Oil miner Beslaat mi 2 maden Ztslssrrr art. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No5182 Woensdag 9 December 1931. FEUILLETON. DRAlSlflA-^VALKEriBURQ'S-- A ••.LEVLRTRy Zij, die zich op dit Blad tcenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan. verschijnende nummers GRATIS UND VAN alten* Dit blad verschgDt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. AboDnamantsprys: par 3 maanden t 1.25, en franco par post beschikt f 1.40. Afzonderlyke D immers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertantiën van 16 regels 90 cant. Elke regel meer 15 cant. Groote lettere naar plaatsruimte. Advertantiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrydagmorgen 9 oor ingewacht. Vergadering van den Raad der Ge meente EETHEN op Donder dag 3 December des v.m. half tien. Voorzitter: EdelAchtb. Heer D. F. Brune. SecretarisWelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Afwezig de heer G .v. d. Beek met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergade- ring. De Secretaris leest het formulier gebed, daarna de notulen der vo rige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Verzoek van de vereeniging het „Groene Kruis" om een subsidie van f 250. De Voorzitter zegt, dat een re kening 1930 en een begrooting voor 1932 is bijgevoegd. Namens B. en W. stelt spreker voor een subsidie van f 200 toe te staan, een ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat de vereenigeng er met dit bedrag wel kan komen. De heer Donken merkt op. dat op de begrooting van de vereeniging een subsidie v. de Gemeente groot f250 is uitgetrokken, als nu slechts f 200 wordt gegeven kan de ver eeniging er dan wel mede komen. De Voorzitter heeft er met een paar personen van het bestuur over gesproken en deze hebben meege deeld, dat zii er met een subsidie van f 200 wel kunnen komen. De heer v. Buuren zou de gevraag de subsidie van f250 willen verlee- nen, de vereeniging kan zich dan beter bewegen bii haar mooi werk. De Voorzitter merkt op, dat het bestuurslid dat hem heeft ingelicht hem heeft meegedeeld, dat de uit gaven ruim, de ontvangsten niet te hoog geraamd zijn, daarom acht spre ker het gewettigd slechts f 200 toe te kennen, omdat de gemeente ook de zuinigheid moet betrachten. Bo vendien mocht later blijken, dat de vereeniging er met de f 200 niet kan komen, dan kan het volgend jaar het altijd nog worden goed gemaakt. Het Gemeentebestuur staat zeer wel willend tegenover het „Groene Kruis" en het ligt niet in de be doeling op de subsidie te beknib belen, maar het is ook niet noodig meer te geven, dan men strikt noodig heeft. De heer Donken dacht, dat de Vereeniging niet meer zou vragen dan strikt noodig was, dit is toch het vorig jaar gezegd. De Voorzitter vindt het jammer, dat deze kwestie weer ter tafel komt. Het is gebleken, dat het vorig jaar met de raming maar wat gemar chandeerd is. Iemand van het Dag. Bestuur der vereeniging heeft spre ker verzekerd er met f 200 te kun- j nen komen. j De heer Donken wil als dit zoo is, er zich bij neerleggen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aan genomen. Verzoek van de R. K. politiebond St. Michaël, waarin gevraagd wordt de jaarwedde van de Gemeenteveld wachters te verhoogen. Wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van het Gewestelijk Land stormcomité te Dordrecht om een subsidie van f 50. 'Wordt in handen gesteld van B. en W. om advies hierover uit te brengen. De Voorzitter deelt mede, dat gis teren een schrijven is ingekomen van Ged. Staten, waarin wordt kennis gegeven dat door M. v. Wijk te Genderen bij hen beroep is inge steld tegen het raadsbesluit, waar bij hem f 1,50 was toegekend, als vergoeding in de reiskosten voor het bezoeken van zijn kind van dp U.L.O. school te 's-Bosch en daj/net Ge meentebestuur in de gelegenheid wordt gesteld het raadsbesluit te ver dedigen. Dit schrijven wordt in handen ge steld van B. en W. Schrijven van het Gemeentebestuur van Woudrichem, waarin wordt ver zocht adhaesie te willen betuigen aan zijn adres gericht tot het waterlei dingcomité voor het Land van Heus den en Altena en waarin bii dit comité tot spoed wordt aangedron gen. De Voorzitter verklaart door'dezen brief in een moeilijk parket te ver- keeren, omdat hii Secretaris van dit comité is. Spreker is groot voorstan der van een waterleiding voor deze streek, zijn secretarisschap van het comité geeft* daarvan het bewijs en het ligt vanzelf sprekend op zijn weg om voor de totstandkoming van een waterleiding te ijveren, doch aan d. anderen kant moet hij verklaren, dat het schrijven v. het Gemeentebestuur van Woudrichem hem wel eenigzins verwondert, omdat een dergelijke wa terleiding alleen dan tot stand kan komen, wanneer alle ingezetenen worden gedwongen om aan te slui ten. Eerst dan kan het bedrijf ren dabel zijn en zal het de gemeente geen geld behoeven te kosten. Al wil men nog zoo graag een water- Naar het Fransch. 21.) Ik meen het antwoord van me vrouw de Beaupreault te begrijpen zeide hij. Ik kan u vezekeren, dat zij niet aarzelen zal, u van dienst te we zen, wanneer dit in haar macht is. Ik denk, als u, dat haar tusschen- komst goed zal wezen, maar die tus- schenkomst is alleen mogelijk, wanneer zij gegrond is op eenig bewijs, dat zij het gerecht kan leveren? Helaas, mijnheer, wij weten niets... Niets. Wij zouden slechts herhalen kun nen, wat u reeds bekend isMijn arme Haudecoeur kwam thuis en zeide. 1Eindelijk heb ik mijn vijfduizend franc terug. Dat heeft mij moeite ge kost!" En hij heeft ons verhaald, dat hij, om mijnheer de Beaupreault niet mis te loopen, wanneer deze terug kwam en niet geweigerd zou worden, hij zich verborgen had. En eensklaps, terwijl hij de bankbiljetten op tafel wierp, bemerkte hij, dat de lias te dik was om slechts vijfduizend franc te bevatten. Hij bemerkte de vergissing en begaf zich onmiddelijk op weg om die te herstellen. Maar gij weet het: Hau decoeur zal het u wel gezegd hebben en u ook gezegd hebben, dat hij als hij oneerlijk was geweest, evengoed eenige liassen uit het valiesje had kun nen nemen, want dat was tot aan de rand met bankbiljetten gevuld. En dat is alles. Als mevrouw de Beaupreault zich naar de rechters begaf om hen te zeg gen, dat uw echtgenoot onschuldig i^, zou men haar antwoorden: Bewijs het ons! Hoe zou dan kunnen? O, mijnheer, hij is onschuldig, wij zweren het u! Dat kan wel, maar toch geloof mij, laat mevrouw de Beaupreault met rust, en stel vertrouwen in het gerecht. Neen, mijnheer, neen, daar kunnen wij geen vertrouwen in stellen. Zij stond pijnlijk op. Onze laatste hoop is verdwenen.... Kom Louise, kom Mederic. Zij begaven zich naar de deur. Instinctief deed Gerard een stap naar Louise. En Louise zag hem met voch tige oogen aan. 't Scheen alsof zij van hem een ander antwoord verwachtte. Maar Gerard zweeg. Wat zou hij zeggen en wat kon hij zeggen?- Was het niet de dochter van den moordenaar van zijn vader? En inplaats die diepe ontroering, tegelijk smarte- teiijk en zacht, had hij immers af- schuw moeten gevoelen voor die ge- heele familie, waarvan het hoofd het leiding, dan gelooft spreker toch. dat de huidige omstandigheden van dien aard zijn, dat niemand de ingeze tenen op 't oogenblik zou willen dwingen tot aansluiten omdat dit voor hen kosten meebrengt. Spreker weet niet of het daarvoor nu wel de tijd is, hii gelooft, dat adhaesiebe- tuiging op dit oogenblik weinig suc ces zal hebben, omdat de waterlei ding er alleen kan komen, als rijk en provincie steun verleenen. Dat de ze steun nu grif verkregen zal wor den, gelooft spreker niet. Waren de tijdsomstandigheden beter dan was er alles voor adhaesie te betuigen en de zaak te spoedigen, doch nu acht hij het daarvoor niet den juisten tijd. De heer v. Buuren zou ook geen adhaesie betuigen, de kosten zullen zoo hoog zijn, dat ze niet ziin te betalen. De heer Donken acht een water leiding wel nuttig en zou daarom wel adhaesie willen betuigen. Men zegt wel, dat de kosten hoog zullen zijn, doch men weet dit nog niet. De Voorzitter kan wel zeggen, dat de tarieven hoog zullen zijn. zoo hoog als ze misschien op 'n enkele uitzon dering na in geen enkele gemeente van ons land zullen zijn. Er wordt wel voorgespiegeld, 4at deze tarieven later lager zullen worden, maar daar staat tegenover, dat de gemeente zich direct garant moet stellen voor het bedrag dat voor het bedrijf geleend moest worden en welke gemeente zal op 't oogenblik borg willen blijven, al was het slechts voor een bedrag van f 2000. Spreker beaamt ten volle het groote nut van een waterleiding, doch hij heeft niet den moed, de menschen te dwingen tot het maken van kosten, van 10, 2p, 25 of 30 gulden per jaar, ongeacht de aan- sluitingskosten. De heer v. Buuren acht het meer op den weg van het Gemeentebe stuur om bij de polder aan te drin gen, om de slooten in beteren toe stand te brengen. De Voorzitter noemt dit denkbeeld niet nieuw. B. en W. hebben hierop herhaaldelijk aangedrongen, doch het waterschapsbestuur zegt, dat dit kos ten meebrengt, die het niet kan ma ken ten behoeve van datgene wat tot de taak van de gemeente behoort. Daarnevens zijn indertijd hier in Gen- deren een paar pompen van ge meentewege geslagen de waardee ring van de belanghebbenden daar voor was gelijk nul. In de Kerk straat liet men de pomp met open oogen afbreken. Ze is later nog een keer opgebouwd, doch spoedig lag ze met stukken en brokken in de wetering. Met dergelijke ervaring voelt spreker er niet veel voor, om dergelijke nieuwigheden, zooals men dat hier noemde in te voeren en komt men er toe, om er maar niets bloed van zijn vader vergoten had. Daarom wendde hij eensklaps zijn hoofd óm. En Louise, die ongetwijfeld zijn ge waarwording begreep, boog het hoofd en verbleekte. Wie hij ook was, na dit oogenblik, zag zij hem niet meer aan. Lang/aam verlieten zij reeds het vertrek, toen Margaretha op de vrouw van Haude coeur toesnelde, haar bij de hand vatte en staande hield. Kom, zeide zij, kom en hoor mij aan. Zij gehoorzaamde; terwijl hunne oo gen van hoop straalden. En zich tot Louise en Mederic wen dend, die angstig afwachtten, zeide zij: Ik wist het wel, dat mevrouw ons helpen zou. Jean Demarr was op Margaretha toe getreden en mompelde zacht: Wees voorzichtig, Margaretha, wat wilt ge doen? Hoe zacht hij dien naam ook uitge sproken had, toch had Gerard het ge hoord. Dat woord had hem als een dolk steek getroffen. Een doodelijke bleekheid verspreidde zich over zijn gelaat, 't Scheen wel, alsof hij bezwijmde.. Behalve Louise scheen niemand er iets van te merken. Een reeks van vragen en hoe ver schrikkelijk waren ze niet doemden in zijn brein op, doch hij kon ze niet beantwoorden. meer aan te laten doen. De heer Donken dacht dat de Ge meente een subsidie had verstrekt, om een onderzoek in te stellen en dat het er over ging om dit onder zoek te bespoedigen. De Voorzitter merkt op, dat wordt aangedrongen op spoed en dan vraagt hij zich af waar moeten de men schen het geld er voor halen. Ga het heele Land v. Heusden en Al tena af, aldus spreker en vraag of men er iets voor gevoeld gedwon gen te worden tot aansluiting. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. De Voorzitter heeft nog iets wat niet op de agenda staat. Het vorig jaar is besloten om 70 opcenten op de fondsbelasting te heffen, bij het opmaken van die begrooting is we der met 70 opcenten rekening ge houden,'doch er is verzuimd, hier voor een raadsbesluit te nemen. B. en W. stellen voor dit besluit thans te nemen, in de hoop. dat het volgend jaar verlaagd zal kun nen worden, als er niet te groote tegenvallers kómen. Met algemeene stemmen wordt het besluit genomen. Werkverschaffing. Het spijt den Voorzitter, dat hii nog niet alle inlichtingen kan ver strekken. Een 14 dagen geleden is een vergadering gehouden met de Voorzitters der waterschappen, waar na een brief aan den Minister is ge zonden, waarin is gevraagd om sub sidie en tot welk bedrag subsidie verleend zal worden en ook of deze verleend zal worden als de werk zaamheden door het waterschap worden uitgevoerd. Dinsdag is op nieuw een vergadering gehouden en is mededeeling gedaan van de ge voerde correspondentie. Naar aanlei ding van een en ander heeft spreker met den Secretaris een onderhoud gehad met den Inspecteur voor de werkverschaffing te Breda, die ee nige inlichtingen heeft gevraagd over de geldmiddelen der Gemeente, wel ke inlichtingen hem zijn verstrekt. De Inspecteur heeft meegedeeld, dat werkeloozen niet- kostwinners niet te werk gesteld kunnen worden, alleen hoofden van gezinnen komen dus in aanmerking. Óp de vraag hoe hoog de subsidie zou zijn, kon geen ant woord worden gegeven. Gisteren mid dag heeft men nog een telegram aamVjen minister gezonden, omdat hier rbeds menschen met smart op LEEUWARDEN* Jean Demarr kende Margaretha dus, daar hij haar zoo familiaar bij\den naam noemde, alsof tusschen hen reèds een vertrouwelijkheid van ouden da tum bestond. En nooit had Margaretha nog van Jean Demarr gesproken. Nooit had hij is huis dien naam hooren uitspreken, dan na afloop van een zijner schitte rende pleidooien!En hij kon zich niet herinneren, dat hij hem ooit bij zijn vader gezien had. Waarom kwam hij 'na het ongeluk nu opeens? En was hij het niet geweest, die edelmoedig als een koning, een gedeelte van zijn vermogen afgestaan had, om het handelshuis de Beaupreault te red den. Welke geheimzinnige banden beston- stonden er tusschen hem en Marga retha? En waarom wilde hij haar zoo even tot voorzichtigheid vermanen, voor hetgeen zij van plan was geweest! Hij had dus begrepen, wat zij zeggen wilde. Daar Gerard nog te jong was en te weinig levenservaring had, vroeg hij zich dit af, doch hij kon geen antwoord vinden op al die smartelijke vragen, die hij zich zelf stelde. Die zin, dat enkele woord van Demarr aan mevrouw de Beaupreault zou onuit- wischbaar in zijn geheugen blijven. Margaretha scheen niet naar de ver maning van Demarr te willen luisteren. Zij was als krankzinnig en haar oogen stonden wild. Neen, neen, het is te veel, het is te veelLuistert allen. Ook ik geloof aan de onschuld van werkverschaffing zitten te wachten. Antwoord is op dit telegram even wel nog niet ontvangen. Of de Ge meente rechtstreeks laat werken, of" dit door middel van de waterschap pen laat doen zal weinig verschil uit maken. De Gemeente zal in elk geval een offer moeten brengen. Als de Gemeente het zelf doet dan kan een subsidie worden verkregen van het rijk van 50 pCt., van de provincie 25 pCt. en moet de Gem. 25 pCt. betalen. Loopt het over de water schappen, dan heeft de Gemeente 25 pCt., het waterschap 25 pCt. bii' te dragen en zullen in de andere 50 pCt., twee derde door het rijk en een derde door de provincie wor den bijgepast. Er is wel iets voor, te zeggen de werkzaamheden door. de waterschappen te doen uitvoeren, alleen zou spreker er wel prijs op, stellen als de Gemeente eerst het werk liet afmaken aan den dijk te Drongelen n.l. het gedeelte dat het vorig jaar is blijven zitten. Bij het onderhoud is ook meegedeeld, dat op andere wijze zal worden gewerkt ais het vorige jaar, er zal meer toe zicht van rijkswege worden uitgeoe fend en wel door de Ned. Heide- Maatschappij. De Hoofd-opzichter de zer maatschappij heeft opgegeven, dat de kosten van algemeene toe zicht 4 a 5 pCt. van de uitbetaalde loonen, waarin door het rijk wordt gesubsidieerd, zullen bedragen. Spre ker heeft ook met de Burgemeester van Heusden gesproken, waar ook werk wordt verschaft, daar wordt op de landerijen der Godshuizen ge werkt, met subsidie van het rijk. doch: daar wordt geen toezicht uitgeoe fend door de Heide-maatschappij. Het is wel een zaak van eenige be- teekenis dat B. en W. dit nogeens overwegen. Voor het werk aan den dijk te Drongelen acht spreker ze ker geen bijzonder toezicht noodig. Er loopen reeds 12 of 13 menschen. die zoo nu en dan op de secretarie komen vragen of niet aan de werk- verschafing kan worden begonnen. Spr. kan niet anders zeggen dan dat de menschen zich kalm en rustig hou den, hij waardeert dit ten zeerste, hij' hoopt, dat zij overtuigd zullen zijn. dat van den kant van het Gemeente bestuur, alles wordt gedaan om dë zaak te bespoedigen. B. en W. vragen daarom een blan co crediet en blanco volmacht om1 zoodra de toezegging van het rijk er is de menschen aan het werk te kunnen zetten. Spreker is er van overtuigd, dat de menschen die hiep komen vragen om werk het ook noo dig hebben, hij zou die daarom ter stond te werk willen stellen in Dron gelen. In den polder van Genderen zijn door den Voorzitter, de heer v. d. Beek reeds eenige werkeloozen te werk gesteld, hoewel spr. den Voor zitter van het waterschap niets vast Haudecoeur. Ik heb beweerd, dat mijn man een zelfmoord heeft begaan. En dat blijf ik beweren. De magistraten willen het tegendeel beweren. De ge- neesheeren bevestigen den moord. Maar ik zeg u dat èn magistraten èn genees- heeren zich bedriegen. Is dat niet meer malen voorgekomen, dat zij zich ver- gist hebben.... Mijn man heeft zich1 zelf van het leven beroofd. Haudecoeur, is onschuldig en ik kan hem toch niet redden. Zelf voor hem in de bres sprin» gen, zooals gij mij zooeven vezocht,, zou te zonderling wezen. In ieder geval zal ik doen, wat ik kan. Uw man moet voor de rechtbank verschijnen. Nie mand kan hem die schande besparen; Maar hij zal de rechtzaal verlaten met opgeheven hoofd vrijgesproken! Zoodra men den naam zal vernomen hebben van den man, die aangeboden heeft hem te verdedigen, zal die naam een opschudding teweeg brengen ten' gunste van den beschuldigde. Haude coeur zal verdedigd worden door eeru meest beroemden, meest geliefden ad- vokaat. O! mevrouw, mevrouw, wie is dat dat? Zeg het ons spoedig, opdat wij zijn naam zegenen en God voor hem kunnen bidden. Margaretha wees op Jean Defmarr. Daar is hij. Zijn naam is Jean De marr. Jean Demarr! (Wórdt vervolgd). voor liet Land ui Huslci ti Altenaje Langstraat ti U Boiislervaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1