!V r de zuinige Huisvrouw Binnenland. Plaatselijk Nieuws. gaan verbreken, beneden zijn 2 lokalen, als daar een brandvrije kluis wordt ge maakt, komt het veel goedkooper uit. De Voorzitter stemt dit toe, doch men kan toch voor iedere akte niet naar beneden loopen. Jongbloets. Dat kan goed. Voorzitter. Dat kan niet. Als het al leen over oud archief ging kon het, doch stukken die men dagelijks noodig heeft behooren bij de hand te zijn. In 1846 zijn er bij een brand stukken ver loren gegaan, die voor de gemeente van het grootste gewicht waren. In 1892 is er opnieuw brand geweest en zijn weer stukken van belang verloren gegaan. De heer Smink merkt op, dat, als de muren hier worden opgetrokken, bij brand alles toch invalt, men bereikt dus met een dergelijke verbouwing niets. De Voorzitter antwoordt, dat dit ook slechts een idee van B. en W. is, het college zou de vereen, van Nederl. Ge meenten om advies willen vragen. Spr. gelooft echter wel, dat het kan, in an dere gemeenten heeft men het toch pok wel zoo. De heer v. Daal vreest, dat met de voorgestelde verbouwing wel een 6 a f7000 gemoeid zullen zijn. De heer Smink vindt het jammer, dat men^ het mooiste raadhuis van de geheele omgeving gaat verbreken en waar is het voor noodig, het gaat toch goed. De Voorzitter vindt het goed, dat men de zaak laat zooals ze thans is, als de heeren dan ook maar de ver antwoording op zich willen nemen. De heer Leegganger vraagt of door Ged. St. ook op een brandvrije kluis wordt aangedrongen. De Voorzitter antwoordt toestem mend. De provinciale archivaris en ook de Minister dringt er op aan, terwijl er ook een aanschrijving van den Com missaris der Koningin over is ontvan gen. Er wordt dus zeer zeker door de overheid op aangedrongen, de raad gaat niet vrij uit, als men den tegenwoordi- gen toestand laat voortbestaan. De heer v. d. Zouwen kan zijn stem aan het voorstel van B. en W. niet ge ven. Wat heeft men aan een kluis, die bij brand toch instort. De Voorzittqr verklaart niet te kun nen zeggen, dat dit bij brand zal ge schieden, hij is geen bouwkundige, doch ook de raadsleden niet. Juist daarom willen B. en W. eerst het advies van deskundigen vragen, daarvoor vraagt het college alleen toestemming. De heer Leegganger is bang voor de kosten. De Voorzitter meent, dat men daar over later kan spreken. De heer v. Daal meent, dat de muren van beneden af opgetrokken moeten (worden, het zou beter geweest zijn als ze niet bestonden. De heer Leegganger gelooft, dat de raad den bouw van een kluis wel kan uitstellen, maar afstellen zal niet gaan. Met het oog op de gemeentefinancien zou spr. evenwel den bouw willen uit stellen. De Voorzitter merkt op, dat het niet de bedoeling is, nu reeds tot bouwen te besluiten. B. en W. willen alleen ad vies inwinnen. De heer Smink acht daartegen geen bezwaar. De heer van Dijk zegt, dat men nu wel een heele boom kan gaan opzetten, doch hij acht dit onnoodig. Spr. zou B. en W. willen machtigen, het advies van de vereen, van Nederl. gemeenten in te winnen. Om het archief aan het Igevaafr van brand oveir te laten, acht spr. onverantwoordelijk. Er zal iets moe ten gebeuren, hij zou er geen pruts werk van willen maken, doch acht het daarom het verstandigst, eerst advies in te winnen. De Voorzitter is het hiermede vol komen eens. Met algemeene stemmen wordt hier op besloten, eerst advies in te winnen. Voorloopige vaststelling gemeentere kening 1930. Deze rekening is onder zocht door een Commissie, die van hare bevindingen rapport heeft uitge bracht. Dit rapport begint met de op- tnerking, dat de rekening te laafr aan den raad is aangeboden, wat zijn oor zaak, volgens verkregen inlichtingen, vindt in het feit, dat de rekening te laat door de gemeente-ontvanger is in geleverd. De Commissie verklaart ver der, dat zij heeft bemerkt, dat het be drag aan achterstallige posten wel klei ner is dan vorige jaren, er is dus wel verbetering te constateeren, doch niettemin acht zij het bedrag nog steeds te hoog. De commissie zou daar om gaarne vernemen, of de gem.-ont vanger ook de hand houdt aan het raadsbesluit, om strenger op te treden. Het bedrag van f92.36 aan achterstal lig schoolgeld, stemt niet overeen met het verantwoorde bedrag, op den be treffende post der rekening. De onder houdskosten van de Nieuwe Steeg komt de commissi hoog voor, terwijl zij moet constateeren, dat het onderhoud der wegen slechter is als vroeger. Ver dere op- of aanmerkingen heeft de com missie niet, zoodat zij voorstelt, deze voorloopig vast te stellen, zooals ze door B. en W. is aangeboden. De Voorzitter merkt op, dat de com missie met hare bemerking over het indienen der rekening gelijk heeft. Ook dé opmerking over achterstallige belas ting is juist, door den ontvanger wordt nog niet steeds de hand gehouden aan strenger optreden. B. en W". zullen hem hierop nog eens wijzen. Over de op merking der Nieuwe Steeg zal wet houder M. van der Pluijm een nadere T OO is het van belang te weten, dat slechte het beste derde deel van de fijnste soort haver tot Quaker havermout wordt verwerkt. Daarom heeft elke portie Quaker in verhouding tot den lagen prijs een verbazende voedingswaarde, Verlangt uitdrukkelijk de geel-blauw-roode origineele pakken met den bon voor zwaar verzilverd tafelzilver. De inhouc van het tegenwoordige grootc Quaker-pak is 5 ons netto. toelichting geven. De heer v. d. Pluijm zegt, dat de bemerking der commissie juist is, ver schillende omstandigheden hebben ech ter medegewerkt. Er is gewerkt op een tijdstip, dat niet gunstig was, in een I andere tijd zou het minder gekost heb- ben. Het weer werd daarbij geregeld (slechter en slechter, terwijl het werk bovendien is uitgevoerd door werke- loozen, als het aanbesteed was gewor- j den, zouden de kosten heel wat minder zijn geweest. De Voorzitter zou in overweging wil- j len geven, de werkzaamheden het vol gend jaar te doen aanbesteden. De heer Smink merkt op, dat alleen in het najaar flink aan de wegen wordt j gewerkt, als evenwel geregeld een klein gedeelte b.v. 50 meter goed werd bijgehouden, zouden de wegen veel be ter zijn. De heer Jongbloets zegt, dat de weg werker het te druk heeft met wandelen, daarbij is de grint veel te fijn. Wethouder T. v. d. Pluijm is het I daarmee niet eens, grove grint is er veel vlugger af dan fijne. De heer v. d. Zouwen is het met den heer Smink eens, er moet op de wegen gewerkt worden, dan worden ze goed. De Voorzitter zal de klachten die naaf voren zijn gebracht, ter kennis van den wegwerker brengen. De heer Jongbloets zegt, dat de weg werker niets doet dan de weg wat bij- vegen, daarmee is hij niet in orde te houden. De heer Koekkoek onderstreept het gesprokene van den heer Jongbloets, de wegwerker heeft een goed salaris, daarvoor dient gewerkt te worden. De heer v. Dijk merkt op, dat den wegwerke'r geen pluim op den hoed j wordt gestoken, doch spr. meent, dat als de wegwerker de wegen goed kon onderhouden, hij een unicum zou zijn, 1 door het tegenwoordige verkeer hebben ze zooveel te lijden, dat ze niet in orde zijn te houden. Op de provinciale en (rijkswegen wordt geregeld druk ge- werkt, om ze in orde te houden, hier zou men dat van één man eischen, dit gaat niet, men moet billijk blijven, j De Voorzitter meent, dat men in een j openbare raadsvergadering geen ge- j meenteambtenaar moet gaan afbreken, zijn er klachten, dan vindt spr. hetbe- I ter, dat deze hem op de secretarie worden medegedeeld, hij is daar iederen morgen te vinden. De gemeenterekening wordt hierop voorloopig vastgesteld voor den ge- wonen dienst op een ontvangst van f 74491.39 en een uitgaaf van f 77204.69i/2 Nadeelig slot alzoo f 2713.311/2. j Aanbieding gemeentebegrooting 1930. Wordt voor onderzoek in handen der zelfde comm. gesteld, die de gemeentere kening heeft onderzocht. Bij1 de rondvraag vestigt de heer Koekkoek de aandacht op de boomen die hier en daar staan, waarvan de takken zoo laag hangen, dat zij iemand, die passeert, in het aangezicht slaan. De Voorzitter verklaart, dit ook te hebben gemerkt, binnenkort zullen ze worden gesnoeid. De heer Herman zegt, dat in de laat ste vergadering breedvoerig gesproken is over de slechte drinkwatervoorzie ning. Spr. meent, dat men er aan kan doen wat men wil, dat er echter maar een afdoende oplossing is, n.l. een drinkwaterleiding. Hoe staat het daar mee, daarover wordt den laatsten tijd niets meer gehoord, i De Voorzitter antwoordt, dat hij met zijn collega uit Heusden geruimen tijd terug op het ministerie is geweest, uit de gevoerde besprekingen bleek, dat er vjfn een waterleiding, die zichzelf i kan bedruipen, geen sprake kan zijn en deze altijd wel 'n tekort van 30 a f 40.000 I zal opleveren. De stand was toen, dat de Minister er niet welwillend te genover stond, om dit tekort voor re kening van rijk en provincie te doen nemen. Nu er echter op de rijksbegroo- ting zooveel tekort komt en er naar j wegen gezocht moet worden deze slui- tend te maken, is het de vraag of de Minister er op 't oogenblik nog zoo over denkt, men dient dit af te wachten. Een waterleiding is erg noodzakelijk, spr. geeft dit toe, doch hij vraagt zich af of het nu wel werkelijk! te bejam meren is voor de ingezetenen, dat deze er niet komt, die dan voor het water dat zij gebruiken en dat zij nu gratis hebben, zullen moeten betalen. Spr. zag de tot standkoming eener waterleiding liever in een florisanter tijd, hij zou nu de kat maar uit den boom willen kijken. het licht bij gaat plaatsen, hoog noodig ook nog een lichtpunt moest komen. De heer Koekkoek noemt dit bij B. Wijnands ook noodig. De Voorzittqr belooft een en ander te zullen doen nagaan, men moet ech ter weer niet te royaal gaan worden. De heer v. d. Zouwen zegt, dat bij hem in de buurt wordt geklaagd, dat men daar de openbare bijzonderheden nooit te weten komt, het was wel ge- wenscht, dat daar in de buurt de pu- blicatie's van de gemeente werden aan geplakt. De Voorzitter heeft er niet het min ste bezwaar tegen daar een aanplakbord te doen plaatsen, als de heer v. d. Zouwen zich maar met het aanplakken wil belasten. De heer v. d. Zouwen wil dit wel op zich nemen. De vergadering wordt gesloten. LIJK OP DE RAILS. Langs de spoorlijn HedelDen Bosch op een 8oo meter van Blok N. B. D. bij den zich daar bevinden den onbewadkten overweg is het lijk gevonden van een ongeveer 35-jari- gen man met een gapende wonde in 't achterhoofd. Op 300 meter stond van den over weg achter het kreupelhout een fiets. De politie stelt een onderzoek in- Voor 't oogenblik valt niet te zieggen of hier aan een zelfmoord, een on geluk of een misdaad moet worden gedacht. Het signalement van den man is 3 5 jaar, lengte 1 meter 70, gekleed in licht colbert pak met blauwe man chester broek, bruine lage schoenen, gladgeschoren gezicht, roodachtig haar. In een van de zakken heeft men een portemannaie gevonden, die een bedrag van f9.17 bleek te bevatten. Mnd.m. MET EEN MES GESTOKEN. Te Cabouw bij Schoonhoven is bij een twist de 19-jarige G- de W. door zijn vriend P. V., beiden afkomstig uit Lopik, met een mes gestoken- In zorgwekkenden toestand is De W. naar het ziekenhuis te Utrecht ver voerd. De twist ontstond Zondaga vond, toen de vrienden met sluitings tijd een) café zouden verlaten, over de vraag wie het gelag moest betalen!. Zij begaven zich met nog enkele vrienden per fiets huiswaarts. Onder weg liep de twist zoo hoog, dat P. V. zijn mes trok en G. de W. daar mee een steek in den buik en een in de borst toebracht, waarna hij zich uit de voeten maakte. De W. tracht- j te nog verder te fietsen, doch uitge put door bloedverlies zakte hij in el- i kaar. Een geneesheer gelastte over brenging naar een ziekenhuis te Utrecht. WAARDELOOZE HARING- Door de steeds minder wordende kans op uitvoer blijven de exporteurs in ons land met een groote hoeveel heid haring van het vorig jaar zitten. Wegehs de groote vangsten van dit jaar willen de afnemers geen oude haring meer koopen en is de waarde dezer haring tot ongeveer nihil ge daald. Een handelaar te IJmuiden heeft reeds zijn ouden voorraad opgeruimd door de haring naar de mestvaalt te doen verhuizen. Welke verliezen op die manier ge leden worden is gemakkelijk te be grijpen. TE WATER GESPRONGEN. Een aantal patiënten van de inrich ting „Dennenoord" te Zuidlaren maakte onder geleide van vier ver plegers een wandeling door het dorp- Bij de vaart op den weg naar Hooge- zand wist een van hen aan de waak zaamheid der verplegers te ontsnap pen en sprong plotseling in het wa ter. De verpleger H. Wilkamp sprong hem geheel gekleed na, doch het mocht hem niet gelukken den patiënt boven te brengen. Het lijk is later opgehaald. De verpleger W. kon zich zelf ook niet redden en moest door anderen uit het water worden ge haald. W. had het bewustzijn verlo ren zijn toestand was niet zonder zorg. VERDRONKEN. Zaterdagmiddag om 2 uur geraak te het 3-jarig dochtertje van schipper W. IJss achter de ouderlijke wo ning te water en verdronk. Zondagmorgen om halftien is het vierjarig zoontje van den heer H- Kuyl Jr. te Noordeloos in een boe zemwater geraakt en verdronken. O BRANDSTICHTING. Tienjarige jongen aangehouden. Zaterdagmiddag om 2 uur is brand uitgebroken in de timmermanswerk plaats van den aannemer W. aan den Peizerweg te Groningen. De brand weer heeft het vuur gebluscht met twee stralen op de waterleiding Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand is gesticht door een 10-ja- rigen knaap, die is aangehouden. o EEN 102-JARIGE. Zondag herdacht mevrouw de wed P. WayVleesch, echtgenoote van wijlen notaris P Way, wonende Park straat 04 te Arnhem, haar 1 oaen verjaardag. Zij beschikt nog over al haar geest vermogens en haar geheugen is nog verrassend sterk. Wel doet zich een begin vandoofheid voor, en is haar hooge leeftijd oorzaak, dat zii den laatsten tijd bedlegerig is. De goudpositie van de Nederland- sche Bank is sterker dan ooit te voren. -o HUWELIJKSZWENDEL. De Rotterdamsche rechtbank heeft Vrijdagmorgen een zaak behandeld tegen den 31-jarigen monteur J. M., die zich in den loop van dit jaar aan verschillende huwelijkszwendelarij en had schuldig gemaakt, en verschillen de trouwlustige dames voor in totaal ongeveer f 4000 had weten op te lich ten. Door het O. M., mr. Schutter, is te gen dezen man 4 jaar gevangenis straf geëischt. AANRANDING*" De rechtbank te Zutphen deed uit spraak in de zaak tegen iemand te Klarenbeek, gemeente Voorst, ver dacht van aanranding en zware mis handeling van een onderwijzeres aan de R. K. school te Klarenbeek. Ver dachte werd veroordeeld ter zake van zware mishandeling tot zes jaar ge vangenisstraf, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis en terbe schikkingstelling van de regeering. INBRAKEN. Er is ingebroken in het Coöpera tiegebouw te Ernst (gem. Epe). De brandkast is opengebroken en alles is doorzocht en overhoop gehaald. Daar er niet veel geld aanwezig was', is het ontvreemde bedrag niet groot. De politie heeft de zaak in onder zoek. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. Te Maasniel werd bij den alleenwo- nenden 70-jarigen Th. W. inbraak gepleegd. Een. bedrag van ongeveer 500 gulden wérd ontvreemd. De oude ntan had van dit 'nachtelijk bezoek niets gemerkt. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Prof. dr. G. J. Nieuwenhuis om gekomen. Zaterdagavond is bij Deventer een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan prof. dr. G. J. Nieuwenhuis van de Academie voor Lichamelijke Op voeding te Amsterdam, het leven heeft gekost. Prof. Nieuwenhuis begaf zich per auto naar Deventer, welke door zijn pleegzoon werd bestuurd. Op korten afstand van laatstgenoemde stad reed de wagen door tot nu toe onbekende oorzaak van den dijk en sloeg eenige malen over den kop. Prof. Nieuwen huis werd zwaar gewond en is naar het Ziekenhuis te Deventer overge bracht, waar hij kort na aankomst komst is overleden. Zijn pleegzoon bekwam vrijwel geen letsel. De auto werd totaal vernield. Prof. Nieuwenhuis was sedert '27 aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding verbonden. DE NEDERLANDSCHE BANK. De Directie van de Nederlandsche Bank bericht het volgende Naar aanleiding van vragen, die tot ons gericht worden, berichten wij hierbij, dat er voor ons geen enkele aanleiding bestaat te verzwijgen, dat onze buitenlandsche wisselportefeuille voor een deel bestaat uit ponden sterling. Wij hebben op grond van bespre kingen, nog zeer onlangs met de Bank of Engeland gehouden, en ge zien het bijzondere karakter van ons pondenbezit als goudwisselportefeuile van een circulatiebank, alle reden om aan te nemen, dat voor ons in de toe komst geen verlies op dit bezit is te duchten. Verder brengt het ponden-gedeelte van onze buitenlandsche wisselpor tefeuille rente op, die in den tus- schentijd een eventueel tijdelijk boek- waardeverschil vanzelf amortiseert. Voor de Nederlandsche Bank als circulatiebank kan zich nooit een re den voordoen om zich op een onge legen oogenblik van haar pondenbe zit te ontdoen. Wij verklaren met de grootste stel ligheid dat ons bezit aan ponden sterling nimmer eenige belemmering kan zijn voor de Nederlandsche Bank om haar functies als circulatiebank en centrale bank in haar vollen om vang uit te oefenen. Tevens verklaren wij, dat wii den gouden standaard onvoorwaardelijk zullen handhaven. Inflatie van het ruilmiddel is niet aanwezig en niet te verwachten. ZES NEDERLANDERS BIJ EEN BRAND OMGEKOMEN. In Koetai op Borneo. Aneta seint uit Balikpapan: Zater dagmiddag om 12 uur ontstond brand in de electrische emulsie-in richting van het mijnwerk „Louise", gelegen in het landschap Koetai, re sidentie Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo. Tijdens het blusschings- werk werden zes Europeesche em ployé's gedood. Hun namen zijn: M- C. A. van Schayk en Fl. Stoops, beiden afkom stig uit Den Haag, P C. Ringeling en J. W. Kolkman uit Amsterdam, H. Kas uit Haarlem en G. W. Dik kers uit Deventer. De slachtoffers kwamen allen in aanraking met kokende olie. Zij zijn te Samarinda begraven. De oorzaak van den brand, welke thans gebluscht is, was onbekend. DE VERWAR~MING DER TREI NEN. Hoewel de verwarming der treinen der Ned. Spoorwegen pas 15 Oc tober a.s. aanvangt zullen de inter nationale D- en E-treinen, en de nachtsneltreinen AmsterdamMaas tricht, Rotterdam Amersfoort Hengelo Leeuwarden Gronin gen wegens de koude temperatuur reeds' vanaf heden verwarmd worden. HEUSDEN. Uit de uitgewerkte en toelichtende staten bij de verschillende hoofdstukken der Rijks begrooting voor het dienstjaar 1932 blijkt, dat op de begrooting van Financiën is uitgetrokken f 200 voor exploitatie verbetering aan de Schoenmakersschool te Waalwijk. f 1000 voor onderhoud dier school. Voor 1931 werd f700 toegestaan. Op de waterstaatsbegrooting is uitge trokken voor verruiming van den Zuide lijken mond van het Brabantsche vaarwa ter f 35.000 (voor 1931 f 40.000)voor verbetering van het Hellegat f 280.000 (voor 1931 f 700.000)voor onderhoud en verbetering van de Maas, de afgedam de Maas, het Heusdensch kanaal, de Bergsche Maas, het Oude Maasje en de Amer f 495.400 (voor 1931 f431.750); voor kanalisatie van de rivier(de Maas en den daarmede verband houdenden aanleg van het Maas-Waalkanaal en het kanaal Wes- sem-Nederweert f 20.000 (voor 1931 f 84 000voor onderhoud en verbetering van werken voor waterkeering, afwatering en verbindingen te land, zoomede explo- tatie van bemalingsinrichtingen en verder in Noord-Westelijk Noordbrabant f 223.900 (voor 1931 f125.000), waarvan 0. m. f 366.654 voor onderhoud van werken van de Bergsche Maas, f 6000 voor aanschaf fing van een motor voor het Bernsche stoomgemaal, f 78.000 voor vervanging van de Overlaat in den bovenmond van het Drongelensche kanaal door een beweeg bare stuw. Voorts is geraamd voor onderhoud en verbetering van de havens in Noordbra bant, daaronder begrepen de rivierwerken bij de havens te Moerdijk en Willemstad f 11800 (voor 1931 f43500). Voor onderhoud en verbetering van het kanaal van St. Andries en den afsluitdijk te Heerewaarden is uitgetrokken f5200 (voor 1931 f5300), voor onderhoudswer ken aan de Zuidwillemsvaart in Noord- Brabant f265000 (voor 1931 f237000) en voor verbeterings- en nieuwe werken aan dit kanaal in Noordbrabant f70000 (voor 1931 f59400), waaronder f25000 voor verbreeding van den kanaalweg tusschen sluis 0 en de Dungensche op haalbrug en f 10000 voor aansluiting van den weg van Someren op den weg langs het kanaal bij sluis No. 12 f 77200 (voor 1931 f 99.500) Zaterdag en Zondag jl. werd de 4e en 5e ronde verspeeld om het Kamp. Dammen van N.-Brabant. De Graag speelde zijn vierde partij tegen den Bredanaar Ardenne, welke partij zoo serieus door de Graag geopend werd, dat zijn tegen stander reeds bij den 10e zet een stuk moest offeren. Hierdoor en mede door zijn overweldigenden stand vlocht de Graag door afruilen een combinatie in de partij, die door Ardenne over het hoofd gezien werd. De Heusdenaar maakte hiervan natuurlijk gretig gebruik en kwam daar door zoo goed te staan, dat Ardenne reeds bij den 18e zet wijselijk opgaf. In z'n vijfde partij, die tamelijk lang duurde, liet de Graag zich kennen als een speler waar niet mee te spotten valt. Embrechts moest dan ook de vlag strijken bij den 68e zet, hoewel de partij reeds veel eer der verloren stond voor hem. De Graag heeft met deze vier punten zich aan het hoofd geplaatst met een totaal van 8 punten uit 5 partijen. A.s. Zondag wordt de laatste ronde van den voorwedstrijd gespeeld en zal de Graag uitkomen tegen den sterken speler Sodekamp te Breda. De Graag behoeft deze partij slecht re mise te spelen om als eerste van zijn groep te eindigen, om daarna den strijd aan te binden met de beste van de beste dammers uit N.-Brabant. j De heer v. Balkom zegt, dat bij hem in de buurt, nu men toch palen voor O-r-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2