Oil nummer bestelt uit 2 bieden Bezoekt gedurende den Marktdag ONZE Magazijnen. Speciale koopjes in alle afdeelingen «I ir AX 91 SI. - - - - HEUSSEI Ziölssmarf. Een Meisjesgezicht Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. JVo. 5193 Woensdag 20 Januari 1932. Buitenland, Gedurende de ï*Ia.rk:t sein enigen. wij voor onze klanten gratis tcoffie. FEUILLETON. Binnenhuid. VAN ALTEK* Dit blad verschat WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1,25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nommers 6 cent. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61535. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent, Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wintervoedering van vogels. Nu het tijdstip weer nadert, waarop vogelvoedering wenschelijk en bij het invallen van strenge koude zelfs nood zakelijk wordt, wekken de ondergetee- kenden, namens het Comité van winter voedering van vogels, allen, die ertoe willen bijdragen een zoo uitgebreid mo gelijken vogelstand gedurende het on gunstige jaargetijde in het leven te houden, op, hunne maatregelen daar voor te nemen. Evenals verleden jaar vestigt de com missie de aandacht op de brochure over dit onderwerp, waarin aanwijzingen voor zeer eenvoudige wintervoedering, die door iedereen uitvoerbaar is, te vin den zijn. Deze brochure is op aan vrage kosteloos verkrijgbaar bij het se cretariaat der Nederlandsche Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren, Prin ses Mariestraat 40,, 's Qravenhage, bij het secretariaat der Nederlandsche Ver- eeniging tot Bescherming van Vogels, Heerengracht 540, Amsterdam en bij het secretariaat van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging, Wester laan 7, Aerdenhout. Onderwijzers en jeugdleiders kunnen, voor zoover de voorraad toereikend is, een aantal exemplaren bekomen ter ver spreiding onder de door hen geleide jeugd. De Commissie. O— EEN NIEUW DRAMA TE ECHT? Sinds Vrijdag 8 Januari wordt te Hin gen bij Echt vermist Hubertus Andreas Verkoijen. De jongeman had dien avond om 7 uur de ouderlijke woning verlaten en is sindsdien niet daarin teruggekeerd. Tot beden heeft men, ondanks de ijve rige nasporingen van de politie, nog steeds geen enkel spoor van den vermiste kunnen ontdekken. Bestond aanvankelijk het ver moeden, dat bij zich te Gent in België, waar een broer woont van zijn moeder, zou bevinden, nadere telefonische mede- deeling van deze zijde en van de Belgische politie wezen echter uit, dat hij niet in België geweest is Begrijpelijkerwijze maakt na het drama te Putbroek deze raadselachtige verdwij ning op de bewoners grooten indruk, zoodat de wildste geruchten de ronde doen. Allerlei gissingen worden er ge daan, doch niemand durft zich positief uitspreken. Bescherm Uw keel De vermiste is de oudste zoon van een gezin van 9 kinderen en werd in Febr 19 jaar. Hij heeft, zooals beweerd werd, zich nog nooit aan stroopen bezondigd, j 's Avonds ging hij dikwijls naar bekenden, doch was steeds om 10 uur thuis. Toen hij op den bewusten avond van zijn ver dwijning uitging, was hij gekleed in zijn gewoon daagsche pak en heeft hij zich in de richting van den Rijksweg begeven waar hij door Hubert Broen omstreeks half acht op den Schilberg het laatst gezien is. De vermiste had nog „goeden avond, Hubert" gezegd. DE VERDUISTERINGEN TE ZUTPHEN. De aangehouden administrateur van de Nutsspaarbank te Zutphen, heeft ongeveer 42000 gulden ten nadeele van deze bank verduisterd en ten nadeele van de afd. Zutphen van den Volksbond tegen drank misbruik, waarvan hij penningmeester was, 2000 gulden. Bovendien wordt hij er van verdacht, den beheerder van het Volkshuis te hebben opgelicht voor 3000 gulden. Toen verdachte dit geld leende, zou hij voorgegeven hebben, het te moeten gebruiken voor hypotheek. De verduis tering bij de Nutsspaarbank loopt waar schijnlijk van 1927 af. Naar verluidt, zou L. schulden hebben gemaakt met speculaties. De betalingen der Spaarbank loopen geen gevaar, aangezien het reserve-kapitaal een bedrag van f 96000 vertegenwoordigt. o— DE OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. Ruim 51 millioen minder. In December hebben de rijksmiddelen, voor wat de gewone bronnen betreft, f 43.134.500 opgebracht, of f 633.600 meer dan verleden jaar. In het heele jaar 1931 was de op brengst f 452.799.700, of f 51.753.000 minder dan in 1930 en f 17.096.537 minder dan de raming. O TEKORT IN KAS VAN f 24000. In de gehouden hoofdbestuursvergade ring van den Bond van Marineschepelingen is, naar „Het Volk" meldt, aan een be zoldigd bestuurder ontslag aangezegd uit diens betrekking, wegens een zeer groot tekort in kas waarvoor hij verantwoor delijk is. Het tekort bedraagt ongeveer f24.000. O—- ONGEREGELDHEDEN IN ZIEKEN- INRICHTING. Aneta seint uit Soerabaja Een 90 tal inlandsche leerling-verple gers gingen in het internaat van de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting over tot het plegen van ongeregeldheden, waarbij enkele gewelddaden werden ge pleegd, die volgden op een demonstratie met eischen bij den beheerder. De klee- ren van den beheerder werden.stukge trokken, enz. Enkele raddraaiers werden door den directeur van de C.B.Z. verwijderd. Nader wordt nog gemeld, dat deze ongeregeldheden zijn uitgeloopen op een staking, welke werd gevolgd door een ontslag van 150 leerling-verplegers. De zalen van het internaat zijn onder politie toezicht ontruimd. O—- VROEGE SLA. De eerste sla uit de koude kas werd deze week uit het Westland naar Enge land verzonden. O— DIEFSTAL. De controleur van het electriciteits- bedrijf te Wageningen ontdekte bij het nazien van den meter bij A. v. d. S., dat deze een gaatje in den meter had geboord en daardoor een stukje koper draad had gestoken in den cylinder, die ronddraaiend, 't aantal verbruikte K.W.- turen aangeeft. De cylinder function- neerde daardoor niet. Bij de politie is aangifte gedaan v. d. S. heeft bekend, dat hij deze methode reeds een jaar of drie toepaste. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. O— HET BOSSCHE CARNAVAL. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft met 15 tegen 12 stemmen verworpen het verzoek van talrijke carnavalsvereni gingen om het houden van een optocht met vastenavond en het maken van muziek wederom toe te staan. O ONTPLOFFING IN BAKKERIJ. Bij het aansteken van een gasoven ontstond Zaterdagmorgen in de vroegte een gasontploffing in de broodbakkerij van den heer Roodenrijs aan de Markt te Oudewater. De ruiten in de bakkerij werden vrij wel alle vernield, terwijl bakker Rooden rijs tegen den grond werd geslagen en vreeselijke brandwonden bekwam aan hoofd en armen. verliest ook bij guur en schraal weer nimmer de fnssche teint en soepele gaaf heid, wanneer men zich tot een gewoonte maakt het 's avonds met een weinig „Zij-" Crème in te wrijven. SENSTATIONEELE ARRESTATIE. De recherche te Berlijn heeft een sen- sationeele vangst gedaan, toen zij den bekenden rechtsgeleerde, den 42-jarigen dr. Cornell Salaban, die als auteur van tal van boeken op rechtsgebied en vooral als auteur van het handboek voor inter nationaal recht in wetenschappelijke krin gen naam gemaakt heeft, en diens 33- jarige echtgenoote als valsche munters ontmaskerde en arresteerde, meldt de „Msb Salaban heeft reeds van 1929 af val sche geldstukken van twee mark vervaar digd en deze samen met zijn vrouw, op de wekelijksche markt omgezet. In to taal zijn door beiden ruim 30.000 valsche geldstukken in omloop gebracht. Salaban bewoonde te Lichterfeld een een luxeus ingerichte villa van twee ver diepingen, waar hij 's nachts in een kel der de valsche munten door middel van een „Traeger-machine" vervaardigde. Het talrijk huispersoneel had geenerlei vermoeden van deze valschmunterij. Sala ban leidde het leven van een welgesteld burger en men wist niet anders, of hij bestreed zijn onkosten uit de opbrengst van zijn wetenschappelijk werk. Hij heeft inmiddels reeds een beken tenis afgelegd, maar beweert, dat hij nog een medeplichtige heet en slechts in totaal ongeveer 4000 valsche geldstukken van v.-<- \h©-/ Naar het Fransch. <*rr- tir ?h t;? 32.) Zulk een belangeloosheid is opval lend en het is niet mogelijk, dat mijn heer Demarr, door aldus te handelen, daartoe geen geheime beweegredenen heeft, 'tls onmogelijk, dat hij alleen het plan had, ons uit de ellende te redden. Ik heb het u reeds vroeger gezegd en nu vraag ik het u nog maals Waarom? 'tls waar, mijn kind, dat je mijn heer Demarr niet kende. Je vader kende hij beter die ontmoette hij dikwijls. Ik ken hem reeds lang, ik heb hem reeds lang ontmoet, voordat ik je vader kende. Waar, moeder? in Batavia, waar gij geboren zijt? Ja mijn kind, in Batavia. Hij dacht een oogenblik en vroeg toen: Was 'teen creool, een vriend van uwe familie, een vriend van de onze? Neen hij vertoefde te Batavia met zijn yacht de Alouette, waarmede hij een reis om de wereld maakte. Toen leerde hij mij kennen. Was dat alles? Dat is alles, zeide zij, daar zij de waarheid niet durfde bekennen. En vijftien jaar daarna verschijnt die man opnieuw, om ons te redden. Ja mijn kind. Hij heeft ons lief gekregen en zijn vurigste wensch zou wezenom ons nooit weer te ver laten. Bij ons te komen wonen? Ja- Heeft hij dan geen familie? Neen. Geen enkele bloedverwant. Is hij niet gehuwd? Hij heeft nooit willen huwen. Dat is zoo hij heeft mij z»ijn leven! Dat is zoo hij heeft mijn Ziijn levensgeschiedenis verhaald! Gerard verbleekte en zijn oogen durf den die zijner moeder niet meer aan zien. Maar zeg mij eens, moeder, er is maar één weg, waardoor mijnheer De marr bij ons zou kunnen wonen! En welke zou dat dan wezen, mijn kind? Als hij u huwde Zij sidderde. De gevreesde bekentenis naderde. Gerard lachte, gedwongen en schril. U huwen! zeide hij, ik veronder stel, dat hij daaraan niet denkt, en dat hij u een dergelijk voorstel niet heeft durven doen. En hij lachte, lachte onophoudelijk en zenuwachtig. Waarom zou hij daaraan niet kun nen denken, mijn kind, en als die ge dachte bij mijnheer Demarr opgeko men was, waarom wekt dat dan zoo je lachlust en spotternij op? Hij werd eensklaps ernstig en vroeg op koelen toon: Dus het is waar? Ja- Hij heeft u ten huwelijk gevraagd? Ja- En gij hebt natuurlijk geweigerd? Neen. Zoo! Bedenkt gij wel, wat gij daar zegt, moeder? vroeg hij scherp. Ik heb nagedacht, mijn kind. Ik heb het voor en tegen ervan wel dege lijk overwogen. Geloof niet, dat ik het voorstel onmiddellijk aangenomen heb. Reeds lang kende ik de bedoeling van mijnheer Demarr. Maar hij had te veel eerbied voor mij, dan dat hij er zoo spoedig mede voor den dag kwam en daarom wachtte hij. Eindelijk heeft hij zich verklaard. Mijn arme vader! mompelde hij. Een rilling doorliep hare leden. Waarom spreekt ge van je vader? Ik denk, dat ge hem weinig lief hebt gehad, om hem nu reeds te ver geten alsof er voor zijn nage dachtenis geen plaats meer in uw hart was. Gerard! Mijri kind! Hoe kan je zoo tot mij spreken? Op den dag dat Haudecoeur zijn misdaad beging, vroeg ik u nog naar mijn vader wiens afwezigheid ik mij niet kon verklaren. En steeds spraakt ge mij van hem met zulk een teederheid en zooveel warmte, dat hij zoo goed was, en dat ik hem vooral lief moest hebben, want dat hij er al zijn dagen aan besteedde, dikwijls ze'fs den nacht door om door arbeid ons welzijn te bevorderen. Dat alles zeidet gij tot mij. En ik merkte uw smart op, uw smart, zóó verschrikkelijk, dat wij allen voor uw verstand vreesden, toen gij het lijk ontdekte. Wat hebt gij dat alles spoedig vergeten, moeder, want nu reeds neemt een andere man al uw ge dachten in, nu reeds bezit een ander uw hart. Als een schuldige boog zij het hoofd. Zij was gevangen in haar heldhaftige leugens, in al haar leugenachtige drog redenen, waarmede zij de eer van den vader, de eerbied voor hem, de lief de in het hart van den ongerusten zoon bewaard had. Neen zij kon niets zeggen. Zij kon niet verwoesten, wat zij tot stand had gebracht. De eerbied voor den vader, dat was een heilig iets. Die aan te ra ken, zou heiligschennis zijn. Op zachten toon vervolgde Gerard: Kwam mijnheer Demarr daarom 1 zoo dikwijls! Reeds enkele malen, ik beken het, vermoedde ik de waar heid, maar ik kon niet gelooven, dat dat waar was, neen dat kon ik niet ge looven, dat gij, moeder, de vrouw van een ander zou worden dan van hem, die mijn vader was! Heb ik het goed verstaan? Is het wel waar? Zeg mij moeder, dat gij mij slechts om raad hebt willen vragen, door mij te zeg gen, dat gij het reeds hadt aangenomen enj dat het nog niet te laat is, om een ander besluit te nemen. Zeg mij!, dat gij nog aarzelt. Zeg mij niet, dat het reeds gedaan is en dat gij den naam van mijn vader niet meer zult dragen. Toen wilde zij hem tot rede bren gen. I Zij wilde hem doen begrijpen niet dat zij dien man liefhad en steeds lief had gehad dat zou ze hem nooit heb ben durven zeggen maar dat dit huwelijk uit berekening geschiedde, niet uit gevoel, maa.r om een zorgelooze toekomst te hebben. Zij deed zich moedeloos voor den strijd om het bestaan te kunnen strij den, zij beweerde dat zij niet in staat was, gebrek en ontbering te lijden. Maar hij viel haar dadelijk in de rede: Ik begrijp, dat ge aan een weel derig leven gewend zijt en er tegen op ziet u te bekrimpen. Maar ik ben jong, ik ben sterk, ik ben vol moed en ik heb u lief. Waarom ontneemt ge nu mij het genoegen voor u te arbeiden en u het geld te verschaffen, dat gij noodig hebt om gelukkig te wezen? Werken met die gedachte, moeder, dat zou heerlijk wezen. Je bent nog te jong, mijn kind, om de moeilijkheden te kennen, die je zul len wachten. Al heb je nog zoo goed geleerd op school, zoolang je niet ver der studeert, zal je er in den tegen- woordigen tijd niet ver mede komen. (Wordt vervolgd.), ïoor lel Land vu Htulti en Mtm,ie Langstraat en de Bommelemaril verzorg haardagelijks- gor gel droog 25, 45 en 65 —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1