flirmeiihtmi. reformeerde Kerken alhier. Uit deze milde gift blijkt wel heel duidelijk, dat Dr. C. J. K. van Aalst, niet alleen in naam Heer van Aalst is, maar dat hij als kindervriend, daadwerkelijk mede wil werken om de Aalstersche kinderen een plezierig Kerstfeest te doen hebben. ANDEL. Op Tweaden Kerstdag zal om 1 uur op het voetbalt^rrein van Sparta een wed strijd worden gespeeld tusschen Sparta I en Sparta II uit Andel en om 2 uur een wedstrijd tusschen LO.N.G.A. uit Heusden en Dussensche Boys uit Dussen. Voor laatstgemelden wedstrijd wordt door Sparta een zilveren lauwerkrans beschik baar gesteld. De bankenverhuring in de Ned. flerv. Kerk alhier zal plaats hebben op Dinsdag 29 December a s., in de v.m. openbare school, des avonds om 7 uur. Van 6—7 uur betalen van zitplaatsen. DRUNEN. Veiling van 17 December 1931. Spruiten 511 Spruiten II 1 4 Tomaten 10 12; Juin 26; Sjalotten 27; Wortelen iys2; Schorseneeren ■613 Breekpeen 56 Veldsla 13 Kroten 13; Knolraap 1U/si Ooud- reinetten 1221 Goudreinetten II 5 10; Bellefleurs 7 9; Bellefleurs II 2 5; Ossekoppen 712; Ossekoppen II 35 Sterappelen 4 10 Mortier 710 Geelappelen 48 Juinappelen 36 Kafappelen 410 Zoete appelen 27 Brederode 1015; Brederode II 69; Kleiperen 6 9 Gieser wildeman 510 Diverse Stoofperen 3 8 Bergamotten 6 12; Alles per K.G. Bloemkool 513; Roodekool 15; Savoyekool 1/2 3 Boerenkool l/21 Chineeschekool l1^2; Andijvie x/42: Ramenas 12 Selderij Vi-31/,, Alles per stuk. Peen 13; Selderij 713; Selderij (pluk) 12y2 Preij 217, Alles per bosch. De eerstvolgende 2 weken wordt alleen des DINSDAGS veiling gehouden. Alle Emballage moet vóór 1 Januari 1932 worden ingeleverd. EETIIEN. Op 26 Dec. (2de Kerstdag) nam. 6 uur, hopen de kinderen der Zondags school alhier, onder leiding van Ds. Kuyper bun Kerstfeest te vieren GELDERMALSEN. De inwijding van de geheel ge restaureerde Ned. Herv. Kerk alhier had Zondag j.l. plaats. Door den plaatselijken predikant, de WelEerw. Heer Ds. Helle mans, werd de dienst geleid. Voor deze gelegenheid had ZijnEerw tot tekst gekozen de woorden uit 1 Kon. 9 3. Met de meeste aandacht werd de begaafde spreker door een ontzettende menigte gevolgd. Na de inwijding werd door de gemeente gezongen Gez. 211 23. Na beëindiging dezer indrukwekkende plechtigheid werd op verzoek staande gezongen Ps. 116:11. Het gebouw ziet er prachtig uit, is schitterend afgewerkt en voorzien van een prachtig nieuw electr. orgel. De centrale verwarming is vooral een uitstekende verbetering. GENDEREN. De verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zal dit jaar op den voorm. van 2e Kerstdag plaats hebbenvoorheen geschiedde zulks met Nieuwjaarsdag. Onder Voorzitterschap van den heer E. v. d. Beek, had Maandagavond de najaarsledenvergadering der Coöp. Zuivelfabriek „Op Hoop van Zegen" plaats. De opkomst der leden was vrij goed. Als bestuursleden werden herkozen de heeren H. v. d. Heuvel Jz. alhier en J. J Brouwers te Heesbeen. Als com missarissen werden herkozen de heeren Joh. Splinters en D. W. v. Wijlen alhier. De voorgestelde wijzigingen van art. en art. 14 huish. reglement, werden aangenomen Uit de mededeelingen van Bestuur en Directie bleek, afgezien van de algemeene lage zuivelprijzen, dat het bedrijf alhier weder in goede banen wordt geleid. NEDERHEMERT. De heer Johannes Bragt, die nu den ouderdom van 87 jaren heeft bereikt, heeft tot nu toe waargenomen het kos terschap bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Ruim 25 jaar heeft hij deze functie met den grootsten ijver vervuld. Ook is hij zeer langen tijd werkzaam geweest als grafgraver en lijkbezorger, waaromtrent hij nu voor beide functies met inga g van 1 Jan. a.s. zijn ontslag heeft aan gevraagd. Alle gemeentenaren zullen het wel met ons eens zijn, wanneer wij hem na dezen lange onverminderde werk periode een genoegzame lange rusttijd toewenschen. Op de gehouden herstemming voor een lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk en wel tusschen de heeren G. A v. d. Kolk en Corn. Wolfers, werd laatst genoemde met 24 van de 26 uitgebrachte «temmen gekozen. OUDENDIJK. Toen Donderdagavond de dochter van den heer V. geheel alleen melk had gehaald, werd zij door een tot nu toe onbekend persoon onverwachts tegen den grond geslagen, waarbij zij eenige wonden opliep en de kan in stukken over den dijk vloog. De onverlaat maakte zich uit de voeten alvoor zij in staat was hulp te roepen. Op Zaterdag 26 Dec. 's n.m. 2 uur zal in de 2de Openbare School het Kerst feest met de kinderen der Zondagschool gevierd worden, 's avonds zal een en ander nog worden herhaald, waarbij een ieder tegen een entree van 10 cent toe gang heeft. RAAMSDONKSVEER. Tot secretaris van het Hoofdbe stuur der N. Chr. Werkm bond werd in de vacature van wijlen dhr. Uding te 's Hage gekozen de heer Sneep alhier. De Kerstwijdingsavond, uitgaande van de Herv Jongel Vereen, alhier, zal Donderdagavond in de Veersche School gehouden worden, met medewerking van Ds. Louwe Kooimans. SPRANG. Den 2den Kerstdag hoopt de Ger. Zondagschool vereen. „Jachin" met de kinderen in het Ger. Kerkgebouw Kerst feest te vieren. Naar wij vernemen hoopt op Nieuwjaarsdag de Chr. Zangvereeniging „Looft den Heere" in het Ger. Kerkge bouw een uitvoering te geven. Bij het bestuur bestaan plannen de netto op brengst aan het crisis-comité af te dragen De heer J. Maijers Hzn, is be noemd tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente. De voetbalvereenigingen „N.E.O." alhier en „B.V V." te Besoijen speelde j 1. Zaterdag een wedstrijd welke eindigde 21 in het voordeel van „N.E.O.". Tot ouderlingen bij de Ned. Herv. gemeente werden herkozen de heeren C. B. Timmermans en M. Ros en tot diaken W. Nieuwenhuize en Jac. Molen graaf. De heer M. Ros heeft gemeend op zijn eerst genomen besluit te moeten terug komen, en heeft zijn ambt neergelegd, 32-jaren heeft hij de gemeente in dit ambt gediend. In plaats van de heer W. Dalmeijer die voor het ambt van ouderling bij de Ger. Kerk alhier bedankt heeft, is ge kozen de heer R Hofman die de benoe ming aannam. J.l. Zaterdag vond mejuff V. haar kindje (oud 5 maanden) dood in het wiegje liggen. SLEEUWIJK. Vorige week heeft de meisjesvereen. „Dorcas" haar jaarlijksche uitdeeling ge houden van kleedingstukken, die in het afgeloopen jaar door genoemde vereen, werden gemaakt. Het aantal stuks bedroeg 73. Donderdag j.l. werd den 84-jarigen D. D. op de Rijksstraatweg bij den boezem aangereden door een auto. Zijn arm werd erg bezeerd, en zijn jas was aan flarden. Toen de automobilisten zagen dat D. zich oprichtte maakten ze dat ze weg kwamen. UITWIJK. Met de kinderen der Herv Kerk zal a.s. Maandag Kerstfeest gevierd worden. VEEN. Zonder toestemming van het Dijk bestuur zullen volgens art. 42 van het Reglement door belanghebbenden geen boomen of heesters tegen de dyken mogen geplant worden. Tot Kerkvoogden bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herbenoemd de heeren J. van Ballegooijen en J. v. d. Pol. Aan de weegbrug werden in het afgeloopen seizoen gewogen 230.000 K.G. suikerbieten. WAARDHUIZEN. Vorigeweek had de vrouw van A. van Oudheusden, het ongeluk door uit te schuiven haar enkel te breken. Het Kerstfeest der kinderen van de Geref. Kerk zal a.s. Zaterdag gehouden worden. WOUDRICHEM. Voor het Comité van Winterlezin- gen hield Woensdagavond in de Ned. Herv. Kerk dr. A. Manussen uit De Bilt een lezing overDe crisis in verband met ons Christelijk geloof Na met gebed geopend te hebben kwam spreker tot zijn onderwerp en besprak in de eerste plaats de crisis. Een crisis beschouwde spr. als een evenwichtsver- verschuiving tusschen productie en con sumptie. Er kan in de wereld zijn te veel productie, zoodat de wereld vol wordtde behoefte tot koopen is er dan wel, maar de koopkracht is te gering. Een bedelaar heeft aan alles behoefte, maar kan het zich niet aanschaffen. Ook de invloeden van Japan en Rus land op de wereldmarkt werken de crisis in de hand, zoodat spr. tot de overtuiging komt, dat een samenstel van oorzaken de crisis verwekken. In het tweede gedeelte van zijn rede hield spr. een beschouwing over het Ge loof en Vertrouwen in God, ondanks de crisis. Hij wees op het genoegen dat God zijn volk geeft en de genoegens der wereld, een enkelvoud dat het meervoud in waarde verre overtreft. Na nog de crisis besproken te hebben in verband met de toekomst, werd met een toespraak, betreffende de leer van Christus, dezen avond besloten. Het was een bizondere avond en de velen, de deze rede hebben gevolgd, zul len zeker wel voldaan zijn. Met de uitkomsten der visscherij wordt het wekelijks slechter. Er komen nog geen zalmen de rivieren op en zoo doende zijn de groote zalmzegenvissche- rijen nog niet met hun werkzaamheden begonnen, terwijl de visschers uit deze gemeente eveneens met de zalmzegenvis- scherij nog geen aanvang hebben gemaakt. Tot op heden is nog geen enkele winter- zalm gevangen, terwijl er in de eerste helft van December in 4927 reeds een dertigtal aan de vischmarkt alhier waren aangevoerd. De vangst van witvisch, waarop thans alle visschers uit deze gemeente zijn aan gewezen, is eveneens heel miniem. Daarbij komt dat de prijzen zoo laag zijn, dat de visschers nog bij een goede vangst zoo goed als niets verdienen. Verschillende vischers gaan zelfs niet meer uit, aange zien de onkosten niet verdiend kunnen worden. Aan de vischmarkt werd deze week besteed voor snoek 2830 cent, voorn 46 ct. en alver 4--6 ct. per p. Hoewel in de binnenwateren nog druk met allerlei vischwant op witvisch en hier en daar ook nog op aal en paling wordt gevischt, is ook hier de vangst aanzienlijk verminderd. Aal en paling wordt zoo goed als niet meer gevangen. Tot 5 Jan. 4932 bestaat gelegen heid voor lidmaten der Ned. Herv. Kerk tot het inleveren van een candidaatlijst voor notabel der kerk (vac. P. C. Vink). Aan den plaatselijk monsternemer bij den Warenkeuringsdienst J. Werther, is met ingang van 1 Januari a.s. wegens opheffing der betrekking eervol ontslag verleend. De Zondagschool alhier zal op Woensdagavond a.s. om 6.30 uur in de Ned. Herv. Kerk Kerstfeest vieren. De leiding berust dien avond bij Ds de Bruin. De gemengde zangvereeniging „Altena" alhier, zal in Januari as. een concert geven in het gymnastieklokaal der 4e Openb. School. Door de Zangvereeniging van Volksonderwijs alhier, zal op 28, 29 en 30 December a.s. een bazar worden ge houden, in het gymnastieklokaal der 4e Openb. School De bakkers in deze gemeente heb ben het wittebrood met 2 cent per 8 ons verlaagd. In de Vrijdag j.l. gehouden raads vergadering werd afwijzend beschikt op een verzoek van de caféhouders alhier, om hun inrichtingen op Zondag geopend te mogen hebben. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd de heer P. van Krieken, en van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer W. Baks Bzn. Aan het Burgerlijk Armbestuur werd een extra-subsidie van f 450.toege kend. Vastgesteld werd een steunregeling voor werkloozen. (Volledig verslag in een volgend nummer.) WELL. B| de gehouden verkiezing van Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, werden de aftredende heeren Jac. Wijburg en A. van de Graft herkozen. WERKENDAM. Woensdagavond vergaderden onder eiding van den heer de long, secretaris der N -Br. Maatschappij van Landbouw, in de sociteit van de Wed. van der Wiel, de leden der Maatschappij, behoorende onder de gemeente Werkendam, met het doel, om die leden in een afdeeling van de N. Br. Maatschappij te vereenigen. De heer de Jong gaf een uiteenzetting van hetgeen in de laatste jaren door de Maatschappij is gedaan, in het belang van den landbouw, en stond vooral stil bij de regeerings maatregelen, inzake steun aan den tarweteelt en bietencultuur. Ongetwijfeld zeide spr. zouden deze maatregelen niet tot stand zijn gekomen, indien de landbouwmaatschappij niet over voldoende invloed beschikte, en kon spreken namens een geweldig groot aantal leden. Ook de N -Br. Maatschappij heeft krach tig medegewerkt, om de thans verkregen resultaten te bereiken. Besproken werd het advies der Maatschappij, inzake steun aan de veehouders, die thans in groote moeilijkheden zijn geraakt Tenslotte werd met algemeene stemmen besloten een afdeeling Werkendam der N.-Br. Maatschappij van Landbouw op te richten, en als bestuur werden gekozen de navolgende heeren M. Groeneveld, J. L. Kodde, D. Janse, A. J. Konings en W. G. de Waard, ter wijl de heer de Waard als lid van het Hoofdbestuur werd gekozen, als plaats vervangend Hoofdbestuurslid werd gekozen de heer D. Janse. Nadat nog vele vragen gesteld waren over de uitvoering der tarwewet, die zoo volledig mogelijk werden beantwoord, slcot de heer de Jong met een woord van opwekking om de Maatschappij krach tig te steuneD, en meerdere leden aan te nemen, deze vergadering. Zondagmiddag is de luxe auto van notaris J. M. C. Paap, die met zijn fami lie op weg was naar Breda, te Oosterhout aangereden, door de tram der Zuider stoomtrammaatschappij. Daar de tram volgens mededeeling der omstanders geen signalen had gegeven, kon de auto in de smalle straat niet voldoende meer uitwijken, en was een aanrijding onvermijdelijk, en raakte bekneld tusschen de huizen en de tram. De auto die met een matigen gang reed en voldoende signalen gaf, werd ernstig beschadigd. Persoonlijke ougeluk- ken deden zich wonder boven wonder niet voor. Door den heer J. Eikelboom werd j.l. Zondag afscheid genomen als Voorz. der Geref. Jongel.ver. „Timotheus". Bij monde van den Alg. Adjunct, de heer J A. de Waal, werd hij namens de Vereen, bedankt terwijl als aandenken werd geschonken, een boek van dr. H. Bavink, getiteld „Inleiding in de Zielkun de". Staande werd hem door de Ver. toegezongen, Ps. 421 4. Thans werd gekozen als Voorz de heer J. A. de Waal. 4ste Kerstdag zal de voetbalver. W.V.V. I alhier een uitwedstrijd spelen tegen „Steeds Hooger" te Zwijndrecht en W.V.V. II tegen Puttershoek. 2e Kerstdag wedstrijd door A.M.Y. van Rotterdam en W.V.V. I alhier W.V.V. II tegen S.F.C. van Sleeuwijk. De j.l. Zaterdag gehouden voet balwedstrijd door W.V.V. II en V.S.V., eindigde met 5 2 voor eerstgenoemde Herkozen als ouderling en diaken in de Ned Herv. Kerk respectievelijk de heeren A. Blokland en Abr. Wijnja. 4 e Kerstdag zal in de Geref. Kerk stemming worden gehouden voor ouder ling (vacature C. v. Vuren) tusschen de heeren C. lppel en J. Hovestad-Visser en voor diaken (vacature Verhorst) tusschen J. Verdoorn Pzn. en J. Visser C. Jzn. Inplaats van mej. Spronk van Go- rinchem werd met ingang van 4 Jan. a.s. benoemd als Kweekelinge met acte aan de Herv. Chr. School alhier F. W. van Harpen van Hilversum. Dinsdag j 1. en Woensdag d.o.v. werd er resp. in de Oude School en Geb. v. Chr. Belangen een Kerstwijdingsavond gehouden en een uitvoering van de Zang- vereen. „Hallelujah". Zie voor verslag volgend nummer. Dinsdag j.l. was er een Kerstfeest in de O.L. School te Den Biesbosch, Maandag 28 Dec. des n.m. te 3 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier Kerstfeest van de Zondagschool vereen. „Laat de kinderkens tot mij komen," Beide feesten onder leiding van ds. Lazonder. Te Dordrecht werd 1.1. Vrijdag een vergadering gehouden van pachters van griend- en rietlanden, gelegen in de provincies Noord-Brabant (Biesbosch) en )Zuid-Holland, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden en het Kroondomein, ter bespreking van den huidigen toestand in hun bedrijf en de noodzakelijkheid van pachtverminde- ring. De heer C. H. Bogers van Werken dam, die de leiding der vergadering had, wees er in zijn inleidend woord op, dat de toestand in het griend en riet- bedrijl momenteel van dien aard is, dat van een Ioonende exploitatie alleen geen sprake meer s, maar dat door de pach ters thans groote verliezen worden ge leden. De prijzen van griendhout, teen en riet zijn tot zulk een laag niveau ge daald, dat er naar spr's meening ge gronde reden is op een billijke pacht- vermindering aan te dringen. En waar door het Rijk en Kroondomein aan pachters van bouw en weilanden over 1Q30 en 1931 reeds restitutie op de pacht was verleend, bracht naar het oordeel der vergadering de billijkheid mede, waar thans ook voor hunne be drijven een noodtoestand is ingetreden, dat ook met hunne belangen rekening wordt gehouden. Na eenige discussie over den aard en de grootte der te vragen vermin dering, werd met algemeene stemmen besloten zich per adres tot Zijne Excel lentie den Minister van Financiën en den heer Administrateur van het Kroon domein te wenden met he.t verzoek de pacht van hun gronden over het jaar 1931 met 25 pCt. te willen ver minderen. De Herv. Jongemeisjesver. „Fé- bé'hield Donderdagavond j.i. haar 9e jaarvergadering in het verenigings gebouw. Een groote schare ouders, be gunstigers en verdere genoodigden was opgekomen, om' met de meisjes een ge zellig, feestelijk vsamenzijn te houden. Als feestleider trad op Ds. Lazonder, die na gemeenschappelijk gezang, naar aanleiding van het Schriftwoord Fil. 2:110 een ernstig woord sprak, in het bizonder tot de meisjes der vereen. In het jaarverslag gaf de secretaris, KI. de Heer, een overzicht van de wederwaardigheden van het afgeloopen jaar; één der leidsters, mej. Bets de Vries, bedankte als zoodanig wegens huwelijk, zoodat de leiding thans nog berust hij de dames C. Bogers en C. van Schalkwijk. Het ledental bedraagt momenteel 33. Na afdoening van het officieele ge deelte werd het verdere programma af gewerkt. Als steeds werden samenspra ken, voordrachten enz. ten beste gege ven, die bij de aanwezigen zéér in den smaak vielen. Op verdienstelijke wijze werden door de meisjes, onder leiding van Mej. Bogers, eenige mooie liederen tweestemmig gezongen. Aan het sTot werd een keurig tableau voor stellend „Rots der eeuwen" vertoond. Het geheel was een zeer gezellig leest, dat ongetwijfeld bij allen voldoe ning zal hebben gegeven. Nog zij vermeld, dat enkele maanden geleden op kosten van de vereenigmg aan de meisjes een bloem-plantje (cy- clame of primula) ter opkweeking werd gegeven. Ter gelegenheid van deze feestavond waren de resultaten ter be wondering én ter verkoop aanwezig. Door een jury, bestaande uit de hee ren L. Verdoorn en A. v. Donkelaar werden voor de mooiste inzendingen eenige prijzen toegekend, in den vorm van diverse plantjes in mooie bakjes, welke prijzen door den heer v. Donke laar geheel gratis ter beschikking ware» gesteld. De ingezonden bloemen wer den voor f 6.20 ten bate der kas ver kocht. Nadat Mej. Bogers den feestleider, Ds. Lazonder, voor diens leiding be dankt had, ging laatstgenoemde voor in dankgebed. NIEUWENDIJK. De zitting voor den ontvangst van Dir. Belastingen die 2 Jan. a.s alhier zou worden gehouden, zal plaats hebben 9 Januari a.s. Zondagavond had er in de Geref. Kerk een Zendingsvergadering plaats. Deze vergadering, die onder leiding stond van ds. De Bruin, was maar matig be zocht. Uit het verslag van den Secr.- Penningmeester bleek, dat de inkomsten in het afgeloopen boekjaar de verwachtin gen hébben overtroffen. De vergadering wordt opgewekt en zoo het mogelijk is voort te blijven gaan met het offeren hunner gaven, om zoodoende iets te kun nen doen tot de uitbreiding van Gods Koningrijk in onze Oost. De eieren werden deze week ver handeld tegen prijzen van 44* ct. p. stuk. OUDHEUSDEN. Tot diaken bij de Ned. Herv. Gem. alhier is herkozen de heer T. v. d. Steenhoven, die deze herbenoeming heeft aangenomen. BRAND TE KATWIJK AAN ZEE. Vader en dochter redden zich met moeite. Zondagmiddag om ongeveer 3 uur. brak brand uit in een perceel aan den Bestevaerweg te Katwijk aan Zee, bewoond door den winkelier J. K. De man die een dutje deed, lag op een bovenverdieping te bed, toen hij plotseling werd opgeschikt door het knetteren van vuur. Het was niet meer mogelijk de kamer langs de trap te verlaten, daar alles in lich terlaaie stond en ook de trap reeds vuur had gevat. Hij vluchtte met zijn dochtertje, dat ook in dezelfde kamer te slapen lag, naar den zolder. Door een luik wierp hij het kind naar beneden, waar het door onwo- ners werd opgevangen. Het meisje bekwam geen letsel. Ook de man sprong naar beneden ea kwam veilig op den grond terecht. De brandweer kon tegen de vuur zee niets uitrichten en bepaalde zich daarom tot het brandvrij houden der belendende perceelen. Het winkelhuis en een daarachter gelegen pakhuis brandden geheel af. De schade wordt geschat op f13000. De winkelier was slechts voor f 5000 verzekerd. O— DE KLIPFONTEIN LEK GESLA GEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn twee schepen op elkaar gevaren op de Beneden-Elbe. Het naar Afrika uitgaande Neder- landsche stoomschip „Klipfontein" v. de HollandAfrika Lijn te Amster dam, dat 5400 bruto registerton meet. is bii Schevenkuhlen (bii Brunsbuttel), met het eveneens uit gaande en voor een Oostzeehaven be stemde stoomschip „Goeteborg". dat te Hamburg thuis behoort, in botsing gekomen. Het Hollandsche schip liep in het „hek" van de „Goeteborg" en ver nielde de stuurinrichting, zoodat dit schip niet meer te sturen was en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 15