Tweede Blad So. 5188 Donderdag 31 Dec Zieles mart. WIJNEN HET BRILLENHU1S KERKSTRAAT 30. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Keunen-Malingré H. VAN DER VEN - Den Bosch MIJNHARD I 's BEHOORENDE BIJ HET Neemt U in acht Hoe komt het, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, rheumatische pijn, "waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, zwakte, uitputting, zenuwachtigheid en verschillende perioden in het leven der vrouw, de geboorte van kinderen, vormen vaak de oorzaak van verzwakking der organen in den rug. Deze organen be ginnen traag en slecht te werken, waar door urinezuur en andere onzuiverheden zich ophoopen en de kwaal zich door het lichaam kan verspreiden. Voor vrouwen zijn Foster's Rugpijn Pillen dan ook een uitkomst in dergelijke kritische tijden. De versterkende werking van dit speciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hinderlijke verschijnselen en baat tegen rheumatiek, ischias, spit en waterzucht. Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon. IIEUSDEN. Zondag 10 Januari a.s. hoopt de „Heusdensche Hengelsport-Vereen." 'n tooneelavond te organiseeren, waarin zullen optreden een bekend Tilburgs toneelgezelschap. Opgevoerd zal wor den een dramatisch tooneelstuk in drie bedrijven, daarna een blijspel in één bedrijf. Dit alles zal uitgevoerd wor den in het clublokaal café „De Gouden Leeuw". Tooneel en zaal zijn hoogst modern ingericht. AALST. Er heerschte een diepe stilte te gen 1 uur Vrijdagmiddag in de Open bare Lagere school alhier, toen de om roeper het moment aankondigde, dat de Koningin zou spreken tot Haar volk. Ruim honderd kinderen (en minstens zooveel ouderen) waren aanwezig om voor de eerste maal de Landsvorstin te booren spreken. Het Hoofd der school, de heer J. H. Rüger, had welwillend zijn radio toestel beschikbaar gesteld. Zeer dui delijk konden allen de Kerstgroet van H.M. de Koningin verstaan. Ook door de schoolkinderen werden nog eenige mooie Kerstliederen ge zongen. Een woord van hartelijken dank aan den heer J. H. Rüger, namens allen, welke deze bijeenkomst hebben bijge woond, is zeer zeker wel op zijn plaats. ANDEL. De heer de Zeeuw, onderwijzer aan de Bijzondere school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Klundert. In de Ned. Herv. kerk alhier, werd onder leiding van den heer Ca- lame door de kinderen der Bijzondere Naar het Fransch. <sz lis ;zs ssr En haar gelaat drukte zoo duidelijk baar ontsteltenis uit. dat hii er zelfs van ontstelde, toen hii het bemerkte. Margaretha, zeide hij, daar gii mijn bedoeling begrepen hebt. is 't onmogelijk mijn voorslag van de band te wijzen. Ik wist immers, dat ge mii reeds lang bemint Gii hebt het mij niet gezegd, maar was dit wel noodig Hebt ge mij iets te verwijten Heb ik mij niet steeds op een afstand van gehouden, lijdende, dat ik u niet aag en toch heb ik nooit uw gedach ten van uwen echtgenoot en uw kind afgeleid. Was er iets in hetgeen ik aooeven tot u zeide, dat u zoo heeft kunnen doen ontstellen Uw vroeger huwelijk heeft u steeds afschuw inge boezemd, ik had uw echtgenoot moe ten zijn niemand anders dan ik had er zijn leven aan moeten wijden em u gelukkig te maken. Gii hebt den wil van uw vader op gevolgd Maar zijt ge nu niet vrij Zelfs als uw hart niet meer voor mij spreekt, luister dan naar 4ie van uw geweten, want 't geldt thans niet alleen u, maar ook uw aoon, de jongeling, die nog oplei ding noodig heeft. Maar ik heb onge school het Kerstfeest gevierd. De Kerk was tot in de uiterste hoeken bezet. De heer Calame opende deze samen komst met enkele welgekozen woor den, waarna het welvoorziene program ma werd afgehandeld. Tal van kerst liederen werden op zeer verdienstelijke wijze onder leiding van den heer Ca lame uitgevoerd. Doojr een 4-tal leer lingen der hoogste klassen werden op stellen voorgelezen over het Kerstfee t, welke bijzonder in den smaak vielen. Door den heer Calame werd vervol gens nog een en ander vertelt aan gaande het Kerstfeest en vragen ge steld daaromtrent. Mej. Mans vertelde onder ademlooze stLte een passend ver haal op keurige wijze. De kinderen werden vervolgens rijkelijk onthaald. Het geheel viel bijzonder in den smaak der aanwezigen. Het kerkgebouw was voor deze gelegenheid op aantrekkelijke wijze met groen enz. versierd. De heer van Ieperen, cn Ier wijzer aan de Bijz. school alhier, zal na een ziekenverlof van verschillende maanden in Januari a.s. weder in funcde treden. CAPELLE. Onze gemengde zangvereeniging ,,'t Rozeknopje", gaf Dinsdag 22 deze", des avonds voor een goed gevulde zaal in het stationskoffiehuis van den heer L. F. van Dongen, haar eerste uitvoering, die in alle opzichten uit stekend geslaagd is. Na het gebruikelijke openingswoord van den vice-voorzitter, den heer Adr. M. Verheijden, werd onder leiding van den directeur, den heer N. Snijers uit Raamsdonksveer, begonnen met de af werking van het programma, dat be halve enkele nummers voor het geheele koor, ook een tweetal nummers voor gemengd dubbel kwartet, alsmede een solo voor sopraan vermeldde. Zooals we dat gewoon zijn, erden Heusden. Opgericht 1816. Brillen - Barometers - Leesglazen enz. de verschillende nummers uitstekend ten gehoore gebracht en na ieder nummer had de vereeniging dan ook een wel- j verdiend applaus in ontvangst te inemen. 1 Ter afwisseling werd voor de pauze door een tweetal dames een voordracht „Twee meiskens van het land", ten beste gegeven, terwijl na de pauze eeni ge werkende leden de aanwezigen ver gastten op een blijspel in één bedrijf „Een angstvolle nacht". Beide num mers konden de goedkeuring van het publiek wegdragen en hebben even eens veel bijgedragen tot het welslagen van dezen avond. 2S. 45 en 65 cts.W^T bij hij dank bracht aan aUrn het welslagen van deze uitvoert* hld £"„r„371rkt' ïa" Besproken °en de penningmeester, jg heer M H Dongen, namens de werkende leden hei Na het beëindigen van het program ma, verkreeg de heer J. Michaël het woord, die namens de aanwezigen de zangvereeniging dank bracht voor den genotvollen avond. Nadat de vire-voor zitter nog een kort sluitingswoord, waar woord had gevoerd, bleef men, daar de klok het uur van sluiten nog niet had aangekondigd, nog eenigen tijd gezellig bijeen, in welken tijd eenigen der aanwezigen nog een extra num mertje ten beste gaven. Aan het 2en Kerstdag te Gilze gehouden muziekconcours werd door een tweetal muzikanten als solist en door een duo van ons muziekgezel schap „Kunst na Arbeid", deelgenomen in de 2de afdeeling. De heer W. v^ Zeist, saxophoon, behaalde met 130 pun ten een 2e prijs, de heer Spuybroek, tuba, met 148 punten een 2e prijs en het duo, gevormd door de heeren P» Spuybroek, tuba en C. Quirijns, bugle, een 2e prijs met 135 punten. De heeren A. L. Sneep en J. v. Pelt hebben hun herbenoeming en de heeren J. P. Konings en H. Mes hun benoeming tot notabel der Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. GIESSEN. Op Zaterdag 9 Januari a.s., zal de zangvereeniging „Excel sioV' alhier, een openbare uitvoering geven in de openbare school, onder leiding van den heer Havelaar. I i LUISTEREND NAAR DE STEM DER KONINGIN. Honderdduizenden hebben de stem der Koningin gehoord toen zij de Kerstrede tot haar volk uitsprak. Een luisterend troepje in het Zeeuwsch dorpje Krabbend ij ke. OUDENDIJK. Ook dit jaar werd in de 2de openbare school, onder leiding van mej» Schriek, met de kinderen der Zondag school, op 26 Dec. 1.1. het Kerstfeest gevierd. Zoowel des middags, als 's avonds was het lokaal gevuld met be- belangstellenden. De kinderen werden onthaald opge>- bak en suikergoed, terwijl door den heer v. d. Brink een Kerstverhaal werd verteld. Juffrouw Schriek verklaarde een tweetal tableau's, die onder leiding van Mej. v. d. Dag werden opgesteld en die zeer mooi waren. Voor afwis seling kregen zij nog plaatjes met een Zenuw-Tabletten 75':t Laxeer-Tabletten 60ct hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth. en Drogisten.' tooverlantaarn van den heer A. Schriek, terwijl ter opluistering Joh. de Heer op de gramofoon stichtelijke liederen zong. De heer C. Vink Wz. zorgde bij het zingen voor orgelbegeleiding. Aan het einde van den middag- en avond samenkomst wees mej. Schriek op het feit, dat vele kinderen de Zondagsschool gaan verlaten. Onder de ouders schijnt, de sympathie voor haar werk, waar voor zij zich gedurende 15 jaren gaf, te verminderen, zij merkte dit aan de stemming onder de kinderen. Hoewel de Zondagsschool haar na aan het harte ligt, wil zij gaarne, zoo. de ouders zulks wenschen, haar plaats voor een ander inruimen; tegenactie is van haar dan niet te verwachten. De heer v. d. Brink zal echter dan met haar weg gaan. De beide samenkomsten werden door mej. Schriek met dankzegging gesloten. In café van der Wiel hield voor, de land- en tuinbouwvereen. „Land van Altena", Woensdagavond de heer Jan sen, adj. pluimveeteeltconsulent te Bre da, een lezing over „het kippen houden, op de boerderij." lijk zoo tot u te spreken, neen. ik wil mii alleen tot uw liart wenden, tot uw liefde voor mij, want alleen uw hart kan u raden, welk besluit te ne men. .Margaretha sla mijn bede niet af. Zoodra uw rouw ge ëindigd is, zoodra gii uw naam ver anderen kunt in den mijnen, in den naam, die steeds de uwe had moeten zijn, zult ge toestemmen, niet waar. Margaretha, dat belooft ge mij Neen, neen. ik wil niet. Margaretha! Ik wil niet. 't Is onmogelijk. Onmogelijk. En waarom Wie belet u dat Mijn zoon wellicht zeide ze op goed geluk. Gerard kent mii weinig. Ik zal wel maken, dat hii mijn vriend wordt. Wie weet En deze gedachte volgende, die eensklaps bii baar op was gekomen en die ten minste een reden voor haar aarzeling, haar weigering kon zijn, vervolgde zij Gerard hield veel van ziin va der. Gerard wist niet van den el- lendigen toestand, waarin de zaken zich bevonden, niets van de schande, die ons bedreigde. Ik had dit alles voor hem verborgen. En op den dag nog, dat die ongelukkige zich het leven benomen heeft, stond hii op 'tpunt, de waarheid te vermoeden. Ik heb er voor gezorgd, dat ik hem spoedig geruststelde. Er mocht geen vermoeden bii hem opkomen, dat zijn vader een onwaardig leven ge leid heeft, niet waar En daar zal ik steeds voor blijven zorgen, want Gerard mag nooit vermoeden, wat er geschied is, opdat hii nooit over zijn vader behoeft te blozen. De nage dachtenis van zijn vader zal bii het I kind steeds in eere gehouden wor- den Begrijpt ge mij nu Hoe i zou hii hier den man ontvangen. die de plaats van den overledene zou innemen Ik vrees alles van zijn karakter als hii niet die liefde voor u ge voelde, waarop gij recht hebt de eerbied, die gii van hem kunt eischen als hii u eens haatte. want van zijn karakter kunnen wii alles verwachten. Welk leven zou ik dan moeten leiden Miin hart zou breken en ook mijn leven zou te gronde gaan in zulk een smarte- lijken strijd. Begrijpt geJean, begrijpt ge mij nu En koortsachtig drukte zij zijne handen. Ach. dat hij hare meening deelde! Dat hii haar eens zou begrijpen, opdat zii dien droom van clat huwelijk ver drijven kon, waarin voor de arme vrouw steeds de schim van den ver- vermoorde verscheen. Jean Demarr, hij, zonder eenigen smet op zijn naam, hii zou zijn leven en zijn naam geven aan een vrouw, die haar man vermoord had. Kon zii het wel aannemen Was zulk een laagheid denkbaar Neen. neen. In ieder geval zou zii <;r zich tegen verzetten. Maar Jean Demarr, wetende, dat 't geluk, dat hii zich zoo lang gewenscht had, nu vervuld zou worden, glim lachte ongeloovig. Hii zal mii liefhebben, verzeker ik u! Daar zal ik wel voor zorgen. Gerrard is geen kind meer en zal niet alleen zijn liart laten spreken, 't Is bijna een man en weldra zal hii inzien en mocht hii dit niet doen, dan zal ik 't hem doen inzien dat gii niet alleen gelaten kunt worden, nu gii arm zijt, gij. die steeds aan weelde en rijkdom gewend waart. Al kan ik hem de geheele waarheid niet mededeclen, dan zal ik hem toch kunnen zeggen, dat ik u reeds lang liefheb en dat ik behalve u, nooit een ander heb liefgehad. Neen, neen, zeide zij, dat niet, dat niet! Wat vreest gii dan Ik weet 't niet alles Ja alle vrees van zijn jalouzie. Margaretha, uw verlies is te groot, om heden verder ten gunste van mij te spreken, maar later zal Neen Jean, ik smeek je, spreek nu, noch later met mii over. Neen, neen, antwoordde hij, steeds glimlachend, ik kan niet ge- looven dat dit uw laatste woorden zijn. Zij schudde 't hoofd en had de kracht niet te spreken. Zou zii door haar hardnekkig wei geren geen vermoeden bij hem op wekken Hij zou zich afvragen waar om En wat moest zij hem dan ant woorden Ik kom terug, Margaretha. staat ge mij dat toe Kan ik u verbieden, mii te be zoeken, Jean? Hij vertrok na haar een langen en innigen blik toegeworpen te hebben, waarin zii zoowel zijn liefde, zijn ver wachting, als zijn verwijt kon lezen. En opnieuw staarde Margaretha. naar den regen, die door den na jaarswind tegen de ruiten sloeg. Eertijds maakte dit huwelijk haar geheele geluk uit. En nu zag zii er met angst tegen op. Haar eer verzette er zich tegen zii wilde haar misdaad niet deelen met dat edele, onschuldige hart. Neen, neen, nooit! Na al die gebeurtenissen scheen t karakter van Gerard veranderd te zijnvoorheen was hij openhartig en vertrouwelijk, zooals dit bij zijn leef tijd paste, doch nu was hii somber» in zichzelf gekeerd en achterdochtig. De dood van zijn vader had dit kind doen verouderen en de jongeling was een man geworden. In dit drama wa ren verschillende gebeurtenissen on verklaarbaar voor hem gebleven» waaraan hii nu onophoudelijk dacht maar langzamerhand verliep de eene maand na de andere en de tijd hul de die herinnering als 'tware in een dikken sluier. Langzamerhand zou 't gebeurde geheel uit zijn gedachten zijn gegaan, waren zijne herinnerin gen niet nu en dan door de een of andere gebeurtenissen opnieuw op gewekt. Als hii aan de rouwdagen dacht, die op den moord van zijn vader ge volgd waren, dan verscheen voor hem de sierlijke gestalte van Louise Hau- decoeur, badende in haar tranen. Waarom verscheen zij hem steeds Hii vroeg het zich nauwelijks af. (Wordt vervolgd.) Nienwsbl 27.) fg»griWWW»PiiminnnWM—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5