Tweede Blad Ho. 5182 Woensdag 9 Dec BEZUINIGEN! voor het Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard Een kostbaar bezit OPENING behoorende bij het Bezuinigen beteekent meestal zich iets ontzeggen. Doch wij stel len onze lezers in de gelegenheid, om minder geld uit te geveh en töch niets te missen. Ons ww. H bvi.miji.Hiiiif, 3 royaal formaat, 16 bladzijden, met overvloed van foto's, die men elders meestal niet ziet en mét vele boeiende lange en korte vertalen, weegt op tegen dikwijls véél duurdere uitgaven en is veel goedkooper. De prijs is slechts 571 ct. PER 3 MAANDEN 85 CT. FRANCO PER POST. Nieuwe abonnementen gaan in met 1 Januari a s. Doch abonneert U reeds thans, want dan ontvangt U gratis de December-nummers, waarin begint het prachtige vervolg verhaal „Een kwestie van karakter" en bovepdien gratis een keurig uitgevoerd en boeiend boek„Een Zoon van het Noorden". 7 i Zendt aan de Uitgeefster dezer courant nog heden onderstaand be stelbiljet. rerzoeke mij te noteeren als abonné op Uw Illustratie tegen den in Uw courant genoemden prijs. Verzoeke gratis December-nummers en gratis boek. Naam Adres Vergadering van den Raad der ge meente DUSSEN, op Dinsdag 1 December, des n.m. 6 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Snijders. Afwezig de beide wethouders en de heer Herman. De Voorzitter opent de vergadering en leest de notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Verslag van den Warenkeuringsdienst te Breda over 1930. Rapport over de verbouwing van het raadhuis. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten, dit rapport tot betere t'jden aan te houden. De Voorzitter deelt mede, dat van de Maatschappij Middenbrabant, waar in de gemeente voor f1000.heeft deelgenomen en die inmiddels geliqui deerd is, bericht is ontvangen, dat de gemeente een bedrag van f135.ge restitueerd krijgt. W. Schermers, van wie een kind de U.L.O. school te Sleeuwijk bezoekt, vraagt vergoeding in de reiskosten. B. en W. stellen voor, de gevraag de vergoeding te verleenen volgens de bestaande vërordenigg, waarmede de raad accoord gaat. Vaststelling steunregeling werkeloo- zen. De Voorzitter zegt, dat de leden een door B. en W. ontworpen steunrege ling hebben ontvangen, door de be trokken raadscommissie is evenwel in een gisteravond gehouden vergadering, een ander voorstel ingediend. De bon den van Land- en Tuinbouwarbeiders hebben gevraagd, hun werkeloozen werk te verschaffen, doch B. en W. meenen, hiertoe voorloopig niet over te moeten gaan, aangezien nogal be zwaren daaraan verbonden zijn, omdat men zich dan moet houden aan ver schillende bepalingen, die door het rijk worden gesteld. B. en W. hadden voor gesteld a.d. werkeloozen 'n toeslag te ver leenen v. 6o ct., aan gehuwden en kostwinners met 'n toeslag v. 20 ct. per kind tot 14 jaar. De uitgetrokken werkeloozen een uitkeering te verstrek ken, gelijk aan die, welke de werkeloo zen krijgen en deze uitkeeringen te doen loopen over de afdeelings-pen- ningmeester. De commissie heeft hier in eenige wijzigingen voorgesteld. Ook deze zou werkverschaffing willen la ten vervallen, omdat men zich aan de voorwaarden door het rijk gesteld, moet onderwerpen en het niet waarschijnlijk is, dat het rijk een bijdrage zal verlee nen, omdat men hier geen crisis-werke- loozen heeft. In den landbouw komt het ieder jaar voor, dat er een tijdvak is, dat er minder werk te verrichten valt. Daar staat tegenover, de niet ge noeg te roemen geste van de polder besturen, om meer werk te doen uitvoe ren. De gemeente krijgt geen steun van de regeering, wat dus aan den eenen kant wordt gegeven, moet aan den anderen kant van de belaslingfce a Iers worden teruggehaald. Men heeft geen rijke menschen, alle ingezetenen zijn zoo goed als allemaal proletariërs. Spr. wil er verder op wijzen, dat een regeling als thans wordt voorgesteld, slechts in weining gemeenten voorkomt ten plattelande. vDe werkeloozen zullen zich dagelijks moeten aanmelden, zij zuilen zich moeten doen inschrijven bij het arbeidscorrespondentschap en zijn verplicht alle inlichtingen te verstrek ken en aangeboden werkzaamheden aan te nemen, waarvoor zij ge schikt geacht worden. De maximum steun zal f 15.bedragen aan geor ganiseerde arbeiders plus f 1.per kind beneden de 14 jaar, te beginnen met het 3de kind. Uitgetrokken arbeiders ontvangen f 7.n.I. aan gehuwden en kostwinners plus fl.per kind, te beginnen met het 3e kind. Dubbel uitgetrokkenen en ongeorga niseerden f6.per week, plus fl. kindertoeslag. De eerste catagorie zal steun verleend worden gedurende 13 weken, de tweede eveneens 13 weken en de derde 20 weken. Heeft den steun trekker inkomsten, dan wordt 2/3 der inkomsten afgetrokken, terwijl de uit keering eerst ingaat na 8 werkelooze dagen. In aanmerking komen alleen per sonen beneden de 65 jaren, zij moeten minstens 12 maanden in de gemeente woonachtig zijn. Indien zij een herberg bezoeken zonder geldige redenen, dan wordt geen steun uitgekeerd. De rege ling treedt verder in werking met 1 December. De heer Smink heeft over de zaak nogeens nagedacht, acht per dag te rekenen beter, dan per ge^- heele week. De Voorzitter zou het op een week houden, men zou er bii kunnen ver melden of een evenredig deel daar van. De heer Leegganger vraagt of als er crisiswerkeloozen zijn, de ge meente wel in aanmerking zou ko men voor Rijks steun, hii meent, dat er in de Hank wel crisiswerke loozen zijn n.I. de rietsnijders, deze kunnen geen werk krijgen, omdat in de plaatsen waar dit riet gesner den moet worden, werkeloozen, hoe wel geen beroepsrietsnijders uit de plaats zelve worden genomen. De Voorzitter is het hiermede niet eens, er kan alleen van crisiswerke loozen worden gesproken, als een bedrijf wordt ingekrompen of stop gezet ten gevolge van de huidige tijdsomstandigheden, dit is hier niet het geval, het riet wordt wel ge sneden, als is het dan niet door hen die dit gewoon zijn te doen. De heer v. Balkom meent, dat er wel van crisiswerkeloozen gespro ken kan worden, omdat het riet ge sneden is, toen het nog groen was n.I. voor de Zuiderzeewerken. De heer Smink merkt op. dat oorspronkelijk van de gedachte is uitgegaan, dat de contributie voor georganiseerden bii werkeloosheid niet betaald behoefde te worden, dit blijkt wel het geval te zijn, daarom acht spreker het billijk dat deze de contributie ook uitbetaald krijgen, an ders is het verschil tusschen geor ganiseerden en ongeorganiseerden te gering. De heer Jongbloet acht het bil lijk, dat de georganiseerden. hun contributie er bii betaald krijgen. De heer v. Daal acht dit billijk, omdat de georganiseerden 13 weken, voor zich zelf hebben gezorgd. De Voorzitter merkt op. dat de gemeente gedurende die 13 weken een toeslag verleent van f 2. De heer Smink zou het aanwak keren, dat de menschen zich orga- niseeren, opdat ze later geen ongeor ganiseerden meer zijn. De Voorzitter meent, dat getracht' moet worden ook de kleine boeren op de been te houden, er mag niet worden gegaan boven het loon, dat deze aan hun arbeiders geven, daar bij moet het uit de belastingen ko men en zit het een aan het ander vast. Het verschil bestaat reeds hier in, dat georganiseerden 26 weken, ongeorganiseerden slecht 20 weken steun kan worden verleend. De heer Leegganger acht het ook overbodig hier propaganda te gaan maken voor de vakbonden. De heer Smink merkt op, dat de georganiseerden voor de gemeente het goedkoopst zijn, spoort de ge meente de menschen dus aan om zich te organiseeren, dan werkt zij in ha^j> HIJNIIARDT's Hoofdpijn Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer Tabletten 60 ct Zenuw Tabletten 75 ct Maas-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. eigen belang. De Voorzitter acht dit wel juist, maar per slot blijven het allen ar beiders of ze georganiseerd zijn of niet. Als de gemeente hulp ver leent moet zij beide categorieën hel pen, daarbij hebben de georganiseer den een voorsprong, door iets hoo- gere en 6 weken langere uitkeering. dan ongeorganiseerden. De gemeen te bevordert dus het organiseeren al heel aardig. Spreker merkt verder i op, dat zij die een valsche verkla ring afleggen zich schuldig maken aan een strafbare daad, tegen hen zal de politie dan ook procesverbaal opmaken. De heer v. Daal zag wel gaarne een commissie die een en ander mee uitwerkt en controleert. De Voorzitter acht een commissie overbodig die kan alleen remmend werken, de politie is hiervoor aange wezen, als particulier zou spreker er ook voor bedanken, om te gaan uit zoeken of iemand ook een valsche verklaring aflegt. 1 Met algemeene stemmen wordt de voorgestelde steunregeling aangeno men. Benoeming lid Burgerlijk Armbe- 1 stuur, aftredend de heer D. de Graaf f. I Namens den aftredende bevelen B. en W. ter benoeming aan A. A. v. yugt. i De heer v. d. Zouwen acht het niet goed, dat een lid van de dia conie tevens lid van het Burgerlijk Armbestuur is. De Voorzitter is het daarmede niet eens, hii acht het juist de aange- 1 wezen personen. I De heer D. de Graaff wordt hier op met 7 stemmen herkozen, een stem was uitgebracht op den heer A. A. v. Vügt. Verkoop onroerend goed. De Voorzitter merkt op, dat het een paar perceeltjes betreft, tegen over de kerk in den Zuid-Holland- sche polder. B. en W. hebben dit perceeltje ingevolge opdracht van den raad 1 reeds verkocht aan A. v. d. Pluim om er een dubbele woning te bou- 1 wen. Nu heeft v. Veldhoven daar een put liggen, die hij direct moet opruimen. B. en W. zouden hem daarvoor f5.vergoeding willen geven. De raad hecht zijn goedkeuring aan dit laatste, eveneens aan den ver koop van het perceeltje grond. Vaststelling diverse verordeningen vleeschkeuringsdienst kring Almkerk. De Voorzitter deelt mede, dat een kleine wijziging is aangebracht. Er werd n.I. in de commissie aanmer king gemaakt, dat de Burgemeesters van Andel, Giessen en Rijswijk, op een vergadering drie stemmen kan uitbrengen. Waardoor deze kleine ge meenten overwicht konden doen gel den. Niet dat dit ooit gebeurd is. doch er zat wel iets in. Aan dit bezwaar is tegemoet gekomen, door te bepalen, dat voor iedere 500 in woners, die een gemeente telt één stem kan worden uitgebracht. De heer Smink acht de inning van 't keurloon te duur. In den Kring Heus den wordt het aan den keurmeester betaald als hij komt keuren, hier moet het afzonderlijk geïnd worden, waar voor 10 pCt. in rekening wordt ge bracht, daardoor is het keurloon hier 50 ct. hooger dan in den kring Heusden. Wprdf een stuk vee afgekeurd, dan be- üoeft daar geen keurloon betaald wor den, hier moet dit dan weer terugbe taald worden. De Voorzitter meent, dat tegen dit systeem bezwaren bestaan, hij wil het denkbeeld evenwel in een commissie vergadering ter sprake brengen. Met algemeene stemmen worden de verordeningen hierop goedgekeurd. Bij de rondvraag maakt de heer v. Balkom de opmerking, dat hij de raads vergaderingen gaarne op een vroeger uur zag gesteld. De Voorzitter wil zooveel mogelijk met de verlangens der leden rekening houden, om allen echter hun zin te geven is een onmogelijkheid. De heer Koekkoek zou de werkeloo zen te werk willen stellen tot verbete ring der wegen en hoe staat het met de drinkwatervoorziening? De Voorzitter zegt, dat in een ver gadering van B. en W. hierover is gesproken, als de werkeloozen zich straks aanmelden zullen er in deze rich ting te werk worden gesteld. De heer Smink merkt op, dat hij in de vorige vergadering inlichtingen heeft gevraagd over de schutten. De Voorzitter zegt, dat hij een on derzoek heeft ingesteld en hem is ge bleken, dat de schutten door den pol der zijn aangebracht, slechts één door de gemeente. Tengevolge van banw er ken is er een oogenblik geweest, dat de watertoevoer gestremd was, nu zul len evenwel geen klachten meer voor komen. De heer v. d. Zouwen vraagt of uit- ponden van varkens verboden is. De Voorzitter antwoordt toestem mend, dit is altijd verboden geweest. De vergadering wordt hierop geslo ten. i is etn doos of tube „Zij"-Crême. Zij be schermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. Vergadering van den Raad der ge meente POEDEÈOIJEN, ge houden op Dondertlag 3 Decem ber 1931 des voormiddags ten elf uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer S. v. Dalen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen der vori ge vergadering worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van den heer O. A. J. Opstelten, lid van den Raa<i dezer gemeente, d.d. 20 November: 1931, houdende bericht, dat hii zijn benoeming tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, om dienst te doen als plaatsvervangend ambte naar van den Burgerlijken Stand, aanneemt. Vervolgens wordt de begrooting voor den dienst 1932 ter tafel ge bracht. De commissie van onderzoek, bii monde van den heer Opstelten.: brengt daarover verslag uit. De com missie heeft zich met de uitgetrokken posten en geraamde bedragen kun nen vereenigen. Op voorstel van de commissie wordt met algemeene stemmen besloten het geraamde be drag voor gratificatiën voor de Rijks- veldwacht," alleen uit te betalen in bijzondere gevallen. De commissie is van oordeel, dat het uitgetrokken bedrag ad f 50 voor; onderhoud der begraafplaats dit jaar niet noodig zal zijn. Daarna wordt de begrooting voor den dienst 1932 met algemeene stem men voorloopig vastgesteld, in ont vangst en uitgaaf op een bedrag van f39891,25. De belastingverordeningen, voort vloeiende uit de begrooting worden vervolgens vastgesteld. Er zullen ©pi de Gemeentefonds- en de Personee- lebelasting elk tachtig opcenten ge heven worden. Het vorig jaar wer den slechts 70 opcenten op de Per- soneele belasting geheven. Ook wer^ den toen geen opcenten op de Ge meentefondsbelasting geheven. Vervolgens wordt een besluit geno men tot aanvulling der Bouwveror dening met eenige artikelen rege lende het beroep als bedoeld in de artikelen 7 en 9 der Woningwet. Wethouder Brienen stelt voor aan Heeren Gedeputeerde Staten dezen provincie te verzoeken een presen tie geld van f2.per lid per ver gadering te willen vast stellen. Aldus wordt besloten. Wethouder Maas wijst op den slechten toestand waarin de trap aan de school te Aalst verkeert. Na bespreking der heerschende werkloosheid en te nemen maatre gelen ter bestrijding daarvan, wordt de vergadering door den Voorzitten gesloten. Oefenlokaal Zuüichemschd Burgerwacht Op Woensdag 2 December j.l. is al hier met eenige plechtigheid geopend, het oefenlokaal der Zui i.hcmsche Bur gerwacht. Dit gebouw is door vrijwil lige bijdrage van leden en belangstel lenden en voor het overige door uit geven van rentelooze obligaties bekos tigd. Het terrein waarop het gebouw ge plaatst is, is geheel belangeloos doop den heer P. C. de Geus, bestuurslid der Zuilichemsche Burgerwacht, afge staan.. Aanwezig waren het Bestuur en alle leden, benevens eenige genooodigden, t.w. den EdelAchtb. Heer F. van Hoog straten, Burgemeester van Zuilichem, Generaal-Majoor Kosters, Officier toe gevoegd aan den Inspecteur der Bur gerwachten, den Heer H. C. van Os, Secretaris der gemeente Zuilichem. De heer W. L. Benckhuijsen, Voor zitter en Commandant der Zuilichem'- sche Burgerwacht, houdt na opening der vergadering de navolgende toe spraak: Geachte Vergadering, Als wij hier thans vergaderd zijn, 25. Aan de muur hing een groote kaart van Afrika. Prof. Prewe etapte erheen en wees een bepaalde plek aan de Nijl aan. „Daar moeten we heen, heeren," zei hij. Het licht ongeveer drie honderd mijlen ten Z. van Cairo. En we zullen dadelijk toebereidselen voor de reis maken, want ik popel om te vertrekken." 26. Ze lieten geen tijd verloren gaan en binnen vier en twintig uur stonden ze toe te kijken, hoe hun bagage aan boord van het zeilschip geladen werd, dat hen de Nijl op zou voeren. Spoedig waren ze klaar, om hun reis te beginnen en het vaartuig zette af van de oever. 27. Vele dagen lang zeilden ze de breede'rivier op en naarmate ze dichter bij de plaats hunner bestemming kwamen, werd hun opwinding grooter. „Als ik het oude geschrift in m'n beziEkrijg, beteekend dat de sleutel tot een schattenvoorraad, die duizenden jaren lang verborgen heeft gelegen" zei Prof. Prewe, terwijl hij met ouwe Daan en Rob op de voorsteven van d9 boot zaten, „Wat voor wonderen zou het ontsluiten?" ffienwsbla

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5