheid van duizenden in betrokken en de toestand om verbetering roept, dient met spoed te worden aangepakt, teneinde aan het land van Altena een goede drinkwater voorziening te verschaffen. I (Huisgezin.) MAATREGELEN TEGEN OVER STROOMINGEN OM DEN BOSCH. De hooge waterstanden, welke in het begin van 1926 verschillende deelen van Noordbrabant en ook de omstreken van Den Bosch hebben geteisterd, deden in de eerste plaats de vraag rijzen, of het Drongelensche Kanaal, dat de bestemming heeft het inundatiewater uit het gebied bij Den Bosch af te voeren en welk kanaal daartoe was be rekend op een maximum-afvoer van Dommel en Aa, in geval de Dieze in het belang van de bevloeiing was ge sloten en het water van deze riviertjes niet meer afvoerde, dient te worden verruimd. En in de tweede plaats of andere voorzieningen konden worden getroffen, om spoedigen afvoer van het inundatiewater te bevorderen. Voor het onderhoud en de verbetering van de waterkeerende werken in dit deel van Noordbrabant wordt op de begrooting van 1932 f223.900 uitgetrokken, In de M. v. T. wordt nog gezegd, dat omtrent een verruiming van het Drongelsche kanaal tot een beter afvoer van de wintervloeden nog geen overeenstem ming is bereikt, doch ten aanzien van den bouw van een beweegbaren stuw, ter vervanging van den overlaat in den bovenmond van het kanaal, met we.k kunstwerk althans de hooge en gevrees de zomervloeden om Den Bosch, be er dan tot dusver zullen kunnen worde» beheerscht, wel overeenstemming is ver kregen. De kosten van dit kunstwerk worden op f78.000 geraamd, in we.k bedrag door provincie en belanghebben den voor 57 pCt. wordt bijgedragen. 144. En daar bleek reden voor, want in de verte klonk een zwaar gedreun en onder luid getrom petter naderde, op het spoor van de tijgers, een kolossale olifant. 145. En voor de ontstelde vreemdelingen kon den vluchten was het dier vlakbij. Het knielde neer, en pakte Rob met zijn slurf beet en zette hem op zijn rug. Ook Rob's metgezellen werden op de rug van de dikhuid gezet en voort ging het. 146.fgNa2van den eerste schrik bekomen te zijn, namen Rob en zijn makker de zaak van den vroo- lijken kant op. „Het is een witte, tamme olifant," zei Rob, „en vast ook weer een beilig beest. En we kunnen zeker zijn, datfgeen inboorling het wa gen zal ons aan te vallen, nu de goden ons in bescherming hebben genomen," Nieuwsblad S'fV zijn inderdaad het meest ideale middel ter bevorde ring van een normalen stoelgang. Gemakkelijk in te nemen, aangename smaak, verwekken geen krampen. 0.65 per flacon. J0TCS&CCK•x-zsast:.-ggaraECTnercrivrer xmmsBMt*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5