Tweede Blad Ho. M Vrijdag 16 Oct. tvips&eid/ OSTER' Zielesmarf. voor het Land van Heusden en Altsna, de Langsiraat en de Bommelerwaard. Ais een roosje Rugpijn Nieren Pillen fcimtemibriek. FEUILLETON Plaatselijk \ienws. BEHOORENDE BIJ HET De vrouw werd zoo verstandig, dat zij haar kwalen en pijnen niet alleen aan haar seske meer wijtzij werd er zich van bewust, dat de nieren de oorzaak j kunnen zijn. In normalen staat kunnen deze teere organen den bloedstroom zuiver houden, j maar op sommige tijden en bij het keeren der jaren kan hun taak te zwaar worden, i Alleen gezonde nieren kunnen deze volbrengen bij tragere werking blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiver- J heden achter en raakt het gestel in de war. Daarom kan iedere vrouw de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen noodig hebben om de verzwakte nieren te ver-j sterken en weer gezond te worden. Dit speciaal niermiddel wordt aanbevolen tegen rugpijn, urine- en blaaskwalen, rheuma- tische pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, een vermoeid, ze nuwachtig en afgemat gevoel en andere verschijnselen van nierzwakte. Bij alle drogisten enz. fl.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen der vorige raadsels zijn: 1. Autoped. 2. Balk, kalk, tjalk, talk, valk. 3. Kozijn-konijn. De nieuwe raadsels zijn: 1. Mijn geheel bestaat uit 10 letters en noemt een klein dier, dat we wel in een aquarium aantreffen. 5 261 is een groote rivier in Ne derland; 8 43 vindt men steeds bij een berg; 10 2 8 is een deel van een wagen; 1 36 is een groen te; 5 991 is een vogel; 5 42 7 is een hemellichaam. 2. Neem een mand, doe daarbij een klinker, voeg daarbij een rivier, dan krijg je een vrucht. Ra, ra, wat is dat? 3. Wie kan van de volgende letters 'n werktuig maken? EEHLOUW. OOM KAREL'. HET GEHEIM VAN DE VERLATEN MIJN. II. Oom Bill reed de auto tot aan het begin van een kronkelpaadje, dat naar het huis voerde en riep: „ziezoo jon gens, we zijn thuis Nauwelijks had hij deze woorden gesproken of de deur van het huis ging open en tante Emma, met een groot wit schort voor, ver scheen vroolijk lachend en wuivend in de deuropening. Tegelijkertijd kwam er als een pijl uit den boog een bruin ha rig iets onder luid gekef op hen toege- stormd. Dat was stumps, het kleine bruine hondje van tante Emma, dat bui ten zich zelf van vreugde was, dat er 2 kinderen kwamen om mee te ravot- ten en daardoor van pleizier wel 3 voet hoog sprong om te probeeren de kinderen een lik te geven van pure blijdschap. Uit de verte riep tante Em ma hen al toe: „Lieve deugd, kinderen, wat zijn jullie groot geworden En wat ben ik blij, dat jullie hier zijn. Kom maar gauw binnen. Oom Bill zal jullie koffers wel brengen, maar pas op, dat je niet over stumps valt, want die is zóó dol uitgelaten, omdat er kinderen zijn, dat hij overal tegelijk wil wezen." Tante Emma bracht de kin deren in een groote kamer, waarin, in een hoek van het vertrek, een groote open haard was, waarin een vroolijk houtvuur van boomstammen brandde. Want in den avond kon het in de ber gen nog wel eens koel zijn. Stumps vloog dadelijk naar den divan en pakte een kussen in zijn bek en rende daarna weer weg om het kussen voor Marga ret neer te leggen. Daarna rende hij weer heen om een kussen voor Tom te halen. De kinderen schaterden van de pret. ,.Ja," lachte tante Emma, „dat is nu j zijn manier om gasten welkom te hee- ten. Kom mee, dan zal ik jullie je slaap- kamers laten zien." Tante bracht de kinderen langs een trap, die uit ruwe houten planken bestond, naar de twee bovenkamers. Het rook er heerlijk naar dennenhout. En hoewel alles in het huis van oom Bill van ruw geschaafde planken en boomstammen gemaakt was, was alles toch stevig en gezeilig. De wind mocht in den winter nog zoo hard om het huis loeien en regen en hagel mochten nog zoo striemen, in huis was het altijd veilig en behaaglijk, want er was geen kiertje op spleetje open gelaten. Van uit hun kamers konden Tom en Margaret door het venster de bergen zien. „Kijk eens," riep Tom, ter wijl hij naar een donkere groene plek onderaan een rots heel in de verte wees: „Kun jij zien, Margaret, of dat nu een hol is of dat er een boschje staat slaapt Uw baby, wanneer gij de gesmetteen stukke plekken van zijn huidje inwrijft met Porol en drooghoudt met Pnrolpoeder. gens op een verborgen plek nog een aanwezigen een versnapering aangebot- paar klompen goud verstopt zijn. Die den. door een goudzoeker werden achter-De vergadering werd heropend met gelaten, toen hij de streek plotseling j het zingen van de eerste twee verzen moest verlaten en nooit meer terug j van het Bondslied, waarna overgegaan Hip rroon \i/i7rvpt'pn rtpr» uzprH -frvf unnrlP7infr van BpI vriip Ati- „Die gaan wij zoeken." riep j Tom uit, „morgen gaan we meteen op pad." Den volgenden morgen waren de kin- deren al heel vroeg wakker. Doch toen zij door hun venster naar buiten ke ken en zagen, hoe de zon heerlijk- scheen, ontdekten ze, dat oom Bill al werd tot voorlezing van het vrije on derwerp der afdeeling Besoijen: „De cpstanding na den dood.' Hierop volg de eveneens een leerrijke en levendige gedachtenwisseling. De penningmeester bracht daarna ver slag uit omtrent den finantieelen toe stand, uit welk verslag bleek, dat zich lang op was. Hij was bezig groote ook hier de malaise doet gevoelen, kisten en vaten en pakken in een groo-want het batig saldo was minder dan te vrachtauto te laden. Want oom Bill j het vorig jaar. Onder dankzegging voor was immers, zooals reeds verteld, ei- j het keurig verzorgd verslag en het ge- Naar het Fransch. 111 7> Ja, ik zal het zeggen. Ze naderde hem, met fonkelende oo- 'gen, greep hem plotseling bij de hand en zeide, na een ijzingwekkende stilte: Ik zou je dooden Hij lachte spottend en antwoordde: De schande van een bankroet ver vangen door die van een moord, een prachtig middel om de eer van iemand te redden O, George, zoudt ge niet denken, dan iedereen met het oog op den wan- ihopigen toestand van uw huis, uw dood voor een zelfmoord zou houden? Hij sidderde en verbleekte. Ik bemerk dus, dat het niet slechts een vluchtige bedreiging is, maar, dat gij uw plan reeds overlegd hebt I zeide hij. Zij antwoordde niet, maar haaroo- gen vervolgden hem met een onver- dragelijken blik. Na eenige oogenblikken hervatte hij kalmer: Ik beloof u, het verleden te zul len herstellen. Is dat alles, wat gij wenscht? Ja, helaas Als gij uw kind liefhadt, zou dit minder een plicht dan een vreugde voor u zijn, een onbeschrij felijke vreugde. Hij boog het hoofd en verliet het ver- Margaret keek ingespannen in de aan gegeven richting, doch zij kon het niet ontdekken. „Weet je wat," sprak Tom, „we zullen morgen meteen op ontdek king uitgaan." Onder het middagmaal vertelde Oom Bill allerlei aardige geschiedenissen over het leven van de dieren in de bergen, 's Winters, als het heel koud was, was het wel eens gebeurd, dat jonge beer tjes, die uit hun winterslaap ontwaakt waren, tot bij de deur van het huis waren gekomen en blijkbaar wat eten hadden willen vragen. Natuurlijk had den ze dat gekregen en op het laatst waren ze zóó tam geweest, dat ze klontjes suiker uit de hand kwamen snoepen en ze kwamen zelfs tot hee- lemaal in de kamer Stumps was beste vrienden met ze geweest, want ze had den heerlijk kunnen stoeien. Natuurlijk wilde Tom weten, of er in de buurt ook goudmijnen gevonden werden. „Jazeker," zei oom Bill, „er werd vroeger hier in de buurt goud gedol ven, doch a le mijnen zijn nu verlaten. Maar er gaat een verhaal, dat er er- genaar van den autobusdienst tusschen het dorp in de bergen en het stadje. (Wordt vervolgd) CAl'ELLE. J.l. Maandagavond werd in de Ned. Herv. Kerk te Besoijen een Ring- vergadering gehouden van den Ring 's-Grevelduin-Capelle en omstreken, van bestuur, aan wien dit was overgelaten,- den Bond van Ned. Herv. Jongelings- besloten, dit te doen ten bate van den houden beheer gedurende het afgeloo- pen vereenigingsjaar, werd een en an der goedgekeurd. Van de afdeeling 's-Gravemoer volg de nu een voordracht, getiteld: „Gasten en vreemdelingen", welke aller goed keuring kon wegdragen en dan ook onder dankzegging aanvaard werd. Na eenige bespreking van de vraag, waarvoor in dit jaar in den ring gecol lecteerd zal worden, werd door het vereenigingen op Ger. Grondslag. De ze vergadering, welke onder leiding stond van den nieuwen Ringvoorzitter, Ds. Fokkema uit Sprang, was druk bezocht, 81 leden van aangesloten ver eenigingen, alsmede 10 belangstellen den, waren aanwezig. Omstreeks half acht werd deze bij eenkomst geopend door den Voorzitter, Gereformeerden Zendingsbond. Hiermede was men gekomen tot de rondvraag, waarvan druk gebruik werd gemaakt, waarna men overging tot vast stelling van de werkverdeeling voor de volgende ringvergadering, welke op 17 Dec. a.s. te Sprang zal worden gehou-, den. Nadat de voorzitter de aanwezige le-: met het zingen van Ps. 119 vs. 5 en den en in het bijzonder hen, die zich 17, waarna hij voorging in gebed. Na dezen avond verdienstelijk hadden ge- het lezen van Johannes 1 vs 129, maakt, alsmede de belangstellenden, op sprak de voorzitter een woord van dank voor de groote opkomst, alsmede voor het vertrouwen, dat de vereenigingen in hem gesteld hadden, door hem als voorzitter te kiezen, waarna hij den Ring gelukwenschte met zijn 6e jaar vergadering. Hierna volgde voorlezing van de no tulen der vorige vergadering, welke on hartelijke wijze had bedankt voor hun tegenwoordigheid en hen aangespoord had de ringvergaderingen steeds trouw te bezoeken, werd deze bijeenkomst omstreeks 11 uur beëindigd, met het zingen van Ps. 97 vs. 7, waarna da heer Drost sloot met dankgebed. '8 GRAVENMOER. ALS DE BIETENCAMPAGNE IN DE HAARLEMMERMEER VOOR DE DEUR STAAT. Een aardig snapshot bij de voorbereidende werkzaamheden in de Haarlemmermeer, die het begin zijn van de groote bietencampagne, welke elk najaar groote drukte met zich brengt. De paarden laten zich de suikerbieten lekker smaken. trek. Margaretha zonk op een stoel neer, ontzet en ontmoedigd door deze ge beurtenis. Zij had niet tot zijn hart kunnen spreken. Zijn hart klopte dus niet meer voor haar Zij geloofde nau welijks aan zijn laatste belofte. In gedachten verzonken, verliepen de minuten, zij bemerkte het nauwelijks en zou ongetwijfeld hebben blijven pein zen, indien niet eensklaps twee armen om haar hals geslagen waren en haar niet een kus op de lippen werd ge- drukt. I Gerard riep zij uit, terwijl j haar oogen van teederheid schitterden. Moeder Moeder, waaraan dacht ge toch? Ik verbeeld mij, dat gij droe vig waart. Neen, neen, je vergist je. O, nu zeker, want ge lacht weer j tot mij, maar toen ik zooeven binnen- kwam en ik u gelaat in dien spiegel, die tegenover u hangt, ontwaarde, toen scheen het mij toe, alsof ik tranen in uwe oogen zag. Hartstochtelijk omhelsde zij hem. Hij zette zich naast haar neder en vleide zijn hoofd liefkoozend tegen haar schouders. Hebt ge verdriet? Neen. Dan zoudt ge het toch zeggen, niet waar? Zeker Luister eens moeder, ik ben geen kind meer, ik ben ouder geworden; spreek dus niet meer tegen mij als tot een kind. Ik zou u wel iets willen vra gen, moeder Een vraag, mijn kind, en wat dan? 'tls omdat ik meen opgemerkt te hebben, dat men mij overal zoo vreemd aanziet. Ik verbeeld mij, dat men' mij beklaagt. En toch ben ik gelukkig. Wat denkt u ervan, moedertje.-' ik begrijp werkelijk niet, wat giij bedoelt, mijn kind. Dan zal ik het u nader verklaren. Gisteren was ik bij toeval op het kan toor en toen hoorde ik hoe een der bedienden mompelde, toen hij mij be merkte: ,,'tarme kind is te beklagen." Waarom moeder? Dat zal je verkeerd verstaan heb ben Neen, wantik kan den naam van dien bediende noemen: hij heet Col- livet. Dan sprak hij niet over jou. Gerard scheen niet overtuigd te we zen. Dat i9 niet alles moederEn ditmaal geloof ik beter gezien te heb benHij boog het hoofd en ver volgde bedeesd: Weet ge wel, dat ik reeds eenige j weken mijn vader niet gezien heb? En toch is hij niet op reis; ik heb er naar geïnformeerd; in geen veertien dagen heeft men hem hier gezien en toch is hij in ParijsWaar is hij dan moeder? Is dat misschien de oorzaak waarom ik zooeven tranen in uw oogen bemerkte? Zij legde hem plotseling de hand op zijn mond. Zwijg riep zij verschrikt uit zwijg Onbewust beschuldigde het kind zijn vader Dat wilde zij niet. Al was de i vader schuldig tegenover haar, tegen over allen, het zij zoo Dat was haar zaakDaar had zij alleen me- der dankzegging aan den secretaris voor Weleerw. heer cand. P. Bouw,, de correcte vertolking werden goed- hulppred. te Utrecht, heeft voor het gekeurd en vastgesteld waarna over- ber'0» naar de Ned Hery Kerk al, gegaan werd tot behandeling van hethier kedankt onderwerp, naar aanleiding van Joh. Maandagavond hielden de Meis-: A A u L" van dit gedeel-jesvereen. van hier, Vrijhoeve-Capelle, te der H. Schrift, werd verzorgd doorpaamsdonksveer en Dreumelen, haar, den heer Drost voor de afd. Sprang kringvergadering in de Geref. Kerk al en werd door de aanwezigen met be langstelling gevolgd. De Voorzitten dankte den inleider voor zijn keurige uiteenzetting en stel de de leden in de gelegenheid tot het stellen van vragen, naar aanleiding de zer inleiding. Zeer velen maakten hier van gebruik, zoodat over de inleiding hier. GAMEREN. De heer Numans te Dreumel, volontair ter secretarie te Zoelen, is in de plaats van C. van der' Meijden te Aalst, benoemd tot ambtenaar ter secres een aangename en leerzame bespreking tarie alhier. volgde. Voor de landbouwers blijft het. Door den secretaris werd vervolgens maar misère. Handel in aardappelen niet een keurig samengesteld verslag uitge-noemenswaard, prijzen varieeren van bracht, omtrent den toestand en de f2.75 tot f3.50. Hooi totaal geen vraag... werkzaamheden van den Ring gedu- j Ook voor het werkvolk hetzelfde liedje, rende het afgeloopen vereenigingsjaar,misère. Naajr wij vernemen wordt in in welk verslag warmen dank gebracht de anders nog bedrijvigste zaken steeds werd aan den oud-voorzitter, Ds. A. v. Willigen, die zeer veel in het belang maar ontslag aangezegd. Volgens sommige bladen zou ds. van den Ring gedaan heeft, alsmede j Goverts beroepen zijn te Hi legersberg, voor de prettige samenwerking en werd doch dit moet zijn Bergschenhoek en tevens de hoop uitgesproken, dat dit j te Schalkwijk, onder leiding van den nieuwen voor- zitter eveneens zoo zal mogen zijn. Vervolgens werd de uitslag van de in de afdeeling gehouden verkiezing GELDERMALSEN. J.l. Maandag werd nu in 8 da- - u K gen tijds het tweede schip geladen met voor de leden van het Ringbestuur vast-1 |arda^peleil> z.g, Dikke Muizen,, met gesteld, waaibij bleek, dat in de af-bestemming voor Frankrijk. Met elk deeling Loonschendijk herkozen was, d f ongeveer 1000 H.L. mede de heer W Haverhals, m de afd. Sprang i aan d(fn prijs%an ongeveer f3.50 a de heer J Janson, in de afd. 's-Grave- 3 75 per fc.L ln de andere soorten is moer c.e heer Begeer, terwijl vooide-jnog weinig omzet. Bravo's en Wetters ze afdeeling in de plaats van den heer f3ë75 k f|m De uitkomst is bevre- van Montfoort gekozen was de heer C. Hartman. De afdeeling 's-Grevel- duin-Capelle was met de verkiezing nog niet gereed, doch zou den secretaris met den uitslag zoo spoedig mogelijk in kennis stellen. digend. LAND VAN ALTENA. De herfstmaagdeperen, die ans dere jaren voor den export goede prijs Hierna werd gepauzeerd. Tijdens de-zen opbrachten, zijn dit jaar zoo goed ze pauze werd door enkele dames den als onverkoopbaar. De verschillende tee-; de te maken Maar wat zij tot iederen prijs beletten wilde, dat was, dat die jeugdige kinderziel zijn vader verdacht... Opdat zijn leven gelukkig zou zijn en nimmer door een sluier beneveld zou worden, mocht hij de schande van zijn vader nimmer vernemen Jean Demarr zou immers trachten die schande te voorkomen, de fami lie van de schande te redden Daarom mocht het kind haar smartelijke strijd niet vermoeden Nooit had Gerard uit haar mond een verwijt tegen zijn vader gehoord. Z ij n vader! Zij wilde, dat die naam heilig in de oogen van haar kind bleef. En zij was er in geslaagd Had zij nog zooeven niet tot dien onwaardigen, schandelijken, verloren va der gezegd, dat zij hem dooden zou, om zijn eer te redden, dat zij hem dooden zoo, om de eer van haar kind te redden Neen, neen, tot aan het uiterste oo- igenblik moest Gerard niets van het lijden, van zwakheid, van schande, van alles vermoeden En teeder omhelsde zij hem. Hoe durf je te denken, dat je vader mij verlaten zou? Helaas mijn kind, de mannen zijn niet vrij. Zij moeten het grootste deel van den ar beid verrichten. Zij zijn 't die voor het welzijn van het huis moeten zorg dra gen, die aan de toekomst moeten den ken en daardoor hebben zij zoo ont zaglijk veel te doen. Op het oogenbük, mijn kind, ben je nog te jong om de zware verantwoordelijkheid te kunnen begrijpen van een handelshuis als dat, hetwelk de naam van je vader draagt. Binnen enkele jaren zal je daar echter toe in staat zijn. Beschuldig dus nie mand. Al ziet gij uw vader niet, al zie ik hem zelfs niet, dan is dit, omdat zijn tegenwoordigheid ergens anders, vereischt wordt. Maar ik weet even-: eens, dat hij spoedig zal terugkeeren, dat hij als voorheen zijn leven in on ze nabijheid zal doorbrengen. En Gerard zweeg, maar zag zijn moe-: der met zulke onrustige oogen aan, dat Margaretha vreesde, dat er nog een vermoeden de jeugdige ziel binnen-: geslopen was. Zij drukte hem hartstochtelijk aan haar hart. Men moet steeds zijn vader eer biedigen en liefhebben, mijn kind Hij moet heilig voor je wezen LIr* je genegenheid voor hem moet ook dank-: baarheid schuilenwant het is voor, jou vooral, om jouw toekomst te ver zekeren, dat hij zoo aanhoudend werkt en dat hij zijn leven slijt te midden zijner zorgenVergeet dat niet i Ges rard, vergeet dat niet i Ik zal het niet vergeten moeder- En hij omhelsde de jeugdige vrouw. Die hartelijke woorden hadden iederen nevel verjaagd. De twijfel was verwijderd, 't Kind stelde opnieuw, dank zij de moeder, vertrouwen in zijn vader. III. Toen George Mevrouw de Beau-: préault verlaten had, begaf hij zichnaaC zijn kantoor. Nu hij er zeker van was, aan het dreigend gevaar te ontsnappen als het gevaar zich vertoonde vreesde hij niet meer op het kantoor te verschijnen. (Wordt vervolgd). Jüenwsbtad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5