Derde Blad Ho. 5173 Vrijdag 6 Not. rsefts Credietvereenigins voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binnenland. Albums Fototoestellen Fotöbenoodigdheden Plaatselijk Üieuws. behoorende bij het Aanranding onder Overschie. DE VADER VAN HET AANGERAN DE MEISJE SLAAT DEN ON VERLAAT NEER. Verband met den moord op Blijdorp? Maandagmiddag omstreeks 4 uur fiet ste het 18-jarig meisje K. H. langs de Delfshavensche Schie onder Overschie in de richting van Rotterdam. Dicht bij de fabriek van Van Nelle kwam plotseling een jongeman op haar af met blijkbaar minder eerbare bedoelin gen. Het meisje sprong van haar fiets en vluchtte, luid schreeuwende, terug in de richting Overschie. De onverlaat achtervolgde haar op zijn rijwiel en bij een der klaphekken, in de buurt van bet stoomgemaal zou hij haar bijna ge grepen hebben als op het geroep van het meisje: „Houdt 'm", niet haar va der, die ijlings een jachtgeweer en een gummistok gegrepen had, naar buiten was komen hollen. Daar ontwaarde de man het dreigend onheil; hij bedacht zich geen oogenblik, wierp zich op den aanrander, sloeg hem tegen den grond en hield h em voorts met zijn jachtge weer in bedwang. Onmiddelijk werd de Overschiesche politie gewaarschuwd, die ook aan stonds verscheen, den aanrander van K. H. overnam en hem overbracht naar bet politiebureau in de Dorpsstraat, waar hij werd opgesloten. Hij gaf op te zijn de 20-jarige A. S. van Rotter dam. De dader werd daarna aan een lang durig verhoor onderworpen, voorname lijk om te weten te komen, of hij nog meer aanrandingen op z'n geweten had. Tenslotte gaf hij toe, ongeveer drie jaar geleden op Delfshaven een 7-jarig jongetje in een schuur te hebben1 ge lokt en bedreigd hem te zullen vermoor den, al§ hij durfde gillen. Dit jongetje dat den d ader reeds vroeger had aange wezen door ontkenning van S. was er toen geen vervolging kunnen ge schieden werd met zijn moeder per auto uit Rotterdam opgehaald en her kende S. andermaal pertinent als den dader. Men heeft reden om aan te nemen, dat S. nog meer op z'n kerfstok heeft, omstandig zal ook worden nagegaan in hoeverre hij iets met den beruchten moord op Blijdorp te maken kan hebben gehad. Zooals gemeld, zou de aanrander op het Meisje K. H. te Overschie, door den burgemeester van Overschie, den heer J. C. Baumann, ernstig aan den tand worden gevoeld, meer in het bij- zonde rmet het oog op zijn eventueel aandeel in den beruchten moord te Blijdorp. Dit verhoor, dat geruimen tijd in beslag nam, heeft geleid tot een be kentenis van A. S., dat hij Marietje van Os in den avond van 9 October 1929 zou hebben aangerand en mishandeld, doch, zoo voegde hij er aan toe, toen hij haar verliet, was zij niet dood, want zij bewoog haar handjes nog. De Burgemeester heeft hierop den destijds met het onderzoek in deze moordzaak belasten inspecteur W. Beek man van deze bekentenis in kennis ge steld, waarop* deze inspecteur zich naar Overschie spoedde om deze bekentenis op de juiste waarde te schatten. Te genover inspecteur Beekman trok A. S. zijn verklaringen terug. Later liet hij zijn daderschap weer in het midden. Opvallend is, dat bijzonderheden van de aanranding op het 7-jarig jongetje op vele punten overeenstemming ver- toonen met die van den moord te Blij dorp. O— UITGAVEN DER GEMEENTEN. Ged. Staten van Gelderland hebben tot de burgemeesters der gemeenten in dit gewest den volgenden brief gericht: Het heeft den minister van staat, mi nister van binnenlandsche zaken en landbouw getroffen, dat blijkens de ge meentelijke begrootingsstatistiek, het to taal van de gewone uitgaven van alle gemeenten van 1928 af een zeer, aan merkelijke stijging vertoont. De minis ter roept onze medewerking in met be trekking tot een onderzoek naar de oor zaken van die stijging en naar de mid delen, welke tegen e.en niet redelijke stijging zouden kunnen worden aange wend. Ten einde ons inzicht te kunnen ver ruimen, zouden wij het zeer op prijs stellen van u te mogen vernemen: 1. welke uitgaven uwer gemeente, te beginnen met het jaar 1928 en te ein digen met de begrooting voor 1932, het zwaarst op het gemeentelijk budget drukken, en daarbij aan te geven of die uitgaven een stijgende lijn volgen, en tevens welke oorzaken tot dien druk c.q. diie stijging bestaan. 2. welke middelen zouden kunnen aangewend om dien druk te verminde ren en die stijging tegen te gaan. Gaarne zouden wij uwe beschouwin gen, in beknopten vorm en toegelicht I met cijfers, omtrent een en ander van u te ontvangen. Indien de loop van de gemeentelijke inkomsten in de laatste jaren u tot be schouwingen aanleiding geeft, houden wij ons tevens voor de mededeeling daarvan aanbevolen. Uw bericht zien wij gaarne vóór 20 November tegemoet. In totaal komt dit derhalve over een met gemiddeld 62 luisteraars per 1000 inwoners. DE TOESTAND VAN H.M. DE KONINGIN-MOEDER. Verbetering ingetreden. In de ongesteldheid van H.M. de Ko ningin-Moeder is een goede verbetering getreden, doch H.M. zal voor rust nog eenige dagen op Het Loo blijven ver toeven alvorens naar Den Haag terug te keeren. ONDER EEN KLEIHOOP BEDOL VEN. Op het fabrieksterrein van de firma Oosthoek en Zoon te Alphen was de 26- jarige arbeider J. Dirkzwager bezig met het afgraven van klei, bestemd voor de pannenbakkerij, toen de kleihoop over een hoogte van eenige meter plotse ling naar beneden stortte, waardoor de arbeider geheel onder de massa werd bedolven. Eenige werklieden, die getui ge waren geweest van het ongeval, schoten onmiddelijk toe en wisten den man met veel moeite te bevrijden. Een ontboden geneesheer constateerde, dat de borstkas van het slachtoffer was ingedrukt, terwijl hij voorts inwendige kneuzingen had öpgeloopen. In zorg- wekkenden toestand is hij naa^ 4zijn woning overgebracht. IN HET RUIM GEVALLEN. De arbeider De R., die een in de Piushaven te Tilburg liggend kolen- schip aan het lossen was, verloor op een gegeven moment zijn evenwicht en viel achterover in het 2y2 M. diepe scheepsruim. Met een groote hoofd wonde e n ernstige kneuzingen aan borst en schouders, werd de man naar het Gasthuis overgebracht. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. DE BEENEN AFGEREDEN. Het 10-jarig dochtertje van K. uit de Rochusstraat te Eindhoven is op den Geldropschen weg al spelend onder de stoomtram geraakt. De tram reed over de beide beenen van het kind. Dr. Van Best heeft de kleine, die goed bij kennis was en zelf de toedracht van het on geval wist te vertellen, in zijn auto naa rhet R.K. gasthuis gebracht en beide beenen tot de knie afgezet. De toestand van het kind, waarop trans fusie van bloed van haar vader is toe gepast, is redelijk wel. DE VEEWET. Men schrijft: Binnenkort is een wijziging te wach ten van art. 82 der veewet, hetwelk luidt: „Hij die opzettelijk vee in ver dachten toestand brengt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijf hon derd gulden." Onlangs heeft de Hil- versumsche kantonrechter den Rijksvee arts ter B. uit Naarden tot een boete van f10, subs, een hechtenis van tien dagen veroordeeld ter zake van het feit, dat deze gezonde koeien naar een stal had doen brengen, waarin zich vee bevond, dat aan mond- en klauw zeer leed. Verdachte en de inspecteur van den Rijksveeartsenijkundigen dienst voerden toen aan, dat een dergelijke maatregel door de moderne inzichten op veterinair wetenschappelijk gebied werd gedekt; het is immers vrijwel uitgesloten te achten, dat vee in een besmettelijke streek deze ziekte op den duur zal ontloopen. Vooral als de koeien drachtig zijn zooals in dit geval is het zeer gewenscht, dat zij het ziek teproces hebben doorloopen, alvorens zij hebben gekalfd. De uitspraak, waartegen verdachte en het O.M. hooger beroep hebben aan- geteekend, heeft vele belanghebbendn in den lande er toe gebracht bij het betrokken departement op wetswijzi ging aan te dringen. Men is hiertoe geneigd, hetgeen blijken mag uit een wenk, dien de ministe rvan justitie den autoriteiten van de rijksveldwacht heeft doen toekomen, waarbij wordt aanbe volen, voorloopig geen procces-verhaal te doen opmaken ter zake van over treding van art. 82. Natuurlijk met in achtneming van art. 24, volgens hetwelk de burgemeester na overleg met het districtshoofd van den veeartsenijkun- digen dienst ontheffing kan verleenen van het in dit artikel voorgeschreven verbod van vervoer naar gebouwen of terreinen, waar een kenteeken (van vee ziekte) is geplaatst. BETALINGEN GESTAAKT. De Gooische Bank te Bussum heeft haar betalingen gestaakt. De Recht bank zal een bewindvoerder aanwij zen. o HET AANTAL LUISTERAARS IN ONS LAND. Aan het einde van het derde kwar taal van 'dit jaar bedroeg het aan tal aangegeven radio-ontvangstinrich tingen in Nederland 278,891, terwijl het aantal aangeslotenen aan radio- distributiecentrales 214,438 bedroeg. VERBETERING AFWATERINGS KANAAL 'shHERTOGENBOSCHDRONGE.- LEN. Het afwateringskanaal van 's-Her- togenbosch naar Drongelen heeft niet aan de verwachting beantwoord en Ged. Staten hebben den minister van waterstaat verzocht de noodige voor zieningen te treffen door het afvoer- vermogen van het kanaal belangrijk te vergrooten en den bovenmond er van dusdanig te wijzigen, dat de Die- ze niet hooger zou worden opgestuwd dan voor de scheepvaart strikt nood zakelijk is. De minister heeft geantwoord, dat hij zich niet kan vereenigen met de opvatting van Ged. Staten, dat het rijk bij den aanleg van bedoeld ka naal niet zou hebben voldaan aan zijn verplichtingen, zoodat uit dien hoofde op het rijk geen verplichting kan rusten om mede te werken tot de verbetering van het kanaal. De minister verklaarde zich slechts dan bereid zijn medewerking tot de ka naalverruiming te verleenen, indien de provincie en streek 57 pCt. der kosten zouden dragen. Met het oog op de belangrijke uitgaven, daaruit voor de provincie en de streek voort vloeiende immers de kosten van de verbreeding van den bodem van 18 tot 25 M. en het vervangen van den overlaat door een stuw worden te zamen op f518,000 geraamd heb ben Ged. Staten gemeend het plan tot verruiming van het kanaal te moe ten laten varen en alleen te moe ten vasthouden aan het wijzigen van den overlaat in de bovenmond van het kanaal in een stuw. Zij hebben dit den minister medegedeeld en de hoop uitgesproken, dat alsnog te zijner tijd de verruiming van het kanaal door en voor rekening van het rijk aan de orde zal worden gesteld. Het vervangen van den overlaat onder de Zestigelsche brug te 's-Her- togenbosch door een stuw zal zeer economisch zijn, wijl daardoor reeds aanstonds een belangrijke verbetering zal worden gebracht in de voorjaars- en zomerstanden van de polders, wel ke loozen op de Dieze en op de met de Dieze in open verbinding staande wateren. De afwatering naar het Dron- ge'ensch kanaal wordt thans in voor jaar en zomertijd ernstig belemmerd, omdat de overlaat onder de Zestigel sche brug tengevolge van aanzan- ding of opslibbing hooger ligt dan noodig is. Wil tegemoet gekomen worden aan de afwateringsbelangen zonder de scheepvaartbelangen te schaden,, dan behoort de waterkeeren- de hoogte van de stuw niet hooger te zijn dan het Diezepeil 1.92 plus N.A.P.). Hiermede zal rekening wor den gehouden, daar het blijkens den brief van den minister van waterstaat de bedoeling is, dat die hoogte voor normale omstandigheden 1.90 plus N.A.P. zal worden. De kosten der stuw worden ge raamd op f 78,000. Ged. Staten voor de helft der 57 pCt. of f22,230 voor rekening der provincie te ne men, terwijl de andere helft moet worden gedragen door de belangheb bende waterschappen, die zich daar toe reeds hebben bereid verklaard. o BRUTALE AANRANDING. Te Uden heeft op klaarlichten dag een bru'ale 'aanranding plaats gehad. Toen de 'heer H. per rijwiel den Veghelschen dijk passeerde, werd hij plotseling door twee onbekende per sonen overvallen, die hem van zijn rijwiel trokken en van een bedrag van f 200 beroofden, waarna zij ver dwenen. Lichamelijk letsel werd LI. niet toegebracht. D O ODGESGHOTEN Op den Binnenkant te Amsterdam werd gescho ei. Toegeloopen publiek vond voor perceel 20 een man dood op straat liggen. Het slachtoffer bleek een Chinees te zijn, die drie kogel wond en in het hoofd had. Wie deze drie schoten heeft gelost, is nog, niet bekend. M O ORD AANSLAG. In de desa Oedjoeng Malang, er gens in het Bekassische, is een zeld zaam laffe moord gepleegd. Vier gewapende kerels wisten door ondergraving het huis binnen te drin gen van den inlander Sairoen. met wien zij een kwestie te vereffenden hadden. Terwijl twee van hen den bewoner, die rustig lag te slapen, vastgrepen, hebben de twee anderen hem met hun goloks zoodanig toegetakeld, dat hij eenige uren later aan de bekomen verwondingen overleden is. Even voor zijn dood, heeft hii nog de namen van de daders kunnen noe men. Drie zijn reeds gearresteerd. Natuurlijk ontkennen zij alle schuld, wat hun niet baten zal, aangezien er voldoende bewijsmateriaal tegen hen is. Het zijn ongunstig bekend staande individuen uit de streek. Een van de kerels is een zeer beruchte ban diet. Uit het huis werd niets ontvreemd. K. te Ouderkerk werd, toen hit in den stal een stier wilde vastleggen, door het dier onverwachts op de horens genomen en tegen het houten be schot gesmakt. Gelukkig schoten ee nige personen toe, welke er in slaag den het woedende dier te overmeeste ren. De K. had echter zware in wendige kneuzingen bekomen en werd per ziekenauto naar zijne wo ning vervoerd. o SCHILDWACHT SLAAT WACHT COMMANDANT NEER. Dacht dat hii beslopen werd. Aneta seint uit KoetaradjaDe sergeant Van Kempen, commandant van de hoofdwacht te Koetaradja, is toen hij de posten controleerde, door een schildwacht, die dacht dat hij door een Atjeher beslopen werd. neergeslagen en gedood. GORINCHEM. ROOFMOORD. Hedenmorgen oDgeveer 8 uur kwam de werkster van Notaris Courrecht Staal diens kantoor binnen en vond den notaris dood naast zijn bureau liggen. Hoogst waarschijnlijk hebben we hier te doen met een roofmoord waarbij de heer Cour- recht Staal geworgd is geworden. Waarschijnlijk heeft het misdrijf reeds gisterenavond plaats gevonden. Het parket uit Dordrecht is ter plaatse gearriveerd terwijl dr. Hulst uit Leiden hedenmiddag de sectie op het lijk zal verrichten. Om trent den dader tast de politie nog in het duister. De heer Courrecht Staal was in Gor- cum een gezien persoon en zijn kantoor stond als hoogst soliede bekend. Algemeen wordt dan 'ook de droevige gebeurtenis met groot medelijden vernomen. Mevrouw Courrecht Staal en de kin deren waren elders logeeren toen het atsjevig feit plaats vond. DOOR EEN STIER OP DE HOORNS GENOMEN. De landbouwersknecht D. G. de gevestigd te Arnhem. KANTOOR ulwijk, Verhuren van S-afe-loketten. Vreplichte Najaarsk«4jringer! Dekhengsten. (Type trekpaard.) De uitslag der keuring te 's-Hertogen- bosch op 3 November is Goedgekeurd Squire, eig. M. Verschoor te Almkerk. Fils de Moustiquaire, eig. W. van der Pluijrn Lzn. e. a. te Hank (Dussen.) Claron de Wilson, eig. W. A. Maas te Aalst (gem. Poederoyen.) Kobus van 't Sas, eig. M. Verschoor te Almkerk. Supérieur de Zuiddorpe, eig. Peter Bouman te Aalburg, Polstr. C 113. vindt U in ruime sorteering bij VUGHTERSTRAAT 21, 's-BOSCII. Hoogglans afdrukken 6 >O0 k 6 cent. HET ADRES VOOR BETÈRE AF WERKING VAN UW OPNAMEN. HEUSDEN. In deze gemeente wordt op dit oogenblik een ware spek- en vleeschoorlog gevoerd, de talrijke ad vertenties van de verschillende sla gers in ons blad geven daarvan een duidelijk beeld. De bus van „De Onderne ming" uit Wijk, die Donderdag des n.m. 4,1 5 uit 's-Bosch vertrok vloog nabij het fort te Haarsteeg, tenge volge van kortsluiting in brand. In allerijl vluchtten de talrijke passa giers zich naar buiten. 'Door het tactvol en direct optreden van den chauffeur werd de brand \in den aanvang gebluscht, waardoor uit branden der bus werd voorkomen. De passagiers moesten zich per voet verder begeven, gedeeltelijk werden zij door een voorbij rijdende auto en vrachtwagen mede genomen. De bus werd later gehaald en naar de garage vervoerd. Onze stadgenoot de heer ide Graag heeft Zaterdag en Zondag j.l. zijn laatste partijen gespeeld om het Pers. Damk. v. Noord-Brabant, resp. tegen de heeren Stuivenberg en Zo dekamp. De eerste partij werd door Stuivenberg zeer onregelmatig ge speeld wat hem dan ook duur te staan kwam daar de Graag op over tuigende wijze won. Ook de 2e par tij won de Graag die dus voor de 2e maal in dezen wedstrijd Zodekamp klopte. De Graag staat thans met 7 punten aan de spits gevolgd door den ex-kampioen Kortlever met 5 punten. Laatstgenoemde moet ech^- ter nog één parfii spelen, wint hit deze dan heeft een herkamp plaats tusschen de Graag en Kortlever. Wordt de partij echter remise of verliest Kortlever dan wordt de Graag direct kampioen. De wedstrijd om het Pers» Damkampioenschap van Heusden en en Altena is in vollen gang. Woens dag j.l. werden de partijen voor de 4e ronde gespeeld, waarvan de uit slag als volgt zijn ie klas. de Graag wint van C. Bax. A. Deurloo remise met PellekaaaL 2e klas. A. Vos wint van J. Deurloo. Swagemakers wint van Timmer mans. Fitters remise met Ger. JonfoeF» De stand in de 2e klas is thans: gesp. gew. rem. verl. pnt. Jonker, 4 3 1 0 7) Swagem. 4 3 0 1 Timmer m. 4 2 0 2 T Fitters 4 1 1 2 T Deurloo 4 1 0 3 Vos 4 1 0 3 In de 5 e ronde ontmoetten elkaar r ie klas. de GraagA. Deurloo. de JoodeBax. Pellekaan rust. 2e klas. VosGer. Jonker. TimmermansJ. Deurloo. SwagemakersFitters. ALMKERK. De collecte gehouden in deze gemeente ten bate voor Het Roode Kruis bracht op f 33,25. Door den Èdelachtb. Heer HL Blok burgemeester alhier, werd met aanvankelijk 10 leden de tuinbouw- cursus geopend, in aanwezigheid van de leeraaren de heeren Donk hoofd der school te Veen en J. Verduin te Dussen. Aan het einde wekte dert heer Blok op, tot 'aansluiting aan boven genoemden cursus. Sedert geruimen tijd bestaat alhier, bij de onderlingen var kens ver zekering „Aller Belang" de gelegen heid om de varkens te verzekeren bijl verkoop tot slachting. Doch naar men thans van bevoegde zijde ver neemt, heeft de slagersvereen. in het Land van Heusden en Altena beslo ten, ook het verzekeringsgeld vaÜ f 1,op f0,50 te brengen, zeker wel een goed succes der varkensver zekering voor ieder belanghebbenden» CAPELLE. Ds. Vermaas te Ter Aa heeft voor het beroep naar de Ned. Herv» gemeente alhier, bedankt. In het huisgezin van D. Ie S. alhier, doet zich een geval vanr de besmettelijke ziekte diphtheritis voor. De heer W. J. <fe Roost. hoofd der O. L. school te Vrijhoeve: Capelle die in gelijke betrekking be noemd werd te Spijk, heeft voor de ze benoeming bedankt. In een vergadering van het comité van Actie tegen het wetsortt- werp-Terpstra, waarbij aan ge slot eié zijn N. O. G., Bond v. N. O., Mj. U. L. O. Verg., Volksonderwijs, het Nut, de Ned. Ouderraad, het Lande lijk comité voor de O. S., de VrijZL Dem. Bond, de S.D.A.P., het N.V.Vl en de Ned. vakcentrale, werden toti leden van het Dagelijksch bestuur gekozen de heeren K. de Vries (volks onderwijs) voorzitter, J. J. Lamera, secr.-penn., S. de Vries Jzn., Als 2e secr.-penn. werd aan het Dagelijksch bestuur toegevoegd de administrateur van volksonderwijs, de heer W. vani Diesen. Het adres van het comité is gevesr- tigd in bureau volksonderwijs. Alex. Boerstraat 13, Amsterdam (Z.) Het program van actie werd vastgesteld^, de oprichting van plaatselijke corni ce's voorbereid, besloten werd de landelijke actie in te zetten met eert groote vergadering in de hoofdstad» waarop provinciale meetings, uitgaan de van het oentraal comité, zullen! volgen. Het ie elftal onzer voetbal- vereen. „Excelsior" speelt a.s, Zon dag te Baardwijk voor de ie klasse B. N. B. tegen „Juliana II" en het 2 e elftal speelt een thuiswedstrijid, voor de 2e klasse tegen W. 3.. G„. IV" uit Waalwijk. A.s. Zaterdagavond na afloop? der repetitie zal in het repetitielo kaal de jaarvergadering plaats heb ben van de gemengde zangvereeni- ging ,,'t Rozeknopje". Door secreta ris en penningmeester zullen de des betreffende jaarverslagen worden uit gebracht. DRUNEN. Op de gehouden veiling werd* besteed voor: Spruitjes 815 ct. per kilo. Spruitjes II 36 ct. per kilo. Juin 58 ct. per kilo. Sjalotten 69 Ct. per kilo. Spinazie 811 ct. per kilo. Druiven 3844 ct. per kilo. Wortelen i1/*—2 ct. per kilo. Knolraap 221/? ct. per kilo. Sterappelen 1215 ct. per kilo» Sterappelen II 610 ct. per kilo» Goudreinetten 1016 ct. per kilo» Goudreinetten 58 ct. per kilo» Bellefleurs 610 ct. per kilo. Bellefleurs II '24 ct. per kilo» Kafappelen 58 tt. per kilo. Nieuwsblad z 2-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 9