Bitiiieiiiaud. it echtzaken, ingezonden. Plaatselijk Nieuws Jn'et Ged. St. accoord kan gaan, zou eerst bij f3000.worden begonnen, dan komt er zoo goed als niemand in aanmerking tot verhaal der kosten en blijven deze geheel voor rekening der gemeente. B. en W. zouden in zooverre aan de bezwaren van Ged. St. tegemoet willen komen, dat de schaal in diei; voege wordt gewijzigd, dat op inko mens van f800.tot flOOO.niet 50 pCt, doch 25 pCt., van f1000tot f1500.niet 75 doch 50 pCt., van f1500.— tot f2000.— niet 100 pCtdoch 75 pCt. en boven f2000.100 pCt. zal worden verhaald. Met algemeene stemmen wordt in dien zin besloten. Verzoek van B. C. Schriever e.a., tot het plaatsen van een pomp op de Ham- steeg. De Voorzitter zegt, dat tot heden Op een dergelijk verzoek steeds af wijzend werd beschikt. B. en W. kun nen ook thans geen voorstel doen, het verzoek in te willigen en op het vroe ger genomen besluit terug te komen. Het water uit de pomp, die op geringen afstand staat, is goed, doch de pomp wordt dikwijls mishandeld. Met het oog op de begrooting kunnen nu geen gel den worden uitgetrokken voor het slaan van pompen, daarom zou het college afwijzend willen beschikken. De heer Hooijkaas meent, dat ver nieling der pomp, als die op een der erven wordt geplaatst, uitgesloten is. Bij de fractie van spr. geldt de over weging, dat de Zeilsteeg tegenwoordig voor de gemeente meer opbrengt als vroeger en daarom, al is het waar, dat de huidige crisis tot zuinigheid maant, wat echter geen aanleiding mag zijn om nuttige zaken achterwege te laten, zou spr. er voor zijn, het ver zoek wel toe te staan. De heer v. Dalen gelooft, dat, als trien daar een pomp gaat slaan, men dan in Zuilichem dit nog wel op 20 plaat sen kan doen. Men heeft aan de Ham- steeg goed drinkwater, daarom acht spr. inwilliging overbodig. De heer Kanselaar heeft gehoord, dat de pomp nogal eens afloopt. De heer v. Veen heeft vroeger tegen gestemd, doch als hij in overweging •neemt, dat men hier een pomp heeft ge plaatst, terwijl men op 100 meter af stand de riviqr heeft, acht hij het bil lijk, om het verzoek dier menschen, die daar voor hun drinkwater 5 a 600 meter moeten loopen, in te willigen. De heer Kanselaar wenscht het voor stel van den heer Hooijkaas, om het verzoek in te willigen, te steunen. Voor dit voorstel stemmen de heeren Hooijkaas, Kanselaar en v. Veen, de irest tegen, zoodat het wordt verwor pen. Crisissteunregeling. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering dooir den heer Kanselaar de vraag is gedaan, om met een voor stel te komen inzake ccrisissteunrege- ling. B. en W. hebben de kwestie bij de behandeling der begrooting bespro ken, doch kunnen geen voorstel doen hiervoor een bedrag uit te trekken. Met geflatteerde getallen is de begrooting .sluitende gemaakt moeten worden, de Boerenleenbank moet gevraagd worden, de aflossing van de brandspuit van 11000.op f500.te willen brengen. De heer Hooijkaas had, toen hij dit punt op de agenda zag staan, een flau we hoop, dat er bij de stukken een voorstel van B. en W". zou hebben ge legen, betreffende een steunregeling. .Nu dit niet het geval is, zal spr. thans met geen voorstellen komen, hij zal daarmee wachten tot bij de behandeling der begrooting. Hij wil deze eerst be kijken en zal bij de behandeling der begrooting op dit punt terugkomen. De Voorzittejr merkt op, dat de be grooting er niet rooskleurig uitziet. Zou een post op de begrooting geplaatst worden, dan moet het op de belastingen verhaald worden en die kan men toch ook niet gaan opschroeven. De heer Kanselaar begrijpt het niet goed, toen zijn fractie bij de behan deling der vorige begrooting aandrong, om de opcenten op de fondsbelasting ie verhoogen, zei de Secretaris, dat dit niet noodig was,en men er goed kon komen. De Voorzitter sprak laatst over de mogelijkheid van een meevaller, ook daa|r wordt niets meer over gehoord. De Voorzitter antwoordt, dat het ba tig saldo' den nekslag geeft. Aan de agenda wordt een punt toe gevoegd, n.l. benoeming leden der schattingscommissie. Aftredend zijn de heeren F. v. Hoog straten, C. A. v. Veen, J. A. Klop en 'E. v. Dalen. Alle aftredenden worden herbenoemd. Bij de rondvraag informeert de heer Hooijkaas, hoe het met de electrische voorziening staat, spr. hoorde laatst, dat men iets dichter bij kwam. De Voorzitter verklaart, dit niet te hebben verteld. Spr. gelooft niet, dat men erg gebrand is op Zuilichem, een gemeente die als niet rendeerend moet worden beschouwd. Als nietiedereen, die daartoe in de gelegenheid is, aan sluit, zal er niets van komen. Daar geen der leden het woord meer verlangt, sluit de Voorzitter de verga dering met dankgebed. AANSLAG OP DIRECTEUR. Toen de directeur van de Boteifabriek. te Leende, de heer Bos, over het fietspad LeendeEindhoven fietste, hebben twee onbekend gebleven personen, twee schoten 0p hem gelost, zonder hem evenwel te raken. Hierna namen de daders de vlucht. De heer Bos had een belangrijk bedrag aan geld bij zich, hetwelk was bestemd voor uitbetaling van de loonen. ERNSTIGE AANRIJDING. Op den Terheijdenschenweg onder Breda werd de wielrijder C. W. Brands, door een vrachtauto aangereden. De wielrijder geraakte tusschen de anto en een boom bekneld en is in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Breda vervoerd. De auto werd in beslag genomen. Naar verluidt, werd de chauffeur door slaap overmand, waardoor hij zijn stuur niet meer meester was. DOOR AANRIJDING OVERLEDEN. Op den straatweg bij Hengelo is de heer E., die zich per rijwiel naar Delden begaf, door een auto aangereden. De heer E. en zijn 4-jarig dochtertje, dat hij op de stuurstang meevoerde, werden zwaar gewond. Het meisje is kort na opname in 't ziekenhuis overleden. o GEVAARLIJK SPEL. De heer W. D. te Hillegersberg reed met groote snelheid in zijn auto over den straatweg in de richting van Hillegersberg. Eeveneens reed in diezelfde richting J. van L. uit Bergschenhoek op zijn motor fiets. De motorrijder wilde met alle ge weld de auto passeeren, ofschoon de auto mobilist de snelheid steeds vergrootte om hem voor te blijven. Ter hoogte van Lommerrijk passeerde de motorrijder de auto, doch daarbij slipte zijn motorfiets, zoodat Van L. van zijn motor viel. De motor reed ongeveer 20 meter door en botste tegen mej. I. G. uit Hillegersberg die daar fietste. Zij viel en kreeg een beenwonde. De motorrijder lag met hevig bloedende hoofdwonden bewusteloos op den weg. De motor is vernield. Proces verbaal is tegen de beide bestuurders opgemaakt. —o INBRAAK TE LEIDEN. Zaterdagavond omstreeks halftien, toen de viering van Leiden's Ontzet nog in vollen gang was, dacht een inbreker van de omstandigheid, dat de meeste menschen uithuizig waren, gebruik te maken om in te breken in het kantoor der brandstof- fenfirma Caron aan den Haagweg te Lei den. Hij had er echter niet op gerekend, dat niet alle Leidenaars hun huis waren ontvloden en zoo hoorden eenige buren gerinkel van glasscherven, die neervielen, toen de inbreker het kantoor wilde bin nenkomen. Zij waarschuwden de politie die spoedig ter plaase was en bij het doorzoeken van het kantoor aldaar, achter een lessenaar gedoken, aantrof den 36- jarigen A. van der H., die wegens vroeger gepleegde inbraken reeds meer vonnissen achter den rug had. Hij is naar het Huis van Bewaring te 's Gravenhage overgebracht. o— BRUTALE POGING TOT INBRAAK. Zaterdagavond heeft te Geldrop een brutale poging tot diefstal, gevolgd door geweldpleging, plaats gehad. Te ongeveer half acht 's avonds kwam een zekere J. van Stekelburg binnen bij de weduwe Verstappen in de Heggestraat, die alleen thuis was. Na wat gepraat te hebben ging Sdie vroeger naast de weduwe heeft gewoond, naar de kast en nam daaruit een sigarenkistje, waarin hij dacht dat geld zat. Toen hij hiermede weg wilde gaan, drong tot de weduwe V. door wat haar bezoeker wilde en zij sprong hem te lijf. Toen S. haar niet van zich af kon schudden begon hij te slaan en trok vervolgens een mes, waarmee hij haar verschillende steken toebracht, o.a. in den pols en onder haar linkeroor. Ziende wat hij gedaan had ging S. er van door. Via eenige tuinen kwam hij in een andere straat uit. Zijn rijwiel en het geldkistje liet hij achter, terwijl hij zijn portefeuille, tijdens het gevecht verloren, eveneens achterliet. De weduwe V. riep luide om hulp. Omwonenden kwamen toegesneld en von den haar badende in het bloed. Op de plaats waar de vechtpartij had plaats gehad waren grond en muren met bloed bevlekt. Twee dokters en een geestelijke waren spoedig ter plaatse. De vrouw werd van de laatste H. Sacrementen bediend, naar iet R K. Gasthuis vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. De politie stelde dadelijk een onderzoek in. Het mocht haar gelukken te Eindhoven den dader te arresteeren. Hij legde een volledige bekentenis af. In het kistje be. vond zich slechts f4.40. BOSSCHE RECHTBANK. Politierechter. IN DRIFT. Ter zake mishandeling stond terecht M. d. G., wegwerker te Veen. Verdachte had Peternella v. Brakel met een stok op 't hoofd geslagen. Verdachte bekende. Hij was in drift ontstoken omdat Pe ternella met nog enkele kinderen, langen tijd achtereen zijn zieke zuster zouden hebben gehinderd, door met opzet veel lawaai te maken voor zijn deur. Hij had 't niet langer kunnen verdragen en er toen maar op los geslagen. Get. Peternella van Brakel, 11 jaar te Veen, verklaarde dat verdachte wel had gevraagd niet zooveel lawaai te maken, maar de spelende kinderen hadden er niet veel aandacht aan geschonken en hadden even druk hun spel voortgezet. Plotseling had zij een hevigen slag op het hoofd gekregen. Zij was er even bewusteloos van geweest. Get. P. den Dekker heeft verdachte wel zien slaan, maar kon niet onderschei den waarmee hij sloeg. Verdachte verklaarde nog dat tevoren nooit geen ruzie was geweest. Het hin derde hem alleen dat de kinderen zijn zijn zieke zuster zoo tergden, zij kon dat lawaai niet hebben en er was plaats te over om te spelen. De jeugd mag ook wel eens inzien dat een zieke eerder recht heeft op hulp en dat 't heel leelijk is, indien men dan niet kan helpen zoo hinderlijk lawaai te ma ken. Maar verdachte moet voorzichtiger zijn en mag niet slaan. Eisch en uit spraak luidde f 10.boete subs 10 d. h. VERDUISTERING. M. de G., koopman te Almkerk, was in 1929 en 1930 agent voor een ziekte, verzekering, doch werd uit die functie ontheven. Er bleek een tekort te zijn van f132.— De agent had de zaak nog kunnen redden, doch had het maar laten waaien. Nu moest hij terecht staan we gens verduistering. Hij beriep zich op ziekte in zijn gezin, maar had niet de bedoeling gehad de gelden, welke hij ge bruikte, zich blijvend toe te eigenen. De eisch luidde 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk. ONDEUGDELIJKE MELK. A, F. v. d. S., molenaar en melkvee houder te Werkendam, was door den kan tonrechter veroordeeld tot f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis, wegens het voor verkoop in voorraad hebben van on deugdelijke melk. De melk was vuil. Alida, de dochter van den melkboer vond er wat op In appèl voor de recht bank als getuige gehoord, beweerde het meisje dat de controleur wel asch van z'n pijp in de melk zal hebben laten vallen. Wij mogen niet rooken aldus het meiske, maar hij doet 't wel De zaak noch de melk werd er beter op. De rook bleef hangen in den vorm van den eisch van het O. M.bevestiging van het vonnis, doch wèl vermindering van straf, f 50 boete subs. 25 dagen hecht. De verdediger Mr E. van Zinnicq-Berg- mann te 's Bosch pleitte vrijspraak. Uitspraak 15 October. UITSPRAKEN. W. B. te De Werken en Sleeuwijk. art. 317, 3 mnd. gev.straf voorw. met 3 jaar proeftijd. i (Buiten verantwoordelijk heid der Redactie). AALST, 1 October 1931. M. d. R. Wilt U het onderstaande in uw blad opnemen Bij voorbaat mijn dank. Op een middag in begin September 1924, toen ik nog slechts enkele dagen als hoofd der school in Aalst stond, kreeg ik, inplaats van mijn leerlingen, een aantal heeren in de schoolbanken, n.l. den Inspecteur van het L. O. uit Tiel, B. en W. van Poederoyen en het z.g. Christelijk Schoolbestuur. De conferentie duurde ruim de geheele schooltijd. Op één onderwerp wilde ik thans even terugkomen. De inspecteur kreeg daar n.l. te hooren, dat op de Openbare school te Aalst de Warred" (de „Waarheid") niet werd verkondigd. (Met een hoofdh, zetter De inspecteur, die niet dadelijk begreep wat de heeren bedoelden, vroeg daarop of men de kinderen in Aalst op school dan liegen leerden. Men maakte hem toen duidelijk, dat bedoeld werd de „Waarheid" met een hoofdletter. De heeren eischten op deze conferentie niet minder dan omzetting van de open bare school in een bijzondere, want zoo verklaarden de broeders met de hand op 't hart: er blijven niet meer dan acht zegge 8 kinderen op de openbare school, 't Lag dus voor de hand, dat de openbare school maar moest verdwijnen. Nu zou men verwachten, dat menschen, die de mond steeds vol hebben over de Waarheid, toch zeker ook wel de waar heid (zonder hoofdletter) zouden spreken en zich verre zouden houden van oneer lijke practijken. 't Is 1 October 1931. Eindelijk is het gelukt een bijz. school in Aalst te krijgen. Hóé, daarop wil ik nu niet in gaan. De splitsing is er, tot schade van onderwijs en leerlingen, gemeente- en rijkskas. En hoeveel leerlingen telt de openbare school nu nog Niet 8, doch 128 is het cijfer, waarop wij met trotsch wijzen. Van Waarheid" gesproken 11 J. H. RÜGER H. d. O. L. School Aalst. HEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f 18169,36, terugbetaald f 12344.65. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10825. Zaterdag speelde de v.v. L.O.N G.A. alhier den eersten wedstrijd van het door deze vereeniging uitgeschreven nederlaag- tournooi tegen de v.v. W.V.V. te Wer kendam. Deze wedstrijd werd met 21 door L.O.N.G.A. gewonnen. Zondag j.l. werd de laatste ronde gespeeld in den voor-wedstrijd om het kamp. Dammen van N.Brabant. De Graag speelde tegen Lodekamp, een speler van goede capaciteiten, die het echter tegen den „meester" niet bol kon werken en na hardnekkigen tegenstand geboden te hebben, dan ook bij den 50sten zet op gaf. Hierdoor eindigde De Gr. onbetwist op de eerste plaats met 10 uit de 12 te behalen punten. De ranglijst is als volgt gesp. gew. rem. verl. pnt. De Graag 6 5 4 10 Dammer 6 2 3 4 7 Kipping 6 3 4 2 7 Lodekamp 6 3 4 2 7 Janssen 6 2 2 2 6 Ardenne 6 4. o 3 4 Embrechts 6 4 5 4 Zooals we zien, komen er voor de mededinging in de finale drie personen in aanmerking, die om de volgende No. 2 3 zullen spelen, zoodat er dus 3 personen van deze groep in de finale komen. We hopen, dat De Gr. in de finale zich ook van zijn beste zijde zal laten kennen. De damclub „V.D.e hield Maandag j.l. weer haar eerste clubavond. Ver schillende dingen werden besproken en besloten. A.s. Maandag zal begonnen worden met de eerste ronde om het Pers. Damkamp. van Heusden en AJtena. Het beloofd zoowel in de eerste, als in de tweede klas weer een prettigen wedstrijd te worden. In de eerste ronde ontmoeten elkaar le Klas A. de GraagA. Sluijmers. A. DeurlooC. Bax. C. S. de JoodeJoh. Pellekaan. 2e Klas J. Swagemakers—W. Zeegers. A. VosA. Fitters. G. Jonker—Jae. Timmermans. Er zal een dubbele ronde gespeeld worden. Als prijzen zijn beschikbaar gesteld: le Klas: eerste prijs een Wissel beker met diploma tweede prijs diploma. 2e Klas eerste prijs een zilvere medaille met diploma; tweede prijs diploma. CAEEELE. De bij de Ned. Herv. Gemeente alhier beroepen predikant, Ds. J. D. v. d. Graaff te Ede, hoopt heden Woensdag een bezoek aan deze gemeente te brengen en 's avonds 7 uur in het kerkgebouw als spreker op te treden. Met aanvankelijk 20 leden is hier ter plaatse een correspondentschap van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Breda opgericht. Tot boekbeheerder is benoemd de heer E. Colet. De Coöp, Aankoopvereeniging „Sprang-Capelle e. o." houdt morgen, Donderdagavond 6 uur een algemeene ledenvergadering in het café van den heer J. Treffers aan het Bruggetje. Ter gem.-secretarie van Sprang- Capelle werden gedurende de maand September voor de vleeschkeuringswet aangegeven27 runderen, 75 varkens en 4 geiten. Voor de plaatselijke competitie speelde „Excelsior III" Zaterdagmiddag tegen Sparta II" uit Vrijhoeve-Capelle, welke wedstrijd in een gelijk spel eindigde. „Excelsior II" speelde Zondag j 1. voor de 2de klasse B.V.B. tegen „Kaatsheu- velsche Boys II" te Kaatsheuvel en ver loor met 20. De wedstrijd „Excelsior l"—„Juliana II" uit Baardwijk, ging op verzoek van „Juliana" niet door. Bij de j.l. Zaterdag gehouden eind wedstrijden, door de voetbal vereen. „Neerlandia" aan de Dreef gehouden, werd de le prijs behaald ,door „N.E.O." te Sprang, de 2e door „Excelsior" alhier en de 3de door „B.S.V." te Besoyen. De voetbalvereeniging „Excelsior" organiseert op de Zaterdagen 10 en 17 October op haar terrein aan de Willem van Gentsvaart een seriewedstrijd, waar voor 7 vereenigingen hebben ingeschreven. A.s. Zaterdagmiddag wordt de le ronde gespeeld, waarbij de volgende elftallen tegen elkaar zullen uitkomen 2.453,35 „Sparta" Vrijhoeve-Capelle „Klein Excelsior" Capelle. 3.40—4.30 „Wilhelmina" Wijk ,H. V. V." Kaatsheuvel. 4.355.25 „Neerlandia" Kaatsheuvel „D. O. S." Capelle. „B. V. V.' uit Besoijen is vrijgeloot. Een viertal mooie prijzen zijn uitge loofd. Indien het weer medewerkt wordt er veel publiek verwacht, want het be loven spannende wedstrijden te worden. DUSSEN. Door de heeren Jac. Verduijn en H. Simonis zal a.s. winter alhier een tuinbouwcursus worden gegeven in de R. K. Jongensschool. Met ingang van 4 November a.s. is tot onderwyzer te Oud-Beierland be noemd de heer B. v. d. Hoven alhier. De kolenbond alhier heeft na ge houden aanbesteding de levering van 23000 turven opgedragen aan N. v. d. Wildt te Vinkeveen. NEDERHEMERT. Bij het aanleggen van een kabel voor het electrisch net op Welscheind, gemeente Ammerzoden, bleek dat men een flink stuk overhield, hetgeen toen werd doorgetrokken tot in onze gemeente en wel tot aan Café A. Bakker, hetwelk dus reeds van het licht profiteeren kan. Be langhebbenden zien de verdere aanleg gingen in onze gemeente met ongeduld tegemoet. NIEUWENDIJK. Op 41 October a.s. zal de Geref. Jongelingsvereen. „De Zaaier" haarjaar- lijksche propaganda vergadering houden in het Instituut. Dr. K. Dijk, die aan gezocht was om ter gelegenheid van hun 40 jarig jubileum een feestrede te houden, is door ziekte verhinderd om voor deze vereenigiug op te treden. De Gebr. Groeneveld, aannemers alhier, zijn onder No. 23 aangesloten aan het Rijkstelefoonnet. De zoon van J. H. werkzaam op den „Hoogenpolder" kreeg dusdanig een klap van een paard, dat hij zich ernstig aan zijn knie verwondde en geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. SPRANG. De heer J. Ruiter, assistent bij de Dir. belastingen en accijnzen zal met in gang van 1 November naar Utrecht wor den overgeplaatst. Om 8 uur opende Ds. Hagen deze bij eenkomst. Gezongen werd Psalm waarna Ds. H. \as Psalm ABO en g\ng voor in 't gebed. Zijn Eerw. hield een korte toespraak en koos hiervoor als uit gangspunt den voorgelezen Psalm, waarna sprtker Koster en zijn dochter, die zoo veel in het belang der kerk hadden ge daan feliciteerde en overhandigde hierbij den jubilaris een couvert met inhoud. Ook namens de Jongelings- en Meisjes- vereen. werd een cadeau aangeboden. Diep getroffen voor zooveel blijken van liefde en toewijding dankte den koster Ds. Hagen, den Kerkeraad en de Gemeente. Nadat allen in de gelegenheid waren ge steld den koster persoonlijk de hand te drukken, sloot Ds. Hagen dezen bijeen komst en eindigde ouderling Vijan met dankgebed. Hierna bleef den kerkeraad met den koster en zijne familie nog een paar uurtjes in de consistoriekamer gezellig bijeen. Ook van buiten de gemeente ontving hij nog vele gelukwenschen. Jammer dat zijn echtgenoote, die voor enkele maanden geleden gestorven is, dezen dag niet heeft kunnen meemaken, daar ook zij in velerlei opzicht de leden der kerk die verreweg kwamen ter wille was. VEEN. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school alher is benoemd de heer J. A. M. van Helden te Asperen. WOUDRICHEM. Als bijzonderheid kan worden ver meld dat de vorige week aan de visch- markt alhier een paling werd aangevoerd met het respectabele gewicht van 49x/2 pond. De in deze gemeente gehouden Roode-Kruis-collecte heeft f22.57x/2 op gebracht. Onder veel blijken van belangstel ling herdachten de echtelieden Y. Struik- N. Heshusius Zaterdag jl. hunne 40-jarige echtvereeniging. Gedurende maand September j.l. werden aan de vischmarkt alhier 2 zomer- zalmen aangevoerd. Het vorig jaar be droeg de aanvoer in dezelfde maand 5 zalmen. De Chr. Bewaarschool alhier is wegens het heerschen van mazelen ge sloten. Het bouwen eener woning voor het hoofd der Bijz. school alhier, dhr. W. G. v. d. Heetcamp, is gegund aan M. Borg alhier. WAARDHUIZEN. Vanwege de C. S. M. werd aan_ J.l. Donderdagavond was een flink aantal leden der Geref. Kerk alhier in het kerkgebouw bijeen om haren jubi leerenden koster, de heer W. v. d. Hoven, met zijn zilveren ambts jubileum te hul digen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2