5. J>. Eankiwyzw Co's Sank JtV. Abrikozen! dit nuiier üesiaat uit 3 Mn DE CRISIS. HVerschuur-BaertN IfiiiueiilaiML Agentschap mde Awsterdaicsche Baak ff.V Amsterdam. Nieuwe Oogst! ï|55 ct. per pond.. Uitgave: Firma L« J. VEERMAN, Heusden. No. 5169 Vrijdag 23 October 1931. int. Telefoon no. 19. Postrekening m. 6Ï526. Dit blad verscbynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wanneer we ééne maatschappij kunnen noemen, welke in den oorlogsvoorepoed heeft gedeeld dan is het wel de Holland Amerika Lijn. Zoo heeft zij in de jaren 19141919 220 percent aan dividenden uitgekeerd. Zij had 66 millioen Hollandsche guldens in kas en hare aandeelen noteerden boven 500. Prins Hendrik werd be schermheer der schitterende onderneming en personen van den hoogsten adel eo zeer vooraanstaande kooplieden uit Rot terdam, aangevuld met enkele uitver korenen uit Amsterdam, vormden het college van commissarissen. En wanneer onze lezers de namen van enkele commissarissen willen weten dan noemen we de Monchy, Leemans. Kröller, Mees, Fruin, van Eegben, van Hall, Hofstede de Groot enz. Nog nooit had eenige maatschappij zulke voor mannen. De geheele scheepvaartwereld gaf geen tweede maatschappij van dit gehalte te zien, met zulk een bloeiend bedrijf, met een 250,000 ton metende vloot, met 25 millioen aandeelen en met een Directie die in vijf jaren f6,000,000 tantièmes genoot. En hoe staat het thans met genoemde Lijn Sedert jaren is geen dividend uitgekeerd. De aandeelen, eenmaal boven 500 genoteerd, zijn thans onverkoopbaar tegenvijf percent en de obligatiën, waarom eens de beleggers bij de emissie vochten, zijn thans te koop voor 20%. Alzoo gaat de roem voorbij 1 Alles is geheel veranderd bij deze maatschappij en bij de geheele scheepvaart, zooals algemeen bekend is, maar niet is ver anderd het college van commissarissen, die door aan te blijven ten minste man nen van de daad toonden te zijn. Hetgeen in ons oog deze treurige wen ding zoo belangwekkend maakt is dat zij op kleine schaal een beeld geeft van de wereld in hare politieke en oecono- mische geledingen. Het ontbrak de HollandAmerika Lijn niet aan knappe koppen en flinke bewindvoerders en het ontbreekt er haar nog niet aan. Deze kunnen hun tegenspoed niet helpen evenmin als zij eenige jaren geleden iets aan hun voorspoed konden doen. Ook deze overviel hun en kwam door om standigheden, onafhankelijk van hun weten of kunnen. Grond voor kiitiek vindt men hoogstens in hun gebrek aan die matiging welke de deugd is van den voorspoed, gelijk gelatenheid de deugd is van den tegenspoed En in den grond vertoont het geval dezer Lijn dezelfde trekken als de oeconomische verhou dingen, wijl men letterlijk bij alles heeft te maken met een complex hoogst inge wikkelde toestanden die onmogelijk zijn te overzien. In het oeconomische leven geven de leiders voornamelijk misreke ningen en vergissingen te zien en wel in toenemende mate naar mate de tijd voortschrijdt. Toeval en omstandigheden spelen steeds grooter rol naarmate de omvang onzer menschelijke instellingen grooter wordt en baar samenstel meer ingewikkeld, terwijl de mensch zelf klein en onmachtig blijft gelijk voorheen. Hoe meer men zich verdiept in oorzaken en mogelijke redmiddelen des te meer wordt men bevangen door een gevoel van machteloosheid omdat men ziet dat de dingen ons over het hoofd zijn ge groeid en uit dat gevoel van machte loosheid komt bij den een berusting of onverschilligheid voort en bij den ander een verlangen om al het oude maar op zijde te zetten en op een nieuw funda ment te beginnen Noch het een noch het ander deugt, want de crisis zal eerst voor goed wijken wanneer wij haar tegemoet treden met eene geheel andere geestesgesteldheid, met den ernstigen wil tot grondige, opbouwende herziening, met het vastberaden streven in te grijpen in den warboel en bovenal opnieuw orde te scheppen. Immers heeft de crisis ons doen zien een overal om ons heen woedende war boel, dien we maar niet weten op te redderen. Vooral betreft dit de finan cieels crisis en niet minder de verwar ring in handel en ny verheid, ontstaan door overmatige productie en eene geheel ongeorganiseerde distributie. Maar voor het oogenblik treedt de verwarring op financieel gebied het meest naar voren en stelt de meest dringende problemen. Men heeft banken gesticht en samen gevoegd over de geheele wereld en circulatiebanken nauw contact gegeven met elkaar. Hare bestuurders gingen de rol spelen van de keizers van vroeger Geleerden lichttan ons in omtrent de beste en meest wetenschappelijke wijze van beheer onzer grondreserves. En waar zijn wij nu aan geland Waar zijn die groote knappe financier? allen gebleven Waar zijn de in de geheele wereld vermaarde kop stukken op financieel gebied, die onge veer twee jaren geleden nog staten en regeeringen de wet voorschreven en wel en wee der wereld in hun handen sche nen te hebben Zij hebben het er niet beter afgebracht dan de directie en com missarissen der HollandAmerika-lijn en om dezelfde reden. Zoolang alles voor den wind ging waande men hen knap en eiscbten zij de eer op die toekomt aan kunde en succes. Maar hun succes was bloot toeval, te danken aan omstan digheden en toestanden, waarop zij aller minst invloed konden uitoefenen. En hun val kwam ook door invloeden, die buiten hen om gingen en waarmee zij niet beter raad wisten dan andere dood gewone menschen die niet door blind toeval zulk een hooge positie hadden verworven. En zoo zal het blijven gaan totdat een nieuw toeval ons verlost of totdat ergens een man opstaat, een kracht- mensch, die de toestanden kan beheer- schen. Geve de Hemel dat het spoedig den een of anderen kant ten goede moge uitgaaD, want de wereld zit in een mod derpoel, waaain zij meer en meer weg zinkt en waarbij het steeds moeilijkerj wordt zich er uit te kunnen werken. Een wereld-krachtmensch, als we het zoo maar eens mogen noemen, zou o. i. heel veel ten goede kunnen doen, maar waar is die mensch? Zeker, we hebben gelukkig groote mannen, maar onder hen is toch nog niet één groot genoeg om de wereld als 't ware een zekere leiding te kunnen geven. Het zijn nog te veel territoriale krachten en een wereldkracht hebben we van noode. Moge zoodanige kracht spoedig opslaan, die het dan I daarheen weet te leiden dat de ecnomi- sche verhoudingen weer in haar nor malen stand mogen worden gebracht. AZIJNZUUR 80% LAURIERBLADEREN CAYENNEPEPER MOSTERDZAAD VENKELZAAD PEPERKORRELS ALUIN Q DROGISTERIJ p Botermarkt 72, HEUSDEN VLEKZIEKTE ONDER DE VAR KENS. Op last van den Keuringsdienst zijn te Haastrecht bij één veehouder 28 varkens, die gestorven waren aan var kenspest en vlekziekte, voor de con sumptie afgekeurd en onder politietoe zicht vernietigd. o VERKEERSONGEVAL TE BREDA. Toen de 59-jarige gehuwde Van Ot- tes uit Ginneken op de Nieuwe Ginne- kenstraat te Breda per fiets een stil staande vrachtauto wilde passeeren, stapte juist de bestuurder van de auto uit zijn wagen. Een aanrijding volgde en Van Ottes viel van zijnv fiets. Op hetzelfde oogenblik naderde een luxe auto, die den vallenden fietser greep. Per politie-brancard is Van O., die een schedelfractuur had bekomen, naar het St. Ignatius-ziekenhuis vervoerd. FIETSER DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. De heer Van O. uit Goes, wilde op den Oudlandschedijk bij Ooltgensplaat, met zijn fiets uitwijken voor een vracht auto. Hij maakte een verkeerde ma noeuvre en werd door de auto gegre pen. De fiets werd vernield. De heer Van O. is met ernstige verwondingen hij werd door de voorruit van de auto geslingerd naar een der zie kenhuizen te Rotterdam vervoerd. BOERDERIJ AFGEBRAND. In de boerenhofstede van den heer J. Laai, gelegen aan den Oostvoorn- scheweg tusschen Den Briel en Oost- voorne, is dezer dagen brand uitgebro ken. Aangewakkerd door den feilen wind grepen de vlammen snel om zich heen zoodat al spoedig de geheele boerderij in lichterlaaie stond. De brand- wee ruit Oostvoorne, die om half ze ven ter plaatse verscheen, kon tegen de vuurzee niets uitrichten. De boerderij met inventaris werden een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op ongeveer f25000. De oorzaak van den brand Is onbekend. IN BRAND GERAAKT. E>e beide sluiswachters S. en M. te Ter Apel, wilden met een auto een pleziertochtje maken. Toen zij het re servoir van de auto met benzine wil den bijvullen, kwamen 'zij te dicht met vuur bij de vloeistof, waardoor de auto in brand geraakte. Deze brandde to taal uit. De kleeren van M. geraakten in brand, doch spoedig konden de vlam men gedood worden. M. bekwam lichte brandwonden. CRISIS-STEUNCOMITÉ. Naar men verneemt, heeft Jhr. S. van Citters, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Brummen, zich op uitnoodiging van H. K. H. Prinses Juliana bereid verklaard, op te treden als voorzitter van het in het leven te roepen Comité tot leniging van Crisis nood. JONGETJE OVERREDEN. Het tweejarig zoontje van den heer W. D. te Streksel, geraakte onder een kar. Een der wielen ging den kleine over het hoofd, met het gevolg, dat de dood inmiddelijk intrad. AUTO IN BRAND. In den Buitenveldertschen Polder on der Nieuwer Amstel geraakte een par ticuliere auto' in brand. Drie inzitten- tende jongelui wisten tijdig uit het brandende voertuig te springen. Anders was dat met den chauffeur, die ern stige brandwonden aan gelaat en han den bekwam. Hij moest naar een zie kenhuis worden overgebracht. De auto brandde geheel uit. DE AANRANDING TE HENGELO. Bij het onderzoek naar de aanranding van een 22-jarig meisje, verleden week te Hengelo gepleegd, waarvoor twee jongens uit Doetichem waren gearre steerd, is gebleken, dat het geheele verhaal vermoedelijk doojr het meisje gefantaseerd is. Ook de tweede aangehoudene is in vrijheid gesteld. Deze laatste, die een week in arrest heeft gezeten, heeft een aanklacht tegen het meisje ingediend wegens valsche aangifte. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Bij een botsing, ter hoogte van den Maaslandsche dam onder Maasland, is de 21-jarige M. Jeltema, wonende Waag- straat te Maassluis, om het leven ge komen. Jeltema reed op zijn motorfiets in een hevige regenbui, links van den weg en botste in volle vaart tegen een stilstaanden wagen op. Vervo'gens reed de motorfiets tegen een paseerende auto. In zorgwekkenden toestand werd J. per autoi naar zijn woning vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Bij onderzoek bleek zijn borstkas te zijn ingedrukt, terwijl op het lijk slechts enkele schrammen werden gevonden. Het slachtoffer is ongehuwd en oudste zoon uit het gezin. KINDEREN HADDEN MET LUCI FERS GESPEELD. Een schuur, toebehoorende aan den heer De Groot uit Loosduinen en staan de op een terrein tusschen Emmastraat en Gravenzandscheweg te Monster, tot den grond afgebrand. De schuur was in huur bij den heer Zeeman, waarvan een dochtertje en een vriendinnetje, bei den van ongeveer vijfjarigen leeftijd, met lucifers in de schuur aan het spelen waren. De gevolgen van dit voor de kinderen gevaarlijke spelletje lieten niet lang o pzich wachten en in een mini mum van tijd stond de schuur in lichter laaie. De kinderen ontvluchtten ijlings de schuur, welke met inhoud een groote partij duivenmanden een prooi der vlammen werd. ONDERWIJZERES* AANGERAND. De dader aangehouden. Tusschen Bemmel en Eist (Betuwe) is de 19-jarige onderwijzeres mej. J. O. uit Bemmel, die per rijwiel den stil len Kattelegerschenweg passeerde, aan gerand door een wielrijder. De juffrouw slaagde erin aan haar belager te ont komen. Dank zij de activiteit van de Bemmelsche politie mocht het spoedig gelukken de hand op den dader te leggen. Het bleek de 19-jarige W. te telef. mo. is Raamsdonksvser. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst* Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BW Spaarboekjes gratis b\j eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTBA zijn, afkomstig uit Groesbeek, die op een bouwwerk onder Eist werd aan gehouden. VERKEERSONGEVAL TE WASSE- iNAAR. I I ij j Ter hoogte van de Deyl te Wasse- naar, de heer Van B. uit Amsterdam met groote snelheid met een auto. De wagen slipte en kwam in botsing met j de vrachtauto van den houthandelaar j Van Hoeken uit Leiden. De personen- auto werd geheel vernield. De heer Van B. bekwam ernstige wonden en is per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Botermarkt 88 - HEUSDEN. REIGER PIKT EEN TUINMAN HET OOG UIT. Het volksgezegde, dat een reiger, wanneer hij zich in het nauw gedreven voelt, naar de oogen van zijn belager pikt, blijkt geen fabeltje te zijn. Een tuinder, wonende op het Watertje onder de gemeente Zoeterwoude, be merkte, dat in een achter zijn woning gelegen poldersloot een blauwe reiger in een net verward was geraakt. Hij besloot het dier te bevrijden en pakte het daartoe met de handen beet, maar op hetzelfde oogenblik keerde de reiger zich om en pikte den man in een zijner oogen, waardoor dit uit de kas puilde. Op medisch advies is de tuinder naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar bleek, dat hij het licht in het oog zal moeten missen. (Tel.) -O BOTSING TUSSCHEN MOTOR FIETS EN MELKWAGEN. Eén doode en één ernstig gewonde. Op den Bredascheweg nabij Huiten (Qilze) is een ernstig ongeluk gebeurd. Een motorfiets uit Eindhoven, bestuurd door den militair Brons, reed met groo te vaart tegen een melkwagen. De duo rijder H. Eerdweg werd op slag ge dood. De 69-jarige mej. Van Riel, die op den melkwagen zat, werd zeer ern stig gewond. De motorrijder en twee andere personen, die op den melkwagen zaten, kregen lichte kwetsuren. NOODLOTTIG~AUTO-ONGELUK. Wederom is op den Haarlemmerweg een auto-ongeluk gebeurd, waarbij een doode is te betreuren, meldt het „Hbld." j Bij de Zwetbrug, waar de weg een bocht maakt,, kwam een auto uit de richting Haarlem en een uit de richting Amsterdam met elkaar in botsing. Beide wagens reden vrij snel en er was ten gevolge van de zware avondnevels slecht zicht. De botsing was zoo hevig, dat de auto, welke uit de richting Haarlem kwam, gedeeltelijk vernield werd. Be halve de bestuurder zaten in deze auto de verloofde van den bestuurder en haar zuster. Het 23-jarige verloofde meisje, wonende in de Jan Lievenstraat (Z.) te Amsterdam, werd door de ach terruit geslingerd en kreeg hevige snij- wonden; zij overleed vrijwel onmiddelijk daar een slagader was getroffen. Haar zustejr 'kreeg lichte verwondingen aan beide handen. De auto-bestuurder en de beide inzittenden van de uit Amster dam gekomen auto kwamen er zonder letsel van beteekenis af. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Maandag 19 October 1931, 's avonds 7 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: Weledelen Heer J. A. Tim mermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en leest het formuliergebed. Daarna leest de Secretaris de notulen der vo rige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de aan besteding van de betonring voor den filter van den watertoren heeft plaats gehad en is gegund aan den Iaagsten inschrijver, zijnde de firma G. van Dijk te Hardinxveld voor een bedrag van 1399. Op het verzoek van verplaatsing van een lichtpunt der straatverlichting op Zevenhuizen wordt afwijzend beschikt. Medegedeeld wordt: a. Het besluit van Gedep. Staten d.d. 2 September 1931, inhoudend, dat de beslissing voor aankoop van grondt wordt verdaagd. b. een adres van den gewestelijken Raad van de S.D.A.P. en N.V.V. met een resolutie inzake werkeloosheidsbe- strijding. c. een schrijven van de gewestelijke landstormcommissie Dordrecht, met verzoek om een subsidie toe te kennen van f50.vroeger werd deze geheele subsidie verleend aan de plaatselijke afdeeling van de Bijz. Vrijw. Landstorm, thans wordt voorgesteld f 25 subsidie te verleenen aan de plaatselijke afdee ling en f 25 aan de gewestelijke Commis sie Dordrecht. Hiertoe wordt besloten met verzoek van den heer Zuiddam, om aanteekening in de notulen, dat hij tegen deze subsidie stemt. De heer Zuiddam zegt, dat het heiiï verwonderd, dat deze subsidie wordt verleend, daar toch een groote stroo ming valt waar te nemen, welke werkt naar de internationale ontwapening, waarvan o.m. getuigen het petitionne ment van de S.D.A.P. en nog korte lings het petitionnement van de dagblad pers. Bovendien, zegt spr., bereikt ons land niets bij een eventueele oorlog, en heeft het zich bij de laatst gehouden legeroefeningen belachelijk gemaakt. De landstorm noemt hij jongenswerk en z.i. kunnen de gelden hiervoor te vo ren, beter gebruikt worden voor de bestrijding van de werkeloosheid, die in de a.s. winter voor de deur staat. De Voorzitter zegt, dat de heer Zuid dam het wezen van de Bijz. Vrijw, Landstorm verkeerd voorstelt, het is geen militairisme, en heeft weinig met het leger te maken, doch dit instituut dient alleen om rust en vrede in het land te bewaren en waar die verstoord mochten worden, op te treden. d. Een schrijven van Pruissen, van der Mooren e.a., met verzoek een straat lantaarn te plaatsen aan den ingang van de Steeg bij het Plein. Voorgesteld wordt hierop afwijzend te beschikken. De heer Zuiddam zegt hiermede niet accoord te gaan, in die steeg wonen zeven gezinnen, terwijl een aldaar wo nende vrouw zeer gebrekkig is, zoodat een licht in die donkere steeg zeer ge- wenscht is. De heer de Waard zegt het met den heer Zuiddam eens te zijn, maar bij hem geldt nog een ander motief, voor aanbrenging van een lichtpunt n.l. op het Plein begint steeds meer op Za terdagavond een soort markt te ont wikkelen, en wanneer de lantaarn wordt aangebracht, kan ook het Plein voor let Lui vai Heusdan ei Altoiaji Laigstraat n 11 Bontlirwiirl grgrwvBB'r.Mif» ,i 9 ijf A. BAA1JENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1