nstillers Jan Geertzen, 's-BOSCH, Belastingen J. ELÉKAN, Pari jsche Modehrieven De huidige wereldcrisis. Nieuwjaarwenschen Hötel Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autog^rages. middelen tegen dieren zijn verkrijg baar bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. Ook de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van den Dienst alle gewenschte inlichtingen. ii Geleidelijk worden de periodes korter en in de 20e eeuw komen crisis voor in de jaren 1907,1913,1920/21, 1929. Geen wonder, dat alle economen van naam zich hebben beziggehouden met de studie van dit ver.-chijnsel en met het zoeken naar een verklaring. De Engelsche econoom ir. J. Mills was in 1867 een der eerste die de wet matigheid in de conjunctuur verschijn selen duidelijk uiteenzette en stelling nam tegen degenen die dit aan „toeval" weten. Hij stelt den duur van den periodie ken cyclus op 10 jaren en wel Een oplevingsperiode vaa 3 jaren, waarin goede resultaten worden behaald, loonen en prijzen stijgen en weinig werkloosheid voorkomt. Deze periode wordt gevolgd door een tijdperk van ongezond opgeblazen bedrijvigheid, waar in de speculatie hoogtij viert om en een buitengewoon aantal nieuwe onder nemingen wordt opgericht, welke peri ode eveneens circa 3 jaren duurt Dan volgt een crisisjaar en 8 depres siejaren, met verminderde bedrijvigheid, groote werkloosheid, dalende prijzen, lagen rentestand en groote ellende. Uit de bovengenoemde jaartallen blijkt wel, dat de verschijnselen niet zoo'n regelmatig verloop hebben als door Miliis werd aangenomen. Soms duurt de cyclus korter of langer, terwijl ook kleine hausse-perioden en onregelmatige beperkte crisissen tus- schentijds optreden, als gevolg van bijzondere gebeurtenissen op politiek of economisch gebied, doch de peri odiciteit en wetmatigheid van den economischen cyclus kan niet worden ontkend. Aangezien het ongetwijfeld tot het geluk der menschheid zoude bijdra gen, indien de geweldige kapitaals- verliezen en de werkloosheidsellende, welke aan eene economische crisis inhaercnt zijn, konden worden voor komen of tenminste verminderd, spreekt het van zelf dat men steeds zoekt naar middelen om de conjuc- tuurcurve geleidelijk te doen verloo- pen. Om de middelen ter bestrijding der kwaal te vinden, dient men ech ter allereerst de oorzaak op te spo ren. Tal van economen hebben reeds gedurende reeksen van jaren getracht eene verklaring voor den economi schen kringloop te vinden, doch tot nog toe hebben zij het daarin nog niet ver gebracht. De inzichten in de oorzaak en de middelen tot bestrijding van crisis sen worden vanzelfsprekend bcin- vloed door de wereldbeschouwingen van de onderzoekers en voor den ob jectieven beoordeelaar van de resul taten en de daaruit getrokken con clusies is het heel moeilijk, zoo niet ondoenlijk om uit te maken, welke meening de juiste is of de waarheid het dichtst benadert. Een conclusie komt echter uit alle bèscliouwingen wel als voor allen aanvaardbaar naar voren en wel de ze, dat de periodieke verstoringen van het economisch evenwicht zouden kunnen worden voorkomen of ten minste verzacht, indien er een mid del kan worden gevonden om de productie meer in evenredigheid te houden met de consumptiemogelijk heid. Het is hier de plaats niet om nader op dit vraagstuk in te gaan en wij zullen goed doen er voor- loopig maar rekening mede te blij ven houden, dat crisissen periodiek terugkeeren en dat het dus noodig zal zijn dat wij ons in de volgende periode van opleving voorbereiden op de komende nieuwe crisis. Gelijk gezegd, is de tijdsduur van den economischen cyclus kleiner ge worden. Deze is van circa io jaar in de i8e en 19e eeuw thans tot cir ca 7 jaren verkort. Dat de huidige crisis in 1929 uitbrak in plaats van in 1927, zooals op grond van de pe- riodiciteitstheorie mocht worden ver wacht, is slechts schijnbaar met deze theorie in strijd. Indien men de indexcijfers der pro ductie in de Ver. Staten beschouwt, blijkt het dat sedert 1921 het hoog ste punt werd bereikt in 1922. waarna een daling intrad. Dit ver schijnsel ziet men ook in Engeland en Duitschland. Voorts brak in 1927 een financi- eele crisis uit in Japan, waar ach ter eenvolgens 2 groote banken hun betalingen staakten, een week later gevolgd door een run op verschil- schillende banken in Tokio en Yoko hama, die daardoor genoodzaakt wer den eveneens hun loketten te sluiten. In Arpil 1927 werd in Japan een algemeen moratorium afgekondigd, waarna in Mei een hevige paniek uit brak op de Berlijnsche beurs. De dreigende wereldcrisis werd echter verschoven (niet voorkomen) door kunstmatige middelen als crediet-in- flatie en uitbreiding van het afbe- talings-stelsel, waardoor de productie werd gestimuleerd. Het Engelsche tijdschrift „The Economist" wees er echter op dat de ze opleving slechts schijn was en ook aan de crisis van 1907 een „boomperiode" was vooraf gegaan. In het nummer van 13 October 1928 wordt gezegd, dat „de logische con clusie van deze historische vergelij king is dat de vernietigende crisis van 1907 waarschijnlijk zijn tegen hanger zal vinden in de gebeurtenis sen van 1929." De voorspelling is helaas maar al te waar gebleken en in het licht der omstandigheden bezien, mogen we de crisis van 1929 gerust be schouwen als een uitgestelde crisis van 1927. De kunstmatige hausse van 1928 had er inmiddels echter toe bijgedra gen de crisis te verscherpen door de geweldig opgevoerde productie en de overspeculatie op de effectenbeur zen. Het bereiken van een zoo bui tengewoon hoog punt door de con junctuur-curve was oorzaak van een zojoveel dieperen val. Beperkten de crisissen zich vroeger veelal tot een enkel of een klein aantal landen, thans beleven we het dat geen der in het economisch verkeer meetellen- landen door de depressie wordt ge spaard. Het aantal werkloozen in Eu ropa en Amerika alleen is gestegen tot wellicht 18 a 20 millioen. In verschillende landen zijn revoluties uitgebroken of constateert men po litieke onrust en dreiging. De koersen van aandeelen op de beurzen zijn gedaald tot een peil het welk geen bankier, belegger of spe culant ooit voor mogelijk heeft ge houden. De prijzen der groote stapel artikelen en grondstoffen bewegen zich op een niveau, dat in vele ge vallen beneden den kostprijs ligtin Duitschland is een vertrouwencrisis uitgebroken, welke het land op den rand bracht van een Staatsbankroet en den chaos. Inderdaad, deze crisis is heviger en uitgebreider dan al hare voorgan gers. Verwondering behoeft dit niet te baren, wanneer men bedenkt we ke bijzondere omstandigheden bdn Kou-verd rij MIJN HARDT'S San a pi ri n-ta bietten Kokers40en75c; |jf|| Proefpakje lOct. Bij fatffa.en Drogisten- ondernemingen, waaraan zij tot voor kort onbezorgd hun geld toevertrouw den. Terugkeer van het vertrouwen is een der eerst noodzakelijke voorwaar den voor het herstel, en die terug- 1 keer kan in hooge mate bevorderd 1 worden door het welslagen der Ont- wapenings-conf eren tie in Februarie i a.s. Moge deze ons brengen inter nationale ontwapening, vertrouwen en samenwerking ^jmdoed hebben uitgeoefend. De per- "Mectioneering der industrie waartoe de oorlogsvoering dwong, maakte in de jaren na den vrede verderen voort gang, evenals de toepassing van nieu we ontdekkingen op chemisch gebied. De groote vernietiging van kapitaal goederen in den oorlog, de opgeteer de voorraden en grondstoffen, sti muleerden het productie-proces. Daar komt bij dat 't aantal industrieën be langrijk was uitgebreid, aangezien ve le landen, welke bepaalde producten vroeger geheel of gedeeltelijk uit het buitenland importeerden, in de oor logsjaren zelf tot fabricage daarvan overgingen of de bestaande nationale productie gingen uitbreiden, daar de invoer uit het buitenland door den oorlog was stopgezet. In ons land hebben we daarvan twee sprekende voorbeelden, n.l. de oprichting van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden en de uitbreiding van de steenkoolproductie in Limburg. Geen der bedoelde landen dacht er natuurlijk aan om na het sluiten van den vrede de eenmaal gestichte industrieën weder te liquideeren of de vermeerderde productie in te krimpen om wederom als vroeger uit het buitenland te gaan impor teeren wat men thans zelf kon pro- duceeren. In totaal was echter de productie capaciteit van de gelieele wereld enorm gestegen, zoodat het tekort spoedig was aangevuld en de pro ductie de consumptie ging overtref fen. Dit verschijnsel werd nog geac centueerd door het uitvallen als con- sumptielanden van China. Rusland en Britsch-Indië. De prijsdaling welke hiervan het logische gevolg moest zijn, werd tegengehouden door pro- tectiemaaatregelen in bijna alle lan den, die hunne „nationale" indus trie meenden te moeten beschermen. Voorts werd de afzet van vele produc ten kunstmatig opgevoerd door de ontwikkeling van het afbetalingsstel sel en huurkoopsysteem, waardoor „toekomstige koopkracht" feitelijk in „beschikbare koopkracht" werd om- gezet hetgeen dezelfde uitwerking eeft als eene inflatie van het ruil middel. Daar de uitbreiding van het pro ductie-proces echter opwoog tegen deze schijnbare uitbreiding van de koopkracht zag men niet het ge wone gevolg van inflatie, n.l. prijs stijging. Integendeel namen de in dexcijfers geleidelijk af. De kruik gaat echter te water tot ze breekt en ondanks alle kunstmiddelen werd het evenwicht toch verstoord en brak de hevigste crisis uit welke de we reld ooit beleefde. De algemeenheid, de hevigheid en lange duur van deze depressie heeft bii het groote publiek en angstpsy chose doen ontstaan. waartegen geen redeneeren meer helpt. De Sta ten beschouwen elkander met wan trouwen, waardoor de zoo noodige internationale samenwerking wordt belemmerd. De beleggers hebben geen vertrouwen meer in de Staten en in de groote, goed gefundeerde OOK WOL KAN ELEGANT ZIJN. Het verhaal van een koukleum. Ze kwam uit het Zuiden en ze had het koud, vreeselijk koud. Om dezen tijd van het jaar, was ze immers nooit in Parijs. Dan trok ze weg naar de Rievièra, naar het geurige eiland Corsica of naar het zonnige Egypte. En nu was daar plotseling in haar leven de ongunsti ge wending gekomen, de finaccieele crisis. Adieu Riviéra zonneschijn en warmte ze moet nu, als zoovele anderen, zoovele duizenden lotgenooten, den winter in Parijs doorbrengen En ze bibbert en ziet bleek van de kou. Want ze draagt nog altijd haar teere toiletjes die haar zoo goed staan, maar die minder voor het koele, voch tige klimaat berekend zijn. Hoe houdt je het hier toch uit", klaagt ze, „ik kan het toch maar niet warm krijgen, ook al zit ik den heelen dag boven op de kachel. Als ik er aan denk, hoe ik anders om dezen tijd heerlijk buiten in den warmen zonneechijn zit.. „Klagen helpt niet" vermaan ik mijn vriendin. „Er zijn honderden «n duizenden die 'swinters 6ök niet van de warme zon kunhen genieten. Je benttotnutoe heel Isrwend geweest Kleed je nu maar eens dikker, dan zul je zien dat de winter hier nog best te verdragen is. „Steek je maareens heelemaal in de wol". „In wol", zegt ze met afschuw. „Wol is leelijk en wol maakt dik". „Beter dik dan ziek", antwoord ik, met overtuiging. „Ga morgenmiddag maar eens met mij mee, dan gaan we samen winkelen en dan zullen we eens of je wol nog al ijd zoo leelijk vi Keurig, maar veel te dun gekleed voor het jaargetijde, komt mijn vriendin Simone mij den volgenden dag af halen. Eerst voer ik haar in een groot ma gazijn van wollen damesondergoederen. Daar worden haar zulke snoezige camisooltjes en combinations voorgelegd van heel soepele, dunne wol in fijne, teere tintjes, dat mijn coquette vriendin er werkelijk toe besluit voor de proef eens zoo'n stelletje aan te schaffen. Ze kiest het in abrikoostint en neemt er dan ook een dunne jersey onderjurk bij in gelijke kleur. Daarna gaan we naar een chique mo dezaak. En nu laat ik Simone eens zien wat we op het oogenblik onder „wollen japonnen" verstaan. Een wol len toilet is modern, is chic, is het top punt van elegantie, Wie nog altijd denkt dat een wollen jurk saai en stijf is, is niet op de hoogte van de mode. Simone is dan ook zichtbaar verrast als haar al die snoezige japonnetjes ge toond worden. Daar is er een van don kerbruine wol, ver overgekruist, gesloten met een paar blauwe fantasieknoopen. De japon heeft geen kraag, maar langs de geheele halsopening de sluiting en onder langs de mouwen is een beige geplisseerd zijden strookje gezet. Een roode japon, heel eenvoudig en recht gemaakt, heeft een ronden hals waaromheen een dubbele kraag is ge legd, een van roode en een van zwarte zijde welke laatste de onderste en de breedste is. De japon heeft een zwart ceintuurtje terwijl boven aan den arm twee strookjes onder elkaar zijn aange bracht, een rood en een zwart, waardoor het precies lijkt of de japon korte pof mouwtjes heeft. Maar in werkelijkheid houdt de mouw daar niet op maar zet zich heel smal en nauw aansluitend, voort tot aan de pols. Hoe meer japonnen we bekijken, hoe meer we tot de overtuiging komen dat de wollen stoffen niet alleen met zeer veel smaak en fantasie maar ook met zeer veel kunstvaardigheid gemaakt zijn. Er behoort werkelijk een goede cou pe toe om ze, hoe licht en soepel ze dan ATERSTAATSAANGELEGENHEDEN. Men meldt uit Den Haag Bij de Tweede Kamer is ingekomen een suppletoire Waterstaatsbegrooting voor het dienstjaar 1930. O.m. wordt de post voor onderhoud en verbetering via de Maas, de afdamde Maas, het Heusdensch kanaal, de Berg- sche Maas, het oude Maasje en de Amer verhoogd met f 29000 en daardoor ge bracht op f 280 800. Het op dit artikel ontstane tekort is voornamelijk een gevolg van de uitkee- ring van een bedrag van ruim f 14.000 als vergoeding aan gronden enz. voor schade, geleden door de opstuwing van de rivier de Maas. Op de begroo ting van 1930 voor dit doel een memo- riepost uitgetrokken. Het artikelonderhoud en verbetering van werken voor waterkeering, afwate ring en verbindingen te land, zoomede exploitatie van bemalingsinrichting en veren in Noordwestelijk Noord-Brabant, wordt verhoogd met f 30.000 en mits dien gebracht op f 155 000. De kosten van de bemalingsinrichtingen in Noordwestelijk Noord-Brabant en van de veren over de Bergsche Maas zijn be zwaarlijk nauwkeurig te ramen. Het toegestane bedrag bleek ontroerend de werking der gemalen is afhankelijk van den regenval, zeodat in natte jaren over schrijding van de geraamde bedragen niet altijd is te ontgaan, wil met de belan gen der omgeving in voldoende mate re kening houden. Verder konden de werken tot het aan brengen en asfalteeren van een steenslag verharding op den Noorderrivierdijk langs de Bergsche Maas in de gemeenten Neder- hemert en Wijk en Aalburg (dienst 1929) eerst in het laatste van 1929 worden aanbesteed, waardoor het niet mogelijk bleek de aannemingssom nog ten laste van dit dienstjaar te brengen. Zij moest derhalve ten laste van het vol gend Hjenstjaer worden gebracht. Alijnhanh's LaxeertaWetten regelen zonder Kramp of Fijn. Doos 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. X WAT ER IN NEDERLAND VOOR DE MISDfeELDE JEUGD WORDT GEDAAN. Men^meene niet dat het slechts een betrekkelijk gering aantal kinde ren is dat een speciale verzorging be hoeft, buiten het eigen gezin, om dat het opgroeien in eigen gezin on- gewenscht is of de zorg aldaar on toereikend. Ongeveer 50.000 N ederlandsc.he kinderen zijn hierin betrokken. De helft als zwakke, praetuberculeuse. zieke kinderen die lichamelijk tekort zouden komen wanneer niet het prachtige particulier initiatief door middel van talrijke vereenigingen met haar vertakkingen in honderden plaatsen van ons land er voor zorgde dat dit tekort wordt aangevuld. En de andere helft Een 4000 hiervan zijn door lichamelijk defec- ook mogen zijn alle idee van zwaarte en stijfheid te ontnemen. Simone is dan ook zoo verrukt, dat ze werkelijk er toe overgaat een der wollen toiletjes te koopen. Het is een alleraardigst jurk van licht grijze en zwarte wol. Het breede schou derstuk, evenals het bovengedeelte der mouwen tot aan den elleboog is van lichtgrijze, het overige gedeelte der japon met een vluggen klokkenden rok is van zwarte stof. Langs den hals is een randje lichtgrijs bont aangebracht, van voren met twee kleine strikjes afge werkt. De jurk kleedt Simone uitste kend en we gaan beide met een zeer voldaan gevoel naar huis. Zoojuist is Simone bij mij op bezoek geweest. Ze rilde en beefde niet meer van de kou want ze droeg haar nieuwe wollen ondergoed en haar mooie zwart grijze japon. Ik maakte haar een com pliment dat ze er nu veel beter en fleuriger uitzag dan in haar dunne klee- dij met het pipsche gezichtje erboven. Maar ik liet haar niet merken hoe ik innerlijk glundeade over de overwinning Simone „tout A fait en laine" te zien. En dat was maar goed ook. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abon nement te nemen op ,,Het Nieuwe Mo deblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bij de uit gevers dezer courant tegen sterk ge- reduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad 2 maal per maand verschij nende in 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f0.95 per kwartaal, franco per post f 1.25. Gorgel zonder en water gatggfdroog Evenals vorige jaren stelt ook thans weder ons blad zijn kolom men open voor het plaatsen van aan Familie, Vrienden en Begunstigers De prijs bedraagt 40 cent voor enkele kolom, f 1,voor dubbele kolom. Tijdige opgaaf aan ons Bureau of bij onze Agenten, wordt ver zocht, terwijl het met het oog op de hooge incasso-kosten aanbe veling verdient, het bedrag op onze postrekening 61525 over te schrijven of betaling met onze Agenten te regelen. ten zoodanig aangedaan dat slechts een zeer zorgvuldige, moeizame en kostbare opvoeding hen tot een min of meer bruikbaar lid van de maat schappij kan maken. Dat zijn de li chamelijk gebrekkigen, de achterlij ken, de blinden, dooven, doofstom men. Schitterend werk wordt hier ver richt, dikwerf met verrassend resul taat en ieder succes kan beteeke- nen redding van een menschenkind voor armoede, achterstelling, verbit tering. Tenslotte de verwaarloosde jeugd 18000 kinderen beneden 19 jaar, een schrikbarend groot aantal, dat in het eigen gezin niet kan worden opge voed omdat het met geestelijken of lichamelijken ondergang wordt be dreigd. Kinderen wier ouders, niet in staat ze te leiden, zijn ontzet of ontheven uit de ouderlijke macht kinderen uit gezinnen die uiteenge rukt werden, kinderen die bandeloos opgroeiden, 18000 in aantal! Zwaar is onze verantwoordelijkheid tegenover hen, en ook hier is het plicht steun te geven aan de onver moeide krachten die zich aan de opvoeding dezer kinderen met toe wijding geven. Wie kan dien steun weigeren, wan neer een zóó kleine opoffering wordt gevraagd als het koopen van post zegels en briefkaarten met een toe slag van enkele centen Hen tak van weldadigheid binnen ieders bereik. Alsieder Nederlander eens 2 weldadigheids postzegels kocht, d.w.z. plm. 5 cent aan het misdeelde kind offerde, dan zou de opbrengst grooter zijn dan tot dusver werd bereikt. Menigeen kocht vorige jaren voor aanzienlijke bedragen, handelskanto ren. banken en particulieren deden groote bestellingen, dat zal dit jaar ongetwijfeld minder worden, doch weigeren zal men niet. Daartegen over bleef ongeveer de helft van de bevolking geheel in gebreke. DAt is niet noodigmogen ook zij, vooral zij, wier kinderen de zegeningen van deze jeugdzorg ondervinden, hun taak begrijpen en vervullen. Wan neer uit de kringen der kleine inko mens de belangstelling grooter was. dan zou door vereende krachten een opbrengst worden verkregen van meer dan f 1 50.000. De bestemming is belangrijk genoeggeestelijke en lichamelijke gezondheid van de zwak keren onder onze eigen kinderen! De opoffering is voor niemand te groot een tóeslag van hoogstens 4 cent op een pö^tzegel die men benutten kan! van ouds bekend ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERC. 436. Reclamewagens speciaal t a i i e f. Rechtskundig Adviseur te 's-Hertogenbosch. Havenstraat 5, (nabij het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden, INVULLEN beschrijvingsbiljetten, opma ken van BEZWAARSCHRIF TEN wegens te hoogen aanslag enz. Y Billqke Conditiën. ZOEKT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 10