Dood aan alle ratten „UNIVERSAL" F=. L. COOPS - GORINCHEM. 8il immer Bestaat uil 3 manen Abrikozen! 5. J). lankhcyzea Co s Bank Jf.V. lA.Verschuur-BaertH UND VAN De Provinciale Noord- Brabantsche EIectrciteis= Maatschappij. Nieuwe Oogst 55 ct. per pond. A. BAA1JENS HXXXXXXXXXXX® Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No5167. Vrijdag 16 October 1931. door Giftvrij Rattenverdelgingsmiddel Buitenland. Binnenland. Dit blad verschgnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 aar en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Kleine tube voor circa 20 stukjes lokaas f 0.75 Kleine rattenbrief k 10 stukjes lokaas f 0.50 Reines Meerzwiebelpraparat. Garantie Ieder stukje lokaas doodt een rat, daarom is „UNIVERSAL" het beste en billijkste verdelgingsmiddel. Onschadelijk voor menschen en huisdieren. Kan daarom zonder gevaar in huis houding, hotel, ziekenhuis, handel in levensmiddelen, fabriek en boerderij gebruikt worden. Het uitleggen. Bij „UNIVERSAL" in tubemet brood of vleesch. (Zie verder gebruiksaanwijzing.) Bij „UNIVERSAL" in briefis het preparaat voor het gebruik gereed. Dankbetuigingen. Talrijke dankbetuigingen in Binnen- en Buitenland staan ons ten dienste. In 1930 gebruikten in Duitschland alleen enkele staatsondernemingen een hoeveelheid „UNIVERSAL" welke gelijkstaat met 50.000 kleine tuben. Bovengenoemde maatschappij, in de wandeling P.N.E.M. geheeten, neemt stellig eene eigen en bijzon dere plaats in onder de Noordbra- bantsche industrieën, daar van haar gestie de verdere ontwikkeling van Brabant's nijverheid in niet geringe mate afhankelijk is. In 1913 besloten de Provinciale Staten van Noordbrabant voor de electrificatie van het gewest een pro vinciaal bedrijf in het leven te roe pen. Daartoe droegen voornamelijk twee overwegingen het hare bij en wel deze: i°. dat op deze wijze het best zou worden gewaarborgd, dat de belan gen der provincie met betrekking tot het verkrijgen van electrischen stroom voor alle doeleinden, waarvoor deze kon worden aangewend, in gelijke mate zouden worden behartigd voor zoover althans de technische en com- mercieele eischen van een goed in gericht bedrijf daaraan geen grenzen stellen, en In Juni 1914 werd de acte van oprichting der N.V. „P.N.E.M." ge passeerd, nadat in Januari van dat jaar de Koninklijke bewilliging op het oprichtingsbesluit der Staten was verkregen, waarbij tevens concessie aan de P.N.E.M. werd verleend. Aan deze concessie werden door de Re geering zoodanige voorwaarden ver bonden dat de concessionaris zich verplicht zag het verkrijgen van elec- triciteit te waarborgen aan iederen gegadigde binnen het concessiege bied op voorwaarden die onder goed keuring van den Minister van Water staat waren vastgesteld. Is hierdoor reeds een belangrijke waarborg gegeven voor eene goede en billijke bevrediging der behoefte aan electrischen stroom, toch hebben de Staten van Noordbrabant gemeend nog een verderen stap te moeten doen door in de Statuten der P.N.E.M. de volgende bepaling om trent de winstverdeeling op te nemen. „Zoodra de winst- en verliesreke ning een bedrag zal aanwijzen als winst, zal die winst in de eerste plaats worden aangewend tot dekking voor de vroegere verhezen. Wanneer deze verhezen zullen zijn aangezui verd, zal 25 pCt. van de gemaakte zuivere winst worden gestort in het reservefonds totdat dit 50 pCt. be draagt van het uitgegeven maatschap pelijk kapitaal. De overige 75 pCt. zullen over de aandeelen worden uit gekeerd, met dien verstande, dat de uitkeering op de aandeelen der Pro vincie verschuldigd, wordt aange wend tot verlaging der stroomprij zen en tot buitengewone uitbreiding van het kabelnet. En als men nu weet, dat van de 1000 aandeelen er 995V2 handen zijn van de Provincie, (de overige zijn in handen van een paar gemeenten), dan is het gemakkelijk te begrijpen, dat het overgroote deel der gemaak te zuivere winst ook werkelijk weder in den vorm van tariefsverlaging of van uitbreiding van het net tot de meer afgelegen deelen der platte landsgemeenten, aan de inwoners van Noordbrabant ten goede komt. Reeds hieruit kan blijken welk een groot sociaal belang de P.N.E.M. verte genwoordigt, want alleen door pro vinciale concentratie is het mogelijk ook het platteland op behoorlijke wij ze van electrische energie te voorzien. Gerust mag men dan ook zeggen, dat met de P.N.E.M. een nieuw tijd perk voor het Brabantsche platteland is aangebroken. En nog sterker komt dit uit als men nagaat wat de P.N.E.M. voor klein- en grootindu strie beteekent. Eigen installatie's, die zeer duur zijn, zijn overbodig gewor den en risico's voor de bedrijven zijn uitgesloten daar die nu ten laste komen van het provinciale bedrijf. Immers wanneer in tijden van ma- aise, zooals b.v. thans worden door leefd, dikwijls kostbare eigen inrich tingen beneden haar capaciteit wor den belast en dus slechts voor een deel kunnen worden benut, onder vindt de rentabiliteit der onderne mingen daarvan den terugslag. Doch ook in tijden van groei en bloei is het een voordeel dat men de zeker heid heeft, te beschikken over iedere gewenschte hoeveelheid stroom en ontslagen is van de onvoordeelige inrichting eener installatie die nu eens te groot, dan weer te klein, zelden juist gepast van vermogen is. Wanneer we het vorenstaande rus tig nagaan dan komt men tot het besluit dat de oprichting van de p.N.E.M. een daad is geweest van juiste politiek, die geroepen is een der hoeksteenen te zijn, waarop de bloei van de Brabantsche Industrie en voor een goed deel de welvaart der Provincie rust. Technisch is de P.N.E.M. zeer ze ker onder de belangrijkste bedrijven in den lande te rangschikken. Voor wat betreft de uitgestrektheid van zijn verzorgingsgebied en de beschik bare hoeveelheid capaciteit staat het aan de spits der provinciale bedrijven. De P.N.E.M. was het eerste en ge- ruimen tijd het eenige bedrijf dat den stroom distribueerde op een hoogspanningsleiding van 50,000 volt en wanneer binnen zeer afzienbaren tijd de in aanbouw zijnde openlucht stations te Geertruidenberg en Eind hoven zullen zijn voltooid, zal de P.N.E.M. wederom in ons land de eerste zijn, die een 100,000 volt- spanningsnet in exploitatie brengt. De centrale te Geertruidenberg, welke in December 1919 in werking werd gesteld, bezat alstoen eene ca paciteit van 18,000 K.W., die ge durende 3 uren zonder meer tot 22,500 K.W. kon worden opgevoerd. Reeds in 1920 moesten maatregelen tot uitbreiding der eerste installatie worden genomen en in 1928 moest andermaal tot uitbreiding worden overgegaan en wel op dusdanige wij ze dat de Centrale thans beschikt over een totale capaciteit van 124500 K.W. Van 15 millioen K.W.U. steeg de hoeveelheid aan het net afgeleverde electriciteit tot bijna 124 millioen K.W.U. in 1929. Het jaar 1930 toon de onder invloed van de crisis voor het eerst een kleinen achteruitgang. De totale hoeveelheid aan het net afgeleverde stroom bedroeg in dat jaar 121 millioen K.W.U. In gelds waarde uitgedrukt beteekent dit, dat in 1929 voor f5,583,000 en in 1930 voor f 5,400,000 aan stroom werd verkocht. *2 Botermarkt 88 - HEUSDEN. li Aanvankelijk meende de P.N.E.M. aan hare verplichting, om iederen gegadigde in de provincie de verkrij ging van electrischen stroom te waar borgen, het best te kunnen voldoen, door de zorg voor de distributie daar van over te laten aan de gemeenten, die den stroom en gros van haar kochten, met deze' restrictie even wel, dat de levering aan afnemers, die een zeker jaarverbruik garandeer den, rechtstreeks door de P.N.E.M. zou geschieden, tenzij de gemeenten in staat en bereid waren aan deze verbruikers te leveren onder voor waarden, die voor hen niet bezwa- render waren dan die van het pro vinciaal bedrijf. De moeilijkheden welke zich aldra in de kleine en middelgroote gemeen ten bij de aansluiting van bepaalde soorten van afnemers voordeden, noodzaakten de P.N.E.M. in 1925 zich zonder voorbehoud het recht te reserveeren van rechtstreeksche stroomlevering niet alleen aan bo vengenoemde verbruikers, maar ook aan afnemers met een totale aan- sluitwaarde van 20 P.K. of daarbo ven, benevens aan poldergemalen, wa terleiding- en tractiestations en an dere instellingen van openbaar be lang. Tenslotte werd het steeds meer dui delijk, dat de tusschenschakeling der gemeenten in de stroomlevering niet geheel aan de verwachtingen beant woordde en aan een rationeele elec- triciteitsvoorziening en een redelijke behoeftebevrediging, in den zin zoo als deze bij den opzet der electrifi catie werd bedoeld, min of meer in den weg stond. Daarom is de P.N.E.M. er toe ge komen op verzoek der gemeente besturen zelf geleidelijk de ge meentelijke netten over te nemen, een maatregel waarbij de consumen ten wel zijn gevaren. In 1930 waren 102 gemeentelijke netten bij de Mij. in exploitatie met in totaal 27952 aansluitingen. 49 gemeenten betrok ken den electrischen stroom en gros; Tilburg en Boxtel, die reeds voor de oprichting van het provinciaal be drijf een eigen centrale bezaten, zijn niet bij de P.N.E.M. aangesloten. Naast de levering aan de gemeente tblef. no. is Ra.a.msdlon.ls:sYeer. Agentschap van d« Amsterdawsche Bank jt.V Amsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Pryzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. B&T Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTKA staat die aan 206 grootgebruikers, waaronder zich 151 industrieele be drijven bevinden. Het aantal kleine nijveren, dat over de gemeentelijke netten wordt bediend is stellig niet gering, al kan dit aantal met juist heid niet worden opgegeven. In de 17 jaren van haar bestaan zijn de P.N.E.M. moeilijkheden niet gespaard gebleven. De bouw der eerste Centrale en van een groot deel van het distributienet werd door den oorlog niet weinig vertraagd, terwijl de kosten, vooral van den distributieaanleg, door de voortdu rende stijging van materiaalprijzen en loonen in de oorlogsjaren en on middellijk daarna aanmerkelijk hoo- ger werden dan aanvankelijk was ge dacht. De provincie Noordbrabant heeft dan ook, boven het aandeelen-kapi taal van 1 millioen gulden, geleide lijk in den vorm van leeningen een bedrijfskapitaal moeten verstrekken, dat na aftrek der gedane aflossingen, blijkens het jaarverslag voer 1930 nog ongeveer f 20.000.000 bedraagt. Dat de P.N.E.M. gedurende de peri ode waarin zij, naast de behartiging van de belangen van den verbruiker, had te zorgen voor het veilig stellen der financieele positie van het be drijf, niet steeds aan de vaak te hoog gespannen verwachtingen der consu menten in het bijzonder wat de tarieven betreft icon beantwoor den, valt licht te verstaan. Te beden ken valt echter, dat de belangen der verbruikers op, den duur het best kunnen worden behartigd, wanneer het provinciaal bedrijf op een ge zonde financieele basis rust. Nu dit laatste is bereikt zal meer en meer tot haar recht komen de altruïstische bedoeling, welke bij de oprichting van de P.N.E.M. heeft voorgezeten en welke insluit, den electrischen stroom verkrijgbaar te stellen tegen den laagsten prijs die bij een goed beheer nog mogelijk is. AZIJNZUUR 80% LAURIERBLADEREN CAYENNEPEPER MOSTERDZAAD VENKELZAAD PEPERKORRELSi ALUIN DROGISTERIJ Botermarkt 72, HEUSDEN. M Een aanwijzing daarvan kan men zien in het feit, dat juist in dezen crisistijd, waarin ook haar eigen in komsten dalen, de P.N.E.M. voort gaat hare tarieven te verlagen, om dat zij zich er ten volle van bewust is dat, vooral in deze moeilijke tij den, waarvan de druk in breede krin gen der bevolking wordt gevoeld, waar de provinciale electriciteitsvoor- ziening uitsluitend in het leven is geroepen ter bevordering van de wel vaart van het gewest, zij, indien mo gelijk, het hare hebbe bij te dragen tot de pogingen om het evenwicht in het economisch leven te herstellen. EEN BLOEDIGE BRUILOFD. In het plaatsje Mebach, grenzende aan Rimburg, werd in een mijnwerkers familie bruilofd gevierd. In de ochtend uren werd al een stevig glas gedronken en in den namiddag was reeds de vrede verstoord. De schoonvader der bruid was erg strijdlustig, doch de vrede kon dra hersteld worden. Er werd weer gezongen en gedronken, en des avonds laaide de twist opnieuw op. De schoon vader kwam plotseling in de kamer met een bijl en zwaaide die in het rond. Met moeite kon hem de bijl worden ont nomen. Toen trok hij een mes en bracht daarmede een drietal gasten verschillende diepe steken toe. Hun opname in een ziekenhuis was noodzakelijk. De hond had bovendien een der familieleden zoo- in een been gebeten, dat de dokter er bij pas moet komen. In een minimum van tijd hadden de niet gewonde brui- lofsgasten de plaats gepoetst. SPI RITUS-VERGIFTIGING. Tengevolge van gebruik van ge smokkelde Fransche uit hout gestookte spiritus zjjn vijf personen te Stockholm onder vreeselijke pijnen overleden, terwijl twee andere personen blind zijn ge- i worden. Aangezien men niet kan uit- vinden hoeveel gesmokkelde spiritus in den handel is gebracht, vreest men nog meer vergiftiginsgevallen. Een stoker van een in de haven liggend Zweedsch schip heeft in Frankrijk 40 L. spiritus gekocht waarsshijnlijk zonder te weten dat het houtspiritus was. De man is gearresteerd. Tot de slachtoffers van het spiritus drinken behoort o.a. zijn verloofde. VIJF personen" LEVEND VER BRAND. Zondag is in de nabijheid van Maid stone in Kent een motorrijwiel, waar op twee personen gezeten waren, tegen een auto met zes inzittenden opgereden. De auto vloog in brand. Met levensge vaar mocht het een ooggetuige geluk ken een persoon te redden. De vijf anderen kwamen in de vlammen om. AMMONIAK IN° EEN CAFE. Onder een ccafé in de Ooldberger- strasse te Liegnitz was een koelinrich- ting defect geraakt. De bezoekers vlucht ten in paniek voor de ammoniakdam- pen, die weldra de hooge etages binnen drongen. Met gasmaskers voor slaagde dë brandweer erin, 7 personen, die reeds bewusteloos waren, te redden. VISSCHEN OP SNOEK EN BAARS. De minister van Binnenlandsche Za- kne en Landbouw heeft bepaald, dat van 1 November a.s. tot den aanvang van den gesloten tijd voor snoek in 1932 de minimum-maat op blank- en ruisch- voorn, te bezigen als aas aan den hen gel, wordt vastgesteld op 13 c.M. en dat gedurende dat tijdvak een henge laar, die visch als aas gebruikt aan den hengel in het bezit mag zijn van ten hoogste vijftig levende ondermaatsche blank- en ruischvoorns, mits deze een lengte hebben van ten minste 13 c.M. Ten slotte is bepaald, dat op verzoek van belanghebbenden, voor bepaalde wateren, waarin het visschen op baars en snoekbaars van eenige beteekenis blijkt te zijn, doom den minister on der nader te stellen voorwaarden ter voorkoming van misbruik kan worden toegestaan tusschen 1 November 1931 en 29 Februari 1932 te visschen met «oor let Land nan Hemden en Altena.de Langstraat en de Boneleriaard 2°. dat voorop zou staan de goede en billijke bevrediging der behoefte met terzijdestelling van het streven naar het maken van winst.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1